dziękuję serdecznie za Twoją pracę, robisz więcej dla "polskiej elektryki" niż wszystkie SĘP-y razem wzięte...;) mam nadzieję, że SĘP-y się nie obrażają -Waszą pracę też doceniam.
Trafiłem tu dwa lata po publikacji. Sam układ który zrobiłeś jest ciekawy ale dla standardowego klienta za skomplikowany. Szczególnie mówię tu o żonach, które później nie mają pojęcia co wcisnąć, żeby włączyć to co chcą (tak wiem, że to tylko dwie klapki) lepszą opcją moim zdaniem jest założenie jednej, podanie stałego zasilania na czujki, a pod łącznik danie sterowania na samą żarówkę. Pozdrawiam i naprawdę super robotę robisz na youtube ;) pzdr.
Witam a jak by wyglądał ten schemat przy podłączeniu go do zasilacza led ewentualnie do taśm led, a poza tym naprawdę bardzo fajnie tłumaczysz i pokazujesz jak wykonać dane połączenia. Pozdrawiam Mirek P.S albo pokarz to w filmiku ponieważ led są na topie
Mam pytanie: chcac zapalic to samo oświetlenie w kilku roznych miejscach 4rech (czyki zastosowac schodowy, krzyzowy, krzyzowy i schodowy) oraz zastosowac 3 czujki ruchu należy połączyć analogicznie czy można pominąć klawisz aktywacji czujnikow i spiąć je na krotko aby zawsze byly zasilone tak by nie trzeba bylo o tym pamiętać. W ktorym miejscu wpiac czujnimi ruchu? Buduje dom i rozkminiam taka strategie przy oswietleniu korytatza na piętrze.
Super filmik zarówno ten z jednym czujnikiem jak i z dwoma. Właśnie czegoś takiego potrzebowałem bo będę robił identyczny układ. Chciałbym jednocześnie spytać. Czy można zamiast przewodów do czujników zastosować 3x 1,5 zamiast 4x1,5 skoro żółty jest zaizolowany.
Mam jeszcze jedno pytanie. Na podwórku mam podłączone 2 zestawy : 1. lampa z czujnikiem przy bramie 2. Lampa z czujnikiem nad garazem. Chcialbym zeby czujnik przy bramie zapalal dwie lampy jednocześnie, natomiast czujnik przy garażu tylko jedna, nad garazam (chodzi mi o to, ze ten przy garażu lapie ciut pozno a nie mam możliwości zamontowania jeszcze jednego gdzies blizej) Czy jest jakas tania opcja żeby to zrobic? Jedyne co mi przychodzi do glowy to zachować dwa osobne zasilania lamp i czujnikow i zastosowac przekaźnik czasowy podlaczony pod czujnik z lampy przy bramie, a jego styk roboczy podłączyć do lampy nad garazem. Jednak to rozwiązanie dosc kosztowne, czy jest tańsza możliwość?
Dziekuje za odpowiedz, a czy jest jakis sposob, aby zarowke 230v, zaswiecic lagodnie, a nie w sposob zero jedynkowy ? Bo szukam takiej mozliwosci, ale jedynie sciemniacze mi sie pojawiaja. Pozdrawiam
Są rezystory do miękkiego startu ale nie wiem jak sprawdzą się przy żarówce bo normalnie są stosowane w silnikach (np w szlifierkach). Ale ogólnie ciekawe zagadnienie, warte zagłębienia się. Są jeszcze takie soft starty do lamp halogenowych MST-02 z F&F. Nie miałem do czynienia, więc trudno mi się określić.
@@zpe Co do soft startów do lamp halogenowych, to w opisie sprzedawanego soft starta do takich lamp, jest napisane, że nie zapewniają efektu " stopniowego rozjaśniania " halogenu, pełnią jedynie funkcje przedłużającą żywotność halogenu.
Super film. Fajnie wszystko pokazane i wytłumaczone ☺️. Jak się wyłączą czujniki ruchu to diody w naświetlaczu delikatnie się świecą. W którym miejscu zamontować kondensator żeby całkiem wyłączało diody?Jak się włączy czujka wszystko ładnie świeci, a po zgaszeniu delikatnie świeci.
Podobne pytanie już tutaj padło ale chyba nie dokładnie takie- Czy mogę zrobić g u samej góry łącznik schodowy niżej krzyżowy a na samym dole czujnik ruchu?
Czy można dołożyć dodatkową lampę? Neutralny do neutralnych (w twoim przypadku złączka na 5), brązowy fazowy z dodatkowej lampy razem z brązowym fazowym z pierwszej lampy + 2x czarny z czujnika ruchu + czarny z łącznika podwójnego?
Jeśli lampa jest z wbudowanym czujnikiem to działa tylko na ten czujnik. Niestety nie zrobisz układu takiego żeby załączyć lampę na stałe Chyba że ona ma taką funkcję wbudowaną.
Witam.Jak pod ten uklad zrobic zeby w momencie ustawienia na czuje ,po zmierzchu swiatlo palilo sie na + - 20% a w momencie wykrycia ruchu zapalaly sie na 100%.Pozdrawiam
Witam, jestem tu nowy. Mam bardzo podobny problem ale trochę bardziej skomplikowany. Mam dwa halogeny i dwie czujki. Chcę oświetlić z jednego źródła ścieżkę na działce w jej środku. Bez względu z której strony wejdę aby ta czujka włączała obydwa halogeny....
Da się wykonać takie połączenie: - 2czujki ruchu - 2 lampy -2 łączniki schodowe Tak żeby załączać światło łącznikiem schodowym, jeśli jest potrzebne, z dwóch różnych miejsc?
@@Ospel-IP44 Razem. Założenie: dwie czujki ruchu sterują jednocześnie układem dwóch lamp. Załączanie stałe oświetlenia z dwóch różnych miejsc. Obrazowo - taras na rogu budynku, i dwa w wyjścia na każdym boku. Chcę mieć możliwość załączenia światła w jednym miejscu, przejście do kolejnego miejsca i wyłączenie z pominięciem czujek ruchu.
Cześć! mniej więcej wiem jak wygląda sprawa, ale czy mógłbyś podpowiedzieć jak podłączyć taki zestaw, ale bez włącznika? chodzi mi o to ze mam dwa czujniki na początku i końcu i 8 lampek po środku. Bylbym wdzieczny :)
Witam, mam pytanie. Dlaczego w miejscu zetkniecia się trzech zasilań tj. Sygnał z dwóch czujek + włączniki ręczny , nie robi się zwarcie w układzie ???
Tzw. "zwarcie" robi się gdy połączy się przewody o różnym potencjale, czyli L z N, L z PE lub L1 z L2, L2 z L3, L1 z L3. Tutaj łączymy przewody z tej samej fazy wiec nie ma zwarcia bo jest ten sam potencjał.
Da się taki układ zrobić na dwóch włącznikach? W sensie czujnik na dole na schodach, drugi czujnik u góry na schodach oraz jeden włącznik schodowy na dole i jeden u góry? Tak aby zachował funkcjonalność tak jak na filmiku.
Witam . Taki czujnik używam od wielu, wielu lat. Ma jak ktoś opisał "ciekawą cechę " która eliminuje konieczność prowadzenia dodatkowego zasilania chcąc aby oświetlenie działało non stop. Wystarczy jeżeli odetnie mu się zasilanie dwa razy w ciągu 4 sekund, to włączy się niezależnie od ruchu i natężenia światła i będzie świecił na stałe. ( szybki ruch przełącznikiem ) Kasowanie tego stanu to wyłączenie na min. 10 sekund. U mnie tak działa . Pozdrawiam
Czy w takim układzie można zastosować łącznik schodowy /krzyżowy? Szukam dokładnie takiego rozwiązania, ale z możliwością sterowania układem z dwóch miejsc
Można. Masz 2 wyjścia. Jeśli zastosujesz pojedyncze schodowe to możesz zrobić zapalanie z czujnika lub na stałe bez możliwości całkowitego wyłączenia. Jeśli zastosujesz podwójny schodowy to masz wszystkie trzy możliwości i sterujesz z obu miejsc. Pomiedzy podwójnymi schodowymi potrzebujesz 2 przewody 4x1,5 żeby nie wykorzystywać ż/z żyły.
Witam. Chcę zrobić taki układ na działce. Moje pytanie brzmi... co w wypadku kiedy przez pomyłkę ktoś włączy dwa klawisze na raz... prąd na czujki i prąd stały na żarówkę?
Nic bo to ta sama faza. Nic się nie stanie. Po prostu bedzie działać caly czas z łącznika, a czujka będzie sobie cykać ale światło będzie świecić tak długo jak będzie zasilanie z łącznika. Jak wyłączysz łącznik podający zasilanie na stałe to czujnik przejmuje główną rolę.
czy mozesz zrobić filmik tez jak zrobic instalację włącznika na dole i wyłącznika na górze takich np. schodów w domu? Aby mozna bylo wlączać i wyłączać tu
Witam. Skorzystałem z powyższego schematu. Mam pytanie: czy jest możliwość połączenia tego układu tak, aby napięcie było na stałe w czujnikach (moje po odłączeniu i włączeniu kalibrują się migając lampami trzy razy) oraz żeby zachować opcje: 1 klawisz wyłącza lampy sterowane czujnikami, 2 klawisz działa "z palca" jako włącznik/wyłącznik. Pozdrawiam dzięki
Oczywiście. Układ przewodów taki sam. N i PE robimy tak samo. Jeśli chodzi o L to kolejno: Krok 1: Zasilanie do puszki na Wago-4 Krok 2: Z wago bezpośrednio na czujki na L, Krok 3: Z czujek powrót z L' na 1 zacisk wyjściowy łącznika Krok 4: Zasilanie na stałe z Wago-4 na 2 zacisk wyjściowy łącznika. Krok 5: Z łącznika, z pojedynczego zacisku wejściowego na lampę. Pozdrawiam.
Czesc, a jak podlaczyc dwa czujniki do jednej lampy i miec 2 wlaczniki, jeden schowany do wylaczenia calego obiegu a drugi na wierzchu do wlaczania swiatla na stale?
Odkopuje temat i pytanie mam ;) Jak zrobić żeby 2 czujki zapalały 1 światło ale czujka nr 2 zapalała dodatkowo światło w kolejnym pomieszczeniu a 1 czujka nie
Czy możemy rozbudować ten układ o dodatkowy punkt świetlny? Włączając na stałe możemy to zrobić oddzielnie z jednym punktem świetlnym i oddzielnie z 2 punktem świetlnym a czujniki ruchu zapalały by wszystkie punkty na raz???
Ciekawe pytanie. Jest to do zrobienia ale w całkowicie inny sposób i nie jestem w stanie tego wytłumaczyć w komentarzu. Swoją drogą ciekawy pomysł na materiał. Dzieki 😉
Bardzo przepraszam, ale ostatnie tygodnie są tak napięte, że nie mam kompletnie czasu na filmy. Postaram się niedługo ruszyć dalej. Dzięki za wsparcie i dobre słowo :-)
Dlaczego czujniki ruchu po podaniu zasilania, włączają światło, wyłączają, znowu włączają, następnie światło gaśnie i już układ działa prawidłowo? Żarówka 6W.
Nie bardzo rozumiem. Po włączeniu zasilania prawym klawiszem załączałem żarówkę ręcznie z pominięciem czujnika. Żarówka świeciła i gasła bo zmieniałem położenie klawisza na łączniku. Potem wyłączyłem prawy klawisz i włączyłem lewy klawisz. Wtedy zasilanie szło przez czujniki. Taki układ 2 funkcyjny.
Minimalny przekrój przewodów układanych na stałe, dla napięcia 230V to 1,5mm2. Cieńsze przewody można stosować tylko w przedłużaczach lub w instalacjach o napięciu niższym niż 230V, np. 48V, 24V, 12V. Także nie można dać 1mm2
Zasadniczo to trzeba było podać schemat. Albo powiedzieć, że czujniki ruchu można łączyć równolegle, a potem nakręcić 15 minut filmu którego nie mam siły oglądać. Wtedy część oglądałaby przez minutę, a reszta 15 minut.
A nie lepiej wstawić łącznik schodowy? W ten sposób po nacisnieciu, odlaczymy czujki od zasilania i dzieki czemu nie będziemy meczyc przekaźników gdyby sie załączaly po wykryciu ruchu.
W tym przypadku też możemy odłączyć czujki od zasilania i też nie będziemy męczyć przekaźników. Wystarczy lewy klawisz wyłączyć i już przekaźniki nie będą cykać, a przy schodowym nie mamy możliwości całkowitego wyłączenia.
Poproszę o schemat tego druciarstwa, bo nie wiem realnie o so chozi, po schemacie się ogarnę. Bo nie widzę z tego co równolegle a co szeregowo i co gdzie idzie. Umiem czytać schematy a ten film jest jak dla debili którzy nie umieją czytać.
Lepiej tłumaczysz niż wykładowca na zajęciach hehe. Łapa w górę 😅
Dodaję kanał do ulubionych, super prezentacja 👍👍. Głowilem się jak podłączyć dwa czujniki
Dziękuję, działa bardzo dobra instrukcja.
dziękuję serdecznie za Twoją pracę, robisz więcej dla "polskiej elektryki" niż wszystkie SĘP-y razem wzięte...;) mam nadzieję, że SĘP-y się nie obrażają -Waszą pracę też doceniam.
Krótko i na temat. Bardzo dobry instruktarz.
Trafiłem tu dwa lata po publikacji. Sam układ który zrobiłeś jest ciekawy ale dla standardowego klienta za skomplikowany. Szczególnie mówię tu o żonach, które później nie mają pojęcia co wcisnąć, żeby włączyć to co chcą (tak wiem, że to tylko dwie klapki) lepszą opcją moim zdaniem jest założenie jednej, podanie stałego zasilania na czujki, a pod łącznik danie sterowania na samą żarówkę. Pozdrawiam i naprawdę super robotę robisz na youtube ;) pzdr.
Michał nie przesadzaj z Tymi żonami. Ja zrobiłem taki układ dla starszej Pani i nie miała problemu z ogarnięciem i obsługą.
Chłopie z nieba spadłeś poradniki najlepsze na youtubie ❤
Bardzo dobrze wytłumaczone.Pozdrawiam
Super, dzięki za wyjaśnienie 👍
Super pokaz wten sposób podłączyłem czujki i oświetlenie. Dzięki
Pieknie wytlumaczone . Pytanko czy da rade wplesc do ukladu sterownik zigbbe zeby dodatkowo sterowac oswietleniem z smartfona ?
Panie, tego właśnie szukałem!:-D jesteś wielki. Dzięki
Dzięki bardzo sie przydało
💪💪😀👍
Szeregowo podłączyłem 3 i działają wszystkie 3 ;)
Objaśnienie kiepskie takie jak z instrukcji nic dodać nic ująć sam dla siebie.
Witam
a jak by wyglądał ten schemat przy podłączeniu go do zasilacza led ewentualnie do taśm led, a poza tym naprawdę bardzo fajnie tłumaczysz i pokazujesz jak wykonać dane połączenia.
Pozdrawiam Mirek
P.S
albo pokarz to w filmiku ponieważ led są na topie
zasilacz traktujesz wtedy jak żarówkę a za zasilaczem taśma czy żarówka led
Mam pytanie: chcac zapalic to samo oświetlenie w kilku roznych miejscach 4rech (czyki zastosowac schodowy, krzyzowy, krzyzowy i schodowy) oraz zastosowac 3 czujki ruchu należy połączyć analogicznie czy można pominąć klawisz aktywacji czujnikow i spiąć je na krotko aby zawsze byly zasilone tak by nie trzeba bylo o tym pamiętać. W ktorym miejscu wpiac czujnimi ruchu?
Buduje dom i rozkminiam taka strategie przy oswietleniu korytatza na piętrze.
Super filmik zarówno ten z jednym czujnikiem jak i z dwoma. Właśnie czegoś takiego potrzebowałem bo będę robił identyczny układ. Chciałbym jednocześnie spytać. Czy można zamiast przewodów do czujników zastosować 3x 1,5 zamiast 4x1,5 skoro żółty jest zaizolowany.
Mam jeszcze jedno pytanie.
Na podwórku mam podłączone 2 zestawy :
1. lampa z czujnikiem przy bramie
2. Lampa z czujnikiem nad garazem.
Chcialbym zeby czujnik przy bramie zapalal dwie lampy jednocześnie, natomiast czujnik przy garażu tylko jedna, nad garazam (chodzi mi o to, ze ten przy garażu lapie ciut pozno a nie mam możliwości zamontowania jeszcze jednego gdzies blizej) Czy jest jakas tania opcja żeby to zrobic? Jedyne co mi przychodzi do glowy to zachować dwa osobne zasilania lamp i czujnikow i zastosowac przekaźnik czasowy podlaczony pod czujnik z lampy przy bramie, a jego styk roboczy podłączyć do lampy nad garazem. Jednak to rozwiązanie dosc kosztowne, czy jest tańsza możliwość?
Dzięki.
Pozdrawiam
Pozdrowienia
Jak zawsze fachowo i na temat.
Dziekuje za odpowiedz, a czy jest jakis sposob, aby zarowke 230v, zaswiecic lagodnie, a nie w sposob zero jedynkowy ? Bo szukam takiej mozliwosci, ale jedynie sciemniacze mi sie pojawiaja. Pozdrawiam
Co znaczy zaświecić łagodnie? Nie bardzo rozumiem... Do regulacji natężenia światła służy właśnie ściemniacz, chyba że masz coś innego na myśli.
@@zpe to jest tzw. Miekki start. Zarowka, nie zapala sie w czasie np 0,2 sek, tylko swoja pelna moc swiecenia uzyskuje stopniowo, np przez 2sek.
Są rezystory do miękkiego startu ale nie wiem jak sprawdzą się przy żarówce bo normalnie są stosowane w silnikach (np w szlifierkach). Ale ogólnie ciekawe zagadnienie, warte zagłębienia się. Są jeszcze takie soft starty do lamp halogenowych MST-02 z F&F. Nie miałem do czynienia, więc trudno mi się określić.
@@zpe Co do soft startów do lamp halogenowych, to w opisie sprzedawanego soft starta do takich lamp, jest napisane, że nie zapewniają efektu " stopniowego rozjaśniania " halogenu, pełnią jedynie funkcje przedłużającą żywotność halogenu.
Super film. Fajnie wszystko pokazane i wytłumaczone ☺️.
Jak się wyłączą czujniki ruchu to diody w naświetlaczu delikatnie się świecą. W którym miejscu zamontować kondensator żeby całkiem wyłączało diody?Jak się włączy czujka wszystko ładnie świeci, a po zgaszeniu delikatnie świeci.
też poieram wago, ale tu raczej wprowadzioło lekki element chaosu. film fajny.
Czy jest możliwość objaśnienia, 2 czujników ruchu + 2 włączniki ?
Czyli mówiąc w skrócie. Jeśli chcesz dołożyć drugą czujkę, podepnij ją równolegle do pierwszej czujki 🤣
99% społeczeńswta nie zrozumiałby o czym mówisz.
@@lukaspulut3162 99% społeczeństwa wykonuje inny zawód niż elektryk 😉🤷🏻♂️
Podobne pytanie już tutaj padło ale chyba nie dokładnie takie- Czy mogę zrobić g u samej góry łącznik schodowy niżej krzyżowy a na samym dole czujnik ruchu?
Czy można dołożyć dodatkową lampę? Neutralny do neutralnych (w twoim przypadku złączka na 5), brązowy fazowy z dodatkowej lampy razem z brązowym fazowym z pierwszej lampy + 2x czarny z czujnika ruchu + czarny z łącznika podwójnego?
Tak. Dokładnie tak jak opisałeś. Wpinasz drugą lampę równolegle z pierwszą i zmieniasz złączki na większe o 1 wejście
Witam, jeśli lampa jest już z wbudowanym czujnikiem ruchu to wystarczy przewód 3x1,5 do puszki pod łącznikiem i
oczywiście łącznik podwujny ?
Jeśli lampa jest z wbudowanym czujnikiem to działa tylko na ten czujnik. Niestety nie zrobisz układu takiego żeby załączyć lampę na stałe Chyba że ona ma taką funkcję wbudowaną.
Witam.Jak pod ten uklad zrobic zeby w momencie ustawienia na czuje ,po zmierzchu swiatlo palilo sie na + - 20% a w momencie wykrycia ruchu zapalaly sie na 100%.Pozdrawiam
Witam, jestem tu nowy. Mam bardzo podobny problem ale trochę bardziej skomplikowany. Mam dwa halogeny i dwie czujki. Chcę oświetlić z jednego źródła ścieżkę na działce w jej środku. Bez względu z której strony wejdę aby ta czujka włączała obydwa halogeny....
No tak, to jest taki układ tylko z 1 lampy musisz zasilić drugą i obie będą się załączać niezależnie z której strony przyjdziesz
Da się wykonać takie połączenie:
- 2czujki ruchu
- 2 lampy
-2 łączniki schodowe
Tak żeby załączać światło łącznikiem schodowym, jeśli jest potrzebne, z dwóch różnych miejsc?
Te dwa czujniki i lampy mają być połączone razem, czy osobno ?
@@Ospel-IP44 Razem.
Założenie: dwie czujki ruchu sterują jednocześnie układem dwóch lamp.
Załączanie stałe oświetlenia z dwóch różnych miejsc.
Obrazowo - taras na rogu budynku, i dwa w wyjścia na każdym boku. Chcę mieć możliwość załączenia światła w jednym miejscu, przejście do kolejnego miejsca i wyłączenie z pominięciem czujek ruchu.
Cześć! mniej więcej wiem jak wygląda sprawa, ale czy mógłbyś podpowiedzieć jak podłączyć taki zestaw, ale bez włącznika? chodzi mi o to ze mam dwa czujniki na początku i końcu i 8 lampek po środku. Bylbym wdzieczny :)
Witam, poprowadziłeś dodatkowy kabel do drugiej czujki. Czy jest możliwość aby podłączyć pierwszą czujke z druga szeregowo?
Możesz poprowadzić przewód od łącznika do pierwszej czujki i potem od pierwszej do drugiej czujki.
Witam, mam pytanie. Dlaczego w miejscu zetkniecia się trzech zasilań tj. Sygnał z dwóch czujek + włączniki ręczny , nie robi się zwarcie w układzie ???
Tzw. "zwarcie" robi się gdy połączy się przewody o różnym potencjale, czyli L z N, L z PE lub L1 z L2, L2 z L3, L1 z L3. Tutaj łączymy przewody z tej samej fazy wiec nie ma zwarcia bo jest ten sam potencjał.
A tak z innej beczki to ile lamp można podłaczyc pod ten czujnik, jakie wytrzyma obciążenie. Pozdrawiam
A jakby to zrobić aby było bez włącznika czyli dwie czujki i oświetlenie można podrzucić schemat?
😁👌
Czy z czujnika do łącznika można zastosować kabel linka 1 mm2
Nie powinno się stosować przy napięciu 230/400V przewodów o przekroju
Da się taki układ zrobić na dwóch włącznikach? W sensie czujnik na dole na schodach, drugi czujnik u góry na schodach oraz jeden włącznik schodowy na dole i jeden u góry? Tak aby zachował funkcjonalność tak jak na filmiku.
Chodzi Ci o to żeby normalnie działał na czujkach a po przełączeniu łącznika lampa świeciła na stałe? Jeśli o to Ci chodzi to oczywiście, że się da.
@@zpe jesteś w stanie wytłumaczyć co i w jaki sposób trzeba dołożyć do rozwiązania z powyższego filmu aby to tak połączyć?
W komentarzu będzie ciężko to wytłumaczyć.
@@zpe Jaki sposób będzie dla Ciebie najłatwiejszy? O ile znajdziesz na to czas i chęci ;)
Witam . Taki czujnik używam od wielu, wielu lat. Ma jak ktoś opisał "ciekawą cechę " która eliminuje konieczność prowadzenia dodatkowego zasilania chcąc aby oświetlenie działało non stop. Wystarczy jeżeli odetnie mu się zasilanie dwa razy w ciągu 4 sekund, to włączy się niezależnie od ruchu i natężenia światła i będzie świecił na stałe. ( szybki ruch przełącznikiem ) Kasowanie tego stanu to wyłączenie na min. 10 sekund. U mnie tak działa . Pozdrawiam
co to za czujnik model ps szukam czegoś na podwórko
@@arkadiuszjozwiak6103 ALER JQ-30-W
Skoro zielony przewód nie zostal podłączony ani w jednym, ani w drugiej czujce ruchu , więc czy mozna zastosować przewód 3 żyłowy ?
Tak, ale trzeba go oznaczyć, że będzie to żyła fazowa.
Witam. Czy jest możliwość podłączenia czujnika do układu z 2 wlacznikami krzyżowymi bez dostępu do puszki połączeniowej..?
Nie bardzo rozumiem. Czy możesz dokładniej to opisać?
A jest gdzieś filmik jak podłączyć dwie lampy do jednej czujki,?
Czy w takim układzie można zastosować łącznik schodowy /krzyżowy? Szukam dokładnie takiego rozwiązania, ale z możliwością sterowania układem z dwóch miejsc
Można. Masz 2 wyjścia. Jeśli zastosujesz pojedyncze schodowe to możesz zrobić zapalanie z czujnika lub na stałe bez możliwości całkowitego wyłączenia. Jeśli zastosujesz podwójny schodowy to masz wszystkie trzy możliwości i sterujesz z obu miejsc. Pomiedzy podwójnymi schodowymi potrzebujesz 2 przewody 4x1,5 żeby nie wykorzystywać ż/z żyły.
Witaj! tego typu rozwiązania z czujką ruchu można podpiąć do układu z przekaźnikiem bistabilnym??
Jeśli już to ze stycznikiem albo jakimś przekaźnikiem monostabilnym, to wtedy jak najbardziej.
Witam. Chcę zrobić taki układ na działce. Moje pytanie brzmi... co w wypadku kiedy przez pomyłkę ktoś włączy dwa klawisze na raz... prąd na czujki i prąd stały na żarówkę?
Nic bo to ta sama faza. Nic się nie stanie. Po prostu bedzie działać caly czas z łącznika, a czujka będzie sobie cykać ale światło będzie świecić tak długo jak będzie zasilanie z łącznika. Jak wyłączysz łącznik podający zasilanie na stałe to czujnik przejmuje główną rolę.
@@zpe dzięki bardzo. Super kanał super robota
czy mozesz zrobić filmik tez jak zrobic instalację włącznika na dole i wyłącznika na górze takich np. schodów w domu? Aby mozna bylo wlączać i wyłączać tu
Na kanale są takie filmy. Nawet 3 wersje :-)
Witam jak podłączyć z jednego czujnika 2 lampy?
Witam. Skorzystałem z powyższego schematu. Mam pytanie: czy jest możliwość połączenia tego układu tak, aby napięcie było na stałe w czujnikach (moje po odłączeniu i włączeniu kalibrują się migając lampami trzy razy) oraz żeby zachować opcje: 1 klawisz wyłącza lampy sterowane czujnikami, 2 klawisz działa "z palca" jako włącznik/wyłącznik.
Pozdrawiam dzięki
Oczywiście. Układ przewodów taki sam. N i PE robimy tak samo. Jeśli chodzi o L to kolejno:
Krok 1:
Zasilanie do puszki na Wago-4
Krok 2:
Z wago bezpośrednio na czujki na L,
Krok 3:
Z czujek powrót z L' na 1 zacisk wyjściowy łącznika
Krok 4:
Zasilanie na stałe z Wago-4 na 2 zacisk wyjściowy łącznika.
Krok 5:
Z łącznika, z pojedynczego zacisku wejściowego na lampę.
Pozdrawiam.
@@zpe też tak obstawiałem, ale nie chciałem zrobić zawarcia. Jeszcze raz dziękuję
A proszę bardzo. Polecam się na przyszłość 😉
@@zpe i włącznik zostaje ten sam. Podwójny?
I jak dobrze rozumiem zasilanie przychodzi i wychodzi z odwrotnego kierunku niż standardowo?
Czesc, a jak podlaczyc dwa czujniki do jednej lampy i miec 2 wlaczniki, jeden schowany do wylaczenia calego obiegu a drugi na wierzchu do wlaczania swiatla na stale?
Zasilanie dajesz na ten pierwszy łącznik (ten "schowany") i z niego lecisz już na układ łącznika i dwóch czujników.
@@zpe Dziekuje
Jak podłączyć z jednej czujki 2 lampy wl podwójny?
To są czujki. Czujniki są w czujkach. Tak mówi norma 😉🙂
A jak podłączyć dodatkowe łączniki?
Very usefull
Odkopuje temat i pytanie mam ;)
Jak zrobić żeby 2 czujki zapalały 1 światło ale czujka nr 2 zapalała dodatkowo światło w kolejnym pomieszczeniu a 1 czujka nie
Podłączasz do czerwonego przewodu z danej czujki żarówkę dodatkową
Czy możemy rozbudować ten układ o dodatkowy punkt świetlny? Włączając na stałe możemy to zrobić oddzielnie z jednym punktem świetlnym i oddzielnie z 2 punktem świetlnym a czujniki ruchu zapalały by wszystkie punkty na raz???
Ciekawe pytanie. Jest to do zrobienia ale w całkowicie inny sposób i nie jestem w stanie tego wytłumaczyć w komentarzu. Swoją drogą ciekawy pomysł na materiał. Dzieki 😉
@@zpe W takim razie z niecierpliwością czekam na materiał :) bardzo fajnie tłumaczysz, przyjemnie się ogląda :D
To oznaczenie A to jest ableitung po niemiecku xd czyli powrót
Być może ma to jakiś sens, chociaż byłoby to dość głupie. L (Live) i N (Neutral) z angielskiego, a A (Ableitung) z niemieckiego.
Kiedy następne filmy czekamy😊
Bardzo przepraszam, ale ostatnie tygodnie są tak napięte, że nie mam kompletnie czasu na filmy. Postaram się niedługo ruszyć dalej. Dzięki za wsparcie i dobre słowo :-)
Witam wysłałem wiadomość email w tej sprawie pozdrawiam :)
Postaram się odpowiedzieć w tygodniu.
Po co do czujników idą kable cztery żyły skoro żółta jest niewykorzystana i izolowana. Wystarczyłaby trzy żyły chyba
Jak podłączyć zmiszchówkę
Tak samo. Musisz mieć Zasilanie czyli L+N. Zacisk L' podłączasz do lampy
Dlaczego czujniki ruchu po podaniu zasilania, włączają światło, wyłączają, znowu włączają, następnie światło gaśnie i już układ działa prawidłowo?
Żarówka 6W.
Nie bardzo rozumiem. Po włączeniu zasilania prawym klawiszem załączałem żarówkę ręcznie z pominięciem czujnika. Żarówka świeciła i gasła bo zmieniałem położenie klawisza na łączniku. Potem wyłączyłem prawy klawisz i włączyłem lewy klawisz. Wtedy zasilanie szło przez czujniki. Taki układ 2 funkcyjny.
witam do czujki i do lampy moze byc przewod o przekroju 1a nie 1,5
Minimalny przekrój przewodów układanych na stałe, dla napięcia 230V to 1,5mm2. Cieńsze przewody można stosować tylko w przedłużaczach lub w instalacjach o napięciu niższym niż 230V, np. 48V, 24V, 12V. Także nie można dać 1mm2
dzieki za info
Zasadniczo to trzeba było podać schemat. Albo powiedzieć, że czujniki ruchu można łączyć równolegle, a potem nakręcić 15 minut filmu którego nie mam siły oglądać. Wtedy część oglądałaby przez minutę, a reszta 15 minut.
A nie lepiej wstawić łącznik schodowy? W ten sposób po nacisnieciu, odlaczymy czujki od zasilania i dzieki czemu nie będziemy meczyc przekaźników gdyby sie załączaly po wykryciu ruchu.
W tym przypadku też możemy odłączyć czujki od zasilania i też nie będziemy męczyć przekaźników. Wystarczy lewy klawisz wyłączyć i już przekaźniki nie będą cykać, a przy schodowym nie mamy możliwości całkowitego wyłączenia.
Jedno mnie zastanawia jeśli dwa czujniki reagują to dwa podają fazę a mimo tego mamy 230v
Poproszę o schemat tego druciarstwa, bo nie wiem realnie o so chozi, po schemacie się ogarnę. Bo nie widzę z tego co równolegle a co szeregowo i co gdzie idzie. Umiem czytać schematy a ten film jest jak dla debili którzy nie umieją czytać.
"przewód cztery razy półtorej" ...tylko czego??? czyżby fachowiec wszystko musiał przeliczać na flaszki?