Obowiązkowe remonty już nie obowiązkowe czyli nowe propozycje zmian w ramach EPBD

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ก.ย. 2024
  • Nie będzie obowiązkowych remontów. To był od początku zły pomysł. Termomodernizacja nie może być nakazem. Termomodernizacja powinna być realizowana poprzez zachęty w postaci dotacji, potencjalnych oszczędności, korzyści zdrowotnych i materialnych. I pewnie dlatego Unia Europejska wycofuje się z koncepcji obowiązkowych remontów.
    W tym odcinku rozmawiamy o Dyrektywie EPBD (ang.) Energy Performance of Buildings Directive) i nowych pomysłach na przepisy w tym zakresie. Specjalnie dla nas nowe propozycje w kwestii charakterystyki energetycznej budynków komentuje Justyna Glusman Dyrektor zarządzająca w Stowarzyszeniu Fala Renowacji.

ความคิดเห็น • 116

  • @beatakozlowski1883
    @beatakozlowski1883 10 หลายเดือนก่อน +12

    Jaką swobodę i niezależność. To jest mój budynek i tylko ja powinnam decydować czy chce modernizować czy nie. Nikt nie powinien się wracać w moją własność. Jakie klasy energetyczne. Bzdura. Charakterystyka energetyczna? Dotychczas nam nie była potrzebna i kupowaliśmy nieruchomości sami dowiadując się wszystkiego od sprzedawcy.

  • @beatakozlowski1883
    @beatakozlowski1883 10 หลายเดือนก่อน +13

    Wszystko co ogranicza nasza wolność jest złe. Nie zgadadzamy się z tym.

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  10 หลายเดือนก่อน

      w jaki sposób certyfikat który ma Ci być pomocny w ocenie energooszczędności budynku przy zakupie/wynajmie ogranicza wolność?

    • @mimilapoush
      @mimilapoush 3 หลายเดือนก่อน

      @@GLOBenergia wszystko co ogranicza kapitalizm i wprowadza nowy komunizm naturalnie ogranicza lub próbuje ograniczać wolność. Jeśli tego nie widzicie to nic na to nie poradzimy

  • @kubconpl
    @kubconpl 10 หลายเดือนก่อน +3

    Świadectwa niestety tanie nie są, moi rodzice posiadają 2 budynki po 1000m2 po rolnicze, wynajmują je. Koszt zrobienia certyfikatu kosztuje mniej więcej tyle co miesięczny czynsz. Budynki te nie mają projketu, dlatego w umowie wynajęliśmy na najbliższe pare lat żeby odsunąć ten problem w czasie .Problem który jest bezsensowny bo o ile jestem w stanie sobie wyobrazić człowieka który kupuje mieszkanie i myśli że "o to będzie tańsze o 100zł miesięczne" o tyle w moim przypadku takiego klienta nie znajdę.

  • @marcinbogda6241
    @marcinbogda6241 10 หลายเดือนก่อน +7

    Pytanie do redakcji, kto jest ubogi? Ten co pracuje po 12 godzin 6 dni w tygodniu bo chce wyjść z biedy i nie kwalifikuje się do programu Czyste Powietrze, czy jego sąsiad który popija piwko 7 dni tygodniu i żyje z socjalu? Nie powinno być podziału na biednych i bogatych w dofinansowaniach, a najlepiej jak by ich nie było. Proszę zobaczyć jaka hipokryzja, z jednej strony oferuje się dofinansowania dla tych co ukrywają dochody, a z drugiej strony stosuje się 23% VATu na materiały budowlanne i śmieszne 53 tyś odpisu od podstawy opodatkowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej dla tych którzy uczciwie wykazują przychody. Dawanie przez polityków pieniędzy ubogim powinno być surowo karane. Ubogim powinno dać się możliwość poprawy swojej sytuacji zawodowej, szanse na szkolenia aby sami zarobili na swoje potrzeby.

    • @mariusz07
      @mariusz07 10 หลายเดือนก่อน +2

      Z polskiego socjalu nie da się przeżyć żyjąc normalnie, a gdzie dopiero pić alkohol 30 razy w miesiącu. Wszystkie te fajne życia z socjalu to legendy miejskie. Gdybym żył z socjalu to najdalej po 3 latach bym był bezdomny.

    • @marcinbogda6241
      @marcinbogda6241 10 หลายเดือนก่อน

      @@mariusz07 a 135 tysięcy z programu Czyste Powietrze na wyremontowanie domu to nie socjal? gdzie jak dobrze dogadasz się z wykonawcą to jeszcze Ci pod stołem zwróci na VAT. Darmowe żłobki, wyprawki, zasiłki, do wszystkiego prawo jako pierwszy na liście bo biedny, tu piweczko, tam wódeczka, potem taksóweczka. Raz w roku sprzeda się ziemie co po rodzinie w spadku się dostało. I tak życie się kręci. Zbyt często widzę te legendy miejskie.

    • @JarosawGuzal
      @JarosawGuzal 10 หลายเดือนก่อน

      Wszystkie znaki na niebie wskazują, że na przykład progi dochodowe w Czystym Powietrzu kiedyś w końcu znikną. Myślę prędzej niż później. Natomiast finansowanie, dotacje to jest zawsze pole do tworzenia okoliczności, kiedy ktoś może się czuć poszkodowany. Trudno to ustawić pod każdym kątem aby ludzie dostawali tyle ile, ile im się należy i tyle, ile wysiłku w to wkładają. Pozdrawiam

    • @marcinbogda6241
      @marcinbogda6241 10 หลายเดือนก่อน

      @@JarosawGuzal Ja jestem zwolennikiem niskiego VATu i wysokiej ulgi termomodernizacyjnej. Trudno na tym zbić władzom kapitał polityczny przed wyborami, ale jest to uczciwe i właściwe podejście, gdyż wynagradza ludzi pracujących. Program Czyste Powietrze wynagradza natomiast nieróbstwo lub szarą strefę. Ponadto programy Mój Prąd i Czyste Powietrze nie potrafią "skonsumować" swojego wysokiego waloru edukacyjnego, gdyż to jest ich główny pozytywny kontekst, niestety niewykorzystany dostatecznie. W tym temacie dodam, że dużą rolę edukacyjną w transformacji energetycznej opartej o rozproszone OZE, ceny dynamiczne, zarządzanie energią, pompy ciepła, magazyny energii i wodór mogłyby pełnić media publiczne. Proszę zauważyć że gdyby media publiczne zajmowały się promocją OZE w takim samym wymiarze co propagandą polityczną, to Polska byłaby liderem zielonej transformacji na skalę światową. Pozdrawiam

    • @po_co_mi_to
      @po_co_mi_to 10 หลายเดือนก่อน

      ​@@mariusz07kolego wystarczy pracować na lewo . Masz 0 dochody państwo za wszystko ci płaci. Albo nie wiesz jak to robią albo żyjesz w głębokiej nieswiadomosci

  • @jerzy6068
    @jerzy6068 10 หลายเดือนก่อน +9

    Świadectwo energetyczne to biurokratyczna bzdura. Istotną informacją mogła by być ilość ciepła potrzebna do ogrzania budynku do określonej temperatury w ciągu roku. Można by to przeliczyć na konkretny koszt. Tym świadectwem to można się tylko podetrzeć (jeśli nie jest za twarde).

    • @janek1976
      @janek1976 10 หลายเดือนก่อน

      Czy ty w ogóle wiesz o czym piszesz, widziałeś takie świadectwo kiedyś na oczy, zakładam że nawet jeżeli tak to treści jego już na pewno nie ogarniasz. Proponuję ogarnąć pojęcia z fizyki budowli i podstawowe definicje EP, EU, Ek.... To może pojmiesz treść świadectwa... Oczywiście rzetelnie zrobionego bo na tym polu są duże nadużycia.

    • @marek8928
      @marek8928 10 หลายเดือนก่อน +2

      @@janek1976 Napisz jaka jest praktyczna wartość takiego świadectwa.

    • @janek1976
      @janek1976 10 หลายเดือนก่อน

      @@marek8928 Gdyby wszystkie budynki budowane były idealnie zgodnie z projektem, to żadna bo było by to powielanie tych samych informacji co w projektowanej charakterystyce energetycznej opracowywanej na etapie projektu już od lat. Praktyka pokazuje jednak że budynki (zwłaszcza budowane przez dłuższy okres ale nie tylko takie) odbiegają mniej lub bardziej od projektu, więc i świadectwo robione na etapie oddania budynku do użytkowania nie pokrywa się z charakterystyką. Druga sprawa to nasza zielona UE, potrzebuje tych danych do swojej polityki klimatycznej (ocenę pozostawiam Tobie czy słusznie czy nie i czy się z nią - tą polityką - zgadzasz czy nie). Trzecia sprawa, przy wynajmie czy sprzedaży (i wiem że większość budynków nie podlega obrotowi czy wynajmom) daje wiedzę o kosztach użytkowania bo np EUco+went na poziomie 45 kWh/m2/rok to nie to samo co 90, a po samym styropianie nawet jak wbijesz szpilę w elewację to tej wartości nie poznasz a dzisiejsze i przyszłe koszty energii to już nie wegiel po 800 Pln/tonę. Generalnie to nie jest wina naszych chłopców z PiS czy KO tylko to polityka UE i jej dyrektyw a jak widać większość z nas (biorąc pod uwagę że narracja iż pis nas chce wyprowadzić z UE zrobiła robotę) się z nią zgadza.
      Ja robiąc takie świadectwo (wiem już jestem stronniczy bo na tym zarabiam) robię wywiad i wizytę na budowie, łażę po strychach i wszędzie tam gdzie tylko można dostać się do informacji a parametrach budynku, bo inwestoży sami często nie pamiętają ile gdzie dali ocieplenia a jak wyzej napisałem często jest inaczej (i niejednokrotnie lepiej/więcej) jak w projekcie. Jakością i rzetelnoscią często nie grzeszą opracowania internetowe bo tacy wykonawcy najczęsciej potrzebują tylko projektu i zdjęcia budynku więc zasadniczo powielają w/w charakterystykę energetyczną z etapu projektu - płacisz dwa razy ale za to samo inaczej jedynie nazwane. Dlatego ja robię tylko lokalnie gdzie jestem w stanie być osobiście na budowie/w budynku.

    • @marek8928
      @marek8928 10 หลายเดือนก่อน +3

      @@janek1976 No i właśnie przyznałeś że te świadectwa nie mają żadnej użytecznej wartości. Są robione na podstawie tego co właściciel domu powie bo przecież nie da się określić prawidłowo przenikalności ściany nie znając jej faktycznej budowy wewnętrznej. Oczywiście nowy budynek w trakcie budowy może być opisany dokładnie ale świadectwa są wymagane do każdego budynku, nawet 100 letniego.
      To co wykonawcy takich świadectw wypisują to bardzo często jest wesoła twórczością opartą na braku konkretnych informacji na temat konstrukcji budynku. Skąd właściciel domu który nie był nawet przy jego budowie może wiedzieć co jest w ścianach?
      A wystarczyłoby popatrzyć na rachunki za ogrzewanie przez kilka kolejnych lat wraz z informacją o temperaturze wewnętrznej i raporty pogodowe w tych latach.

    • @janek1976
      @janek1976 10 หลายเดือนก่อน

      @@marek8928 Nie traktuj wybiórczo mojej wypowiedzi (proponuję ewentualnie przeczytać jeszcze raz). To że podajesz przyklad domu gdzie uzyskanie danych i informacji jest trudne (ale nie niemożliwe - tak jak sprawdzenie zbrojenia w gotowym elemencie żelbetowym też jest możliwe - co najwyżej koszty mogą wzrosnąć) to nie znaczy że tak jest w większości przypadków. Co do analizy rzeczywistego zużycia nośników energii to też da się zrobić (nawet jest taka opcja w programach do audytów czy też charakterystyk en.) ale jak niby to zastosować w nowo oddawanym budynku do użytkowania (wiem, pewnie powiesz odczekać kilka lat...). Nie zakładaj że każdy kto to liczy to z założenia to pitoli albo że pitoli bo nie ma innej możliwości. Idąc tym tokiem rozumowania to poco robić np ekspertyzę konstrukcyjną przy rozbudowie/nadbudowie budynku, a może się uda i się nie zawali albo eee przecież w 9 na 10 przypadków stoi dalej. To że na rynku w każdej branży jest jakaś większa lub mniejsza grupa partaczy nie znaczy że mają być oni wytłumaczeniem że i tak robienie tego czy tamtego przecież niema sensu.

  • @panilaszka1044
    @panilaszka1044 10 หลายเดือนก่อน +4

    Pozdrawiam WAS !

  • @krzysztofkajak1823
    @krzysztofkajak1823 10 หลายเดือนก่อน +1

    8:12 skoro nie wprowadzą podatku to z czego będą dopłaty??

    • @JarosawGuzal
      @JarosawGuzal 10 หลายเดือนก่อน

      Nie musimy wprowadzać "podatku" aby były środki na efektywność energetyczną. W Polsce mamy ogromne nie wykorzystane pieniądze na termomodernizacje. Problem polega na tym jak pobudzić rynek i mieć w tym wszystkim balans na linii podaż/popyt

    • @krzysztofkajak1823
      @krzysztofkajak1823 10 หลายเดือนก่อน +1

      @@JarosawGuzal skąd te pieniądze???

    • @JarosawGuzal
      @JarosawGuzal 10 หลายเดือนก่อน

      @@krzysztofkajak1823 Na przykład z NFOSiGW, jest na to 103 mld zł, wydano do tej pory ponad 7 mld zł. Są i będą też inne źródła finansowania jak na przykład Fundusz Modernizacji

    • @janek1976
      @janek1976 10 หลายเดือนก่อน +1

      ​@@krzysztofkajak1823Co ty taki dociekliwy jesteś, wszystko byś chciał wiedzieć😊

  • @pinotnoir6798
    @pinotnoir6798 10 หลายเดือนก่อน

    26,27-istotny problem, konserwator często nie pozwala na ocieplenie budynku mimo wniosków użytkowników.

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  10 หลายเดือนก่อน

      warto rozmawiać z konserwatorem, dodatkowo w najbliższym czasie zostanie opublikowane Forum Pomp Ciepła w którym poruszymy ten temat również z ekspertami

  • @piotrsieszputowski8130
    @piotrsieszputowski8130 7 หลายเดือนก่อน

    Ja bym je nazwał mikroemisyjnymi😁

  • @DariuszJazdonczyk
    @DariuszJazdonczyk 9 หลายเดือนก่อน

    głupota w "czysty powietrzu' to pytanie o przychód osoby prowadzącej działalnosc gospodarczą -jot23

    • @DariuszJazdonczyk
      @DariuszJazdonczyk 9 หลายเดือนก่อน

      mogę mieć przychód 600 tys., koszty 550 tys. i dochód wychodzi 50 tys....

  • @sztangistator
    @sztangistator 10 หลายเดือนก่อน

    Gdzie drugi prowadzący ?

    • @GLOBenergia
      @GLOBenergia  10 หลายเดือนก่อน

      w zależności od programu prowadzący się zmieniają :) obecne programy to "Energetyczny Talk Show", "Warsztat OZE", "Energia i Budynek" oraz "W Cztery Oczy"