Macewy codziennego użytku

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ส.ค. 2022
  • Mój fanpage: / irytujacyhistoryk
    Grupa: / irytujacyludzie
    Jakby ktoś chciał wspomóc finansowo: patronite.pl/IrytujacyHistoryk
    Dziękuje za waszą uwagę. W intro motyw przewodni z filmu "Byliśmy Żołnierzami". Zdjęcia w większości z cmentarza żydowskiego w Piotrkowie Trybunalskim z 2014 roku. Pojedyncze z innych miejsc o których opowiadam.

ความคิดเห็น • 459

  • @siergiejkryviec.1617
    @siergiejkryviec.1617 ปีที่แล้ว +7

    W Hamburgu na miejscu starego żydowskiego cmentarza Niemcy wybudowali .... centrum handlowe i niech mi ktoś odpowie jak to się ma do Jedwabnego gdzie jest kategoryczny zakaz prowadzenia jakichkolwiek prac archeologicznych. Czyżby niemieckie euro , dolary czy marki ukoiły duszę spoczywających na tym terenie zmarłych?

  • @user-lu6wy8ln5b
    @user-lu6wy8ln5b ปีที่แล้ว +3

    W czasie robót budowlanych w jednostce wojskowej, w której służę, robotnicy odkryli kawałki macew służące za podłoże pod betonowa drogę. Za pozwoleniem przełożonych, zgłosiłem to do fundacji zajmującej się gromadzeniem takich znalezisk, która wydobyła wszystkie elementy wymieszane z betonem. Po oczyszczeniu znalazły swoje miejsce na ścianie pamięci, na miejscowym, zlikwidowanym przez Niemców kirkucie. W miasteczku tym, przed wojna była bardzo duża diaspora żydowska. Na tyle duża, że w okupację istniało tu nawet getto. Pozdrawiam, fajny odcinek.

  • @ImperatusPL
    @ImperatusPL ปีที่แล้ว +48

    To mi się przypomina historia z mojego Poznania. Mamy tutaj jezioro - Rusałkę - jest to sztuczne jezioro, wykopane przez Niemców w 1941, rękami Żydów z poznańskich obozów. Dookoła jeziora są 3 miejsca pamięci, gdzie Ci Żydzi byli rozstrzeliwani. Niemcy chcieli sobie tutaj zbudować cały kompleks rekreacyjny "Golęciński Park Ludowy".
    Pamiętam, jak kilka lat temu podczas suszy, kiedy poziom jeziora mocno opadł, to spod wody zaczęły pokazywać się macewy, którymi - jak się okazało - zostały umocnione brzegi i dno jeziora. Z tego co wiem, część z nich wyciągnięto, ale na pewno pod wodą nadal wiele się znajduje.

    • @jarekkunc763
      @jarekkunc763 ปีที่แล้ว

      Kiedys niedaleko mieszkałem ale o tym nie wiedziałem . Musze sie wiecej o tym dowiedziec dzieki .

  • @raikinnen
    @raikinnen ปีที่แล้ว +19

    W moim rodzinnym miasteczku, dawny, już nieistniejący internat szkoły średniej w czasie wojny służył jako siedziba lokalnego gestapo i chodniki wokół budynku wyłożyli sobie macewami z pobliskiego kirkutu. Jeszcze w latach 90 po nich chodziliśmy, gdzieś po 2000 przed wyburzeniem budynku zostały przeniesione z powrotem.
    EDIT: Obejrzałem dalej i zbiegiem okoliczności ta macewa o której mówisz w filmie może pochodzić właśnie z naszego cmentarza, do Sobolewa mam 20 km. W trakcie likwidacji żelechowskiego getta w 43 właśnie do Sobolewa, jako najbliższej stacji kolejowej byli wyprowadzani Żydzi.

  • @RPD49
    @RPD49 ปีที่แล้ว +7

    U mnie w mieście był krawężnik z żydowskich nagrobków i to jeszcze jakieś 5-6 lat temu. A nagrobki powinny wrócić na miejsce bo to jednak jest czyjaś historia i ja np nie chciałbym żeby mój nagrobek służył na płytę chodnikową.

  • @olekcholewa8171
    @olekcholewa8171 ปีที่แล้ว +14

    Coś mi mówiło żeby nie iść spać.

  • @piotr6263
    @piotr6263 ปีที่แล้ว +2

    Do dziś istnieje droga, którą Niemcy kazali wybudować do obozu Treblinka. W niektórych miejscach droga ta była wzmocniona nagrobkami z kirkutu z pobliskiej miejscowości Kosów Lacki.

  • @RAFIII1995
    @RAFIII1995 ปีที่แล้ว +3

    Żydzi jak by byli w polsce po wojnie to by pewnie sami handlowali tym budulcem. Pamiętam, że u mnie przed szkołą był cały plac wyłożony właśnie macewami, dopiero chyba w 2011 to rozebrali i zrobili normalne chodniki z kostki. Szkoła Królowej Jadwigi w Inowrocławiu.

  • @tomekzleszna7578
    @tomekzleszna7578 ปีที่แล้ว +5

    kto nie szanuje zmarłych - zazwyczaj nie szanuje też żywych ...

  • @Agro.Landia
    @Agro.Landia ปีที่แล้ว +8

    7:15 nie tylko macewy , ale mogiły z cmentarzy ewangelickich również miały swoje drugie życie np na mazurach tak robiono

    • @berakfilip
      @berakfilip ปีที่แล้ว

      A czemu ?

    • @Sven-ql3ch
      @Sven-ql3ch ปีที่แล้ว

      @@berakfilip ludzie ich nie szanowali a jako że społeczności takie zanikały to nikt tego tez nie pilnował

  • @Kamillo041285
    @Kamillo041285 ปีที่แล้ว +18

    Propo Żydów mam taką historię w rodzinie. Moja prababcia prowadziła sklep wielobranżowy w 39 roku. Znajdował się w naszym rodzinnym miasteczku nad Bugiem. Prababcia jako jedyna Polka handlowała tam. Reszta to sami Żydzi. Sklepik przy skwerku. Pewnego dnia żyd handlarz biegiem uciekając wrzucił do jej sklepu zawiniątko, krzyknął żeby mu przechowała i uciekł. Prababcia trzymała to złoto przez całą wojnę. Po wojnie dany Żyd wrócił odebrać swoje. Był trochę zdziwiony że prababcia żyje i nie sprzedała złota. Wyciągnął z kieszeni pierścień i zapłacił nim za uczciwość prababci i odszedł.
    Okazało się że pierścień był bezwartościowy. Nie był złoty. I tak to....

    • @lmlogid
      @lmlogid ปีที่แล้ว

      XD

    • @laseroenigmosensor
      @laseroenigmosensor ปีที่แล้ว +1

      @@szyderca4616 Wielu znasz?

    • @modern3480
      @modern3480 ปีที่แล้ว +5

      @@laseroenigmosensor nie trzeba być na księżycu, by coś niecoś o nim wiedzieć.

    • @laseroenigmosensor
      @laseroenigmosensor ปีที่แล้ว

      Księżyc jest jeden, ludzi kilka miliardów.

    • @modern3480
      @modern3480 ปีที่แล้ว

      @@laseroenigmosensor racja, ale o każdym narodzie zawsze można coś powiedzieć i co się nie zmienia. Jak Kochanowski pisał o Polakach, że to głupki w XVI w. tak pozostało do tej pory. Jak każdy słyszał od dziadków i czytał książki o żydach, że to lichwiarze i cwaniacy tak jest do tej pory.

  • @januszandrzejnowak9772
    @januszandrzejnowak9772 ปีที่แล้ว +8

    Jakieś 5-7 lat temu byłem na cmentarzu ewangelickim znajdującym się w środku lasu na Dolnym Śląsku. Cmemtarz z XIX wieku, bardzo dobrze zachowany. Wróciłem tam w tym roku i okazało się, że ktoś ukradł dużą część płyt nagrobnych 😐

  • @Sarmiczek
    @Sarmiczek ปีที่แล้ว +5

    Teraz ludzie zaczęli się wstydzić tego, że nagrobki posłużyły za budulec po wojnie i ukrywać je chociażby zalewając wylewką chodniki na podwórkach, ale jeszcze pamiętam za dzieciaka (obecnie mam 28 lat) jak spacerując ulicami mojego rodzinnego miasteczka widywałem czy to progi pod drzwiami, czy to chodniki wyłożone macewami. Z przekazów rodzinnych wiem, że kradzież nagrobków z miejscowego kirkuta często miała miejsce po zmroku, gdzie podjeżdżali ludzie samochodem dostawczym i całą pakę ładowano macewami. Oczywiście wówczas nikt z tym problemów czy wyrzutów sumienia nie miał.

    • @berakfilip
      @berakfilip ปีที่แล้ว

      To czemu to robili pi ciemku ?

    • @Sarmiczek
      @Sarmiczek ปีที่แล้ว

      @@berakfilip Najczęściej nie znaczy zawsze po ciemku. Za dnia również kradzieże miały miejsce. Może po prostu chcieli uniknąć pytań, stąd częściej w nocy dokonywano kradzieży.

    • @berakfilip
      @berakfilip ปีที่แล้ว

      @@Sarmiczek napisales że na nikim to nie robiło wrażenia

  • @0.v.0
    @0.v.0 ปีที่แล้ว +3

    10:52 jeden rabin powie tak, drugi powie nie...
    nic nowego

  • @kryjPL
    @kryjPL ปีที่แล้ว +27

    7:40 nie tylko Związek Radziecki, ale też i nasi komuniści. W moim miasteczku, które przed wojną było typowym sztetlem na kirkucie po wojnie postawili BEZ EKSHUMACJI podstawówkę. Potem przez wiele lat po ulewnych deszczach przed szkołą wychodziły ludzkie kości, a nawet niedawno w zeszłej dekadzie miało to miejsce.

    • @amadeosendiulo2137
      @amadeosendiulo2137 ปีที่แล้ว

      Czy to nie jest czasem niehigieniczne?

    • @kryjPL
      @kryjPL ปีที่แล้ว +5

      @@amadeosendiulo2137 Raczej nie. Budowali ją z 20 lat po wojnie więc raczej żaden mikrob by takiego czasu nie przeżył

    • @G12GilbertProduction
      @G12GilbertProduction ปีที่แล้ว +1

      To brzmi jak fragment jakieś horrorpasty. Mów dalej.

    • @berakfilip
      @berakfilip ปีที่แล้ว

      Idealne miejsce na horror

    • @malgorzatananowska2113
      @malgorzatananowska2113 ปีที่แล้ว

      Wstyd I hańba!

  • @o_o11121
    @o_o11121 ปีที่แล้ว +30

    2:44? Prawdziwy widz zawsze wyczekuje nowego odcinka.

  • @krakowskikratos5588
    @krakowskikratos5588 ปีที่แล้ว +6

    Tak dorzucę jako ciekawostkę. Polecam wszystkim serdecznie odwiedzić kirkut przy synagodze w czeskiej Pradze. Po pierwsze jest to ciekawe miejsce historycznie, z tego co zrozumiałem z tabliczek po czesku to Żydom zabroniono rozszerzania cmentarza czy budowy nowych więc próbowano mieścić się ma tym jednym co dało efekt w postaci nagromadzenia macew w istny gąszcz, stosy, czy wręcz pęki. Na stosunkowo małym obszarze znajduje się mnóstwo nagrobków i daje to piorunujący efekt. Ja miałem dodatkowo podbity klimat cmentarny przez ulewę ale mniemam, że samo miejsce wystarczy by wywrzeć niezapomniane wrażenie. Dodatkowo można zwiedzić synagogę której ściany są zapisane drobnym druczkiem, są to nazwiska pomordowanych Żydów. Być może ktoś to uzna za przerost formy ale dla mnie osobiście właśnie takie ukazanie ofiar bez podawania liczb czy procentów najbardziej oddaje skalę tragedii

  • @wojciechbalajewicz8605
    @wojciechbalajewicz8605 ปีที่แล้ว +80

    Nie przepraszaj tylko częściej filmy dawaj😉... Jak zwykle super materiał 👍👍👍

    • @Komuszek
      @Komuszek ปีที่แล้ว +2

      Zgadzam się

  • @DrLucyfer666
    @DrLucyfer666 ปีที่แล้ว +4

    Środowisko żydowskie ma wyjebane na te cmentarze, dopóki Polacy płacili za utrzymanie cmentarzy to było ok, ale jak zostały przekazane im pod opiekę w tym finansową to stoją zaniedbane...

  • @BolszewikT25
    @BolszewikT25 ปีที่แล้ว +24

    Jakoś tak w okolicach 2010 - 2011 roku w pewnym domu natknąłem się na macewę. Służyła jako pokrywa studzienki odwadniającej w piwnicy. Była (Jest) zrobiona z czerwonego piaskowca. Co prawda leżała napisami w dół, ale klasyczny kształt nie pozostawiał żadnej wątpliwości. Zapewne popełniłem świętokractwo, i to być może podwójne. Odkupiłem macewę za 50 złotych i przekazałem na cmentarz żydowski w Chmielniku który był wówczas remontowany / odtwarzany / rewitalizowany ....
    Społeczność żydowska przed wojną w Chmielniku sięgała przeszło 75%. Niemcy zabili niemal wszystkich więc nikt nie upominał się o kamienie. Macew - budulca było mnóstwo pamiętam fragmenty macew wmurowane w stare domy (dziś zapewne pod tynkiem). Starsi ludzie wspominają o bramach i podwórkach wybrukowanych tym surowcem.
    PS. Jedna uwaga co do początku filmu:
    Żadni tam NAZIŚCI, bez rewizjonizmu w historii NIEMCY i koniec. Nie jestem antyniemiecki, ale za wojnę odpowiadają Niemcy, a nie jacyś wyimaginowani Naziści. Owszem Niemcy dali się "uwieźć" nazizmowi jako naród/społeczeństwo. Nie wszyscy Niemcy byli nazistami, mordercami, gestapowcami itd, ale to nadal NIEMCY nie żadni efemeryczni NAZIŚCI.

    • @prostozhamaka
      @prostozhamaka ปีที่แล้ว +2

      Była mowa o hitlerowcach, a nie nazistach

    • @IHearEverythingDude
      @IHearEverythingDude ปีที่แล้ว +5

      @@prostozhamaka ta sama zasada. Nazywajmy rzeczy po imieniu. Nie wybielajmy

    • @TheGrandeCapo
      @TheGrandeCapo ปีที่แล้ว

      @@IHearEverythingDude Nie wiem gdzie w nazywaniu Niemców hitlerowcami widzisz wybielanie.
      Wiem że w mediach wiele razy para hasło że to naziści a nie Niemcy ale chyba wszyscy tutaj nie ulegają tej narracji.

    • @orioncentauri9741
      @orioncentauri9741 ปีที่แล้ว +8

      A co z Austriakami, Ochotnikami z Beneluksu, Francuzami w SS oraz Nordyckimi aryjczykami? Bo ich wszystkich obejmuje sformułowanie ideologiczne (naziści) ale etniczne (Niemcy) już nie za bardzo...

    • @felicjankowalski1503
      @felicjankowalski1503 ปีที่แล้ว

      Wywołujesz dyskusje w temacie na ile III Rzesza była jeszcze niemiecka? :)))
      Zazwyczaj unarodowienia nazizmu pragną wszelkiej maści mniej lub bardziej radykalni narodowcy, w tym i zwolenników szubienic dla tych którzy ortodoksyjnie nie podzielają idei "czystości ideowo etnicznej narodu". Do wojny parli naziści, pod przywództwem pewnego Austriaka. Faktem, Niemcy dali się uwieść nazistowskiej propagandzie. Naziści uzyskali ten efekt poprzez programy socjalne, czyli takie rożne 500+. Obniżanie podatków, praca dla każdego, wstawanie z kolan, etc. :))))

  • @jakubd5368
    @jakubd5368 ปีที่แล้ว +2

    Pochodzę z Bełchatowa, który przed wojną był miasteczkiem w skład którego wchodziło wielu Żydów. Do dziś przy okazji remontów dróg, mostów i rozbiórek starych chałup, znajduje się ciągle macewy, które używane były do utwardzania dróg lub do tworzenia prowizorycznych chodników wokół domu lub budynków gospodarczych. Pamiętam jak historyczka, z którą miałem lekcje w liceum pokazała mi kiedyś na zapleczu klasy górną część macewy, którą przyniosła jej kilka lat wcześniej uczennica, bo jej dziadek używał tego do ostrzenia siekier, kos i noży. Bardzo się cieszę, że ten temat został poruszony, bo zdecydowanie jest pominięty. Mam nadzieję, że macewy wrócą tam gdzie ich miejsce, czyli na cmentarze.

  • @krewrov
    @krewrov ปีที่แล้ว +4

    Ciekawe, że we Wrocławiu, gdzie nsdap miało duże poparcie, zachowały się 2 duże żydowskie cmentarze.
    Za to wielkie katolicko/ewangelickie cmentarze zostały po wojnie zaorane.

  • @dawnecmentarze
    @dawnecmentarze ปีที่แล้ว +7

    Bardzo ciekawy odcinek. Sam spędziłem już prawie 2 lata na wielu cmentarzach żydowskich, słuchając masy opowieści o tym co działo się na ich terenie. Macewy to faktycznie, często małe dzieła sztuki. Bardzo dobrze widać to na przykład na nowym cmentarzu żydowskim w Mińsku Mazowieckim. Z kolei na cmentarzu w Sobieniach-Jeziorach znajduje się bardzo wiele macew, które został przycięte, aby nadać im prostokątny kształt, a w ostatnich latach zostały zwrócone na cmentarz. Wspominasz w filmie o takim procederze, a tam jest to szczególnie dobrze widoczne. Macewy przerobione na koła szlifierskie można zobaczyć na przykład na cmentarzach w Węgrowie lub Piasecznie.
    Historie, które przytaczasz działy się w zasadzie w każdym mieście i miasteczku. W wielu z nich znajdowały się kirkuty, po których czasem dziś nie ma żadnego śladu. Skala zniszczeń była ogromna, choć niestety trzeba przyznać, że zdarzały się cmentarze, zwłaszcza w jakichś mniejszych miejscowościach, które wojnę przetrwały nieruszone, a dopiero potem zostały zniszczone, czasem z polecenia władz.
    Dzięki Irytujący za ten odcinek. Niestety nie tylko cmentarze żydowskie mają tendencję do ,,pogarszania'' swojego stanu z upływem lat. Dotyczy to też wspomnianych cmentarzy ewangelickich, ale również katolickich, które kilkadziesiąt lat po zamknięciu też często są rabowane i niszczone (np. w Czersku, tym od zamku).
    A swoją drogą w ostatnich latach jest jakaś moda na te drewniane macewy. W powiecie garwolińskim widziałem kilka takich w dokładnie tym samym wzorze, materiale i tymi samymi napisami.

  • @kamilolejarczuk5137
    @kamilolejarczuk5137 ปีที่แล้ว +4

    W Słońsku(dawniej Sonnenburg)koło Kostrzyna nad Odrą lokalne muzeum martyrologii posiada dostęp do piwnicy, której ściany ktoś w przejawie potrzeby wyłożył sobie właśnie macewami ściany i podłogę.

  • @bernopies
    @bernopies ปีที่แล้ว +1

    Gratuluje super ciekawego kanału. Zawsze z niecierpliwością czekam na nowe pasjonujące odcinki. Dziękuje i doceniam Twoją pracę. Zdrów!!!

  • @kubal4593
    @kubal4593 ปีที่แล้ว +6

    Koleje losu są tak ciekawe że na Dolnym śląsku obecnie można spotkać także wiele ogrodzeń innych rzeczy do budowy których wykorzystano poniemieckie nagrobki.

    • @maly1agro
      @maly1agro ปีที่แล้ว

      w woj. pomorskim również są przypadki ogrodzeń tego typu

  • @aleksanderdomanski222
    @aleksanderdomanski222 ปีที่แล้ว +6

    Z tego co pamiętam jest album fotograficzny pokazujący jak zostały użyte macewy (te które przetrwały). Widziałem ponad dekadę temu w TV wywiad z autorem. Ooo, pod koniec autor wspomniał o nim.

  • @bazh1n210
    @bazh1n210 ปีที่แล้ว +1

    Witam dziękuje za film o tej porze a poprzedni był świetny jak każdy inny dobrej nocy wszystkim

  • @janpatkowski4113
    @janpatkowski4113 ปีที่แล้ว +2

    Zwłaszcza te macewy zamienione na tarcze szlifierskie w obejściach albo użyte jako krawężniki. Nie mówiąc już o macewie stojącej obok pomnika papieża przy kościele parafialnym w Solcu nad Wisłą.

  • @wujtol10
    @wujtol10 ปีที่แล้ว +3

    Najrozsądniejszym obcą, było by to wszystko wysłać do ziemi obiecanej, polecał bym też wykopać to co zostało pod stodołą.

  • @kane7522
    @kane7522 ปีที่แล้ว

    Jak zwykle dobrze opowiedziane i zilustrowane . Pozdrawiam serdecznie 😃

  • @kamiljurek8042
    @kamiljurek8042 ปีที่แล้ว +3

    10:58 czyli jeden rabin powie tak, a drugi powie nie ;) Świetny i ciekawy odcinek. Ogólnie to Żydzi mają ciekawe podejście do pochówku i odwiedzania cmentarzy - u nich nie ma chodzenia po grobach 1 listopada i palenia zniczy

    • @karwenzakarwenza8713
      @karwenzakarwenza8713 ปีที่แล้ว

      Odkrywczy komentarz, idź do 1 z 10, albo do milionerów

    • @konradnsa
      @konradnsa ปีที่แล้ว +1

      @@karwenzakarwenza8713 gojizm to protorasizm vide Kahanizm

  • @wojteksmag8286
    @wojteksmag8286 ปีที่แล้ว +19

    Ważny odcinek.
    Właśnie ze względu na podejście: To NASZA ziemia, NASZA historia, więc jak obcy przyszli i zrobili burdel, to MY porządkując pokazujemy, że jesteśmy GOSPODARZAMI.

    • @ziggyra2
      @ziggyra2 ปีที่แล้ว +7

      ten Irytujący niby bezstronny ale zaraz się popłacze nad losem ziomali aj waj

  • @jkmmiastograbowiec5773
    @jkmmiastograbowiec5773 ปีที่แล้ว +3

    U mnie macewy służyły za schody prowadzące do siedziby Kripo. Leżały tam do około 2010 roku.

  • @konradkepski8489
    @konradkepski8489 ปีที่แล้ว +21

    Dziękuję wspaniały materiał. Czy byłeś chory po zjedzeniu rosyjskiej racji żywnościowej? 🙂

  • @trabant9235
    @trabant9235 ปีที่แล้ว +95

    W mojej rodzinnej miejscowości (Żarki k. Częstochowy) na przestrzeni wieków funkcjonowały 3 cmentarze żydowskie. Po pierwszym z nich nie ma żadnego śladu (prawdopodobnie macewy były drewniane, a ząb czasu ich nie oszczędził). Drugi to raptem jedna tablica, odkopana w miejscu dawnych pochówków. Trzeci jest najciekawszy - zachowało się kilkaset macew. Z pamiątek po prężnej gminie żydowskiej (w 1939 ponad połowa mieszkańców 4 tysięcznego miasteczka) jest jeszcze synagoga - jedna z dwóch (lub trzech, zależnie od źródła). Większość śladów żydowskiej przeszłości Żarek zniknęła już po wojnie - rękami komunistów zniszczono szkołę i jedną synagogę, a drugą oszpecono. Najnowszy z wymienionych przeze mnie wyżej cmentarzy padł natomiast ofiarą ludzi - do niedawna dno również i naszego basenu pokrywały płyty nagrobne. Co cieszy - podejście do przeszłości trudnego sąsiedztwa polsko-żydowskiego się zmienia. Ludzie dalej niechętnie o tym rozmawiają, ale sytuacja się powoli poprawia. Z inicjatywy samorządu powstał szlak kultury żydowskiej (zwykle tablice, ale zawsze to coś), a na kirkut wróciły żeliwne macewy wbudowane w lapidarium. Najnowszym odkryciem jest odkopanie pozostałości po ochelu (przepraszam za błędy w pisowni, jeśli takie wystąpiły) żareckiego rabina oraz nagrobków członków znanej skądinąd w przedwojennej Polsce rodziny Bauerertzów. Na koniec natomiast muszę zauważyć, że niestety bardzo poważne zaniedbania w kwestii pamiątek żydowskiej kultury leżą również po stronie Żydów - po tylu latach kwestia pamięci o żydowskim miasteczku położonym tysiące kilometrów od Izraela nie jest priorytetowa. Ostatnim Żydem żywo zainteresowanym semicką historią Żarek był Eli Zborowski (Yad Vashem) - przede wszystkim dlatego, że stąd pochodził.

    • @user-qh9zy6pw9z
      @user-qh9zy6pw9z ปีที่แล้ว +4

      @Trabant: A jednak udało im się przetrwać i trwać będą. th-cam.com/video/0m__b3CWi9c/w-d-xo.html

    • @marcinw7939
      @marcinw7939 ปีที่แล้ว +13

      Będąc w tym roku na wakacjach w Jurze, odwiedziłem cmentarz w Żarkach: niesamowite wrażenie i miejsce... daje do myślenia ile wszyscy straciliśmy.....

    • @starywilk5271
      @starywilk5271 ปีที่แล้ว +12

      Ja z Myszkowa, potwierdzam słowa kolegi

    • @kunolis1307
      @kunolis1307 ปีที่แล้ว +3

      A w lelowie jest grób żydowski, gdzie co roku są pielgrzymki z całego świata

    • @RysiekQwerty
      @RysiekQwerty ปีที่แล้ว +2

      Pozdrawia ziomal.W Żarkach też basen był wyłożony takimi macewami z widocznymi napisami ale to było dawno temu.

  • @Slawek.slawek
    @Slawek.slawek ปีที่แล้ว

    Bardzo dobry i potrzebny odcinek. Gratuluję i podziwiam.

  • @tomaszsobera2468
    @tomaszsobera2468 ปีที่แล้ว +1

    Wykorzystywanie nagrobka w celu budowlanym to skandal uważam. To ostatnia rzecz, która po Nas pozostaje. Pamięć ludzka jest krótka, a owy pochówek powinien być świętym miejscem nie do ruszenia, i nie ważne czy jest to oprawca czy zwycięzca, każdy zasługuje na wieczny spokój

  • @czescjed
    @czescjed ปีที่แล้ว +25

    Pamiętam jak za dzieciaka nie mogłem zrozumieć, dlaczego na kamieniach tworzących murek dookoła jeziora w mojej rodzinnej miejscowości wyryto jakieś napisy. Aż przyszedł dzień, kiedy to zrozumiałem...

  • @jarekwojcinski4202
    @jarekwojcinski4202 ปีที่แล้ว +1

    Ilu Żydów było w Bełchatowie....mózg mały....ślad po nich nie został...szkoda,bo Oni mogliby wiele,wiele opowiedzieć...mogę ich nie do końca lubieć ,tak jakoś,ale uczyć to się od Żydów możemy ....Szczególnie robienia interesów,bo jak żadna nacja inna mają smykałkę do biznesu.Mądry naród,naprawdę mądry...Jak my byśmy takich mądrych polityków mieli jak pięciu Icków,to żaden fryc ani ruski by nam kołków na łbach nie ciosali....

  • @panzplayer2160
    @panzplayer2160 ปีที่แล้ว +2

    Kiedyś mieszkałem w mieście gdzie do dziś krawężniki na kilku ulicach są zrobione z macew. Był tam też kiedyś cmentarz żydowski, to nawieźli na jego teren gruzu i zbudowali bloki. Nie mógłbym tam mieszkać.

  • @7Nicolaseven
    @7Nicolaseven ปีที่แล้ว +3

    11:45 zgadzam się, moim zdaniem straszne jest jak po zakończonej już okupacji niemieckiej kontynuowano używanie macew tak samo jak robili to naziści.
    Pozdrawiam.

  • @adrianp8934
    @adrianp8934 ปีที่แล้ว

    Poprzedni film był bardzo dobry. Proszę o więcej. (nie przewinąłem reklamy).

  • @Andrzej303
    @Andrzej303 ปีที่แล้ว +1

    Witam z Ukrainy z kolejki do granicy Pozdro Andrzej...

  • @ewita7272
    @ewita7272 ปีที่แล้ว +2

    Wczoraj 07.08.2022 korzystajac z mojego urlopu bylem na Kirkucie w Radomyslu Wielkim na Podkarpaciu. Historia Polskich Zydow i Polski jest obiektem moich 29 lat studiow. I szkoda, ze nawet w takim miejscu jak Radomysl Wielki, nie ma ani jednej informacji gdzie byly dwie Synagogi, Sztidle i jedna Mykwa.. Zero. Ani sladu. Na terenie Synagogi jest przystanek autobusowu, na terenie Mykwy jest wielki budynek Weterynarii. Tylko Kirkut jest na swoim miejscu i czasami nawet lokalni nie maja pojecia gdzie sie on znajduje. A ja przylecialem z Bristolu UK do tego miasteczka 2000 kilometrow i jako Polak jest mi wstyd, ze 450 lat istnienia Polakow i Zydow w tym miejscu, konczy sie tylko na Kirkucie. Nie godze sie na to absolutnie.

  • @flegmonyt5336
    @flegmonyt5336 ปีที่แล้ว +3

    U mnie we wsi znajduje sie stary cmentarz żydowski stal taki zapuszczony i zarosniety do momenty kiedy w mojej parafi nie pojawil sie nowy proboszcz ktory ten cmentarz odbudowal

    • @maciekv400
      @maciekv400 ปีที่แล้ว

      Jak czarnych nie lubię, to wielki szacunek dla tego człowieka pokazał czym jest prawdziwa miłość do bliźniego i okazał szacunek innowiercom i ich zmarłym/

  • @pajakzly7190
    @pajakzly7190 ปีที่แล้ว +3

    Pamiętam Twój odcinek "ginące cmentarze " Pisałem o Tworzyjanowie Prośiłem o pomoc Dzis już tam nic nie zostało Z kaplicy stoi stodoła a z obrzeży nagrobków ogrodzenia WKZ też to miał w du...

  • @pszczelarskanatura8189
    @pszczelarskanatura8189 ปีที่แล้ว +1

    W powiatowym miasteczku Poddębice, w województwie łódzkim. Podczas wojny macewami wybrukowana została ul. Narutowicza. Do dziś leżą tam pod asfaltem.

  • @krislaziale
    @krislaziale ปีที่แล้ว +1

    Barbarzyństwo/kulturę narodu można mierzyć po tym jak traktuje zmarłych - i nie chodzi mi tylko o 'swoich'.

  • @mateuszwozniak7134
    @mateuszwozniak7134 ปีที่แล้ว

    Miło widzieć Irytującego znów w formie ;)

  • @robertbrucki8734
    @robertbrucki8734 ปีที่แล้ว +3

    Czy macewy mają wracać na cmentarze? Jeden rabin powie tak, drugi powie nie... a trzeci powie być może.

  • @krzysztofsmolarek2623
    @krzysztofsmolarek2623 ปีที่แล้ว +1

    W centrum Krakowa w KL Płaszów drogi były budowane z macew. Przedstawia to jedna ze scen w filmie "Lista Schindlera"

  • @laseroenigmosensor
    @laseroenigmosensor ปีที่แล้ว +1

    U mnie w mieście sporadycznie trafiają się macewy betonowe, a z cmentarza kradziono je jeszcze do późnych lat 80., co zresztą często wychodzi właśnie np. przy remontach katolickich nagrobków. W religijnym prawie żydowskim szczątki zmarłego można naruszyć, kiedy mają zostać przeniesione do Ziemi Izraela, mogile grozi profanacja, naruszyła je powódź lub osunięcie ziemi.

  • @lukma7
    @lukma7 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję.Fajny i potrzebny film ,ale na koniec z tym powrotem macew na swoje miejsce bym się nie zgodził.Teraz za przedłużenie miejsca się płaci bo potrzeba miejsca dla innych a jak tak będziemy wracać te wszystkie nagrobki i cmentarze to kto to utrzyma.Jezeli są ku temu chętni to super i jestem za ale patrząc na tą nikłą ostałość kultury i społeczności żydowskiej w Polsce wątpię.

    • @raindog6852
      @raindog6852 ปีที่แล้ว

      th-cam.com/video/LL7k5ohMgYk/w-d-xo.html

  • @umts1025
    @umts1025 ปีที่แล้ว +2

    Z tymi ekshumacjami to jest tak jak z macewami: jeden rabin powie tak, a drugi inaczej.
    Po pierwsze: judaizm nie jest jednolity. Masz całe spektrum. Jak protestanci. Co rabin/pastor to wykładnia.
    Po drugie: wątpliwości co do ekshumacji mają żydzi talmudyczni.
    Po trzecie: powszechna praktyka jest taka, że ekshumacji się dokonuje. Czasami jest to łatwiejsze, czasami trudniejsze.
    Po czwarte: zdarza się, że ci sami którzy mówią że ekshumacja jest niedopuszczalna, jadą w inne miejsce i przeprowadzają ekshumacje. Wiecie jak jest.
    Materiał super. Naprawdę Twoją "supermocą" są materiały o rzeczach. Więcej - WIĘCEJ! ;-)

    • @adboroutdoor..7662
      @adboroutdoor..7662 ปีที่แล้ว +4

      niedawno dokonano ekshumacji w Brześciu nad Bugiem w miejscu, gdzi znajdowało się getto, w Jedwabnem wciąż nie można... zresztą już podczas badań prowadzonych przez prof. Kolę można było, a przerwano je, gdy w ziemi zaczęto znajdować rzeczy niezgodne z narracją Grossa. Sądy w Izraelu też nie robią z tym problemu

    • @G12GilbertProduction
      @G12GilbertProduction ปีที่แล้ว +1

      @Ad Bor dlatego jak jakiś profesor z Princeton czy z innego Harvardu mówi tu o braku chęci Polaków i o antysemityzmie, to mi się nóż w kieszeni otwiera.
      Zarówno też trzeba podkreślić różnicę pomiędzy judaizmem talmudycznym, a tym chasydzkim (radykalnym), bo doktryny też często nie umywają się do katolickich względem grzebania i ekshumowania zmarłych.

  • @jezuschrystus.onlycash
    @jezuschrystus.onlycash ปีที่แล้ว +1

    Mieszkam w miejscowości gdzie na przeciwko komendy milicji wyłożono dojazd od głównej drogi do stacji kolejowej. Ok. 500m w sumie. Czyli ok. 1,5 tys. tablic. To bylo od 50 nawet do 70 lat..
    Tak samo traktowano cerkwie. Najpierw magazyn, później opał...

  • @AndrzejJakubczyk
    @AndrzejJakubczyk ปีที่แล้ว

    Fantastyczny odcinek, dziękuję!

  • @mollynormalnie7007
    @mollynormalnie7007 ปีที่แล้ว +1

    U mnie do 2019 leżała na podwórku na dróżce macew, jak ogarnęliśmy co to (napis był nieczytelny) to odwieźliśmy w miejsce, gdzie przed wojną był kirkut. :>

  • @maxblitz2385
    @maxblitz2385 ปีที่แล้ว

    W moim miasteczku kirkut stoi nienaruszony. Macewy z piaskowca z tyłu cmentarza, a od frontu wypasione obeliski z czarnego granitu. O ile macewy z piaskowca są już często zerodowane, to szlifowany granit jest niezniszczalny i wygląda jakby kamieniarz wczoraj go stawiał. Tyle że niektóre z tych obelisków są już odchylone od pionu. Gmina żydowska z pobliskiego miasta postarała się o ogrodzenie obiektu murem (ze 40 lat temu) i raz na kilka lat ktoś wykarczuje teren z samosiei. Przy cmentarzyku stoi mały domek będący tradycyjnie siedliskiem menelstwa najgorszego autoramentu. Z dawnych lat pamiętam też dom-klocek pewnego gospodarza w którym to domku na podeście schodów zewnętrznych za posadzkę robiła stella nagrobna niemieckiego rycerza z XV-go wieku pochodząca najpewniej z gotyckiego kościółka z sąsiedniej wioski zniszczonego w-45-tym.

  • @ftimspg5268
    @ftimspg5268 ปีที่แล้ว +34

    Co do zatrucia: jest wojna to muszą być ofiary. Oba odcinki unikalne.

  • @satarello
    @satarello ปีที่แล้ว

    bardzo dobry odcinek. dzięki wielkie. pozdrawiam

  • @kacperkonecki1373
    @kacperkonecki1373 ปีที่แล้ว

    W Opocznie kiedyś kilkanaście tablic leżało pod muzeum regionalnym, na ulicy kołomurnej stanowią podkładkę pod bramę, a nie można ich wydobyć bo nie ma kontaktu z właścicielem działk8

  • @w-a-r-m-i-a-k
    @w-a-r-m-i-a-k ปีที่แล้ว

    W Budapeszcie są krawężniki zrobione z macew. Jeśli dobrze pamiętam to jest to na tej samej ulicy gdzie znajnduje się muzeum elektrotechniki.

  • @polishhip-hop34
    @polishhip-hop34 ปีที่แล้ว +1

    jak zwykle dobry materiał. Fajnie jakbyś nagrał coś o czołgach z serii t90 bo to dojsć interesujący temat

  • @moczymorda1855
    @moczymorda1855 ปีที่แล้ว

    Bardzo mocny odcinek wow dziekuje pozdrawiam polecam

  • @ewalddabrowski5181
    @ewalddabrowski5181 ปีที่แล้ว +3

    Więc naturalnie pojawia się pytanie o Jedwabne, bez cienia sarkazmu i polityki, można czy nie można dokonać ekshumacji ciał ofiar zamordowanych tam podczas wojny? Co z prawdą historyczną i zwykłą ludzką uczciwością w kontekście tamtej tragedii?

    • @BartekSychterz
      @BartekSychterz ปีที่แล้ว

      Zrobić wykopaliska.
      I wtedy się dowiemy czy coś tam jest czy nie.
      Na razie to jest tylko legenda którą tacy jak ty biorą za pewnik.

    • @ewalddabrowski5181
      @ewalddabrowski5181 ปีที่แล้ว +2

      @@BartekSychterz pokaż mi słowa, które świadczą o tym co biorę za pewnik? Zgadzam się z tym, że prace ekshumacyjne zapoczątkowane (i wstrzymane) w 2001 roku powinny mieć kontynuację jak najszybciej. Prawda jest najważniejsza, a używanie w tym kontekście słowa "legenda" jest co najmniej niestosowne...

    • @BartekSychterz
      @BartekSychterz ปีที่แล้ว +2

      @@ewalddabrowski5181 Bo to jest legenda, że coś tam jest.
      Nie ma trupa, to nie ma sprawy.
      A trupa nie ma.
      Wiec to jest legenda.

  • @Sieradzak4
    @Sieradzak4 ปีที่แล้ว

    5:12 Modliszewice - byłem tam. Jak są budował to partyzantka tym bardziej chciała go zaciupać i udało im się pomimo wieżyczki i eskorty. Tam jest piękny rozwalony pałac.

  • @swirkens
    @swirkens ปีที่แล้ว +12

    Jak dla mnie ostatni materiał z jedzonkiem był ciekawy i bardzo dobrze się oglądało. Wszystko było prawdziwe i nic nie udawałeś. Ja sobie chwalę.

    • @pundzior
      @pundzior ปีที่แล้ว

      Myślę że autor miał na myśli wyświetlenia które wygenerował

    • @MARCIN19911
      @MARCIN19911 ปีที่แล้ว

      Ten film oglądam przy obiedzie...schabowy po żydowsku.
      Ale to mam po dalekim wójku z Austrii.

  • @lukaszr2193
    @lukaszr2193 5 หลายเดือนก่อน

    Teraz wiem skad u mojego dziadka w gospodarstwie byl kamień od żarna z napisami po hebrajsku, na Mazowszu niedaleko zwolenia. Dziadek 3 razy uciekl niemcom, pierwszy raz z getta przejściowego w Radomiu gdzie trafil jako potencjalny żyd, kiedy próbował wrócić z ukrainy gdzie stacjonowal w piechocie w trakcie wybuchu wojny, zajęło mu 6 miesiecy żeby wrocic do swojich stron, droga na okrętkę bez munduru przez Rumunie, Węgry i Słowację. Później 2 razy z mniejszych przejsciowych obozów gdzie byl zlapany za pomoc partyzantom.
    Znam miejsce w Radomiu gdzie takie nagrobki leżały i pewnie leżą do dziś wywalone jako gruz po jakieś budowie

  • @adamkonieczny6523
    @adamkonieczny6523 ปีที่แล้ว +1

    Gratuluję fajny film
    Szkoda ze to dzisiaj ludzie mają w poszanowaniu

  • @Kamillo041285
    @Kamillo041285 ปีที่แล้ว +1

    W moich stronach powstała droga utwardzona z macew łącząca miasteczko z którego pochodzę z miastem powiatowym.

  • @tomzien1369
    @tomzien1369 ปีที่แล้ว +1

    Witam. Jestem z Sobolewa. Z macew był zrobiony chodnik. Było getto 2 razy likwidowane. Moja babcia nakarmiła Żyda raz ziemniakami. Jest sporo historii z Żydami itp

    • @tomzien1369
      @tomzien1369 ปีที่แล้ว

      Polecam książkę okupacja. Super napisana przez komunistycznego sekretarza który ukrywał się w Sobolewie

  • @wiesawgauszka2664
    @wiesawgauszka2664 ปีที่แล้ว +1

    Widziałem ich wiele [kirkutów ] ,przeczytałem kom. nikt nie wspomniał że oni sami onie nie dbają nie wyłożą ani szekli choćby na to by je ktoś obkosił wogule nie pamiętają [nie są przecież biedni ] co najwyżej położą kamyk ,bo to nic nie kosztuje .

  • @sali1610
    @sali1610 ปีที่แล้ว +15

    Świetna pora na odcinek! Jak zawsze w formie.

    • @rzizmont89
      @rzizmont89 ปีที่แล้ว +1

      Kwestia ile czasu zajmuje obróbka i renderowanie filmów. Podejrzewam że upload 22. Publikacja po 2. w nocy bo jeszcze cenzorzy YT oceniają itd.

    • @sali1610
      @sali1610 ปีที่แล้ว

      @@rzizmont89 Nie mam pojęcia skąd ten człowiek bierze chęci na tworzenie takich merytorycznych filmów.

  • @bartekhornik5685
    @bartekhornik5685 ปีที่แล้ว

    Bardzo Ciekawy Odcinek.!!!,

  • @SilverRevMod
    @SilverRevMod ปีที่แล้ว +2

    Jeden rabin powie tak, drugi powie nie xd to tak w sprawie powrotów macew na ich miejsca

  • @znajomysyndykalisty4953
    @znajomysyndykalisty4953 ปีที่แล้ว +2

    Według mię najlepiej jak Macewy wracały by na cmentarze lub do organizacji które w inny sposobie by o nie zadbałyśmy

    • @Uyhbh7
      @Uyhbh7 ปีที่แล้ว

      Jak widać żydowskie organizacje bardzo wyrywają się do odzyskiwania macew i utrzymywania cmentarzy przodków. Polacy za swoje groby muszą płacić.

  • @Samurai_Marcin
    @Samurai_Marcin ปีที่แล้ว +1

    Ja słyszałem że jak ktoś miał nagrobki w domu to zaczęło straszyć w pomieszczeniach gospodarczych.

  • @poisonvenom7044
    @poisonvenom7044 ปีที่แล้ว

    Fajnie Cię znów widzieć, ruska pasza nie jest przewidziana dla ludzi😉

  • @Wojciech940
    @Wojciech940 ปีที่แล้ว +6

    Miło Cię widzieć, dzięki za materiał - jak zawsze klasa

  • @3.14ech
    @3.14ech ปีที่แล้ว

    We Włodawie-granicznym miasteczku na Bugu, nagrobki z okolicznych cmentarzu żydowskich były wykorzystywane do formowania koryta rzeki. Do tej pory można w okolicy wyłowić części macew.

  • @mateuszuczak6925
    @mateuszuczak6925 ปีที่แล้ว

    W Łodzi też stoi miasto na dawnym cmentarzu Żydowskim. Najdziwniejsze dla mnie jest to, że ja jak zacząłem studiować w Łodzi to mnie zaczęło zastanawiać dlaczego cmentarz przy ul. Inflanckiej nazywa się "Nowy", to od razu zacząłem szukać informacji na temat tego gdzie był "Stary". Jak się okazuje, mi zajęło to chwilę ale podczas budowy tramwaju aglomeracyjnego jakoś "niespodziewanie" odkopali fragment cmentarza i mieli dylemat co z tym zrobić... Ja rozumiem, że mogła to wykonywać zewnętrzna firma spoza miasta i mogli nie wiedzieć. Tylko że inwestycja była tak ogromna, że raczej wielu ludzi było w stanie wcześniej o tym poinformować.

  • @Komuszek
    @Komuszek ปีที่แล้ว

    Świetny materiał czekam na więcej

  • @remigiusznadolski6818
    @remigiusznadolski6818 ปีที่แล้ว +2

    Świetny odcinek.

  • @jurekpazurek4734
    @jurekpazurek4734 ปีที่แล้ว +1

    Żymianie odbierają teraz kamienie w Strefie Gazy, więc bilans jest na zero.

  • @michakonefa8455
    @michakonefa8455 ปีที่แล้ว +1

    W Mielcu macewami Niemcy wybrukowali rynek. W 1946 użyto macew do dociążenia mostu na Wisłoce podczas powodzi. Most niestety runął i sporo płyt do dzisiaj leży gdzieś na dnie rzeki. Pewną liczbę zwieziono na teren kirkutu i pozostawiono na bezładnej stercie, a na części cmentarza wybudowano budynek poczty.

  • @TakNaMarginesie
    @TakNaMarginesie ปีที่แล้ว

    Był jakiś przesąd, że macewa wmurowana w ściany domu przynosiła szczęście - stąd zwyczaj okazywania "dziwnych ślaczków" w zewnętrznej ścianie lub inaczej tak, by wszyscy (lub tylko wszyscy zainteresowani) widzieli. Może to kwestia pochodzenia z "zakazanego/obcego terenu".

  • @krzaczkoporzeczka
    @krzaczkoporzeczka ปีที่แล้ว

    7:00 Co za niesamowite zdjęcie. Ten pusty, zimny cmentarz od tyłu...

  • @macwoz5009
    @macwoz5009 ปีที่แล้ว

    Jest jak zawsze super!!

  • @BenyNukem
    @BenyNukem ปีที่แล้ว +1

    Starsznie smutny los tych cmentarzy pochlanianych przez las. Dawniej gdy jeszcze chodzilem z wykrywaczem metali, zrobilem runde naokolo kirkutu w mojej okolicy. Znalazlem mloty i lomy ,niestety potwierdzajace historie o rabusiach grobow wlamujacych sie jeszcze w czasie wojny lub juz po niej by wyrywac zlote zemby z cial zmarlych.
    Jak nisko mozna upasc..

  • @blysz3yk
    @blysz3yk ปีที่แล้ว

    Krotoszyn w Wielkopolsce, macewy wykorzystane na chodnik przy jednej z ulic, a niektóre z nich pełnią funkcję małego murka przy placu zabaw dla dzieci w parku.

  • @jnova8210
    @jnova8210 ปีที่แล้ว

    Ciekawostka: mur krakowskiego getta jako jedyny z wszystkich gett, był wybudowany w kształcie macew, ustawionych jedna obok drugiej. Miało to symbolicznie pokazać, że getto będzie dla Żydów grobowcem. Część muru zachowała się do dzisiaj.

  • @naftolukas9140
    @naftolukas9140 ปีที่แล้ว

    I już wspaniale zaczyna się dzień.

  • @karolmalinowski9097
    @karolmalinowski9097 ปีที่แล้ว +1

    Ze wszystkich niemieckich zbrodni wojennych, okrutnych i nieludzkich, dewastacja miejsc wiecznego spoczynku i przerabiania nagrobków na budulec zwyczajnie napawa mnie obrzydzeniem.

  • @saciu1633
    @saciu1633 ปีที่แล้ว +1

    W mojej rodzinnej miejscowości, ( pom. zachodnie) w miejscu żydowskiego cmentarza wybudowano osiedle mieszkalne, a macewy posłużyły do budowy muru okalającego park miejski. Mało kto o tym wie, ale w kilku miejscach płyty na murze położono napisami do zewnątrz i ktoś obeznany może się domyślić.

  • @bogdanskadanowski1518
    @bogdanskadanowski1518 ปีที่แล้ว +1

    Trzymaj się tam i wracaj do zdrowia.

  • @tomskibowski8464
    @tomskibowski8464 ปีที่แล้ว

    Na Pomorzu Zachodnim źródłem budulca i złomu (wspomniane żelazne krzyże nagrobne) były poniemieckie cmentarze. W wielu miejscowościach nie ma już po nich śladu. Czasem zostały jako tereny zielone, a czasem już stoją na nich domy.

  • @Furmeno
    @Furmeno ปีที่แล้ว +2

    Piękny cmentarz żydowski jest we Wrocławiu przy ul. Ślężnej

  • @pawelsmolarkiewicz4174
    @pawelsmolarkiewicz4174 ปีที่แล้ว +1

    W Babimoście, gdzie kiedyś mieszkałem, na cmentarzu żydowskim postawiono bloki mieszkalne a na miejscu ewangielickiego zrobiono park.

  • @raququ2000
    @raququ2000 ปีที่แล้ว +1

    Super materiał