Nie łącze na razie jednego obwodu pv z dwoma ładowarkami ( ale ciekawe rozwiązanie ).Obecnie przeniosłem i przerobiłem string z inwertera pod ładowarkę victron .
Część!Fajny film.Jak miał byś chwilę i chęć kiedyś nagrać film z ustawieniami twojego falownika Smp i omówienie po chłopsku każdej z funkcji był bym wdzięczny bardzo
W sumie dobry pomysł rozbić na stringi i dekilka mppt kontrolerów nawet mi wydaje lepiej bo jak przykładowo pada cień od czegoś i tylko częściowo przykrywa panele to nie działa tylko jeden string ale reszta działa
Odnośnie głośności inwertera to muszę powiedzieć, że mam go w domku letniskowym i jest głośny. Planuję w przyszłości przenieść go do skrzynki na zewnątrz lub do blaszaka obok.
Witam ten falownik u mnie jest trzecim modelem off grid i tak należy do tych cichszych, oczywiście jeśli jest dużo obciążony powyżej 1kw to go słychać i może przeszkadzać.
Dobrze cię rozumiem, ja się pewnie przyzwyczaiłem :) Jeśli będziesz przenosił falownik w inne miejsce to powinna być tam dobra wentylacja/przewiew i też niezbyt gorąco.
@@MarciniGadzety wiem wiem, domek jest drewniany i latem w środku potrafi być goraco, dlatego dam inwerter od wschodniej strony albo od północy. Wstępnie mam wszystko przemyślane, tylko potrzeba czasu na zabawę przeniesienia tego ale może jeszcze ten sezon się przemęczę😏
Bardzo dobry kierunek :) jeśli gdzie kupuje ładowarki to różnie ( tam gdzie jest promocja)ostatni zakup był na Amazon cena czasami troszkę tańsza ale wysyłka była z Polski.
Dzień dobry. Na początku wyjaśnię jeszcze że boję się awarii tanich chińskich inwerterów of-grid , nie naprawialnych i wolał bym na wstępie nie umoczyć 3-4 tys.złotych w inwerter który się popsuje. Od pewnego czasu oglądam Pana film z zainteresowaniem.Jestem w trakcie budowy instalacji na gruncie , na początek stawiam 8-9 paneli - ok. 3-4 kW. Zastanawiam się jaką konstrukcję przyjąć jeśli chodzi o wybór inwertera. Czy wybrać inweter of-grid o mocy ok. 3-4 kW ( Hybrydowy Inwerter solarny Off-Grid ESB 6kW-24 ) nominalnej i panele podłączyć szeregowo - napięci 300-400V. Czy lepiej od razy zastosować Victrona MPPT , panele dać po 3 w szereg i następnie równolegle.Następnie akumulatory 24V i przetwornicę sinus 24V na 230V.Może mógł by Pan polecić dobry inwerter hybrydowy i nie drogi. Pozdrawiam
Cześć powiem tak ja również bałem się inwerterów chińskich ale są ok mój najstarszy ma prawie 4 lata i pracuje jak nowy wszystko zależy od egzemplarza. Victron jest ok pewnie jak chińskie falowniki mi się zepsują to przejdę na nie go bo są wydajniejsze i pewniejsze. Robienie stringów po 3 nie radzę max 2 albo jeden bo chodzi o przepływ prądu gdzie konektory mc4 tego nie lubią i powodują pożary. Co mógłbym tobie polecić to albo victron do 450v falownik jednofazowy + przetwornica lub chiński falownik z przetwornicą będą to dwie opcje jedna droga a druga najtańsza wszystko zależy od kasy. :)
Ale czy taka grzałka wpięta w obieg CO będzie chodzić na pół gwizdka jeśli panele dadzą tylko np.150v na przetwornicę A grzałka jest na 230v , czy się nie uszkodzi. Może te rozwiązanie by było dobre bez bufora wodnego.
Musiał byś się dowiedzieć czy przetwornica danego producenta podbija do danego napięcia.Jak ja bym to robił to dobrał bym odpowiednią ilość paneli + przetwornica i grzałka do bufora bo to jest najszybszy i najprostszy układ / sposób ogrzewania .
U mnie taki falownik ostatnio po podłączeniu do sieci pobór wzrasta o 800W.Mój magazyn energii nie wytrzymywał nawet jednej nocy.Pomyślałem,że aku tak straciły pojemność,ale po przypadkowym odłączeniu od sieci przełącznikiem pobór spadł o te 800W.Nie wiem co jest grane czy falownik padł czy co się mogło stać .Teraz jadę cały czas offgrid,ale nie mam awaryjnego ładowania z sieci.
Ahh ta zima 😉 a co sądzisz o turbinie wiatrowej np 2kw czy warto zainwestować w instalację off grid czy lepiej zainwestować np w 2kwp + victron? Mój dom usytuowany jest na górce często jest wiatr mniejszy lub większy ale jest. Poza tym 7 km od mojego domu istnieje farma wiatrowa. Co pokazuje że są jakieś predyspozycje do instalowania turbiny wiatrowej. Mam dylemat może pomożesz mi podjąć decyzję. Ps co sądzisz o swoim kontrolerze turbiny 😉
Cześć osobiście uważam że instalacja pv jest na pierwszym miejscu ona zawsze produkuje energię z turbiną wiatrową jest o wiele gorzej. Jako główne źródło produkcji pv a turbina wiatrowa jako dodatek do off grid razem dobrze się uzupełniają. Mój kontroler jest ok bo jest hybrydowy pv + turbina i spełnia swoje zadanie.
Witam panie Marcinie muszę zakupić bms z funkcją balansu 8s 24v 100A znalazłem na allegro Jabaida oraz Dally czy może coś innego do baterii lifepo4 280Ah
@@MarciniGadzety Dziękuję nie mam doświadczenia w zakupach na alliaxpres więc jest mała przeszkodą postaram się poszukać dziękuję za wsparcie i grzecznościowa formę Marcin pozdrawiam
@@MarciniGadzety Witam przepraszam że zawracam głowę nie wiem jak to się stało pytałem o ustawienia bms oraz skrzynkę na ogniwa zanim zdążyłem otworzyć TH-cam z informacją od ciebie która widziałem obok ikony TH-cam nagle historia z dzisiejszego dnia zniknęła jeśli jest możliwość wysłania informacji jeszcze raz byłbym wdzięczny
Fajna opcja z tym kontrolerem. Tylko jak to się ma do współpracy z Easunem. Czy taki kontroler może być dopięty do istniejącego magazynu, który jest wpięty do Easuna. Czy podczas ładowania któryś z nich nie ulegnie awarii, ponieważ jeden jak i drugi będzie chciał wepchać energię do magazynu?
Witam te rozwiązanie testuję od prawie roku , musisz pamiętać jedynie że magazyn energii nie może być małej pojemności oraz nie możesz go nigdy dopuścić do pełnego rozładowania , wystarczy dobrze ustawić na falowniku maksymalne rozładowanie magazynu i wszystko będzie poprawnie działało. Na dzień dzisiejszy ja już posiadam 4 kontrolery wpięte do tego samego magazynu i super to działa.
@@MarciniGadzety To super . Też będę chciał zastosować coś takiego, ale raczej jakiś chiński bo te Victrony to drogie. Tylko narazie muszę zmienić magazyn na litowy. A jakbym do kwasowego wpiął to jaki dolny próg trzebaby ustawić 11v na Aku będzie dobrze czy raczej za nisko? Czy po prostu do kwasowek nie ma sensu tego dawać? Instalacja 48v
Ja przyjmuje żeby nie rozładować magazynu powyżej 60%. Jeśli chodzi o napięcie to zależy od magazynu ( np.od pojemności i rodzaju aku. i jak szybko spada w nich napięcie).
Jeśli magazyn energii będzie na takim poziomie w szczególności akumulatory kwasowe a falownik będzie miał durze skoki poboru i brak energii w magazynie to może spalić kontroler ładowania lecz to tylko teoria oraz zdania są tutaj też podzielone , ale moim zdaniem nie warto ryzykować.
Panie Marcinie pracuje na falowniku esb który posiada opcję ładowania Lion lub lifepo4 do których się przymierzam i rozmawialiśmy na ich temat w ostatnim czasie widzę że ma pan podobne falowniki posiadają złącze RS do współpracy BMs jaką rolę ma to złącze monitoruje BMs deklarowany ustawia bms czy może Bms jest wbudowany w falownik i złącze posiada wyprowadzenia do poszczególnych cell?
Generalnie nie korzystałem z tej funkcji , więc wiele na tą chwilę ci o niej nie powiem ale czego jestem pewien to że falownik na pewno nie posiada wbudowanego bmsa.
@@MarciniGadzety jestem w kontakcie ze sprzedawcą ale dopiero w przyszłym tygodniu będzie doradca techniczny który się na tym zna zapytałem przy okazji oglądając filmy pozdrawiam
Czy masz victrona czy to mppt działa podobnie. I nie ma to znaczenia ile masz Voltow na mppt. Mając 10 paneli po 40v 120v osiągały mi w zimę bardzo szybko. Chyba że masz 3 panele No to się zgodzie mppt z niższymi V jak victron jest lepsze. Ale równie dobrze może to być mppt obojętnie jakiej firmy z niższymi V (easun, volt).
Witaj 🙂 Oczywiście można osiągnąć szybsze napięcie do 120v na falowniku przy tym większe prądy i produkcję lecz np. chiński inwerter SMP ponoć przyjmie jedynie 20A z PV bo się spali. Ja nie skłaniam do kupna ładowarek Victron bo wiem że są drogie (to jest jedynie mój kierunek) lecz z napięcia startu jestem b.zadiwolony ale nie tylko bo one b.szybko działają konkretnie mppt . Mam jakieś doświadczenie z chińskimi ładowarkami /falownikami bo przewinęło mi się trochę przez ręce a nawet do tej pory ich używam , według mnie Victron szybciej śledzi punkt mocy maksymalnej ale nie będę cię przekonywał bo widzę że masz inną opinię/doświadczenie. Jedynie tu jest kwestia czy warto dopłacić za tą różnicę oraz czy mieć sprzęt europejski czy chiński ( wybór indywidualny).
@@MarciniGadzety mając na wyjściu Pv 400v nie potrzebujesz dużo amper aby wygenerować moc. Też dużo ładowarek testowałem od PWM (tańszych droższych) po mppt (tańsze i droższe), co do victrona niestety ale części do niego pochodzą z Chin wszystko w nim jest chińskie. Tak jak w inwerterach easun itp. Roznica taka ze montowane to jest w europie, ma inną kontrolę jakości i jakieś testy życia. Ale cenowo dokupisz za to jeden panel więcej do chińczyka i wyjdzie na to samo kwotowo i wydajnościowo. Ale jeśli chodzi o uzyski to jeden panel podpinasz pod jeden kontroler mppt wtedy masz najefektywniej. Ale czy jest to sens.
Dużo rzeczy i podzespołów jest z Chin w sprzętach /samochodach itp. i oczywiście tego jestem świadom wszystko zależy z czego i jak sprzęt jest zrobiony. Kontrola jakości też jest b. ważna dużo osób pisze mi że kupili falownik który dymi,grzeje się za bardzo czy ma przebicie a ze zwrotami są problemy ,dodatkowo gwarancja/serwis też jest ważny bo wiadomo każdy sprzęt się psuje.
Witam mam pytanie czy do 6 paneli, każdy po 400w połączony po dwa szeregowo a potem spiete rownolegle co daje na wyjściu 68,78v i 34,92a Victron mppt 150/45 będzie odpowiedni czy lepiej złożyć mocniejszy.
Spokojnie ten kontroler victrona z tymi parametrami da radę , mimo że ładowarka obsłuży ładowanie bez problemu sugeruje zmniejszyć prąd ładowania magazynu żeby przewody się zbytnio nie grzały a w szczególności konwektor/ złącze mc4, i dał bym diody separacyjne
Jak pracuje ładowarka victrona z inverterem.Czy nie ma konfliktu napięć z ładowarki i invertera.Chcę ładowarkę victrona połączyć z sinus pro ultra volta.
Bo ja mam panele 450W.50V,10A.Mam ich 9 szt.i problem jest taki,że przy tych 9 szt napięcie wchodzi mi czasami na 450V,a falownik tylko do 430V i wtedy wyłącza mi falownik.Myślę tak ,że dokupie jeszcze jeden panel i wtedy zrobię dwa stringi po pięć co da mi 225V i 20A.I nie wiem czy falownik wytrzyma te 20A.Ludzie piszą że do 16A wytrzymuje.Dlatego chciałem się dowiedzieć od osoby ,któta ma taki falownik i może łączyła panele w 2 stringi.
Powiem ci że na tym falowniku miałem trzy stringi przez dwa miesiące i działało , a teraz mam kontroler mppt a falownik służy tylko jako przetwornica ( filmik o nim będzie w następnym tygodniu) Znam sytuację o której mówisz 450v i wyskakuje błąd , też miałem 9 modułów 50v w jednym stringiu. Zdarzało mi się to 2-3 razy w roku kiedy magazyn był pełny i miałem małe obciążenie. Nie będę tobie radził ale moim zdaniem nie powinno nic się stać. Musisz sam zdecydować.
Witaj głównym zabezpieczeniem jest sam falownik ale jeśli chodzi o duże skoki poboru energii myślałem o zastosowaniu np. kondensatorów. Testuję ten układ od wiosny ( kontroler jako główne zasilanie na drugim falowniku) i próbowałem obciążać go do 5kw w różnych sytuacjach i osobiście nie widzę żadnych problemów ale jeśli kiedyś będą to na pewno o tym nagram filmik.
@@MarciniGadzety ale kontroler jest podpięty bezpośrednio do akumulatorów więc falownik go nie ochroni przed gwałtownymi skokami poboru a nie maksymalnej mocy ciągłej obciążenia
W połowie się zgadzam falownik odcina jedynie całą baterie + kontrolery przy ustawionym minimalnym napięciu i nie pobiera w tedy prądu ale jeśli chodzi o skoki poboru energii kontrolery tego nie odczuwają ponieważ jeśli mamy odpowiednio duży magazyn energii to w tedy te skoki się niwelują
Zastanawiałem się nad kupnem dodatkowych kilku paneli i zamontowaniu na drugim stringu od strony zachidniej pionowo na ścianie ale po obejrzeniu Twojego filmu zastanawiam się nad tym kontrolerem i podłączyć ok 2kw od południa i ładować akumulatory. Które urządzenia polecasz do 48v banku ?
Witaj chętnie mogę coś ci zaproponować ale muszę znać więcej szczegółów np.czy masz już instalację off grid czy dopiero zaczynasz zabawę oraz jakie urządzenia cię interesują....
@@MarciniGadzety mam instalację Off-grid od marca. 10 paneli jasolar 380w. Falownik 8kw 2 stringi 4kw, w tej chwili z tym problemem z podłączeniem wi-fi :-) cały czas walczę żeby moduł zobaczył inwerter. Akumulatory 300ah 48v. Latem byłem samowystarczalny ale teraz to prawie nic :-(. Dlatego pomyślałem o tym kontrolerze Mój falownik ma zakres 90-450 ale teraz toedwo startuje choć panele mam na dachu od południa
Generalnie grudzień jest najgorszym miesiącem a styczeń może być ciut lepszy bo dzień powoli robi się dłuższy a dalej będzie tylko lepiej . Victron super daje sobie radę i zawsze zobaczysz produkcję w porównaniu do falowników. Jeśli myślisz dołożyć 2kwp to victron 150/35 powinien być ok ( kontroler pracuje do 2000w , można spokojnie go przewymiarowane do 10%).
@@MarciniGadzety dziękuję za pomoc, myślisz że podłączając 2kw od południa do tego kontrolera wyciągnie się więcej zimą niż podpięcie do falownika 2kw zamontowanych pionowo na ścianie od zachodniej strony ?
Jeśli zastosujesz ładowarkę victron niż jakikolwiek falownik to już różnica będzie a jeśli o zachód chodzi to w zimie będzie słabo takie rozwiązanie można rozważyć dopiero kiedy już nie mamy gdzie montować pv , ale wiosna czy lato ładnie zwiększa nam autokonsumpcjie i zmniejsza zarazem zużycie magazynu.
Jejku pięknie dziękuję za ekspresową odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy inwerter hybrydowy będzie działać bez podpiętych paneli pv a tylko do akumulatora i sieci AC ?😳
Najpierw kup słownik, a potem przetwornicę o mocy takiej jakie masz zapotrzebowanie na moc. Chociaz przy 12V to nie więcej niż 1500W, bo będziesz musiał łączyć to syznami kolejowymi, a nie kablami. 1500W/12V=125A - mało który akumulator to pociągnie.
Witam mam problem bms DALy 100A 24 v zdarza się wyjątkowo że zostaje przeciążony mam ustawione na 90A wyłącza się w okolicach 80 A i problem nie chce wstać samodzielnie a falownik błąd 04 czyli brak napięcia z akumulatorów muszę dać dopiero napięcie z prostownika 24 v i się załączy czy on tak ma że napięcie go wzbudzi czy może potrzebny jakiś czas żeby sam wstał
Witam ja takich sytuacji jeszcze nie miałem ale te bemsy trzeba zresetować lub je odłączyć od baterii i odnowa podłączyć żeby działały dalej i falownik widział magazyn energii.
@@MarciniGadzety niestety funkcji restartu nie posiada bms i co ciekawe jak zadziała zabezpieczenie to przez bluetooth nie można się połączyć tak jakby brak napięcia zasilania lub komunikacji napięcie prostownika zewnętrznego potrafi go przywrócić do życia bez rozłączania jak sprawdzałeś swoje bmsy czy działają prawidłowo czy falowniki posiadają funkcję zabezpieczenia nadmiarowego podobnego do bms
Nie wiem jaki model bmsa masz ale jeśli model z bluetooth to mają reset/ guzik na tej antenie . Ja nie testowałem swoich bemsów ( 150A) pod kątem przepływu maksymalnego prądu bo posiadam tylko dwa falowniki które mogły by pobrać/ładować max 200A oraz jak na razie 4 zestawy baterii na które prąd jest dzielony na 4 czyli w teorii po 50A na każdy jeden zestaw 48v. Falowniki nie mają zabezpieczeń przed nadmiernym poborem prądu z magazynu jedynie można w nich ograniczyć prąd ładowania.
Mam pytanie co do smp 5kw. Jakie masz ustawienia ładowania? Przechodzi Ci ten falownik w absorpcję czy tak jak mój odrazu we Float? Rozwiązłeś może jakoś ten problem?
Witam napięcie ładowania oczywiście zależy od rodzaju magazynu i od użytkownika , u mnie ładuje do napięcia bulk np.52v a potem przechodzi i utrzymuje float np. 54v ( to jest jedynie przykład).
@@MarciniGadzety Float powinno być niższe od bulk :) czyli tylko doładuje do tego Bulk i potem przechodzi do Float bez podtrzymania Bulk przez jakiś czas. Mój właśnie tak robi i to będzie potem robiło problemy bo nawet nie ma kiedy zrobić balnsingu bez absorbcji :(
Ten falownik tak właśnie działa ma dwa ustawienia bulk i float, choć u mnie na napięciu bulk utrzymuje się dłuższą chwilę a nie spada od razu. Dlatego między innymi kupuje ładowarki z Victron energy.
@@MarciniGadzety a masz ustawiony Constant Voltage automatycznie czy na czas jakiś? Też myślę o zakupie jednego victrona i kilku paneli jeszcze do tego na zimę i doładowywanie w lecie. Można by ustawić tak żeby ładował falownik i victron tym samym napięciem a potem victron dalej podtrzymywał by absorpcję przez jakiś czas. Ile musi spaść napięcie aby spowrotem złącza ładować w trybie Bulk a nie Float? Zaobserwowałeś?
Ustawione automatyczny orginalnie. Tak na oko podtrzymywał około 1 h ale pewnie zależy od pojemności magazynu. O ile napięcie musi spaść nie będę pisał bo dokładnie nie wiem.
Witam. Wspomniałeś, że falownik bierze 70W. Ja mam falownik 5,5kW i w trybie SOL na wejściu AC jest 1,8A czyli ok 400 W przy braku jakiegokolwiek obciążenia i w pełnym słońcu 2,3 kWp z paneli, a jak pojawi się niewielkie obciążenie np 200W to prąd na wejściu AC stabilizuje się na 2,4A czyli 550W ! Falownik jest bez nazwy ale wygląda jak Qoltec 5,5kw wobec tego przetestowałem i ten. Wynik niestety się powtórzył. Czy to normalne czy może mam coś źle podłączone ? Czy mierzyłeś natężenie prądu na wejściu swojego falownika ?
Witam 400 w pobiera przy żadnym obciążeniu to bardzo dużo zmarnowanej energii :/ możliwe że ten falownik doładowuje magazyn w tym trybie , ale jeśli jest to wina falownika to ja bym z niego nie korzystał . Moje falowniki teraz są większość roku odcięte od sieci ale mam założonych kilka liczników i mój model lubi pobrać/dobrać sobie max 95 w przy maksymalnym obciążeniu.
@@MarciniGadzety Próbowałem na różne sposoby i wynik był ten sam. Wczoraj wysłałem falownik do dostawcy bo jest jeszcze na gwarancji. Dam znać jak to się skończy. Rozważam jak Ty regulator ładowania Victrona. Muszę to dobrze zaplanować aby układ spełniał wszystkie funkcje falownika a nie zjadał energii. Przy moim małym banku (kwasiaki 4x 110Ah) najbardziej interesuje mnie tryb SOL - panele, sieć, bateria. Jeśli możesz mi coś podpowiedzieć to będę wdzięczny. Oczywiście to co publikujesz na swoim kanale jest bardzo pomocne. Dzięki wielkie :) ę
@@MarciniGadzety Już wszystko wiem ;). Przy prądzie zmiennym trzeba uwzględnić przesunięcie fazowe i moc bierną. Założyłem watomierz i mimo wskazań prądu 2,4 A watomierz wskazuje tylko kilkanaście Wat. No to mi ulżyło :) Mimo to zdecydowałem się na zakup ładowarki Victrona. Mam pytanie dotyczące podłączenia. W falowniku ustawię tryb SBU, dam tryb ładowanie tylko z PV ale nie podłączę paneli do falownika a do ładowarki Victron. Z ładowarki na akumulatory a te z kolei do falownika. czy dobrze myślę ?
Chcę taki 5kW kupić ale podpiąć mogę tylko 4 panele więc chcę podpiąć >400kWp czyli zyskam max 200V.. od ilu V taki Easun zacznie łądowanie... czy będzie działać praktycznie tylko latem ??
Witam jeśli chodzi o ten falownik hybrydowy to zaczyna pracę od 120v więc przy tej instalacji myślę że dopiero jakąś produkcja będzie dopiero w marcu ( hyba że w zimie słońce się pojawi) ponieważ sam falownik w czasie pracy potrafi średnio zużyć 70w/h , moim zdaniem na tak małą instalację najlepiej wykorzystać kontroler mppt .
Są różne modele victron nawet do 450v , ale wystarczy dobrać taki kontroler ( nawet 150v lub 250v ) i podzielić twoją instalację na 4 , 3 lub dwa stringi oraz połączyć je równolegle i gotowe ewentualnie wybrać kontroler z dwoma wejściami mppt
Witam. Panie Marcinie proszę powiedzieć po kolei jaki odbiorniki i na jakie paliwo pan ogrzewa dom. To jest ważne dla nas , bo nie wiemy po co tyle panu tak dużo energii z paneli. Czy ma Pan układ z paneli by Dorzewac dom w okresie przejściowym , czy taki układ idzie z akumulatorów , czy bezpośrednio z paneli. Do czego zdążę. Jeśli uzyskamy 150v max to jak podać napięcie na grzałki w piecu elektrycznym , bo pracują na 230v, może zakupić grzałki 48v by pracowały online ( 3 x 400 W by się właczały po kolei ja dostaną więcej mocy ) jak tylko zaświeci słońce ( jak to wykorzystać ) Wszyscy mówią o magazynach energii A jak to się ma do układu ,, online" Może by pan coś zaproponował. Pozdrawiam
Cześć witam zacznę od tegoż że jest to moje hobby:) i to b.lubie ale generalnie moja instalacja ogółem jeszcze nie jest wielka a zasilam wszystko co mogę zasilać w domu jednorodzinnym na energii elektrycznej ( zużycie roczne mam 8/9 MGW a dodatkowo pewnie będzie jeszcze jakiś samochód do pracy elektryczny więc co roku zwiększam moc i pojemność magazynu , wiadomo że nie osiągnę 100% z systemu off grid ,(PV czy turbina wiatrowa) ale redukuje sporo energii a w domu mam zawsze prąd . U mnie ogrzewanie to pompa ciepła lub klimatyzatory ( są najbardziej efektywne) jeśli chodzi tylko o ogrzewanie grzałkami CWU lub bufor to można kupić sterownik lub przetwornicę + PV .
Ma pan rację .. trzeba mieć czym ładować a nie zwiększać w nieskończoność pojemność akumulatorów
Dzień dobry. Panie Marcinie kontroler Victron ma oddzielny string pv ? czy ten sam co inwerter ?
Nie łącze na razie jednego obwodu pv z dwoma ładowarkami ( ale ciekawe rozwiązanie ).Obecnie przeniosłem i przerobiłem string z inwertera pod ładowarkę victron .
Odnośnie tytułu to idealnym połączeniem off-grid i zimy jest wyjazd na wakacje. Tyle w temacie.
Część!Fajny film.Jak miał byś chwilę i chęć kiedyś nagrać film z ustawieniami twojego falownika Smp i omówienie po chłopsku każdej z funkcji był bym wdzięczny bardzo
Cześć rozważam taki temat z opisem podstawowych funkcji/ustawień tego falownika.
@@MarciniGadzety Super!
W sumie dobry pomysł rozbić na stringi i dekilka mppt kontrolerów nawet mi wydaje lepiej bo jak przykładowo pada cień od czegoś i tylko częściowo przykrywa panele to nie działa tylko jeden string ale reszta działa
Odnośnie głośności inwertera to muszę powiedzieć, że mam go w domku letniskowym i jest głośny. Planuję w przyszłości przenieść go do skrzynki na zewnątrz lub do blaszaka obok.
Witam ten falownik u mnie jest trzecim modelem off grid i tak należy do tych cichszych, oczywiście jeśli jest dużo obciążony powyżej 1kw to go słychać i może przeszkadzać.
@@MarciniGadzety gdy na działce mam ciszę, śpiew ptaków i świerszczy, to wiatrak mi przeszkadza ale można się przyzwyczaić
Dobrze cię rozumiem, ja się pewnie przyzwyczaiłem :) Jeśli będziesz przenosił falownik w inne miejsce to powinna być tam dobra wentylacja/przewiew i też niezbyt gorąco.
@@MarciniGadzety wiem wiem, domek jest drewniany i latem w środku potrafi być goraco, dlatego dam inwerter od wschodniej strony albo od północy. Wstępnie mam wszystko przemyślane, tylko potrzeba czasu na zabawę przeniesienia tego ale może jeszcze ten sezon się przemęczę😏
Czekam na film z ładowarkami !
Dziś będzie jeden i myślę jeszcze o kolejnym .
REVO II nic nie pobierał z sieci na pracy z baterii i solar lecz szybko się spalił i nie da się go naprawić
Witaj słyszałem trochę opinii że ten Inwerter szybko się nagrzewał i palił.
@@MarciniGadzety teraz od maja mam Victron 3f i sofar 6,5 kw od roku w on gridzie
@@MarciniGadzety gdzie kupiłeś ładowarki victrona bo mam w planach zakupic
Bardzo dobry kierunek :) jeśli gdzie kupuje ładowarki to różnie ( tam gdzie jest promocja)ostatni zakup był na Amazon cena czasami troszkę tańsza ale wysyłka była z Polski.
Mam 3 panele 110W 20V do tego Regulator ładowania SmartSolar Victron SmartMPPT 100/20,czy to bedzie działać z akumulatorem czy za duża moc paneli ?
Moc nie jest za duża jeśli to system 48v może być problem z napięciem bo jeśli dobrze pamiętam startuje od 60v .
Dzień dobry.
Na początku wyjaśnię jeszcze że boję się awarii tanich chińskich inwerterów of-grid , nie naprawialnych i wolał bym na wstępie nie umoczyć 3-4 tys.złotych w inwerter który się popsuje.
Od pewnego czasu oglądam Pana film z zainteresowaniem.Jestem w trakcie budowy instalacji na gruncie , na początek stawiam 8-9 paneli - ok. 3-4 kW. Zastanawiam się jaką konstrukcję przyjąć jeśli chodzi o wybór inwertera. Czy wybrać inweter of-grid o mocy ok. 3-4 kW ( Hybrydowy Inwerter solarny Off-Grid ESB 6kW-24 ) nominalnej i panele podłączyć szeregowo - napięci 300-400V. Czy lepiej od razy zastosować Victrona MPPT , panele dać po 3 w szereg i następnie równolegle.Następnie akumulatory 24V i przetwornicę sinus 24V na 230V.Może mógł by Pan polecić dobry inwerter hybrydowy i nie drogi.
Pozdrawiam
Cześć powiem tak ja również bałem się inwerterów chińskich ale są ok mój najstarszy ma prawie 4 lata i pracuje jak nowy wszystko zależy od egzemplarza.
Victron jest ok pewnie jak chińskie falowniki mi się zepsują to przejdę na nie go bo są wydajniejsze i pewniejsze.
Robienie stringów po 3 nie radzę max 2 albo jeden bo chodzi o przepływ prądu gdzie konektory mc4 tego nie lubią i powodują pożary. Co mógłbym tobie polecić to albo victron do 450v falownik jednofazowy + przetwornica lub chiński falownik z przetwornicą będą to dwie opcje jedna droga a druga najtańsza wszystko zależy od kasy. :)
@@MarciniGadzety Dziękuje za odpowiedź i poradę. Pragnę jeszcze poznać Pana opinię na temat konstrukcji na falowniku - Off Grid Growatt SPF 3500 ES .
Ale czy taka grzałka wpięta w obieg CO będzie chodzić na pół gwizdka jeśli panele dadzą tylko np.150v na przetwornicę A grzałka jest na 230v , czy się nie uszkodzi.
Może te rozwiązanie by było dobre bez bufora wodnego.
Musiał byś się dowiedzieć czy przetwornica danego producenta podbija do danego napięcia.Jak ja bym to robił to dobrał bym odpowiednią ilość paneli + przetwornica i grzałka do bufora bo to jest najszybszy i najprostszy układ / sposób ogrzewania .
U mnie taki falownik ostatnio po podłączeniu do sieci pobór wzrasta o 800W.Mój magazyn energii nie wytrzymywał nawet jednej nocy.Pomyślałem,że aku tak straciły pojemność,ale po przypadkowym odłączeniu od sieci przełącznikiem pobór spadł o te 800W.Nie wiem co jest grane czy falownik padł czy co się mogło stać .Teraz jadę cały czas offgrid,ale nie mam awaryjnego ładowania z sieci.
Wszystko zależy w jakim trybie pracujesz bo ta energia mamusi gdzieś się ulatniać, pewnie idzie na dom
Ahh ta zima 😉 a co sądzisz o turbinie wiatrowej np 2kw czy warto zainwestować w instalację off grid czy lepiej zainwestować np w 2kwp + victron? Mój dom usytuowany jest na górce często jest wiatr mniejszy lub większy ale jest. Poza tym 7 km od mojego domu istnieje farma wiatrowa. Co pokazuje że są jakieś predyspozycje do instalowania turbiny wiatrowej. Mam dylemat może pomożesz mi podjąć decyzję. Ps co sądzisz o swoim kontrolerze turbiny 😉
Cześć osobiście uważam że instalacja pv jest na pierwszym miejscu ona zawsze produkuje energię z turbiną wiatrową jest o wiele gorzej. Jako główne źródło produkcji pv a turbina wiatrowa jako dodatek do off grid razem dobrze się uzupełniają.
Mój kontroler jest ok bo jest hybrydowy pv + turbina i spełnia swoje zadanie.
Ja by zaryzykował w wiatrak tylko maszt i obok domu i nie pionową bo mała wydajność
Witam panie Marcinie muszę zakupić bms z funkcją balansu 8s 24v 100A znalazłem na allegro Jabaida oraz Dally czy może coś innego do baterii lifepo4 280Ah
Cześć po pierwsze jestem Marcin :) .
Polecił bym tobie Jk Bms z funkcją balansu na AliExpress nawet 3 dyniowa wysyłka .
@@MarciniGadzety Dziękuję nie mam doświadczenia w zakupach na alliaxpres więc jest mała przeszkodą postaram się poszukać dziękuję za wsparcie i grzecznościowa formę Marcin pozdrawiam
Żaden problem . :)
@@MarciniGadzety Witam przepraszam że zawracam głowę nie wiem jak to się stało pytałem o ustawienia bms oraz skrzynkę na ogniwa zanim zdążyłem otworzyć TH-cam z informacją od ciebie która widziałem obok ikony TH-cam nagle historia z dzisiejszego dnia zniknęła jeśli jest możliwość wysłania informacji jeszcze raz byłbym wdzięczny
Fajna opcja z tym kontrolerem. Tylko jak to się ma do współpracy z Easunem. Czy taki kontroler może być dopięty do istniejącego magazynu, który jest wpięty do Easuna. Czy podczas ładowania któryś z nich nie ulegnie awarii, ponieważ jeden jak i drugi będzie chciał wepchać energię do magazynu?
Witam te rozwiązanie testuję od prawie roku , musisz pamiętać jedynie że magazyn energii nie może być małej pojemności oraz nie możesz go nigdy dopuścić do pełnego rozładowania , wystarczy dobrze ustawić na falowniku maksymalne rozładowanie magazynu i wszystko będzie poprawnie działało.
Na dzień dzisiejszy ja już posiadam 4 kontrolery wpięte do tego samego magazynu i super to działa.
@@MarciniGadzety To super . Też będę chciał zastosować coś takiego, ale raczej jakiś chiński bo te Victrony to drogie. Tylko narazie muszę zmienić magazyn na litowy. A jakbym do kwasowego wpiął to jaki dolny próg trzebaby ustawić 11v na Aku będzie dobrze czy raczej za nisko? Czy po prostu do kwasowek nie ma sensu tego dawać? Instalacja 48v
Ja przyjmuje żeby nie rozładować magazynu powyżej 60%. Jeśli chodzi o napięcie to zależy od magazynu ( np.od pojemności i rodzaju aku. i jak szybko spada w nich napięcie).
@@MarciniGadzety A tak hipotetycznie jakby rozładowywać do 20% to co się może wydarzyć?
Jeśli magazyn energii będzie na takim poziomie w szczególności akumulatory kwasowe a falownik będzie miał durze skoki poboru i brak energii w magazynie to może spalić kontroler ładowania lecz to tylko teoria oraz zdania są tutaj też podzielone , ale moim zdaniem nie warto ryzykować.
Panie Marcinie pracuje na falowniku esb który posiada opcję ładowania Lion lub lifepo4 do których się przymierzam i rozmawialiśmy na ich temat w ostatnim czasie widzę że ma pan podobne falowniki posiadają złącze RS do współpracy BMs jaką rolę ma to złącze monitoruje BMs deklarowany ustawia bms czy może Bms jest wbudowany w falownik i złącze posiada wyprowadzenia do poszczególnych cell?
Generalnie nie korzystałem z tej funkcji , więc wiele na tą chwilę ci o niej nie powiem ale czego jestem pewien to że falownik na pewno nie posiada wbudowanego bmsa.
@@MarciniGadzety jestem w kontakcie ze sprzedawcą ale dopiero w przyszłym tygodniu będzie doradca techniczny który się na tym zna zapytałem przy okazji oglądając filmy pozdrawiam
Czy masz victrona czy to mppt działa podobnie. I nie ma to znaczenia ile masz Voltow na mppt. Mając 10 paneli po 40v 120v osiągały mi w zimę bardzo szybko. Chyba że masz 3 panele No to się zgodzie mppt z niższymi V jak victron jest lepsze. Ale równie dobrze może to być mppt obojętnie jakiej firmy z niższymi V (easun, volt).
Witaj 🙂 Oczywiście można osiągnąć szybsze napięcie do 120v na falowniku przy tym większe prądy i produkcję lecz np. chiński inwerter SMP ponoć przyjmie jedynie 20A z PV bo się spali.
Ja nie skłaniam do kupna ładowarek Victron bo wiem że są drogie (to jest jedynie mój kierunek) lecz z napięcia startu jestem b.zadiwolony ale nie tylko bo one b.szybko działają konkretnie mppt .
Mam jakieś doświadczenie z chińskimi ładowarkami /falownikami bo przewinęło mi się trochę przez ręce a nawet do tej pory ich używam , według mnie Victron szybciej śledzi punkt mocy maksymalnej ale nie będę cię przekonywał bo widzę że masz inną opinię/doświadczenie.
Jedynie tu jest kwestia czy warto dopłacić za tą różnicę oraz czy mieć sprzęt europejski czy chiński ( wybór indywidualny).
@@MarciniGadzety mając na wyjściu Pv 400v nie potrzebujesz dużo amper aby wygenerować moc. Też dużo ładowarek testowałem od PWM (tańszych droższych) po mppt (tańsze i droższe), co do victrona niestety ale części do niego pochodzą z Chin wszystko w nim jest chińskie. Tak jak w inwerterach easun itp. Roznica taka ze montowane to jest w europie, ma inną kontrolę jakości i jakieś testy życia. Ale cenowo dokupisz za to jeden panel więcej do chińczyka i wyjdzie na to samo kwotowo i wydajnościowo. Ale jeśli chodzi o uzyski to jeden panel podpinasz pod jeden kontroler mppt wtedy masz najefektywniej. Ale czy jest to sens.
Dużo rzeczy i podzespołów jest z Chin w sprzętach /samochodach itp. i oczywiście tego jestem świadom wszystko zależy z czego i jak sprzęt jest zrobiony.
Kontrola jakości też jest b. ważna dużo osób pisze mi że kupili falownik który dymi,grzeje się za bardzo czy ma przebicie a ze zwrotami są problemy ,dodatkowo gwarancja/serwis też jest ważny bo wiadomo każdy sprzęt się psuje.
Witam mam pytanie czy do 6 paneli, każdy po 400w połączony po dwa szeregowo a potem spiete rownolegle co daje na wyjściu 68,78v i 34,92a
Victron mppt 150/45 będzie odpowiedni czy lepiej złożyć mocniejszy.
Spokojnie ten kontroler victrona z tymi parametrami da radę , mimo że ładowarka obsłuży ładowanie bez problemu sugeruje zmniejszyć prąd ładowania magazynu żeby przewody się zbytnio nie grzały a w szczególności konwektor/ złącze mc4, i dał bym diody separacyjne
Dzięki za pomoc
Jak pracuje ładowarka victrona z inverterem.Czy nie ma konfliktu napięć z ładowarki i invertera.Chcę ładowarkę victrona połączyć z sinus pro ultra volta.
Spokojnie możesz podłączyć victrona nawet kilka ładowarek i nie będzie problemu
Marcin powiedz ile amper przyjmie ten falownik z paneli.teraz mam jeden string 10A.Czy wytrzyma dwa stringi czyli 20A?
Falownik hybrydowy da radę :) z tego co pamiętam jest do 80A
@@MarciniGadzety Ty też masz łączone stringi do tego falownika?I jakich paneli używasz do niego?
Bo ja mam panele 450W.50V,10A.Mam ich 9 szt.i problem jest taki,że przy tych 9 szt napięcie wchodzi mi czasami na 450V,a falownik tylko do 430V i wtedy wyłącza mi falownik.Myślę tak ,że dokupie jeszcze jeden panel i wtedy zrobię dwa stringi po pięć co da mi 225V i 20A.I nie wiem czy falownik wytrzyma te 20A.Ludzie piszą że do 16A wytrzymuje.Dlatego chciałem się dowiedzieć od osoby ,któta ma taki falownik i może łączyła panele w 2 stringi.
Powiem ci że na tym falowniku miałem trzy stringi przez dwa miesiące i działało , a teraz mam kontroler mppt a falownik służy tylko jako przetwornica ( filmik o nim będzie w następnym tygodniu)
Znam sytuację o której mówisz 450v i wyskakuje błąd , też miałem 9 modułów 50v w jednym stringiu. Zdarzało mi się to 2-3 razy w roku kiedy magazyn był pełny i miałem małe obciążenie.
Nie będę tobie radził ale moim zdaniem nie powinno nic się stać.
Musisz sam zdecydować.
@@MarciniGadzety Czyli u ciebie pracował na więcej niż 16A z tych stringów?
witam Czy masz ten falownik podłączony na wyjściu WYŁĄCZNIK RÓŻNICOWOPRĄDOWY??
Cześć tak , posiadam dwa falowniki ( dwie osobne fazy) i stosuję do nich różnicówki / uważam że zabezpieczeń nigdy nie jest za mało.
A jakieś zabezpieczenie tego kontrolera na skoki poboru energii ?
Witaj głównym zabezpieczeniem jest sam falownik ale jeśli chodzi o duże skoki poboru energii myślałem o zastosowaniu np. kondensatorów.
Testuję ten układ od wiosny ( kontroler jako główne zasilanie na drugim falowniku) i próbowałem obciążać go do 5kw w różnych sytuacjach i osobiście nie widzę żadnych problemów ale jeśli kiedyś będą to na pewno o tym nagram filmik.
@@MarciniGadzety ale kontroler jest podpięty bezpośrednio do akumulatorów więc falownik go nie ochroni przed gwałtownymi skokami poboru a nie maksymalnej mocy ciągłej obciążenia
W połowie się zgadzam falownik odcina jedynie całą baterie + kontrolery przy ustawionym minimalnym napięciu i nie pobiera w tedy prądu ale jeśli chodzi o skoki poboru energii kontrolery tego nie odczuwają ponieważ jeśli mamy odpowiednio duży magazyn energii to w tedy te skoki się niwelują
Ile maksymalnie pv mogę dać przy reguatorze 100/30, napięcie do 100V ,ale ile równolegle?PV 420W,40V 11A około.
Na południe to tylko dwa pv a jeśli wschód i zachód to dwa stringi po 2 pv równolegle + diody separacyjne ( rozwiazanie bezpieczne)
@@MarciniGadzety Dzięki
Zastanawiałem się nad kupnem dodatkowych kilku paneli i zamontowaniu na drugim stringu od strony zachidniej pionowo na ścianie ale po obejrzeniu Twojego filmu zastanawiam się nad tym kontrolerem i podłączyć ok 2kw od południa i ładować akumulatory.
Które urządzenia polecasz do 48v banku ?
Witaj chętnie mogę coś ci zaproponować ale muszę znać więcej szczegółów np.czy masz już instalację off grid czy dopiero zaczynasz zabawę oraz jakie urządzenia cię interesują....
@@MarciniGadzety mam instalację Off-grid od marca. 10 paneli jasolar 380w. Falownik 8kw 2 stringi 4kw, w tej chwili z tym problemem z podłączeniem wi-fi :-) cały czas walczę żeby moduł zobaczył inwerter.
Akumulatory 300ah 48v.
Latem byłem samowystarczalny ale teraz to prawie nic :-(. Dlatego pomyślałem o tym kontrolerze
Mój falownik ma zakres 90-450 ale teraz toedwo startuje choć panele mam na dachu od południa
Generalnie grudzień jest najgorszym miesiącem a styczeń może być ciut lepszy bo dzień powoli robi się dłuższy a dalej będzie tylko lepiej .
Victron super daje sobie radę i zawsze zobaczysz produkcję w porównaniu do falowników.
Jeśli myślisz dołożyć 2kwp to victron 150/35 powinien być ok ( kontroler pracuje do 2000w , można spokojnie go przewymiarowane do 10%).
@@MarciniGadzety dziękuję za pomoc, myślisz że podłączając 2kw od południa do tego kontrolera wyciągnie się więcej zimą niż podpięcie do falownika 2kw zamontowanych pionowo na ścianie od zachodniej strony ?
Jeśli zastosujesz ładowarkę victron niż jakikolwiek falownik to już różnica będzie a jeśli o zachód chodzi to w zimie będzie słabo takie rozwiązanie można rozważyć dopiero kiedy już nie mamy gdzie montować pv , ale wiosna czy lato ładnie zwiększa nam autokonsumpcjie i zmniejsza zarazem zużycie magazynu.
Panie Marcinie kontroler Victron i inwerter trzeba podłączyć do oddzielnych stringów? czy jest to jeden wspólny.?😳
Ja nigdy nie łączyłem wspólnie dwóch ładowarek ( każde urządzenie osobny string).
@@MarciniGadzety jasne dziękuję bardzo
To znaczy że inwerter i Victron ładują razem jadem akumulator?😳
Tak na tą chwile jeden magazyn energii ładuje mi równocześnie 4 ładowarki Victron
Jejku pięknie dziękuję za ekspresową odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy inwerter hybrydowy będzie działać bez podpiętych paneli pv a tylko do akumulatora i sieci AC ?😳
Mam regulator victron 100 20 akumulator lifepo4 12-200 jaką najlepiej kupić przetwornicę rzyby to wszystko grało razem pomusz
Najpierw kup słownik, a potem przetwornicę o mocy takiej jakie masz zapotrzebowanie na moc. Chociaz przy 12V to nie więcej niż 1500W, bo będziesz musiał łączyć to syznami kolejowymi, a nie kablami. 1500W/12V=125A - mało który akumulator to pociągnie.
Napiszesz cos proszę o zabezpieczeniach po stronie DC przed tym inverterem?
Przed falownikiem po stronie DC między magazynem wystarczy zastosować bezpiecznik np. MEGA 150A lub 200A i rozłącznik/wyłącznik DC
Ahh nie byłem precyzyjny chodziło mi bardziej o strone panele - ograniczniki - inwerter
Od strony pv wystarczy zastosować ogranicznik przepięć DC , bezpieczniki np.topikowe DC i rozłącznik DC.
Witam mam problem bms DALy 100A 24 v zdarza się wyjątkowo że zostaje przeciążony mam ustawione na 90A wyłącza się w okolicach 80 A i problem nie chce wstać samodzielnie a falownik błąd 04 czyli brak napięcia z akumulatorów muszę dać dopiero napięcie z prostownika 24 v i się załączy czy on tak ma że napięcie go wzbudzi czy może potrzebny jakiś czas żeby sam wstał
Witam ja takich sytuacji jeszcze nie miałem ale te bemsy trzeba zresetować lub je odłączyć od baterii i odnowa podłączyć żeby działały dalej i falownik widział magazyn energii.
@@MarciniGadzety niestety funkcji restartu nie posiada bms i co ciekawe jak zadziała zabezpieczenie to przez bluetooth nie można się połączyć tak jakby brak napięcia zasilania lub komunikacji napięcie prostownika zewnętrznego potrafi go przywrócić do życia bez rozłączania jak sprawdzałeś swoje bmsy czy działają prawidłowo czy falowniki posiadają funkcję zabezpieczenia nadmiarowego podobnego do bms
Nie wiem jaki model bmsa masz ale jeśli model z bluetooth to mają reset/ guzik na tej antenie . Ja nie testowałem swoich bemsów ( 150A) pod kątem przepływu maksymalnego prądu bo posiadam tylko dwa falowniki które mogły by pobrać/ładować max 200A oraz jak na razie 4 zestawy baterii na które prąd jest dzielony na 4 czyli w teorii po 50A na każdy jeden zestaw 48v.
Falowniki nie mają zabezpieczeń przed nadmiernym poborem prądu z magazynu jedynie można w nich ograniczyć prąd ładowania.
@@MarciniGadzety tak masz rację jest guzik przy najbliższym przeciążeniu sprawdzę dziękuję i pozdrawiam życzę słońca i pełnej mocy
Przytrzymaj 2-3sekundy by zresetować. Dzięki pozdrawiam.
Mam pytanie co do smp 5kw. Jakie masz ustawienia ładowania? Przechodzi Ci ten falownik w absorpcję czy tak jak mój odrazu we Float? Rozwiązłeś może jakoś ten problem?
Witam napięcie ładowania oczywiście zależy od rodzaju magazynu i od użytkownika , u mnie ładuje do napięcia bulk np.52v a potem przechodzi i utrzymuje float np. 54v ( to jest jedynie przykład).
@@MarciniGadzety Float powinno być niższe od bulk :) czyli tylko doładuje do tego Bulk i potem przechodzi do Float bez podtrzymania Bulk przez jakiś czas. Mój właśnie tak robi i to będzie potem robiło problemy bo nawet nie ma kiedy zrobić balnsingu bez absorbcji :(
Ten falownik tak właśnie działa ma dwa ustawienia bulk i float, choć u mnie na napięciu bulk utrzymuje się dłuższą chwilę a nie spada od razu.
Dlatego między innymi kupuje ładowarki z Victron energy.
@@MarciniGadzety a masz ustawiony Constant Voltage automatycznie czy na czas jakiś? Też myślę o zakupie jednego victrona i kilku paneli jeszcze do tego na zimę i doładowywanie w lecie. Można by ustawić tak żeby ładował falownik i victron tym samym napięciem a potem victron dalej podtrzymywał by absorpcję przez jakiś czas. Ile musi spaść napięcie aby spowrotem złącza ładować w trybie Bulk a nie Float? Zaobserwowałeś?
Ustawione automatyczny orginalnie.
Tak na oko podtrzymywał około 1 h ale pewnie zależy od pojemności magazynu. O ile napięcie musi spaść nie będę pisał bo dokładnie nie wiem.
Witam. Wspomniałeś, że falownik bierze 70W. Ja mam falownik 5,5kW i w trybie SOL na wejściu AC jest 1,8A czyli ok 400 W przy braku jakiegokolwiek obciążenia i w pełnym słońcu 2,3 kWp z paneli, a jak pojawi się niewielkie obciążenie np 200W to prąd na wejściu AC stabilizuje się na 2,4A czyli 550W ! Falownik jest bez nazwy ale wygląda jak Qoltec 5,5kw wobec tego przetestowałem i ten. Wynik niestety się powtórzył. Czy to normalne czy może mam coś źle podłączone ? Czy mierzyłeś natężenie prądu na wejściu swojego falownika ?
Witam 400 w pobiera przy żadnym obciążeniu to bardzo dużo zmarnowanej energii :/ możliwe że ten falownik doładowuje magazyn w tym trybie , ale jeśli jest to wina falownika to ja bym z niego nie korzystał .
Moje falowniki teraz są większość roku odcięte od sieci ale mam założonych kilka liczników i mój model lubi pobrać/dobrać sobie max 95 w przy maksymalnym obciążeniu.
@@MarciniGadzety Próbowałem na różne sposoby i wynik był ten sam. Wczoraj wysłałem falownik do dostawcy bo jest jeszcze na gwarancji. Dam znać jak to się skończy.
Rozważam jak Ty regulator ładowania Victrona. Muszę to dobrze zaplanować aby układ spełniał wszystkie funkcje falownika a nie zjadał energii. Przy moim małym banku (kwasiaki 4x 110Ah) najbardziej interesuje mnie tryb SOL - panele, sieć, bateria. Jeśli możesz mi coś podpowiedzieć to będę wdzięczny. Oczywiście to co publikujesz na swoim kanale jest bardzo pomocne. Dzięki wielkie :)
ę
@@MarciniGadzety Już wszystko wiem ;). Przy prądzie zmiennym trzeba uwzględnić przesunięcie fazowe i moc bierną. Założyłem watomierz i mimo wskazań prądu 2,4 A watomierz wskazuje tylko kilkanaście Wat. No to mi ulżyło :)
Mimo to zdecydowałem się na zakup ładowarki Victrona. Mam pytanie dotyczące podłączenia. W falowniku ustawię tryb SBU, dam tryb ładowanie tylko z PV ale nie podłączę paneli do falownika a do ładowarki Victron. Z ładowarki na akumulatory a te z kolei do falownika. czy dobrze myślę ?
Tak zgadza się mniej więcej możesz tak podłączyć i ustawić falownik ja bym jeszcze dodatkowo zastosował szyby zbiorcze + i - oraz bezpiecznik.
Dzięki.
Chcę taki 5kW kupić ale podpiąć mogę tylko 4 panele więc chcę podpiąć >400kWp czyli zyskam max 200V.. od ilu V taki Easun zacznie łądowanie... czy będzie działać praktycznie tylko latem ??
Witam jeśli chodzi o ten falownik hybrydowy to zaczyna pracę od 120v więc przy tej instalacji myślę że dopiero jakąś produkcja będzie dopiero w marcu ( hyba że w zimie słońce się pojawi) ponieważ sam falownik w czasie pracy potrafi średnio zużyć 70w/h , moim zdaniem na tak małą instalację najlepiej wykorzystać kontroler mppt .
@@MarciniGadzety Dzięki tobie kupiłem Victron 150/35, teraz największe pytanie który inwerter który potrafi Battery+Unity połączyć.
Jaki kontakt
Tylko niestety victrony są tylko do 150V a ja taki „kombajn” mam do 500V
Są różne modele victron nawet do 450v , ale wystarczy dobrać taki kontroler ( nawet 150v lub 250v ) i podzielić twoją instalację na 4 , 3 lub dwa stringi oraz połączyć je równolegle i gotowe ewentualnie wybrać kontroler z dwoma wejściami mppt
@@MarciniGadzety dużo regulatorów różnych firm nie dobrze, lepiej jednej firmy połączone RS
Witam.
Panie Marcinie proszę powiedzieć po kolei jaki odbiorniki i na jakie paliwo pan ogrzewa dom.
To jest ważne dla nas , bo nie wiemy po co tyle panu tak dużo energii z paneli.
Czy ma Pan układ z paneli by Dorzewac dom w okresie przejściowym , czy taki układ idzie z akumulatorów , czy bezpośrednio z paneli.
Do czego zdążę.
Jeśli uzyskamy 150v max to jak podać napięcie na grzałki w piecu elektrycznym , bo pracują na 230v, może zakupić grzałki 48v by pracowały online ( 3 x 400 W by się właczały po kolei ja dostaną więcej mocy ) jak tylko zaświeci słońce ( jak to wykorzystać )
Wszyscy mówią o magazynach energii A jak to się ma do układu ,, online"
Może by pan coś zaproponował.
Pozdrawiam
Cześć witam zacznę od tegoż że jest to moje hobby:) i to b.lubie ale generalnie moja instalacja ogółem jeszcze nie jest wielka a zasilam wszystko co mogę zasilać w domu jednorodzinnym na energii elektrycznej ( zużycie roczne mam 8/9 MGW a dodatkowo pewnie będzie jeszcze jakiś samochód do pracy elektryczny więc co roku zwiększam moc i pojemność magazynu , wiadomo że nie osiągnę 100% z systemu off grid ,(PV czy turbina wiatrowa) ale redukuje sporo energii a w domu mam zawsze prąd . U mnie ogrzewanie to pompa ciepła lub klimatyzatory ( są najbardziej efektywne) jeśli chodzi tylko o ogrzewanie grzałkami CWU lub bufor to można kupić sterownik lub przetwornicę + PV .
Co to znaczy 13 Watt na godzinę?
Witam miałem namyśli to że ten falownik pobiera sobie z sieci energie dodatkowo wtedy kiedy nie powinien z niej korzystać wcale .