Dvorci Vojvodine - Deca devetnaestog veka

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 30 พ.ย. 2015
  • Posle pobede Eugena Savojskog kod Sente krajem 17. veka, Austrija je ponovo ovladala južnim delovima Panonije.
    Moćna carevina pokrenula je velike reforme: seljaštvo je oslobođeno vezanosti za zemlju, izjednačene su religije i omogućen pristup nekatolicima u državne institucije. Duh novog vremena potpuno će izmeniti do tada puste i močvarne ravnice Bačke i Banata. Među Srbima plemićke titule i pravo na velike posede, dobile su porodice Popović-Tekelija, iz Arada, Starimirovići iz Kulpina, braća Đorđe i Stevan Zako iz Stare Kanjiže, Spasoje Jagodić od Kernjače, Servijski-Đurković iz Turske Kanjiže.
    Posle rasprodaje državne zemlje, velika imanja stiču braća Fernbah u Apatinu, Karačonji u Beodri, grof Kotek u Futogu, Lazar Lukač u Ečki ... Većina njih ubrzo, krajem 18. i tokom 19. veka, na svojim imanjima grade dvorce i letnjikovce.
    Danas je u Vojvodini registrovano oko 6o takvih građevina različite arhitektonske vrednosti. Neki su pod zaštitom države a većina propada ili su potpuno razrušeni. Kako se desilo da ta neobično retka baština za ove prostore, i ne manje vredna, bude zaboravljena.? Ko su bili ti ljudi i da li ih je pokretala samo želja za sticanjem bogatstva? Mogu li dvorci Vojvodine dobiti priliku za još jedan krug sjaja i raskoši? To su neka od pitanja kojima se bavi prva epizoda serije Dvorci Vojvodine DECA DEVETNAESTOG VEKA. O tome govore: dr Branka Kulić, istoričar umetnosti, dr Jasna Korać, pejzažni arhitekta, Ivan Stratimirović, praunuk Đorđa Stratimirovića , vođe bune 1848. godine i drugi.
    Seriju realizovali: snimatelji Dušan Živković i Darko Bursać, montažer Ksenija Savićević, autor i urednik Božidar Đuran.
    Label and copyright: Radio-televizija Srbije
    Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!
  • บันเทิง

ความคิดเห็น • 13

  • @Zorule83
    @Zorule83 7 ปีที่แล้ว +17

    Zivim u Becu vec 12 godina.Ko je god dosao kod mene odusevio se gradom carski grad svako je rekao.Zasto?Eto zato sto Austrijanci cuvaju svoja kulturna dobra i non stop u njima ulazu.I nasa Vojvodina je lepa i moze izgledati carski kad bi se drzava malo angazovala i mi gradjani Vojvodine.Rodjena sam Somborka i srce me boli kad ovo gledam.

    • @dsmpm3274
      @dsmpm3274 5 ปีที่แล้ว +7

      Razumem sta si zelela da kazes ali ne vredi nama stalno namecu ratove bukvalno nas urnisu Srbija je kuca na vetrometini i taman se ususkamo stize neki tornado u vidu halavaca zeljni svega naseg, to zbilja nema veze sa nasim mentalitetim sve bi mi umeli kao i oni ali nam nedaju mira .

    • @ubicadabrova
      @ubicadabrova 4 ปีที่แล้ว +3

      што си онда побегла грађанко војводине у печалбу

  • @slobodanradovic1285
    @slobodanradovic1285 2 ปีที่แล้ว +5

    Шта год писали , коментарисали, мислили , критиковали.....ништа то неће промијенити то све полако ал сигурно пропада и нестаје, ако ништа друго појести ће га зуб времена и наша немарности........
    Штета ал највише наша штета !!!!

  • @darkoradulovic938
    @darkoradulovic938 3 ปีที่แล้ว +3

    Stid vas bilo (mislim na vlasti koje god bile i koje su mogle ovo da sprijece) ....to je nasa istorija...to su nasi dragulji...kakav nemar...nevjerovatno!!!

  • @miramilinkovic1147
    @miramilinkovic1147 3 ปีที่แล้ว +3

    Ako nema prošlosti ni budućnost nepostoji.

  • @miramilinkovic1147
    @miramilinkovic1147 3 ปีที่แล้ว +2

    To se nesme zaboraviti.Ništa nećemo imati.Stare kuće koje su bile pod trskom takođe se nije smelo zaboraviti.

  • @lepsa6755
    @lepsa6755 3 ปีที่แล้ว +3

    Ima para za gluposti I vakcine a nema za ovakvo blago. MI smo talentovani da sve unistimo. Kako su ovakvi dvorci ocuvani u drugim drzavama.

  • @Zorule83
    @Zorule83 7 ปีที่แล้ว +8

    Sramota za dvorac u Celarevu tuzno tuzno

    • @flagflow1232
      @flagflow1232 4 ปีที่แล้ว

      Hvala Bogu, koliko vidim dvorac je sada renoviran.

  • @MirnicsGyula
    @MirnicsGyula 7 ปีที่แล้ว +4

    Monarhija se zvala Austro-Ugarska, ne Austrija.

    • @asd16744
      @asd16744 2 ปีที่แล้ว +1

      К унд К монархија настаје тек 1867 и сви дворци су већ изграђени до Буне и одмах после