Povijesna četvrt #39: Počeci kršćanstva u Hrvata

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ก.พ. 2025
  • Novom epizodom 'Povijesne četvrti' započinjemo treću sezonu podcasta.
    U ovoj sezoni i dalje ćemo se baviti više i manje kontroverznim temama iz crkvene povijesti, a dio ćemo posvetiti i obljetnici 1100 godina Hrvatskog Kraljevstva koju obilježavamo 2025. godine. U prvoj epizodi donosimo povijesno-stručnu perspektivu o počecima kršćanstva na hrvatskim prostorima.
    U podcastu - koji u trajanju 20-25 minuta ide svakog drugog četvrtka - prof. Trpimir Vedriš s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu, govori o kontroverznim temama iz crkvene povijesti (poput križarskih ratova, inkvizicije, progona vještica…), rasvjetljavajući te odvajajući stvarnost i akademske zaključke od iskrivljene povijesti i površnih zaključaka koji najčešće dominiraju popularnom kulturom pa onda i kolektivnom svijesti.
    Intervju o podcastu s dr. sc. Vedrišem pročitajte ovdje 👉 www.bitno.net/...
    Kamera i montaža: Marin Škarica 👉 / skarica.weddings
    Pitanja i prijedloge možete nam slati na e-mail: povcetvrt@gmail.com
    Portal Bitno.net: www.bitno.net/
    Klub prijatelja: www.bitno.net/...
    Facebook: / bitno.net
    Instagram: / bitnonet
    TikTok: / bitno.net
    Twitter: / bitnonet
    #počecikršćanstva #hrvati #hrvatska #katoličkacrkva #kršćanstvo #srednjivijek #trpimirvedriš #povijesnačetvrt #povijest #pokrštavanje

ความคิดเห็น • 48

  • @draganjagodic4056
    @draganjagodic4056 13 วันที่ผ่านมา +3

    Izuzetno zanimljiva tema i odlična emisija gospodine Vedriš. Hvala.

  • @marinakatinic7657
    @marinakatinic7657 12 วันที่ผ่านมา +4

    Odlično! Jasna Horvat napisala je zanimljiv roman Az o ćirilometodskoj problematici, preporučujem!

    • @trpimirvedris
      @trpimirvedris 12 วันที่ผ่านมา +3

      Hvala lijepa na preporuci. Spomen ćirilometodske tradicije podsjetio me na nešto što pretpostavljam da će potaknuti mnoge gledatelje/slušatelje na pitanje zašto nisam o tome više govorio. Ukratko, riječ je o kronološki mlađem sloju procesa kristijanizacije (od druge polovice odnosno kasnog 9. st.) od ovoga koji sam želio ovdje dotaknuti. Bila bi to, naravno, lijepa tema za sebe.

  • @CroRower94
    @CroRower94 13 วันที่ผ่านมา +7

    Možda u budućnosti tema o svetoj topografiji Slavena i da se tako izrazim, kristijanizaciji staroslavenskih običaja. Dobar odabir smjera tema za novu sezonu, jedva čekam!

    • @manuke944
      @manuke944 4 วันที่ผ่านมา

      Da, palimo vatru za pocetak ljeta, to prepisujemo sv.Ivanu pa zovemo Vatrama Ivanjskim. Pa se negdje pali i za pocetak zime, pa se naziva paljenje badnjaka itd. Pa tetovaze nasih baka, koje su slavenskih motiva (jelica, ogradice) a ne klasicni krscanski simboli, pa i danas mislimo da su za borbu protiv Turaka. Interesantna tema

  • @helagrgic4455
    @helagrgic4455 13 วันที่ผ่านมา +4

    Hvala na videu.
    Zanima me više o temi ranog kršćanstva u Dalmaciji.
    Pozdrav iz Premanture !

  • @zvonkoseremet6094
    @zvonkoseremet6094 13 วันที่ผ่านมา +8

    Sacuvaj nas Boze tzv. modernisticke ili "nove" teologije!

    • @CROJERO
      @CROJERO 4 วันที่ผ่านมา

      A ti se vrati u kameno doba i tako živi. Koliko ćeš izdržati?

  • @kixonjafrajer
    @kixonjafrajer 13 วันที่ผ่านมา +6

    Višeslavova krstionica na naslovnici videa je samo "clickbait"!😂
    Šalim se naravno, ali nadam se da ćeš i o njoj štogod reći u idućim epizodama.
    Pozdrav iz Litve!

    • @trpimirvedris
      @trpimirvedris 13 วันที่ผ่านมา +4

      Nema veze s autorom - izbor dizajnera za privlačenje gledatelja s Baltika...

    • @kixonjafrajer
      @kixonjafrajer 13 วันที่ผ่านมา

      ​@@trpimirvedris hahahaha

    • @ivansimic5994
      @ivansimic5994 10 วันที่ผ่านมา +1

      Preporučam knjigu Hrvatska krstionica dr Pantelića

    • @kixonjafrajer
      @kixonjafrajer 10 วันที่ผ่านมา

      Hvala, pogledat ću! ​@@ivansimic5994

    • @komnina99
      @komnina99 9 วันที่ผ่านมา +3

      Veze sa Hrvatima nema.

  • @kk-cn1eu
    @kk-cn1eu 13 วันที่ผ่านมา +3

    👍🏻🙋🏻🇭🇷🇻🇦

  • @tomislavkvaternik8724
    @tomislavkvaternik8724 9 วันที่ผ่านมา

    Možda bi bila zanimljiva tema ona vezana uz Istarski raskol, Spor triju poglavlja i ulogu porečkog biskupa Eufrazija u toj problematici. Rekao bih da to za većinu slušateljstva/gledateljstva predstavlja potpunu nepoznanicu.

  • @MegaTratincica
    @MegaTratincica 8 วันที่ผ่านมา +2

    Prvi put cujem za tezu da su Hrvati pokršteni od strane Franaka! Sto se tice Porfirogeneta, njegovi spisi mozda sadrze neprovjerene informacije, no on je napisao sto je 'čuo', a 'čuo' je da u pokrajini Dalmaciji zivi narod koji sebe naziva 'Hrvati'. To je sasvim sigurno bio ispravan podatak.

  • @sinisarkman4390
    @sinisarkman4390 12 วันที่ผ่านมา

    Dobro kakvo doseljavanje slavena koliki su vec dokazali da ga bije ni bilo da su I iliri bili slaveni.

  • @zdravkovampovac8957
    @zdravkovampovac8957 13 วันที่ผ่านมา +4

    Gospodine Vedriš, morate razlikovati postojanje kršćanstva među starosjedilačkom populacijom na ovim prostorima već u vrijeme 4. st. od kršćanstva poslije seobe Hrvata u 7. st.(bdw. koja se nikada nije dogodila! Došlo je nekoliko plemena Hrvata iz Bijele Hrvatske, 2-3000 konjanika, isključivo ratnika, bez žena, djece, staraca...) Da skratim: Hrvati su (smo) starosjedilačko stanovništvo na istočnoj obali Jadrana sve do Drave na sjeveru a ime su dobili poslije dolaska ratničkih plemena Hrvata "iza Karpata". Od njih smo poslije dobili ime. Niste spominjali prosvjetitelje Tita i sv. Jeronima koji su djelovali u Dalmaciji prije vremena koje spominjete u svojem izlaganju. I još nešta što vjerojatno ne znate, da su Hrvati dva puta primali kršćanstvo: prvi puta dragovoljno od ogranaka nasilno rasijane armenske (katoličke!) crkve koja je tu već bila u 4. stoljeću i drugi puta pod pritiskom od strane rimske crkve djelovanjem opata Martina u 7. st.! Preporučujem Vam moje dvije knjige u kojima argumentirano pišem o toj problematici a to su: Zdravko Vampovac: "Armenija, naš daleki blizanac"(2016.) i "Ukrajina, Hrvati i Krpati" (2021.) Ima ih u svakoj većoj knjižnici i u knjižari "Dominović" u Zagrebu. Za proširenje i produbljenje znanja o toj tematici toplo Vam ih preporučujem. Stojim Vam na raspolaganju.

    • @SSlavonac
      @SSlavonac 12 วันที่ผ่านมา

      Do takvog zaključka sam i ja došao, danas je to i znastveno dokazano, da su 3/4 stanovništva na balkanu starosjedioci. Osobno i sam pripadam I-P37 haplogrupi. Jedino što ipak mislim, da je tu bilo žena i djeca jer nebi se slaveni mogli tako brzo asimilirati sa domaćim stanovništvom i uzimati njihove žene.To nije uspjelo nikome u povijesti. Pitanje je, kako su malobrojni slaveni uspjeli nametnuti slavenski jezik večini.

    • @trpimirvedris
      @trpimirvedris 12 วันที่ผ่านมา +4

      Hvala Vam na komentaru. Što se seobe tiče - možete uočiti da - osim što to pitanje nije bilo predmet ove "Četvrti" - sam bio vrlo pažljiv u formuliranju tog problema, upravo svjestan njegove složenosti tj. različitih interpretacija među stručnjacima. Što se dolaska imena tiče - ta pretpostavka odgovara mišjenju više istraživača procesa oblikovanja ranosrednjovjekovnih naroda (ne samo na području Hrvatske) da se "sele identiteti, a ne narodi". Drugim riječima, ponekad nositelji imena ili drugih identitetskih markera nisu nužno većina populacije na nekom području. Što se pak početaka kršćanstva u Dalmaciji i Panoniji tiče - mislim da sam jasno naznačio da pitanje početaka ovisi o tome što želite uzeti kao polaznu točku. Krenuo sam od tradicionalne interpretacije upućujući na činjenicu da bi se, sasvim legitimno, povijest kršćanstva među Hrvatima mogla započeti i od prvotne kristijanizacije Dalmacije u antici. To doduše ne implicira automatski i postojanje Hrvata na tom prostoru u to vrijeme. No, kad spominjete pitanje genetskog materijala - i to je pitanje koja sam ovlaš dotaknuo, a koje sigurno zaslužuje podrobniju obradu: naime pitanje omjera pred-slavenskih populacija i doseljenih Slavena. Činjenica da su identitetske oznake poput imena, jezila ili pripovijesti o podrijetlu u ovom slučaja odigrale ključnu ulogu u samoidentifikaciji Hrvata, ne dokida mogućnost da su "starosjedioci" (romanizirani stanovnici rimske Dalmacije) u procesu etnogeneze igrali veću ulogu nego što se, barem tijekom poslejdnje dva stoljeća, u historiografiji uočavalo.

    • @zdravkovampovac8957
      @zdravkovampovac8957 12 วันที่ผ่านมา

      @@trpimirvedris Hvala Vam na odgovoru gospodine Vedriš. No, niste komentirali moje "otkriće" opisano u knjizi "Armenija, naš daleki blizanac" da su Hrvati dva puta pokrštavani (iako se u 4. stoljeću nisu tako zvali!) Bili su to autohtoni preci današnjih Hrvata. Još jednu činjenicu naša labava historiografija ignorira povezanost povijesnih ličnosti i tla na kojem su rođeni i djelovali. Npr. Nijemci bez razmišljanja svojataju sv. Vulfilu (Ulfilu) a mi se olako odričemo sv. Jeronima koji je za sebe sam rekao da je Dalmatinac, a znamo da Dalmacija nije ni Škotska ni Aljaska, već je kolijevka predaka hrvatskog naroda i ranog kršćanstva. Itd. itd. Hvala Vam na pozornosti.

    • @trpimirvedris
      @trpimirvedris 12 วันที่ผ่านมา +2

      @@zdravkovampovac8957 Istina je, nisam komentirao referenciju na armensku epizodu, ali zaista nisam upućen u to pa ne bih želio govoriti na pamet. Što se Jeronima tiče - uopće ne mislim da ga se treba 'odricati'. Ne tvrdeći, naravno, da je bio Hrvat u modernom 'etničkom' ili nacionalnom smislu, on definitivno jest dio našeg kulturnog nasljeđa. Štoviše, eto inspiracije za još jednu epizodu!

    • @zdravkovampovac8957
      @zdravkovampovac8957 12 วันที่ผ่านมา +1

      @@trpimirvedris Hvala Vam za odgovor. Kao što možete zaključiti istraživanja se i danas rade, doduše s manjim intenzitetom i to više u privatnoj režiji a manje institucionalnoj (koji misle da je sve rečeno). U svakom slučaju Vaša su izlaganja vrlo dobra i sveobuhvatna te kao tematski tako i sadržajno zanimljiva za današnju uspavanu javnost. S nestrpljenjem očekujem Vaš video na temu sv. Jeronima. Želim Vam svako dobro i još više uspjeha u izvlačenju iz zaborava starohrvatskih tema. Srdačan pozdrav.

  • @mirjanadodigovic1746
    @mirjanadodigovic1746 11 วันที่ผ่านมา +2

    Bilo bi zanimljivo čuti nešto više o pretkršćanskoj vjeri Hrvata.

    • @brunobijac4667
      @brunobijac4667 10 วันที่ผ่านมา

      U SEDMOM STOLJEČU PAPA AGATON JE BARBARE HRVATE PREVEO NA KATOLIČANSTVO, A HRVATI KAO BARBARI KOLIKO MI JE POZNATO DA NISU IMALI SVOJU CRKVU ILI MOŽDA JESU DA AKO IH JE PAPA AGATON PREVEO NA KATOLIČANSTVO. KOLKO MI JE POZNATO DA SU BARBARI BEZ VJERE KAO I KOMUNISTI TE DOK SU HRVATI PREVEDENI NA KATOLIČANSTVO ZA RAZLIKU OD KOMUNISTA KOJI SADA POSTAJU KATOLICI DA SE KRSTE SA 100 KILA TEŽINE ZA RAZLIKU KAJ JE OBIČAJ OD 7 DO 10 KILA TEŽINE I DA JE POTREBAN VILJUŠKAR DA IH DIGNE JER SU PRETEŠKI DA IH KUM ILI KUMA DIGNE I DRŽI NA RUKAMA DA DOBIJU SOL U USTA I DA IH SE POLIJE KRŠTENOM VODICOM PO GLAVI IZNAD SVETOG ZDENCA.

    • @Vjekoslav-vf3hr
      @Vjekoslav-vf3hr 9 วันที่ผ่านมา

      Poganizam i sotonizam

    • @voliminter
      @voliminter 8 วันที่ผ่านมา

      pa slavenski paganizam , imaš bezbroj peruna veleža , mokošica...

  • @ruzicaa6389
    @ruzicaa6389 10 วันที่ผ่านมา

    Toliko spomenika, grobova, usmenih predanja, kovanica i td.....

    • @komnina99
      @komnina99 9 วันที่ผ่านมา

      Spomenika nema, grobova nema, usmenih predanja nema, kovanica nema. U sustini Hrvati nemaju nista, sem faslifikovanih povelja i par nekih kamenova sto su iskopali .