Dolārs, Putins, Ķīnas impērija, mākslīgais intelekts un utopiskā nākotne

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 พ.ค. 2024
  • Šajā audiorakstā analizēta pašreizējā globālā ģeopolitiskā situācija kontekstā ar mūsu civilizācijas tehnoloģisko attīstību, kā arī projicēti iespējamie nākotnes attīstības scenāriji. Pašreiz mēs dzīvojam laikā, kad ASV un Ķīna konkurē par globālo dominanci, turklāt tehnoloģiju attīstība ir radījusi platformu jauna veida civilizācijai. Kā esošās impērijas izspēlēs savas kārtis, lai iegūtu pēc iespējas izdevīgāku stāvokli rītdienas pasaulē? Un vai viņām tas vispār izdosies?
    0:00 Vispārīgs ievads
    5:32 Dolārs - mūsdienu pasaules centrālā ass
    8:43 Kas būs ar Krieviju
    18:01 Nenotikusī Ķīnas impērija
    22:45 Kur likt mākslīgo intelektu
    27:20 Mūsu laikmeta lielākā problēma
    30:26 Kas sekos tālāk?
    33:02 Nevis kad, bet kā uzvarēs Ukraina?
    36:27 Jaunā laikmeta sēkla
    Pamattēzes:
    - Mākslīgais intelekts mainīs veidus kā tiek pārvaldītas valstis un uzņēmumi, pilnībā transformēs izglītību un medicīnu, bet jo īpaši ekonomiku.
    - Mākslīgajam intelektam apvienojumā ar robotizāciju uz pasaules praktiski iestāsies pārpilnības laikmets.
    - Teju bezgalīgas pārpinības apstākļos kapitālisms zaudēs jēgu, un mainīsies sociālie kanoni - nākotnē sociālo statusu sniegs nevis bagātība, bet nopelni sabiedrības labā.
    - Pašreiz mēs esam liecinieki buldogu cīņai zem paklāja, ko raksturo Ķīnas aktīva vēršanās pret ASV un tās galveno instrumentu - dolāru kā globālo norēķinu valūtu. Ja līdz šim naftu drīkstēja tirgot tikai par dolāriem, tad pašreiz Krievija naftu jau tirgo par juaņiem un rūpijām.
    - Putina runas par multipolāru pasauli ir tikai atblāzma no Ķīnas politiskajām idejām par jauno pasaules kartību. Vienīgā problēma, ka multipolārā pasaulē nav iedomājams monopolārs dolārs, kurā tieši pašreiz tad arī balstās ASV spēks un ietekme.
    - Vai mākslīgais intelekts tiks izmantots pašreiz pat neiedomājamu sociālās kontroles mehānismu radīšanai? Pie horizonta jau nomanāma jaunā digitālā valūta, videokameras ar sejas atpazīšanu, un sociālais reitings, kurš nosaka indivīda uzticamību un tiesības.
    - Pašreizējais Ukrainas karš ir izsenis briedināts kā priekšspēle, lai nocirstu vienu no Ķīnas pūķa galvām (Krieviju), pirms sākas "īstā saruna" starp ASV un Ķīnu.
    - Nav šaubu, ka Krievija karu ir zaudējusi, un kapitulēs līdz oktobra sākumam, jo tajā valda bandītisks režīms, kurš valsti nevis apsaimnieko, bet izzog. Valstī ir neskaitāmas opozīcijas un savstarpēji konkurējošas frakcijas, kuras nebūs iespējams paturēt zem kontroles apstākļos, kad varas vertikāle sāks šķobīties un brukt militāru zaudējumu rezultātā. Krieviju gaida haoss un sabrukums.
    - Ja ASV un Ķīna iesaistīsies atklātā militārā konfliktā, pasauli gaida, lai arī pārejošas, bet lielas problēmas. ASV noteikti nav gatava atdot savas līderpozīcijas, jo "kāpēc gan to darīt", savukārt Ķīna ir cieti apņēmusies "izmantot šo iespēju", jo īpaši tāpēc, ka vēsturiski visas iespējas tā ir palaidusi garām. Ar ko šāda gigantu sadursme var beigties?
    - Jaunā pasaule, kura radīsies pēc visu impēriju bojāejas, būs bezimpēriju pasaule, kurā balsi un tiesības iegūs katra mazākā nācijas un katra etniskā grupa, no kurām daudzas jau uzskatītas par izzudušām, jo pašreiz ir bezcerīgi iekausētas lielajās impērijās. Jaunā pasaule būs pašnoteikšanās un autonomijas pasaule, kurā katrs varēs dzīvot, izpausties un augt pēc savas brīvas gribas, un neviens nediktēs pārējiem "kā ir pareizi", ko drīkst un ko nedrīkst darīt.
    - Vadošā valsts Jaunajā pasaulē būs Indija, jo tā ir gan ar vislielāko iedzīvotāju skaitu, gan arī demogrāfiski ir visjaunākā - 25% jaunāki par 14 gadiem, un tikai 7% vecāki par 65 gadiem.
    - Paredzamas pārmaiņas arī vadošo reliģiju sistēmā, jo kapitālismu radīja protestantisma ideoloģija, un kapitālisma jēgai zūdot jāmainās arī garīgajai tradīcijai. Pasaulē, kurā ciešanu apjoms praktiski tuvosies nullei, būs nepieciešama cita veida reliģija.
    Raksts oriģināli publicēts:
    Pietiek.com - pietiek.com/raksti/dolars,_pu...
    LA.LV - www.la.lv/sociologs-krisjanis...
    Teksta autors: Krišjānis Papiņš

ความคิดเห็น •