Jeżeli film Ci się podobał i Ci pomógł, możesz postawić mi wirtualną kawę pod tym linkiem: buycoffee.to/vteka Dziękuję :) Osprzęt użyty w filmie: www.ospel.pl/ Warto jeszcze zobaczyć te filmy: Jak działa łącznik krzyżowy, schodowy? th-cam.com/video/tyybssCos0Q/w-d-xo.html Jak podłączyć łączniki schodowe? th-cam.com/video/nrgcK4v2SCg/w-d-xo.html Jak podłączyć łączniki schodowe - dodanie sterowania WiFi SUPLA. th-cam.com/video/PkGWCB1gM5M/w-d-xo.html
To co przez 5 lat regularnych zakupów przełączników, różni sprzedawcy w sklepach budowlanych (i castorama, i leroy merlin, i obi) nie byli w stanie mi wytłumaczyć zostało wyjaśnione mi w 7 minut na tym kanale. Dziękuję! Teraz będę mógł sprawdzić instalację w moim domu i co elektryk mi tam namieszał ;)
Bardzo rzeczowo przedstawione łączenie przewodów, jaka role odgrywają kolory i funkcja korespondencyjnych przewodów do powielenia łącznika krzyżowego co jest kluczem . aż chce się oglądać taki ład w puszkach p/t. Brawo za dobry przekaz.
Ale dobrze trafiłem z kanałem Vteka - kolejny temat po roletach, którego tłumaczenie odbyło się w najprostszy z możliwych sposobów. Do tych 2 łączników nie wiedziałem jak się zabrać 😁. Subskrybcja poleciała - pozdrawiam.
No dla mnie była to czarna magia 4 dni z tym walczyłem i odpuściłem bo jak już wydawało się ok to któryś włącznik esa wywalał i myślałem że pogryzę te przewody, aż żona miała ze mnie kabaret 🤣teraz dzięki panu wiem gdzie dowaliłem i to było tak banalne i widoczne (ale nie dla mnie) dziękuję za bezcenną wiedzę i mega fajne objaśnienie. Życzę zdrówka 👍👍👍I oczywiście subik i łapka jest 👍👍👍
Sprawa jest bardzo prosta. Jak chcemy mieć dwa łączniki do zapalania punktu świetlnego - to wystarczą dwa łączniki schodowe. Przewody neutralne i ochronne łączy się od razu i zapomina o nich. Zaś z fazowymi jest tak, że do pierwszego łącznika daje się jeden przewód fazowy, np wejście zasilania, między łącznikami muszą być dwa przewody fazowe, tak zwane korespondencyjne, no i z drugiego łącznika wyprowadza się z wyjścia jeden przewód fazowy i daje na punkt świetlny. Jeśli mają być trzy łączniki i więcej, to pierwszy jest schodowy, środkowy to krzyżowy, od jednego do dowolnej liczby i ostatni to również schodowy. Wchodzi pojedynczy przewód fazowy do pierwszego łącznika schodowego, między nim a krzyżowym albo wieloma krzyżowymi, dwa przewody fazowe, które wchodzą do ostatniego łącznika schodowego i z niego wychodzi znów pojedynczy fazowy. Jeśli byłyby łączniki dwuobwodowe, to sprawa jest podwojona, wtedy jest nie dwa, a cztery przewody korespondencyjne i z ostatniego łącznika schodowego nie wychodzi jeden przewód fazowy, a dwa, na dwa punkty świetlne. Wchodzi zawsze jeden pojedynczy fazowy, czyli zasilanie. I tyle. Teraz już odchodzi się od tych rozwiązań na rzecz punktów świetlnych załączanych sterownikiem, wtedy stosuje się łączniki dzwonkowe, tj. monostabilne i można ich dać praktycznie dowolną ilość (w granicach rozsądku oczywiście). Lub daje się oprawy załączane czujnikiem ruchu (czy też innym czujnikami) i wtedy wystarczy podprowadzić do nich samo zasilanie, bez żadnych łączników.
Witam a co robimy w przypadku gdy mamy taki układ w np sypialni i dwa gdzie jest jeden włącznik przy wejściu i dwa przy łóżku a oświetlenie ma dwa poziomy światła?
Ten film wyjaśnia i to. Skoro do lampy trzeba doprowadzić fazę i neutralny to wystarczy doprowadzić fazę "po wyłącznikach" do puszki z której chcemy podłączyć lampę. Czyli niejako wrócić do pierwszych puszek. Wymaga to dodatkowego przewodu (dodatkowej żyły) między puszkami.
W puszkach końcowych nie łączy się przewodów,tylko w puszkach instalacyjnych fi 80 i przykręca na kostce żeby był dostęp do pomiaru.Zawsze bez problemu można odkręcić.Do schodowego jedna puszka 5 segmentów,do krzyżowego dwie puszki po 5 segmentów.
@@Vteka To nie jest nic nowego.W chacie mam wszystko tak łączone i nie trzeba wbijać gniazdek i wyłączników młotkiem.Po prostu niektórzy robią taką tandetę żeby było szybciej i z chytrości zaoszczędzą parę metrów przewodu.Tylko później gdy przewód zaoksyduje,lub się upali to nie ma prądu we wszystkich gniazdkach.Dlatego zdecydowanie polecam puszczanie toru głównego pod sufitem i pionowe odejścia do każdego gniazda,oraz wyłącznika.
Świetnie wytłumaczone. Mam jednak problem z połączeniem instalacji z 2 włącznikami schodowymi, krzyżowym i 3 lampami. Czy zamiast mostkować w puszkach N połączyć każdy do 1 lampy? Pozdrawiam
A ja mam ciekawe pytanie i zagwozdkę: Na schodach do piwnicy (na górze i dole) mam dwa włączniki schodowe oraz w pomieszczeniu piwnicznym też mam dwa włączniki schodowe. Jak połączyć to dobrze, aby dwa włączniki schodowe włączały światło nie tylko na schodach, ale również w piwnicy? Zaznaczę, iż te włączniki piwniczne nie są potrzebne, a do tego jeden włącznik piwniczny znajduje się na ścianie obok włącznika schodowego. pozdrawiam
Dobry wieczór, czy jest możliwe podłączenie łącznika podwójnego schodowego wykorzystując łącznik podwójny dzwonkowy z wykorzystaniem modułu ściennego WiFi ( w moim przypadku system philips hue) Pozdrawiam serdecznie
Na tak zadane pytanie trudno mi odpowiedzieć. Musiałbym mieć więcej danych. Co to za moduł? Co chcemy osiągnąć? Z ilu miejsc na być włączanie oświetlenie? Pewnie można, tylko trzeba to rozpracować.
Pięknie dziękuję za odzew Moduł: www.philips-hue.com/pl-pl/p/hue-modul-przelacznika-sciennego-philips-hue/8719514318045 Osprzęt firmy Vectis Zamysł jest taki żeby wykorzystując system hue położenie dźwigienki łącznika był zawsze w tym samym położeniu. Łączniki schodowe są dwa , przy wejściu do mieszkania oraz sypialni. Moduł wg instrukcji producenta można zastosować do łącznika pojedynczego i podwójnego. Tylko Moduł jest podłączany do łącznika( na module nie może pojawić się napięcie)i tutaj pojawia się dla mnie problem , jak zwagować lampy i zasilanie ... Pozdrawiam Kazik
@@Vteka jeżeli mam taki układ jak tutaj w filmie, ale chciałbym WYJŚCIE do lampy puścić ze środkowej puszki to nie moge dać 4 x 1.5 tylko 5 x 1.5 między włącznikami?
@@lekkerair1616 Musisz wrócić z ostatniego do drugiej puszki dodatkowym przewodem, ale niebieski i ochronny nie będzie potrzebny między krzyżowym a ostatnim schodowym, czyli będą potrzebne 3 żyły tylko.
@@Vteka Panie Vteka dziekuje za odpowiedz, nie bardzo ogarniam jednak : ) 1. Mam zrobić tak jak na filmie ale dodatkowo z ostatniego schodowego do środkowego krzyżowego dołozyc ekstra przewód 3 x 1,5? 2. Czy gdybym wszędzie zamiast 4 x 1.5 dał 5 x 1,5 to nie potrzeba extra 3 x 1,5? Robie remont, na razie musze kupić przewody, nie myśle jak to połączyć, na razie tylko chcę wrzucić przewody "na przyszłość" może wiosną, może latem będę to łączył i wtedy myślał co gdzie wpiąć.
@@lekkerair1616 Miedzy krzyżowym a ostatnim schodowym trzeba tylko trzy żyły. Ale jak dasz jeden kabel 5 żyłowy to nie będziesz musiał kombinować z kolorami żył, a i na przyszłość będziesz miał zapas i w razie czego możliwość podłączenia lampy z ostatniego schodowego.
@vteka, spiąłem wg instrucji i niestety nie działa, tzn. wlaczniki schodowe działają poprawnie, dopóki nie zmienię położenia klawisza na łączniku krzyżowym. Wtedy jeden z łączników schodowych nie jest w stanie załączyć oświetlenia, lub go zgasić. Czy ospel nie zmienił kolejnosci przewodów w łączniku krzyżowym?
@@Vteka wywaliłem na próbę łącznik krzyżowy, połączyłem przewody na wago i jest ok. Obstawiam, że problemem jest łącznik krzyżowy. Do jednego czerwonego zacisku wpinam czarny przewód idący od puszki 1 (zasilania), do drugiego czerwonego leci szary przewód z tego samego kompletu, a z białych zacisków idą przewody do 3 puszki. Od niej idzie zasilanie na lampę. Nie sądzę, aby kolejność przewodów miała znaczenie. Ważne, aby do czerwonych zacisków wchodziło zasilanie, a białych wychodziło dalej.
to tylko zdaje egzamin jak zasilanie dochodzi do pierwszej puszki a odejcie na lampe z ostatniej. Inaczej trzeba by uzyc przewodu 4 zylowego . Czyli dwa strapery , live i cpc.
0:19 co tam jest wyświetlane jeżeli następuje wyłącznie prądu przez dostawcę a nie przez użytkownika ? Można o dokładną nazwę i oznaczenie tej s-ki ? Czy isnieje jej 3-fazowa wersja ? (osobne wyświetlacze, wyłącznie wybranej fazy itp.)
Po lewej to woltomierz jednofazowy DMV-1 a po prawej nadprądowy B10 typ cls6 xlear firmy eaton. To w którym momencie będzie wyświetlana wartość napięcia na woltomierzu zależy jak go podłączysz. W filmie jest podłączony za bezpiecznikiem., ale z powodzeniem może być podłączony przed.
Fajnie wszystko wytłumaczone w prosty i zrozumiały sposób. Jednak mam pytanie. U mnie w domu ze środkowej puszki (tam gdzie krzyżowy) wystają dwa przewody niebieskie i dwa żółto-zielone. Rozumiem zatem, że w takiej sytuacji linie N i PE idą pod tynkiem, a z puszki wystają tylko przewody korespondencyjne?
Tu możemy się tylko domyślać co elektryk zrobił. Na pewno co wystaje z puszki to korespondencyjne. Tyle tylko, że użyte kolory nie takie jakie powinny być. A neutralny i PE może biec zupełnie gdzie indziej.
Trzeba tylko przypilnować, aby przewody korespondencyjne przyłączyć do zacisków wyłącznika schodowego dokładnie tak samo na początku i na końcu układu. Inaczej tak ładnie to nie będzie działać.😊 pozdrawiam
Proszę o radę.. Sytuacja: Przed wejściem do pokoju wyłącznik ma podać zasilanie na 2 lampy włączające się naprzemian i wewnątrz wyłącznik dodatkowo na 2 lampy [wszystkie 4 mają świecić niezależnie od siebie]. Ilu i jakich wyłączników należy użyć by sprostać takiej sytuacji? Byłbym rad... Pozdr.
@@Vteka Zrobiłem, myślę że dobrze. Fazowy spiąłem wago w pierwszej puszce i drugiej a w trzeciej podłączyłem pod włącznik schodowy, z którego niebieskim i ziel-żółtym wróciłem do puszki 2 na białe zaciski włącznika krzyżowego. Z czerwonych zacisków krzyżowego 2 przewody spowrotem do puszki 1 i włącznika schodowego, z którego wychodzi przewód na lampę. Przewody neutralne i ochronne z przewodu zasilającego i tego do lampy spiąłem dwoma wago. Działa.
Dobrze byłoby jeszcze tak ustawić wyłączniki aby w pozycji "góra przyciśnięta" lampa się nie świeciła, taka jest zasada, wtedy przy braku prądu mamy pewność, że żadna lampa się nie zaświeci jak włączą prąd a my wychodzimy. Tak mam ustawione wszystkie wyłaczniki w całym domu, a nie jak to robią niektórzy "elektrycy" jeden tak a drugi siak!
Taka sytuacja jak opisujesz jest niemożliwa do osiągnięcia. To by było przeciw zasadzie schodowych. Jedna pozycję uzyskasz tylko w łącznikach typu włącz - wyłącz. Tutaj nawet jak na początku zrobisz w jednym kierunku to potem już nie uzyskasz takiej sytuacji, że ustawienie w jednej pozycji zagwarantuje Ci np. wyłączenie. Przyjrzyj się schematowi to zrozumiesz.
@@Vteka a właśnie, że jest możliwa, ja tak mam. Występuje to tylko w sytuacji kiedy lampa nie świeci i wszystkie wyłączniki są w pozycji "przyciśnięte do góry"
mam pomontowane czujniki ruchu, proste i same się zapalają,wcześniej miałem automat czasowy, technika wypiera takie podłączenia co innego jak na długich ciągach cały czas mają się świecić lampy
Pokaz fajny lecz każdy producent łączników ma inne oznaczenie i tu kolorystyka zacisków nie zadziała . Jak i samo wykonanie instalacji może być inne tzn. zasilanie oraz lampa sprowadzona do pierwszej puszki instalacyjnej a korespondencja pomiędzy łącznikami przewodem 3 żyłowym.
A jak jest zasilanie i lampa z tej samej strony to braknie jednego przewodu więc lepiej dawać 5x1,5 i można jeszcze gniazdka podłączyć bez ciągnięcia dodatkowego kabla
w instalacjach w europie minimalny przekroj przewodow stosowanych do okablowania gniazdek 230v to minimum 2,5mm,tak wiec stosujac 5×1.5 nie mozesz podlaczyc gniazdek ale racje masz z tym brakujacym przewodem do oswietlenia....pozdrawiam
@@piotrmaz7929 nie matakoej nlrmy w europie. W pl jest. Ja w niemczech rzucalem kable 3x 1.5 i od tego idzie zasilanie jednovzesnoe na lampy i na gniazda. Nie robia tam obwodow osobnych na gniazda i swiatla. Tylko rzucaja pomieszczeniami. Szczerze myslalem ze robia to akurat w jedenj firmie ale po czasie przekonalem sie ze to jest tam norma. Nowie o instalacjach domowych. Bo na biurach jest juz inaczej
Możesz to rozjaśnić? Czy tu chodzi o to, że od ostatniego wyłącznika trzeba mieć taki "wyjściowy" przewód fazowy, który zamiast bezpośrednio do lampy przy ostatniej puszce będzie szedł przez wszystkie puszki z powrotem i podawał fazę na lampę przy pierwszym wyłączniku? Czyli to znaczy, że w takich połączeniach zawsze ta ostatnia puszka/wyłącznik jest tak jakby punktem wyjścia do odbiornika/lampy? I nie można jakoś wyjść do lampy z pierwszej czy też ze środkowych puszek? @Vteka pomóż proszę :)
Proszę przeanalizować połączenia, z ostatniego schodowego faza musi wrócić do pierwszej puszki, ale nie musi być już prowadzony neutralny do ostatniej puszki.
Bardziej ekonomicznie jest z pierwszej puszki podłączyć lampę przewód ochronny i zerowy pozostawiając zasilajacy lampe i do kolejnych trzy żyłowy przewód w który dajemy fazę i korespodencje takie rozwiązanie jest bardziej praktyczne.
Jeżeli 3 to jeden krzyżowy i dwa schodowe, jeżeli cztery to 2 krzyżowe i dwa schodowe, jeżeli 5 to 3 krzyżowe i 2 schodowe itd. Czyli na końcach 2 schodowe a w środku dowolna ilość krzyżowych.
Ja niewiele z tego rozumiem albo by mnie jebnął prąd albo by wyjebało główny na słupie transformatorowym :) przerabiałem to i nie mając pojęcia lepiej wezwać fachowca zanim komuś stanie się krzywda
ja też tak u siebie zrobiłem, używałem jedynie przewodów 3- zyłowych i wystarczyło... jedynie do podłączenie podwójnego schodowego przy łóżku w sypialni użyłem 2x3 zyłowego... ale na filmie jest jak widać na bogato :)
Witam. Chciałbym dowiedzieć się, czy układ dwóch łączników schodowych i dwóch źródeł światła (lamp), zastępując jeden z nich od strony lamp łącznikiem świecznikowym, będzie prawidłowo funkcjonował. Łącznik schodowy miałby pełnić funkcję zaporową rozłączając napięcie w układzie, natomiast łącznik świecznikowy rozdzielałby napięcie pomiędzy dwiema lampami. Dziękuję.
@@Vteka Po analizie, doszedłem do wniosku, że takie rozwiązanie nie ma sensu, ponieważ łącznik schodowy obojętnie w jakim "stanie" by nie był, będzie przekazywał prąd do świecznikowego, a przecież nie o to mi chodzi. O wiele lepszym rozwiązaniem wydaje się być układ dwóch łączników schodowych podwójnych i dwóch źródeł światła. Mimo wszystko, dziękuję za odpowiedź.
Po prostu przestawiłbym przełącznik krzyżowy na odwrót. Biały do źródła i czerwony do urządzenia. W miarę możliwości dobrą praktyką jest podłączenie zasilania do stałych (stacjonarnych) styków.
Nie ma takiego filmu nigdzie. Jest elektryka, nowe tynki, wiele puszek wszędzie, nowa budowa. Ktoś inny to robił. Jak sprawdzić i odnaleźć które puszki i kable odpowiadają za schodowe czy to z 2 lub więcej punktów, a które przewody są tylko korespondencyjne. Instalacja bezpuszkowa. By być pewnym że podłączamy odpowiednie przewody i włączniki, a nie robimy jakiegoś zwarcia czy innego babola.
Mam w garażu przełączniki schodowe 2 sztuki a mam troje drzwi,one są połączone trzema przewodami ( nie ma ochronnego)i chciałbym dołożyć krzyżowy,więc wnioskuję ze wstawiając między nie krzyżowy powinno działać podłączając tak jak na filmie.Niestety włączniki są łączone przez trzecia puszkę pod sufitem i schemat chyba będzie inny.
Zobacz też ten film do którego jest link w opisie tam jest dokładnie wyjaśniona zasada działania schodowego i krzyżowego. Jak go obejrzysz to ten film zrozumiesz.
tinyurl.com/yylr6lbu - to jest prosty symulator obwodów elektrycznych w bardzo fajną wizualizacją prądu. Możesz kliknąć na przełącznik żeby zmienić jego położenie. Środkowy symuluje łącznik krzyżowy, miłej zabawy :)
Masz na myśli, że w puszce pod łącznikiem nie ma. Bo gdzieś musi być. Łączysz fazowy i korespondencyjne w łącznikach. A neutralny do lampy bezpośrednio.
Obecnie powinno prowadzić się instalację osobno do oświetlenia i osobno do gniazdek (prowadzić z rozdzielnicy). Gdybyś jednak mimo wszystko chciał pod krzyżowym gniazdko to musisz mieć jeszcze jeden przewód fazowy poprowadzony z 1 schodowego.
And such movies can be found on my channel: th-cam.com/video/2MO-uwRtSW8/w-d-xo.html th-cam.com/video/jvAJHceG7a8/w-d-xo.html th-cam.com/video/ZjLlBQrOyGk/w-d-xo.html th-cam.com/video/_-xUDE37h30/w-d-xo.html
Problem z niewiadomą. Gdzie błąd.? W podobnym ukadzie trzeba zlikwidować krzyzowy. Polaczylem je imiennie i albo wybije rcd. Lub pi zmianie biegunowosci nie dzialaja poprawnie schodowe. I albo podczad mintarzy plyt kg wkrecono w kable srube. Albo co? Podmienialem inne schodowe jest tak samo. W uklafzie z # jest ok. A bez nie.
Musiałeś przewody z tego samego łącznika razem podłączyć, skoro działa z krzyżowym to nie ma mowy o uszkodzeniu. Sprawdź jeszcze raz te przewody w krzyżowym, czy aby dobrze je łączysz.
@@Vteka dzieki jutro jeszcze raz ro sprawdzę, a tak mnie zastanawia że napięciowy kabel prowadzony od lewej do pierwszego schodowego , później obok klatki schodowej jest # i po drugiej stronie sciany schodowy i klatka górna schodowy. w tym układzie # był niepotrzebny i nigdy nie zasilał np nic w trakcie budowy ale już po instalacji korytarz zmniejszyli i zlikwidowano drugie drzwi do salonu, serdeczne dzięki jutro jeszcze raz to posprawdzam.pzdr
wszystko to fajnie wyglada jak robimy to sami lub uklad mamy do celów szkoleniowych na stole... W praktyce to trochę inaczej wyglada .. w miejscu gdzie ma byc montowany włącznik nie na przewodów zerowych ani ochronnych bo nie ma potrzeby ich tam ciagnąc .Nie jestem elektrykiem ani fachowcem w tej dziedzinie ale taki sposob tłumaczenia nic nie daje jeśli ktos ma w ścianie kilka puszek w które ma zamontować kontakty bo nie wie który przewod w ścianie do czego idzie... Najpierw trzeba namierzyć ta puszke do ktorej dochodzi napięcie . Będzie w niej 3 przewody. Jeden w ktorym jest prad i dwa w których prąd będzie po podłączeniu włącznika schodowego . Później musimy sie udac do kolejnej puszki i " znalezc " te 2 przewody ktorymi prąd dochodzi . To szukanie to nic innego jak przyciskanie wlacznika w 1 puszcze. Raz prad będzie na jednym a raz na drugim przewodzie. Na tej podstawie dopiero wiemy jak podłączyć lacznik krzyżowy... i w taki soosob postępujemy w kolejnych puszkach w ktorych maja byc kontakty ..
Masz rację. Ale gdy przewody przygotuje Ci elektryk to powinny być opisane. A gdy robi Ci to "elektryk" I ma gdzieś kolory przewodów to potem trzeba szukać tak jak to opisujesz.
@@Vteka no właśnie to przerabialem u znajomej niedawno. wszedzie ten sam koloor przewodów. dom juz ma z 30 lat . wszystkie włączniki ktos wymontowal i nic nie odznaczył jak było a dom ogromny i instalacja rozbudowana .Ale znając zasade dziajania którą podajesz można dojść do wszystkiego majac jakies pojęcie i wyobraźnię:)
Osoba,ktorá robila slovenské titulky k tomuto videu, absolútne neovláda problematiku, ani slovenskú terminológiu ! Inak veľmi dobré a názorné video sa tým znehodnocuje pre slovenského diváka.
Niestety z Ospela tego typu przełącznik jak raz się przykręci i odkręci ponownie to później jest problem z zamocowaniem gdyż te blaszki do których się wkręca śrubę ulegają uszkodzeniu niestety ale takie dwa włączniki zostały tak załatwione przez panów elektryków którzy robili mi modernizację elektryki w mieszkaniu
Jeżeli film Ci się podobał i Ci pomógł, możesz postawić mi wirtualną kawę pod tym linkiem: buycoffee.to/vteka Dziękuję :)
Osprzęt użyty w filmie: www.ospel.pl/
Warto jeszcze zobaczyć te filmy:
Jak działa łącznik krzyżowy, schodowy?
th-cam.com/video/tyybssCos0Q/w-d-xo.html
Jak podłączyć łączniki schodowe?
th-cam.com/video/nrgcK4v2SCg/w-d-xo.html
Jak podłączyć łączniki schodowe - dodanie sterowania WiFi SUPLA.
th-cam.com/video/PkGWCB1gM5M/w-d-xo.html
Witam. Czy można podłączyć zasilanie lampy z pierwszej puszki czy trzeba zawsze z ostatniej?
Obojętnie z której, tylko, że trzeba doprowadzić, zasilanie do któregoś schodowego
A czy u innych producentów włączników też są te białe dźwigienki? Bo widać też lokowanie produktu
Ospel i Polmark moim zdaniem najlepszy - nigdy nie miałem problemów z montażem
K to co 7568876
To co przez 5 lat regularnych zakupów przełączników, różni sprzedawcy w sklepach budowlanych (i castorama, i leroy merlin, i obi) nie byli w stanie mi wytłumaczyć zostało wyjaśnione mi w 7 minut na tym kanale. Dziękuję! Teraz będę mógł sprawdzić instalację w moim domu i co elektryk mi tam namieszał ;)
Mam tak samo 😅
Boże.... że takich filmów dawniej nie było... Co ja się przy tych połaczeniach nakombinowałem ... Super film, pozdrawiam!
Byli ale jutuberow nie było
Bardzo rzeczowo przedstawione łączenie przewodów, jaka role odgrywają kolory i funkcja korespondencyjnych przewodów do powielenia łącznika krzyżowego co jest kluczem .
aż chce się oglądać taki ład w puszkach p/t. Brawo za dobry przekaz.
ład? chyba balagan 4 zylowy do schodowego xd
Super Panie Krzysztofie tak to powinno wyglądać przewody fazowe użyte jako przewody korespondencyjne Szacun dla Pana.
Świetny film. W końcu film, który pokazuje rzeczywiście jak poprowadzić przewody, a nie same żyły tylko.
Ale dobrze trafiłem z kanałem Vteka - kolejny temat po roletach, którego tłumaczenie odbyło się w najprostszy z możliwych sposobów. Do tych 2 łączników nie wiedziałem jak się zabrać 😁. Subskrybcja poleciała - pozdrawiam.
Wprawdzie 30 min siedziałem przy tym filmiku ale w końcu po 3 latach pojąłem o co chodzi dokładnie.
Dziękuję Panu bardzo. Genialnie wytłumaczone 👌😁
Zawsze zastanawiałem się jak to działa, A dzięki temu filmowi nawet wiem jak to samemu zrobić... Dzięki i pozdrawiam
No to się cieszę 🤩
to zalezy to jest tylko jeden ze sposobow podlaczenia
@@DerekHundik Słusznie, taki układ w zależności gdzie będzie lampa można modyfikować.
Tego szukałem . Dziekuje i pozdrawiam
Wydawało się trudne i skomplikowane, teraz dość proste, Dzięki :)
Super filmy. Pełen profesjonalizm w wykonaniu instalacji i w realizacji nagrań. Duża wiedza. Pozdrawiam.
😊
Jestes super dzieki tobie zrobilem taki wlacznik bez zadnych problemow
Dziękuję bardzo 👏👍👌
Bez zbędnego pierdzielenia, od razu konkret!
Super film. Jasno, rzeczowo i zrozumiale pokazane. Tak trzymać.
No dla mnie była to czarna magia 4 dni z tym walczyłem i odpuściłem bo jak już wydawało się ok to któryś włącznik esa wywalał i myślałem że pogryzę te przewody, aż żona miała ze mnie kabaret 🤣teraz dzięki panu wiem gdzie dowaliłem i to było tak banalne i widoczne (ale nie dla mnie) dziękuję za bezcenną wiedzę i mega fajne objaśnienie. Życzę zdrówka 👍👍👍I oczywiście subik i łapka jest 👍👍👍
😂🤝
bardzo fajny filmik, jakby dokładnie w takim stylu było nagrane to samo tylko z dwoma lampami
Dziękuję zaoszczędziłem na elektryku z papierami.
Sprawa jest bardzo prosta. Jak chcemy mieć dwa łączniki do zapalania punktu świetlnego - to wystarczą dwa łączniki schodowe. Przewody neutralne i ochronne łączy się od razu i zapomina o nich. Zaś z fazowymi jest tak, że do pierwszego łącznika daje się jeden przewód fazowy, np wejście zasilania, między łącznikami muszą być dwa przewody fazowe, tak zwane korespondencyjne, no i z drugiego łącznika wyprowadza się z wyjścia jeden przewód fazowy i daje na punkt świetlny. Jeśli mają być trzy łączniki i więcej, to pierwszy jest schodowy, środkowy to krzyżowy, od jednego do dowolnej liczby i ostatni to również schodowy. Wchodzi pojedynczy przewód fazowy do pierwszego łącznika schodowego, między nim a krzyżowym albo wieloma krzyżowymi, dwa przewody fazowe, które wchodzą do ostatniego łącznika schodowego i z niego wychodzi znów pojedynczy fazowy. Jeśli byłyby łączniki dwuobwodowe, to sprawa jest podwojona, wtedy jest nie dwa, a cztery przewody korespondencyjne i z ostatniego łącznika schodowego nie wychodzi jeden przewód fazowy, a dwa, na dwa punkty świetlne. Wchodzi zawsze jeden pojedynczy fazowy, czyli zasilanie. I tyle. Teraz już odchodzi się od tych rozwiązań na rzecz punktów świetlnych załączanych sterownikiem, wtedy stosuje się łączniki dzwonkowe, tj. monostabilne i można ich dać praktycznie dowolną ilość (w granicach rozsądku oczywiście). Lub daje się oprawy załączane czujnikiem ruchu (czy też innym czujnikami) i wtedy wystarczy podprowadzić do nich samo zasilanie, bez żadnych łączników.
Super film pozdrawiam
Świetny film.
Dzięki za wspaniały film ! Pozdrowienia !
Bardzo fajny film
Powinien Pan szkolić ludzi starających się o uprawnienia SEP
Super 👍👍
Jak zwykle PRO
Dziękuje
Świetny ppradnik łapa w górę
To żadna filozofia myślę że bez problemu sam to ogarnę
Mega fajny film.
Dziękuję
Super wedzia 👍
Świetny film
film konkret.
łapa up.
pozdr.
👍 przyda sie!
suuper film!
Ja jestem tak dobry z elektryki, że gdzie są już trzy przewody to o dwa za dużo :D
To samo można zrealizować instalacją na przewodzie trójżyłowym. Do pierwszej puszki dajesz zasilanie, komunikację oraz lampę.
Ja tak właśnie robię ;)
uuu wago na bogato :)
Za hajs z jutuba...😂😂😂😂
@@konradiks Robię na filmach z tymi złączkami bo łatwiej. Normalnie użyłbym WAGO na wcisk.
@@Vteka używam Polmark i nie mam problemów z nimi
Witam a co robimy w przypadku gdy mamy taki układ w np sypialni i dwa gdzie jest jeden włącznik przy wejściu i dwa przy łóżku a oświetlenie ma dwa poziomy światła?
Są schodowe z regulacją poziomu oświetlenia
Można lampe zasilić z pierwszej puszki a korespondencje między puszkami puścić kablem 3-żylowym ?
Można
witam a jak połączyć trzy przełączniki plus dwie lampy zapalane osobno ze wszystkich przełączników
Ten film wyjaśnia i to. Skoro do lampy trzeba doprowadzić fazę i neutralny to wystarczy doprowadzić fazę "po wyłącznikach" do puszki z której chcemy podłączyć lampę. Czyli niejako wrócić do pierwszych puszek. Wymaga to dodatkowego przewodu (dodatkowej żyły) między puszkami.
A jeżeli chodzi o zapalanie lamp osobno to trzeba podwoić układ i zastosować podwójne schodowe i krzyżowe. Jest na kanale film o tym.
@@Vteka dzieki a można link do tego filmu bedzie szybciej
th-cam.com/video/ht0FVTK7Occ/w-d-xo.html
SUPER👍🇵🇱
W puszkach końcowych nie łączy się przewodów,tylko w puszkach instalacyjnych fi 80 i przykręca na kostce żeby był dostęp do pomiaru.Zawsze bez problemu można odkręcić.Do schodowego jedna puszka 5 segmentów,do krzyżowego dwie puszki po 5 segmentów.
O, nowy sposób, ciekawe jak to wygląda.
@@Vteka To nie jest nic nowego.W chacie mam wszystko tak łączone i nie trzeba wbijać gniazdek i wyłączników młotkiem.Po prostu niektórzy robią taką tandetę żeby było szybciej i z chytrości zaoszczędzą parę metrów przewodu.Tylko później gdy przewód zaoksyduje,lub się upali to nie ma prądu we wszystkich gniazdkach.Dlatego zdecydowanie polecam puszczanie toru głównego pod sufitem i pionowe odejścia do każdego gniazda,oraz wyłącznika.
Świetnie wytłumaczone. Mam jednak problem z połączeniem instalacji z 2 włącznikami schodowymi, krzyżowym i 3 lampami. Czy zamiast mostkować w puszkach N połączyć każdy do 1 lampy? Pozdrawiam
Też tak można
Dzień dobry a co w przypadku gdy zasilanie i lampa idzie z pierwszej puszki?
Trzeba wrócić z ostatniego schodowego do pierwszej puszki przewodem brązowym
A ja mam ciekawe pytanie i zagwozdkę:
Na schodach do piwnicy (na górze i dole) mam dwa włączniki schodowe oraz w pomieszczeniu piwnicznym też mam dwa włączniki schodowe.
Jak połączyć to dobrze, aby dwa włączniki schodowe włączały światło nie tylko na schodach, ale również w piwnicy? Zaznaczę, iż te włączniki piwniczne nie są potrzebne, a do tego jeden włącznik piwniczny znajduje się na ścianie obok włącznika schodowego.
pozdrawiam
W środek trzeba dać dwa laczniki krzyżowe zamiast schodowych i połączyć te dwa obwody schodów i piwnicy
Díky za video. Díky diky
Dobry wieczór, czy jest możliwe podłączenie łącznika podwójnego schodowego wykorzystując łącznik podwójny dzwonkowy z wykorzystaniem modułu ściennego WiFi ( w moim przypadku system philips hue)
Pozdrawiam serdecznie
Na tak zadane pytanie trudno mi odpowiedzieć. Musiałbym mieć więcej danych. Co to za moduł? Co chcemy osiągnąć? Z ilu miejsc na być włączanie oświetlenie? Pewnie można, tylko trzeba to rozpracować.
Pięknie dziękuję za odzew
Moduł:
www.philips-hue.com/pl-pl/p/hue-modul-przelacznika-sciennego-philips-hue/8719514318045
Osprzęt firmy Vectis
Zamysł jest taki żeby wykorzystując system hue położenie dźwigienki łącznika był zawsze w tym samym położeniu.
Łączniki schodowe są dwa , przy wejściu do mieszkania oraz sypialni.
Moduł wg instrukcji producenta można zastosować do łącznika pojedynczego i podwójnego.
Tylko Moduł jest podłączany do łącznika( na module nie może pojawić się napięcie)i tutaj pojawia się dla mnie problem , jak zwagować lampy i zasilanie ...
Pozdrawiam
Kazik
Witam, mam pytanie, czy można puścić przewód do oprawy z pierwszej puszki, tej do której wchodzi zasilanie?
Oczywiście. Konfiguracja jest dowolna, tylko przewód fazowy zamiast do lampy musi wrócić do 1 puszki. A w niej do lampy.
Mozna położyć między wyłącznikami 5x1.5 i wtedy obojętnie z którego wyłącznik wychodzisz na lampe 🤗
Tak byłoby najlepiej
@@Vteka jeżeli mam taki układ jak tutaj w filmie, ale chciałbym WYJŚCIE do lampy puścić ze środkowej puszki to nie moge dać 4 x 1.5 tylko 5 x 1.5 między włącznikami?
@@lekkerair1616 Musisz wrócić z ostatniego do drugiej puszki dodatkowym przewodem, ale niebieski i ochronny nie będzie potrzebny między krzyżowym a ostatnim schodowym, czyli będą potrzebne 3 żyły tylko.
@@Vteka Panie Vteka dziekuje za odpowiedz, nie bardzo ogarniam jednak : )
1. Mam zrobić tak jak na filmie ale dodatkowo z ostatniego schodowego do środkowego krzyżowego dołozyc ekstra przewód 3 x 1,5?
2. Czy gdybym wszędzie zamiast 4 x 1.5 dał 5 x 1,5 to nie potrzeba extra 3 x 1,5?
Robie remont, na razie musze kupić przewody, nie myśle jak to połączyć, na razie tylko chcę wrzucić przewody "na przyszłość" może wiosną, może latem będę to łączył i wtedy myślał co gdzie wpiąć.
@@lekkerair1616 Miedzy krzyżowym a ostatnim schodowym trzeba tylko trzy żyły. Ale jak dasz jeden kabel 5 żyłowy to nie będziesz musiał kombinować z kolorami żył, a i na przyszłość będziesz miał zapas i w razie czego możliwość podłączenia lampy z ostatniego schodowego.
@vteka, spiąłem wg instrucji i niestety nie działa, tzn. wlaczniki schodowe działają poprawnie, dopóki nie zmienię położenia klawisza na łączniku krzyżowym. Wtedy jeden z łączników schodowych nie jest w stanie załączyć oświetlenia, lub go zgasić. Czy ospel nie zmienił kolejnosci przewodów w łączniku krzyżowym?
To musi być niewielki błąd. Spróbuj jeszcze raz.
@@Vteka wywaliłem na próbę łącznik krzyżowy, połączyłem przewody na wago i jest ok. Obstawiam, że problemem jest łącznik krzyżowy. Do jednego czerwonego zacisku wpinam czarny przewód idący od puszki 1 (zasilania), do drugiego czerwonego leci szary przewód z tego samego kompletu, a z białych zacisków idą przewody do 3 puszki. Od niej idzie zasilanie na lampę. Nie sądzę, aby kolejność przewodów miała znaczenie. Ważne, aby do czerwonych zacisków wchodziło zasilanie, a białych wychodziło dalej.
Super film można układ podłaczenia na schemacie prosic ?
Nie można. Google jest od tego lub ołówek, kartka papieru i odwzorowanie z filmu na kartce.
to tylko zdaje egzamin jak zasilanie dochodzi do pierwszej puszki a odejcie na lampe z ostatniej. Inaczej trzeba by uzyc przewodu 4 zylowego . Czyli dwa strapery , live i cpc.
0:19 co tam jest wyświetlane jeżeli następuje wyłącznie prądu przez dostawcę a nie przez użytkownika ?
Można o dokładną nazwę i oznaczenie tej s-ki ?
Czy isnieje jej 3-fazowa wersja ? (osobne wyświetlacze, wyłącznie wybranej fazy itp.)
Po lewej to woltomierz jednofazowy DMV-1 a po prawej nadprądowy B10 typ cls6 xlear firmy eaton. To w którym momencie będzie wyświetlana wartość napięcia na woltomierzu zależy jak go podłączysz. W filmie jest podłączony za bezpiecznikiem., ale z powodzeniem może być podłączony przed.
@@Vteka dziękuję za odpowiedź bo myślałem że voltomierz i "s" są jednym elementem.
Fajnie wszystko wytłumaczone w prosty i zrozumiały sposób. Jednak mam pytanie.
U mnie w domu ze środkowej puszki (tam gdzie krzyżowy) wystają dwa przewody niebieskie i dwa żółto-zielone. Rozumiem zatem, że w takiej sytuacji linie N i PE idą pod tynkiem, a z puszki wystają tylko przewody korespondencyjne?
Tu możemy się tylko domyślać co elektryk zrobił. Na pewno co wystaje z puszki to korespondencyjne. Tyle tylko, że użyte kolory nie takie jakie powinny być. A neutralny i PE może biec zupełnie gdzie indziej.
Trzeba tylko przypilnować, aby przewody korespondencyjne przyłączyć do zacisków wyłącznika schodowego dokładnie tak samo na początku i na końcu układu. Inaczej tak ładnie to nie będzie działać.😊 pozdrawiam
Czy do puszki krzyżowej nożna jeszcze podłączyć odejście zasilające na pojedyńczy włącznik np na lampę?
Nie będzie przewodu fazowego, na którym będzie stale napięcie. Jeżeli ta lampa ma być całkowicie niezależna to niestety nie można.
@@Vteka Dziekuje
Proszę o radę.. Sytuacja: Przed wejściem do pokoju wyłącznik ma podać zasilanie na 2 lampy włączające się naprzemian i wewnątrz wyłącznik dodatkowo na 2 lampy [wszystkie 4 mają świecić niezależnie od siebie]. Ilu i jakich wyłączników należy użyć by sprostać takiej sytuacji? Byłbym rad... Pozdr.
Mają 4 świecić niezależnie, ale z ilu punktów (wyłączników) ma być jedna lampa włączana i wyłączana.
@@Vteka Jedna z 2 punktów
A kiedy w pierwszej puszce man przewód zasilający, przewód do lampy i dalej przewód 3 żyłowy do drugiej i trzeciej puszki to jak to podlączyć?
Jak masz 3 przewody między puszkami to tego układu prawidłowo nie zrobisz.
@@Vteka Zrobiłem, myślę że dobrze. Fazowy spiąłem wago w pierwszej puszce i drugiej a w trzeciej podłączyłem pod włącznik schodowy, z którego niebieskim i ziel-żółtym wróciłem do puszki 2 na białe zaciski włącznika krzyżowego. Z czerwonych zacisków krzyżowego 2 przewody spowrotem do puszki 1 i włącznika schodowego, z którego wychodzi przewód na lampę. Przewody neutralne i ochronne z przewodu zasilającego i tego do lampy spiąłem dwoma wago. Działa.
Właśnie, zrobiłeś. Oznacz przynajmniej porządnie te przewody żółto zielone.
@@Vtekajasne poopisuję dla potomnych. Dzięki.👍
Foarte bine prezentat materialul video acum am inteles.
Dobrze byłoby jeszcze tak ustawić wyłączniki aby w pozycji "góra przyciśnięta" lampa się nie świeciła, taka jest zasada, wtedy przy braku prądu mamy pewność, że żadna lampa się nie zaświeci jak włączą prąd a my wychodzimy. Tak mam ustawione wszystkie wyłaczniki w całym domu, a nie jak to robią niektórzy "elektrycy" jeden tak a drugi siak!
Taka sytuacja jak opisujesz jest niemożliwa do osiągnięcia.
To by było przeciw zasadzie schodowych. Jedna pozycję uzyskasz tylko w łącznikach typu włącz - wyłącz. Tutaj nawet jak na początku zrobisz w jednym kierunku to potem już nie uzyskasz takiej sytuacji, że ustawienie w jednej pozycji zagwarantuje Ci np. wyłączenie.
Przyjrzyj się schematowi to zrozumiesz.
@@Vteka a właśnie, że jest możliwa, ja tak mam. Występuje to tylko w sytuacji kiedy lampa nie świeci i wszystkie wyłączniki są w pozycji "przyciśnięte do góry"
mam pomontowane czujniki ruchu, proste i same się zapalają,wcześniej miałem automat czasowy, technika wypiera takie podłączenia co innego jak na długich ciągach cały czas mają się świecić lampy
a jak podłączyc taki zestaw na włącznikach dotykowych?
Podaj typ?
Wolisz wago z dźwigbią, czy wciskane?
W puszkach wciskane, zajmują mało miejsca. Ale jak mam coś rozłączać i łączyć co jakiś czas to z dźwignią.
Pokaz fajny lecz każdy producent łączników ma inne oznaczenie i tu kolorystyka zacisków nie zadziała . Jak i samo wykonanie instalacji może być inne tzn. zasilanie oraz lampa sprowadzona do pierwszej puszki instalacyjnej a korespondencja pomiędzy łącznikami przewodem 3 żyłowym.
To jest oczywiste.
3:06 Ladny shemat, to ospel krzyzowy. Mogl by byc prosciej na zaciskach zrobiony. =
Witam. A co jeśli w pierwszej puszce czyli w pierwszym schodowym mam zasilanie i lampę dociągnięta?
To zamiast z ostatniego schodowego do lampy przewód ten dajesz aż do 1 puszki i do lampy.
Nice
Jak zrobić taką instalację ale dla LED ?
Tak samo tylko bez żółtego kabla xd
A jak jest zasilanie i lampa z tej samej strony to braknie jednego przewodu więc lepiej dawać 5x1,5 i można jeszcze gniazdka podłączyć bez ciągnięcia dodatkowego kabla
Oczywiście, masz rację. Pozdrawiam
w instalacjach w europie minimalny przekroj przewodow stosowanych do okablowania gniazdek 230v to minimum 2,5mm,tak wiec stosujac 5×1.5 nie mozesz podlaczyc gniazdek ale racje masz z tym brakujacym przewodem do oswietlenia....pozdrawiam
@@piotrmaz7929 nie matakoej nlrmy w europie. W pl jest. Ja w niemczech rzucalem kable 3x 1.5 i od tego idzie zasilanie jednovzesnoe na lampy i na gniazda. Nie robia tam obwodow osobnych na gniazda i swiatla. Tylko rzucaja pomieszczeniami. Szczerze myslalem ze robia to akurat w jedenj firmie ale po czasie przekonalem sie ze to jest tam norma. Nowie o instalacjach domowych. Bo na biurach jest juz inaczej
Możesz to rozjaśnić? Czy tu chodzi o to, że od ostatniego wyłącznika trzeba mieć taki "wyjściowy" przewód fazowy, który zamiast bezpośrednio do lampy przy ostatniej puszce będzie szedł przez wszystkie puszki z powrotem i podawał fazę na lampę przy pierwszym wyłączniku?
Czyli to znaczy, że w takich połączeniach zawsze ta ostatnia puszka/wyłącznik jest tak jakby punktem wyjścia do odbiornika/lampy? I nie można jakoś wyjść do lampy z pierwszej czy też ze środkowych puszek? @Vteka pomóż proszę :)
A wszyscy elektrycy robia na ytdy 3x1.5 pomiedzy schodowymi a krzyżowymi i co z wariantem jezeli zasilanie i żródło sa w pierwszej puszcze ?
Proszę przeanalizować połączenia, z ostatniego schodowego faza musi wrócić do pierwszej puszki, ale nie musi być już prowadzony neutralny do ostatniej puszki.
Suoer wytłumaczenie
Bardziej ekonomicznie jest z pierwszej puszki podłączyć lampę przewód ochronny i zerowy pozostawiając zasilajacy lampe i do kolejnych trzy żyłowy przewód w który dajemy fazę i korespodencje takie rozwiązanie jest bardziej praktyczne.
Masz rację, prostsze, ale nie wszędzie można to zastosować.
Brrr.
fajnie przedstawione brakuje tylko schematu :)
Schematy sa dla elektrykow
A ja glupi myslalem ze to mozna zrobic tylko z télérupteur(em) :)
Pozdro ,zajefajny kanal !
Bez przyczłapek go nie pomalewasz, bo to je amelunum!
Hej gdzie kupie takie złączki?
W leroy merlin widziałem, a najlepiej w hurtowniach elektrycznych w dobrej cenie dostaniesz.
Hej, czyli mam rozumieć, że jeśli chce mieć 3 włączniki muszę mieć 1 krzyżanowy?
Jeżeli 3 to jeden krzyżowy i dwa schodowe, jeżeli cztery to 2 krzyżowe i dwa schodowe, jeżeli 5 to 3 krzyżowe i 2 schodowe itd. Czyli na końcach 2 schodowe a w środku dowolna ilość krzyżowych.
Można wszystkie mieć krzyżowe, a z dwóch schodowych idzie zrobić jeden krzyżowy łącząc mechanicznie przełączniki
Mechaniczne? Chyba elektrycznie zaciski mostkując odpowiednio.
Ja niewiele z tego rozumiem albo by mnie jebnął prąd albo by wyjebało główny na słupie transformatorowym :) przerabiałem to i nie mając pojęcia lepiej wezwać fachowca zanim komuś stanie się krzywda
Ja trochę w inny sposób wykonuje montaż okablowania pod wyłączniki schodowe/krzyżowe. Używam przewodów 3-żyłowych :)
ja też tak u siebie zrobiłem, używałem jedynie przewodów 3- zyłowych i wystarczyło... jedynie do podłączenie podwójnego schodowego przy łóżku w sypialni użyłem 2x3 zyłowego... ale na filmie jest jak widać na bogato :)
To będzie działało ale jest zabronione.
@@rafalszczepaniak6258 z jakiego względu jest to niby zabronione?
@@ukaszmarciniak8029 No to źle zrobiłeś, dlatego nie powinno się robić czegoś jak niema się o tym pojęcia
@@fredik2618 od kilkunastu lat prowadze firme elektryczna. Zadna norma nie mowi o tym jakimi przewodami nalezy wykonywać takie połączenie.
Witam jak chce cztery włączniki to muszą być dwa krzyżowe?
Tak
Ok dziękuję
Witam. Chciałbym dowiedzieć się, czy układ dwóch łączników schodowych i dwóch źródeł światła (lamp), zastępując jeden z nich od strony lamp łącznikiem świecznikowym, będzie prawidłowo funkcjonował. Łącznik schodowy miałby pełnić funkcję zaporową rozłączając napięcie w układzie, natomiast łącznik świecznikowy rozdzielałby napięcie pomiędzy dwiema lampami. Dziękuję.
Trzeba by to rozrysować i zobaczyć czy to ma szansę działać.
@@Vteka Po analizie, doszedłem do wniosku, że takie rozwiązanie nie ma sensu, ponieważ łącznik schodowy obojętnie w jakim "stanie" by nie był, będzie przekazywał prąd do świecznikowego, a przecież nie o to mi chodzi. O wiele lepszym rozwiązaniem wydaje się być układ dwóch łączników schodowych podwójnych i dwóch źródeł światła. Mimo wszystko, dziękuję za odpowiedź.
Po prostu przestawiłbym przełącznik krzyżowy na odwrót. Biały do źródła i czerwony do urządzenia. W miarę możliwości dobrą praktyką jest podłączenie zasilania do stałych (stacjonarnych) styków.
Nie ma takiego filmu nigdzie. Jest elektryka, nowe tynki, wiele puszek wszędzie, nowa budowa. Ktoś inny to robił. Jak sprawdzić i odnaleźć które puszki i kable odpowiadają za schodowe czy to z 2 lub więcej punktów, a które przewody są tylko korespondencyjne. Instalacja bezpuszkowa. By być pewnym że podłączamy odpowiednie przewody i włączniki, a nie robimy jakiegoś zwarcia czy innego babola.
To już nie jest takie proste. I takiego filmu nie było i nie będzie. Trzeba wykazać się sporą wiedzą fachową aby taki misz-masz opanować.
Jak przerobić instalację schodową tak aby dołożyć krzyżowy.
Dobra obejrzałem cierpliwie do końca,i tam wszystko fajnie wyjaśnione.
Mam w garażu przełączniki schodowe 2 sztuki a mam troje drzwi,one są połączone trzema przewodami ( nie ma ochronnego)i chciałbym dołożyć krzyżowy,więc wnioskuję ze wstawiając między nie krzyżowy powinno działać podłączając tak jak na filmie.Niestety włączniki są łączone przez trzecia puszkę pod sufitem i schemat chyba będzie inny.
Z puszki pod sufitem idzie wyjście do żarówki.Do przełączników przychodzą po trzy przewody.
Musisz sobie to rozrysować. Trzeba po przewodach rozeznać i narysować połączenia
Można prosić o schemat elektryczny bardzo zaciekawiło mnie to ale jeszcze nie rozumiem tego
Patrz na film i rysuj.
Powstanie Ci piękny schemat, lub wpisz w Google schodowe, krzyżowy schemat. Pojawi Ci się cała masa schematów.
@@Vteka ok dziękuję
Zobacz też ten film do którego jest link w opisie tam jest dokładnie wyjaśniona zasada działania schodowego i krzyżowego. Jak go obejrzysz to ten film zrozumiesz.
@@Vteka ❤️❤️❤️
tinyurl.com/yylr6lbu - to jest prosty symulator obwodów elektrycznych w bardzo fajną wizualizacją prądu. Możesz kliknąć na przełącznik żeby zmienić jego położenie. Środkowy symuluje łącznik krzyżowy, miłej zabawy :)
Jak podłączyć taki włącznik gdy w instalacji nie ma przewodu neutralnego?
Masz na myśli, że w puszce pod łącznikiem nie ma. Bo gdzieś musi być. Łączysz fazowy i korespondencyjne w łącznikach. A neutralny do lampy bezpośrednio.
@@Vteka ale neutralnego nie ma w puszcze od włącznika
Skąd mam podciągnąć przewód neutralny?
Jakie wago używasz ?
To jest 221, ale przeważnie używam te na wcisk.
@Kamil B Do wszystkich przewodów. Tak podaje producent.
@@Vteka a do 1.5mm i 2.5mm jakie ?
@@Fryzur1 do 2,5mm2
U mnie wygląda to zupełnie inaczej.W pierwszej puszce więcej przewodów.Nie wiem o co chodzi.Probowalem na wiele sposobów i nie działa poprawnie.
Może w pierwszej puszce jest też wyprowadzenie do lamp i powrót fazy z ostatniej puszki
@@Vteka da Pan radę mi to wytłumaczyć,jak połączyć?
Na odległość, bez pomiaru, bez rozeznania który przewód do czego, raczej niemożliwe.
A jakbym chcial pozniej pod wylacznikiem krzyzowym zrobic sobie gniazdko to co ?
Obecnie powinno prowadzić się instalację osobno do oświetlenia i osobno do gniazdek (prowadzić z rozdzielnicy). Gdybyś jednak mimo wszystko chciał pod krzyżowym gniazdko to musisz mieć jeszcze jeden przewód fazowy poprowadzony z 1 schodowego.
there is a simple way: use a step by step relay and you need only 3 wires and push buttons
And such movies can be found on my channel:
th-cam.com/video/2MO-uwRtSW8/w-d-xo.html
th-cam.com/video/jvAJHceG7a8/w-d-xo.html
th-cam.com/video/ZjLlBQrOyGk/w-d-xo.html
th-cam.com/video/_-xUDE37h30/w-d-xo.html
👍👍👍🙋
Problem z niewiadomą. Gdzie błąd.? W podobnym ukadzie trzeba zlikwidować krzyzowy. Polaczylem je imiennie i albo wybije rcd. Lub pi zmianie biegunowosci nie dzialaja poprawnie schodowe. I albo podczad mintarzy plyt kg wkrecono w kable srube. Albo co? Podmienialem inne schodowe jest tak samo. W uklafzie z # jest ok. A bez nie.
Musiałeś przewody z tego samego łącznika razem podłączyć, skoro działa z krzyżowym to nie ma mowy o uszkodzeniu. Sprawdź jeszcze raz te przewody w krzyżowym, czy aby dobrze je łączysz.
@@Vteka dzieki jutro jeszcze raz ro sprawdzę, a tak mnie zastanawia że napięciowy kabel prowadzony od lewej do pierwszego schodowego , później obok klatki schodowej jest # i po drugiej stronie sciany schodowy i klatka górna schodowy. w tym układzie # był niepotrzebny i nigdy nie zasilał np nic w trakcie budowy ale już po instalacji korytarz zmniejszyli i zlikwidowano drugie drzwi do salonu, serdeczne dzięki jutro jeszcze raz to posprawdzam.pzdr
wszystko to fajnie wyglada jak robimy to sami lub uklad mamy do celów szkoleniowych na stole... W praktyce to trochę inaczej wyglada .. w miejscu gdzie ma byc montowany włącznik nie na przewodów zerowych ani ochronnych bo nie ma potrzeby ich tam ciagnąc .Nie jestem elektrykiem ani fachowcem w tej dziedzinie ale taki sposob tłumaczenia nic nie daje jeśli ktos ma w ścianie kilka puszek w które ma zamontować kontakty bo nie wie który przewod w ścianie do czego idzie... Najpierw trzeba namierzyć ta puszke do ktorej dochodzi napięcie . Będzie w niej 3 przewody. Jeden w ktorym jest prad i dwa w których prąd będzie po podłączeniu włącznika schodowego . Później musimy sie udac do kolejnej puszki i " znalezc " te 2 przewody ktorymi prąd dochodzi . To szukanie to nic innego jak przyciskanie wlacznika w 1 puszcze. Raz prad będzie na jednym a raz na drugim przewodzie. Na tej podstawie dopiero wiemy jak podłączyć lacznik krzyżowy... i w taki soosob postępujemy w kolejnych puszkach w ktorych maja byc kontakty ..
Masz rację. Ale gdy przewody przygotuje Ci elektryk to powinny być opisane. A gdy robi Ci to "elektryk" I ma gdzieś kolory przewodów to potem trzeba szukać tak jak to opisujesz.
@@Vteka no właśnie to przerabialem u znajomej niedawno. wszedzie ten sam koloor przewodów. dom juz ma z 30 lat . wszystkie włączniki ktos wymontowal i nic nie odznaczył jak było a dom ogromny i instalacja rozbudowana .Ale znając zasade dziajania którą podajesz można dojść do wszystkiego majac jakies pojęcie i wyobraźnię:)
U mnie wyszło zupełnie inaczej. Ale też działa.
To co w filmie to takie podstawy. W życiu, w praktyce trzeba czasami pokombinować. Pozdrawiam
Osoba,ktorá robila slovenské titulky k tomuto videu, absolútne neovláda problematiku, ani slovenskú terminológiu ! Inak veľmi dobré a názorné video sa tým znehodnocuje pre slovenského diváka.
Google
W tym systemie łączenia nie występuje N.Dlatego przewód neutralny niebieski powinien być oznaczony na brązowo,jako przewód fazowy.
A co jest na filmie? To jest łączenie wszystkich przewodów pod łącznikami. System tzw bezpuszkiwy to musi tu być N.
@@Vteka faktycznie,przepraszam.nie zwróciłem uwagi skąd idzie zasilanie 🙈
Nic się nie stało. Pozdrawiam
E tam teraz w modzie wył bistabilny nawet w zestawie z scimniaczem używa się przycisków dzwonkowych no i przewód 2x1.5
Zajrzyj głębiej, na moim kanale jest pełno filmów o rozwiązaniach zastępujacych tradydycyjny układ schodowych.
Ja też daje z puszki do puszki 2×1,5
Niestety z Ospela tego typu przełącznik jak raz się przykręci i odkręci ponownie to później jest problem z zamocowaniem gdyż te blaszki do których się wkręca śrubę ulegają uszkodzeniu niestety ale takie dwa włączniki zostały tak załatwione przez panów elektryków którzy robili mi modernizację elektryki w mieszkaniu
trzeba używać osprzętu berker'a względnie legrand'a i możesz dowolną ilość raz manipulować...
Nie tylko ospel, karlik ma częstą przypadłość "koszenia gwintów zacisków"
Cyklon A być może tak jest ciężko powiedzieć
W niektórych schodowych nie ma oznaczenia L i trzeba się domyślać
Albo przemierzyć.
Zależy właśnie jaka firma,
Raz kupiłem jakiś badziewi bez schematu ;)
Można zawsze przymierzyć.
kluczem jest poznać budowę wyłączników schodowego i krzyżowego. Konstrukcja wyłącznika krzyżowego wbrew pozorom nie jest taka oczywista.
Taki film można u mnie na kanale obejrzeć.
Dobre ale ja nie używam do schodówek czy krzyrzówek 4x1,5 tylko 3x1,5 i jest ok