Dziurawiec zwyczajny na dolegliwości trawienne i poprawę nastroju.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 9 ต.ค. 2022
  • W dziedzinie medycyny naturalnej i homeopatii Magdalena Wojciechowska-Budzisz jest niekwestionowaną ekspertką. W tym odcinku Dorota Mirska rozmawia z nią o leczniczej mocy dziurawca.
    Dziurawiec jest popularnym zielem, które możemy zbierać na łąkach sami. Zawsze pamiętając przy tym, że zbieramy zioła tylko na ternach naturalnych, dzikich, wolnych od zanieczyszczeń. Warto jest go mieć w swojej podręcznej apteczce ziołowej. Dziurawiec łatwo jest rozpoznać po żółtych kwiatuszkach oraz charakterystycznych dziurkach na listkach - doskonale widać je pod słońce. Dziurki to przewody olejkowe, w których znajduje się olejek eteryczny.
    Drugą cechą charakterystyczną w wyglądzie dziurawca są ciemnoczerwone plamki, które są zbiorniczkami hyperycyny - najważniejszego związku leczniczego tego surowca. Hyperycyna ma udowodnione działanie antydepresyjne.
    Dziurawiec można kupić także w aptece lub zaufanym sklepie zielarskim. Jest powszechnie dostępny w postaci suszu lub gotowych ekstraktów alkoholowych oraz tabletek.
    Właściwości lecznicze:
    Zastosowanie dziurawca jest wszechstronne i w zależności od tego, w jakiej postaci go spożywamy, ma inne działanie:
    Ekstrakt alkoholowy lub tabletki z dziurawca (dostępne w aptece doskonale łagodzą skołatane nerwy, mają działanie przeciwdepresyjne, uspokajają i poprawiają nastrój, wspomagają procesy
    poznawcze i koncentrację. Należy pamiętać, że jeśli przyjmujemy leki z dziurawca lub pijemy napar dobrze jest zrezygnować z ekspozycji skóry na słońce, ponieważ może to prowadzić do postania plamek na skórze, przebarwień lub uczulenia w postaci krostek.
    Natomiast napar z dziurawca działa łagodząco na stany skurczowe mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Pomaga więc przy zaburzeniach w wydzielaniu soków trawiennych, wzdęciach, niestrawności, biegunce, bólu brzucha czy nadmiernej produkcji gazów jelitowych.
    ?Dziurawiec zwyczajny znalazł zastosowanie także w homeopatii. Jako lek homeopatyczny w postaci granulek znajduje się pod łacińską nazwą Hypericum perforatum. Stanowi lek pierwszej pomocy, wykorzystywany przede wszystkim w stanach po urazie tkanki nerwowej. Można go zastosować między innymi: po zabiegu stomatologicznym, po operacji, w przypadku stłuczenia lub zgniecenia kończyny, głębokich skaleczeń, przecięć i zranień. Działa świetnie przeciwbólowo i przeciwurazowo. Dobrze sprawdza się podczas zabiegów stomatologicznych, gdzie dochodzi do urazów i krwawienia.
    Prawda, że inspirująco opowiadamy o medycynie naturalnej? Po więcej informacji związanych z dziurawcem zapraszamy Cię na nasz serwis, gdzie znajdziesz tekst o nim!
    Obserwuj nasze kanały Naturalnie o zdrowiu!!
    📍 SUBSKRYBUJ / @naturalnieozdrowiu1491
    📍 Obserwuj nas na Instagramie: / naturalnieozdrowiu_pl
    📍 Dołącz do nas na Facebooku: / noznaturalnieozdrowiu

ความคิดเห็น • 1

  • @Andiamo89
    @Andiamo89 2 หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo cenna seria szkoda że tak mało popularna , dla mnie to są wartościowe treści w internecie a mam 35 lat:)