WOJSKA INŻYNIERYJNE w operacji "FENIKS"
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 6 ก.พ. 2025
- Zapraszamy do obejrzenia odcinka poświęconego wojskom inżynieryjnym w operacji "Feniks" - czyli usuwaniu skutków tragicznej powodzi jaka nawiedziła południe Polski.
Składamy serdeczne podziękowania 1 Brzeskiemu Pułkowi Saperów oraz Panu kapralowi Krystianowi Weisowi za użyczenie materiałów filmowych.
📣 [reklama]Sponsorem odcinka jest Polska Grupa Zbrojeniowa S.A grupapgz.pl/
15:49 Była kiedyś we Wrocławiu Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Inżynieryjnych. Mój tato był absolwentem, a potem wykładowcą w tej szkole, a ja, małolat spędzałem tam mnóstwo czasu. Jego specjalnością była budowa dróg i mostów. Może jeszcze jest most drewniany w okolicach Krosna wybudowany przez podchorążych podległych tacie w ramach ćwiczeń ku radości miejscowych rolników. Nie musieli już przejeżdżać kilkudziesięciu kilometrów na swoje pola, które mieli po drugiej stronie rzeczki. Most miał nośność 20 ton. Bez wojsk inżynieryjnych wojsko nie pokona nawet kilkudziesięciu kilometrów na polu walki.
Jakby to nie zabrzmiało, to najlepszy możliwy poligon. Most w Głuchołazach coś jak most Bayleja, składany z klocków. To skopiowany amerykański most systemowy z II wojny światowej. Łącząc segmenty na grubych swożniach uzyskujemy wielokrotność 5 ton. Klocki są konstrukcją kratownicową.
Jestem z Głuchołaz i chcę bardzo podziękować wszystkim zaangażowanym w pomoc dla powodzian , Dziękuję .
Codziennie widzę żołnierzy Wojska Polskiego, jak co rano wsiadają do Jelczy i jadą wykonywać swoje zadania. Wielkie słowa uznania za ich zaangażowanie i pracę. Bardzo serdecznie dziękuję wojsku, straży, policji i wszystkim niosącym pomoc dla poszkodowanych przez powódź. Brawo dla Panów Wolskiego i Kamizeli za materiał o Feniksie.
Działałem na etapie sprzątania wstępnego ( kilka dni po "wielkiej wodzie") w Głuchołazach. Mogę śmiało powiedzieć że Wojsko Polskie zrobiło tam bardzo dobrą robotę. Ilość sprzętu i rąk do pracy robiła wrażenie. Motogodziny przepracowane na fadromach i koparko-ładowarkach są bezcenne zarówno dla ich operatorów jaki dla ludzi którym pomagał ten sprzęt w uporzadkowaniu tego całego bałaganu...
Miło się oglądania nagrania z dronów, prawie nikt o tym nie mówi, jakie jest zaangażowanie wojska polskiego!
Mimo całej tej tragedii, fajnie wiedzieć że wojsko ćwiczy w realnych warunkach katastrof jednocześnie pomagając ludności!
Przynajmniej po wszystkim pozostanie po wojsku wiele dobrego i pożytecznego !👌
I tylko wypada powiedzieć Dziękuję 🫡
Tutaj warto sobie uświadomić, że w górach spora część dróg z konieczności biegnie wydłuż doliny rzecznej, czyli powódź albo zerwany most odcina ileś miejscowości od świata. W Kotlinie Klodzkiej najgorzej chyba było na kierunku Lądek Zdrój - Stronie - bo tam jedyna droga biegnie dokładnie wzdłuż rzeki która wylała. Bez wojskowych saperów nie ma sposobu na poradzenie sobie z takim odcięciem od świata - bo trzeba szybko połatać naderwana drogę lub odtworzyć zerwany most.
Tam problemem była przede wszystkim pęknięta tama...
@@TheRezro W 1997 nie pękła, a był ten sam problem - Biała Lądecka wylała i zalała drogi - między Ladkiem a Stroniem ratownicy wędrowali górskimi drogami, linii kolejowej zerwanej w 1997 do dziś nie naprawiono, bo z uwagi na zagrożenie powodzią to nieopłacalne.
Dzięki za materiał.
Nie zapominajmy o uznaniu i wdzięczności dla Terytorialsów !!! Piszę to jako pracodawca zatrudniający żołnierza WOT, który był już trzykrotnie na granicy i teraz odbył swoją rundę w Stroniu Śląskim i okolicy. Panie i Panowie - Chapeau bas !!!
CO ja mogę powiedzieć materiał klasa, szacun i wielkie podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w pomoc
Dokładnie tak
Wojska Inżynieryjne wg mnie powinny działać przez cały rok 24h/dobę w ilości 3-4 tyś ludzi, ale ze sprzętem typu spychacze, koparki, pogłębiarki rzek, ładowarki, dźwigi, wywrotki, betoniaki itd. "WI" mogły by budować przez cały rok wały przeciwpowodziowe, kanały melioracyjne, zapory, tamy i pogłębiać rzeki, budowa drug i mostów jaki to byłby problem, niech Wojsko coś zrobią dla tego Kraju, a nie siedzą na "D" i tylko jak jest powódź to wychodzą z koszarów, Chciałbym powiedzieć żeby Wojsko w czasie Pokoju zrobiło coś dla Polski, dziękuję za Uwagę
Dzięki za bardzo ciekawy materiał. Pozdrawiam.
Bardzo potrzebny materiał. Dzięki.
Trudno się przygotować na 300-500 mm wody, jakie zalewały góry w Sudetach w 2024 w Polsce i Czechach. 🟦🟦🟦
Ale *dla zmniejszenia efektów powodzi oraz na zmniejszenia skutków suszy trzeba* jeszcze
* odsuwać wały od koryt rzek, szczególnie w miejscach gdzie nie ma zabudowań, pola uprawne można przekształcić w łąki, część terenów pozostawić lasom łęgowym (które zatrzymują wodę); odsunięte wały mogą być zatem niższe, a więc mniej podatne na uszkodzenia i tańsze w utrzymaniu; wały trzeba zabezpieczyć przed bobrami specjalną siatką;
* w górach i terenach przy górach: postawić na zróżnicowane gatunkowo lasy bez wycinania i przekształcić monokultury drzewne w lasy zróżnicowane gatunkowo i budować suche zbiorniki (jak ten w Raciborzu) z pewną nadmiarowością;
* na nizinach przeznaczyć obszary na małych rzekach pod mokradła i pozwolić bobrom działać; z części lasów powinno się usunąć rowy melioracyjne, aby lasy mogły gromadzić wodę; starorzecza powinno się przywrócić rzekom, rzeki powinny meandrować
* w miastach nie da się zbyt dużo, ale można usunąć niektóre budynki położone blisko rzeki i blokujących przepływ wody podczas powodzi, aby móc poszerzyć koryto rzeki (np. w Kłodzku);
* nie odbudowujmy szpitali, domów na terenach zalewowych. Przenieśmy w bezpieczne miejsce. Teraz jest dobry moment;
* na terenach zabudowanych zrezygnować z budowania na terenach zalewowych; karać urzędników (również wstecz), którzy wydali pozwolenia budowy na takich terenach; przechwytywać wodę z dachów, czy utwardzonych powierzchni, gdzie to możliwe przekształcić zamiast powierzchni utwardzonych stosujmy nawierzchnie, które przepuszczają wodę.
* suche zbiorniki, wały i inne urządzenia hydrotechniczne muszą być poddawane bieżącym naprawom i konserwacji, aby uniknąć sytuacji takich jak w 2024 w Stroniu Kłodzkim (zwanym niepoprawnie Śląskim).
Wiele z wymienionych elementów po dużych opadach zatrzyma część wody w terenie, czy spowoduje chwilowe przetrzymanie nadmiaru wody (suche zbiorniki, meandry rzek, tereny w poszerzonym międzywalu, czy lasy łęgowe) powodując zmniejszenie przepływu w dole rzeki, a także obniżenie i wydłużenie fali powodziowej.
Warto zobaczyć:
*Jak przeciwdziałać powodzi?* *Potencjał odsuwania wałów od koryta Odry*
*Jak pogłębianie rzek wpływa na zagrożenie powodziowe?*
*Why straightened rivers worsen floods*
Dziękuje za fajnym materiał do posłuchania
Bardzo fajny materiał uswiadamiajacy parę problemów ale przede wszystkim pokozaujacy dobre dzialania Wojska Polskiego
Dzięki za bardzo ciekawy i ważny materiał. Pozdrawiam
Super materiał, ciekawy. 🙂
Ja byłem w Kotlinie Kłodzkiej i widziałem pracę saperów pod mostem. Naprawdę milo było popatrzeć. Fachowcy
o take info w sprawie działań w terenie służb nic nie robiłem 😎tadam i się doczekałem 🤠
Dziękuję 👍
Dziękuję za tygodniówkę.
Fajnie, że wojsko stawia na promocje przez takich zajawkowiczów jak Kamizela. 👍. Jestem za
Brawa dla wszystkich służb i wolontariuszy !! Jesteście wielcy ! Może odcinek o tym jak pomogły nam inne kraje ? My byliśmy w Szwecij , Francij , Turcij , a kto nam pomógł? Była o tym cisza i to mnie martwi
Dzięki za materiał
Wyłącz telewizor włącz Wolskiego i Kamizelę!💪🇵🇱🚒( Nie ma emotikony czołgu więc wrzuciłem wóz strażacki) Dzięki za odcinek i kawał dobrej roboty!
Bardziej Kamizele, z czego widze Jaro ostatnio ledwo co mowi na tych odcinkach specjalnych np tygodniowka. Zauwazylem to juz od kilku tygodniowek…
Kamizela omawia, gada a Jaro “ hmmm ho tak nono”
Świetny materiał!
Polacy zawsze mogli liczyć na Wojsko Polskie. Nic sią w tym temacie nie zmieniło i nie zmieni! 🪖
Dobry odcinek, pokazanie wojska z perspektywy tych co najwięcej robią. F-16 ,czolgi wyglądają super, ale logistyka i inżynieryjne formacje mają największy zapierdziel w czasie jakiegoś problemu
31:32 / 38:17 A wiecie, że jest polska firma na "T", która ma w swoim portfolio system zarządzania kryzysowego, a polska firma na "D" oferuje integrator sieci radiowych, GSM, LTE itd.?
Szanowni Panowie! Dzięki Wam za filmik. Klęska żywiołowa jaką była powódź to poligon dla wojsk inżynieryjnych. W pewnych miejscach zarządzanie podczas klęski przejęli wojskowi bo cywile nie dawali sobie rady.
A może podczas takich zdarzeń przejmowanie dowodzenia przez wojskowych powinno być nakazane ustawą. Przy okazji widziałbym obronę cywilną podporządkowaną wojskom inżynieryjnym. Wtedy łatwiej byłoby zadysponować jakiś cywilny dźwig albo wywrotkę zgodnie z potrzebą chwili i miejsca. Czekanie na to aż jakiś sprzęt dowiozą z Brzegu czy z innej jednostki to po prostu strata czasu. Z pewnością zarządzanie ludnością czyli ewakuacje, stawianie szpitali polowych albo zapewnianie łączności czy dostaw wody pitnej to zadania do których przygotowywani są fachowcy z wojsk inżynieryjnych. Co mi się wydaje że te umiejętności też są potrzebne osobom z obrony cywilnej.
Pozdrawiam.
Aleksander Zdechlik
Dzień dobry panie Dawidzie!
Dla mnie tygodniówka która pokazała jak bardzo potrzebne są wojska inżynieryjne. Oraz brak myślenia długo terminowe, chodzi o produkcie mostów. Zamknięty zakład Wola , Ursus, Bumar. To przyczyny braku ciężkiego sprzętu budowlanego.
Komentarz dla zasięgów i siadamy do oglądania przy obiedzie 😊
dzięki za filmik
Fajny materiał
Bardzo dobry materiał
Dzieki Dawid.
7:30 Panie Jarku, stopień kaprala skraca się do kpr. a nie krpl. 😉
Co do nowych mostów podobno Gliwicki OBRUM ma zrobić most na podwoziu K2. Ma to być przy podpisane przy tym kontrakcie na kolejne 180 K2 Może wreszcie będzie perspektywiczne podwozie na wszelkiego rodzaju WZT
Już się nie mogłem doczekać
Dzięki Bogu że mamy wojska inżynieryjne, bardzo ciekawy materiał, pozdrawiam
Dlaczego mielibyśmy ich nie mieć?
Sobie możemy podziękować 😊sobie
A ja głupi myślałem,że za podatki,,😅😅
Bardzo dobry odcinek panowie. Wielkie ukłony dla WP zawsze można na nich liczyć, jak trwoga to do wojsk inżynieryjnych
Dobrze by było aby ktoś kto odpowiada za obronę cywilną miał spis firm, ludzi (specjalistów) i sprzętu ciężkiego na danym obszarze. Tak aby w razie konieczności można byłoby szybko zorganizować potrzebne zasoby.
Panowie z całym szacunkiem zastanówcie się co Wy wygadujecie: "wcześniej zostały dopuszczone do ruchu przez kogoś, a potem przyjeżdżają ludzie z WATu przeliczają obiekty w notesie i wychodzi im, że to nie może zostać dopuszczone do ruchu". Uderzacie w zawód zaufania publicznego. Tylko na WAT są porządni inżynierowie, no litości... Ekspertyzy instniejących obiektów to niewdzięczna robota. Bardzo łatwo jest zamknąć arbitralnie obiekt, kiedy nie trzeba się liczyć z kosztami.
👍👍👍
Gorące podziękowania dla niemieckich żołnierzy, którzy pomagaja Popakaom na terenach popowodziowych.
W vzasach tej ogolnopolskiej antyniemieckiej szajby, trzeba podkreślać, ze to nasi sojusznicy.
PAN DAWId i Pan JAROSŁW NA SZEFA SZTABU I NACZELNIKA pAŃSTWA
Podziękowania dla SZ RP 🇵🇱👍
Fajna promocja wojska. Ale tak, o dobrych rzeczach też trzeba mówić, aby o nich pamiętać, a złe jak Apacze piętnować.
Potwierdzam że wszędzie bujają się Jelcze.
Dobry film
Ciekawy temat ❤
Hejt dla zasięgu. T.I.R. to jest konwencja o transporcie a nie rodzaj pojazdu ciężarowego. 😂😂😂
Była kiedyś tzw łączność Wojewódzka zwana też łącznością Wojewodów, na gmachach urzędu gmin do dziś widnieją maszty. Nikt się tym na poważnie nie zajmuje i boi dotykać.
W kilku przypadkach jak zwykle łączność ratowali harcerze i krótkofalowcy.
W kilku przypadkach okazało się, że PSP ma lepsze środki łączności niż OSP - głównie z powodu tego, że w PSP służą entuzjaści i krótkofalowcy i wiedzą jak efektywnie z niej korzystać.
Gdy zaczynamy mówić o łączności kryzysowej ze wszystkich stron słychać tylko Tetra! Tetra!.
Czas wymienić decydentów.
Mobilne stacje bazowe GSM są niezbędne bezwzględnie z własnym agregatem prądotwórczym. Tak samo jak mobilne stacje przekaźnikowe GSM. Operatorzy GSM powinni mieć ustawowy obowiązek posiadania takiego sprzętu na wypadek takich sytuacji czy też wojny.
W trakcie wojny to powinni wyłączyć GSM, jeśli już.
Fajny , potrzebny odcinek. Jednak z tego co mi wiadomo (choć mogę się mylić) to most w Głuchołazach budował głównie 2 Pułk Inżynieryjny i firma cywilna a nie 1 Pułk Saperów. Ale jak to w WP bywa, nie zawsze ten co sporządził to ten sam co wykonał.
Nie docenia się w Polsce wojsk inżynieryjnych.
Materiał z kamizela z definicji ma u mnie minusa.
Pozdrawiam.
Oglądam ten film
Czyli tygodniówki brak ?? Kiedy będzie 😢??
👍👍👍👏👀
Pozdrawiam
Wojska inżynieryjne. Najbardziej niedoceniona, zapomniana i niedofinansowana część SZ RP. Brakuje wszystkiego koparek,spycharek, ładowarek, mostów na gąskach etc. O sprzęcie ręcznym typu wiertnice piły etc nie wspomnę 😅 gdzie modernizacja wojsk inżynieryjnych gdzie nowe PTS-y 😉🤔 czas może zamiast bić pianę na czołgi i cała resztę wojsk uderzeniowych. Może czas na analizę saperskich pododdziałòw bo maszyny do kopania rowów ppanc to stoją już w muzeum 😉.
👍
😊🎉
Moze tak omowienie akcji Izraela na Iran?
Tradycyjnie ogolić Kamizelę do łysego 😂 inżynieria lądowa
Panowie jak będziecie na morzu z MW to czy możecie zapytać kogoś czy istnieje jakiś plan dozbrojenia Ślązaka a jak tak to jaki i kiedy? Ślązak to chyba najbardziej zmarnowany potencjał w MW
😊.
czuje nieco niedosyt w sprawie poruszenia kwestii sprzętu inżynierów, nietety ale w tej dziedzinie to jednak jest lekki dramat, już pomijając zabezpieczenie zwykłych szwejów w ciepły posiłek czy możliwość wyprania munduru to sam sprzęt ciężki to taki lekki dramat. ł34 jeszcze ujdzie to dalej jest dobry sprzęt, nie do wszystkiego bo to jednak całkiem duża krowa ale ujdzie, w większości po sensownych kapitalkach, jeszcze pare lat starczą. Te koparko ładowari kupowane od hsw to zwyczajny śmieć, mała koparka, bez przedniej osi z słabą wydajnością - do wywalenia to trzeba dużych w miarę szybkobieżnych koparko ładowarek i przede wszystkim kupić do nich jakikolwiek osprzęt po za łyżką bo uniwersalna to ona tylko z nazwy. Na waryńskiego na starze to spuścił bym zasłonę milczenia.... albo w to miejsce kupujemy koparki szybkobieżne takie jak Czesi albo zwykłe koparki jednonaczyniowe średniej kubatury plus przyczepy do ich przewozu za wywrotkami bo przecież podczołgówek i tak zawsze za mało. Całkowity brak jest w wojsku nowoczesnych żurawi samochodowych, do pewnych rzeczy hds hiab na jelczu sie nie nadaje. I tak wymieniłem tu tylko pojazdy które się tam znalazły, po jednostkach dalej wala się sporo śmiecia jak ostrówki, waryński, niedobitki żurawi na jelczach 315 czy starach 660 a nawet stalińce.... Rozczulający był też awaryjny zakup dla zgrupowania nowych koparek i koparko ładowarek cat sztuk dwa oczywiście bez osprzętu.... Resztę sprzętu typu walce czy równiarki nie będę sie odnosił no jest ich mało i jest z tym różnie w zależności od jednostki. Do takich spraw jak porządki po klęskach żywiołowych sprawdzają się też małe uniwersalne ładowarki typu bobcat ale one akurat bardziej by pasowało wyposażyć w nie straż, zresztą na temat działań i zakupów sprzętu inżynieryjnego w psp też miałbym kilka gorzkich słów.....
też z całym szacunkiem dla saperów, ale troche więcej by mogli ćwiczyć na swoim sprzęcie zwykłego ''kopania rowów " bo często niestety ta sztuka operatorska wypada słabo nawet w porównaniu do operatora z cywila z załóżmy rocznym stażem
Ok w ciemno
podobno brytole też byli, ciekawe co tam pomagali
Brytoli było..... kilku, podobno mieli uczyć budowy mostów, po kilku dniach się zmyli.
@@Marek-t7z Czyli stwierdzili że uczą ekspertów.
Najważniejszą pomocą dla powodzian będzie zrobienie strony internetowej www za 500 baniek bo przecież strona dla bezdomnych była już zrobiona za 50 baniek😂😂
Nie kupią odpowiedniej ilości nowych mostów
to ustawienie mostu nożycowego, które kończy się w ok #21:11 to nie jest spie....a robota ?? most wyszedł na 1/3 pasa naprzeciwko oczywiście ja się nie znam, ustawiali fachowcy, tylko że przypomina mi się opowiastka Jędrka ( z "Jędrek o historii" - gorąco polecam ) jak wyglądało ustawianie przeprawy w XVw przez Wisłę dla wojsk Polski gdy szli na Krzyżaków oczywiście świetnie że pomagają, choć jak powiedział pan Kamizela w czasie pokoju od tego są, tylko takie wrażenie takie wrażenie że niegdysiejsi fachowcy byli bardziej precyzyjni z natury
Pytanie zasadnicze, czy przypadkiem krawędź przy wodzie nie była uszkodzona?9podmyta, niestabilna)
KDZ!
Komentarz komentarzowy, nic nie komentujący.
A WOT nie dojechał?
A co mają oni do rzeczy?
Rosjanie obserwują co umiemy
Jak to mówią:
"W dupie był
Gówno widział"
Czyli jak ty?
@@TheRezro czyli jak ja
Pierwszy
Tyle Panowie głupot nagadali odnośnie Ukrainy. Że szkoda Panów słuchać. Polacy oddali sprzętu dużo Ukrainie a przyszła tragedia do Polaków i brakowało wszystkiego.To wypowiedzi powodzian.
A co ma ten temat do Ukrainy onuco?
@@TheRezro Być Polakiem to nie wstyd.Podoba Ci się banderowski kraj to walcz za niego. A komentarze zachowaj dla siebie.
#13:18 a co niemiaszki tam robią ? może szukają złotego pociągu (może nie muszą szukać, tylko np. zabezpieczają przed zbyt wczesnym wykryciem) , albo to samo z bursztynową komnatą czy innym skradzionym dobrem , albo jakieś brzydkie tajemnice
ja piernicze jaki oszolom :D
Geografii Dolnego śląska to nie znasz...
Nie znasz sie. Przyjechali sprawdzić czy Vrile nie zostały przypadkiem zalane i czy Haunebu ma zasilanie.
Pewnie się zdziwili że wejścia do RIESE gdzieś poznikały.
@@TheRezro Nu znajetie - akurat region Riese właściwie nie ucierpiał w czasie powodzi.
.
Panowie dziękuję za Waszą pracę, szacunek dla Wojaków i innych służb oraz ludzi dobrej woli 🫡👏👏👏🦺⛑️🪖🪓🪚🔨🪛🔧🪝⛏️
Pozdrawiam