Więcej szczegółów w następnym odcinku. Zapraszam do zostawiania komentarzy. Niestety w filmie jakość obrazu nie jest dość dobra, przez to, że komputer nie nadążał i obniżał jakość podczas nagrywania; jak też - przez brak przynajmniej drugiej kamery dobrej jakości. Dlatego zbieram na kartę graficzną, jeśli się uda, to też drugą kamerę i lepszy grabber HDMI: 🎀www.paypal.com/pools/c/91yb0FT99o Dziękuję za pomoc. 💝 Lub, jeśli chcecie, możecie kupić mi symboliczną kawę: buycoffee.to/mlwojcikowski 🌟 Zachęcam do subskrybowania: www.youtube.com/@mlwojcikowski?sub_confirmation=1
Żarówka jest termistorem PTC, tylko, że specjalnej budowy. Niestety, nie zastąpimy jej ogólnodostępnymi dzisiaj termistorami. Jeśli uda Ci się zdobyć termistor specjalnie przeznaczony do tego typu zastosowań, jak np. RA53 - to tak, możesz go użyć. Jednak łatwiej i taniej będzie zdobyć żarówkę. Nie musisz koniecznie zastosować żarówki takiej, jak ja. Układ będzie działał z żarówką na niższe napięcie: np. 24V, 50mA - wtedy jednak zmniejsz wartość tego rezystora 220Ω (lub całkiem go usuń), który jest w szeregu z potencjometrem 470Ω. Zastosowałem 60V/50mA dlatego, że dopiero z nią mogłem uzyskać częstotliwość ponad 0.5MHz. Jednak nie przeanalizowałem tego dobrze, tylko wybrałem tę żarówkę, bo z żarówką 24V/50mA nie mogłem uzyskać odpowiednio wysokiego wzmocnienia dla f>0.5MHz. Ta 60V/50mA ma po prostu wyższą rezystancję niż np. żarówka 24V/50mA. Jednak układ zmontowany na PCB prawdopodobnie zachowa się lepiej i może wtedy będzie można zastosować żarówkę na niższe napięcie. Poza tym żarówka, którą zdobędziesz może i prawdopodobnie będzie się różnić parametrami od mojej. U mnie najlepiej sprawdziły się żarówki telefoniczne.
Więcej szczegółów w następnym odcinku. Zapraszam do zostawiania komentarzy.
Niestety w filmie jakość obrazu nie jest dość dobra, przez to, że komputer nie nadążał i obniżał jakość podczas nagrywania; jak też - przez brak przynajmniej drugiej kamery dobrej jakości. Dlatego zbieram na kartę graficzną, jeśli się uda, to też drugą kamerę i lepszy grabber HDMI:
🎀www.paypal.com/pools/c/91yb0FT99o
Dziękuję za pomoc.
💝 Lub, jeśli chcecie, możecie kupić mi symboliczną kawę:
buycoffee.to/mlwojcikowski
🌟 Zachęcam do subskrybowania: www.youtube.com/@mlwojcikowski?sub_confirmation=1
Napisałem Ci maila
Bardzo przydatny materiał, dziękuję. Pozdrawiam serdecznie!
Dziękuję i pozdrawiam
Ojojoj, już pana subskrybuję! I zdecydowanie zostaje na dłużej.
Dziękuję i pozdrawiam
Kiedy będzie następny odcinek 😢 Gorąco pozdrawiam ❤
Dziękuję za komentarz. Następny film będzie kiedy tylko znajdę czas. Ostatnio mam go niewiele
Czy zamiast żarówki można by użyć termistora PTC?
Żarówka jest termistorem PTC, tylko, że specjalnej budowy. Niestety, nie zastąpimy jej ogólnodostępnymi dzisiaj termistorami. Jeśli uda Ci się zdobyć termistor specjalnie przeznaczony do tego typu zastosowań, jak np. RA53 - to tak, możesz go użyć. Jednak łatwiej i taniej będzie zdobyć żarówkę.
Nie musisz koniecznie zastosować żarówki takiej, jak ja. Układ będzie działał z żarówką na niższe napięcie: np. 24V, 50mA - wtedy jednak zmniejsz wartość tego rezystora 220Ω (lub całkiem go usuń), który jest w szeregu z potencjometrem 470Ω. Zastosowałem 60V/50mA dlatego, że dopiero z nią mogłem uzyskać częstotliwość ponad 0.5MHz. Jednak nie przeanalizowałem tego dobrze, tylko wybrałem tę żarówkę, bo z żarówką 24V/50mA nie mogłem uzyskać odpowiednio wysokiego wzmocnienia dla f>0.5MHz. Ta 60V/50mA ma po prostu wyższą rezystancję niż np. żarówka 24V/50mA.
Jednak układ zmontowany na PCB prawdopodobnie zachowa się lepiej i może wtedy będzie można zastosować żarówkę na niższe napięcie. Poza tym żarówka, którą zdobędziesz może i prawdopodobnie będzie się różnić parametrami od mojej. U mnie najlepiej sprawdziły się żarówki telefoniczne.