Rychlejší Česko: Aktuální stav příprav vysokorychlostních tratí

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ก.ย. 2024
  • Vysokorychlostní tratě patří mezi klíčové infrastrukturní projekty v České republice. VRTky, jak se vysokorychlostním tratím zkráceně přezdívá, mění způsob uvažovaní o osobní dopravě, na který jsme dosud zvyklí. S nadsázkou lze říci, že vzdálenost se po jejich vybudování nebude měřit v kilometrech, ale v minutách. Zahraniční zkušenosti totiž dokládají, že lidé jsou ochotni cestovat například za prací v případě vzdálenosti do hodiny. A právě přibližně na hodinu by se měla zkrátit cestovní doba mezi Prahou a Brnem, Brnem a Ostravou a v případě Prahy a Ústí nad Labem dokonce na pohých 25 minut! Vysokorychlostní tratě ale nepřinesou pouze benefit v podobě zkrácení cestovní doby, budou mít totiž vliv například na lokální ekonomiky nebo na zelenou dopravu.
    Na druhou stranu je nutné zmínit, že vybudování VRTek přijde státní kasu na několik stovek miliard korun. Aktuálně se hovoří o sumě přesahující 600 miliard korun! Tedy částku, která odpovídá nákladům například nákladům na vybudování jednoho jaderného reaktoru. Další náklady jsou pak spojeny s dopravci, kteří budou muset nakoupit například vysokorychlostní vlaky.
    V jaké fázi příprav jsou jednotlivé úseky? Kdy se konečně projedeme rychlovlakem? Z čeho bude výstavba VRT financována? Může si ji stát dovolit, když již dnes vidíme, že doprava potřebuje více peněz? Lze v tomto případě využít například financování formou PPP? A neujel Česku v tomto ohledu vlak, když okolní státy již VRT mají postaveny?
    Našimi hosty byli:
    Martin Kolovratník, poslanec, Parlament České republiky
    Ondřej Kovařík, europoslanec, Evropský parlament
    Jakub Bazgier, ředitel Stavební správy VRT, Správa železnic
    Moderátorkou online debaty byla Irena Krcháková, redaktorka, Česká televize

ความคิดเห็น •