Nagyon tetszik a Bánföldi-házaspár háza. Látszik, hogy sok munkát fektet a pár a házukba. Igazán szeretik. Őszintén, ha valakinek nincs sok gyereke, nem is kell nagyobb, mert minek. És a hölgynek igaza van...a mai házakat annyira közel építik, hogy szinte sorháznak érződnek.
Miénk is 80-as évek elején épült, szinten kőműves építette magának. Én imádom és magát a telekterületét is, nagy kert, tágas udvar. Igaz a kadarkockank már újítva lett, szép és lakályos. Nem adnám másikért.
Jó volt az, mi 1981 ben építettük , én akkor 3 éves voltam, de az első emlékeim onnan vannak. Mindenki is😊😄ott volt segíteni akit ismertünk. Tufából készült, mert az volt akkor talán a legolcsóbb. Szigetelés nuku. Olyan volt mint a szita, ki be járt rajta a hideg😏. Ráadásul az alapozás is el lett kapkodva, mert az évek alatt elég rendesen repedezett a fal, néhol még a kisújjam is bele tudtam dugni a résbe. De akkor az a ház volt a büszkeségünk, nagy udvarral, kerttel, garázzsal, pincével. A városi rokonok csak irígykedtek mikor jöttek vendégségbe. Gyerekként úgy gondoltam , hogy ott fogom leélni az egész életem( 20 év lett belőle). Nem így alakult és talán jó is ez így, de azért szívesen gondolok vissza arra az időszakra.
Azért érdemes megjegyezni, hogy a mai modern technikával borzasztóan pontosan lehetne házakat tervezni és építeni, mégsem olyan a minőségük...érdemes megkérdezni olyanokat, akik az elmúlt 10 évben építeztek.
Erről még senki nem szólt : 300.000 Ft hitel 3%-os kamattal , 89 vagy 90-ben a felét elengedték, ha egyösszegben visszafizettük, és kamatmentes vállalati kölcsön ( havi törl. : 300 Ft !) Ezért épült annyi !
Szerintem azt nem tudtak elore hogy a rendszervaltaskor majd elengedik a felet ha az egyik felet visszafizettek. a 3%-os kamatrol en is hallottam. A nagyszuleim is hitelre epitkeztek csak nekik nem adott senki 70 ezer forintot. Viszont a telek mar megvolt, arra nem kellett kolteni.
Én is ilyenben lakom, Szeretem az Egyszerűségét és a Fenntarthatóságát. 30 éve foglakozunk ilyen házakon található nyílászárók szakszerű felújításával, korszerűsítésével. A legfontosabb a régi üvegek cseréje hőszigetelteltre, keretmerevítéssel szerelt 4-16-4 Low-e -t érdemes használni. A külső és belső szárnyak segítségével 3 réteg üveget kapunk , melyel kimagaslóan javítható a hő és hangszigetelő képesség. Fontos az ablakszárnyak merevítése a többlet sűly miatt, a zárak vasalatok javítása cseréje ha szükséges a jól zárhatóság miatt. Az ára jóval kedvezőbb a felújításnak , mint a cserének , nics bontás, utólagos javítás , igy hamarabb megtérül a befektetés. Környezettudatos gondolkodás, kevesebb a hulladék, jobb energiahatékonyság.
Nekem is kocka házam van. Nem értem miért baj ez a forma. Most sem építenek olyan kimagasló épületeket amit lehetne bármiről elnevezni. Koppintanak ezek a kocka házak pedig mindig azok is maradnak.😮
Az original Kádár kockák nekem nagyon ósdiak, és célszerűtlenek, de láttam már jó párat, amit úgy megcsináltak, hogy le a kalappal előtte. Egyébként a riport bemutathatott volna pár modernizáltat is, hogy mit lehet ma pénzzel kihozni belőlük (ok, egyet láttunk)
@@attilavarga8204hálistennek nem csak ez a két alternatíva létezik. Nem is értem hogy lehet őket egymással szembe állítani, amikor két teljesen külön igényt szolgálnak ki.
Egy érdekességről viszont nem esett szó. Sok ilyen házat építettek szilikát téglából anno, ami pedig kohósalakot tartalmazott és attól függően, hogy honnan érkezett ez az összetevő, lehetett radioaktív az épület! És jó sok ilyen ház az is volt, illetve még mai napig is az, persze ez a sugárzási intenzitás idővel csökken. Ha ilyen épületet vennék, bérelnék egy Geiger-Müller-számlálót a megtekintés napjára.
Ez rám is igaz. Kb minden ilyen történet úgy kezdődik, hogy van kitől 70 ezret kérni, vagy van egy telek ... és ha nincs??? A 70 ezer ma kb 5,5Milla lenne, és ebből se biztos, hogy megállna egy telek.
Elképzeltem, hogy egy család csak az alap kiásásáig jutna kb. 1 év alatt manapság, mert mindenki folyamatosan a telefonját nyomkodná a gödörben... munka után átmegy a család, persze, majd a családfő félbehagyja a Call of Duty játékot. Nagyot fordult a világ, az biztos!
Vidéken van sok? Az összes nagyváros zöldövezete tele van velük, ráadásul sok esetben a jó helyen lévő körzetekben, így persze, hogy egekben van az áruk. Nem is beszélve arról, hogy a városokban optimális 500-1000m2 telekkel rendelkeznek nem úgy mint a ma épülő telepek ahol jó ha jut 150m2 zöld felület és látod amit a szomszéd eszik. Ezek a házak masszívak főleg amik 50-es évektől épültek, 38 as kisméretü tégla falazat, terméskő alap és már sok helyen beton gerendás Horcsik födém. A statikailag rendben lévőkre tetőtér rakható, sok alatt pince van ami ma nagy kincs. Remek módon alakítható, ki lehet venni főfalakat, födémet. Mi is ilyet vettünk nagyváros legjobb részén. kibővítettük csak a két első ablak árulkodik, hogy kocka lehetett. A falak masszivitása nem mérhető egy mai 30 as blokktégláéval. Mivel szigetelt az egész, födémmel falakkal új aljzattal együtt a 120m2 es (garázs is fűtött) padlófűtéses fűtési költsége azonos egy 52 m2 paneléval... a konfort meg kb 100x osa... Ha valakinek van ideje a bontási munkálatokkal spórolhat az átalakítás során...
A cseheknél vannak hasonló kockaházak. Meg is lepődtem amikor megláttam őket. Amúgy nekünk is hasonló van, de az nem teljesen kocka, mert a konyha hátul van, az még a régi házból maradt.
Mi is szívesen vettünk volna ilyen házat, sajnos Budapest peremkerületében, ahol most is lakunk, 2020ban 38 milla volt egy felújítandó Kádár-kocka. Szóval olyan 50 millióból jöttünk volna ki...és annyink nem volt, meg ekkora hitelt se akartunk felvenni.
1973ban 210 000ft 2024ben 16 078 498ftnak felelne meg :) azóta a teljes infláció (kumulatív): 7556.4% :D Bárki ma tud ennyiből telket venni és felépíteni rá ismerősők és barátok segítségével egy 80-100nm-es házat? :D nem hiszem :D Magyarország jobban teljesít :D :P
Az erősebb építésűekre emeletet vagy tetőteret is lehet húzni, tető és nyliászáró csere után a kutya nem mondja meg, hogy nem új építésű vagy egyáltalán, azt hogy kockaház volt. Egyébként sokan nem is tudnak róla hogy amiben laknak az korábban az volt. Ezért nem kell fölényeskedni.
Mert milyen fajta házak vannak még az országban? Vidéken vannak a hosszú parasztházak, kockaházak, és szocpol tetőteres emeletesek. Városokban lakótelepi betonkockák, 1900-as évek eleji városi ingatlanok, lakóparki lakások - az újgazdag környékeken pedig minimalista túlárazott 1-2 szintes kockavillák. Nem tudom milyen lehetőség van még, jurták meg barlangok.
Könnyűszerkezetesek a legjobbak. Ha véletlen kigyullad, két perc alatt egy kupac hamuvá válik. Különben nem mintha olyan sok alternatíva létezne a világban. Minden országban megvannak a jellegzetes lakóházak, amikből áll a 90 százalék.
Apai nagyszüleim (és jó ideig apám is) Meggyeskovácsiban (Vas megye) éltek, és az egész utca őket irigyelte a házuk miatt. Pedig ugyanolyan Kádár-kocka volt, mint az összes többi, azzal a különbséggel, hogy másfélszer akkora volt, mint az összes többi. Ennek oka, hogy dupla telken volt (két egymás melletti telek eladó volt, nagyapám meg megvette mindkettőt és összekötötte), és azt is ki kellett tölteni valahogyan a szabályok értelmében, ezt pedig egy ekkora (kb 12x12 méteres) házzal lehetett megoldani. Nyilván amúgy sem éltek rosszul, a helyi élelmiszerbolt és kocsma tulajdonosai voltak anno, de a ház nem azért lett ekkora, hogy ezzel flexelgessenek a többi lakónak, hanem igazából muszájból 😄
Miért Kádár-kocka? Már a háború előtt kezdték építeni ezt a formát Dunaharasztin (is). A szüleim 1950-ben ilyent építettek maguknak. Hol volt akkor még a moszkovita hazaáruló?
Én ilyen házban nőttem fel. Utáltam. 21 évig elég volt. Az még a jobbik eset, hogy van folyosó és külön szobák. A miénk az nem ilyen volt. Elvileg a komcsi rendszerben valami agyas kitalálta, hogy minden szobának egybe kell nyílnia. Jellemző, hogy a szobáknak 2 szárnyú üveges ajtajuk van. Szóval az egész egy átjáró volt és nyilván 0 magán szféra. Az ilyen "nyugger lak" magán életre alkalmatlan. Alig vártam, hogy el költözzek albérletbe. Soha többet ilyen viskót. Egy panel lakásban is több a magán terület.
Keresztanyáméknak is pont ilyen van. A belső szobába két féleképpen lehet bejutni : A kazánházon és a fürdőszobán keresztül, VAGY egy másik szobán keresztül. És a dupla szárnyú üveges ajtó mindenhol, de mindenhol. Még a bejárati ajtó is olyan, ami persze oldalt van, véletlenül sem a ház elején, ahol logikus lenne.
Nálunk is dettó ugyanez volt. Nem tudom melyik agykáros találta ki, de az meg hülyébb volt aki bele ment. Át rendezni meg nem lehet a belsejét mert a falak is úgy helyezkednek el, hogy tartsák a plafont 👏👏👏
Mi azzal kezdtük hogy a két szoba közti kétszárnyas ajtót befalaztuk, meg bejárat felé eső szoba falát beljebb vittük hogy egy nagyobb konyha-nappali helyiségnek legyen hely. Aztán amikor jöttek gyerekek, akkor a hátsó szobát fallal ketté osztottuk. Mind a 3 hálóba külön ajtón lehet bejutni, egyáltalán nem átjáróház.
Szlovákiában dettó, ugyanilyen árakon mennek falvakban, amiket említettél. Ami szerintem ilyen régi kocka házért brutális àr 😢 Ennyi pénzért meg az ember akkor már nekiállhat újat csinálni és pontosan olyan beosztású lesz, amilyet akar.
Én is laktam kocka házban, 80-ban adták el szüleim, mert akkoriban 2 ház nem lehetett egy személy nevén... A ház ma is áll. Azóta a tetőt lecserélték, és visszaköltöznék a panelből...
Én szeretem a kádárkockás házakat csak egy valamit nem értek hogy miért nem fognak össze a rokonok,barátok,családtagok hogy felépűljön az ismerősük háza🤔
Már nem kádárkockában nőttem fel, de végül csak olyanba kellett költöznünk egyéb okokból. Belső munkálatokat nekem kellett megcsinálni, ha már építőipari az eredeti szakmám, de... Nekem nem jön be ez a típusú ház. Steril, semmilyen, monoton. Arról nem beszélve, hogy mivel az emberek maguknak építették, azért vannak "érdekes" megoldások itt-ott. Ha a födém fából van, ott a szu például problémás (miénk is ilyen), rengeteget rá lehet locsolni, ha valaki jól akarja megcsinálni. Nem lehetetlen, de utólag számolva, jobban jártunk volna egy gyorsszerkezetes házzal, mint megvenni egy kádárkockát és azt felújítani az igényeknek megfelelően. De ezt dobta a gép, mostmár ez van...
A sátortető a legegyszerűbb, legolcsóbb és legmegbízhatóbb tetőforma az egyéni családi házak számára. Ennek az az oka, hogy a sátortetőnek nincsenek összetett szerkezeti elemei, mint például a nyeregtetőnek vagy a manzárdtetőnek. A sátortetőt egyetlen tetőszerkezet alkotja, amely a ház négy sarkától indul ki és a tető csúcsán találkozik. A sátortető előnyei: Egyszerű szerkezet: A sátortetőnek nincsenek összetett szerkezeti elemei, mint például a nyeregtetőnek vagy a manzárdtetőnek. Ez megkönnyíti a tető felépítését és karbantartását. Olcsó: A sátortető egyszerű szerkezete miatt olcsóbb, mint a nyeregtető vagy a manzárdtető. Megbízható: A sátortető jól bírja a hó- és szélterhelést.
@@totuhunsemmivel sem bonyolultabb, ugyanúgy ki lehet számolni és mérni. Akinek építész a szakmája megoldja, sőt mostmár elég paramétereket beírni és kiszámolják az építészeti szoftverek. Egy dolgot lehet megadni a sátortetőnek, hogy kevesebb faanyag kell hozzá, minden más csak a Kádár kockák túlromantizálása.
Én nem mondanám egyszerűbbnek, talán annyival, hogy a nem kel az oromfalat felépíteni. Ugyanúgy kell hozzá székállás, meg egy csomó csonka szarufa, sok vágás-mérés miatt, ács drágábban vállalja az biztos.
Mi ez a baromság, hogy Kádár-kocka??? Mi köze ezeknek Kádárhoz? Ezek a házak már akkor is épültek, mielőtt ez az ember hatalomra került. Semmi köze hozzá.
Akkoriban is nagy dolog volt ha valaki otthont tudott magának teremteni, ráadásul ez a típus viszonylag egyszerű, könnyen kivitelezhető megoldás volt, ahogy a riportban van akár családi összefogással. Nem szép, nem egyedi, de praktikus és szerethető mint a panelház.
@@dezsizoltan1923 Végülis semmi, ha nem számít, hogy zárva is jól szellőzik. De először azt hittem, szigetelve is lett a ház utólag, igaz, ez nem hangzott el a változtatások között. Úgy pont az lenne a baj, hogy 51 éves. De így akkor, hogy nincs szigetelve, nem szóltam. Mindenesetre furcsa kombináció - az emberek jellemzően (helyesen) előbb fordítanak energiahatékonyságot célzó dolgokra, és csak aztán kényelmiekre, de.. kinek a pap.. :)
Persze, nyilván, és ez nekem is eszembe jutott (tapasztalatból, hiszen magam is ebben tevékenykedem [nyílászárók és árnyékolástechnika]), csak az alapján írtam, hogy látszik, azért mennyi minden fel lett újítva a házatokban. Bár odatettem egy nevetős smiley-t, inkább az irónia, nem a rosszindulat vezérelt! @@dezsizoltan1923
Én olyat is, ahol egy Trabi volt kiállítva a ház előtt talapzaton. Honecker emlékmű felirattal. Már nincs meg. Német nyugdíjas ember volt a tulajdonosa abban az időben.
Igen, abban a korban a szovjet házgyári technológiával céltervek alapján városokban épülő panelek minősültek a legkorszerűbb lakásoknak. A falvakban épült kockaházak jó részében nem volt vezetékes ivóvíz és szennyvízcsatorna. Az emberek a kútról hordták a vizet, lavorban fürödtek, sparhelten főztek, kerti budira jártak. Ha télen melegben akartál lenni, meg kellett rakni a kályhát, amihez megfelelően előkészített a tüzelőre volt szükség. Ehhez képest az összkomfort, a távfűtés luxuskörülményeknek számított.
Hát igen, 1973-ban 70+140 ezer ft-ért felépült a ház kaláka módszerrel, ma ennyiért egy ajtó sincs. És akkor nem értik a mai nyugdíjasok, hogy a fiataloknak miért kell elmenni külföldre dolgozni ...
@@ferencdeak4691 Barna házak?👀 A barna között a sára már tényleg szépnek tűnhet! Láttam már lila színű házat is, hosszasan "csodáltam", szívem szerint megkérdeztem volna a tulajt, hogy mi motiválta. Szerencsére ahol élek van településképi elbírálás, szóval itt se barna se lila házak nincsennek, bár megrökönyödésemre egy-két citrom sárga azért itt is kivirít😵💫
@@dezsizoltan1923 lemerem fogadni, hogy te is sárga házban laksz😅 bocsi, de nekem izlesficam jut az ilyen házakról az eszembe, nem mellesleg az elmegyógyintézeteket szokták még sárga háznak gúnyolni..
12:35: NEEEEEM! A vályog nem kiváló hőszigetelésű! Ha olyan jó hőszigetelésű lenne, akkor nem kellett volna belőle 60cm-es fal! Vannak előnyei de a hőszigetelési képesség még véletlenül sincs közte. Mivel ilyen vastag fala volt a vályogházaknak ez hőtároló tömegként működött, azaz mint egy pufferként szolgált, télen a meleget tárolta nyáron meg lassan melegedett át, ennyi a titok.
Pufferként. Aha. És télen tárolta a meleget és nyáron lassan melegedett át. Mire átmelegedett volna nyáron, már jött is a hideg zord december :D És télen milyen meleget tárolt?
9 หลายเดือนก่อน +1
@@Jazon780 Szerinted télen nem fűtöttek, azt a meleget amit a fütéssel állítottak elő, azaz mikor begyújtottak, akkor a falak átmelegedtek és mint egy puffer tárolták a hőt, ami természetesen utánpótlás nélkül ugyanúgy kihűltek. Nyáron viszont sokkal nehezebben melegedtek át, viszont ha forróság volt akkor sajnos itt is kánikula volt egy idő után, csak régen nem volt tartósan ilyen szélsőségesen meleg mint manapság. De mint mondtam egyáltalán nem voltak jó hőszigetelők...
9 หลายเดือนก่อน
@@KrisztiT-uv7zl A vert vályognál ez igaz, de szerintem a vályogtéglánál nem lett volna ilyen vastagsága szükség, de nem vagyok statikus. Viszont ennek semmi köze ahhoz, hogy a vályog nem jó hőszigetelő vagy sem :D
Nem olcsobb a konnyuszerkezetes mert a faanyag nagyon draga lett. Annyi elonye van hogy gyorsan felepul. En is konnyuszerkezetesben lakok kint. A meleget nem tartja, a zaj jobban behallatszik de ezen kivul mas hatranyat nem tapasztalom. Meg annyi hogy nem furhatsz fel akarmit akarhova mert a gipszkarton egy polcot nem bir el, csak esetleg egy kepet, ezert a fat meg kell talalni a gipszkarton mogott es abba lehet furni. Cookie cutternek becezik ezeket a hazakat amik szinte ugyan ugy neznek ki az egesz utcaban.
Nagyon tetszik a Bánföldi-házaspár háza. Látszik, hogy sok munkát fektet a pár a házukba. Igazán szeretik. Őszintén, ha valakinek nincs sok gyereke, nem is kell nagyobb, mert minek. És a hölgynek igaza van...a mai házakat annyira közel építik, hogy szinte sorháznak érződnek.
Az enyém '84-ben épült. Egy kőműves építette magának. Amikor házat néztünk, nem is akartam másfajtát. Ez így tökéletes.
Miénk is 80-as évek elején épült, szinten kőműves építette magának. Én imádom és magát a telekterületét is, nagy kert, tágas udvar. Igaz a kadarkockank már újítva lett, szép és lakályos. Nem adnám másikért.
Miért hivják Kádár kockának, mikor már ezek a házak már a 60 As és a 70 -es években èpültek.
Én laktam Kádár-kockában. Köszöni, ma is megvan.
Jó volt az, mi 1981 ben építettük , én akkor 3 éves voltam, de az első emlékeim onnan vannak.
Mindenki is😊😄ott volt segíteni akit ismertünk.
Tufából készült, mert az volt akkor talán a legolcsóbb. Szigetelés nuku. Olyan volt mint a szita, ki be járt rajta a hideg😏. Ráadásul az alapozás is el lett kapkodva, mert az évek alatt elég rendesen repedezett a fal, néhol még a kisújjam is bele tudtam dugni a résbe. De akkor az a ház volt a büszkeségünk, nagy udvarral, kerttel, garázzsal, pincével. A városi rokonok csak irígykedtek mikor jöttek vendégségbe. Gyerekként úgy gondoltam , hogy ott fogom leélni az egész életem( 20 év lett belőle). Nem így alakult és talán jó is ez így, de azért szívesen gondolok vissza arra az időszakra.
Mi az a tufa? Szürke, gázszilikát?
Azért érdemes megjegyezni, hogy a mai modern technikával borzasztóan pontosan lehetne házakat tervezni és építeni, mégsem olyan a minőségük...érdemes megkérdezni olyanokat, akik az elmúlt 10 évben építeztek.
Erről még senki nem szólt : 300.000 Ft hitel 3%-os kamattal , 89 vagy 90-ben a felét elengedték, ha egyösszegben visszafizettük, és kamatmentes vállalati kölcsön ( havi törl. : 300 Ft !) Ezért épült annyi !
Szerintem azt nem tudtak elore hogy a rendszervaltaskor majd elengedik a felet ha az egyik felet visszafizettek. a 3%-os kamatrol en is hallottam. A nagyszuleim is hitelre epitkeztek csak nekik nem adott senki 70 ezer forintot. Viszont a telek mar megvolt, arra nem kellett kolteni.
KEZDJ MA ÉPÍTENI! BELEDÖGLESZ! KÁDÁR IDEJÉN TÖBB MILLIÓ CSALÁDI HÁZ ÉPŰLT! KILAKOLTATÁST HÍRBŐL SEM ISMERTÜNK! ORBÁN HÍVŐ- ERRE VÁRJÁL GOMBOT!
Olcsóbb volt.
Nem laktam ilyenben,csak hosszúban,azokat utáltam.Manapság örüljön mindenki,aki tud egyáltalán hol lakni... 😊
Jé és némelyik milyen szép kivül-belül.
Szerintem nagyon is szépek én is ilyenenbe lakom 10 éve ez volt mindig az álmom
Én is ilyenben lakom, Szeretem az Egyszerűségét és a Fenntarthatóságát.
30 éve foglakozunk ilyen házakon található nyílászárók szakszerű felújításával, korszerűsítésével.
A legfontosabb a régi üvegek cseréje hőszigetelteltre, keretmerevítéssel szerelt 4-16-4 Low-e -t érdemes használni.
A külső és belső szárnyak segítségével 3 réteg üveget kapunk , melyel kimagaslóan javítható a hő és hangszigetelő képesség.
Fontos az ablakszárnyak merevítése a többlet sűly miatt, a zárak vasalatok javítása cseréje ha szükséges a jól zárhatóság miatt.
Az ára jóval kedvezőbb a felújításnak , mint a cserének , nics bontás, utólagos javítás , igy hamarabb megtérül a befektetés.
Környezettudatos gondolkodás, kevesebb a hulladék, jobb energiahatékonyság.
A panel szükséglakás, alkalmatlan emberi életre. Hangszigetelés is létezik a világon.
Nekem is kocka házam van. Nem értem miért baj ez a forma. Most sem építenek olyan kimagasló épületeket amit lehetne bármiről elnevezni. Koppintanak ezek a kocka házak pedig mindig azok is maradnak.😮
Azóta sem épült annyi ház
Nagyon szeretjük !!! Nekünk is ilyen van! 😊😊
Köszönöm még 60 évig élni fogok
Számomra a kész csoda még a gangos sváb házak amiből pl baranyában van rengeteg :)
Imádjuk, a másodikat vettük 😅 ès szeretnènk idèn beèpíteni a padlást ❤
Üdvözlet mindenkinek Én ilyenben születtem Gyömrőn!!
Az original Kádár kockák nekem nagyon ósdiak, és célszerűtlenek, de láttam már jó párat, amit úgy megcsináltak, hogy le a kalappal előtte. Egyébként a riport bemutathatott volna pár modernizáltat is, hogy mit lehet ma pénzzel kihozni belőlük (ok, egyet láttunk)
Kinek mennyi a penze,ugye......a panel jobb talan?ezek meg mindig allnak.
@@attilavarga8204 Ahogy a panelek is :)
@@attilavarga8204hálistennek nem csak ez a két alternatíva létezik.
Nem is értem hogy lehet őket egymással szembe állítani, amikor két teljesen külön igényt szolgálnak ki.
Egy érdekességről viszont nem esett szó.
Sok ilyen házat építettek szilikát téglából anno, ami pedig kohósalakot tartalmazott és attól függően, hogy honnan érkezett ez az összetevő, lehetett radioaktív az épület!
És jó sok ilyen ház az is volt, illetve még mai napig is az, persze ez a sugárzási intenzitás idővel csökken.
Ha ilyen épületet vennék, bérelnék egy Geiger-Müller-számlálót a megtekintés napjára.
7:02 "Kérj a szüleidtõl..."
Ma már itt megbukna a "hogyan legyen házam" projekt. A "segítsetek egymásnak építkezni az évek során"-ról nem is beszélve.
Ez rám is igaz. Kb minden ilyen történet úgy kezdődik, hogy van kitől 70 ezret kérni, vagy van egy telek ... és ha nincs??? A 70 ezer ma kb 5,5Milla lenne, és ebből se biztos, hogy megállna egy telek.
Elképzeltem, hogy egy család csak az alap kiásásáig jutna kb. 1 év alatt manapság, mert mindenki folyamatosan a telefonját nyomkodná a gödörben... munka után átmegy a család, persze, majd a családfő félbehagyja a Call of Duty játékot. Nagyot fordult a világ, az biztos!
Sziasztok 30 éves vagyok és nagyon tetszenek ezek a kádár kocka házak bárcsak tudnék venni Tolnamegyében egyet de sajnos nincsen eladó
Vidéken van sok? Az összes nagyváros zöldövezete tele van velük, ráadásul sok esetben a jó helyen lévő körzetekben, így persze, hogy egekben van az áruk. Nem is beszélve arról, hogy a városokban optimális 500-1000m2 telekkel rendelkeznek nem úgy mint a ma épülő telepek ahol jó ha jut 150m2 zöld felület és látod amit a szomszéd eszik. Ezek a házak masszívak főleg amik 50-es évektől épültek, 38 as kisméretü tégla falazat, terméskő alap és már sok helyen beton gerendás Horcsik födém. A statikailag rendben lévőkre tetőtér rakható, sok alatt pince van ami ma nagy kincs. Remek módon alakítható, ki lehet venni főfalakat, födémet. Mi is ilyet vettünk nagyváros legjobb részén. kibővítettük csak a két első ablak árulkodik, hogy kocka lehetett. A falak masszivitása nem mérhető egy mai 30 as blokktégláéval. Mivel szigetelt az egész, födémmel falakkal új aljzattal együtt a 120m2 es (garázs is fűtött) padlófűtéses fűtési költsége azonos egy 52 m2 paneléval... a konfort meg kb 100x osa... Ha valakinek van ideje a bontási munkálatokkal spórolhat az átalakítás során...
A cseheknél vannak hasonló kockaházak. Meg is lepődtem amikor megláttam őket. Amúgy nekünk is hasonló van, de az nem teljesen kocka, mert a konyha hátul van, az még a régi házból maradt.
Szlovákiában is láttam párat
Jól ezek a házak könnyű bele szeretni!
Igen.! Jobban érzem magam benne.
Pont az a problémám, hogy van egy eladó sorházam.
Mi is szívesen vettünk volna ilyen házat, sajnos Budapest peremkerületében, ahol most is lakunk, 2020ban 38 milla volt egy felújítandó Kádár-kocka. Szóval olyan 50 millióból jöttünk volna ki...és annyink nem volt, meg ekkora hitelt se akartunk felvenni.
Izlések és pofonok. Számomra egy kis tornácos parasztháznál nincs kedvesebb lakohely.
Ráadásúl még hófehére van meszelve és az ablakai pedig zsaluval becsukható.😊
1973ban 210 000ft 2024ben 16 078 498ftnak felelne meg :) azóta a teljes infláció (kumulatív): 7556.4% :D Bárki ma tud ennyiből telket venni és felépíteni rá ismerősők és barátok segítségével egy 80-100nm-es házat? :D nem hiszem :D Magyarország jobban teljesít :D :P
Ennyiből szerintem a ház anyagköltsége sem feltétlenül állna meg... és akkor még hol a telek meg a munkadíj?
@@TheLordKROK 16 millából már telket is csak világvégén kapsz....
@@Jazon780Sajnos igazad van :(
Az erősebb építésűekre emeletet vagy tetőteret is lehet húzni, tető és nyliászáró csere után a kutya nem mondja meg, hogy nem új építésű vagy egyáltalán, azt hogy kockaház volt. Egyébként sokan nem is tudnak róla hogy amiben laknak az korábban az volt. Ezért nem kell fölényeskedni.
Mert milyen fajta házak vannak még az országban? Vidéken vannak a hosszú parasztházak, kockaházak, és szocpol tetőteres emeletesek. Városokban lakótelepi betonkockák, 1900-as évek eleji városi ingatlanok, lakóparki lakások - az újgazdag környékeken pedig minimalista túlárazott 1-2 szintes kockavillák. Nem tudom milyen lehetőség van még, jurták meg barlangok.
Könnyűszerkezetesek a legjobbak. Ha véletlen kigyullad, két perc alatt egy kupac hamuvá válik. Különben nem mintha olyan sok alternatíva létezne a világban. Minden országban megvannak a jellegzetes lakóházak, amikből áll a 90 százalék.
Apai nagyszüleim (és jó ideig apám is) Meggyeskovácsiban (Vas megye) éltek, és az egész utca őket irigyelte a házuk miatt. Pedig ugyanolyan Kádár-kocka volt, mint az összes többi, azzal a különbséggel, hogy másfélszer akkora volt, mint az összes többi. Ennek oka, hogy dupla telken volt (két egymás melletti telek eladó volt, nagyapám meg megvette mindkettőt és összekötötte), és azt is ki kellett tölteni valahogyan a szabályok értelmében, ezt pedig egy ekkora (kb 12x12 méteres) házzal lehetett megoldani. Nyilván amúgy sem éltek rosszul, a helyi élelmiszerbolt és kocsma tulajdonosai voltak anno, de a ház nem azért lett ekkora, hogy ezzel flexelgessenek a többi lakónak, hanem igazából muszájból 😄
Miért Kádár-kocka? Már a háború előtt kezdték építeni ezt a formát Dunaharasztin (is). A szüleim 1950-ben ilyent építettek maguknak. Hol volt akkor még a moszkovita hazaáruló?
Sok ismerősömnek segítettem a házuk építésénél, amit soha nem viszonoztak.
Nem azért mert genyák voltak, hanem mert én nem építkeztem. :)
Én ilyen házban nőttem fel. Utáltam. 21 évig elég volt.
Az még a jobbik eset, hogy van folyosó és külön szobák. A miénk az nem ilyen volt.
Elvileg a komcsi rendszerben valami agyas kitalálta, hogy minden szobának egybe kell nyílnia. Jellemző, hogy a szobáknak 2 szárnyú üveges ajtajuk van. Szóval az egész egy átjáró volt és nyilván 0 magán szféra.
Az ilyen "nyugger lak" magán életre alkalmatlan. Alig vártam, hogy el költözzek albérletbe. Soha többet ilyen viskót. Egy panel lakásban is több a magán terület.
Keresztanyáméknak is pont ilyen van. A belső szobába két féleképpen lehet bejutni : A kazánházon és a fürdőszobán keresztül, VAGY egy másik szobán keresztül. És a dupla szárnyú üveges ajtó mindenhol, de mindenhol. Még a bejárati ajtó is olyan, ami persze oldalt van, véletlenül sem a ház elején, ahol logikus lenne.
Nálunk is dettó ugyanez volt. Nem tudom melyik agykáros találta ki, de az meg hülyébb volt aki bele ment. Át rendezni meg nem lehet a belsejét mert a falak is úgy helyezkednek el, hogy tartsák a plafont 👏👏👏
Mi azzal kezdtük hogy a két szoba közti kétszárnyas ajtót befalaztuk, meg bejárat felé eső szoba falát beljebb vittük hogy egy nagyobb konyha-nappali helyiségnek legyen hely. Aztán amikor jöttek gyerekek, akkor a hátsó szobát fallal ketté osztottuk. Mind a 3 hálóba külön ajtón lehet bejutni, egyáltalán nem átjáróház.
1:44 Az igazán tartós lakások, melyeket egyetlen vihar sem tud szétpusztítani
Imadom a Kadar kockakat ♥️
Felénk mai napig komoly kihívás lenne venni egy ilyet… Egy lerobbant 30 millió egy jobb 40-50 millió…
Az komoly összeg.
Itt sem jobb a helyzet. De amit 30 Millióért veszel, arra még 20 Millát rá kell költeni
De az úgy le van robbanva,h. kábi bontani kellene.
Szlovákiában dettó, ugyanilyen árakon mennek falvakban, amiket említettél. Ami szerintem ilyen régi kocka házért brutális àr 😢 Ennyi pénzért meg az ember akkor már nekiállhat újat csinálni és pontosan olyan beosztású lesz, amilyet akar.
Én is laktam kocka házban, 80-ban adták el szüleim, mert akkoriban 2 ház nem lehetett egy személy nevén... A ház ma is áll. Azóta a tetőt lecserélték, és visszaköltöznék a panelből...
Ez a tető nem sátor tető.! 😅
Vegre retro :))
Én szeretem a kádárkockás házakat csak egy valamit nem értek hogy miért nem fognak össze a rokonok,barátok,családtagok hogy felépűljön az ismerősük háza🤔
Szüleimnek is ilyen volt. szépen felnöttünk benne,szép gyerekkorunk volt.
Én nyáron eladom, remélem kell majd valakinek 24 milláért.
Jó estét! Helyileg merre van a ház?
Azonnal fizetek! 😃
Zala Megyében. Murakeresztúron.
@@attila2754
Szép környék, jó messze van.
Miért adod el, munkahely vagy egyéb miatt?
@@editkiss5127 Van másik házam, ahol még a fürdőt felújítom, aztán nyáron odaköltözök. Így erre már nem lesz szükségem.
Már nem kádárkockában nőttem fel, de végül csak olyanba kellett költöznünk egyéb okokból. Belső munkálatokat nekem kellett megcsinálni, ha már építőipari az eredeti szakmám, de... Nekem nem jön be ez a típusú ház. Steril, semmilyen, monoton. Arról nem beszélve, hogy mivel az emberek maguknak építették, azért vannak "érdekes" megoldások itt-ott. Ha a födém fából van, ott a szu például problémás (miénk is ilyen), rengeteget rá lehet locsolni, ha valaki jól akarja megcsinálni. Nem lehetetlen, de utólag számolva, jobban jártunk volna egy gyorsszerkezetes házzal, mint megvenni egy kádárkockát és azt felújítani az igényeknek megfelelően. De ezt dobta a gép, mostmár ez van...
Mifelénk Nógrád megyében úgy mondták "típus házak". Szüleimmel ilyenben nőttem fel
A sátortető a legegyszerűbb, legolcsóbb és legmegbízhatóbb tetőforma az egyéni családi házak számára.
Ennek az az oka, hogy a sátortetőnek nincsenek összetett szerkezeti elemei, mint például a nyeregtetőnek vagy a manzárdtetőnek. A sátortetőt egyetlen tetőszerkezet alkotja, amely a ház négy sarkától indul ki és a tető csúcsán találkozik.
A sátortető előnyei:
Egyszerű szerkezet: A sátortetőnek nincsenek összetett szerkezeti elemei, mint például a nyeregtetőnek vagy a manzárdtetőnek. Ez megkönnyíti a tető felépítését és karbantartását.
Olcsó: A sátortető egyszerű szerkezete miatt olcsóbb, mint a nyeregtető vagy a manzárdtető.
Megbízható: A sátortető jól bírja a hó- és szélterhelést.
Cserébe egy rosszabb elosztású házat kapunk. Egyébként egy nyeregtetőnél mi a bonyolult a szerkezetben?
@@totuhunsemmivel sem bonyolultabb, ugyanúgy ki lehet számolni és mérni. Akinek építész a szakmája megoldja, sőt mostmár elég paramétereket beírni és kiszámolják az építészeti szoftverek. Egy dolgot lehet megadni a sátortetőnek, hogy kevesebb faanyag kell hozzá, minden más csak a Kádár kockák túlromantizálása.
Én nem mondanám egyszerűbbnek, talán annyival, hogy a nem kel az oromfalat felépíteni. Ugyanúgy kell hozzá székállás, meg egy csomó csonka szarufa, sok vágás-mérés miatt, ács drágábban vállalja az biztos.
Pont ma beszéltük Apummal gipszkarton pakolás közben hogy 47ezer forintból épült a ház, amit most újítunk.
A jelképe, hogy milyen csórók vagyunk...
Örülnél te egy jó állapotú, teli tégla kádár kockának...
Mi ez a baromság, hogy Kádár-kocka??? Mi köze ezeknek Kádárhoz? Ezek a házak már akkor is épültek, mielőtt ez az ember hatalomra került. Semmi köze hozzá.
Nézd meg a riportot, és kiderül ez is…
Akkoriban is nagy dolog volt ha valaki otthont tudott magának teremteni, ráadásul ez a típus viszonylag egyszerű, könnyen kivitelezhető megoldás volt, ahogy a riportban van akár családi összefogással. Nem szép, nem egyedi, de praktikus és szerethető mint a panelház.
2:20 Zoli, Zoli.. Elektromos redőnyre volt pénz, de normális ablakra már nem? 😂
mi a baj az ablakkal? Ugyanaz, amit 51 éve beépített a mester
@@dezsizoltan1923 Végülis semmi, ha nem számít, hogy zárva is jól szellőzik. De először azt hittem, szigetelve is lett a ház utólag, igaz, ez nem hangzott el a változtatások között.
Úgy pont az lenne a baj, hogy 51 éves. De így akkor, hogy nincs szigetelve, nem szóltam.
Mindenesetre furcsa kombináció - az emberek jellemzően (helyesen) előbb fordítanak energiahatékonyságot célzó dolgokra, és csak aztán kényelmiekre, de.. kinek a pap.. :)
@@VAjZYha van egy édesanyád, akinek a keze gyenge a redőnyhúzáshoz, az sokmindent felülír…
Persze, nyilván, és ez nekem is eszembe jutott (tapasztalatból, hiszen magam is ebben tevékenykedem [nyílászárók és árnyékolástechnika]), csak az alapján írtam, hogy látszik, azért mennyi minden fel lett újítva a házatokban.
Bár odatettem egy nevetős smiley-t, inkább az irónia, nem a rosszindulat vezérelt! @@dezsizoltan1923
Egyébként a jó redőnyhöz nem kell erő. ;) @@dezsizoltan1923
😀👍👌
Ha nem vizes és ki lehet fűteni havi 15.000 Ft-ból akkor maradhat. Különben felújítás...
Láttam olyan kocka házat hogy a homlokzaton trabant logo volt a díszítés
Én olyat is, ahol egy Trabi volt kiállítva a ház előtt talapzaton. Honecker emlékmű felirattal. Már nincs meg. Német nyugdíjas ember volt a tulajdonosa abban az időben.
Mi a baj ezekkel a családi házakkal ? Tömb házban jobb lessz ?
Ma? Hogyan lehetne hasonlóan ennyi jövedelemből végig csinálni??……………
Budapest környéken is ilyeneket épitettek 65 ben a szüleim is ilyet épitettek tervrajzot a trafikban lehetet venniott nötem fel
Trutkó az okos. :)
Én eddig úgy tudtam, hogy a városokban lévő panelok a Kádár kocka, mert abban az időben gőzerővel építették ezeket.
Igen, abban a korban a szovjet házgyári technológiával céltervek alapján városokban épülő panelek minősültek a legkorszerűbb lakásoknak. A falvakban épült kockaházak jó részében nem volt vezetékes ivóvíz és szennyvízcsatorna. Az emberek a kútról hordták a vizet, lavorban fürödtek, sparhelten főztek, kerti budira jártak. Ha télen melegben akartál lenni, meg kellett rakni a kályhát, amihez megfelelően előkészített a tüzelőre volt szükség. Ehhez képest az összkomfort, a távfűtés luxuskörülményeknek számított.
Hát jobbak mint azok 1,5 szobás lyukak manik max egy házaspárra vannak szabva, és tökéletesen alkalmatlanok pl. gyereknevelésre.
A Kádár kockákkal nincs baj, inkább a tulajdonosaikkal, akik aranyárban mérik ha eladásról van szó. Persze nem kötelező megvenni.
Infláciò
Hát igen, 1973-ban 70+140 ezer ft-ért felépült a ház kaláka módszerrel, ma ennyiért egy ajtó sincs. És akkor nem értik a mai nyugdíjasok, hogy a fiataloknak miért kell elmenni külföldre dolgozni ...
maga szerint bárhol a világon ugyanazok a kereseti viszonyok és árak vannak, mint fél évszázaddal ezelőtt?
@@belavalodi850 Ezt nem tudom megítélni
Ez csak infláció.
Azt hittem,hogy Kádár Jánosba...
Akkoe az emberek meg tudtak fizetni a hazakat. Es most??
A legtöbb iylen ház silány minőségben épült...
Akkor ma már nem állnának.
@@secondencounter6927 Az,h. szar minőségű, az nem azt jelenti,h. össze is dől.
Mi vesz rá valakit, hogy telibe sárgára fesse a házát?? Ez valami magyar sajátosság, mert külföldön nem igen látok ilyen színpompás házakat😅
A legszebb házszín. Most mindegyik ronda barna: kedélyromboló a látványuk is.
@@ferencdeak4691 Barna házak?👀
A barna között a sára már tényleg szépnek tűnhet! Láttam már lila színű házat is, hosszasan "csodáltam", szívem szerint megkérdeztem volna a tulajt, hogy mi motiválta. Szerencsére ahol élek van településképi elbírálás, szóval itt se barna se lila házak nincsennek, bár megrökönyödésemre egy-két citrom sárga azért itt is kivirít😵💫
Ennek ez a stílusa. Ez így szép 😄
Például, hogy tetszik neki ez a szín. Egy tök alap, konvencionális szín. Én meg azt nem értem, hogy ezen mi a fenét nem lehet érteni...
@@dezsizoltan1923 lemerem fogadni, hogy te is sárga házban laksz😅 bocsi, de nekem izlesficam jut az ilyen házakról az eszembe, nem mellesleg az elmegyógyintézeteket szokták még sárga háznak gúnyolni..
Most nem azért, de panelban lakok és magasról teszek, hogy ki hallja meg a véleményemet amit a 4 fal között mondok.
Majd ráunsz, ha elkezdik rádhívni a rendőröket...
Ti elvagytok tévedve😂 a fele sem igaz amit mondtok 😮en epitkeztem
pl mi nem igaz?
Szerintem te rossz jegyet vettél a moziban😂és nem jó filmet nézel😊
Sziasztok! Nem értem az egészet ,ti tényleg ennyire vagytok hülyék, vagy valaki esetleg segít?
🤣🤣🤣🤣🤣🤣
panel rezsi 25k xD
és? senki nem akar panelba lakni aki nem fogyatékos
@@Jellybean-fd7cx az a fogyatékos aki szazezreket költ csak a fütésre aztan hisztizik. Maradj a kis retkes kockadban
monotónia
12:35: NEEEEEM! A vályog nem kiváló hőszigetelésű! Ha olyan jó hőszigetelésű lenne, akkor nem kellett volna belőle 60cm-es fal! Vannak előnyei de a hőszigetelési képesség még véletlenül sincs közte. Mivel ilyen vastag fala volt a vályogházaknak ez hőtároló tömegként működött, azaz mint egy pufferként szolgált, télen a meleget tárolta nyáron meg lassan melegedett át, ennyi a titok.
Azért volt vastag mert statikailag és a materia miatt ez volt akkoriban elfogadható.
Pufferként. Aha. És télen tárolta a meleget és nyáron lassan melegedett át. Mire átmelegedett volna nyáron, már jött is a hideg zord december :D És télen milyen meleget tárolt?
@@Jazon780 Szerinted télen nem fűtöttek, azt a meleget amit a fütéssel állítottak elő, azaz mikor begyújtottak, akkor a falak átmelegedtek és mint egy puffer tárolták a hőt, ami természetesen utánpótlás nélkül ugyanúgy kihűltek. Nyáron viszont sokkal nehezebben melegedtek át, viszont ha forróság volt akkor sajnos itt is kánikula volt egy idő után, csak régen nem volt tartósan ilyen szélsőségesen meleg mint manapság. De mint mondtam egyáltalán nem voltak jó hőszigetelők...
@@KrisztiT-uv7zl A vert vályognál ez igaz, de szerintem a vályogtéglánál nem lett volna ilyen vastagsága szükség, de nem vagyok statikus. Viszont ennek semmi köze ahhoz, hogy a vályog nem jó hőszigetelő vagy sem :D
@ Télen meddig tárolta a meleget? :D
Trutykó bejelentkezéséhez: Nálunk is az ilyen könnyűszerkezetes házakat kellene inkább építeni, persze a modernebb verziót, ami jobb szigetelésű.
Nem olcsobb a konnyuszerkezetes mert a faanyag nagyon draga lett. Annyi elonye van hogy gyorsan felepul. En is konnyuszerkezetesben lakok kint. A meleget nem tartja, a zaj jobban behallatszik de ezen kivul mas hatranyat nem tapasztalom. Meg annyi hogy nem furhatsz fel akarmit akarhova mert a gipszkarton egy polcot nem bir el, csak esetleg egy kepet, ezert a fat meg kell talalni a gipszkarton mogott es abba lehet furni.
Cookie cutternek becezik ezeket a hazakat amik szinte ugyan ugy neznek ki az egesz utcaban.
Persze, mert az amcsikat mindig majmolni kell. Majd kinövöd...
A Kádár kocka nem kertesház, hanem a régi lakótelepi házakra mondják.
Tökéletesen tükrözi az országot... Nagyon csúnya épületek ezek a kockák de az egyszer biztos hogy olcsóak voltak.
Nézőpont kérdése. Én pl kifejezetten ilyet kerestem házvásárlásnal,és abszolút nem bántam meg. Számomra a legszebb kivitelezés.
A csicsapicsa csilicsárék szebbek?
@@pusztaitamas1078😂😂
A Kádár-kockáknak köszönhetően még sokáig fennmarad Kádár János neve. 😄
@@kuruczpeter3213Abban az időben legalább a népre is gondoltak. A mai új baloldal messze nem ugyan az.