Klassz videó. Nekem ami hiányzik az az inflációval való számolás, szóval mai értéken a 100.000.000 Ft nem ugyanaz, mint 10-20 év múlva lesz. Nemrég hallottam erről a FIRE-ről, hogy van konkrét neve. Engem az motivál, hogy apám 3 héttel nyugdíj előtt halt meg. Addig kevés ideje volt rám, és mindig azt mondta, ha nyugdíjba megy, akkor majd mindent bepótol. Szóval én eldöntöttem, hogy legalább 10 évvel nyugdíjkorhatár előtt szeretném abbahagyni a munkát. 2020-ban kezdtem el a tőzsdével ismerkedni pár százezres nagyságrendben. Egy hónapja voltam 50% pluszban, mára ez csak 30 a nagy esések után, de ez is jobb, mint a piac. Mára inkább a passzív portfóliókat preferálom. 36 vagyok, már rendelkezzem 3 évnyi megtakarítással. Valahol 50-55 éves korom körül szeretném abbahagyni a munkát. 500.000$-ra tettem a célt, így a forint alakulásával inkább nem számolok. Abból kb havi 2000$-t úgy lehet kivenni, hogy közben a tőke ne csökkenjen. Annyi pénzből meg azt gondolom, hogy az én életemben meg lehet majd még élni itthon. Már van saját házam még 12 év hitellel, 2 gyerek, kutya, amiket emlegetnek, mint hátráltató tényezők, de szerencsére az egész család spórolós, nem élünk nagy lábon, kb. havi 200-250-et tudok félretenni erre a célra. Remélem 20 év múlva én is egy sikersztori része leszek. Azt gondolom elég fegyelmezett vagyok hozzá. Az idő eldönti.
Így van, és sajnos az inflaciot is bele kell számolni én maximum 7%hozammal számolnék! Mindig is biztosra" mentem a pénzmegfogás terén ezért is inkább a kevesebbel számolok s aztn örülök h több lett" :D Elképesztő ez a táblázat amúgy, máris függetlennek érzem magam ,szinte beszippantott ez a téma idén, heti 3-4 videó ;) Osztom a családnak mindenkinek akinek lehet ! Köszönjük!
Zseniális videó! Nemrég lettem 18 és azóta elkezdtem portfoliót építeni. Sőt igazából 2-t is. Az egyikben csak smp500 van a másik viszont egy kockázatosabb magas osztalék részvényes. Szerinted van-e értelme befektetnem úgy, hogy suli mellett csak ilyen 20 - 40 ezer forintot tudok havonta befektetésre szánni? Válaszodat előre is köszönöm!
Bár nem én vagyok a megszólitott de szerintem, mindenképpen. A kamatos kamat ereje hatalmas. Mire elvégzézed a sulit, egyrészt beletanulsz, másrészt megtapasztalod mind a sikert, mind a bukás a befektetések téren. Ez jó un " tanulopenz" illetve "jatszópenz". De ne vedd játéknak a dolgot. Ezt a "jatszopenzt" úgy értem, hogy nem leszel ideges, ha ennek x %-át elbukod, ha meg folyamatosan növelni tudod a pénzed az még jobb. Amikor munkába állsz, és havi minimum százezret befektetsz, az egy évben egy milla kétszáz ezer. Na ahhoz képest csak " játszópénz" a 30-40 ezer. Ha meg mamahotelben maradsz sokáig munka mellett, és csak a rezsivel kell beszallnod, vagy azzal sem, a fizetesed nagy részét felreteheted, nem csak szazezret. Persze akkor nem kell megvenni a legujabb Ifont, vagy autót lizingelni, vagy használt autót venni, és ott lenni az összes fesztiválon. Persze szórakozz, bulizz menj el egy fesztiválra, stb de azért ne vegyél se kocsit se Ifont mert ez a menő, és a haverjaidnak is ez van. Vagy a " menő fejeknek". A befektetés bizony pénzügyi tudatossagot kíván meg. Ha te ragaszkodsz a befektetési strategiadhoz, és képzel egy biztonsági tartalékot és utána, vagy ezzel párhuzamosan minden hónapban befekteted az x összeget, akkor neked tíz év múlva már lesz VALAMID ( vagyonod) a " menő fejeknek" akiket még beszippantott a fogyasztói társadalom meg max egy lakás és kocsihiteljük lesz. Vagy még lakashiteljük sem, mert maradnak a mamahotelben. Mondjuk ott neked is sokáig érdemes maradni, mert így rengeteg pénzt meg tudsz spórolni. Szerintem mindenképpen érdemes kis összegekkel is elkezdeni a tőzsdézést illetve a hosszú távú befektetést. A kamatos kamat ereje hatalmas.Ha most kis összegel elkezded, és ezt egészen nyugdíjas korodig csinálod, akkor ha valaki 10-15 évvel kezdi ezt el utánad jóval nagyobb összeggel, es ugyanakkor megy nyugdíjba mint te, a vagyona meg sem fogja közelíteni a tiédet. Ilyen a kamatos kamat. Az én fiatalkoromban sem internet nem volt, és az átlag hajlandóak a tőzsdén nem lehetett befektetni. De előttetek fiatalok előtt mindez megadatott. Használd hát ki, és ne negyven évesen egy lakashitellel, a nyakadon kezd el gondolkodni azon, hogy be kéne fektetni. Mert nem lesz miből, mert a hiteleket törleszted meg húsz évig.
Persze hogy csináld! Megszokod, beletanulsz, és a nagyobb fizetésnél már "profi" leszel. Amikor 35 leszel és milliárdos, majd hivj meg a kerti partydra ;-)
@@turakcicakesegyebek.1855 Jólvan megfogadom a tanácsod. Én soha nem voltam egy nagy bulizós forma max évi 1x ha elmegyek valahova, telefont is eddig életemben egyszer vettem és nem is tervezek :D Mindenképpen arra fogok törekedni, hogy a lehető legtöbbet félre rakjam. Köszönöm a választ!
Szia Balázs! Tegyük fel egy évben 1.2M Forintot tudok TBSZ-re befizetni ha havi 100 ezer Forintot fektetek be. Kérdésem, hogy ha lezárul ez a TBSZ és minden évben újat kezdek és ugyan ennyit fektetek be havonta vagy akár többet valamennyivel, akkor hogyan fog hosszú távon érvényesülni a kamatos kamat? Nem csak akkor tudna, ha minden befektetett vagyonom egy helyen van azaz egy számlán és folyamatosan oda fizetek be? Kicsit nem látom át, hogy így hogyan dolgozik a kamatos kamat, légyszíves el tudnád nekem részletesen magyarázni?
Szia! Épp ezen tűnödtem én is....hogyan lehet évente betétet növelni így, ha csak 1 évig lehet gyűjteni/betenni.....Nem teljesen világos, hogyan is "működik" ez pontosan. Megköszönöm szépen, ha Balázs vagy valaki nagyvonalakban elmondaná 😊
@@kopee7581 Úgy lehet betétet növelni, hogy a következő évben megint nyitsz egy tbsz számát, és oda fizetsz be. Így a végére lesz 5 számlád, és minden évben a lejárót meghosszabbítod (ezt megteheted gyűjtőévvel vagy gyűjtőév kihagyásával is). Magyarán tök mindegy, hogy különböző számlákon van befektetve a tőkéd, ez csak egy technikai részlet.
Fordítsd meg és elemezd a saját kérdésed. Miért csak akkor érvényesülne a kamatos kamat, ha egy számlán lenne a vagyonod? Az elemi matematika szabályai szerint 200*x% és (100+100)*x% az ugyanaz. Nagyon leegyszerűsített példa, első évben az első számlára befizettél 1.2M-t, számoljunk 10% hozammal minden évben. Év végére ezen a számlán lesz 1.32M. Ekkor nyitod a következő számlát, amire szintén befizetsz 1.2M-t. A második év végére az első számlán lesz 1.45M, a másodikon 1.32M. Nyitod a harmadik számlát, a harmadik év végére lesz 1.6M az első számlán, 1.45M a másodikon, 1.32 az utolsón stb. Ugyanaz történik, mintha egy számlán lenne minden, csak egy technikai részlet, hogy több csomagra van szétdobva.
Szia Balázs, nagyon köszi a videót, könyved is olvastam, szuper az is. Engem az érdekelne, hogy a Fire hogy jöhet ki, ha nem egyént nézünk, hanem mondjuk egy 3 vagy 4 fős családot. Erről is lehetne esetleg egy videó, többen írtuk a csoportban is, hogy erről is lehetne beszélni vagy írni. köszi
Szia, persze, szoktunk róla beszélni a személyes találkozókon. Én is úgy terveztem a költségeim, hogy egyedülállóként ennyi, párral annyi, gyerekkel meg még több, meg ahogy az igények nőnek. Najó, ennél azért bonyolultabb, de végülis egy össz költséget kell előre megtippelni, mindegy hogy azt mire költöd, mármint család, hobbi, sport, utazás..
Szia Balázs, Kérlek, magyarázd el, a videóban említett átlag 4% HUF/USD romlást miért hozamként kezeled? Befizetéskor évi 4%-kal kevesebb USD-t tudsz venni ugyanannyi HUF-ért. Abból az USD-ből veszel részvényt, azaz évről évre 4%-kal kevesebb részvényt tudsz venni. Az persze kerek, hogy a végén, már ha a HUF nevű játékpénzzel számolunk, magasab összeget váltunk vissza HUF-ra, már aki vissza akarja váltani... Nem lenne jobb BÉT esetén HUF-fal kalkulálni, amerikai részvények esetén USD-ben ? Köszönöm, ha válaszolsz! F
Ahogy írod, HUF játékpénz. Ha valamit 100$ért vettünk 10 éve 200ftért, és ma is 100$, akkor már 370ftit ér. Tehát úgy is lehet 100m ftod, hogy beteszel 80mftot dolcsiba, és 10 év múlva 100at ér. Egyszerűbb így számolni, hozzácsapni. Igen, ha BÉT, akkor ez nincs
Az a kérdés hogy a jövedelme miben van! Ha dollárban akkor rendben!(az osztalékok már mindenképp). Ha forintban és azt kell dollára váltani akkor egyre kevesebb dollárt tudok venni, ergo havonta egyre kevesebbet tudok befektetésre szánni. (márha nem nő a jövedelme) Lehetne ezt még ragozni, de sztem így is érthető. Amúgy nagyon frankó videó! :)
Az nem megtévesztő, hogy 2010-2020 közötti időszak van a videóban, ami köztudottan hogy a pénzbőség időszaka volt és szárnyalt a tőzsde... nem feltétlen ez fogja jellemezni a következő tíz évet.
Sztem az a becsapós, h egy konkrét forint összeg nem sokat mond. Sokkal többet ér reálértéken számolni. 17%-os inflácio lesz idén is, ami nagyon durva. Év eleji 100 millio 117 millioval lesz egyenértékű év végén.
Igen, ez a kis csúsztatás benne van. Az inflácio "segít" elérni a 100milliot, vagy milliárdot. Ha a reál értéket szeretnéd, vedd le a hozamból az inflációt. De ha magas az infláció, a részvények is többet hoznak.
10 zel osztva ezeket a számokat 10 millió simán összeszedhető egy átlag magyarnak is (Havi 30 ezerrel kedve, kb a cigarett többe kerül) Nekem ez a cél, és az átlag user nek is elérgető, még sincs ennyink (mostanáig)
A táblázatból hiányzik az infláció, az szerintem pontatlan, hogy a forint gyengülését beleszámolod az egyik oldalon mint bevétel (ez oké), de a másik odalon a forintodból egyre kevesebb részvényt tudsz venni, amit nem számítasz. Ez nem probléma? Illetve nekem nagyon böki a csőrőm, hogy fölfelé kerekítesz 2%-ra. Pár évet simán tud az is kitolni, ha ott pontos vagy a pesszimistább érték van - ha jól gondolom
Üdv! Alig várom a számolgatós, táblázatos videókat. A segítségeteket kérem a számolgatásban, megtalálni a számomra megfelelő excelt a célom eléréséhez hogy megtaláljam az ideális összeget és brókert s módszert ahhoz hogy tízen x éven belül felhagyhassak a főállás vállalásával.Például ennek a táblázatnak milyen opciói vannak s azok mit mutatnak meg? Kiegészíthető lenne egy olyan lehetőséggel hogy mutassa a brókerek költségeit x összegű vásárlással változó időközönként?
Azt meg tudja valaki mondani hogy ha a betett összeg havonta megy Sp500 ba akkor miért releváns hogy mennyit hoz egy adott idő távon az sp500? Ha minden hónapban teszed be akkor az aznapi árfolyamon veszed ami lehet hogy mindig a havi csúcs és így az átlagod nem lehet alapból annyi mint az sp500. Szóval a legtöbb ilyen összehasonlítás szerintem értelmetlen, mert a legtöbb ember nem egy összegbe teszi be a pénzt hanem folyamatosan így nyilván nem lehet ezzel számolni. Mennyit ment 3 éve az OTP kit érdekel amikor én minden félévben vásároltam, nem egy összegben. Nem?
Mert lehet az első sp500-at 300 dollárért vetted, egy év mulva meg 500-ért. Igy van 12 db sp500-ad 500 dolláros áron, ami 6000 dollár, de ennél neked kevesebbet kellett kifizetni, mert az elején olcsóbb volt. és így tovább a második évben, 3. évben stb.
Nagyon jó lett a tartalom köszi szépen de ami engem akaszt ezt a vagyont melyik brókere mernéd bizni?mikor a beva legtöbb irodánál 20.000 euró.2024 től meg kettős adózás is nehezitő tényező lesz.
Az a 100 millió 2010-ben mennyit ér infációval korrigálva 2020-ban? Viszonylag alacsony volt akkor az infláció.... illetve ha most kezdem el, akkor a mostani 100 millió mennyit fog érni 10 év múlva. Most magas az infáció. Elég nehéz megjósolni az inflációt és hozamot is, de egy becslés jó lenne. Ezen kívül még egy kérdés: miért pont 100 millió? Mi lenne ha lenne ennyi pénzem / lesz ennyi pénzem? Szép kerek szám, 2010-ben jól hangzott, de ma ?
100millió most sem rossz azért. Csak államkincstárban adómentesen évi 7%on az 583ezer huf havonta. Persze akkor egy idő után elinflálódik a tőke, ha teljesen felélünk minden hozamot, de ebből már jópár évig nem hal éhen a family, ha bármi is történik. 4 fős családnál ahhoz, hogy mindenki szabad legyen és ne is csak vegetáljon, ahhoz kell a 200millió huf tőke szerintem.
Szia Balázs, Először is hálásan köszönöm az újabb videód, érdekes és tanulságos! Kérlek magyarázd el, hogy ha a Magyarországon állandóan accumulative (osztalék visszaforgató) részvények (ETF-ek, ha már Te is az S&P500-at említetted) vannak javasolva, akkor hogyan tudunk kamatos kamatról beszélni? Előre is köszönöm! :)
A tőzsdei hozam az éves hozam. Tehát ha 100ról indulsz és 10% az idei hozam, akkor a részvényeid értéke 110 lesz. Ha a jövő évi hozam 20% lesz, akkor azt az idei év végén 110et érő részvényre "jön rá", tehát 133 lesz...
Szia ! Szuper videó ! Összedobnál egy Erste netbroker számlanyitás és alap beállítások videót ? Hogy kell dollárt váltani stb. stb. S&P500 ba belekezdenék. Köszönöm! András
Arra forgatod a matekod amerre akarod. Miért nem egy esős periódust tartalmazó grafikont néztél a tőzsdére? Biztos a 10%? Emelkedés a jövőre vonatkozóan... Ki forgatja a pénzem? Garancia?
Nézd meg mégegyszer a videót, minden kérdésre benne van a válasz.... Az elmúlt 10-15 évet néztük, mert az volt a kérdés, nem biztos a 10%, te forgatod a pénzed, nincs garancia a hozamra...
Nem nyilvános. Bááár, semmi titkos sincs benne, apple otp tesla facebook kb a 80%a, a többi a maradék 30 cég amit véletlenül vettem ;-) Ez igy nem jó, át kellene alakítani ....
Érdekes a 100M felvetés. Mármint, hogy miért pont annyi. Egy osztrák FIRE vlogger az 500k€ elérésről beszél ezzel kapcsolatban posztol videókat. Ennyivel több kellene a sógoroknál?
A 100M csak egy szép (nagy) kerek szám. Gondolatébresztőnek jó, mert sokak szerint olyan nagy szám, hogy össze se lehet hozni. Másrészről meg lehet hogy valakinek kevés, a 4%os szabály szerint az éves megélhetési költséged 25X kellene befektetni, tehát 100Mft esetén az "csak" 350eft hozam, manapság már ez lehet nem is elég, főleg családnak, budapesten...
hatalmas tévedés. nem a FIRE ellen vagyok, pusztán elmondom azt a nem elhanyagolható tényt, hogy a FIRE arcok esetében nagyjából 90%-ban mindig van a háttérben egy nem elhanyagolható sunyulás. és így nem korrekt elhitetni átlagos emberekkel, hogy ők is elérhetik a saját paramétereikkel akár csak annak a töredékét is. amúgy hajrá FIRE, ha az valós alapokon és gazdasági racionalitáson nyugszik
@@davidtengely félreismersz. ha ez így lenne, akkor nem küldtem volna tonnaszámra ügyfeleket állampapírt nyitni kincstárnál (ami nekem 0 jutalék) vagy küldenék el hitelfelvevő ügyfeleket, akiknek a stratégiájával nem értek egyet
Egy kis hiba van a matekban: ha dollárban van a megtakarítás, de a havi befizetés fix Ft összeg, akkor a havi befizetés a dollár árfolyamemelkedésével csökken. Tehát minél gyengébb a forint, annál kevesebbet teszek félre, így a vizsgálat időszak dollár emelkedését nem adhatom hozzá a hozamhoz.
Jó a matek. Mivel x mennyiségű forintot keresek meg, amit egyből átváltok dollárra, dollárban takarítok meg. Így a dollár erősödése az én megtakarításomat növeli.
Nem jó a matek, mert nem az összes 10 évnyi megtakarításod az első hónapban tetted be, hogy azt felszorozd, hanem havonta raktál be forintról váltva dollárt. Konkrétan az utolsó hónapban berakott forint értékét dollárban már az aktuális huf:usd árfolyamon váltottál, amit ha felszorzol kurvanagy deviációt okoz. Továbbá számolj egy kicsit a vásárlóerőparítással, ksh-ból inflációkorrigálva a 2010-es 100millió az 2020-ban 131.8 millió forint. Elnagyolt, bagatelizált nettó fasságokat írsz több matematikai hibával
Köszi a választ,de ez a tbsz nem úgy működik,hogy egy évig tudsz csak bele pakolni pénzt?Tehát amit nyitok 2025-ben,nem ahhoz fog gyűlni a 2026-os,hanem az egy külön buli,vagy az mindegy?
@@GaborPap-sh8ffSzia, épp ez a kérdéses nekem is. Hogyan lehet évente betét növelni, ha csupán az első évben tudok gyűjtögetni TBSZ számlára? Így sajna nekem egyeltalán nem világos ez a táblázat...honnan lehetne megtudni vajon a pontos "működését" ennek a stratégiának?
Klassz videó. Nekem ami hiányzik az az inflációval való számolás, szóval mai értéken a 100.000.000 Ft nem ugyanaz, mint 10-20 év múlva lesz.
Nemrég hallottam erről a FIRE-ről, hogy van konkrét neve. Engem az motivál, hogy apám 3 héttel nyugdíj előtt halt meg. Addig kevés ideje volt rám, és mindig azt mondta, ha nyugdíjba megy, akkor majd mindent bepótol. Szóval én eldöntöttem, hogy legalább 10 évvel nyugdíjkorhatár előtt szeretném abbahagyni a munkát.
2020-ban kezdtem el a tőzsdével ismerkedni pár százezres nagyságrendben. Egy hónapja voltam 50% pluszban, mára ez csak 30 a nagy esések után, de ez is jobb, mint a piac. Mára inkább a passzív portfóliókat preferálom.
36 vagyok, már rendelkezzem 3 évnyi megtakarítással. Valahol 50-55 éves korom körül szeretném abbahagyni a munkát. 500.000$-ra tettem a célt, így a forint alakulásával inkább nem számolok. Abból kb havi 2000$-t úgy lehet kivenni, hogy közben a tőke ne csökkenjen. Annyi pénzből meg azt gondolom, hogy az én életemben meg lehet majd még élni itthon.
Már van saját házam még 12 év hitellel, 2 gyerek, kutya, amiket emlegetnek, mint hátráltató tényezők, de szerencsére az egész család spórolós, nem élünk nagy lábon, kb. havi 200-250-et tudok félretenni erre a célra. Remélem 20 év múlva én is egy sikersztori része leszek. Azt gondolom elég fegyelmezett vagyok hozzá. Az idő eldönti.
Én most akarok élni 37 évesen nem kuporgatni mint a csövesek. Nagy okosság vén buziként gazdagnak lenni.
Elképesztően motiváló videó 😉
de nagyonnn!
Nagyon jól és érthetően elmegyarazod! köszi :)
Köszönöm Balázs! Nagyon hasznosak a videók, sokat tanultam belőlük.
Kösz a videót, jó volt, és érdekes.
Így van, és sajnos az inflaciot is bele kell számolni én maximum 7%hozammal számolnék!
Mindig is biztosra" mentem a pénzmegfogás terén ezért is inkább a kevesebbel számolok s aztn örülök h több lett" :D
Elképesztő ez a táblázat amúgy, máris függetlennek érzem magam ,szinte beszippantott ez a téma idén, heti 3-4 videó ;)
Osztom a családnak mindenkinek akinek lehet !
Köszönjük!
Zseniális videó! Nemrég lettem 18 és azóta elkezdtem portfoliót építeni. Sőt igazából 2-t is. Az egyikben csak smp500 van a másik viszont egy kockázatosabb magas osztalék részvényes. Szerinted van-e értelme befektetnem úgy, hogy suli mellett csak ilyen 20 - 40 ezer forintot tudok havonta befektetésre szánni? Válaszodat előre is köszönöm!
Bár nem én vagyok a megszólitott de szerintem, mindenképpen. A kamatos kamat ereje hatalmas. Mire elvégzézed a sulit, egyrészt beletanulsz, másrészt megtapasztalod mind a sikert, mind a bukás a befektetések téren. Ez jó un " tanulopenz" illetve "jatszópenz". De ne vedd játéknak a dolgot. Ezt a "jatszopenzt" úgy értem, hogy nem leszel ideges, ha ennek x %-át elbukod, ha meg folyamatosan növelni tudod a pénzed az még jobb. Amikor munkába állsz, és havi minimum százezret befektetsz, az egy évben egy milla kétszáz ezer. Na ahhoz képest csak " játszópénz" a 30-40 ezer. Ha meg mamahotelben maradsz sokáig munka mellett, és csak a rezsivel kell beszallnod, vagy azzal sem, a fizetesed nagy részét felreteheted, nem csak szazezret. Persze akkor nem kell megvenni a legujabb Ifont, vagy autót lizingelni, vagy használt autót venni, és ott lenni az összes fesztiválon. Persze szórakozz, bulizz menj el egy fesztiválra, stb de azért ne vegyél se kocsit se Ifont mert ez a menő, és a haverjaidnak is ez van. Vagy a " menő fejeknek". A befektetés bizony pénzügyi tudatossagot kíván meg. Ha te ragaszkodsz a befektetési strategiadhoz, és képzel egy biztonsági tartalékot és utána, vagy ezzel párhuzamosan minden hónapban befekteted az x összeget, akkor neked tíz év múlva már lesz VALAMID ( vagyonod) a " menő fejeknek" akiket még beszippantott a fogyasztói társadalom meg max egy lakás és kocsihiteljük lesz. Vagy még lakashiteljük sem, mert maradnak a mamahotelben. Mondjuk ott neked is sokáig érdemes maradni, mert így rengeteg pénzt meg tudsz spórolni.
Szerintem mindenképpen érdemes kis összegekkel is elkezdeni a tőzsdézést illetve a hosszú távú befektetést. A kamatos kamat ereje hatalmas.Ha most kis összegel elkezded, és ezt egészen nyugdíjas korodig csinálod, akkor ha valaki 10-15 évvel kezdi ezt el utánad jóval nagyobb összeggel, es ugyanakkor megy nyugdíjba mint te, a vagyona meg sem fogja közelíteni a tiédet. Ilyen a kamatos kamat.
Az én fiatalkoromban sem internet nem volt, és az átlag hajlandóak a tőzsdén nem lehetett befektetni. De előttetek fiatalok előtt mindez megadatott.
Használd hát ki, és ne negyven évesen egy lakashitellel, a nyakadon kezd el gondolkodni azon, hogy be kéne fektetni. Mert nem lesz miből, mert a hiteleket törleszted meg húsz évig.
Persze hogy csináld! Megszokod, beletanulsz, és a nagyobb fizetésnél már "profi" leszel. Amikor 35 leszel és milliárdos, majd hivj meg a kerti partydra ;-)
@@turakcicakesegyebek.1855 Jólvan megfogadom a tanácsod. Én soha nem voltam egy nagy bulizós forma max évi 1x ha elmegyek valahova, telefont is eddig életemben egyszer vettem és nem is tervezek :D Mindenképpen arra fogok törekedni, hogy a lehető legtöbbet félre rakjam. Köszönöm a választ!
@@firehungary Meg lesz főnök :D
Nagyon jó a táblázat! Én is csináltam hasonlót, de ez így grafikonnal
sokkal jobb. Letölteném, de nem találom a facebook fileokban a csoportban.
Hol lehet letölteni a táblázatot? itt nem találom, köszi
Szia Balázs! Tegyük fel egy évben 1.2M Forintot tudok TBSZ-re befizetni ha havi 100 ezer Forintot fektetek be. Kérdésem, hogy ha lezárul ez a TBSZ és minden évben újat kezdek és ugyan ennyit fektetek be havonta vagy akár többet valamennyivel, akkor hogyan fog hosszú távon érvényesülni a kamatos kamat? Nem csak akkor tudna, ha minden befektetett vagyonom egy helyen van azaz egy számlán és folyamatosan oda fizetek be? Kicsit nem látom át, hogy így hogyan dolgozik a kamatos kamat, légyszíves el tudnád nekem részletesen magyarázni?
Szia! Épp ezen tűnödtem én is....hogyan lehet évente betétet növelni így, ha csak 1 évig lehet gyűjteni/betenni.....Nem teljesen világos, hogyan is "működik" ez pontosan. Megköszönöm szépen, ha Balázs vagy valaki nagyvonalakban elmondaná 😊
@@kopee7581 Úgy lehet betétet növelni, hogy a következő évben megint nyitsz egy tbsz számát, és oda fizetsz be. Így a végére lesz 5 számlád, és minden évben a lejárót meghosszabbítod (ezt megteheted gyűjtőévvel vagy gyűjtőév kihagyásával is). Magyarán tök mindegy, hogy különböző számlákon van befektetve a tőkéd, ez csak egy technikai részlet.
Fordítsd meg és elemezd a saját kérdésed. Miért csak akkor érvényesülne a kamatos kamat, ha egy számlán lenne a vagyonod? Az elemi matematika szabályai szerint 200*x% és (100+100)*x% az ugyanaz.
Nagyon leegyszerűsített példa, első évben az első számlára befizettél 1.2M-t, számoljunk 10% hozammal minden évben. Év végére ezen a számlán lesz 1.32M. Ekkor nyitod a következő számlát, amire szintén befizetsz 1.2M-t. A második év végére az első számlán lesz 1.45M, a másodikon 1.32M. Nyitod a harmadik számlát, a harmadik év végére lesz 1.6M az első számlán, 1.45M a másodikon, 1.32 az utolsón stb.
Ugyanaz történik, mintha egy számlán lenne minden, csak egy technikai részlet, hogy több csomagra van szétdobva.
@@Naxzgul Nagyon köszönöm !!
Szeretnélek megkérni ha tudsz a costa diadémárol valamit irni megköszönném. Idén megyünk vele 14 napra. Köszi
Szia Balázs, nagyon köszi a videót, könyved is olvastam, szuper az is. Engem az érdekelne, hogy a Fire hogy jöhet ki, ha nem egyént nézünk, hanem mondjuk egy 3 vagy 4 fős családot.
Erről is lehetne esetleg egy videó, többen írtuk a csoportban is, hogy erről is lehetne beszélni vagy írni. köszi
Szia, persze, szoktunk róla beszélni a személyes találkozókon. Én is úgy terveztem a költségeim, hogy egyedülállóként ennyi, párral annyi, gyerekkel meg még több, meg ahogy az igények nőnek. Najó, ennél azért bonyolultabb, de végülis egy össz költséget kell előre megtippelni, mindegy hogy azt mire költöd, mármint család, hobbi, sport, utazás..
Ferj es feleseg is felre tesz havonta, 10 ev utan meg van mindkettotoknek a 10Mft ***
Remeljuk 😊
Szia Balázs,
Kérlek, magyarázd el, a videóban említett átlag 4% HUF/USD romlást miért hozamként kezeled?
Befizetéskor évi 4%-kal kevesebb USD-t tudsz venni ugyanannyi HUF-ért. Abból az USD-ből veszel részvényt, azaz évről évre 4%-kal kevesebb részvényt tudsz venni.
Az persze kerek, hogy a végén, már ha a HUF nevű játékpénzzel számolunk, magasab összeget váltunk vissza HUF-ra, már aki vissza akarja váltani...
Nem lenne jobb BÉT esetén HUF-fal kalkulálni, amerikai részvények esetén USD-ben ?
Köszönöm, ha válaszolsz!
F
Ahogy írod, HUF játékpénz. Ha valamit 100$ért vettünk 10 éve 200ftért, és ma is 100$, akkor már 370ftit ér. Tehát úgy is lehet 100m ftod, hogy beteszel 80mftot dolcsiba, és 10 év múlva 100at ér. Egyszerűbb így számolni, hozzácsapni. Igen, ha BÉT, akkor ez nincs
Az a kérdés hogy a jövedelme miben van! Ha dollárban akkor rendben!(az osztalékok már mindenképp). Ha forintban és azt kell dollára váltani akkor egyre kevesebb dollárt tudok venni, ergo havonta egyre kevesebbet tudok befektetésre szánni. (márha nem nő a jövedelme) Lehetne ezt még ragozni, de sztem így is érthető. Amúgy nagyon frankó videó! :)
Az nem megtévesztő, hogy 2010-2020 közötti időszak van a videóban, ami köztudottan hogy a pénzbőség időszaka volt és szárnyalt a tőzsde... nem feltétlen ez fogja jellemezni a következő tíz évet.
Igen, ez épp egy "legjobb" korszak. De ez szerepelt a szarvasnorbi videóban, azért választottam ezt. Bááár, utána még ennél is jobb hozamok voltak...
Sztem az a becsapós, h egy konkrét forint összeg nem sokat mond. Sokkal többet ér reálértéken számolni.
17%-os inflácio lesz idén is, ami nagyon durva. Év eleji 100 millio 117 millioval lesz egyenértékű év végén.
Hosszutavon teljesen irrelevans az inflacio ha reszvenyben/ingatlanban tartod a penzed.
Igen, ez a kis csúsztatás benne van. Az inflácio "segít" elérni a 100milliot, vagy milliárdot. Ha a reál értéket szeretnéd, vedd le a hozamból az inflációt. De ha magas az infláció, a részvények is többet hoznak.
Nekem az a kérdésem hogy mire fizetem be, folyamatosan tbsz számlára?.. minden évben nyitsz egy újat és folytatod?
Igen. ha csak nem akarsz rengeteg adót fizetni
10 zel osztva ezeket a számokat 10 millió simán összeszedhető egy átlag magyarnak is
(Havi 30 ezerrel kedve, kb a cigarett többe kerül)
Nekem ez a cél, és az átlag user nek is elérgető, még sincs ennyink (mostanáig)
A táblázatból hiányzik az infláció, az szerintem pontatlan, hogy a forint gyengülését beleszámolod az egyik oldalon mint bevétel (ez oké), de a másik odalon a forintodból egyre kevesebb részvényt tudsz venni, amit nem számítasz. Ez nem probléma? Illetve nekem nagyon böki a csőrőm, hogy fölfelé kerekítesz 2%-ra. Pár évet simán tud az is kitolni, ha ott pontos vagy a pesszimistább érték van - ha jól gondolom
Üdv! Alig várom a számolgatós, táblázatos videókat. A segítségeteket kérem a számolgatásban, megtalálni a számomra megfelelő excelt a célom eléréséhez hogy megtaláljam az ideális összeget és brókert s módszert ahhoz hogy tízen x éven belül felhagyhassak a főállás vállalásával.Például ennek a táblázatnak milyen opciói vannak s azok mit mutatnak meg? Kiegészíthető lenne egy olyan lehetőséggel hogy mutassa a brókerek költségeit x összegű vásárlással változó időközönként?
Azt meg tudja valaki mondani hogy ha a betett összeg havonta megy Sp500 ba akkor miért releváns hogy mennyit hoz egy adott idő távon az sp500?
Ha minden hónapban teszed be akkor az aznapi árfolyamon veszed ami lehet hogy mindig a havi csúcs és így az átlagod nem lehet alapból annyi mint az sp500. Szóval a legtöbb ilyen összehasonlítás szerintem értelmetlen, mert a legtöbb ember nem egy összegbe teszi be a pénzt hanem folyamatosan így nyilván nem lehet ezzel számolni. Mennyit ment 3 éve az OTP kit érdekel amikor én minden félévben vásároltam, nem egy összegben. Nem?
Mert lehet az első sp500-at 300 dollárért vetted, egy év mulva meg 500-ért. Igy van 12 db sp500-ad 500 dolláros áron, ami 6000 dollár, de ennél neked kevesebbet kellett kifizetni, mert az elején olcsóbb volt. és így tovább a második évben, 3. évben stb.
Lehet amatőr a kérdés, de az éves hozam miért csak fél éves betét-el van van megszorozva az egy év helyet?
Jó kérdés. Amit januárban teszel be arra egész éves hozam van, de amit decemberben arra meg kb semmi, egyszerűen elfelejtem, igy jön ki az átlag...
@firehungary köszi
Nagyon jó lett a tartalom köszi szépen de ami engem akaszt ezt a vagyont melyik brókere mernéd bizni?mikor a beva legtöbb irodánál 20.000 euró.2024 től meg kettős adózás is nehezitő tényező lesz.
Ha van 10 millám azzal kezdek es utána havi 150 000 ret teszek hozzá, mikorra jöhet ossze?
Letöltöd az Excelt és simán játszhatsz vele. Ezért lett megosztva szerintem.
@@adamprancz4566 le fogom, nagyon elfoglalt vagyok mostanában!
Ha nem tudsz önállóan egy hasonló táblázatot készíteni vagy egy online kalkulátort keresni akkor soha.
Szia Balázs. Publikus ez az excel?...Ha igen megosztod?
Fenn van a fire Hungary csoportban, Facebook, fájloknál
@@firehungary köszi.
hasonlóak vannak fent
Az a 100 millió 2010-ben mennyit ér infációval korrigálva 2020-ban? Viszonylag alacsony volt akkor az infláció....
illetve ha most kezdem el, akkor a mostani 100 millió mennyit fog érni 10 év múlva. Most magas az infáció. Elég nehéz megjósolni az inflációt és hozamot is, de egy becslés jó lenne.
Ezen kívül még egy kérdés: miért pont 100 millió? Mi lenne ha lenne ennyi pénzem / lesz ennyi pénzem? Szép kerek szám, 2010-ben jól hangzott, de ma ?
100millió most sem rossz azért. Csak államkincstárban adómentesen évi 7%on az 583ezer huf havonta. Persze akkor egy idő után elinflálódik a tőke, ha teljesen felélünk minden hozamot, de ebből már jópár évig nem hal éhen a family, ha bármi is történik. 4 fős családnál ahhoz, hogy mindenki szabad legyen és ne is csak vegetáljon, ahhoz kell a 200millió huf tőke szerintem.
Szia Balázs,
Először is hálásan köszönöm az újabb videód, érdekes és tanulságos!
Kérlek magyarázd el, hogy ha a Magyarországon állandóan accumulative (osztalék visszaforgató) részvények (ETF-ek, ha már Te is az S&P500-at említetted) vannak javasolva, akkor hogyan tudunk kamatos kamatról beszélni?
Előre is köszönöm! :)
Nevezzuk hozamos hozamnak?
A tőzsdei hozam az éves hozam. Tehát ha 100ról indulsz és 10% az idei hozam, akkor a részvényeid értéke 110 lesz. Ha a jövő évi hozam 20% lesz, akkor azt az idei év végén 110et érő részvényre "jön rá", tehát 133 lesz...
@@firehungaryVilágos, köszönöm szépen!
Szia ! Szuper videó ! Összedobnál egy Erste netbroker számlanyitás és alap beállítások videót ? Hogy kell dollárt váltani stb. stb. S&P500 ba belekezdenék. Köszönöm! András
Jo lenne az Excel tablazat is lenne video alatt.
Szia, a fire Hungary Facebook csoportból tudod letölteni!
Ha 100 milla 10 év alatt lehetséges akkor a 10 milla 1 év alatt is lehetséges?
Persze, többféleképpen is:
1, eleve 10el indulj.
2, havonta tegyél be 1 millát
3, indulj 20 milláról, és a felét add nekem😎
1,5k feliratkozóóó!
Ezt már az Excel sem tudja követni :D
Gratula, lesz itt még több is!
2900 feliratozó
Wow, exponenciális emelkedés 😅😎
Arra forgatod a matekod amerre akarod. Miért nem egy esős periódust tartalmazó grafikont néztél a tőzsdére? Biztos a 10%? Emelkedés a jövőre vonatkozóan... Ki forgatja a pénzem? Garancia?
Nézd meg mégegyszer a videót, minden kérdésre benne van a válasz.... Az elmúlt 10-15 évet néztük, mert az volt a kérdés, nem biztos a 10%, te forgatod a pénzed, nincs garancia a hozamra...
Balázs neked nyílvános a portfóliód a fire csoport által megszavazottan kívűl?
Nem nyilvános. Bááár, semmi titkos sincs benne, apple otp tesla facebook kb a 80%a, a többi a maradék 30 cég amit véletlenül vettem ;-) Ez igy nem jó, át kellene alakítani ....
😎😎
Érdekes a 100M felvetés. Mármint, hogy miért pont annyi. Egy osztrák FIRE vlogger az 500k€ elérésről beszél ezzel kapcsolatban posztol videókat. Ennyivel több kellene a sógoroknál?
A 100M csak egy szép (nagy) kerek szám. Gondolatébresztőnek jó, mert sokak szerint olyan nagy szám, hogy össze se lehet hozni. Másrészről meg lehet hogy valakinek kevés, a 4%os szabály szerint az éves megélhetési költséged 25X kellene befektetni, tehát 100Mft esetén az "csak" 350eft hozam, manapság már ez lehet nem is elég, főleg családnak, budapesten...
2016ban 90ezret kerestem🥲 még kölcsön kellett volna kérnem egy 10est 😂😂
Durva… 2016-ban az nem volt sok. A bevételeket sajnos mindig próbálni kell felfelé tornázni
2017-ben az első fizetésem 240ezer forint volt, egy sima gyári munkásként.😮
Sajnos 2000 és 2010 között pedig szinte semmit nem hozott a tőzsde. Lehet ilyen a következő 10 év bármikor.
Jajj Szarvas Norbi legalabb akkora anti-FIRE mint kiszamolo Miklos.
Mert FIRE-re nem adnak lakáshitelt😂
hatalmas tévedés. nem a FIRE ellen vagyok, pusztán elmondom azt a nem elhanyagolható tényt, hogy a FIRE arcok esetében nagyjából 90%-ban mindig van a háttérben egy nem elhanyagolható sunyulás. és így nem korrekt elhitetni átlagos emberekkel, hogy ők is elérhetik a saját paramétereikkel akár csak annak a töredékét is. amúgy hajrá FIRE, ha az valós alapokon és gazdasági racionalitáson nyugszik
@@davidtengely félreismersz. ha ez így lenne, akkor nem küldtem volna tonnaszámra ügyfeleket állampapírt nyitni kincstárnál (ami nekem 0 jutalék) vagy küldenék el hitelfelvevő ügyfeleket, akiknek a stratégiájával nem értek egyet
Köszi szépen!
Egy kis hiba van a matekban: ha dollárban van a megtakarítás, de a havi befizetés fix Ft összeg, akkor a havi befizetés a dollár árfolyamemelkedésével csökken. Tehát minél gyengébb a forint, annál kevesebbet teszek félre, így a vizsgálat időszak dollár emelkedését nem adhatom hozzá a hozamhoz.
Jó a matek. Mivel x mennyiségű forintot keresek meg, amit egyből átváltok dollárra, dollárban takarítok meg. Így a dollár erősödése az én megtakarításomat növeli.
Nem jó a matek, mert nem az összes 10 évnyi megtakarításod az első hónapban tetted be, hogy azt felszorozd, hanem havonta raktál be forintról váltva dollárt. Konkrétan az utolsó hónapban berakott forint értékét dollárban már az aktuális huf:usd árfolyamon váltottál, amit ha felszorzol kurvanagy deviációt okoz. Továbbá számolj egy kicsit a vásárlóerőparítással, ksh-ból inflációkorrigálva a 2010-es 100millió az 2020-ban 131.8 millió forint. Elnagyolt, bagatelizált nettó fasságokat írsz több matematikai hibával
Frankó 🎉
Bocs,de adóvonzata semminek nincs?Ha tbsz,akkor az évente újra indul..
Osztalékadó?
Háát, nagyjából nincs. Tbsz adómentes, a javasolt sp500 etf meg önmagába visszaforgatja az adózás utáni osztalékot.
Köszi a választ,de ez a tbsz nem úgy működik,hogy egy évig tudsz csak bele pakolni pénzt?Tehát amit nyitok 2025-ben,nem ahhoz fog gyűlni a 2026-os,hanem az egy külön buli,vagy az mindegy?
@@GaborPap-sh8ffSzia, épp ez a kérdéses nekem is. Hogyan lehet évente betét növelni, ha csupán az első évben tudok gyűjtögetni TBSZ számlára? Így sajna nekem egyeltalán nem világos ez a táblázat...honnan lehetne megtudni vajon a pontos "működését" ennek a stratégiának?
Az èn matekom: 2016 òta dolgozom Svè
Kozben Norbinak osszejott a 100milka kb 😂
😂😂😂
...és abból 10 év alatt mennyit eszik meg az inflácio ?! Eleve forintban megtakaritani se befektetni nem okos dolog...
Kriptóval szebb számokat lehet elérni