ciekawy materiał, a ja mam 20 ar kukurydzy posiane ogrodowym siewnikiem 1 maja, idzie na 3-4 liść, wskoczę z glebogryzarką ogrodową, później motyczka do siekania i sobie będzie rosła na czysto, a na koniec zbieram ręcznie i suszę w kolbach na strychu. Rok temu tak robiłem i plon był choć pracy też kosztowało, ale daliśmy radę :)
Witam , bardzo fajny pomysł , odcinki na tematy bierzące to juest to co najbardzej potrzeba , u mnie narazie jest ok wschody w miarę zwierzyna nie zrujnowałą jak w zeszłym roku , Faza 3 liści siana 1 maja jak na tak puźne fao to nieźle sie zbiera 9255 wygląd dobrze 9889 jeszcze lepszy wigor ale stanowisko cieplejsze , najgorzej narazie sie zbiera 9300 mimo też lekiej ziemi i ona troche nierówno powschodziła. dzisiaj chyba jakis octan zynku plus coś na ploniarke pójdzie
Występuje zbiór czynników , . Wieloznaczne do określenia analitycznie , wizualnie..... Znaczenie termiki🌪️🔥. Niełatwo trafić jednym zabiegiem . A trzeba różnicować składy....⛑️
Czy kombinacja 0.9l/ha Nikosar + 0.2 kg/ha Mocarz + 0.12 l/ha Gold 450 ec + 0.12 l/ha notos poradzi sobie z powojem polnym? Występuje on placowo, w niektórych miejscach zakrył międzyrzędzia. Po kukurydzy będę siał oziminy pszenice oraz jęczmień
Trudny przeciwnik, mocarz i gold mają odpowiednie substancje do zwalczenia. Kiedyś mocarz w pełnej dawce sam by to ogarnął ale raczej nie dzisiaj więc dobrze że dokładasz pomocnika. Mezotrion z notosa kiedyś też fajnie czyscil powoje ale czy dawka 12g może coś wnieść do tej kombinacji, nie mam doświadczenia z takimi niskimi dawkami mzt. Jeśli powój nie jest mocny i nie jest to pole z dużą ilością wody to powinno dać radę. powój polny niestety jeśli ma dobrze rozwinięte kłącza to będzie ciekawy i trudny pojedynek. Daj znać jak poszło
Kiedys probowano fluroksypyr w dawce tak ok 160-180g s.a/ha, tak max do 5 liscia, ale obecnie żaden herbicyd z tą substancja nie ma rejestracji w kukurydzy.
@@epole_kanal Czy coś dołożyć do mieszaniny, która wymieniłem wyżej? Np zwiększyć delikatnie dawkę mocarza do 0,22kg lub np mezotrionu około 15g? Jeśli spadnie deszcz to ile dodać adiuwantu Olbras do zabiegu? A jeśli pogoda się utrzyma to ile? Prosiłbym poradę
@@Pilarek223 Mezotrionu jest trochę mało, podobnie jak Karol nie mam doświadczenia z dokładka tak małej dawki do takiego mixu. Biorąc pod uwage, ze jest to inny mechanizm dzialania niz pozostale substancje. Adiuwant koniecznie, zabieg albo późno wieczorem (po 21), albo wcześnie rano (4-5). Będzie lepsze wnikanie. Czy coś dołożyć? To co byś mogl, prawnie nie możesz. Twoja mieszanina ma potencjał, więc zrob i daj znać jaki hest efekt.
Wszystko zależy od substancji jakie uzywasz. Duzo doglebowek jest do 2-4 liscia. Jesli od siewu do 4 liscia nie pada to czesto lepiej zostawić srodki ns nastepny sezon i opryskac czyms innym. Srodki do 4 liscia tez mozna dac w 80% dawce na 5 lisc zeby fito nie wyszlo.. rozwiazanie w ostateczności
Dwa pytania, które pozwolą odpowiedzieć na ten problem? Czy chwasty zdazyly powschodzic? Jeżeli tak, to herbicydy o profilu bardziej nalistnym (nikosulfuron, rimsulfuron, mezotrion, dikamba, 2,4D itp) je zwalczą. Można czekać, ale jeżeli wschody chwastow są całkiem duże, to wtedy bym nie czekał dłużej niż do 3-4 liścia. W suszy takie chwasty są groźniejsze dla kukurydzy, ponieważ wypijają resztki wilgoci. Drugie pytanie to jaki herbicyd masz (co wiąże się z tym pierwszym pytaniem). Jeżeli taki oparty o Smetolachlor, terbutyloazyne, chlomazon, dimetanamid to przy suchej glebie lepiej go zostawic na przyszłość (wyjątkiem są herbicydy z Smetolachlorem, które trzeba zastosować w tym sezonie do 23.07.2024, brak odnowienia rejestracji)
Kukurydza ma 3 liście. Od miesiąca nie padało część chwastów zeszło ale naoewno dużo jeszcze wyjdzie po pierwszym deszczu . Czym prysksc w takim wypadku i kiedy ?
@@agrorolnik4640 wujek w zeszłym roku czekał do deszczu i średnio mu się to sprawdziło, bo deszcz nie przyszedł. Rozwiązanie padło w filmie, strategia dawek dzielonych. Fajne rozwiązanie z możliwością późniejszej korekty.
Kukurydza cukrowa jest dużo bardziej wrażliwa na herbicydy - zwłaszcza stosowane nalistnie. Popytaj o herbicydy u producenta danej odmiany bo tolerancja odmian jest bardzo różna. Kukurydzę cukrowa najlepiej traktować przedwschodowo, skuteczność może nie być super zadowalająca ale to są bezpieczne rozwiązania które można zawsze delikatnie później poprawić
Siew 27.04, zachwaszczenie gigantyczne po zimowym międzyplonie, zboża, rumian, tobołki, ostrożeń, po klasycznej orce milion siewek komosy, rdestu, ale ze względu na wczesne fazy rozwojowe odchwaszczone kombinacją florasulam, nikosulfuron, tifensulfuron metylowy, martwię się o poprawki w plantacjach po międzyplonie, ostrożeń to mięczak, ale pszenżyto/jęczmień ozimy vs nikosulfuron to będzie ciekawe. Format filmu bardzo pożyteczny i ciekawy, dzięki i pozdrawiam. P.S. Skąd pomysł na niezaprawianie nasion, ktoś tak robi?
Pomysł nie jest niczym nowym, w każdym sezonie robimy wiele różnych doświadczeń. Czasem warto zrobić i takie żeby przypomnieć sobie jak trudnym i kapryśnym gatunkiem we wczesnych fazach wegetacji jest kukurydza.
Rimsulfuron podkreca skuteczność na samosiewy zbóż. Jeżeli masz ich dużo, i to w zróżnicowanych fazach to warto dodać (najlepiej z adiuwantem olejowym, który przyspiesza wnikanie). Dzięki za komentarz, będzie więcej takich filmów z kukurydzy :)
@@epole_kanal Adiuwant stosuję od zawsze w zabiegach herbicydowych jeśli nie ma przeciwwskazań na etykiecie. Dziękuję za wskazówkę z rimsulfuronem i pozdrawiam ;)
Panowie problem z wyjściem kukurydzy zwłaszcza na polach ciężkich szybko przesuszających się Nasiona leżą w ziemi już około 20 dni i nie ruszyły gdyż jest sucho Czy gdy przyjdzie deszcz ta kukurydza ma jeszcze szansę wyjść?
To zależy, jeśli nasiona w ogóle nie ruszyły i nie spęczniały to jak najbardziej mogą wzejść jeśli nie zostały uszkodzone przez smietke kielkowke, drutowce czy pędraki. Jeśli wyglądają „ jak z worka „ to powinny wzejść.
W sezonie 2023 kukurydza wyszła u mnie z ziemi po blisko 5 tygodniach. Kategoria agronomiczna gleby: średnia. Po siewie popadał deszcz, następnie gleba wyschła i zrobiła się jak skała. Niezbyt wysokie temperatury praktycznie do połowy czerwca, było ogólnie chłodno i czasami wilgotno. Siew w terminie, dolna granica temperatury optymalnej, można powiedzieć minimalna. Męczyła się cały sezon. Chwasty również zrobiły swoje. Plony marne. Błędem był termin siewu, trzeba było poczekać, aż ziemia dobrze się nagrzeje i siać nawet po optymalnym terminie siewu. Pomogło bronowanie w celu delikatnego zruszenia gleby aby się szybciej ogrzała i napowietrzyła na tyle na ile to było możliwe. Wtedy kukurydza zaczęła się pojawiać. W tym roku siew na glebach kategorii agronomicznej lekkiej i bardzo lekkiej, nagrzanych, bez nawozów w podsiewaczu i po dwóch tygodniach jest. Jest cieplej niż w ubiegłym roku. Woda jeszcze jest. Pozdrawiam.
Prawie każdy nalistny SOR sie nadaje ale zawsze warto zapytać producenta o rekomendacje i jaka powinna być sekwencja między zabiegami żeby chwasty nie uciekły.
Pod kątem biologicznym będzie się nadawał prawie każdy, ale już nie każdy pod kątem prawnym. Część herbicydów ma zapis o jednokrotnym stosowaniu, i wtedy nie powinno stosować się dawek dzielonych (bo tam są 2 przejazdy, taki bubel legislacyjny). Jednak jest kilka herbicydów, które mają wpisane dawki dzielone w etykiecie
Ja w zeszłym roku ratowałem się po nieudaneym maistrze , i rimelu i mustangu , miałem już jechać tależówką i zapomnieć o temacie , ale jakoś tak mnie naszło na chwastox extra i kukurydza miała 10 liści i dopiero szarłat padł.
Zerknij na etykietę produktu w sekcji „ środki ostrożności i zalecenia stosowania…” przeczytaj punkt 7 i pewnie sam odpowiesz sobie na pytanie. Jeśli zdecydujesz się na stosowanie to dawka 0.33 i tutaj rodzi się pytanie o skuteczność na większe chwasty i gatunki trudne w zwalczaniu.
@@KarolKozowski-ot5bc z tego co wiem ludzie stosują w 3 i 4 liściu i fito nie występuje. Zawsze pryskam w dolnych dawkach. Oczywiście mam pewne obawy bo mamy kiepskie warunki.
Na ploniarke nie masz nic zarejestrowanego, ale produkty z deltametryna i lambda-cyhalotryna + acetamipryd maja rejestracje na stonkę korzeniowa (przy okazji zwalcza ploniarke).
Byłem dzisiaj zobaczyć to doświadczenie z terminami siewu i nasionami zaprawionymi vs bez zaprawy. Różnice się bardzo pogłębiły więc jeśli Paweł będzie chciał tam wrócić to zrobimy kolejny materiał .
@@calo8569 zarejestrowana w kukurydzy masz deltametryne czy nawet lepiej kombinacje lambda- cyhalotryny z acetamiprydem. Rejestracja jest co prawda na stonkę korzeniową ale na poloniarkę zadziała „ przy okazji”
Na polach z niskim zachwaszczeniem czyli najczęściej kukurydza w monokulturze gdzie co roku jest czyszczone do zera taka sztukę można wykonać - czasem się udaje. Jednak stosując takie dawki hodujesz chwasty odporne bo na pewno coś zostało choć kilka sztuk na hektarze które już potrenowały metabolizowanie substancji, zdolność ta w jakimś stopniu przekażą następnemu pokoleniu.
@@KarolKozowski-ot5bcKomentarz typu ,,nie wiem ale się wypowiem" a) nie istnieje technologia ,,do zera" b) uprawa nie w monokulturze c)nie decyduje stopień zachwaszczenia
@@elespe8167 Skąd te podejście agresywne, o ile mnie zmysł nie myli to odpowiedział co właśnie ten Karol Kozłowski z filmiku, więc jakąś wiedzę i doświadczenie na pewno posiada
@@EgalitarnaKulturaGlebotworczatak to ja, nie ma co drążyć każdy ma własne doświadczenia zwłaszcza w naszej branży. Nie znam też człowieka który wie wszystko a słowo pisane jest różnie rozumiane przez różne osoby więc nie obrażamy się tylko dzielimy wiedzą i doświadczeniem o to tutaj chodzi.
Wiele istotnych informacji dziękuję panowie💪👍
Świetny materiał, człowiek z wiedzą, w dodatku bonus z wynikami doświadczeń z terminem siewu. Bardzo przyjemnie się ogląda.
ciekawy materiał, a ja mam 20 ar kukurydzy posiane ogrodowym siewnikiem 1 maja, idzie na 3-4 liść, wskoczę z glebogryzarką ogrodową, później motyczka do siekania i sobie będzie rosła na czysto, a na koniec zbieram ręcznie i suszę w kolbach na strychu. Rok temu tak robiłem i plon był choć pracy też kosztowało, ale daliśmy radę :)
Do czego wykorzystujesz tą kukurydzę?
@@MrRobot-cv6dg śrutuję, karmię kury, kozy i sprzedaję, na burbon tez by się nadała :)
Witam , bardzo fajny pomysł , odcinki na tematy bierzące to juest to co najbardzej potrzeba ,
u mnie narazie jest ok wschody w miarę zwierzyna nie zrujnowałą jak w zeszłym roku , Faza 3 liści siana 1 maja jak na tak puźne fao to nieźle sie zbiera 9255 wygląd dobrze 9889 jeszcze lepszy wigor ale stanowisko cieplejsze , najgorzej narazie sie zbiera 9300 mimo też lekiej ziemi i ona troche nierówno powschodziła. dzisiaj chyba jakis octan zynku plus coś na ploniarke pójdzie
Występuje zbiór czynników , . Wieloznaczne do określenia analitycznie , wizualnie..... Znaczenie termiki🌪️🔥. Niełatwo trafić jednym zabiegiem . A trzeba różnicować składy....⛑️
Czy kombinacja 0.9l/ha Nikosar + 0.2 kg/ha Mocarz + 0.12 l/ha Gold 450 ec + 0.12 l/ha notos poradzi sobie z powojem polnym? Występuje on placowo, w niektórych miejscach zakrył międzyrzędzia. Po kukurydzy będę siał oziminy pszenice oraz jęczmień
Trudny przeciwnik, mocarz i gold mają odpowiednie substancje do zwalczenia. Kiedyś mocarz w pełnej dawce sam by to ogarnął ale raczej nie dzisiaj więc dobrze że dokładasz pomocnika. Mezotrion z notosa kiedyś też fajnie czyscil powoje ale czy dawka 12g może coś wnieść do tej kombinacji, nie mam doświadczenia z takimi niskimi dawkami mzt. Jeśli powój nie jest mocny i nie jest to pole z dużą ilością wody to powinno dać radę. powój polny niestety jeśli ma dobrze rozwinięte kłącza to będzie ciekawy i trudny pojedynek. Daj znać jak poszło
Kiedys probowano fluroksypyr w dawce tak ok 160-180g s.a/ha, tak max do 5 liscia, ale obecnie żaden herbicyd z tą substancja nie ma rejestracji w kukurydzy.
@@epole_kanal Czy coś dołożyć do mieszaniny, która wymieniłem wyżej? Np zwiększyć delikatnie dawkę mocarza do 0,22kg lub np mezotrionu około 15g? Jeśli spadnie deszcz to ile dodać adiuwantu Olbras do zabiegu? A jeśli pogoda się utrzyma to ile? Prosiłbym poradę
@@Pilarek223 Mezotrionu jest trochę mało, podobnie jak Karol nie mam doświadczenia z dokładka tak małej dawki do takiego mixu. Biorąc pod uwage, ze jest to inny mechanizm dzialania niz pozostale substancje. Adiuwant koniecznie, zabieg albo późno wieczorem (po 21), albo wcześnie rano (4-5). Będzie lepsze wnikanie. Czy coś dołożyć? To co byś mogl, prawnie nie możesz. Twoja mieszanina ma potencjał, więc zrob i daj znać jaki hest efekt.
Terbutylazyna 400 gram + i czysto, a przedtem to zawsze miałem pełno dziadostwa
Co z opryskiem na chwasty jak jest susza i niezapowiada sie na deszcz
Wszystko zależy od substancji jakie uzywasz. Duzo doglebowek jest do 2-4 liscia. Jesli od siewu do 4 liscia nie pada to czesto lepiej zostawić srodki ns nastepny sezon i opryskac czyms innym. Srodki do 4 liscia tez mozna dac w 80% dawce na 5 lisc zeby fito nie wyszlo.. rozwiazanie w ostateczności
@@weronikakellas7637lol wiadomo, że powschodowo. Większość s.cz. działa doglebowo-dolistnie i zabezpiecza przed zachwaszczeniem wtórym.
Dwa pytania, które pozwolą odpowiedzieć na ten problem? Czy chwasty zdazyly powschodzic? Jeżeli tak, to herbicydy o profilu bardziej nalistnym (nikosulfuron, rimsulfuron, mezotrion, dikamba, 2,4D itp) je zwalczą. Można czekać, ale jeżeli wschody chwastow są całkiem duże, to wtedy bym nie czekał dłużej niż do 3-4 liścia. W suszy takie chwasty są groźniejsze dla kukurydzy, ponieważ wypijają resztki wilgoci. Drugie pytanie to jaki herbicyd masz (co wiąże się z tym pierwszym pytaniem). Jeżeli taki oparty o Smetolachlor, terbutyloazyne, chlomazon, dimetanamid to przy suchej glebie lepiej go zostawic na przyszłość (wyjątkiem są herbicydy z Smetolachlorem, które trzeba zastosować w tym sezonie do 23.07.2024, brak odnowienia rejestracji)
Kukurydza ma 3 liście. Od miesiąca nie padało część chwastów zeszło ale naoewno dużo jeszcze wyjdzie po pierwszym deszczu . Czym prysksc w takim wypadku i kiedy ?
@@agrorolnik4640 wujek w zeszłym roku czekał do deszczu i średnio mu się to sprawdziło, bo deszcz nie przyszedł. Rozwiązanie padło w filmie, strategia dawek dzielonych. Fajne rozwiązanie z możliwością późniejszej korekty.
Ostatnie 3 lata stosuje lumax i nixon kukurydza zdrowa ,czysta i oczywiście bez poprawek .Szkoda ,że teraz ostatni rok ..
A jak odchwaszczac kukurydzę cukrową? Podejść jak do zwykłej kukurydzy? Majster sobie da radę?
Kukurydza cukrowa jest dużo bardziej wrażliwa na herbicydy - zwłaszcza stosowane nalistnie. Popytaj o herbicydy u producenta danej odmiany bo tolerancja odmian jest bardzo różna. Kukurydzę cukrowa najlepiej traktować przedwschodowo, skuteczność może nie być super zadowalająca ale to są bezpieczne rozwiązania które można zawsze delikatnie później poprawić
Siew 27.04, zachwaszczenie gigantyczne po zimowym międzyplonie, zboża, rumian, tobołki, ostrożeń, po klasycznej orce milion siewek komosy, rdestu, ale ze względu na wczesne fazy rozwojowe odchwaszczone kombinacją florasulam, nikosulfuron, tifensulfuron metylowy, martwię się o poprawki w plantacjach po międzyplonie, ostrożeń to mięczak, ale pszenżyto/jęczmień ozimy vs nikosulfuron to będzie ciekawe. Format filmu bardzo pożyteczny i ciekawy, dzięki i pozdrawiam.
P.S. Skąd pomysł na niezaprawianie nasion, ktoś tak robi?
Pomysł nie jest niczym nowym, w każdym sezonie robimy wiele różnych doświadczeń. Czasem warto zrobić i takie żeby przypomnieć sobie jak trudnym i kapryśnym gatunkiem we wczesnych fazach wegetacji jest kukurydza.
Rimsulfuron podkreca skuteczność na samosiewy zbóż. Jeżeli masz ich dużo, i to w zróżnicowanych fazach to warto dodać (najlepiej z adiuwantem olejowym, który przyspiesza wnikanie). Dzięki za komentarz, będzie więcej takich filmów z kukurydzy :)
@@KarolKozowski-ot5bc Rozumiem, dziękuję za odpowiedź
@@epole_kanal Adiuwant stosuję od zawsze w zabiegach herbicydowych jeśli nie ma przeciwwskazań na etykiecie. Dziękuję za wskazówkę z rimsulfuronem i pozdrawiam ;)
@@epole_kanal✔️🇵🇱 - ....co , jaki skład wyniszczy rdest. Kolankowy czerwony x kłącza 🕸️📐
Panowie problem z wyjściem kukurydzy zwłaszcza na polach ciężkich szybko przesuszających się
Nasiona leżą w ziemi już około 20 dni i nie ruszyły gdyż jest sucho
Czy gdy przyjdzie deszcz ta kukurydza ma jeszcze szansę wyjść?
To zależy, jeśli nasiona w ogóle nie ruszyły i nie spęczniały to jak najbardziej mogą wzejść jeśli nie zostały uszkodzone przez smietke kielkowke, drutowce czy pędraki. Jeśli wyglądają „ jak z worka „ to powinny wzejść.
W sezonie 2023 kukurydza wyszła u mnie z ziemi po blisko 5 tygodniach. Kategoria agronomiczna gleby: średnia. Po siewie popadał deszcz, następnie gleba wyschła i zrobiła się jak skała. Niezbyt wysokie temperatury praktycznie do połowy czerwca, było ogólnie chłodno i czasami wilgotno. Siew w terminie, dolna granica temperatury optymalnej, można powiedzieć minimalna. Męczyła się cały sezon. Chwasty również zrobiły swoje. Plony marne. Błędem był termin siewu, trzeba było poczekać, aż ziemia dobrze się nagrzeje i siać nawet po optymalnym terminie siewu. Pomogło bronowanie w celu delikatnego zruszenia gleby aby się szybciej ogrzała i napowietrzyła na tyle na ile to było możliwe. Wtedy kukurydza zaczęła się pojawiać. W tym roku siew na glebach kategorii agronomicznej lekkiej i bardzo lekkiej, nagrzanych, bez nawozów w podsiewaczu i po dwóch tygodniach jest. Jest cieplej niż w ubiegłym roku. Woda jeszcze jest. Pozdrawiam.
czy elumis również nadaje sie do dawek dzielonych?
Prawie każdy nalistny SOR sie nadaje ale zawsze warto zapytać producenta o rekomendacje i jaka powinna być sekwencja między zabiegami żeby chwasty nie uciekły.
Pod kątem biologicznym będzie się nadawał prawie każdy, ale już nie każdy pod kątem prawnym. Część herbicydów ma zapis o jednokrotnym stosowaniu, i wtedy nie powinno stosować się dawek dzielonych (bo tam są 2 przejazdy, taki bubel legislacyjny). Jednak jest kilka herbicydów, które mają wpisane dawki dzielone w etykiecie
Czy to prawda że można zastosować chwastox extra?
Jeśli tak do jakiej fazy można go zastosować i od jakiej fazy?
Z czym masz problem na polu że myślisz i bardzo ryzykownym rozwiązaniu? Po MCPA kukurydza może być wiotka i łamać się przy pstryknięciu palcem.
Ja w zeszłym roku ratowałem się po nieudaneym maistrze , i rimelu i mustangu , miałem już jechać tależówką i zapomnieć o temacie , ale jakoś tak mnie naszło na chwastox extra i kukurydza miała 10 liści i dopiero szarłat padł.
@@M.stanciakjeśli nie ma wyboru to różne rzeczy się robi ale w normalnych warunkach ryzyko vs zysk jest zbyt duże - przynajmniej dla mnie
Też to praktykowałem, komose od razu powaliło ryzyko było ale w takim zachwaszczeniu nic by nie urosło. Kiedyś chwastox turbo miał rejestrację
Pryskał ktoś Adengo na 3 i 4 liściu. Mam w tej chwili koniec drugiego i ze względu na suszę w tej fazie nie zdążę.
Zerknij na etykietę produktu w sekcji „ środki ostrożności i zalecenia stosowania…” przeczytaj punkt 7 i pewnie sam odpowiesz sobie na pytanie. Jeśli zdecydujesz się na stosowanie to dawka 0.33 i tutaj rodzi się pytanie o skuteczność na większe chwasty i gatunki trudne w zwalczaniu.
@@KarolKozowski-ot5bc z tego co wiem ludzie stosują w 3 i 4 liściu i fito nie występuje. Zawsze pryskam w dolnych dawkach. Oczywiście mam pewne obawy bo mamy kiepskie warunki.
@@emil8848decyzja należy do Ciebie, zapytaj producenta co o tym sądzi.
Jaki preparat na plonarke w tej fazie kukurydzy ?
Na ploniarke nie masz nic zarejestrowanego, ale produkty z deltametryna i lambda-cyhalotryna + acetamipryd maja rejestracje na stonkę korzeniowa (przy okazji zwalcza ploniarke).
Byłem dzisiaj zobaczyć to doświadczenie z terminami siewu i nasionami zaprawionymi vs bez zaprawy. Różnice się bardzo pogłębiły więc jeśli Paweł będzie chciał tam wrócić to zrobimy kolejny materiał .
co polecacie na ploniakrę? jaki produkt?
Jeśli nic się nie zmieniło to w etykietach SOR nie znajdziesz ploniarki ( regulacje UE).
@@KarolKozowski-ot5bc a co byś polecił?
@@calo8569 zarejestrowana w kukurydzy masz deltametryne czy nawet lepiej kombinacje lambda- cyhalotryny z acetamiprydem. Rejestracja jest co prawda na stonkę korzeniową ale na poloniarkę zadziała „ przy okazji”
@@KarolKozowski-ot5bc dzięki
Wspomniałeś o dawkach dzielonych 1/2+1/2, stosowałem nawet 1/4+1/4 z pozytywnym skutkiem ale z innym produktem
Na polach z niskim zachwaszczeniem czyli najczęściej kukurydza w monokulturze gdzie co roku jest czyszczone do zera taka sztukę można wykonać - czasem się udaje. Jednak stosując takie dawki hodujesz chwasty odporne bo na pewno coś zostało choć kilka sztuk na hektarze które już potrenowały metabolizowanie substancji, zdolność ta w jakimś stopniu przekażą następnemu pokoleniu.
@@KarolKozowski-ot5bcKomentarz typu ,,nie wiem ale się wypowiem"
a) nie istnieje technologia ,,do zera"
b) uprawa nie w monokulturze
c)nie decyduje stopień zachwaszczenia
@@elespe8167 polecam K. Adamczewski odporność chwastów na herbicydy z którym nie raz miałem przyjemność porozmawiać
@@elespe8167 Skąd te podejście agresywne, o ile mnie zmysł nie myli to odpowiedział co właśnie ten Karol Kozłowski z filmiku, więc jakąś wiedzę i doświadczenie na pewno posiada
@@EgalitarnaKulturaGlebotworczatak to ja, nie ma co drążyć każdy ma własne doświadczenia zwłaszcza w naszej branży. Nie znam też człowieka który wie wszystko a słowo pisane jest różnie rozumiane przez różne osoby więc nie obrażamy się tylko dzielimy wiedzą i doświadczeniem o to tutaj chodzi.
Na filmie pt.Zobaczcie jak nasz agronom Karol uczy liczyć liście kukurydzy. Tam uczy inaczej i tu inaczej xd
O tym jeszcze opowiem ;) tak jak zaznaczyłem w filmie.