BROKOVÝ STŘELEC, olympionik, - disciplína skeet, Jakub Tomeček

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ก.พ. 2023
  • / jakubtomecek
    Výčet střeleckých úspěchů Jakuba Tomečka je opravdu dlouhý. V jeho sbírce tak najdete medaile z evropských i světových klání... Ve 12. epizodě CFP jsme probrali, jaké jsou nejdůležitější prvky na skeetové brokovnici, co obnáší příprava profesionálního střelce, ale například i postřehy z Olympiády či z běžného života. Užijte si poslech!

ความคิดเห็น • 7

  • @JPPstream
    @JPPstream ปีที่แล้ว +2

    Díky za fajn podcast. Jen krátký komentář k tomu "lazení nábojů". Když jsem se s tím poprvé setkal, tak jsem jako technik - myslím u brokovnice - nevěřil, že někdo je schopen vnímat rozdíl mezi nábojem kde je rychlost na Vo o 5 m/s vyšší nebo nižší. Ale je to tak. Je to sice tak trochu něco jako woodoo, ale Kuba to vcelku dobře zmínil, že je to pak primárně o tom, že tomu náboji důvěřuje a že je to "právě ten jeho", což hraje zásadní vliv na psychiku v závodě. Každý sportovní střelec ví, jak ho dokáže rozhodit něco z vybavení, co mu nefunguje na 105% správně.
    U brokového náboje to "lazení" začíná nábojnicí. Vliv hraje výška a pravidelnost kování (i když o té výšce můžeme diskutovat spíš z estetického hlediska), pak je tam konstrukce dna a to, zda jde o sestavu s dosedací vložkou - říká se jí toulec. Konstrukčně jsou dvě základní varianty, buď varianta bez toulce, kdy kontajner pro broky sedí přímo na prachu a nebo sestava s toulcem, kdy prach sedí na tom vnitřním osazení a nábojová hustota může být nižší než téměř 100%, jak je to u sestavy bez toulce. Vliv hraje i síla stěny na ústí nábojnice, která souvisí s odporem při zážehu a hraje svoji roli. Proto jsou taky některé nábojnice vystruženy na ústí, aby se otevítaly líp, než jiné.
    To všechno má pochopitelně zásadní vliv na volbu prachu a zážehového systém, který se pak bezprostředně podílí na vývinu rány a je součástí toho, co vnímá střelec ve formě zpětného rázu. Zápalky jsou obecně cca ve 2-4 variantách podle množství zápalkové slože a její konstrukci. A vliv mají rovněž nezanedbatelný.
    To co Kuba nezmínil je volba konstrukce kontajneru, který má právě pro vnímání účinku zpětného rázu naprosto zásadní vliv. V kombinaci s živostí prachu a zápalkou to právě určuje, jak je zpětný ráz zbraně vnímán střelcem.
    Samostatnou otázkou je pak volba broků a jejich průměru. Broky se legují na příslušnou tvrdost pomocí antimonu a jsou střelci a firmy, kteří dokonce preferují pokovení broků niklem, aby ty broky byli ještě tvrdší a lépe drtili asfalt.
    Průměr Kuba zmínil. Základem se SKEET jsou 2mm, ale byli i pokusy s 1,9mm nebo naopak někdo chtěl 2,25mm. To, co nezaznělo, je, že SKEET má jasně stanovenou maximání navážku broků pravidly (náboj nesmí překročit 24,5g), takže pokud je brok menší, je jich tam logicky víc a i ten posun třeba z 2,00 na 1,90 mm hraje roli.
    No, pak už to stačí jen precizně sestavit a může se na střelnici :D

    • @Sync923
      @Sync923 ปีที่แล้ว

      Já mám pocit, že všechno výrobci moc komplikují.
      Jenom, co se týká loveckého brokového střeliva ve 12x70 tak jsou obrovská kvanta druhů a variant.
      Já loni vzal do bažantnice ze zvědavosti mix různých druhů a fungovalo všechno stejně.
      Na kačenách to samé ale zjistil jsem jeden druh zahraničního střeliva, který je rychlejší a není třeba tolik předsadit.Ale moc komfortní střílení to není...
      Důležitější je ovládat předsazení, zhodnotit rychlost, směr a vzdálenost, uvědomit si čím střílím a kde jsou hranice.
      Pár borců střílelo historickým střelivem Black Star, oranžovým papírákem v cal. 16 a padalo jim to taky. Já si vzal red and black z nostalgie 😅

  • @jozefmorvay6854
    @jozefmorvay6854 ปีที่แล้ว +1

    Zdravím hoši, znova výborný rozhovor. Urobil som si "výlet" do nepreskúmanej oblasti skeet-u a bolo to zaujímavé počúvanie. Jakub je fajn chalanisko a pekne všetko opísal. Takže znova, palec hore - super práca 👍👍👍 Jozef z Nitry.

  • @angrydad_CZ
    @angrydad_CZ ปีที่แล้ว +1

    opět super video

  • @profikevzen6470
    @profikevzen6470 4 หลายเดือนก่อน

    jo... něco podobného se mi děje když lovím... tu vteřinu výstřelu si mozek nějak zapamatuje a nechá se "přehrát ze záznamu"... ono oko a mozek jsou zajímavé věci, nebo po chytání ryb na splávek, pak zavřu oči a ještě hodiny po tom vidím v duchu pumpující splávek :D :D :D.
    A olovo - proti tomu jsou akorát hlupáci, jejich argument je v podstatě "ale tam je to zakázané..." jo, jenže v té zemi je zakázané i mít u sebe kudlu :D ... Olovo škodí jenom ptákům, když ho pozřou - nějak se ho prostě nedokáží zbavit, zůstává ve střevech kde se v kyselém prostředí rozpouští a způsobuje pomalou otravu. Ale prakticky, se to moc neděje - olovo je těžké, takže rychle klesá až do spodních vrstev mimo dosah všeho. Rybám to vůbec neškodí... A otrava olovem u člověka - to se stane jenom když Římané kyselé vína svařovali v oxidovaných olověných kotlích, kde dochází k reakcím a kyselé víno sládne...no a když to lili jako duha, tak se otrávili ;) . Prostě je to jedna cesta k postupnému odzbrojení :/ a zavedení NWO, kde jsou už jen otroci vedené hrstkou megalomanů ;). Každý totalitní režim "šel" po zbraních - možnosti odporu ;) ... A ty co to reálně prosazují si tím dělají jen politickou kariéru - nejrychlejší cesta ke korytu je přes ekologii!!!! Většinou ani sami nevěří tomu, co melou - ale je jim to jedno - hlavně že to sype!!! ;) A třeba LČR jim dají na rok 1,6mil kč za pozorování vlka, nebo bobra ;) ... a to jeden z mnoha grantů... ;)

  • @MKhan-dx2gm
    @MKhan-dx2gm ปีที่แล้ว +2

    Add English subtitles to this video

  • @RobertoNasciment
    @RobertoNasciment ปีที่แล้ว +1

    Szkoda, że tak słabo rozumiem czeski, bo robicie ciekawe materiały, chciałbym lepiej poznać czeski świat strzelecki