Przodkowie na wygnaniu - dyskusja wokół książki "Galicyjski Exodus"

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 16 ม.ค. 2025
  • Spotkanie z dr. Kamilem Ruszałą, pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorem książki Galicyjski Eksodus. Uchodźcy z Galicji podczas I wojny światowej w monarchii Habsburgów (Universitas 2020).
    Podczas spotkania porozmawiamy o zapomnianej historii wygnania rzeszy mieszkańców Galicji podczas I wojny światowej. Poruszymy temat źródeł historycznych rozproszonych w wielu archiwach Europy Środkowo-Wschodniej: w Polsce, Austrii, Ukrainie, Czechach, Słowenii czy na Węgrzech, w których odnaleźć można informacje o naszych przodkach, zmuszonych ponad 100 lat temu do ucieczki i opuszczenia rodzinnych miejscowości w obawie przed zbliżającą się armią rosyjską.
    Pytania? info@tkwp.pl

ความคิดเห็น • 4

  • @antonijakubowski5875
    @antonijakubowski5875 3 ปีที่แล้ว +3

    Brawo Panie Doktorze! Niezwykle ciekawa audycja. Mam 74 lata i pragnąłbym dotrzeć do informacji o moim tacie. Mój tata przebywał po wkroczeniu wojsk niemieckich w 1915 do Łodzi na robotach w zagłębiu Ruhry. Mama też była na robotach w firmie AEG, ale w trakcie II wojny. Nie chcieli na ten temat mówić... To budziło smutne wspomnienia...

  • @jansto974
    @jansto974 ปีที่แล้ว +1

    Jakie byly powody wyjazdu z tamtych stron ale krotko po 1900 roku ,,Bieda,strach ,przesladowania .Na Slasku tez byli Rusin,Pölacy , gdzies na wschod od Lwowa.Czy wtedy tez byly starcia etniczne a jezeli byly,to z jakich przyczyn ?

  • @marianbrom2072
    @marianbrom2072 3 ปีที่แล้ว +2

    Galicja to byla , , glodomoria" i z tego wzial sie exodus