Świetny materiał! Mimo, iż większość zagadnień była mi znana, to spotkałem się tu z niezwykle ciekawym i nie spotkanym wcześniej zobrazowaniem problemów, jak choćby pokazanie na osi czym jest kwadrat "i" czy wizualizacja równań Maxwella. Brawo!
Matematyka likwiduje logikę w mózgach ludzi . Matematyka jest oparta na umawianiu się , że nieprawda jest prawdą . Mężczyzna i kobieta , to dla naszej matematyki dwoje ludzi , a w rzeczywistości różnią się wieloma elementami . Ale umówiliśmy się i dwa różne elementy nazywamy tak samo i liczymy tak samo . Dwóch ludzi . Dziesięć palców przy obu rękach . Liczymy wszystkie jako jednakowe , a każdy jest inny . Nawet te , które wyglądają jednakowo różnią się powierzchnią paznokci , ilością komórek , czy liniami papilarnymi . Dla nas to jest 10 palców , a w rzeczywistości to są różne elementy . Jednak umówiliśmy się i liczymy nieprawdę . Traktujemy nieprawdę jako prawdę . Tam bardzo , bardzo daleko , tam , we wszechświecie bez ludzkich mózgów , w ogóle nie zachodzi określanie ilości . Tam nie ma żadnej matematyki . Tam nie ma trójkątów z tym a2 + b2 = c2 . I co jest prawdziwe ? Trójkąty na Ziemi , czy ten bezwzględny wszechświat bez określania ilości ? Cała matematyka , to ludzkie wymysły oparte na umawianiu się , że nieprawda jest prawdą . Co istnieje , a co nie istnieje ? Ten bezwzględny wszechświat , czy trójkąty i a2 + b2 = c2 ? Matematyka robi kaszę z mózgów fizyków i astronomów . Nie starają się zrozumieć kosmosu przez to , co widzą , tylko przez to , co mogą obliczyć . Wyliczenia matematyczne podnieśli do roli wyroczni wszechświata . A jak wyliczenia się nie zgadzają , to wprowadza się dopasowywacze nazywane stałymi . Matematyka jest ułomna , jednak dzięki jej zastosowaniu mamy wiele wynalazków . Ale mnie kolana nie zginają się przed określaniem ilości . Nie będę klękał przed matematyką . To nie wyrocznia . To jak opium dla ludzkich mózgów . Daje euforię , a później ból i zaćmienie umysłowe . Mnie to nie kołysze . Aha ! Umiera ostatni wierny i wraz z nim umiera jego bóg . Nie ma wiernych , nie ma boga . Umrze ostatni człowiek , umrze , przestanie istnieć matematyka . Zarfil
Co to jest konwercja? Bo pojawilo sie zarówno pisemnie na prezentacji, jak i ustnie. Z kontekstu domyslam sie, ze chodzi o konwersje, ale konwercja to moze jakiś termin techniczny? Nie spotkalem sie nigdy.
Podobno teorie elektromagnetyzmu w wiekszosci sformulowal Amper, tyle ze nie mial formalnego wyksztalcenia, wiec wzial maxwella żeby mu pomógł ze wzorami. Zreszta to Amper rowniez wynalazl pierwszy silnik elektryczny, bez tego rewolucja miala by o wiele mniejszy zasieg - moglibysmy uzywac prądu co najwyzej do ogrzewania, oświetlenia i ogladania TV. A maszyny wciaz bylyby parowe :)
Cześć z omawianych równań to równania fizyczne a nie matematyczne tzn nie były przełomem w matematyce a w fizyce. Tak że tytuł klipu jest trochę nie na miejscu !
W końcówce już nie. Pod koniec lat 70 w programie studiów mieliśmy obliczenia na suwaku, ale pozostało to już tylko w programie. Kupiliśmy suwaki, ale nie mieliśmy już zajęć z posługiwania się nimi.
@@marekhorodyski W technikum musieliśmy to zdawać. Rok 1976. Wtedy jeszcze obowiązywały również krzywiki (rysunek techniczny). Dla współczesnej młodzieży to są obiekty muzealne. 🏛️
Film ciekawy, ale nie na temat. Wiele przedstawionych równań to nie równania matematyczne, a fizyczne. Fizyka zgodnie ze swoją nazwą opisuje przyrodę, naturę. Matematyka jest czystą abstrakcją, a jej pojęcia są nieprzekładalne na zjawiska naturalne. Jest idealna, w przeciwieństwie do świata fizycznego. Świat fizyczny jest przeciwieństwem matematycznego. Nie można np. prawa przyciągania nazywać równaniem matematycznym.
To są równania matematyczne. Opisują zjawiska fizyczne a przełomem były dlatego że pozwalają je opisać i lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Bez matematyki nie było by fizyki a zwłaszcza fizyki teoretycznej.
Nie można. To nie są równania matematyczne i trzeba być kompletnym ignorantem, by tak twierdzić. A najgorsze, że taki ignorant jeden z drugim będzie się odzywać i rżnąć wszechwiedzącego. Pokaż mi jeden podręcznik matematyki, w którym znajduje się prawo grawitacji Newtona. I co, zatkało? To teraz przeproś jeden z drugim za szerzenie fejków!
Z tą matematyką to może chodzi o zapis. Jest znak = więc wszystkie zapisy są równaniami, matematyczne bo symbole matematyczne też są a to, że opisują zjawiska fizyczne (niektórre przynajmniej) to są strikte zapisami formalne matematycznymi. Tak m się przynajmniej wydaje.
@@grzegorj magister zluzuj majty bo ci jeszcze żyłka strzeli. Nie myl pojęcia prawa grawitacji z równaniem na siłę grawitacji, które jest zapisem matematycznym a więc jest równaniem matematycznym. Zaznaczam równaniem a nie prawem matematycznym. Idąc twoim tokiem rozumowania to przy zadaniu z matematyki na obliczenie prędkości geparda równanie na obliczenie jego średniej prędkość V=S/t nie jest równaniem matematycznym. A może jest równaniem biologicznym? - Bo wskaż mi choć jeden podręcznik do fizyki czy matematyki który opisuje i klasyfikuje geparda a podręcznik od biologii owszem. Czy chcesz czy nie są to równania meatematyczne opisujące prawa czy wielkości fizyczne.
Jeżeli chodzi o liczby urojone, to nadal nie widzę sensu. Czy to oznacza, że na siłę liczbę spoza osi na siłę chcemy umieścić na powrót na tej osi??? Przecież obrotu, jak w przykładzie, dokonujemy na liczbie rzeczywistej. bezsens. Poza tym do określania położenia punktów poza osiami stosuje się współrzędne. Wytłumaczenie tego w podcaście nie jest akceptowalne.
@@koroner82 chce mi pan powiedzieć, że w przestrzeni 1D do opisania obiektu leżącego poza osią mają zastosowanie właśnie liczby urojone??? Proszę podać przykład. Dziękuję.
Liczby urojone są podstawą elektrotechniki i elektroniki prądów zmiennych. Bez liczb urojonych nie ma sieci energetycznych, nie ma telefonów, komunikacji radiowej, i wielu innych rzeczy.
@@TestTest-fs6eh Miałeś podać przykład wykorzystania, a nie mądrzenia się. A ponieważ widać jesteś ograniczony to powiem dokładnie. Proszę podać konkretnie, w jaki sposób działanie telefonu jest zależne od liczb urojonych.
@@montffa9222 No nie.... Telefon komórkowy to za wysokie progi dla Ciebie... Prąd i napięcie w gniazdku jest określony wzorem z liczbami urojonymi i zespolonymi. np. u=230e(do potęgi)j(omega*t + fi) Każde radio działa na zasadzie rezonansu obwodu Z= -j/(omega)*C +j*(omega)*L ---- Jakbyś nie wiedział to w matematyce sqrt(-1) to i a w elektrotechnice to j.
Poprawna forma to pisownia rozłączna - "wszech czasów". W języku polskim nie funkcjonuje taki wyraz jak „wszechczasy” (istnieją co prawda podobne zrosty, np. wszechświat czy wszechmoc), dlatego pisownia łączna nie ma tutaj uzasadnienia.
Z ciekawych równań dodałbym: (a*a-1)/(a-1)=a+1 gdy pod "a" wstawimy 1 wyjdzie nam, że 0:0=2 [ 1/(1^2) + 1/(2^2) + 1/(3^2)...+1/(n^2) ] * (6/π) = π = (6/π) * [(1/(1-2^-2)) * (1/(1-3^-2) * (1/(1-5^-2) * (1/(1-7^-2) * (1/(1-11^-2)...* (1/(1-p^-2)] To równanie pokazuje że liczba PI i liczby pierwsze są ze sobą połączone by zachować równość ciągów arytmetycznego i geometrycznego. Zatem rozkład liczb pierwszych nie jest przypadkowy.
@@maciejzielinski2432 a no to że z tego równania wynika że hipoteza Riemanna musi być prawdziwa a spirala Ulama tworzy linie z liczb pierwszych gdyż rozkład liczb pierwszych nie jest losowy a ma porządek, który musi odtwarzać liczbę PI.
@@jarekk.8247 ale czy oprócz tego ,że możesz się popisać jakąś wiedzą to ma jeszcze jakieś znaczenie , czy raczej traktować to jako ciekawostkę przydatną do rozwiązywania krzyżuwek . A może jest to wiedza pokroju konkluzji tego filmu , że trzepot motyla wpływa na pogodę na drugim końcu śiwata , a może jako sztuka dla sztuki .
@@maciejzielinski2432 Nawet jak ludzie wymyślą teorię wszystkiego to i tak następnego dnia będą musieli iść do pracy by mieć za co zapełnić żołądek. Jesteśmy niewolnikami żołądków, sam Einstein to stwierdził. Pozdrawiam 😉
Cwaniaczku, dla a=1 masz dzielenie przez 0, zagadka poziom liceum. Jak ci wynika że hipoteza Riemanna jest prawdziwa, to zgłoś się po odbiór swojej bańki, jak ci wypłacą to przyznam ci rację.
Bardzo ciekawy film i motywujący uczniów do nauki matematyki
Świetny materiał! Mimo, iż większość zagadnień była mi znana, to spotkałem się tu z niezwykle ciekawym i nie spotkanym wcześniej zobrazowaniem problemów, jak choćby pokazanie na osi czym jest kwadrat "i" czy wizualizacja równań Maxwella. Brawo!
❤🎉😮 dziękuję za ten cenny przekaz 😮🎉❤
Cudownie zrobiony filmik :)
Ja nie wiem czemu czepiacie sie glosu. Podglosnilem sobie i jest dobrze. Merytorycznie bardzo ciekawy maaterial.
Dziękuje za ten materiał.
Matematyka likwiduje logikę w mózgach ludzi . Matematyka jest oparta na umawianiu się , że nieprawda jest prawdą . Mężczyzna i kobieta , to dla naszej matematyki dwoje ludzi , a w rzeczywistości różnią się wieloma elementami . Ale umówiliśmy się i dwa różne elementy nazywamy tak samo i liczymy tak samo . Dwóch ludzi .
Dziesięć palców przy obu rękach . Liczymy wszystkie jako jednakowe , a każdy jest inny . Nawet te , które wyglądają jednakowo różnią się powierzchnią paznokci , ilością komórek , czy liniami papilarnymi . Dla nas to jest 10 palców , a w rzeczywistości to są różne elementy . Jednak umówiliśmy się i liczymy nieprawdę . Traktujemy nieprawdę jako prawdę . Tam bardzo , bardzo daleko , tam , we wszechświecie bez ludzkich mózgów , w ogóle nie zachodzi określanie ilości . Tam nie ma żadnej matematyki . Tam nie ma trójkątów z tym a2 + b2 = c2 . I co jest prawdziwe ?
Trójkąty na Ziemi , czy ten bezwzględny wszechświat bez określania ilości ?
Cała matematyka , to ludzkie wymysły oparte na umawianiu się , że nieprawda jest prawdą . Co istnieje , a co nie istnieje ? Ten bezwzględny wszechświat , czy trójkąty i a2 + b2 = c2 ?
Matematyka robi kaszę z mózgów fizyków i astronomów . Nie starają się zrozumieć kosmosu przez to , co widzą , tylko przez to , co mogą obliczyć . Wyliczenia matematyczne podnieśli do roli wyroczni wszechświata . A jak wyliczenia się nie zgadzają , to wprowadza się dopasowywacze nazywane stałymi .
Matematyka jest ułomna , jednak dzięki jej zastosowaniu mamy wiele wynalazków . Ale mnie kolana nie zginają się przed określaniem ilości . Nie będę klękał przed matematyką . To nie wyrocznia . To jak opium dla ludzkich mózgów . Daje euforię , a później ból i zaćmienie umysłowe . Mnie to nie kołysze .
Aha !
Umiera ostatni wierny i wraz z nim umiera jego bóg . Nie ma wiernych , nie ma boga . Umrze ostatni człowiek , umrze , przestanie istnieć matematyka .
Zarfil
Lektor czyta tak, jakby nie chciał obudzić dzieci śpiące w tym samym pomieszczeniu.
Tak,masz rację też to zauważyłem
obudzić dzieci śpiące
@@PanPiotr13 Temat ciekawy ale nie da się tego słuchać w takim wydaniu. Katastrofa.
Chłopie, kurwa... kręciłeś to o 3 w nocy? Słuchać tego zmulonego głosu nie można...
Właśnie dokładnie o tym pomyślałem 😂
zapowiada się nieźle 😊
Co to jest konwercja? Bo pojawilo sie zarówno pisemnie na prezentacji, jak i ustnie. Z kontekstu domyslam sie, ze chodzi o konwersje, ale konwercja to moze jakiś termin techniczny? Nie spotkalem sie nigdy.
Wspaniały film. Jednak misi pan zainwestować w mikrofon
Znakomite!
Podobno teorie elektromagnetyzmu w wiekszosci sformulowal Amper, tyle ze nie mial formalnego wyksztalcenia, wiec wzial maxwella żeby mu pomógł ze wzorami. Zreszta to Amper rowniez wynalazl pierwszy silnik elektryczny, bez tego rewolucja miala by o wiele mniejszy zasieg - moglibysmy uzywac prądu co najwyzej do ogrzewania, oświetlenia i ogladania TV. A maszyny wciaz bylyby parowe :)
Kolega coś z głosem?...
Cześć z omawianych równań to równania fizyczne a nie matematyczne tzn nie były przełomem w matematyce a w fizyce. Tak że tytuł klipu jest trochę nie na miejscu !
To są równania matematyczne. Opisują zjawiska fizyczne a przełomem były dlatego że pozwalają opisać i lepiej zrozumieć otaczający nas świat
@@amleta432 Tytuł jest całkiem nie na miejscu ;)
Suwaki były używane również latach siedemdziesiątych.
W końcówce już nie. Pod koniec lat 70 w programie studiów mieliśmy obliczenia na suwaku, ale pozostało to już tylko w programie. Kupiliśmy suwaki, ale nie mieliśmy już zajęć z posługiwania się nimi.
@@marekhorodyski W technikum musieliśmy to zdawać. Rok 1976. Wtedy jeszcze obowiązywały również krzywiki (rysunek techniczny). Dla współczesnej młodzieży to są obiekty muzealne. 🏛️
pitagoras twierdzi ze matematyka smierdzi fajny kanal lapa w gore
A Tales dowodzi że to nic nie szkodzi
Co wyjdzie z połączenia Johna Napiera z Dalajlamą ?
Napier Dalaj ?
@@AB-bp9fi 😉
mądre to było
Co prawda lektor jest robotem i do tego źle ustawionym, ale treści są ok
Wolę takiego robotycznego lektora niż AI. Gość ogarnia matme, nie wymagajmy, żeby był radiowcem.
@@jerzykiler4386 no więc oceniłem ok.
Głos lektora przypomina mi głos księdza misjonarza.
Dlaczego nie ma nic o Polskiej Szkole Matematycznej
Ok tylko nie ten lektor...
Film ciekawy, ale nie na temat. Wiele przedstawionych równań to nie równania matematyczne, a fizyczne. Fizyka zgodnie ze swoją nazwą opisuje przyrodę, naturę. Matematyka jest czystą abstrakcją, a jej pojęcia są nieprzekładalne na zjawiska naturalne. Jest idealna, w przeciwieństwie do świata fizycznego. Świat fizyczny jest przeciwieństwem matematycznego. Nie można np. prawa przyciągania nazywać równaniem matematycznym.
można
To są równania matematyczne. Opisują zjawiska fizyczne a przełomem były dlatego że pozwalają je opisać i lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Bez matematyki nie było by fizyki a zwłaszcza fizyki teoretycznej.
Nie można. To nie są równania matematyczne i trzeba być kompletnym ignorantem, by tak twierdzić. A najgorsze, że taki ignorant jeden z drugim będzie się odzywać i rżnąć wszechwiedzącego.
Pokaż mi jeden podręcznik matematyki, w którym znajduje się prawo grawitacji Newtona.
I co, zatkało? To teraz przeproś jeden z drugim za szerzenie fejków!
Z tą matematyką to może chodzi o zapis. Jest znak = więc wszystkie zapisy są równaniami, matematyczne bo symbole matematyczne też są a to, że opisują zjawiska fizyczne (niektórre przynajmniej) to są strikte zapisami formalne matematycznymi. Tak m się przynajmniej wydaje.
@@grzegorj magister zluzuj majty bo ci jeszcze żyłka strzeli. Nie myl pojęcia prawa grawitacji z równaniem na siłę grawitacji, które jest zapisem matematycznym a więc jest równaniem matematycznym. Zaznaczam równaniem a nie prawem matematycznym. Idąc twoim tokiem rozumowania to przy zadaniu z matematyki na obliczenie prędkości geparda równanie na obliczenie jego średniej prędkość V=S/t nie jest równaniem matematycznym. A może jest równaniem biologicznym? - Bo wskaż mi choć jeden podręcznik do fizyki czy matematyki który opisuje i klasyfikuje geparda a podręcznik od biologii owszem. Czy chcesz czy nie są to równania meatematyczne opisujące prawa czy wielkości fizyczne.
Aż tu nagle pojawia się wkładka żywego ludzia
Liczby to pojęcie abstrakcyjne, gdzież ich upatrywać w Przyrodzie
Jeżeli chodzi o liczby urojone, to nadal nie widzę sensu. Czy to oznacza, że na siłę liczbę spoza osi na siłę chcemy umieścić na powrót na tej osi??? Przecież obrotu, jak w przykładzie, dokonujemy na liczbie rzeczywistej. bezsens. Poza tym do określania położenia punktów poza osiami stosuje się współrzędne. Wytłumaczenie tego w podcaście nie jest akceptowalne.
W przestrzeni 1D jednowymiarowej nie ma współrzędnych - i taka oś jest podana w materiale więc chyba wszystko się zgadza.
@@koroner82 chce mi pan powiedzieć, że w przestrzeni 1D do opisania obiektu leżącego poza osią mają zastosowanie właśnie liczby urojone??? Proszę podać przykład. Dziękuję.
Liczby urojone są podstawą elektrotechniki i elektroniki prądów zmiennych.
Bez liczb urojonych nie ma sieci energetycznych, nie ma telefonów, komunikacji radiowej, i wielu innych rzeczy.
@@TestTest-fs6eh Miałeś podać przykład wykorzystania, a nie mądrzenia się. A ponieważ widać jesteś ograniczony to powiem dokładnie. Proszę podać konkretnie, w jaki sposób działanie telefonu jest zależne od liczb urojonych.
@@montffa9222
No nie.... Telefon komórkowy to za wysokie progi dla Ciebie...
Prąd i napięcie w gniazdku jest określony wzorem z liczbami urojonymi i zespolonymi. np.
u=230e(do potęgi)j(omega*t + fi)
Każde radio działa na zasadzie rezonansu obwodu Z= -j/(omega)*C +j*(omega)*L
----
Jakbyś nie wiedział to w matematyce sqrt(-1) to i a w elektrotechnice to j.
Asz mnie gardło rozbolało 😅
wszech czasów czy wszechczasów?
Poprawna forma to pisownia rozłączna - "wszech czasów".
W języku polskim nie funkcjonuje taki wyraz jak „wszechczasy” (istnieją co prawda podobne zrosty, np. wszechświat czy wszechmoc), dlatego pisownia łączna nie ma tutaj uzasadnienia.
@@koroner82
no to się bym pomylił, gdybym napisał tak, jak wydawało mi się poprawnie
Z ciekawych równań dodałbym:
(a*a-1)/(a-1)=a+1 gdy pod "a" wstawimy 1 wyjdzie nam, że 0:0=2
[ 1/(1^2) + 1/(2^2) + 1/(3^2)...+1/(n^2) ] * (6/π) = π = (6/π) * [(1/(1-2^-2)) * (1/(1-3^-2) * (1/(1-5^-2) * (1/(1-7^-2) * (1/(1-11^-2)...* (1/(1-p^-2)]
To równanie pokazuje że liczba PI i liczby pierwsze są ze sobą połączone by zachować równość ciągów arytmetycznego i geometrycznego. Zatem rozkład liczb pierwszych nie jest przypadkowy.
i co z tego :-)
@@maciejzielinski2432 a no to że z tego równania wynika że hipoteza Riemanna musi być prawdziwa a spirala Ulama tworzy linie z liczb pierwszych gdyż rozkład liczb pierwszych nie jest losowy a ma porządek, który musi odtwarzać liczbę PI.
@@jarekk.8247 ale czy oprócz tego ,że możesz się popisać jakąś wiedzą to ma jeszcze jakieś znaczenie , czy raczej traktować to jako ciekawostkę przydatną do rozwiązywania krzyżuwek . A może jest to wiedza pokroju konkluzji tego filmu , że trzepot motyla wpływa na pogodę na drugim końcu śiwata , a może jako sztuka dla sztuki .
@@maciejzielinski2432 Nawet jak ludzie wymyślą teorię wszystkiego to i tak następnego dnia będą musieli iść do pracy by mieć za co zapełnić żołądek. Jesteśmy niewolnikami żołądków, sam Einstein to stwierdził. Pozdrawiam 😉
Cwaniaczku, dla a=1 masz dzielenie przez 0, zagadka poziom liceum. Jak ci wynika że hipoteza Riemanna jest prawdziwa, to zgłoś się po odbiór swojej bańki, jak ci wypłacą to przyznam ci rację.
Ciekawy odcinek ale lektor strasznie c***y az wyłączę w trakcie bo tego sie słuchać nie da
Zawaliste nagranie, chyba odkryłem zawalisty kanał
Miło mi. Witam na pokładzie.
ciekawe czy trzepot gruchy w Katowicach wpływa na zajście w ciążę w Kanadzie wydaje się , że tak 🤣🤣🤣
Też tak myślę.
wiedza 10/10, prezentacja 10/10, audio 2/10 ... po co to szeptanie?