Zdravím, mohu jen potvrdit. To co panely dají v létě za den, na to potřebují v zimě skoro celý prosinec. Na topení tak maximálně s akumulací dva přechodové týdny na podzim a na jaře. Virtuální baterie je víceméně jen marketingový blábol, protože za prvé se platí paušál a za druhé se stejně platí přenosové poplatky. Takže suma sumárum tu elektřinu do sítě stejně dáváte skoro zadarmo. ČEZ to má trochu jinak, ten dává slevu 40% na silovou část ceny, poplatek je o dost nižší, ale i tak reálu z tý slevy ještě půlku sebere. Zmiňované ceny elektřiny se mi zdají jen za složku za silovou část, zrovna mně přišlo vyúčtování, teoreticky mně stojí kwh 2,40, prakticky z celkové ceny 19000, stála silová složka necelých 6000. Se vším všudy mě vyjde 1kWh na 5,81 v sazbě D45D Takže jsem zvědavý, jak grýndýlisti chtějí v našich podmínkách v zimě tu ekologickou elektřinu vyrábět. Já potřebuji v zimě včetně topení "jen" 30 kWh/den , takže bych v prosinci místo 20m2 panelů potřeboval tak 600 m2, tak to abych si na to snad od Sokola pronajal místní hřiště. Ještě lepší zelené plány jsou s plynovými elektrárnami. Plyn tedy kocourkovští, pardon bruselští, laskavě povolí, ale požadují zpočátku použití 30% bioplynu a po X letech dokonce snad 100%. No a pokud z pole odvezete veškerou biomasu, abyste ji prohnali komínem, tak je z pole mrtvá poušť a aby na ní něco vyrostlo, tak se pole musí zasypat tunami umělých hnojiv a ta se se vyrábí z čeho? Ta se vyrobí z toho toho plynu, kterej jsme ušetřili tím, že jsme ho nespálili v plynový elektrárně a nahradili ho bioplynem. Takže kromě mrtvý půdy a vychcípanýho hmyzu jsme ještě návdavkem získali z těch umělých hnojiv oxid dusný, který je mnohem, ale mnohem skleníkovatější, než ten zlý CO2. Člověk neví, jestli se má smát nebo brečet, jaký zvěrstva se ve jménu "ochrany" životního prostředí plánují.
S tím bioplynem jsem zvědav jak to dopadne. Nedávno jsem slyšel rozhovor s nějakým zemědělcem a říkal tam, že kdyby naftu co u toho projezdí nalil rovnou do elektrocentrály, tak by vyrobil víc el. energie než z bioplynky. Vyplatí se to pouze kvůli dotacím a s ekologií to nemá nic společného. Smutné... Na druhou stranu Eu už uznala, že biopaliva první generace byla chyba, takže nějaká reflexe tam je.
@@twinm9694 Ta reflexe v praxi vypadá tak, že v budoucnu se má podíl biopaliv výrazně zvýšit právě díky předepsanému podílu spalování bioplynu. Té zničené půdě je úplně jedno, že jsme tu biomasu přejmenovali z první generace na druhou generaci. Perpetum mobile jaksi nefunguje ani na poli. Když na něj nic nevrátíme, tak na něm téměř nic nevyroste.
30kWh/den je v roce 2022 již velká spotřeba, ale i tak by toto průměrně pokrylo v dobrých podmínkách cca 20kwp panelů, což je i do 90m2 a to se vejde bezproblémů i na mojí střechu. Také to tak plánuji, že celou střechu pokryju, protože energie dlouhodobě zlevňovat nebude a než mít peníze v bance....
@@TomH519 30kWh/den včetně topení je velká spotřeba? Ampérák s tepelným čerpadlem zmiňuje 60 kWh. Pokud se domníváte, že 20kWp Vám zajistí v prosinci 30kWh denně, tak byste se měl možná na Ampérákovo video podívat ještě jednou.Tedy kromě toho, že i těch 90m2 střechy s ideálním sklonem na jih taky není zase až tak úplná samozřejmost.
@@zdenekmastalir6910 Myšleno pro dům navržený v roce 2022. Ale protože nevím, jak je spotřeba rozložená, tak uznávám, že to dle toho určit nejde.Mám na střeše 3,6kWp, které jsem tam instaloval v listopadu. A 20kWp určitě nezaručí denně 30kWh, ale průměrně za měsíc již ano, pokud budou dobré podmínky pro instalaci, které Ampérák skutečně nemá. Energie pro topení lze lehce skladovat v zásobníku, kdy 2000l uloží cca 160 kWh pro vodu 25°C. Já mám střechu na jih cca 110m2, jen ten sklon mám 15°. Škoda, že jsem v létě neobjednal více panelů, protože 20kWp bych koupil za 126tis kč včetně DPH. Teď je to cca 2x tolik.....
Tak toto je absolutně nejlepší video o fotovoltaice na celém YT :) Prosím Tě, udělal by sis na fotovoltaiku extra playlist? Budu si jej pouštět dycky před spaním :) Díkes!
@@amperak @marcel sipula Já už fotovoltaiky nedělám, na co jsem sáhnul to jsem podělal... Ale Ampérák by to určitě zvládnul. Případně můžu doporučit: Ing Kolařík, majitel fy ostrovni elektrarny cz. Ale ten patří mezi ty dražší.
Podvodníci to být nemusí, jen neříkají pravdu, respektive neřeknou duležitá data. často mám v mailu ke konzultaci kalkulaci návratnosti FVE, kde uvádí pro výpočet "běžnou cenu energie" a ne takovou, jakou má zákazník.
@@lukastrojak4566 Sebe doufám ne!! 🙂, ty co do toho nasypou celkem vatu a myslí že to budou mít za pár let z5. Aby to bylo co nejefektivnější tak je to hodně o "samo domo" a mít nějaké známé co o tom něco ví a dokáží Ti poradit, viz jako Ampi třeba. Tím pádem je to samozřejmě bez dotací, které jsou ve finále v ČR jen přesun peněz od těch chudčích k těm bohatším 🙂
@@amperak díky Ampi, opravdu sem se nechtěl s nikým pouštět do nějakých ekonomických debat, moje reakce byla myšlena jako povzdech že nám nadšencům to zdražilo zrovna když už to jakž takž šlo dolů. Ale tak to je a nic s tím nenaděláme.
Vyníkající video Milane. Konečně někdo na plnou hubu řekl jak se věci mají, a ne jako ti šílenci, kteří každému hučí do hlavy, jak je to úžasně výhodné. Díky a přeji hezký den.
Jenže ono to je děsně výhodné, ale pokud si někdo myslí, že v zimě bude FVE topit zadarmo, tak je idiot. Tohle ale, pokud vím, nikdo nikdy neříkal. Jenom si to hateři vymysleli jaké téma, aby měli co vyvracet. Jinak na RD na Moravě, 10kWp, průměr za posledních 6 dní je pokrytí spotřeby baráku z 52%. Tj. přebytky nejsou na vytápění ani omylem. To ale ani nikdo nečekal. Spíš jsem to čekal výrazně horší. Jinak za dnešek vyrobeno 12.5 kWh, baterka plná už kolem oběda.
O pár dní později se 6denní průměr pokrytí spotřeby RD vyšplhal na 62%. To je myslím na leden víc ne pěkné. Včera například byla výroba rovna spotřebě a ještě navíc byly nějak menší přebytky do sítě. Paradoxně výroba v prosinci byla horší, než v lednu. Jinak za dnešek svítilo slunce jen asi 2,5 hodiny, od té doby je tady vánice, ale i to, díky instalovanmu výkonu, stačilo na pokrytí spotřeby RD z 80% a ještě na dobití baterie na 70%. Vysoký instalovaný výkon a adekvátní kapacita baterií je základ.
@@Dzordzikk hele já to mám podobně. Hele leden je po slunovratu, prodlužuje se den a zkracuje noc. takže leden je super na FVE. prosinec je nejhorší. Ono když týden nezasvítí, tak ani velká baterie nepokreje nic.
Máš pravdu kemo.😉. Mám ftv 3 roky a od 1.listopadu 20 do 23.února 21 nahřála bojler jednou. Spojení s tep.čerpadlem je reklamní nesmysl. Viz video pana S., který tento jediný den zimy roku 20,21 zneužil ve svém videu. Je to topenář, který sem dává videa, aby více prodal....
Kdybych to věděl, tak ho natočím lépe. nevím proč to YT dioporučuje. natočil jsme lepší a na to nikdo nekouká. Ale obecně YT algoritmus nikdo nechápe...
Díky za pěkné video. Vychází mi to stejně, ale je potřeba asi poznamenat, že s dotací je návratnost lepší (ne, že bych dotacím fandil, ale je to realita). Teď jsem třeba koukal na nabídku cca 5kWp s 9kWh baterkou - cena cca 360 tis. (kompletně na klíč), ale z toho 180 tis dotace, takže výsledná cena 180 a to už se trochu blíží realitě. Nicméně majitel chce napájet tepelné čerpadlo "zadarmo" a to už je samozřejmě mimo realitu. Pošlu mu odkaz na tvoje video. Dobrá práce !
vypočítej si návratnost investice 180 tisíc při spotřebě domu 12kWh po dobu devíti měsíců. a u topného tarifu ti to nevyjde (při ceně energie pod 3,5kč/kWh)
Jen bych k tomu dodal jednu ustepacnou poznámku - to že mi někdo dá dotaci a pak se ty peníze jen tak nezapoctou do pořizovacích nákladů a tím pádem se nám zfalsuje výpočet navratnosti to je takový odporný podvod dnešních zelenáčů že je mi z toho šoufl. Ty peníze fakt nespadly z nebe ale byli v tažený z jiné kapsy než naší.
Jasně o tom není sporu já prostě upozorňuji na to že ten trend kdy se prodejci nestydí zahrnout dotaci do kalkulace návratnosti je prostě podvod. To je stejné jako se dodnes stavební spořitelny bijí v prsa jaké že to mají zhodnocení a suverénně do toho započtou i státní příspěvek a daňový odpočet 😄
@@radekzeleny1177 osobně jsem velký odpůrce dotací i když jsou situace ve kterým můžou pomoct tak v 80% případů jen deformují trh. To je stejné i u FVE, elektromobility... Nepovažuju za podvod zahrnout prodejcem dotaci do kalkulace, pokud o tom jasně informuje. Co mi vadí od prodejců mnohem víc je, že kalkulace vůbec nezahrnují servis, reálnou životnost komponent (kromě výrobcem udávaného poklesu výkonu panelů)... Zákazník má pak pocit, že jeho Čínský střídač vydrží 20 let venku spolehlivě fungovat, že panely vyrábějí i zasněžené a podobné nesmysly...
Pěkné, spousta lidí si to bohužel myslí i bez nějakého "vnucování" - chce FVE, aby topili :-) říkám nene. Osobně jí stavím kvůli létě - na klimu tj podle mě super a v zimě jde klimou přitopit, kdyby náhodou svítilo .-)
Instaluj! Prokud máš peníze na FVE, minimálně udělej ohřev vody, ten se ti vyplatí a lze realizpovat svépomocí. Zbytek je na tvé úvaze. Pokud necháš řešit FVE virmu, mrkni na videa u Tesláčka s Ondrou a vypočtiu si jestli se ti vyplatí virtuální baterie.
Děkuji za objektivní shrnutí soláru . Jsem už starší člověk a konečně mi. to někdo vysvětlit . Stát rádi solar a já budu mrznout . Děkuji ještě jednou za informace
Kloubouk dolů, jsi borec. Já uvažoval o TČ + fotovoltaika, co nabízí třeba ČEZ, ale po tomto videu se na to asi vybodnu. V zimě, kdy bych potřeboval nejvíc napájet TČ, tak mi to bude vyrábět nula nula prd a TČ stejně pojede jen na elektřinu ze sítě. Když pojede TČ jen na elektřinu ze sítě, tak si myslím, že už se to moc nevyplatí. Prakticky se rozhoduji mezi TČ a klasickým kotlem na uhlí a dříví. MYslím si, že provoz kotle vyjde levněji než TČ (nějakou dobu návratnosti nepočítám). Ta fotovoltaika má možná smysl s těmi bateriemi přes letní měsíce, kdy s tím třeba dokážu ohřát vodu v bojleru a částěčně napájet provoz spotřebičů doma. Je těžké se v této době pro něco rozhodnout, když máme za prdelí pošahaný green dealáky, kteří za chvíli zakáou topit i dřívím... Fakt nevím, pro co se rozhodnout.
Koukni na kanál Tesláček, fotovoltaika s Ondřejem Bajerem, tam popisuje virtuální baterii. je tam i výpočet kolik ti ušetří a je k dispozici ke stažení i aby jsi si to mohl sám zkusit. Pokud na FVE máš, tak ji pořid, při dnešních cenách energií se vyplatí, dolů asi nepujdou. tepelné čerpadlo bych nedával, spíš splynovací kotel na dřevo. já ho taky letos namontuji. Při ceně nad 3kč/kwh je topení TC pro mne nerentabilní. radej budu přikládat.
Já to udělal takle. 1. Sestavil jsem BTC RIG s 5 x RTX 3060TI a to samo o sobě vydává teplo a vydělává peníze. Umístil jsem doprostřed bytu a už nemusím používat vytápění. 2. Napojil jsem na bateriový solární generátor s baterií. Ušetřil jsem 30 tisíc za rok vytápěním a vydělal 60 tisíc korun na kryptu.
@@amperak No ono chce nejdřív koupit 1 GPU a z toho množství co vydělá potom koupit další. Tímto postupem je to do 2 let a počáteční investice 25 000,- Kč hlavně nekupovat LHR typy.
Díky za podporu. Také jsem nechal nachytat na topení. Mám aspoň teplou vodu, ale jinak nic. Eon mi nechce dát virtuální baterii, protože mi nedělal elektrárnu on. Tak jsem namydlený. Mám ji 4 roky výkon 5,5 kw,. I přes urgence jsem ještě nikdy vyůčtování nedostal, přebytky dávám do sítě - nemám baterie.
Než dozapojím měnič(snad zítra) a el. bojler, tak všechno posílám od prosince do olejového radiátoru přes český BEL MPPS regulátor.Mám 3,6kwp na skoro čistý JIH(rovina bez překážek), bohužel sklon pouze 15°, což teď je hodně znát, když je slunce nízko(Dává v lednu o cca 40% méně, roční rozdíl ale několik %) . Ale i tak pokud je jasno-polojasno, tak mi to už teď pokryje denní tepelné ztráty domu.Plyn mám teď tak drahý (SPOT), že i tohle by dávalo smysl a byla by zde návratnost.V budoucnu ale jistě dojde ke zlevnění, pak to již smysl dávat nebude. Až se zase trochu srovnaj ceny panelů, tak plánuji dokoupit na něco mezi 10-20kwp. Koupení EV je v plánu, protože ve spalovákách si už nové velké MPV nevyberu a většinou za zákazníkem vyjíždím až po 12H, tedy většinou budu mít dost nabito i z FV. Měřil jsem ten měnič BEL ohledně rušení(myslíš asi vyšší harmonické) a na spekrálním analyzátoru od 45-2150MHz po zapnutí jsem nic nad 30 dBuV nezaznamenal. A to mám k němu cca 10m dlouhý kabel. Tedy opravdu to asi funguje bez rušení.
@@amperak Tak jasně, že nic moc, ale pořád lepší, než nic. V prosinci byl i den, kdy 1kwh z plynu mě stála cca 7kč, teda byl dražší, než elektřina v D02. V lednu zatím vychází tak za 3,5Kč. Předtím byl dlouhodobě okolo 1kč. Hnus. Nevím jak fungují jiné MPPT měniče, ale u toho BELu mě vadí, že pracovní bod hledá pouze v předvolený čas a to, že vyzkouší zatížení v celé šířce. Lepší by bylo, kdyby zkoušel dolaďovat bod po celou dobu a v předvolený čas projel celé spektrum. Problém nastává při roztrhané oblačnosti, kdy chvilku svítí a pak zase ne. Ale za ty prachy super.
Tak ale od poloviny února, celý březen, i duben, září i ćástečně říjen to na topení částečně stačí ne, když se celkově míň protopí a více svítí, A v létě je teplá voda zdarma...A v listopadu, v prosinci a v lednu to chce zatopit v krbu (chce to na zahradě vysadit ovocné stromy, aby bylo dřevo na zimu)..A i kWh elektriky v roce 2022 v nízkým tarifu už nestojí 2Kč ale skoro 4 Kč...a půjde to nahoru, když v Německu vypínají elektrárny. (A fixovaný ceny každému jednou skončí). A nemyslím si, že s tím naše vláda něco nadělá.. Jedna věc je kalkulace současnou optikou cen a jiná věc je kalkulace optikou budoucích cen. Zejména když se inflace blíží 10 procentům. Otázkou je zda se vyplatí ta investice do baterie....já jsem radéji volil zapojení s 3f bojlerem 300l s teplovodní podlahovkou....Ale vrtá mi hlavou jestli by pro lepší efektivitu nebylo výhodnější dát nějaké panely na východ a na západ. Mám 12x450W na jih ...Tímto bych dokázal v léte prodloužit využití el. i na ostatní spotřebu. No mám to napevno na střeše, takže s tím nemohu moc šachovat. Stálo by to za to předělat?
V přechodných měsících to zvládne plně ohřívat TUV a přebytky jsou velmi malé, takže moc topit nejde. Když bys poslouchal lépe, tak tam jasně říkám, že do konce roku 2021 to nemělo moc smysl a že je jiná situace. Aktuálně FVE dává smysl skoro všem rodiným domkům a dle toho je i zájem o FVE. Baterii rozhodně lze doporučit stejně jako minimálně panely na západ. ráno je mlha, takže na východě takový smysl nemají. Pokud jsou panely na západ, stačí i menší baterie. Jižní produkce mi končí kolem třetí hodiny, ale západní mi vydrží až do západu skoro.
Poslouchal jsem ekonoma , ekologa (žádný sluníčkář ) a ten říkal , že v našich podmínkách . Nejvíce elektřiny potřebuješ v zimě a nejméně to dává v zimě . V Španělsku potřebuješ nejvíce v létě , kdy smaží sluníčko , na klimatizací , tam to dává smysl !!!!!! Pak ,už můžeš vymýšlet virtuální baterii a podobné nesmysli , který s realitou nemají nic společného . Konečně jsem slyšel někoho kdo to potvrdil výpočty , díky .
@@amperak Tak dnes s dotací to asi má smysl , jen je to na úkor ostatních !!!! Taky do budoucna , až bude elektřina dražší a s občasnýma výpadky ( soběstačnost ) , to začne být hodně významný . O klimatizaci jsem psal , tam to dává smysl ( bohužel kolik měsíců v roce , tři , lepší než nic ? ) . Taky se mi líbí ,že to pomalu rozšiřuješ , snažíš se být soběstačný , to se my líbí , díky za inspiraci !!!!!! Každý takový názor je dobrý , aby si lidi udělali obrázek a potkali se s realitou ne jen s propagandou , díky !!!!
@@pepafly100 tak v létě je elektřiny nesmyslné množství, takže tři měsíce klimatizace fajnové. Ono je to takové, že až nastane problém, cena bude vysoká. viz dnes. ceny komponentů, hlavně panelů šly nahoru. dochází totiž na skladech a tak jsou lidiochotni platit víc.
Jaký to největší paradox našeho umění ovládat energii. Umíme vyrobit mikročipy a mobilní zařízení s minimální spotřebou a neuvěřitelným výpočetním výkonem a výdrží, ale na pouhý a banální ohřev, byť jen jídla nebo sebe ,musíme přeměnit ohromné množství energie v obyčejné teplo.
Tak ono by islo znizit aj potrebu vykurovania o 70-90% keby sme nosili wearable-elektroniku, teda svetre, nohavice a topanky s topnymi odporovymi kablami. A v katalogoch vyrobcov stavebnej techniky ako Makita su aj na prednych stranach posledne roky. Len to asi vela ludi robit nebude. A tiez, pokial nevykurujeme aj bojler/podlahu/radiatory/steny tak sa v nich zraza vlhkost =zhorsuje izolaciu. A vyvolava tepelnu nepohodu. A choroby, plesne. Co je vlastne signal tela - ze hele moc velka vlhkost vzduchu s nizkou teplotou = riziko rastu plesni. Aj vnutri tela, nieze na stenach. Nicmene- dalsim pokrokom v zateplovani domov sa aj toto urcite zlepsi. A tiez pri znizeni vonkajsieho prenosu spor - v cistote potravin, filtracie domu (ked bude mat kazdy rekuperaciu s regulaciou vzduchu, teda aj vlkhosti). Ale to je na dlho. Mozno by nebolo zle nahradit bezne plesne tymi uzitocnymi, co vyrabaju penicilin 😀 ale to by zas vznikla rezistencia, odolne bakterie, a teda uz aj Penicilin by bol nie moc prospesny, predsa len - zabija mikrofloru aj v creve = a to je vyznamna zlozka imunity.
Parádní video, díky za něj. Moc by mě zajímalo téma, jak by fungovalo natápění akum.nádrží např. 2000 nebo i víc litrů z letních přebytků a jak dlouho by to pokrylo vytápění třeba ve vztahu ke kW tepelné ztráty...
@@amperak Zajímal mě přepočet na 1kW tepelné ztráty. Jestli třeba 1000 litrů na podzim při aktuální ztrátě domu kolem 1-2kW, natopená na 80•C vydrží týden apod. Jestli má smysl u třeba u pasivního domu přemýšlet o větších nádržích a topit je z přebytků FV... A až začne mrznout, tak najet na primární zdroj...
Zajímalo by mě třeba, jestli je znát na výkonu panelů, když nejsou na střeše, ale takhle na louce. Zejména v létě, kdy se střecha hodně rozpálí a řekl bych, že na louce bude nižší teplota, tak by to mělo být lepší.
Naprosto souhlasím, mám podobné zkušenosti. Na balkónu panelákového bytu mám instalováno 1kWp a i když jsem vysoko a otočený k JZ, tak v zimě ta výroba vypadá jak u tebe. Ale to nic nemění na tom že jsem spokojený, elektřina asi dramaticky nezlevní a přeplatky jsou fajn. A pokud se fotovoltaika udělá svépomocí tak se i finančně vyplatí.
Pořád nechápu smysl tohodle videa? To jako existují lidi co si myslí že když na FVE panel nesvítí tak přesto vyrábí elektřinu? Já teda neznám žádného. Naopak mi každý říká že FVE je na 2 věci a že se to nevyplatí. Protože to v zimě nic nevyrobí. Takže já naopak musím vysvětlovat že i v zimě to kupodivu "něco" málo vyrábí, ale že 3/4 to vyrábí hodně . Že by někdo říkal to že by v zimě FVE vyráběla hodně jsem ještě nikdy nikoho neslyšel.
Ono taky hodně záleží (kromě výkonu fotovoltaiky) na dvou dalších věcech: 1- tepelné ztráty domu. Pokud nemáte zatepleno a fučí pod prahem a kolem oken, tepelná pohoda tam nejspíš nebude ani při sebelepším vytápění. A pokud máte zase hooodně dobře zatepleno a izolováno (nějaký ten nízkoenergetický nebo pasivní dům), pak vám můžou ty panely při troše štěstí i stačit... Běžné bydlení ovšem bývá někde mezi těmi extrémy, co tu uvádím. 2- typ elektrického vytápění. Pokud si pořídíte tepelné čerpadlo, které elektrikou poháníte, dostanete se na úplně jiný tepelný výkon, než pokud jedete klasický přímotop nebo akumulačky. Ale zase je to nějaká ta pořizovací investice.
hlavní problém je, že FVE nedokáže pokryt v zimě potřeby energie na provoz domácnosti bez TUV i topení. Já to asi ve videu málo důrazně ukázal. Jinak lze samozřejmě souhlasit. Samozřejmě topím tepelným čerpadlem, je to stejně drahé jako uhlím.
@@amperak To je fakt, že já taky dost energie spotřebuju i na provoz výpočetní techniky, pračky, trouby, bojleru atd. Ale v tom původním příspěvku jsem jenom vypíchnul tu jednu stránku - tedy samotné vytápění domu, kde se taky dá všelicos dost nastavit. U těch ostatních spotřebičů prostě musím akceptovat, kolik elektriky jsem schopen dodat a kolik žerou. Já soláry (zatím) nemám, jenom uvažuju, jestli by se mi vyplatilo hodit pár panelů na střechu domku, až naspořím nějakou tu finanční rezervu... A nepočítám s tím, že by mi to utáhlo celý dům, spíš jako takové odlehčení od plateb - abych si spočítal, jestli se mi to vrátí, případně kdy.
Super! Urcite video o realne navratnosti by bylo skvely. Tech slunickarskych nazoru na vetrniky a FVT je plny net od lidi, co chteji vydelat na Green new dealu. Takze konecne nekdo nezaujatej. Diky!
Je rozdíl, když se na větrnou a FV energii díváme z pohledu ostrovního provozu, kde to skutečně dává smysl jen jako doplňkový zdroj a když ji řešíme jako součást grid systému. Třeba v Německu už jde v podstatě o nejsilnější zdroje energie, které se vzájemně doplňují - v zimě je FV slabší, ale větrná energie naopak mnohem silnější.
@ Blackout hrozí vždy a všude. V energetické síti, založené na malém počtu velkých zdrojů možná ještě víc, než při velké diferenciaci zdrojů. Ale to jsou fakt technikálie, časem poměrně dobře řešitelné.
2 ปีที่แล้ว +1
@@ptygr Ty ses technikalie Tomasso :) Realita je takova, ze nebyt nakupu ze zahranici, jako treba od nas, z tech "fujky" velkych zdroju, tak by Nemecko loni ten vypadek melo min. 2x na 100% Jo, dokazu si predstavit male thoriove jaderne reaktory pro kazde mesto. Ale urcite ne solary a veteniky a jiny pseudo-eko nesmysly, ktera asi myslis ty
Jo Jo, nějak jsem nepostřehl hlavní věc, a to baterie. Cena, typ, kapacita, atd. Sám mám 5 panelů, 2 x 12V 180A trakční. Používám, jen na světla TV a lednici. Měsíční spotřeba byla 120 KW. / měs. Přišlo mi vyúčtování za celý loňský rok, spotřeba byla 277 KW / rok. Používám PS1K-1250 ( vše v jednom ) jsem spokojený. Celá sestava mě vyšla na 30 000 kč. Dělal jsem si to sám, není co pokazit. PS1K ,je vázaný na síť , přetoky nedodává do sítě.
to nebylo učelem videa, budou další, ale baterii neustále rozšiřuji, třeba je 8kWh a víc pro mne. Měnič mám axpert 5kW. Tobě doporučím přejít na lifepo vlastní konstrukce, vyplatí se ti proti olovu a časem naplánovat upgrade na 24V
Jsem omezený 5 ks panelů, nemohu použít víc jak 5 ks. Bydlím v paneláku ,proto jen na 12 V. Dva mám na balkoně a 3 na střeše. Mám velký výhled, od rána až do večera vidím slunko, tedy pokud svítí. Mezi balkonem a střecho, mám omezovače, aby se neovlivňovali. O těch baterkách přemýšlím, ty trakční jsou tam dva roky a nejdu pod 12 V, šetřím je. Zatím v pohodě. Taky mě napadá, že bych musel dát nové vedení od panelů, tam jsem na hranici. Max ,co jsem viděl ,tam teklo 11A. Nevím ,zda se to jen dobíjelo, nebo to bylo přívodem,použíl jsem klasiku, v průřezu, nahoře 6 a balkon 4 .
2 ปีที่แล้ว +4
Domnívat se, že si člověk v zimě zatopí elektřinou z fotovoltaiky ukládanou do akumulátorů je opravdu absurdní. Propočítejte si tu virtuální baterii... Tato záležitost konečně po mnoha letech dorazila i do českého prdelákova a konečně je tady něco, co dává opravdu smysl.
Neuvažoval si o VAWT (Větrná turbína se svislou osou), když si se zmínil o lese na horizontu, tak mě napadlo využít vztlakovou aerodynamickou sílu proudění vzuchu právě někde v těchto místech. Vím že nejsou tak efektivní, ale i tak by byl další zdroj energie co se počítá.
rád bych nějhakou vyzkoušel, už mám obyč vrtuli z číény, točí se a prd vyrábí i ve vichřici. VAWT mám v plánu, nejraději bych zkusil něco na spolupráci, nebo něco postavím.
Ahoj, dobrý den a hlavně díky. Jsem po ročním vlastnění FTV s bateriboxem od ČEZ a výsledky podobné, jako na videu. Jen bateribox s ventilátory žere cca 3,5x víc, než měnič sám. Tedy se FTV systém nechá ze sítě dotovat mnohem víc. Pořizoval jsem to pro pokus a mám tedy zkušenosti, které jsem asi chtěl mít. Přiznávám, že výsledky po ročním provozu násobně horší, než jsem čekal v nejpesimičtější variantě. Úspora prvního roku provozu je někde mezi 4 - 7 000Kč. Něco provozem FTV, něco tříletým fixovaným tarifem a tedy cenou, kde zdražení kolem zvýhodnilo původně poměrně nevýhodný tarif. On tarif pro FTV je horší, než původní pro tepelné čerpadlo. Výsledek je prostě SMUTNÝ. TH
@@amperak Pro získání tarifu jsem se upsal (2020) na tři roky. Jinou alternativu jsem nenašel. Tedy teď uvažovat o změně a něco počítat je asi zbytečné. A díky zdražení po roce podpisu úvazku (2020), se to teď asi i najednou vyplatí. Byl tam nevýhodný nárůst ceny, zjednodušeně , asi o 0,40 Kč/kWh při přechodu z tarifu pro TČ na FTV, kde se řeší i přetoky do sítě. Ty jsou honorovány vyloženě směšně, i když jich, v léětě, není málo. Spíš bych potřeboval odborníka na bateribox, co je v něm špatně. Nejsem ani trochu elektrikář, ale myslím, že občas (často) prodávám a nakupuju současně a zbytečně. Učím se to všechno zkušenostmi za pochodu. Před pořízením FTV mi většina termínů kolem toho neříkala skoro nic.
Nadpis je pomerne rafinovaný. Jo topíme v zime. V prípade, že hodnotíme jednotlivé zimné mesiace, tak kúriť z fotovoltaiky nie je možné. Keď vezmeme ako základňu jeden rok, tak to vychádza dobre. Príklad. Naša domácnosť bez fotovoltaiky mala spotrebu 3600 kWh za rok (január až december). Kúril som drevom kotlom Atmos a teplú vodu som mal z elektrického bojlera. Kúpil som tepelné čerpadlá a fotovoltaiku. Mám 20 panelov po 400W, ale polovicu na východ a polovicu na západ, takže vrcholové výkony sú okolo 5 kW. V roku 2022 som vyrobil 4500 kWh a nakúpil 3500 kWh, čo znamená, že s prakticky rovnakým nákupom elektriny som mal zaistené kúrenie a výrobu teplej vody.
To je možné, ale ty jsi netopil pomoci FVE, ale ty jsi usetril spotrebu v létě. To je trochu rozdil ale tak jde fve pouzivat, ale nejde to nazyvat topením.
@@amperak Ďakujem za odpoveď. V rýchlosti som Ti zabudol poďakovať za prácu pre nás všetkých. Mám bojler Dražice 25O lit a podľa Tvojho návodu som prerobil ohrevné teleso na 1,2 kW, to je pre solár veľmi výhodné.
V zime ak chcete kúriť fotovoltaikou tak si nasaďte hrubé ruzove okuliare alebo nalepte riadne hrubú izoláciu, doplňte rekuperaciu na dom a presuňte sa do kategórie pasívneho alebo nuloveho domu. Fotovoltaika 3kW dokáže akurát tak nabiť batérie pre kúrenie biomasou a svietenie pre pár dní.
Díky za ukázku. Tvoje zkušenost přesně odpovídá číslům ČEZu, tedy, že v prosinci je výroba pod dvě procenta nepřetržitého peak výkonu (tedy na nahrazení jednoho Temelína fotovoltaikou bysme potřebovali soláry s peak výkonem padesáti Temelínů, což je přesně to co sluníčkáři nechápou). V létě je to pak nějakých 19 procent nepřetržitého peak výkonu a tedy pro nahrazení Temelína je v létě potřeba solárů o peak výkonu pěti Temelínů.
Díky, že mi to sedí. takže to nemám přikrášlené. Temelín bych nenahrazoval, spíš nějakou uhelnou elektrárnu. Ale nevýhoda FVE je, že na noc jsou potřeba baterie
@@amperak No ono nejde ani tak o nahrazení Temelína, ale o nahrazení uhelek, které dnes produkují tolik jako dva Temelíny. Takže kdyby to měo být v solárech a fungovat i v prosinci, tak jsme na potřebném peak výkonu jako je 100 Temelínů, tedy 100 * 2GW = 200 GW.
@@mareksykora779 však píšu že bych nahradil uhelky. ono to je jedno, když budem mít FVE, tak vb lětě uhelky nemusí jet a v zimě se odpadní teplo použije na topení.
@@amperak Ale pořád vám tam chybí vykrytí noci v létě, na jaře a na podzim (spotřeba je jen o 17 procent v noci nižší než ve dne v těchto obdobích) a pro tu zimu pak to, že uhlí v Bílině prostě dojde. Nehledě na to, že uhelky vypustí docela dost rtuti do ovzduší a CO2 emisí z nich se prostě nijak nezbavíte.
Děkuji za skvělé video! Mohu se zeptat jako úplný antitalent na elektřinu? Ohřev vody na topení a TUV chci mít přes plynový kotel, k tomu budu mít fotovoltaiku (kvůli požadavkům od roku 2022). Je možné od jara do podzima vykrýt všechnu (většinu) spotřeby běžného malého bungalovu fotovoltaikou? Utáhne mi běžná fotovoltaika veškeré spotřebiče jako jsou pračka myčka atd, nebo jen běžné věci jako je svícení? Spočítáno mám že fotovoltaiku bych měl mít na 4,2 kwp. Moc děkuji za odpověď.
Ano, možné to je. hádám, že stavíš npový dům. přebytky z FVE ukládej do boileru, pořid ideálně velkou akumulační nádrž, třeba 500l s výměníkem na TUV. tu nahřívej přebytky z FVE a zároveň na ni nech napojit topení. měnič na FVE chtěj 10kW a víc. bude dražší, ale ušetříš hodně. bude o tom video. přemýšlej nad tepelným čerpadlem nebo klimou alespoň. v řechodném období mužeš trochu přitopiut, v létě zase krásně klimovat. Zlusil bych udělat přípravu na rekuperaci.
dle instalace a rozsahu možných úprav se nainstaluje měnič. u hodně starých instalací nejde třeba režim zálohy napájení z baterií při výpadku. Vše je třeba konkrétní situaci přizpůsobit a nejde to jednoznačně říct pro starou instalaci. Zní to jako kec od projektanta, ale tak to je. Pro nové instalace komplet v TN-S lze naopak jednoznačně říct, že z rozvaděče jdou k měniči dva kabely cyky 5x4mm2, UTPčka, pokud jsou potřeba a uzemění, pokud jej měnič vyžaduje.
Že nejde topit fotovoltaikou bych úplně netvrdil, jde, ale nevyplatí se to. Počítal jsem svůj případ, pasivní dům s tepelnou ztrátou 5 KWh + technologie jako rekuperace atd., domu z žádné strany nic nestíní a panely jdou natočit na ideální stranu. Vyšlo mi, že plně ostrovní bych byl při cca 35 kWp a 60 kWh baterii... což je zhruba 3,2 mil Kč. Takže jde to, ale... :)
s 35kWp mužeš v létě provozovat nabíjecí stanici na elektromobily... nebo napájet deset domácností. v zimě sotva tu svou nízkoenergetickou. Takže ano, jde to, ale realita je taková, že to je nesmysl (ekologický i finanční)
@@amperak Aby to bylo soběstačné v listopadu a prosinci, tak bylo potřeba dát panely na střechu východ/západ a na fasádu východ/jih/západ. Díky tomu by to bylo schopné se dobít i při krátkém zimním slunci v kteroukoliv denní dobu, případně vydržet cca 5 dní soběstačně. Což i tak není v našich podmínkách mnoho. Jenže jak píšeš, musí to být tak předimenzované, že zbylých 10 měsíců v roce na tvou elektrárnu můžou jet ostrovně minimálně dva sousedi, včetně sousedovi truhlářské dílny :D Ale jde to...
@@MarekMilfait východ a západ právě v zimě nic moc. zatím, co v létě zapadá sluníčko na severozápadu, tak teď zaleze za stromy někde na jihozápadu. Ale jižní fasáda je na zimu super. já dal panely skoro svisle a dost to pomohlo proti ležákům na střeše dílny, které jsou super v létě.
@@amperak Problém naší zeměpisné polohy je, že musíš řešit dvě různá nastavení kvůli různým ročním obdobím. Nejlépe mi tedy vycházelo dát panely na střechu (plochou) do A východ/západ cca 10°. Sice panelů, snížíš účinnost, ale v létě se tolik nepřehřívají a výrábí po celý den, takže když je různě přes den oblačno, tak chytíš i to poslední zapadající slunce. Takže účinnost snížíš, ale získáš to v čase. Těmito panely pokryješ léto, v zimě bohužel nevyrobí prakticky nic. Na zimu by tam pak byli kolmé panely na fasádě, kvůli nízkému zimnímu slunci. Opět východ/jih/západ, aby jsi byl schopný zachytit slunce v kteroukoliv denní dobu. Na celém systému jsou vlastně panely to nejlevnější, takže mít jich plnej barák není zase taková finanční sebevražda, problém je, že musíš mít obrovskou baterii a ne zrovna levný střídač co zvládne z baterky topit a ještě ustát provoz domu. Ještě jsem počítal variantu s automatickým naklápením panelů za sluncem. Lépe vychází koupit vícero panelů a oplácat tím dům. A hlavně se na tom nemá co pokazit.
@@MarekMilfait Pořád je tu možnost se na střídač vykašlat a používat to jen na ohřev vody spirálou. Té je jedno, jestli do ní teče stejnosměrný nebo střídavý proud. A v určitých situacích by k tomu stejnosměrnému zdroji šel připojit třeba vysavač s motorem s komutátorem, bez regulace. Dokonce i ta flexka či vrtačka bez regulace by jely. Těmhle motorům je taky jedno, že je napětí stejnosměrné. Elektrická trouba nebo rychlovarná konvice by jely zrovna tak. Takže možná jen výkonný DC/DC převodník s trošku větší tlumivkou k "zaoblení hran" v proudu, co leze z toho levného převodníku.
Zdravím, tak kozy super a že panely byly na střeše na severní straně se fakt nepovedlo :-D FVE v zimě od prosince do února je jen doplněk... Máme na jižní straně FVE čtvrtým rokem, každý rok nám FVE vyrobí 1/2 spotřeby v domě s 4 členné rodiny :-)
když si uvědomíš, že v létě je ideální sklon panelů skoro nulový, střechu mám sklon 10° tak na severní straně dochází k osvitu pod stále dobrým ůhlem. ty panely vyráběly 50-70% jmenovitého výkonu a pokud byl už konec dne, tak naopak jako jediné dokázaly přijímat sluneční svit ze severozápadu. Ono to zní jako blbost do svíle, než vidíš jak ti na severní stranu praží sluníčko a panely máš narovnané na kupičce a nezapojené. Jedno odpoledne a měsíční úspora najednou 500kč nebo nula :)
no asi sebou budu muset mrsknout ale něco bych taky naliskal na střechu , jen se musím podívat kde je sehnat za dobrý peníze. Aby se to oplatilo , samozřejmě bez firmy a svépomoci
Amperaku mám rad uprimnosť a realné fakty. Tiež idem do full ostrovneho systemu zo všetkym. Žiadné siete žiadné a viazanosti! Mám klasicku otazku ohľadom panelov! Čo je v našich zemepisnych širkach lepšie poly alebo mono panely? Maš už overeno? 👍Dikes za odpoved! Fandim Ti. 👍😀
Bez jakých příkras? Ukázal jen to co jde každému jasné. Že když slunce nesvítí tak FVE nevyrábí. Neznám nikdo kdo by ukazoval že v zimě FVE vyrábí stejně jako v létě. Jestli by ano tak bych to rád viděl nějaký odkaz? By mne zajímalo kdo to dělá. Mne přijde že jsou to jen vymyslí lidi co nechtějí FVE tak si vymyslí hloupý argumenty a vkládají je do úst lidem co propagují FVE. Neznám totiž nikoho kdo nabízí FVE který by říkal že to v zimě vyrábí stejně jako v létě. Podle mne nikdo takový neexistuje.
Ahoj ampéráku. Mohl by jsi mě prosím napsat jaké komponenty si mám koupit. Chtěl bych solárníma panelama pohánět spotřebiče, o celkové spotřebě 4 kWh. Pokud nebude dostatečný výkon slunce, elektřina ze sítě. Nezajímá mě čr legislativa. Prostě nesvítí nebo svítí málo, automaticky dodat potřebné kWh z veřejné síťe. Hlavně v noci. O bateriích vzhledem k jejich ceně a spotřebě neuvažuji. Cena elektřiny ze sítě 2,6 Kč. Ale nebráním se názoru. Záleží na návratnosti. S cenou komponentů si také nelam hlavu. Potřebuji stabilní výkon, 365 dní v roce. Co nejméně oprav, atd.
Chválím, dobré video, ano nežijeme v Kalifornii nebo Africe. Jen taková věcná. Ty to evidentně máš jako hobby a taháš si secondhand panely a baterky a za pravděpodobně hubičkové ceny, ale co normální člověk co si to nechá namontovat nový? Jak jsi říkal ve videu, firemní řešení je provar. Pokud jsem to dobře pochopil potvrzuješ můj dávný závěr, že fotovoltaika je u nás stále k H kvůli vysoké ceně komponentů. V létě, kdy energii člověk nepotřebuje jí má přebytek a v zimě, kdy po ní touží má velké H. Jediné fotovoltaické řešení u nás, které je finančně zajímavé jsou firmy a velké plantáže co to perou do ČEZu. Rodinné domy jsou provar jak prase.
@@amperak Těším se na toto téma. Ono kromě ceny elektřiny, jde nahoru i cena všech komponent (tedy celková cena na klíč). PS Člověk navíc může mít dva pohledy: a) snažit se o co nejmenší spotřebu elektřiny v domácnosti, tak aby mu FVE pokrývala co největší podíl spotřeby (i v zimě) b) kašlat na zimu (na nejhorší měsíce) a snažit, aby v tý "dobré měsíce" vyrobenou elektřinu co nejlépe (nejkonfortměji) využil - například pořízemín klimatizace (pokud pracuji z domu ideál), ohřev bazénu, sauna, el-kolo, el-sekačka, a další el nářadí, elektro auto, atd.
Taky mám fotovoltaické panely úplně nové a jak říkáš mám to u Mladé Boleslavi a je to ubohé .. když je sluníčko a mrzne jede to ale jinak panel který má mít 200 w tak dává max 10w/h při zatažené obloze mám 8 panelů a je to tak na nabíjení baterek .. baterky měnič kabely apod mne vyšlo na 50 tis to než člověk spočítá tak návratnost není žádná protože zas odejdou baterie po 6-8 letech a měnič taky není levný .. takže zamne je to dobré kde není proud tak na svícení menší ,tv ,alarm ,kamery ,internet .. jinak na nic někdy je zataženo celý týden takže se nestačí ani nabít baterie z 8 panelů to bych fakt nečekal ..
Až ti odejdou trakční baterie (nebo klidně hned je prodej) tak investuj dvakrát tolik do lifepo, který budeš mít na dvacet let a jsou levnější ve výsledku.
Ahoj Amepraku, jak jsme si spolu psali, tak jsme točili zimní výrobu z FVE v jeden den, ale já jsem měl jasno. Nejsem tak technicky znalý jako ty, ale třeba by někoho zajímalo mé video, na co jsem přišel já, snad ti odkaz nebude vadit, pokud ano, smaž. Měj se fajn! th-cam.com/video/wW77EfyHmOE/w-d-xo.html
Ahoj Milane, vsetko dobre v novom roku . Zaujal ma ten software. Ja mam hybridny.menic Axpert King 5000W uz nieco cez rok v prevadzke a ten original soft je po roku nejaky zasekany, co sa tyka data logu. Aky to mas soft este stale.maj.aj ty axperta? Prajem vela zdaru!
ten origo soft musí mít dost místa na disku. ten muj je naprogramovaný na bázi RPI a grafany. data se vyštou a uloží do databáze a pak je zobrazuje grafana nebo jiný SW, který umí kreslit grafy.
Já bych potřeboval nějak přemluvit sousedy, aby místo vysokých borovic měli v zahradách ovocný stromy. Panely zastíněný přes poledne v zimě. Za prosinec jen 49kWh z 5,4kWp monokrystalu. Ale teď už je to lepší.
@@amperak Alebo máš ešte možnosti: 1. Sprav si malú prečerpávačku, predsa bývaš pri kopci :) 2. Vyrábaj si vodík :) 3. Natlač dusík do pôdy pomocou el., nebude treba hnojiť :) ... Dúfam že som pobavil :)
ahoj používám tepelné čerpadlo a přemýšlím o fotovoltaice. Jaký měnič by jsi mi doporučil pro rodinný dům? Aby uměl hlídat přebytky do sítě a brát si z DS když FVE nebude stačit vyrábět. Tepelné čerpadlo mám s výkonem 6kw. Roční spotřeba tak 6,8Mw pro celý barák. Panely budu mít polykrystalické 14ks a jeden panel 285wp
jinej solarnik se tesi ,jak si z volitanejch baterii z elektroaut ,ktere ziska postavi uloziste bude previs poptavky nad nabidou = za volitanny baterie se bude platit . zajimalo by mne ,zdali by vam nepomohla otocna platvorma na solary . video supr
Hlavně ve volitanejch bateriích leží poklad za stovky milionů a to si automobilky nenechají sebrat. Představa že si soukromník v budoucnu koupí battery páčky z Tesly se 60% kapacitou 6a odvoz je opravdu z říše fantazie a vlhkých snů
@@karelventil2647 Já mám soláry od roku 2004 a jsem maximálně spokojený, mám jen přízemí a patro v obou podlažích jsou koupelny a problémy s regulací nejsou, od poloviny října do půlky února musím vodu stejně ohřívat plynem, pak ji mám ohřátou zadarmo, pokud ovšem není více jak dva dny pod mrakem
Skvelé video. Zaujímalo by ma, vravel si že si v údolí. Rozumiem tomu dobre že ráno, alebo večer alebo aj ráno aj avečer sú panely v tieni skôr? O koľko hodín denne sú v tieni skôr?
@@amperak děkuji instaloval jsem jí cca 2 měsíce dozadu a zatím nic moc 😀. teoretická otázka: šel by jsi znovu do realizace s bateriemi, kdy jsi měl informaci, že se změní podmínky výkupu pro malé elektrárny?
@@amperak mám možná pro tebe zajímavý poznatek, mám ještě dva panely na západ kolmo na fasádě a když je zataženo, tak přes den vyrábí stejně jako dva panely na jižní střeše. (Když je zataženo)
Letos jdu do EV a nejpozději příští rok do fotovoltaiky . Z 90 % on- grid . Manželka je s holkou doma . Já to mám tak , že práce versus doma to je tak půl na půl a práce z 95% odpolední . Takže největší odběr bude hlavně přes den a tak mi nedává smysl investovat spoustu peněz do baterek. . Zázraky ani zázračné výsledky nečekám . Spíš to bude taková výpomoc a radost z toho , že velkou část roku jezdím na sluníčko. Na videa o fotovoltaice se rád podívám . Virtuální baterie by podle mě měli smysl , kdyby si člověk zároveň s tím mohl ponechat například tarif d45d nebo d56d a nemusel za to co vezme navíc platit plnou palbu . Tam kde to jde bych asi zkusil kombinaci sluníčka s větrem. Nedávno jsem viděl graf , kde se špičky i propady docela slušně navzájem vykrývali .
Kombinace sazby D45d/D56d a tarifu s virtuální baterií není problém. Stávající sazba Vám zůstane, jen přejdete na produkt např. ČEZ elektřina pro soláry. Mrkněte na jejich PDF ceník, pokud se v tom trochu vyznáte, popsané je to tam dobře.
@@obajer Díky. Určitě se kouknu. Ono je o už trochu delší dobu, co jsem si zjišťoval fakta. Třeba se od té doby něco změnilo. Pokud si pamatují ,tak hlavní problém byl v tom, že se to vyplatilo jen do určitého ročního odběru. Jakmile byl překročen ,tak se produkt virtuální baterie hrubě nevyplatil. Ale jak jsem psal, od té doby se mohlo mnohé změnit.
@@amperak Díky . Už jsem se na ně podíval . Jak už jsem psal , největší odběr budeme mít hlavně přes den . Stejně tak EV ,v měsících kdy bude slunce dodávat dostatek energie ,budu mít možnost nabíjet přes den . Takže půjdu do ON - Gridu , v budoucnu možná doplním Powerwallem od Tesly . Fotovoltaiku budu z největší pravděpodobností zařizovat už letos a mám ještě 2 roky smlouvu u Centropolu , tak to aspoň první rok budu řešit odkupem přebytků u nich . Za ten rok aspoň zjistím jaký budu mít skutečný odběr ze solárů , kolik bude přebytků a taky jakým směrem se budou vyvíjet ceny elektřiny . Pak se rozhodnu co dál . Možná na tom díky tomu něco málo tratím , ale s tím počítám.
Konečně bez příkras a zbožných obchodnických přání 👍. Příklad: FVE 117kW vyrábí v období 1.11. až konec února maximálně 30kW a jen hodinu denně. Takže když vyrobí 10kWh denně tak je to zázrak. Ani tímto nejde nabít auto.
@@amperak ano, i v zimě s tím auto nabít jde. Asi jsem něco přehlíd, ale 117kW je taková běžná fotovoltaika. Ano v tom případě může i teslu nabít za 3 dny.
Mám úplne opačný názor: fotovoltaikou sa dá celkom slušne prikurovať. A mám to podložené vlastnou skúsenosťou: tento január (1.-23.) som na u nás doma (kotol na pevné palivo + akumulačné nádrže) kúril drevom len štyri dni. V predchádzajúce roky (bez FV) som v januári kúril zhruba každý druhý deň. Je tam veľa faktorov, ktoré hrajú úlohu pri posudzovaní, ale informácie vo videu sú dosť zjednodušujúce a zavádzajúce. Samozrejme, ak niekto, kto má k dispozícii zemný plyn, bude chcieť vykurovať cez batérie z FVE dodanej firmou, je to ekonomický nezmysel. Ale ak niekto chce výrazne obmedziť spotrebu tuhých palív, sám si zoženie a skompletizuje FV panely a regulátory (OPL, BEL, SITON) za slušnú cenu a energiu z nich (takmer bez strát) premení na teplo v aku nádžiach, tak to celkom slušne funguje.
Rozhodně ale odmítám to, že informace jsou zavádějící. zjednodušené ano, ale ne zavádějící. Bude ale další video. Souhlasil bych s tebou, ale jen když uvedeš ještě parametry. Protože to vypadá, že máš asi hodně velký výkon FVE a dobře zateplený malý dům. Případně jsi instaloval akumulační nádrže až na letošní zimu. Ty si ale bastlíř hádám, protože zminuješ regulátory, které si je nutno postavit. Tohle video spíš směřuji pro diváky, kteří si hodlají nějaký hotový řešení koupit. Navíc já řešil spíš prosinec než leden. v lednu už začíná trochu svítit, ale teoreticky moje FVE by ohřála TUV v lednu už bez sítě. Ale topit bych nedokázal.
@@amperak Jasne. Môžem použiť hociaké iné slovo: nepresné, nekorektné, nekompletné,... Skrátka som chcel povedať, že nehovoríš celkom pravdu a tvoje slová môžu prípadných záujemcov o tento spôsob využitia FV celkom odradiť. A to by nebolo ani rozumné, ani férové. Môj dom je dosť veľký, je to stará chalupa z nepálenej hliny, minimálne a úboho zateplený, takže obrovské straty, čiže presný opak toho, čo si myslíš. (Aby som bol férový, poviem, že časť, asi tretina, je vykurovaný pôvodnou kachľovou pecou, kde sa kúri denne, ale ten zbytok ide z kotla a akumulačiek). A práve preto som presvedčený, že ak niekto postaví nový dom s minimálnymi stratami, tak môže veľmi výraznu časť energie na vykurovanie získať z FV. Prakticky len december a január treba prikurovať aj iným, ostatné mesiace dobre urobená a dimenzovaná FV v pohode zvládne. Panelov mám samozrejme veľa (aktuálne 29kWp), ale väčšina z nich (19kWp) ide priamo do vody, takže investícia relatívne nie veľká a navyše z tých, čo robia elektriku (10kWp) celoročne pokrývam ostatnú spotrebu domu, plus nabíjam auto. A áno, môžme povedať, že som "bastlíř" a jasne som napísal, že ekonomický zmysel to má len v prípade DIY. (Aj keď regulátory BEL a OPL si môžeš kúpiť komplet hotové a samotné ich zapojenie je jednoduché).
@@ivang7751 Jasně, proto jsem chtěl upřesnit udaje. A děkuji za to. Ovšem 29kWp, to je hodně, upřímě nechápu na co máš 19kWp jen do vody, v létě vytápíš bazén? Já bych to přesměroval do baterie a nabíjení auta, poté do vody a na zimu a topil do vody právě tou pecí třeba, do které bych dodělal výměník, nebo udělal rozvod vzduchu. Palivové dřevo je levnější zdroj tepla a přijde mi škoda používat na topení drahou elektřinu. (drahou píšu z duvodu, že co využiješ ze soláru místo z čezu, to ušetříš) Nutno podotknout, že tvoje konfigurace je šestkrát výkonější nežli mám já a zde už topit může jít, ale! jen velmi málo lidí takovou FVE mít bude. do sítě lze připojit jen 11kWp FVE (to je taková, kterou realizuje firma většině lidí) Nad 20kW je třeba stavební povolení, takže to opět omezuje počet takových lidí jako ty. Teď elektřina zdražila a návratnost FVE řešených firmou je kratší a víc se vyplatí širšímu okruhu lidí. vesměs nyní na každý dům se vyplatí. Ovšem 11kWp FVE, pokud má pokrývat spotřebu domu, tak ani s nejlepším tepelným čerpadlem nevytopí zateplený dům. Ono to matematicky vyjde. Ale. ta FVE bude vyrábět energii takovou, jaká je spotřeba, ale. kde je spotřeba domu? 11kWp FVE během prosince vyrobí v průměru cca 4-6kWh dle podmínek. z toho lze vytopit zateplený domek s zemním tepelným čerpadlem, dokonce lze ohřát i TUV. ALE! z čeho budou doma svítit? no za peníze čezu. Neboj, tomu se bude věnovat video a pokud ti to neva, tak tvou instalaci použiju do nej jako příklad, jak to jde.
@@amperak tých 19 pribudlo teraz na jeseň a samozrejme, v lete to čiastočne presmerujem na elektriku (dom+auto), ale aj tak väčšina zostane na streche (batérie ani bazén nemám, ani neťažím). To rozšírenie bolo urobené primárne kvôli kúreniu, možno sa to zdá niekomu ako nerozumná investícia, ale s pribúdajúcimi rokmi je to s tým drevom stále horšie a ťažšie, takže ho chcem postupne eliminovať. Palivové drevo je možno lacnejšie, ale má to aj iné aspekty (pracnosť, prašnosť, dym, popol, smrad, ekologia,...) A pointa je ešte aj v tom, že tá časť, čo ide do vody, je mimo siete, galvanicky oddelená, mimo distribúcie, v podstate je to ostrov, čiže neriešiš žiadne povolenia a pripájania.
@@ivang7751 u vás to bude jako u nás, takže povolení potřebuješ na vše. Pokud nemáš baterie, tak to je velká škoda. Ale neboj, tomu se budu věnovat, nakup si lrvné lifepo a sestav si ji. ušetříš peníze ve výsledku. Střídače máš hádám gridfree, to provozovat mužeš jen dokud na tebe nepřijdou že máš přetoky (limiter vše neuhlídá)
Ahoj.Len tak ma napadlo že využívať FV len na pritopenie.Skrátka FV a vnútri domu topne teleso ,nič viac žiadne baterie a pod.Inač topenie klasické bud el alebo plynové a ked bude s FV nejake teplo tak neskôr sa zapne plyn alebo el topenie.Blbosť tu točím ,či nie???
topna sezona zari-kveten, kdyz ocistime vyrobu prosinec a leden, bude to zase nekde jinde. a pri spotrebe meho samodomo TČ cca 50-100kWh za tyden, by to topeni fve urco bylo o necem jinem. Pripadne ohrev TUV, i v létě se tepla voda hodí (cca 6-7kWh za den)
Určitě videa na tohle téma ať už se týká čehokoliv fotovoltaiky ohřev vody přes bojler, nějaký gridfree řešení ikdyz si rikal, ze se to nevyplatí 🤔 tak nějakou alternativu svépomocí atd. Dik
Diky moc za video. Asi pred rokem me napadlo vyuzit nasi strechu domu, ktera je krasne plocha a rovna (dum je kostka). Rozloha 200m2. Vyplatilo by se tam neco dat? Dodam, ze dum je situovan smerem na jih a od boziho rana az do vecera se koupe ve slunci. Ma cenu o tom uvazovat, kdyz jsou takove podminky?
Nepřemýšlel jsi u takto rozestavěných panelů na louce o nějakém jednoduchém mechanickém systému (ideálně řešení ala 19.stol.) + třeba počítačovém řízení, aby to ty panely synchronizovaně směrovalo kolmo proti slunci?
Aktualizované video o fotovoltaice!
th-cam.com/video/lWBvqpYO_DE/w-d-xo.html
Zdravím, mohu jen potvrdit. To co panely dají v létě za den, na to potřebují v zimě skoro celý prosinec. Na topení tak maximálně s akumulací dva přechodové týdny na podzim a na jaře.
Virtuální baterie je víceméně jen marketingový blábol, protože za prvé se platí paušál a za druhé se stejně platí přenosové poplatky. Takže suma sumárum tu elektřinu do sítě stejně dáváte skoro zadarmo. ČEZ to má trochu jinak, ten dává slevu 40% na silovou část ceny, poplatek je o dost nižší, ale i tak reálu z tý slevy ještě půlku sebere.
Zmiňované ceny elektřiny se mi zdají jen za složku za silovou část, zrovna mně přišlo vyúčtování, teoreticky mně stojí kwh 2,40, prakticky z celkové ceny 19000, stála silová složka necelých 6000. Se vším všudy mě vyjde 1kWh na 5,81 v sazbě D45D
Takže jsem zvědavý, jak grýndýlisti chtějí v našich podmínkách v zimě tu ekologickou elektřinu vyrábět. Já potřebuji v zimě včetně topení "jen" 30 kWh/den , takže bych v prosinci místo 20m2 panelů potřeboval tak 600 m2, tak to abych si na to snad od Sokola pronajal místní hřiště.
Ještě lepší zelené plány jsou s plynovými elektrárnami. Plyn tedy kocourkovští, pardon bruselští, laskavě povolí, ale požadují zpočátku použití 30% bioplynu a po X letech dokonce snad 100%. No a pokud z pole odvezete veškerou biomasu, abyste ji prohnali komínem, tak je z pole mrtvá poušť a aby na ní něco vyrostlo, tak se pole musí zasypat tunami umělých hnojiv a ta se se vyrábí z čeho? Ta se vyrobí z toho toho plynu, kterej jsme ušetřili tím, že jsme ho nespálili v plynový elektrárně a nahradili ho bioplynem. Takže kromě mrtvý půdy a vychcípanýho hmyzu jsme ještě návdavkem získali z těch umělých hnojiv oxid dusný, který je mnohem, ale mnohem skleníkovatější, než ten zlý CO2. Člověk neví, jestli se má smát nebo brečet, jaký zvěrstva se ve jménu "ochrany" životního prostředí plánují.
S tím bioplynem jsem zvědav jak to dopadne. Nedávno jsem slyšel rozhovor s nějakým zemědělcem a říkal tam, že kdyby naftu co u toho projezdí nalil rovnou do elektrocentrály, tak by vyrobil víc el. energie než z bioplynky. Vyplatí se to pouze kvůli dotacím a s ekologií to nemá nic společného. Smutné...
Na druhou stranu Eu už uznala, že biopaliva první generace byla chyba, takže nějaká reflexe tam je.
@@twinm9694 Ta reflexe v praxi vypadá tak, že v budoucnu se má podíl biopaliv výrazně zvýšit právě díky předepsanému podílu spalování bioplynu. Té zničené půdě je úplně jedno, že jsme tu biomasu přejmenovali z první generace na druhou generaci. Perpetum mobile jaksi nefunguje ani na poli. Když na něj nic nevrátíme, tak na něm téměř nic nevyroste.
30kWh/den je v roce 2022 již velká spotřeba, ale i tak by toto průměrně pokrylo v dobrých podmínkách cca 20kwp panelů, což je i do 90m2 a to se vejde bezproblémů i na mojí střechu. Také to tak plánuji, že celou střechu pokryju, protože energie dlouhodobě zlevňovat nebude a než mít peníze v bance....
@@TomH519 30kWh/den včetně topení je velká spotřeba? Ampérák s tepelným čerpadlem zmiňuje 60 kWh. Pokud se domníváte, že 20kWp Vám zajistí v prosinci 30kWh denně, tak byste se měl možná na Ampérákovo video podívat ještě jednou.Tedy kromě toho, že i těch 90m2 střechy s ideálním sklonem na jih taky není zase až tak úplná samozřejmost.
@@zdenekmastalir6910 Myšleno pro dům navržený v roce 2022. Ale protože nevím, jak je spotřeba rozložená, tak uznávám, že to dle toho určit nejde.Mám na střeše 3,6kWp, které jsem tam instaloval v listopadu. A 20kWp určitě nezaručí denně 30kWh, ale průměrně za měsíc již ano, pokud budou dobré podmínky pro instalaci, které Ampérák skutečně nemá. Energie pro topení lze lehce skladovat v zásobníku, kdy 2000l uloží cca 160 kWh pro vodu 25°C. Já mám střechu na jih cca 110m2, jen ten sklon mám 15°. Škoda, že jsem v létě neobjednal více panelů, protože 20kWp bych koupil za 126tis kč včetně DPH. Teď je to cca 2x tolik.....
Tak toto je absolutně nejlepší video o fotovoltaice na celém YT :) Prosím Tě, udělal by sis na fotovoltaiku extra playlist? Budu si jej pouštět dycky před spaním :) Díkes!
Ondro prosimtě, zrovna od tebe jako profíka bych to nečekal... :) hele playlist bude, neboj. ale zatím mám o FVE jen tři videa :D
Uměl bys mi to udělat na klic
@@amperak @marcel sipula Já už fotovoltaiky nedělám, na co jsem sáhnul to jsem podělal... Ale Ampérák by to určitě zvládnul. Případně můžu doporučit: Ing Kolařík, majitel fy ostrovni elektrarny cz. Ale ten patří mezi ty dražší.
@@marcelsipula3543 ne, mohu jenom poradit, případně něco vypomoct. Realizovat si to msíš sám.
Jsi dobrej a hlavně chytrej týpek, takovýhle lidi jsou potřeba.
Jsme rádi za upřímné shrnutí problematiky, žádné růžové brýle.
díky
Díky za projev normálního,nezávislého a chytrého člověka.
díky, ačkoliv občas sjsou mé reakce přehnané. Sleduj dál, budou videa o FVE.
Ampéráku, díky za pravdu, kterou je nutné šířit, je kolem nás mnoho podvodníků, ahojky. Jen tak dál. Honza
Podvodníci to být nemusí, jen neříkají pravdu, respektive neřeknou duležitá data.
často mám v mailu ke konzultaci kalkulaci návratnosti FVE, kde uvádí pro výpočet "běžnou cenu energie" a ne takovou, jakou má zákazník.
Staré video víc jak 2x roky a velice zajímavé. Mrknu se i na tu novější verzi v odkazu. Děkuji za skutečná fakta jak to je ve skutečnosti.
Ahoj Mildo, parádní video jako vždy. Jen pozdě, protože díky těm všem najivkům nám kutilům vše pěkně podražilo!! Hezký víkend 🙂
díky rostoucí ceně energií začíná mít FVE smysl pro většinu
to je odraz ekonomické situace a tisku peněz. Nevím jaké naivky máš na mysli, sebe?
@@lukastrojak4566 Sebe doufám ne!! 🙂, ty co do toho nasypou celkem vatu a myslí že to budou mít za pár let z5. Aby to bylo co nejefektivnější tak je to hodně o "samo domo" a mít nějaké známé co o tom něco ví a dokáží Ti poradit, viz jako Ampi třeba. Tím pádem je to samozřejmě bez dotací, které jsou ve finále v ČR jen přesun peněz od těch chudčích k těm bohatším 🙂
@@amperak díky Ampi, opravdu sem se nechtěl s nikým pouštět do nějakých ekonomických debat, moje reakce byla myšlena jako povzdech že nám nadšencům to zdražilo zrovna když už to jakž takž šlo dolů. Ale tak to je a nic s tím nenaděláme.
@@camper6285 vpoho, pokud tu někde debatíš, tak neřeším, však debatuj. většina ale po sobě maže :D
Vyníkající video Milane. Konečně někdo na plnou hubu řekl jak se věci mají, a ne jako ti šílenci, kteří každému hučí do hlavy, jak je to úžasně výhodné. Díky a přeji hezký den.
Díky, snad už mi dotazy chodit nebudou (už jeden došel a na základě tohoto videa)
Jenže ono to je děsně výhodné, ale pokud si někdo myslí, že v zimě bude FVE topit zadarmo, tak je idiot. Tohle ale, pokud vím, nikdo nikdy neříkal. Jenom si to hateři vymysleli jaké téma, aby měli co vyvracet. Jinak na RD na Moravě, 10kWp, průměr za posledních 6 dní je pokrytí spotřeby baráku z 52%. Tj. přebytky nejsou na vytápění ani omylem. To ale ani nikdo nečekal. Spíš jsem to čekal výrazně horší. Jinak za dnešek vyrobeno 12.5 kWh, baterka plná už kolem oběda.
O pár dní později se 6denní průměr pokrytí spotřeby RD vyšplhal na 62%. To je myslím na leden víc ne pěkné. Včera například byla výroba rovna spotřebě a ještě navíc byly nějak menší přebytky do sítě. Paradoxně výroba v prosinci byla horší, než v lednu. Jinak za dnešek svítilo slunce jen asi 2,5 hodiny, od té doby je tady vánice, ale i to, díky instalovanmu výkonu, stačilo na pokrytí spotřeby RD z 80% a ještě na dobití baterie na 70%. Vysoký instalovaný výkon a adekvátní kapacita baterií je základ.
@@Dzordzikk hele já to mám podobně.
Hele leden je po slunovratu, prodlužuje se den a zkracuje noc. takže leden je super na FVE. prosinec je nejhorší. Ono když týden nezasvítí, tak ani velká baterie nepokreje nic.
@@amperak Za prosinec spotřeba pokryta z 33%
Máš pravdu kemo.😉. Mám ftv 3 roky a od 1.listopadu 20 do 23.února 21 nahřála bojler jednou. Spojení s tep.čerpadlem je reklamní nesmysl. Viz video pana S., který tento jediný den zimy roku 20,21 zneužil ve svém videu. Je to topenář, který sem dává videa, aby více prodal....
Potvrzuju - letos od podzima to zvladlo bojler jednou, jinak furt kaput a baterky prazdny.
boiler mám rovnou na síť, na FVE taky naposled v listopadu.
Super, konečně někdo kdo popíše jak se věci mají. Už se těším na video o samodomo fotovoltaice. 👍🙂
díky
Tohle video bylo zásah do trendu a za chvilku bude nesledovanější tvé video. Gratulace.
Kdybych to věděl, tak ho natočím lépe. nevím proč to YT dioporučuje. natočil jsme lepší a na to nikdo nekouká. Ale obecně YT algoritmus nikdo nechápe...
Skvělé, upřímné video, žádné mazání medu kolem huby. Díky
Hlavně prostě na tobě je znát že ti to baví tvoje videa sleduji pravidelně a vždycky se něco nového dozvím
Díky, baví mne to, jinak bych to nedělal
Líbí se mi Váš kanál a super upřímný informace a názory a postoje.Ne jako ti pološíleni sluneční idioti.. díky
Ahoj Amperáku. Elektrice totálně nerozumím,ale moc Ti děkuji video které zobrazuje realitu fotovoltaliky! Ať se Ti daří!
Je to realita v zimě ohledně topení. naopak v létě je to super, od dubna do září lze vyžít jen z výroby z panelů v 80% dní.
OZE = občasný zdroj energie :-)
je fakt že v noci nefunguje. ale na to mám baterii
Jsi machr, jen tak dál. Díky moc
Díky za pěkné video. Vychází mi to stejně, ale je potřeba asi poznamenat, že s dotací je návratnost lepší (ne, že bych dotacím fandil, ale je to realita). Teď jsem třeba koukal na nabídku cca 5kWp s 9kWh baterkou - cena cca 360 tis. (kompletně na klíč), ale z toho 180 tis dotace, takže výsledná cena 180 a to už se trochu blíží realitě. Nicméně majitel chce napájet tepelné čerpadlo "zadarmo" a to už je samozřejmě mimo realitu. Pošlu mu odkaz na tvoje video. Dobrá práce !
vypočítej si návratnost investice 180 tisíc při spotřebě domu 12kWh po dobu devíti měsíců. a u topného tarifu ti to nevyjde (při ceně energie pod 3,5kč/kWh)
Jen bych k tomu dodal jednu ustepacnou poznámku - to že mi někdo dá dotaci a pak se ty peníze jen tak nezapoctou do pořizovacích nákladů a tím pádem se nám zfalsuje výpočet navratnosti to je takový odporný podvod dnešních zelenáčů že je mi z toho šoufl. Ty peníze fakt nespadly z nebe ale byli v tažený z jiné kapsy než naší.
@@radekzeleny1177 dotace je tam aby se to bohužel vyplatilo.
Jasně o tom není sporu já prostě upozorňuji na to že ten trend kdy se prodejci nestydí zahrnout dotaci do kalkulace návratnosti je prostě podvod. To je stejné jako se dodnes stavební spořitelny bijí v prsa jaké že to mají zhodnocení a suverénně do toho započtou i státní příspěvek a daňový odpočet 😄
@@radekzeleny1177 osobně jsem velký odpůrce dotací i když jsou situace ve kterým můžou pomoct tak v 80% případů jen deformují trh. To je stejné i u FVE, elektromobility... Nepovažuju za podvod zahrnout prodejcem dotaci do kalkulace, pokud o tom jasně informuje. Co mi vadí od prodejců mnohem víc je, že kalkulace vůbec nezahrnují servis, reálnou životnost komponent (kromě výrobcem udávaného poklesu výkonu panelů)... Zákazník má pak pocit, že jeho Čínský střídač vydrží 20 let venku spolehlivě fungovat, že panely vyrábějí i zasněžené a podobné nesmysly...
Sekačky jsou super.."Trávu žer, rohlík ti nedám.." rekace: "Beeeeeeee!", "hlídáte to ?" reakce: ....... hluboké ticho........ :)
přesně tak.
Nekompromisní, tvrdé a pravdivé.
Pěkné, spousta lidí si to bohužel myslí i bez nějakého "vnucování" - chce FVE, aby topili :-) říkám nene. Osobně jí stavím kvůli létě - na klimu tj podle mě super a v zimě jde klimou přitopit, kdyby náhodou svítilo .-)
jenže ono ani náhodou nesvítí. samože FVE mám taky kvuli létu a že v zimě nefunguje mi nevadí
Bydlím na samotě u lesa a elektřinu jsem vyřešil kompletní sadou solárního ostrovního systému. Jinak topím v kamnech 😀
pokud nemáš předimenzované panely, tak si v zimě musíš ale dávat bacha, co zapínáš si zapomenul dodat.
@@LP-fq9us celoroční napájení nízkopříkonových spotřebičů jsem už několikrát řešil. Dá se to
Zdravim neni zbytecne menit napeti na 230 kdyz vetsina elektroniky si ho zase transormuje na nizke napeti ?
@@viteslavjedlicka7138 jj obvzlášť fajn jsou lm2596hvt...
@@stanislavzeslusovic6989 Zdravim mistre ,a pouzil jste ho uz v nejake konverzi ac/dc spotrebice na dc/dc ? dekuji
Tohle téma mě zajímá. Už se těším na další videa. Díky
dočkáš se, jen to musím víc promýšlet aby to nebyla taková patlanina
Dobré a férové video. Mám dobře zateplený dům. Topení TČ země-voda. Celý dům na elektřinu. Roční spotřeba 7000 KWh. S instalací ftv-ky stále váhám.
Instaluj! Prokud máš peníze na FVE, minimálně udělej ohřev vody, ten se ti vyplatí a lze realizpovat svépomocí.
Zbytek je na tvé úvaze. Pokud necháš řešit FVE virmu, mrkni na videa u Tesláčka s Ondrou a vypočtiu si jestli se ti vyplatí virtuální baterie.
@@amperak Děkuji za rychlou odpověď.
Děkuji za objektivní shrnutí soláru . Jsem už starší člověk a konečně mi. to někdo vysvětlit . Stát rádi solar a já budu mrznout . Děkuji ještě jednou za informace
mrznout nebudeš. dvě třetziny roku je to super. Stát ti to radí, ale ne na topení. Na topení máme temelín.
@@amperak děkuji snad se lidé proberou . Dík kluci 👍🙏
Super video, FV teď hodně aktuální.
👍
je, vzhledem k množství dotazů.
Super, těším se. Díky. Aktuálně mě to zajímá. Třeba i ta Tvoje podrobna konfigurace. Což asi máš v plánu
Sleduj a uvidíš. budou obecná videa a i videa o mé konfiguraci :)
Neuvěřitelný, po dlouhé době vidím, že někdo ještě používá Centrum.cz :)
Kloubouk dolů, jsi borec. Já uvažoval o TČ + fotovoltaika, co nabízí třeba ČEZ, ale po tomto videu se na to asi vybodnu. V zimě, kdy bych potřeboval nejvíc napájet TČ, tak mi to bude vyrábět nula nula prd a TČ stejně pojede jen na elektřinu ze sítě. Když pojede TČ jen na elektřinu ze sítě, tak si myslím, že už se to moc nevyplatí. Prakticky se rozhoduji mezi TČ a klasickým kotlem na uhlí a dříví. MYslím si, že provoz kotle vyjde levněji než TČ (nějakou dobu návratnosti nepočítám).
Ta fotovoltaika má možná smysl s těmi bateriemi přes letní měsíce, kdy s tím třeba dokážu ohřát vodu v bojleru a částěčně napájet provoz spotřebičů doma. Je těžké se v této době pro něco rozhodnout, když máme za prdelí pošahaný green dealáky, kteří za chvíli zakáou topit i dřívím...
Fakt nevím, pro co se rozhodnout.
Koukni na kanál Tesláček, fotovoltaika s Ondřejem Bajerem, tam popisuje virtuální baterii. je tam i výpočet kolik ti ušetří a je k dispozici ke stažení i aby jsi si to mohl sám zkusit.
Pokud na FVE máš, tak ji pořid, při dnešních cenách energií se vyplatí, dolů asi nepujdou. tepelné čerpadlo bych nedával, spíš splynovací kotel na dřevo. já ho taky letos namontuji.
Při ceně nad 3kč/kwh je topení TC pro mne nerentabilní. radej budu přikládat.
natoč toho víc, super video. Ja bych taky udělal ale někteří jedinci by nepřekousli barevné značení atd... no jo žlutozelenýho bylo hodně zadara :D
Taky mam vsude zelenozlutej. Dostal jsem ho 100m 😂
Když jsem to tu koupil, tak bledě modrá, tmavě modrá a růžová.... Naštěstí vše 2,5 a 4 měď
Jsem uplně stejného názoru Díky za video
Já to udělal takle.
1. Sestavil jsem BTC RIG s 5 x RTX 3060TI a to samo o sobě vydává teplo a vydělává peníze. Umístil jsem doprostřed bytu a už nemusím používat vytápění.
2. Napojil jsem na bateriový solární generátor s baterií.
Ušetřil jsem 30 tisíc za rok vytápěním a vydělal 60 tisíc korun na kryptu.
Jenže ten RIG nebyl nejlevnější... Já nad tím uvažuji delší dobu ale nevychází mi rozumná investice do těžby.
@@amperak No ono chce nejdřív koupit 1 GPU a z toho množství co vydělá potom koupit další. Tímto postupem je to do 2 let a počáteční investice 25 000,- Kč hlavně nekupovat LHR typy.
Díky za podporu. Také jsem nechal nachytat na topení. Mám aspoň teplou vodu, ale jinak nic. Eon mi nechce dát virtuální baterii, protože mi nedělal elektrárnu on. Tak jsem namydlený. Mám ji 4 roky výkon 5,5 kw,. I přes urgence jsem ještě nikdy vyůčtování nedostal, přebytky dávám do sítě - nemám baterie.
Pokud nemáte velmi dobrý Fix na cenu silovky, tak přejděte k ČEZu, tarif "elektřina pro soláry". Lze i na území EONu.
Jak píše ondra, ondro si borec že mi to tu hlídáš, čez akceptuje jakoukoliv FVE připojenou k distribuci.
Než dozapojím měnič(snad zítra) a el. bojler, tak všechno posílám od prosince do olejového radiátoru přes český BEL MPPS regulátor.Mám 3,6kwp na skoro čistý JIH(rovina bez překážek), bohužel sklon pouze 15°, což teď je hodně znát, když je slunce nízko(Dává v lednu o cca 40% méně, roční rozdíl ale několik %) . Ale i tak pokud je jasno-polojasno, tak mi to už teď pokryje denní tepelné ztráty domu.Plyn mám teď tak drahý (SPOT), že i tohle by dávalo smysl a byla by zde návratnost.V budoucnu ale jistě dojde ke zlevnění, pak to již smysl dávat nebude. Až se zase trochu srovnaj ceny panelů, tak plánuji dokoupit na něco mezi 10-20kwp. Koupení EV je v plánu, protože ve spalovákách si už nové velké MPV nevyberu a většinou za zákazníkem vyjíždím až po 12H, tedy většinou budu mít dost nabito i z FV.
Měřil jsem ten měnič BEL ohledně rušení(myslíš asi vyšší harmonické) a na spekrálním analyzátoru od 45-2150MHz po zapnutí jsem nic nad 30 dBuV nezaznamenal. A to mám k němu cca 10m dlouhý kabel. Tedy opravdu to asi funguje bez rušení.
pokud je jasno/polojasno, tak moje FVE pokreje spotřebu domu. krásný, ale... max. dvakrát v týdnu. Takže nic moc
@@amperak Tak jasně, že nic moc, ale pořád lepší, než nic. V prosinci byl i den, kdy 1kwh z plynu mě stála cca 7kč, teda byl dražší, než elektřina v D02. V lednu zatím vychází tak za 3,5Kč. Předtím byl dlouhodobě okolo 1kč. Hnus. Nevím jak fungují jiné MPPT měniče, ale u toho BELu mě vadí, že pracovní bod hledá pouze v předvolený čas a to, že vyzkouší zatížení v celé šířce. Lepší by bylo, kdyby zkoušel dolaďovat bod po celou dobu a v předvolený čas projel celé spektrum. Problém nastává při roztrhané oblačnosti, kdy chvilku svítí a pak zase ne. Ale za ty prachy super.
Hodně dobré video , mám to na lodi a dobře vím že 4 měsíce v zime to neuživí ani samo sebe
U malych nizkonapetovych invertoru lze vypnout stridac a pak je funkcni jen nabijec a to by uz melo dat i nekde ve stínu
Tak ale od poloviny února, celý březen, i duben, září i ćástečně říjen to na topení částečně stačí ne, když se celkově míň protopí a více svítí, A v létě je teplá voda zdarma...A v listopadu, v prosinci a v lednu to chce zatopit v krbu (chce to na zahradě vysadit ovocné stromy, aby bylo dřevo na zimu)..A i kWh elektriky v roce 2022 v nízkým tarifu už nestojí 2Kč ale skoro 4 Kč...a půjde to nahoru, když v Německu vypínají elektrárny. (A fixovaný ceny každému jednou skončí). A nemyslím si, že s tím naše vláda něco nadělá.. Jedna věc je kalkulace současnou optikou cen a jiná věc je kalkulace optikou budoucích cen. Zejména když se inflace blíží 10 procentům.
Otázkou je zda se vyplatí ta investice do baterie....já jsem radéji volil zapojení s 3f bojlerem 300l s teplovodní podlahovkou....Ale vrtá mi hlavou jestli by pro lepší efektivitu nebylo výhodnější dát nějaké panely na východ a na západ. Mám 12x450W na jih ...Tímto bych dokázal v léte prodloužit využití el. i na ostatní spotřebu. No mám to napevno na střeše, takže s tím nemohu moc šachovat. Stálo by to za to předělat?
V přechodných měsících to zvládne plně ohřívat TUV a přebytky jsou velmi malé, takže moc topit nejde.
Když bys poslouchal lépe, tak tam jasně říkám, že do konce roku 2021 to nemělo moc smysl a že je jiná situace. Aktuálně FVE dává smysl skoro všem rodiným domkům a dle toho je i zájem o FVE.
Baterii rozhodně lze doporučit stejně jako minimálně panely na západ. ráno je mlha, takže na východě takový smysl nemají.
Pokud jsou panely na západ, stačí i menší baterie. Jižní produkce mi končí kolem třetí hodiny, ale západní mi vydrží až do západu skoro.
Poslouchal jsem ekonoma , ekologa (žádný sluníčkář ) a ten říkal , že v našich podmínkách . Nejvíce elektřiny potřebuješ v zimě a nejméně to dává v zimě . V Španělsku potřebuješ nejvíce v létě , kdy smaží sluníčko , na klimatizací , tam to dává smysl !!!!!!
Pak ,už můžeš vymýšlet virtuální baterii a podobné nesmysli , který s realitou nemají nic společného . Konečně jsem slyšel někoho kdo to potvrdil výpočty , díky .
Jenže v tom létě mužeš žít z vlastní výroby, což je fajn. Navíc já na FVE hodlám letos klimatizovat dílnu.
@@amperak Tak dnes s dotací to asi má smysl , jen je to na úkor ostatních !!!!
Taky do budoucna , až bude elektřina dražší a s občasnýma výpadky ( soběstačnost ) , to začne být hodně významný .
O klimatizaci jsem psal , tam to dává smysl ( bohužel kolik měsíců v roce , tři , lepší než nic ? ) .
Taky se mi líbí ,že to pomalu rozšiřuješ , snažíš se být soběstačný , to se my líbí , díky za inspiraci !!!!!!
Každý takový názor je dobrý , aby si lidi udělali obrázek a potkali se s realitou ne jen s propagandou , díky !!!!
@@pepafly100 tak v létě je elektřiny nesmyslné množství, takže tři měsíce klimatizace fajnové.
Ono je to takové, že až nastane problém, cena bude vysoká. viz dnes. ceny komponentů, hlavně panelů šly nahoru. dochází totiž na skladech a tak jsou lidiochotni platit víc.
Jaký to největší paradox našeho umění ovládat energii.
Umíme vyrobit mikročipy a mobilní zařízení s minimální spotřebou a neuvěřitelným výpočetním výkonem a výdrží,
ale na pouhý a banální ohřev, byť jen jídla nebo sebe ,musíme přeměnit ohromné množství energie v obyčejné teplo.
díky tepelnému čerpadlu mužeme teplo přesouvat zvenčí dovnitř. proto se mi to líbí.
Tak ono by islo znizit aj potrebu vykurovania o 70-90% keby sme nosili wearable-elektroniku, teda svetre, nohavice a topanky s topnymi odporovymi kablami. A v katalogoch vyrobcov stavebnej techniky ako Makita su aj na prednych stranach posledne roky.
Len to asi vela ludi robit nebude.
A tiez, pokial nevykurujeme aj bojler/podlahu/radiatory/steny tak sa v nich zraza vlhkost =zhorsuje izolaciu. A vyvolava tepelnu nepohodu. A choroby, plesne.
Co je vlastne signal tela - ze hele moc velka vlhkost vzduchu s nizkou teplotou = riziko rastu plesni. Aj vnutri tela, nieze na stenach.
Nicmene- dalsim pokrokom v zateplovani domov sa aj toto urcite zlepsi. A tiez pri znizeni vonkajsieho prenosu spor - v cistote potravin, filtracie domu (ked bude mat kazdy rekuperaciu s regulaciou vzduchu, teda aj vlkhosti). Ale to je na dlho.
Mozno by nebolo zle nahradit bezne plesne tymi uzitocnymi, co vyrabaju penicilin 😀 ale to by zas vznikla rezistencia, odolne bakterie, a teda uz aj Penicilin by bol nie moc prospesny, predsa len - zabija mikrofloru aj v creve = a to je vyznamna zlozka imunity.
Parádní video, díky za něj. Moc by mě zajímalo téma, jak by fungovalo natápění akum.nádrží např. 2000 nebo i víc litrů z letních přebytků a jak dlouho by to pokrylo vytápění třeba ve vztahu ke kW tepelné ztráty...
si ohřej termosku a pak nám řekni jak dlouho hřála :o) lol
1000l nádrž je cca u domu na jeden den topení. hádej... :)
@@VideotoursofPrague1 Tak termoska není pořádně zaizolovaná, ne? Ale OK, asi jsem měl naivní představu :-)
@@amperak Zajímal mě přepočet na 1kW tepelné ztráty. Jestli třeba 1000 litrů na podzim při aktuální ztrátě domu kolem 1-2kW, natopená na 80•C vydrží týden apod. Jestli má smysl u třeba u pasivního domu přemýšlet o větších nádržích a topit je z přebytků FV... A až začne mrznout, tak najet na primární zdroj...
Zajímalo by mě třeba, jestli je znát na výkonu panelů, když nejsou na střeše, ale takhle na louce. Zejména v létě, kdy se střecha hodně rozpálí a řekl bych, že na louce bude nižší teplota, tak by to mělo být lepší.
na louce jim je líp o něco.
Naprosto souhlasím, mám podobné zkušenosti. Na balkónu panelákového bytu mám instalováno 1kWp a i když jsem vysoko a otočený k JZ, tak v zimě ta výroba vypadá jak u tebe. Ale to nic nemění na tom že jsem spokojený, elektřina asi dramaticky nezlevní a přeplatky jsou fajn. A pokud se fotovoltaika udělá svépomocí tak se i finančně vyplatí.
Já jsem taky spokojený se svou FVE.
Pořád nechápu smysl tohodle videa?
To jako existují lidi co si myslí že když na FVE panel nesvítí tak přesto vyrábí elektřinu?
Já teda neznám žádného.
Naopak mi každý říká že FVE je na 2 věci a že se to nevyplatí. Protože to v zimě nic nevyrobí.
Takže já naopak musím vysvětlovat že i v zimě to kupodivu "něco" málo vyrábí, ale že 3/4 to vyrábí hodně .
Že by někdo říkal to že by v zimě FVE vyráběla hodně jsem ještě nikdy nikoho neslyšel.
@@Hobbittak Asi vím na co furt v mailech streamech a jinde odpovídám...
Smysl videa je v názvu.
Ono taky hodně záleží (kromě výkonu fotovoltaiky) na dvou dalších věcech:
1- tepelné ztráty domu. Pokud nemáte zatepleno a fučí pod prahem a kolem oken, tepelná pohoda tam nejspíš nebude ani při sebelepším vytápění. A pokud máte zase hooodně dobře zatepleno a izolováno (nějaký ten nízkoenergetický nebo pasivní dům), pak vám můžou ty panely při troše štěstí i stačit... Běžné bydlení ovšem bývá někde mezi těmi extrémy, co tu uvádím.
2- typ elektrického vytápění. Pokud si pořídíte tepelné čerpadlo, které elektrikou poháníte, dostanete se na úplně jiný tepelný výkon, než pokud jedete klasický přímotop nebo akumulačky. Ale zase je to nějaká ta pořizovací investice.
hlavní problém je, že FVE nedokáže pokryt v zimě potřeby energie na provoz domácnosti bez TUV i topení.
Já to asi ve videu málo důrazně ukázal.
Jinak lze samozřejmě souhlasit.
Samozřejmě topím tepelným čerpadlem, je to stejně drahé jako uhlím.
@@amperak To je fakt, že já taky dost energie spotřebuju i na provoz výpočetní techniky, pračky, trouby, bojleru atd. Ale v tom původním příspěvku jsem jenom vypíchnul tu jednu stránku - tedy samotné vytápění domu, kde se taky dá všelicos dost nastavit. U těch ostatních spotřebičů prostě musím akceptovat, kolik elektriky jsem schopen dodat a kolik žerou.
Já soláry (zatím) nemám, jenom uvažuju, jestli by se mi vyplatilo hodit pár panelů na střechu domku, až naspořím nějakou tu finanční rezervu... A nepočítám s tím, že by mi to utáhlo celý dům, spíš jako takové odlehčení od plateb - abych si spočítal, jestli se mi to vrátí, případně kdy.
Nevěřím! V našich podmínkám přeci bylo prokázána výroba el. energie i v noci! Info u solárních baronů... :)
to bylo ve francii :D
@@amperak U nás taky. :)
Super! Urcite video o realne navratnosti by bylo skvely. Tech slunickarskych nazoru na vetrniky a FVT je plny net od lidi, co chteji vydelat na Green new dealu. Takze konecne nekdo nezaujatej. Diky!
Je rozdíl, když se na větrnou a FV energii díváme z pohledu ostrovního provozu, kde to skutečně dává smysl jen jako doplňkový zdroj a když ji řešíme jako součást grid systému. Třeba v Německu už jde v podstatě o nejsilnější zdroje energie, které se vzájemně doplňují - v zimě je FV slabší, ale větrná energie naopak mnohem silnější.
@@ptygr Jasny a proto jim hrozi stale blackout
@ No hrozí, ale nebyl. Také teprve začínají.
@ Blackout hrozí vždy a všude. V energetické síti, založené na malém počtu velkých zdrojů možná ještě víc, než při velké diferenciaci zdrojů. Ale to jsou fakt technikálie, časem poměrně dobře řešitelné.
@@ptygr Ty ses technikalie Tomasso :) Realita je takova, ze nebyt nakupu ze zahranici, jako treba od nas, z tech "fujky" velkych zdroju, tak by Nemecko loni ten vypadek melo min. 2x na 100%
Jo, dokazu si predstavit male thoriove jaderne reaktory pro kazde mesto. Ale urcite ne solary a veteniky a jiny pseudo-eko nesmysly, ktera asi myslis ty
Jo Jo, nějak jsem nepostřehl hlavní věc, a to baterie. Cena, typ, kapacita, atd. Sám mám 5 panelů, 2 x 12V 180A trakční. Používám, jen na světla TV a lednici. Měsíční spotřeba byla 120 KW. / měs. Přišlo mi vyúčtování za celý loňský rok, spotřeba byla 277 KW / rok.
Používám PS1K-1250 ( vše v jednom ) jsem spokojený. Celá sestava mě vyšla na 30 000 kč. Dělal jsem si to sám, není co pokazit.
PS1K ,je vázaný na síť , přetoky nedodává do sítě.
to nebylo učelem videa, budou další, ale baterii neustále rozšiřuji, třeba je 8kWh a víc pro mne.
Měnič mám axpert 5kW.
Tobě doporučím přejít na lifepo vlastní konstrukce, vyplatí se ti proti olovu a časem naplánovat upgrade na 24V
Jsem omezený 5 ks panelů, nemohu použít víc jak 5 ks. Bydlím v paneláku ,proto jen na 12 V. Dva mám na balkoně a 3 na střeše. Mám velký výhled, od rána až do večera vidím slunko, tedy pokud svítí. Mezi balkonem a střecho, mám omezovače, aby se neovlivňovali. O těch baterkách přemýšlím, ty trakční jsou tam dva roky a nejdu pod 12 V, šetřím je. Zatím v pohodě. Taky mě napadá, že bych musel dát nové vedení od panelů, tam jsem na hranici. Max ,co jsem viděl ,tam teklo 11A. Nevím ,zda se to jen dobíjelo, nebo to bylo přívodem,použíl jsem klasiku, v průřezu, nahoře 6 a balkon 4 .
Domnívat se, že si člověk v zimě zatopí elektřinou z fotovoltaiky ukládanou do akumulátorů je opravdu absurdní. Propočítejte si tu virtuální baterii... Tato záležitost konečně po mnoha letech dorazila i do českého prdelákova a konečně je tady něco, co dává opravdu smysl.
Virtuální baterii tu máme dlouho, jen ale před pár měsíci začala dávat ekonomický smysl, když cena silovky vystřelila.
Skvělé video pane amperak 😎👍🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥
Bomba video, mohu se zeptat jestli Budete dělat sestřih ohřev vody fotovoltaikou děkuji.
ano budu
Neuvažoval si o VAWT (Větrná turbína se svislou osou), když si se zmínil o lese na horizontu, tak mě napadlo využít vztlakovou aerodynamickou sílu proudění vzuchu právě někde v těchto místech. Vím že nejsou tak efektivní, ale i tak by byl další zdroj energie co se počítá.
rád bych nějhakou vyzkoušel, už mám obyč vrtuli z číény, točí se a prd vyrábí i ve vichřici.
VAWT mám v plánu, nejraději bych zkusil něco na spolupráci, nebo něco postavím.
Kolega už dává dohromady 1kw vertikál, usměrní, vyfiltruje a pustí do mppt regulátoru...
Ahoj, dobrý den a hlavně díky. Jsem po ročním vlastnění FTV s bateriboxem od ČEZ a výsledky podobné, jako na videu. Jen bateribox s ventilátory žere cca 3,5x víc, než měnič sám. Tedy se FTV systém nechá ze sítě dotovat mnohem víc. Pořizoval jsem to pro pokus a mám tedy zkušenosti, které jsem asi chtěl mít. Přiznávám, že výsledky po ročním provozu násobně horší, než jsem čekal v nejpesimičtější variantě. Úspora prvního roku provozu je někde mezi 4 - 7 000Kč. Něco provozem FTV, něco tříletým fixovaným tarifem a tedy cenou, kde zdražení kolem zvýhodnilo původně poměrně nevýhodný tarif. On tarif pro FTV je horší, než původní pro tepelné čerpadlo. Výsledek je prostě SMUTNÝ. TH
vypočti si, zdali se ti vyplatí nový tarif energie pro soláry.
@@amperak Pro získání tarifu jsem se upsal (2020) na tři roky. Jinou alternativu jsem nenašel. Tedy teď uvažovat o změně a něco počítat je asi zbytečné. A díky zdražení po roce podpisu úvazku (2020), se to teď asi i najednou vyplatí. Byl tam nevýhodný nárůst ceny, zjednodušeně , asi o 0,40 Kč/kWh při přechodu z tarifu pro TČ na FTV, kde se řeší i přetoky do sítě. Ty jsou honorovány vyloženě směšně, i když jich, v léětě, není málo. Spíš bych potřeboval odborníka na bateribox, co je v něm špatně. Nejsem ani trochu elektrikář, ale myslím, že občas (často) prodávám a nakupuju současně a zbytečně. Učím se to všechno zkušenostmi za pochodu. Před pořízením FTV mi většina termínů kolem toho neříkala skoro nic.
Paradne videjko, otvoril si oci mnohym optimistom s FVE
Aky SW pouzivas na ten monitoring solarnej energie ?
Dakujem za odpoved
SW je grafana. slouží k vizualizaci dat z databáze. to vyčítání dat není nic noupeného, to se muselo naprogramovat
Prave nad panely premyslime, ale tohle jsou dulezite veci k uvaze. Diky
přemýšlej realisticky. pokud chceš ušetřit hodně a málo investovat, FVE na ohřev boileru, pokud máš víc peněz k investování, tak FVE na celý dům.
Nadpis je pomerne rafinovaný. Jo topíme v zime. V prípade, že hodnotíme jednotlivé zimné mesiace, tak kúriť z fotovoltaiky nie je možné. Keď vezmeme ako základňu jeden rok, tak to vychádza dobre. Príklad. Naša domácnosť bez fotovoltaiky mala spotrebu 3600 kWh za rok (január až december). Kúril som drevom kotlom Atmos a teplú vodu som mal z elektrického bojlera.
Kúpil som tepelné čerpadlá a fotovoltaiku. Mám 20 panelov po 400W, ale polovicu na východ a polovicu na západ, takže vrcholové výkony sú okolo 5 kW. V roku 2022 som vyrobil 4500 kWh a nakúpil 3500 kWh, čo znamená, že s prakticky rovnakým nákupom elektriny som mal zaistené kúrenie a výrobu teplej vody.
To je možné, ale ty jsi netopil pomoci FVE, ale ty jsi usetril spotrebu v létě. To je trochu rozdil ale tak jde fve pouzivat, ale nejde to nazyvat topením.
@@amperak Ďakujem za odpoveď. V rýchlosti som Ti zabudol poďakovať za prácu pre nás všetkých. Mám bojler Dražice 25O lit a podľa Tvojho návodu som prerobil ohrevné teleso na 1,2 kW, to je pre solár veľmi výhodné.
Super vice o tom co jsi říkal na konci 👏👏👍👍👍
Ale jinak je to od tebe opravdu dobře řečeno a dobré video
V zime ak chcete kúriť fotovoltaikou tak si nasaďte hrubé ruzove okuliare alebo nalepte riadne hrubú izoláciu, doplňte rekuperaciu na dom a presuňte sa do kategórie pasívneho alebo nuloveho domu. Fotovoltaika 3kW dokáže akurát tak nabiť batérie pre kúrenie biomasou a svietenie pre pár dní.
Díky za ukázku. Tvoje zkušenost přesně odpovídá číslům ČEZu, tedy, že v prosinci je výroba pod dvě procenta nepřetržitého peak výkonu (tedy na nahrazení jednoho Temelína fotovoltaikou bysme potřebovali soláry s peak výkonem padesáti Temelínů, což je přesně to co sluníčkáři nechápou). V létě je to pak nějakých 19 procent nepřetržitého peak výkonu a tedy pro nahrazení Temelína je v létě potřeba solárů o peak výkonu pěti Temelínů.
Díky, že mi to sedí. takže to nemám přikrášlené.
Temelín bych nenahrazoval, spíš nějakou uhelnou elektrárnu. Ale nevýhoda FVE je, že na noc jsou potřeba baterie
@@amperak No ono nejde ani tak o nahrazení Temelína, ale o nahrazení uhelek, které dnes produkují tolik jako dva Temelíny. Takže kdyby to měo být v solárech a fungovat i v prosinci, tak jsme na potřebném peak výkonu jako je 100 Temelínů, tedy 100 * 2GW = 200 GW.
@@mareksykora779 však píšu že bych nahradil uhelky. ono to je jedno, když budem mít FVE, tak vb lětě uhelky nemusí jet a v zimě se odpadní teplo použije na topení.
@@amperak Ale pořád vám tam chybí vykrytí noci v létě, na jaře a na podzim (spotřeba je jen o 17 procent v noci nižší než ve dne v těchto obdobích) a pro tu zimu pak to, že uhlí v Bílině prostě dojde. Nehledě na to, že uhelky vypustí docela dost rtuti do ovzduší a CO2 emisí z nich se prostě nijak nezbavíte.
@@mareksykora779 jakákoliv uspora dobrá. já v noci jedu z baterie...
Paradne video ! Tiez mame malu elektrarnicku v lete utiahne telky + akvarka .V zime nabije len mobily :D
ano, já taky začínal s málem :)
Super video. Jaký je rozdíl výroby, když jsi přemístil panely ze střechy na zahradu a jsou teď otočené na druhou stranu?
V lete mensi ale jaro a podzim je znat. Pod sklonem asi 45 stupnu chci dat vsechny panely
super video, díky!
Děkuji za skvělé video! Mohu se zeptat jako úplný antitalent na elektřinu? Ohřev vody na topení a TUV chci mít přes plynový kotel, k tomu budu mít fotovoltaiku (kvůli požadavkům od roku 2022). Je možné od jara do podzima vykrýt všechnu (většinu) spotřeby běžného malého bungalovu fotovoltaikou? Utáhne mi běžná fotovoltaika veškeré spotřebiče jako jsou pračka myčka atd, nebo jen běžné věci jako je svícení? Spočítáno mám že fotovoltaiku bych měl mít na 4,2 kwp. Moc děkuji za odpověď.
Ano, možné to je. hádám, že stavíš npový dům. přebytky z FVE ukládej do boileru, pořid ideálně velkou akumulační nádrž, třeba 500l s výměníkem na TUV. tu nahřívej přebytky z FVE a zároveň na ni nech napojit topení.
měnič na FVE chtěj 10kW a víc. bude dražší, ale ušetříš hodně. bude o tom video.
přemýšlej nad tepelným čerpadlem nebo klimou alespoň. v řechodném období mužeš trochu přitopiut, v létě zase krásně klimovat.
Zlusil bych udělat přípravu na rekuperaci.
Jak je to prosimte u starsich domku? Jak se tam resi FVE? Kolik a jaky kabely vedou do hlavni rozvodne skrine?
dle instalace a rozsahu možných úprav se nainstaluje měnič. u hodně starých instalací nejde třeba režim zálohy napájení z baterií při výpadku.
Vše je třeba konkrétní situaci přizpůsobit a nejde to jednoznačně říct pro starou instalaci.
Zní to jako kec od projektanta, ale tak to je.
Pro nové instalace komplet v TN-S lze naopak jednoznačně říct, že z rozvaděče jdou k měniči dva kabely cyky 5x4mm2, UTPčka, pokud jsou potřeba a uzemění, pokud jej měnič vyžaduje.
Mas sympatickou rodinu...🐐🐐🐐
Že nejde topit fotovoltaikou bych úplně netvrdil, jde, ale nevyplatí se to. Počítal jsem svůj případ, pasivní dům s tepelnou ztrátou 5 KWh + technologie jako rekuperace atd., domu z žádné strany nic nestíní a panely jdou natočit na ideální stranu. Vyšlo mi, že plně ostrovní bych byl při cca 35 kWp a 60 kWh baterii... což je zhruba 3,2 mil Kč. Takže jde to, ale... :)
s 35kWp mužeš v létě provozovat nabíjecí stanici na elektromobily... nebo napájet deset domácností. v zimě sotva tu svou nízkoenergetickou.
Takže ano, jde to, ale realita je taková, že to je nesmysl (ekologický i finanční)
@@amperak Aby to bylo soběstačné v listopadu a prosinci, tak bylo potřeba dát panely na střechu východ/západ a na fasádu východ/jih/západ. Díky tomu by to bylo schopné se dobít i při krátkém zimním slunci v kteroukoliv denní dobu, případně vydržet cca 5 dní soběstačně. Což i tak není v našich podmínkách mnoho.
Jenže jak píšeš, musí to být tak předimenzované, že zbylých 10 měsíců v roce na tvou elektrárnu můžou jet ostrovně minimálně dva sousedi, včetně sousedovi truhlářské dílny :D Ale jde to...
@@MarekMilfait východ a západ právě v zimě nic moc. zatím, co v létě zapadá sluníčko na severozápadu, tak teď zaleze za stromy někde na jihozápadu.
Ale jižní fasáda je na zimu super.
já dal panely skoro svisle a dost to pomohlo proti ležákům na střeše dílny, které jsou super v létě.
@@amperak Problém naší zeměpisné polohy je, že musíš řešit dvě různá nastavení kvůli různým ročním obdobím.
Nejlépe mi tedy vycházelo dát panely na střechu (plochou) do A východ/západ cca 10°. Sice panelů, snížíš účinnost, ale v létě se tolik nepřehřívají a výrábí po celý den, takže když je různě přes den oblačno, tak chytíš i to poslední zapadající slunce. Takže účinnost snížíš, ale získáš to v čase. Těmito panely pokryješ léto, v zimě bohužel nevyrobí prakticky nic.
Na zimu by tam pak byli kolmé panely na fasádě, kvůli nízkému zimnímu slunci. Opět východ/jih/západ, aby jsi byl schopný zachytit slunce v kteroukoliv denní dobu.
Na celém systému jsou vlastně panely to nejlevnější, takže mít jich plnej barák není zase taková finanční sebevražda, problém je, že musíš mít obrovskou baterii a ne zrovna levný střídač co zvládne z baterky topit a ještě ustát provoz domu.
Ještě jsem počítal variantu s automatickým naklápením panelů za sluncem. Lépe vychází koupit vícero panelů a oplácat tím dům. A hlavně se na tom nemá co pokazit.
@@MarekMilfait Pořád je tu možnost se na střídač vykašlat a používat to jen na ohřev vody spirálou. Té je jedno, jestli do ní teče stejnosměrný nebo střídavý proud. A v určitých situacích by k tomu stejnosměrnému zdroji šel připojit třeba vysavač s motorem s komutátorem, bez regulace. Dokonce i ta flexka či vrtačka bez regulace by jely. Těmhle motorům je taky jedno, že je napětí stejnosměrné. Elektrická trouba nebo rychlovarná konvice by jely zrovna tak. Takže možná jen výkonný DC/DC převodník s trošku větší tlumivkou k "zaoblení hran" v proudu, co leze z toho levného převodníku.
Zdravím, tak kozy super a že panely byly na střeše na severní straně se fakt nepovedlo :-D FVE v zimě od prosince do února je jen doplněk... Máme na jižní straně FVE čtvrtým rokem, každý rok nám FVE vyrobí 1/2 spotřeby v domě s 4 členné rodiny :-)
když si uvědomíš, že v létě je ideální sklon panelů skoro nulový, střechu mám sklon 10° tak na severní straně dochází k osvitu pod stále dobrým ůhlem. ty panely vyráběly 50-70% jmenovitého výkonu a pokud byl už konec dne, tak naopak jako jediné dokázaly přijímat sluneční svit ze severozápadu.
Ono to zní jako blbost do svíle, než vidíš jak ti na severní stranu praží sluníčko a panely máš narovnané na kupičce a nezapojené. Jedno odpoledne a měsíční úspora najednou 500kč nebo nula :)
no asi sebou budu muset mrsknout ale něco bych taky naliskal na střechu , jen se musím podívat kde je sehnat za dobrý peníze. Aby se to oplatilo , samozřejmě bez firmy a svépomoci
Amperaku mám rad uprimnosť a realné fakty. Tiež idem do full ostrovneho systemu zo všetkym. Žiadné siete žiadné a viazanosti! Mám klasicku otazku ohľadom panelov! Čo je v našich zemepisnych širkach lepšie poly alebo mono panely? Maš už overeno? 👍Dikes za odpoved! Fandim Ti. 👍😀
ahoj, hele zcela jednoznačně ty nejlevnější v poměru cena/výkon. Firmy si "lepší" panely nechají zaplatit dráž, nežli je cena, o kolik jsou lepší.
Konečně někdo vysvětlil jak to stojí za kulový. Nebuďte důvěřiví. Tohle je realita.
díky
No konečně od někoho normální prezentace bez příkras a slazení oušek!!! Fajn den 👍👍👍
Já to nepotřebuji prodat ani si obhájit nesmysl. protože moje FVE má návratnost krásnou a navíc to mám jako téma na videa.
Bez jakých příkras?
Ukázal jen to co jde každému jasné. Že když slunce nesvítí tak FVE nevyrábí.
Neznám nikdo kdo by ukazoval že v zimě FVE vyrábí stejně jako v létě.
Jestli by ano tak bych to rád viděl nějaký odkaz? By mne zajímalo kdo to dělá.
Mne přijde že jsou to jen vymyslí lidi co nechtějí FVE tak si vymyslí hloupý argumenty a vkládají je do úst lidem co propagují FVE.
Neznám totiž nikoho kdo nabízí FVE který by říkal že to v zimě vyrábí stejně jako v létě. Podle mne nikdo takový neexistuje.
@@Hobbittak Já se tu nepotřebuju o nic přít, zkrátka to video je vyvedené a ampérakovy postřehy jsou jasné, srozumitelné a přesné. Tečka.
Ahoj ampéráku. Mohl by jsi mě prosím napsat jaké komponenty si mám koupit.
Chtěl bych solárníma panelama pohánět spotřebiče, o celkové spotřebě 4 kWh.
Pokud nebude dostatečný výkon slunce, elektřina ze sítě. Nezajímá mě čr legislativa. Prostě nesvítí nebo svítí málo, automaticky dodat potřebné kWh z veřejné síťe. Hlavně v noci. O bateriích vzhledem k jejich ceně a spotřebě neuvažuji. Cena elektřiny ze sítě 2,6 Kč. Ale nebráním se názoru. Záleží na návratnosti.
S cenou komponentů si také nelam hlavu. Potřebuji stabilní výkon, 365 dní v roce. Co nejméně oprav, atd.
Potřebuji stabilní výkon, 365 dní v roce. Co nejméně oprav - nakupuj elektřinu ze sítě. opravy minimální, stabilní výkon celý rok.
Skvělé video!
Super. By mohlo být zajímavé otestovat malou větrnou.
ta z číny nefunguje. ta už se jen tak naprázdno točí venku už pul roku
Chválím, dobré video, ano nežijeme v Kalifornii nebo Africe. Jen taková věcná. Ty to evidentně máš jako hobby a taháš si secondhand panely a baterky a za pravděpodobně hubičkové ceny, ale co normální člověk co si to nechá namontovat nový? Jak jsi říkal ve videu, firemní řešení je provar. Pokud jsem to dobře pochopil potvrzuješ můj dávný závěr, že fotovoltaika je u nás stále k H kvůli vysoké ceně komponentů. V létě, kdy energii člověk nepotřebuje jí má přebytek a v zimě, kdy po ní touží má velké H. Jediné fotovoltaické řešení u nás, které je finančně zajímavé jsou firmy a velké plantáže co to perou do ČEZu. Rodinné domy jsou provar jak prase.
přesně tak,kdo si to nepostaví sám,nemá to smysl,od f. to bude nerentabilní vždy
firemní řešení je rentabilní při ceně 5kč/kWh uplně vpohodě. ale ne při topném tarifu. vše budeme řešit ve videích. i bazarové díly
@@amperak Těším se na toto téma. Ono kromě ceny elektřiny, jde nahoru i cena všech komponent (tedy celková cena na klíč). PS Člověk navíc může mít dva pohledy: a) snažit se o co nejmenší spotřebu elektřiny v domácnosti, tak aby mu FVE pokrývala co největší podíl spotřeby (i v zimě) b) kašlat na zimu (na nejhorší měsíce) a snažit, aby v tý "dobré měsíce" vyrobenou elektřinu co nejlépe (nejkonfortměji) využil - například pořízemín klimatizace (pokud pracuji z domu ideál), ohřev bazénu, sauna, el-kolo, el-sekačka, a další el nářadí, elektro auto, atd.
Ahoj super video. Chystáš někdy video o komplexní funkci systému?
Ano, postupně videa budou jak k problematice FVE, tak k přímo mému řešení
Taky mám fotovoltaické panely úplně nové a jak říkáš mám to u Mladé Boleslavi a je to ubohé .. když je sluníčko a mrzne jede to ale jinak panel který má mít 200 w tak dává max 10w/h při zatažené obloze mám 8 panelů a je to tak na nabíjení baterek .. baterky měnič kabely apod mne vyšlo na 50 tis to než člověk spočítá tak návratnost není žádná protože zas odejdou baterie po 6-8 letech a měnič taky není levný .. takže zamne je to dobré kde není proud tak na svícení menší ,tv ,alarm ,kamery ,internet .. jinak na nic někdy je zataženo celý týden takže se nestačí ani nabít baterie z 8 panelů to bych fakt nečekal ..
Až ti odejdou trakční baterie (nebo klidně hned je prodej) tak investuj dvakrát tolik do lifepo, který budeš mít na dvacet let a jsou levnější ve výsledku.
@@amperak děkuji za radu mám trakční Varty ..
Od jara to už pofrčí výborně :) Já mám panelů 72 ks a dává to teď taky prd :D
Ahoj Amepraku, jak jsme si spolu psali, tak jsme točili zimní výrobu z FVE v jeden den, ale já jsem měl jasno. Nejsem tak technicky znalý jako ty, ale třeba by někoho zajímalo mé video, na co jsem přišel já, snad ti odkaz nebude vadit, pokud ano, smaž. Měj se fajn! th-cam.com/video/wW77EfyHmOE/w-d-xo.html
jsi byl rychlejší jak já a našdel sis sám moje video :) du mrknout na tvoje.
@@amperak ja si tve video nenasel. Me se to nabidlo samo. Jsem si rikal “co je to za xichta v kulichoj?” 😂
P
Hu
Jsem rad ze jsem narazil na tento kanal, tesim se na dalsi videa.
díky
Velice poučné video, díky. 1*
taky díky
super video, díky
Ahoj Milane, vsetko dobre v novom roku . Zaujal ma ten software. Ja mam hybridny.menic Axpert King 5000W uz nieco cez rok v prevadzke a ten original soft je po roku nejaky zasekany, co sa tyka data logu. Aky to mas soft este stale.maj.aj ty axperta? Prajem vela zdaru!
ten origo soft musí mít dost místa na disku. ten muj je naprogramovaný na bázi RPI a grafany. data se vyštou a uloží do databáze a pak je zobrazuje grafana nebo jiný SW, který umí kreslit grafy.
Já bych potřeboval nějak přemluvit sousedy, aby místo vysokých borovic měli v zahradách ovocný stromy. Panely zastíněný přes poledne v zimě. Za prosinec jen 49kWh z 5,4kWp monokrystalu. Ale teď už je to lepší.
Jo, já potřebuji přemluvit lesy čr aby vykáceli několik hektarů :D
Ale zase jo, já si mužu dát panelů kolik chci, to ty ne
Čo budeš robiť s prebytkami el. energie keď sa ti cez leto nabijú batérie? Nad ohrievaním TÚV z panelov uvažuješ?
Virtuální baterka?
VB je nedostupná pro ostrovní systémy stavěné svépomocí
ohřev vody se bude dít automaticky, pak nabiju auta a pak bohužel nic. mužu pustit klimu v dílně třeba. nebo zbytečně všude svítit
@@amperak Alebo máš ešte možnosti: 1. Sprav si malú prečerpávačku, predsa bývaš pri kopci :) 2. Vyrábaj si vodík :) 3. Natlač dusík do pôdy pomocou el., nebude treba hnojiť :) ... Dúfam že som pobavil :)
@@amperak čiže skladovať na buducnosť sa nedá ani pripojenim fyzickej velkokapacitnej AKB ?
ahoj používám tepelné čerpadlo a přemýšlím o fotovoltaice. Jaký měnič by jsi mi doporučil pro rodinný dům? Aby uměl hlídat přebytky do sítě a brát si z DS když FVE nebude stačit vyrábět. Tepelné čerpadlo mám s výkonem 6kw. Roční spotřeba tak 6,8Mw pro celý barák. Panely budu mít polykrystalické 14ks a jeden panel 285wp
10kW a více. u firemního řešení samozřejmě. a od výrobce který je rozšířený a běžně se prodává a montuje
@@amperak chtěl jsem konkrétní ale díky 😉. Budu si to dělat sám a chci polykrystalické panely max 4kwh
jinej solarnik se tesi ,jak si z volitanejch baterii z elektroaut
,ktere ziska postavi uloziste
bude previs poptavky nad nabidou = za volitanny baterie
se bude platit .
zajimalo by mne ,zdali by vam nepomohla otocna platvorma na
solary .
video supr
Hlavně ve volitanejch bateriích leží poklad za stovky milionů a to si automobilky nenechají sebrat. Představa že si soukromník v budoucnu koupí battery páčky z Tesly se 60% kapacitou 6a odvoz je opravdu z říše fantazie a vlhkých snů
@@Adam-di6hl Tak ono to lze z tesly koupit už teď. Loni za 20k za segment.
@@rolidcz7954 Kolik má ten segment KWh?
@@Derrykovo 5.2 kWh už se k tomu dá koupit i řídicí elektronika třetí strany .. jen netuším za kolik se pordávaj ted. určitě ty bloky šly nahoru
jeden segment z Tesly mi leží v dílně... čekám na pořádnej tester kapacity
Na teplou vodu v letě to musí být super.
Na teplou vodu v létě vychází jednodušeji a hlavně levněji solární panely
@@frantiseklos1084 Jak kdy... Problémy s regulací, více patrový dům s bojlerem v přízemí...
@@karelventil2647 Já mám soláry od roku 2004 a jsem maximálně spokojený, mám jen přízemí a patro v obou podlažích jsou koupelny a problémy s regulací nejsou, od poloviny října do půlky února musím vodu stejně ohřívat plynem, pak ji mám ohřátou zadarmo, pokud ovšem není více jak dva dny pod mrakem
V létě se osprchuju radši studenou vodou :D
Skvelé video. Zaujímalo by ma, vravel si že si v údolí. Rozumiem tomu dobre že ráno, alebo večer alebo aj ráno aj avečer sú panely v tieni skôr? O koľko hodín denne sú v tieni skôr?
ano přesně tak. v létě to problém není, ale v zimě je to vidět. o kolik nevím, nemám zatím panely i na kopci.
Mám elektrárnu 2 kWp je možný že to v zimě při zatažené obloze vytváří cca 50W? když svítí tak to jede na 1,4 kW. Děkuji
Ano, to je naprosto reálné, vychází to jako u mne, jen děleno dvěma :)
@@amperak děkuji instaloval jsem jí cca 2 měsíce dozadu a zatím nic moc 😀. teoretická otázka: šel by jsi znovu do realizace s bateriemi, kdy jsi měl informaci, že se změní podmínky výkupu pro malé elektrárny?
@@amperak mám možná pro tebe zajímavý poznatek, mám ještě dva panely na západ kolmo na fasádě a když je zataženo, tak přes den vyrábí stejně jako dva panely na jižní střeše. (Když je zataženo)
Letos jdu do EV a nejpozději příští rok do fotovoltaiky . Z 90 % on- grid . Manželka je s holkou doma . Já to mám tak , že práce versus doma to je tak půl na půl a práce z 95% odpolední . Takže největší odběr bude hlavně přes den a tak mi nedává smysl investovat spoustu peněz do baterek. . Zázraky ani zázračné výsledky nečekám . Spíš to bude taková výpomoc a radost z toho , že velkou část roku jezdím na sluníčko. Na videa o fotovoltaice se rád podívám . Virtuální baterie by podle mě měli smysl , kdyby si člověk zároveň s tím mohl ponechat například tarif d45d nebo d56d a nemusel za to co vezme navíc platit plnou palbu . Tam kde to jde bych asi zkusil kombinaci sluníčka s větrem. Nedávno jsem viděl graf , kde se špičky i propady docela slušně navzájem vykrývali .
Kombinace sazby D45d/D56d a tarifu s virtuální baterií není problém. Stávající sazba Vám zůstane, jen přejdete na produkt např. ČEZ elektřina pro soláry. Mrkněte na jejich PDF ceník, pokud se v tom trochu vyznáte, popsané je to tam dobře.
@@obajer Díky. Určitě se kouknu. Ono je o už trochu delší dobu, co jsem si zjišťoval fakta. Třeba se od té doby něco změnilo. Pokud si pamatují ,tak hlavní problém byl v tom, že se to vyplatilo jen do určitého ročního odběru. Jakmile byl překročen ,tak se produkt virtuální baterie hrubě nevyplatil. Ale jak jsem psal, od té doby se mohlo mnohé změnit.
jap píše ondra, případně doporučuji videa s ondrtou na kanále Teslááčka
@@amperak Díky . Už jsem se na ně podíval . Jak už jsem psal , největší odběr budeme mít hlavně přes den . Stejně tak EV ,v měsících kdy bude slunce dodávat dostatek energie ,budu mít možnost nabíjet přes den . Takže půjdu do ON - Gridu , v budoucnu možná doplním Powerwallem od Tesly . Fotovoltaiku budu z největší pravděpodobností zařizovat už letos a mám ještě 2 roky smlouvu u Centropolu , tak to aspoň první rok budu řešit odkupem přebytků u nich . Za ten rok aspoň zjistím jaký budu mít skutečný odběr ze solárů , kolik bude přebytků a taky jakým směrem se budou vyvíjet ceny elektřiny . Pak se rozhodnu co dál . Možná na tom díky tomu něco málo tratím , ale s tím počítám.
Konečně bez příkras a zbožných obchodnických přání 👍.
Příklad:
FVE 117kW vyrábí v období 1.11. až konec února maximálně 30kW a jen hodinu denně. Takže když vyrobí 10kWh denně tak je to zázrak. Ani tímto nejde nabít auto.
Auto tím nabít jde, ale spíš tu výrobu požerou jiné spotřebiče a na auto se nedostane.
@@amperak ano, i v zimě s tím auto nabít jde. Asi jsem něco přehlíd, ale 117kW je taková běžná fotovoltaika. Ano v tom případě může i teslu nabít za 3 dny.
@@josefpepa3913 je to naprosto běžná FVE samozřejmě, nic jsem nepřehlédl. Však nám všici říkají, jak to jde :)
Mám úplne opačný názor: fotovoltaikou sa dá celkom slušne prikurovať. A mám to podložené vlastnou skúsenosťou: tento január (1.-23.) som na u nás doma (kotol na pevné palivo + akumulačné nádrže) kúril drevom len štyri dni. V predchádzajúce roky (bez FV) som v januári kúril zhruba každý druhý deň. Je tam veľa faktorov, ktoré hrajú úlohu pri posudzovaní, ale informácie vo videu sú dosť zjednodušujúce a zavádzajúce. Samozrejme, ak niekto, kto má k dispozícii zemný plyn, bude chcieť vykurovať cez batérie z FVE dodanej firmou, je to ekonomický nezmysel. Ale ak niekto chce výrazne obmedziť spotrebu tuhých palív, sám si zoženie a skompletizuje FV panely a regulátory (OPL, BEL, SITON) za slušnú cenu a energiu z nich (takmer bez strát) premení na teplo v aku nádžiach, tak to celkom slušne funguje.
Rozhodně ale odmítám to, že informace jsou zavádějící. zjednodušené ano, ale ne zavádějící. Bude ale další video.
Souhlasil bych s tebou, ale jen když uvedeš ještě parametry. Protože to vypadá, že máš asi hodně velký výkon FVE a dobře zateplený malý dům. Případně jsi instaloval akumulační nádrže až na letošní zimu.
Ty si ale bastlíř hádám, protože zminuješ regulátory, které si je nutno postavit. Tohle video spíš směřuji pro diváky, kteří si hodlají nějaký hotový řešení koupit.
Navíc já řešil spíš prosinec než leden. v lednu už začíná trochu svítit, ale teoreticky moje FVE by ohřála TUV v lednu už bez sítě. Ale topit bych nedokázal.
@@amperak Jasne. Môžem použiť hociaké iné slovo: nepresné, nekorektné, nekompletné,... Skrátka som chcel povedať, že nehovoríš celkom pravdu a tvoje slová môžu prípadných záujemcov o tento spôsob využitia FV celkom odradiť. A to by nebolo ani rozumné, ani férové.
Môj dom je dosť veľký, je to stará chalupa z nepálenej hliny, minimálne a úboho zateplený, takže obrovské straty, čiže presný opak toho, čo si myslíš. (Aby som bol férový, poviem, že časť, asi tretina, je vykurovaný pôvodnou kachľovou pecou, kde sa kúri denne, ale ten zbytok ide z kotla a akumulačiek). A práve preto som presvedčený, že ak niekto postaví nový dom s minimálnymi stratami, tak môže veľmi výraznu časť energie na vykurovanie získať z FV. Prakticky len december a január treba prikurovať aj iným, ostatné mesiace dobre urobená a dimenzovaná FV v pohode zvládne. Panelov mám samozrejme veľa (aktuálne 29kWp), ale väčšina z nich (19kWp) ide priamo do vody, takže investícia relatívne nie veľká a navyše z tých, čo robia elektriku (10kWp) celoročne pokrývam ostatnú spotrebu domu, plus nabíjam auto.
A áno, môžme povedať, že som "bastlíř" a jasne som napísal, že ekonomický zmysel to má len v prípade DIY. (Aj keď regulátory BEL a OPL si môžeš kúpiť komplet hotové a samotné ich zapojenie je jednoduché).
@@ivang7751 Jasně, proto jsem chtěl upřesnit udaje. A děkuji za to. Ovšem 29kWp, to je hodně, upřímě nechápu na co máš 19kWp jen do vody, v létě vytápíš bazén? Já bych to přesměroval do baterie a nabíjení auta, poté do vody a na zimu a topil do vody právě tou pecí třeba, do které bych dodělal výměník, nebo udělal rozvod vzduchu. Palivové dřevo je levnější zdroj tepla a přijde mi škoda používat na topení drahou elektřinu. (drahou píšu z duvodu, že co využiješ ze soláru místo z čezu, to ušetříš)
Nutno podotknout, že tvoje konfigurace je šestkrát výkonější nežli mám já a zde už topit může jít, ale! jen velmi málo lidí takovou FVE mít bude. do sítě lze připojit jen 11kWp FVE (to je taková, kterou realizuje firma většině lidí) Nad 20kW je třeba stavební povolení, takže to opět omezuje počet takových lidí jako ty.
Teď elektřina zdražila a návratnost FVE řešených firmou je kratší a víc se vyplatí širšímu okruhu lidí. vesměs nyní na každý dům se vyplatí.
Ovšem 11kWp FVE, pokud má pokrývat spotřebu domu, tak ani s nejlepším tepelným čerpadlem nevytopí zateplený dům. Ono to matematicky vyjde. Ale. ta FVE bude vyrábět energii takovou, jaká je spotřeba, ale. kde je spotřeba domu? 11kWp FVE během prosince vyrobí v průměru cca 4-6kWh dle podmínek. z toho lze vytopit zateplený domek s zemním tepelným čerpadlem, dokonce lze ohřát i TUV. ALE! z čeho budou doma svítit? no za peníze čezu.
Neboj, tomu se bude věnovat video a pokud ti to neva, tak tvou instalaci použiju do nej jako příklad, jak to jde.
@@amperak tých 19 pribudlo teraz na jeseň a samozrejme, v lete to čiastočne presmerujem na elektriku (dom+auto), ale aj tak väčšina zostane na streche (batérie ani bazén nemám, ani neťažím). To rozšírenie bolo urobené primárne kvôli kúreniu, možno sa to zdá niekomu ako nerozumná investícia, ale s pribúdajúcimi rokmi je to s tým drevom stále horšie a ťažšie, takže ho chcem postupne eliminovať. Palivové drevo je možno lacnejšie, ale má to aj iné aspekty (pracnosť, prašnosť, dym, popol, smrad, ekologia,...)
A pointa je ešte aj v tom, že tá časť, čo ide do vody, je mimo siete, galvanicky oddelená, mimo distribúcie, v podstate je to ostrov, čiže neriešiš žiadne povolenia a pripájania.
@@ivang7751 u vás to bude jako u nás, takže povolení potřebuješ na vše.
Pokud nemáš baterie, tak to je velká škoda. Ale neboj, tomu se budu věnovat, nakup si lrvné lifepo a sestav si ji. ušetříš peníze ve výsledku. Střídače máš hádám gridfree, to provozovat mužeš jen dokud na tebe nepřijdou že máš přetoky (limiter vše neuhlídá)
Pěkně jen tak dále..
díky
Ahoj.Len tak ma napadlo že využívať FV len na pritopenie.Skrátka FV a vnútri domu topne teleso ,nič viac žiadne baterie a pod.Inač topenie klasické bud el alebo plynové a ked bude s FV nejake teplo tak neskôr sa zapne plyn alebo el topenie.Blbosť tu točím ,či nie???
a v létě, kdy to vyrobí desetkrát víc budeš taky topit?
Smysl má ohřev TUV, tu potřebuješ furt, ale v zimě ti to TUV spíš neohřeje.
@@amperak v lete prihrievať trebars bazén,samozrejme že netopit v dome.
@@stanislavmraz4023 říkám, top do boileru, tam topíš celoročně. samože bazen mužeš taky.
Je to polopatě a výstižné 👍👍👍
ten panel rychlého přístupu je skvělý
topna sezona zari-kveten, kdyz ocistime vyrobu prosinec a leden, bude to zase nekde jinde. a pri spotrebe meho samodomo TČ cca 50-100kWh za tyden, by to topeni fve urco bylo o necem jinem. Pripadne ohrev TUV, i v létě se tepla voda hodí (cca 6-7kWh za den)
listopad až březen není schopna FVE pokrýt ohřev ani TUV. v létě na elektřinu jezdím a furt mám dost.
Určitě videa na tohle téma ať už se týká čehokoliv fotovoltaiky ohřev vody přes bojler, nějaký gridfree řešení ikdyz si rikal, ze se to nevyplatí 🤔 tak nějakou alternativu svépomocí atd. Dik
gridfree nebrat! bud ofiko připojit, nebo měnič typu axpert (ten umí taky gridfree režim)
Firemní FVE se vyplatí v letošním roce díky zvýšeným cenám
@@amperak ok díky tak třeba nějaký video 😉👍🏻
Diky moc za video. Asi pred rokem me napadlo vyuzit nasi strechu domu, ktera je krasne plocha a rovna (dum je kostka). Rozloha 200m2. Vyplatilo by se tam neco dat? Dodam, ze dum je situovan smerem na jih a od boziho rana az do vecera se koupe ve slunci. Ma cenu o tom uvazovat, kdyz jsou takove podminky?
na ohřev vody stoprocentně smysl má.
Nepřemýšlel jsi u takto rozestavěných panelů na louce o nějakém jednoduchém mechanickém systému (ideálně řešení ala 19.stol.) + třeba počítačovém řízení, aby to ty panely synchronizovaně směrovalo kolmo proti slunci?
Je to tak drahé, že jsem pořídil dvojnásobek panelů. Dnes se natáčení nevyplatí.