Coś pięknego, kolejny film i dzień robi się lepszy. Niby jestem mechanikiem samochodowy a z wielkim zaciekawieniem czekam na kolejne odcinki z Pana pracy. Pozdrawiam gorąco.
Jest Pan urodzonym nauczycielem. Powinni zapłacić Panu tyle, co trzem zwykłym nauczycielom i umieścić tam, gdzie zrobi Pan najwięcej dobrego, tj. np. dać rolę prowadzącego praktyki. Super.
Jestem pełen podziwu. Czysty profesjonalizm i niewiarygodnie obszerna wiedza, a do tego umiejętność wytłumaczenia powodu występujących usterek zasługuje na wielki szacunek. Pozdrawiam.
Przyjemnie ogląda się przystępnie wytłumaczone usuwanie usterek lokomotyw. Inne kanały "naprawcze", które chętnie oglądam i polecam: - VBT i Daniel Rakowiecki - komputery i laptopy - Korbanek i Retro Traktor - współczesny i zabytkowy sprzęt rolniczy - Profesor Chris - samochody
To ja korzystając z okazji poproszę o wsadzenie włączonej kamery do szafy WN która nagra styczniki przy rozruchu na ciepło. To byłby prawdziwy koncert muzyki perkusyjnej z znakomitą oprawą świetlną!
Miło posłuchać i popatrzeć jak fachowiec (fanatyk) pracuje i co mu sprawia przyjemność jak mniemam... a ja też pracuje na kolei ale w drogowym i mówią o mnie fanatyk fachowiec tam gdzie diabel nie może tam mnie posle........
Przeszła, przeszła Filmy nagrywam z innego powodu. Wielu ludzi to interesuje, po 2 na szkoleniach mogę puścić film zamiast po raz kplejny się produkować, po 3 firma wrzuca sobie te filmy w ramach doszkalania maszynistów:)
@@tmechatronik Czyli przyjemne z pożytecznym 👍👍👍,ja z koleją już prawie 30 lat nie mam nic wspólnego i mimo tego a może dlatego ciągle ta "miłość" do kolei trwa 😃
Wrażenie jest. Wiedza ogromna. Widzialem kiedys nazwe poc w SKRJ Tmechatronik KWR nie pamietam ale jak ktos taki jedzie i maszyna zadyszki dostanie to nie ma sie czym przejmowac.
Wróżę karierę za kilka lat. Coraz mniej osób się na tym zna, wiec takie kumate osoby będą w cenie. Zresztą widać jak przeprowadzona była wymiana styczników i do czego to doprowadziło.
To ja wszystko olewam bo elektronika zmienia punkt widzenia i pracy no jestem na emeryturze i widzę ze niektórzy jeszcze będą to obsługiwać i powodzenia w doganianiu 3 świata czyli eskimosów
Eu07 to moja ulubiona lokomotywa i chciał bym się przejechać takom siódemką i zobaczyć pulpit maszynisty z bliska ale widziałem pulpit EP07 ale z daleka
@@tmechatronik które Styczniki od przetwornic , znaczenie ich , co robić w różnych sytuacjach związanych z przetwornicami . W sumie jak jest możliwość to najważniejsze rzeczy :))
@@tmechatronik Dostrzegam brak konsekwencji. Jedne styki są dotykane plastikowym długopisem, bo 110V kopie a inne zwierane aluminiową latarką trzymaną w gołej dłoni i nie kopie... Czy ujemny biegun akumulatorów jest podłączony do masy jak w samochodzie?
Jaką wadą fabryczną? !Jakiś partacz wcześniej źle to skręcił i olał sprawę, bo gdyby sprawdził prawidłowość działania wszystkiego , pewnie poprawiłby błąd
Witam, zrobi Pan kiedyś odcinek o tym, gdzie można bez obaw np. palcem zasterować kotwicę styczników, a gdzie należy uważać, żeby uniknąć zagrożeń (np. porażenia prądem) ? Czyli takie podstawowe wskazówki gdzie czyhają niespodzianki i niebezpieczeństwo w całym gąszczu przewodów i elementów instalacji elektrycznej lokomotywy... Pozdrawiam!
Sherlock Holmes mechaniki kolejowej. Poszukuję dwóch pierwszych części Vademecum. Czy kolega jest może ich szczęśliwym posiadaczem? Ktoś je kiedykolwiek widział?
Założę się że jak Autor filmu przeczytał opis usterki i zebrał wywiad zanim pojawił się na maszynie już w 90% był pewien gdzie może być problem. Takich fachowców się ceni i tacy mają stawkę znacznie wyższą niż kolega na podobnym stanowisku (np taki co ten stycznik wymieniał i nie widział problemu( stycznik nowy a styki pomocnicze stare?)), a to dlatego że szybko i skutecznie rozwiąże problem, działa analitycznie, umie czytać schemat, myśli jak prąd; i naprawi nie rozkręcając połowy maszyny przy okazji, szukając na oślep. Podejrzewam że autor raczej jest z tych fachowców który nie jest rzucany na pierwsza linię frontu do banalnych zadań, ale raczej uruchamia i sprzątania po innych, kiedy coś powinno działać a nie działa; a 2-3 razy tyle usterek rozwiązuje przez telefon, kiedy dzwonią koledzy, i rozwiązania częstych przypadłości podaje bez otwierania dokumentacji, taka robota za 4ech a płacone za jednego; a wszystko żeby matka firma szła do przodu, siedzi w niej choć raz w miesiącu dostaje inne oferty przebijające obecną o 50%; skądś to znam.
Przepraszam, że zawracam głowę. Mam dwa pytania. Pierwsze, do czego w lokomotywie służą styczniki bocznikowania, co za ich pomocą jest włączane/wyłączane? Drugie pytanie, chodzi mi o to w jaki sposób była zaburzana praca stycznika przez ramię tego drugiego. Dobrze rozumiem, że przez zły montaż, ramię stycznika po lewej stronie, ograniczało ruch ramienia stycznika po prawej stronie, przez co nie domykał się ten jeden styk na tym styczniku?
kurwa leże.. "wrócę po materiał izolacyjny " i przyniósł długopis. Jestes zajebisty chłopie . moglbys pisac ksiazki techniczne o kolei bo masz do tego i wiedze i slownictwo (naukowe)
Czy takie usunięcie usterki po innej jednostce naprawczej trzeba gdzieś odnotować/wpisać? Chodzi mi o to, czy w przypadku ewentualnej usterki w tym obwodzie firma naprawcza umyje ręce i powie że ktoś przy tym "grzebał". Dziękuję.
@@tmechatronik Pracuję w innej branży, ale znam tego typu sytuacje, gdy ktoś coś skopał i nie ponosi za to odpowiedzialności. To jest bolączka wielu dziedzin, gdy nie ma odpowiedzialności za wykonaną pracę, w szczególe za popełniane błędy. Tu nawet nie chodzi o to by karać partaczy, lecz by zapobiegać kolejnym błędom w przyszłości. Partacz będzie cały czas powodował problemy, i nawet nie będzie wiedział że coś robi źle.
Kiedy pierwszy raz zasiadłem za nastawnikiem EU07 2 miesiące temu jako szkoleniowy zrobiłem usterkę i musieliśmy naprawiać bo boków nie było. Więc pierwszą jazdę zapamiętam na długo :P I mam pytanie, gdzie można dostać taki podręcznik? Bo przydałby mi się w nauce. Pozdrawiam
Błędy błędami najgorzej, że pojazdy mają mnóstwo zmian w instalacjach które nie są nigdzie naniesione, a przewody nie oznakowanie. Wtedy to dopiero są akcje...
Też mam samoróbkę z sygnałem 10kHz, jeden "firmowy" i prywatny tester sieci telekomunikacyjnych który używam do testowania instalacji RTF. Ale nie zawsze te 2 pierwsze sprawdzają się. Miałem kilka przypadków gdy izolacja była uszkodzona, a przewody tak niefortunnie były położne, że leżały w wilgotnym brudzie i sygnał wyskakiwał mi na kilku żyłach. Wtedy to już tylko miernik, ew żaroweczka i próba obciążenia takich połączeń. Podobne cyrki działy się gdy spalona, zwęglona izolacja puszczała sygnał na inne żyły...
@@tmechatronik ale ja potrzebuje tylko podstawowej wiedzy, aby nauczyc się do egzaminu na świadectwo, naprawiać z miernikiem lokomotyw raczej nie będę :P
@@tmechatronik Oczywiście, przeróbki swoją drogą. Pisałem pod kątem tego, że @barmanek2000 chciałby się z tego uczyć, a może być ciężej zrozumieć działanie obwodu, jeśli np. na schemacie jest styk czynny, a w rzeczywistości bierny (jak tutaj R29 pomiędzy przewodami 36 i 361, a ten sam schemat dla ET41 jest już poprawnie narysowany).
Mam pytanie dotyczące jazdy bezoporowej, kiedy należy użyć dzwigni bocznikowania skoro pierwsza pozycja jazdy bezoporowej to 28 pozycja nastawnika jazdy a następna dopiero 43, zatem czy np przy załóżmy 20 pozycji nastawnika należy już użyć tej dzwigni czy używamy jej tylko na 28 i 43 pozycji?
Powinien to obejrzeć fachowiec, który to naprawiał wcześniej. Mógłby się nauczyć, żeby nie odwalać fuszerki byłby tylko po naprawie z terenu zakładu naprawczego wyjechała.
No dobrze. Ale na jakiej zasadzie działa ten serwis? Dlaczego pracownicy którzy dokonywali prac na loku sami nie poprawiają swoich błędów. Mam wrażenie że takie poprawianie po kimś, utrwala w ekipie serwisowej niedbalstwo.
@@tmechatronik właśnie takiego idiotycznego podejścia nie cierpię. Jak coś robić to aż będzie działać. a taka robota na zasadzie" nie miał być wymieniony stycznik to jest wymieniony" a, że maszyna dalej nie działa to kogo to obchodzi, będzie kolejne zgłoszenie.
Nonono. Serwis pewnie dłubałby i głowił się przy tym z 3-4 godziny, skasował z 1500 złotych, a tak, maszyna po godzince myślenia, kilkuminutowym poprawieniu, gotowa do jazdy w kraj!
Witam. Nagrasz, jesli to mozliwe oczywiscie, co tak gra i spiewa na lokomotywie Traxx jak startuje z jakims komentarzem prof jak to w Twoim stylu jest na kazdym filmiku? Tak w zasadzie od ogladania Twoich filmikow zaczalem interesowac sie koleja. Kiedys byla to dla mnie kupa jezdzacego zelastwa. Dziekuje.
Ja bym obstawiał, że to od tranzystorów w falownikach. Ale aż takiej wiedzy w temacie nie mam. :( Wiem jedynie, że w jakimś artykule była mowa, iż po zmianie oprogramowania falowników, pojazd zrobił się wyraźnie cichszy.
Panie, kto to panu tak sp... Wkurzają mnie tacy fachowcy. "Naprawiliśmy, ale całkiem przestało działać..." Kurde już mam w głowie tyle rzeczy które mogą to powodować. Chętnie sam bym się tym zajął. Schemacik taki prosty że diagnoza to sama przyjemność. U mnie w pracy suszarnia do płatków śniadaniowych ma bardziej skomplikowany schemat, ale za to fachowcy ci sami...
Moze i urządzili, ale słusznie. Masz niesamowita umiejętność przekazywania wiedzy. Ja jestem elektronikiem, wiec tego typu materiały mnie bardzo cieszą. Zrobiłbyś kiedyś film o hamulcach? Jak dziala, co wskazują manometry, jak obsługuje się kran Oerlikona, co się dzieje po rozerwaniu składu.
lokomotywa ma już swoje lata więc sterowanie jest analogowe przez styczniki i przekaźniki, jak widać na schemacie dosyć proste. Natomiast z nowszymi lokomotywami naprawa już nie poszła by tak łatwo. Potrzebny jest wysokiej klasy elektronik, oraz przyrządy do diagnostyki.
Świetnie słucha się tych materiałów. Pełna profeska, merytorycznie i jak widać skuteczniie!! Brawo za profesjonalizm!!
Czekam na kolejny!! ;)
Jak zawsze pełen profesjonalizm widać wieloletnie doświadczenie i zamiłowanie :)
Coś pięknego, kolejny film i dzień robi się lepszy. Niby jestem mechanikiem samochodowy a z wielkim zaciekawieniem czekam na kolejne odcinki z Pana pracy. Pozdrawiam gorąco.
Niesamowite umiejętności. Czuję się jak zwykły kierowca a nie maszynista w porównaniu z Panem.
Jest Pan urodzonym nauczycielem. Powinni zapłacić Panu tyle, co trzem zwykłym nauczycielom i umieścić tam, gdzie zrobi Pan najwięcej dobrego, tj. np. dać rolę prowadzącego praktyki. Super.
Fajnie po głosie słychać satysfakcję z namierzenia usterki. :D
Szacun 😀
Pan zna te lokomotywy jak własną kieszeń chyba :) Nie mają przed Panem żadnych tajemnic :)
te lokomotywy, przynajmniej projekt tej lokomotywy ma około 60 lat. Miał duuuuużo czasu.
I takich instruktorów aż chce się słuchać
Genialne, taki szczegół i styczniki bocznikowania pracują.Duży plus za niesamowitą wiedzę techniczną.
Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. Gratulacje za profesjonalizm. :)
Jestem pełen podziwu. Czysty profesjonalizm i niewiarygodnie obszerna wiedza, a do tego umiejętność wytłumaczenia powodu występujących usterek zasługuje na wielki szacunek. Pozdrawiam.
Jak oglądam Twoje filmy, to wiem, że nic nie wiem :D Dobra robota.
Mam podobnie
Pana wiedza jest godna podziwu
Przyjemnie ogląda się przystępnie wytłumaczone usuwanie usterek lokomotyw. Inne kanały "naprawcze", które chętnie oglądam i polecam:
- VBT i Daniel Rakowiecki - komputery i laptopy
- Korbanek i Retro Traktor - współczesny i zabytkowy sprzęt rolniczy
- Profesor Chris - samochody
To ja korzystając z okazji poproszę o wsadzenie włączonej kamery do szafy WN która nagra styczniki przy rozruchu na ciepło. To byłby prawdziwy koncert muzyki perkusyjnej z znakomitą oprawą świetlną!
Te materiały z technikaliami to jest istny sztosik.
Mega przyjemnie się to ogląda. Równie przyjemnie słucha :)
Miło posłuchać i popatrzeć jak fachowiec (fanatyk) pracuje i co mu sprawia przyjemność jak mniemam... a ja też pracuje na kolei ale w drogowym i mówią o mnie fanatyk fachowiec tam gdzie diabel nie może tam mnie posle........
Mnie już dawno miłość do kolei przeszła. Ale robić trzeba ;-)
@@tmechatronik Miłość miłością liczy się profesjonalizm wiedza fachowości i czasami niestandardowe myślenie...
@@tmechatronik Jak by przeszła to byś tych filmów nie nagrywał 😃
Przeszła, przeszła
Filmy nagrywam z innego powodu. Wielu ludzi to interesuje, po 2 na szkoleniach mogę puścić film zamiast po raz kplejny się produkować, po 3 firma wrzuca sobie te filmy w ramach doszkalania maszynistów:)
@@tmechatronik Czyli przyjemne z pożytecznym 👍👍👍,ja z koleją już prawie 30 lat nie mam nic wspólnego i mimo tego a może dlatego ciągle ta "miłość" do kolei trwa 😃
Merytoryczny i ciekawy film :)
Wrażenie jest. Wiedza ogromna. Widzialem kiedys nazwe poc w SKRJ Tmechatronik KWR nie pamietam ale jak ktos taki jedzie i maszyna zadyszki dostanie to nie ma sie czym przejmowac.
Ooo EU07, ja dzisiaj sobie jechałem EU07 w grze MaSzyna :)
Pozdrawiam!
bardzo ciekawy filmik, oby tak dalej. czekamy na kolejne filmy
chociaz na granicy jeździłem lokomotywami.... i nic a nic się na nich nie znam to tak tłumaczysz ze zajebiście miło posłuchać :P !
Teraz to mogę zostać w domu bo jest co oglądać ;)
"Znaczy, porządnie." Można? Można. Porządna robota! :)
Fajnie się ogląda te technikalia. Pogratulować.
Ale kiedyś jakiś zdesperowany serwisant Cię dorwie w ciemnej bramie za demaskowanie fuszerki 😜
Uwielbiam piciągi znam sie troche na kolei wiec tam rozumiem pozdrawiam ciebie
Wróżę karierę za kilka lat. Coraz mniej osób się na tym zna, wiec takie kumate osoby będą w cenie. Zresztą widać jak przeprowadzona była wymiana styczników i do czego to doprowadziło.
To ja wszystko olewam bo elektronika zmienia punkt widzenia i pracy no jestem na emeryturze i widzę ze niektórzy jeszcze będą to obsługiwać i powodzenia w doganianiu 3 świata czyli eskimosów
Eu07 to moja ulubiona lokomotywa i chciał bym się przejechać takom siódemką i zobaczyć pulpit maszynisty z bliska ale widziałem pulpit EP07 ale z daleka
Jest potęga ujęcia , pozdrawiam
tytuł brzmi jak: Naprawa opóźniacza przyspieszacza :P
dla zasięgu 👍
Mam nadzieję że odpowiednia gratyfikacja wpada za taką praktyczną wiedzę i inżynierię. Pozdrawiam.
Elegancką robotę robisz 👍👍💪 Proszę o usterkach związanych z przetwornicami 💪💪
A co dokładnie? Wyłączanie przetwornic po awarii?
@@tmechatronik które Styczniki od przetwornic , znaczenie ich , co robić w różnych sytuacjach związanych z przetwornicami . W sumie jak jest możliwość to najważniejsze rzeczy :))
Mam już nagrany jakiś materiał o przetwornicach
Zmontuję i udostepnię
Najwyżej nagra się v2 ;-)
@@tmechatronik Super sprawdzę 💪👍👍
Zamykanie obwodu sterującego latarką - nic piękniejszego nie widziałem
Szczerze to nie chciało mi się iść do drugiej kabiny po przewód z krokodylkami ;-)
@@tmechatronik Dostrzegam brak konsekwencji. Jedne styki są dotykane plastikowym długopisem, bo 110V kopie a inne zwierane aluminiową latarką trzymaną w gołej dłoni i nie kopie...
Czy ujemny biegun akumulatorów jest podłączony do masy jak w samochodzie?
Bo jak złapiesz palcem i omyłkowo dotkniesz drugiego styku i rozłączysz to dostaniesz strzała po palcu. Trzeba wiedzieć kiedy co można zrobić.
@@tmechatronik elektryka prąd nie tyka 😉
@@stanisawkulejewski7977 tylko z dala napie*****
Całe szczęście, że na filmie jest mechatronik ;-)
Piękna praca
Wychodzi na to, że usterka która miała być stricte elektryczną, okazała się wadą fabryczną mechanicznego montażu. Genialna diagnoza.
Jaką wadą fabryczną? !Jakiś partacz wcześniej źle to skręcił i olał sprawę, bo gdyby sprawdził prawidłowość działania wszystkiego , pewnie poprawiłby błąd
Pozdrawiam, sztos film :)
Witam, zrobi Pan kiedyś odcinek o tym, gdzie można bez obaw np. palcem zasterować kotwicę styczników, a gdzie należy uważać, żeby uniknąć zagrożeń (np. porażenia prądem) ? Czyli takie podstawowe wskazówki gdzie czyhają niespodzianki i niebezpieczeństwo w całym gąszczu przewodów i elementów instalacji elektrycznej lokomotywy... Pozdrawiam!
Prawdziwy ekspert !
Ile Panu zajęło zapamiętanie tych wszystkich niezbędnych szczegółów o lokomotyw ach?
widac chlop ogarnia i troche nawet sie jara to pewnie mu weszlo wszystko od razu
Sherlock Holmes mechaniki kolejowej. Poszukuję dwóch pierwszych części Vademecum. Czy kolega jest może ich szczęśliwym posiadaczem? Ktoś je kiedykolwiek widział?
Tak mam je. Ale ta gdzie są opisane przepisy kolejowe itp nie polecam. Z 70% jak nie więcej nieaktualne.
@@tmechatronik Tak myślałem że są to głównie leżaki półkowe. Ale i tak chętnie bym zakupił w rozsądnej cenie gdyby ktoś chciał się pozbyć.
Założę się że jak Autor filmu przeczytał opis usterki i zebrał wywiad zanim pojawił się na maszynie już w 90% był pewien gdzie może być problem. Takich fachowców się ceni i tacy mają stawkę znacznie wyższą niż kolega na podobnym stanowisku (np taki co ten stycznik wymieniał i nie widział problemu( stycznik nowy a styki pomocnicze stare?)), a to dlatego że szybko i skutecznie rozwiąże problem, działa analitycznie, umie czytać schemat, myśli jak prąd; i naprawi nie rozkręcając połowy maszyny przy okazji, szukając na oślep. Podejrzewam że autor raczej jest z tych fachowców który nie jest rzucany na pierwsza linię frontu do banalnych zadań, ale raczej uruchamia i sprzątania po innych, kiedy coś powinno działać a nie działa; a 2-3 razy tyle usterek rozwiązuje przez telefon, kiedy dzwonią koledzy, i rozwiązania częstych przypadłości podaje bez otwierania dokumentacji, taka robota za 4ech a płacone za jednego; a wszystko żeby matka firma szła do przodu, siedzi w niej choć raz w miesiącu dostaje inne oferty przebijające obecną o 50%; skądś to znam.
Podziwiam za wiedzę
Wypas! To mi się podoba!
Przepraszam, że zawracam głowę. Mam dwa pytania. Pierwsze, do czego w lokomotywie służą styczniki bocznikowania, co za ich pomocą jest włączane/wyłączane? Drugie pytanie, chodzi mi o to w jaki sposób była zaburzana praca stycznika przez ramię tego drugiego. Dobrze rozumiem, że przez zły montaż, ramię stycznika po lewej stronie, ograniczało ruch ramienia stycznika po prawej stronie, przez co nie domykał się ten jeden styk na tym styczniku?
10:19 az sie chce to zdanie odsluchac kilka razy
Sherlock Holmes od lokomotyw 😁
Łooo, ostało się aż 6 SZ-tów, w życiu tylu nie widziałem :) Masz może rozwinięcie angielskich skrótów niskiej elektryki?
No 6 Bo to 4E, na 303E jednego ukradli ;-)
Poszukam, mieć mam na 100% tylko nie wiem gdzie ;-)
@@tmechatronik Wiem, wiem, muszę zerknąć, ale chyba na tej resztce 4E co u nas są chyba 6 już poznikały. Będę wdzięczny :)
Możliwe, że to 4E po modernizacji elektryki na 303E ;-)
@@tmechatronik Narodowy przewoźnik łączy różne opcje modernizacji w swojej ofercie :)
Tytuł powinien brzmieć: naprawa po partaczach z Olkoil
Wesołych świąt! Z kiedy filmik?
Z soboty;)
@@tmechatronik dziękuję, pozdrawiam ;)
Loco Challenge. :D
Czemu nie słyszeliśmy przekaźnika WFR przy obracaniu nastawnikiem bocznikowania? Wedle schematu przy tej awarii on powinien mimo wszystko działać.
Czy w stycznikach na lokomotywach stosuje sie rezystory oszczędnościowe w obwodzie cewek?
Wiram Pana mam pytanie gdzie mogę znaleźć schemat elektryczny do tej lokomotywy zajmuje się automatyka przemysłowa chętnie bym obejrzał schemat
Ech, partacze, wszędzie partacze...
Po wykonaniu pracy nie sprawdzają czy urządzenie gada? Fajna praca bezstresowa :)
Stycznik się załączył ale bocznikowania już nie sprawdzili... Ech
kurwa leże.. "wrócę po materiał izolacyjny " i przyniósł długopis. Jestes zajebisty chłopie . moglbys pisac ksiazki techniczne o kolei bo masz do tego i wiedze i slownictwo (naukowe)
nic nie rozumiem z fizyki bylem cienki ale i tak ciekawie sie oglada :)
Czy takie usunięcie usterki po innej jednostce naprawczej trzeba gdzieś odnotować/wpisać? Chodzi mi o to, czy w przypadku ewentualnej usterki w tym obwodzie firma naprawcza umyje ręce i powie że ktoś przy tym "grzebał". Dziękuję.
Te firmy nie są ubezpieczone. To w ogóle temat rzeka. Nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za skopanie roboty.
@@tmechatronik Pracuję w innej branży, ale znam tego typu sytuacje, gdy ktoś coś skopał i nie ponosi za to odpowiedzialności. To jest bolączka wielu dziedzin, gdy nie ma odpowiedzialności za wykonaną pracę, w szczególe za popełniane błędy. Tu nawet nie chodzi o to by karać partaczy, lecz by zapobiegać kolejnym błędom w przyszłości. Partacz będzie cały czas powodował problemy, i nawet nie będzie wiedział że coś robi źle.
co to jest bocznikowanie?
Bocznikowanie zwiększa prędkość obrotową silników trakcyjnych przez co lokomotywa przyspiesza
@@JanKowalski-bn6ts Juz od drugiego zdania zaczynam nie rozumiec a potem juz tylko gorzej :D
Jeśli nie znasz się na kolei, mogę powiedzieć, że to takie coś, dzięki czemu pociąg SZYBCIEJ przyśpiesza.
@@dawidgrzyb9138 jakie zjawisko elektryczne temu towarzyszy? Co się kryje pod tym hasłem?
pomyśl sobie w ten sposób. "kierownica" czyli nastawnik, to pedał gazu , a bocznikowanie to wyższe biegi.
O ile jest to usterka mechaniczna to jak to działało wcześniej, chyba że jest to usterka spreparowana.
Jako laik mam pytanie - Jakie srednio przebiegi robią lokomotywy podczas swojego życia ?
Koło 1,5-2 milionów średnio
Kiedy pierwszy raz zasiadłem za nastawnikiem EU07 2 miesiące temu jako szkoleniowy zrobiłem usterkę i musieliśmy naprawiać bo boków nie było. Więc pierwszą jazdę zapamiętam na długo :P
I mam pytanie, gdzie można dostać taki podręcznik? Bo przydałby mi się w nauce. Pozdrawiam
Przy korzystaniu z "Vademecum" trzeba uważać, bo jest trochę błędów w schematach, choćby nawet na tym pokazanym na filmie.
Błędy błędami najgorzej, że pojazdy mają mnóstwo zmian w instalacjach które nie są nigdzie naniesione, a przewody nie oznakowanie. Wtedy to dopiero są akcje...
Też mam samoróbkę z sygnałem 10kHz, jeden "firmowy" i prywatny tester sieci telekomunikacyjnych który używam do testowania instalacji RTF.
Ale nie zawsze te 2 pierwsze sprawdzają się. Miałem kilka przypadków gdy izolacja była uszkodzona, a przewody tak niefortunnie były położne, że leżały w wilgotnym brudzie i sygnał wyskakiwał mi na kilku żyłach. Wtedy to już tylko miernik, ew żaroweczka i próba obciążenia takich połączeń. Podobne cyrki działy się gdy spalona, zwęglona izolacja puszczała sygnał na inne żyły...
@@tmechatronik ale ja potrzebuje tylko podstawowej wiedzy, aby nauczyc się do egzaminu na świadectwo, naprawiać z miernikiem lokomotyw raczej nie będę :P
@@tmechatronik Oczywiście, przeróbki swoją drogą. Pisałem pod kątem tego, że @barmanek2000 chciałby się z tego uczyć, a może być ciężej zrozumieć działanie obwodu, jeśli np. na schemacie jest styk czynny, a w rzeczywistości bierny (jak tutaj R29 pomiędzy przewodami 36 i 361, a ten sam schemat dla ET41 jest już poprawnie narysowany).
Jak zrobić sterowanie na zimno
Witam.
Można się skontaktować z Panem przez mesengera bądź w inny sposób. Mam pytanie
tmechatronik@gmail.com
Mam pytanie dotyczące jazdy bezoporowej, kiedy należy użyć dzwigni bocznikowania skoro pierwsza pozycja jazdy bezoporowej to 28 pozycja nastawnika jazdy a następna dopiero 43, zatem czy np przy załóżmy 20 pozycji nastawnika należy już użyć tej dzwigni czy używamy jej tylko na 28 i 43 pozycji?
Tylko 28 i 34
Powinien to obejrzeć fachowiec, który to naprawiał wcześniej. Mógłby się nauczyć, żeby nie odwalać fuszerki byłby tylko po naprawie z terenu zakładu naprawczego wyjechała.
Jakie napiecie jest u was uważana za wysokie 110V? myślałem że 4kv?
110V to samo sterowanie nikt nie chciał by miec pod jakimś przyciskiem 3kv DC
No dobrze. Ale na jakiej zasadzie działa ten serwis? Dlaczego pracownicy którzy dokonywali prac na loku sami nie poprawiają swoich błędów. Mam wrażenie że takie poprawianie po kimś, utrwala w ekipie serwisowej niedbalstwo.
Bo oni pracują do "15" i później ich nic nie interesuje, a pojazd musi jechać w kraj...
@@tmechatronik Czyli jak w typowej korpo :D
Czasem już brak sił na te zewnętrzne firmy...
@@tmechatronik właśnie takiego idiotycznego podejścia nie cierpię. Jak coś robić to aż będzie działać. a taka robota na zasadzie" nie miał być wymieniony stycznik to jest wymieniony" a, że maszyna dalej nie działa to kogo to obchodzi, będzie kolejne zgłoszenie.
Nonono. Serwis pewnie dłubałby i głowił się przy tym z 3-4 godziny, skasował z 1500 złotych, a tak, maszyna po godzince myślenia, kilkuminutowym poprawieniu, gotowa do jazdy w kraj!
Witam. Nagrasz, jesli to mozliwe oczywiscie, co tak gra i spiewa na lokomotywie Traxx jak startuje z jakims komentarzem prof jak to w Twoim stylu jest na kazdym filmiku?
Tak w zasadzie od ogladania Twoich filmikow zaczalem interesowac sie koleja. Kiedys byla to dla mnie kupa jezdzacego zelastwa. Dziekuje.
Ja bym obstawiał, że to od tranzystorów w falownikach. Ale aż takiej wiedzy w temacie nie mam. :( Wiem jedynie, że w jakimś artykule była mowa, iż po zmianie oprogramowania falowników, pojazd zrobił się wyraźnie cichszy.
Panie, kto to panu tak sp... Wkurzają mnie tacy fachowcy. "Naprawiliśmy, ale całkiem przestało działać..."
Kurde już mam w głowie tyle rzeczy które mogą to powodować. Chętnie sam bym się tym zajął.
Schemacik taki prosty że diagnoza to sama przyjemność. U mnie w pracy suszarnia do płatków śniadaniowych ma bardziej skomplikowany schemat, ale za to fachowcy ci sami...
Jeśli WFR łapie to na bank styk r30 nie przepuszcza 😉
Jakie Tu masz stanowisko pracy? Powinieneś być jakimś szefem serwisu który czasami pojeździ sobie jakimś ciężkim składem :)
Cóż... Kierownik napraw lokomotyw w Zakładzie Naprawy Taboru + Maszynista Instruktor + Komisarz Odbiorczy Taboru kolejowego… Urządzili mnie po całości… ;-)
@@tmechatronik Panie, dalej to już Pan dyrektor :)
Moze i urządzili, ale słusznie. Masz niesamowita umiejętność przekazywania wiedzy. Ja jestem elektronikiem, wiec tego typu materiały mnie bardzo cieszą. Zrobiłbyś kiedyś film o hamulcach? Jak dziala, co wskazują manometry, jak obsługuje się kran Oerlikona, co się dzieje po rozerwaniu składu.
Słusznie... Uszczęśliwianie na siłę... ;-)
Coś postaram się zrobić. Nie wiem kiedy ale z całą pewnością materiał o hamulcu pneumatycznym sie pojawi :)
@@tmechatronik trzeba robić co się kocha
"automatyka" zza żelaznej kurtyny czyli stycznik na Styczniku stycznikiem pogania
lokomotywa ma już swoje lata więc sterowanie jest analogowe przez styczniki i przekaźniki, jak widać na schemacie dosyć proste. Natomiast z nowszymi lokomotywami naprawa już nie poszła by tak łatwo. Potrzebny jest wysokiej klasy elektronik, oraz przyrządy do diagnostyki.
Wysokiej klasy raczej nie, ale przyrządy już bardziej.
Czary, naprawdę czary.
ja pier..... pod napieciem?, szcunek!!!!,, 2020.04.13, ku pamieci, bo nie wiemy jak bedzie!!!
110V DC więc szału nie ma ;)
Po co w pociągu kierownica? wyprzedzacie kogos na torach czy do skretu czy co bo nie ogarniam xD
super materiał ale prawda jest taka że ten cały sprzęt powinien być już dawno na złomie
Nowe pojazdy wcale takie super nie są...
@@tmechatronik Ja wole SU45 :D
Rolke w AC6 i do ruchu....
Mógłbyś kiedyś po polsku.....