Sagowiec uprawa i pielęgnacja - roślina z czasów dinozaurów! Rośliny domowe

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 ก.ย. 2024
  • Roślina z czasów dinozaurów! Masz ją w swoim domu? 🙂 Sagowiec! 💚 To temat dzisiejszego filmu z cyklu "Dom Pełen Kwiatów". Zapraszam!
    To jedna z najstarszych roślin na świecie. Żyła już w czasie dinozaurów. Sagowiec. Będzie tematem dzisiejszego odcinka. Zapraszam.
    Sagowiec wygięty, znany także jako sagowiec odwinięty, cykas czy niekiedy palma paprociowa należy do najstarszych roślin nasiennych na Ziemi. Istniał już w paleozoiku, miliony lat przed roślinami kwiatowymi. Niekiedy bywa mylony z palmą, zwłaszcza jeżeli widzimy gdzieś dorosły okaz. Tymczasem jest potomkiem prehistorycznych paproci drzewiastych. Jego ojczyzną jest południowo-wschodnia Azja. Ale oprócz Azji porasta też porasta tereny Afryki i Australii. W krajach basenu Morza Śródziemnego bywa uprawiany bezpośrednio w gruncie w ogrodach przydomowych lub hotelowych. W naszym klimacie możliwa jest jedynie jego uprawa w donicach.
    Sagowiec to jedna z moich najbardziej ulubionych roślin. Jest stosunkowo bezproblemowy, rzadko choruje i rzadko atakowany jest przez szkodniki. Wybaczy czasowe przesuszenia. I zachwyca swoją egzotyczną urodą.
    Cykas rośnie bardzo wolno, wysokość kilkumetrową osiąga zazwyczaj dopiero po kilkudziesięciu latach i to w warunkach naturalnych. W uprawie doniczkowej rośnie jeszcze wolniej. Tworzy bardzo dekoracyjny pióropusz skórzastych liści o długości 40-70 cm. U osobników rosnących w naturze liście mogą osiągać rozmiary nawet półtora metra. Liście te wyrastają na szczycie tzw. kłodziny, utworzonej z obumarłych i drewniejących liści, których co roku sagowiec wypuszcza tylko kilka, czasami jedynie 2 innym razem 4 lub 5. Znacznie większe przyrosty można zaobserwować, jeżeli w lecie wystawimy roślinę na zewnątrz, na balkon lub taras. Na początku zawsze trzeba pamiętać o stopniowym hartowaniu. Nie można go umieścić od razu bezpośrednio na słońcu, ponieważ może wtedy dojść do poparzenia liści. Najpierw stawiamy go w cieniu i stopniowo przyzwyczajamy do promieni słonecznych. Zimę natomiast cykas musi już spędzić w domu. Chyba że dysponujemy chłodnym i jasnym pomieszczeniem, gdzie temperatura oscyluje w granicach 10-15 stopni Celsjusza. Takie warunki byłyby dla tej rośliny idealne.
    Jeżeli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, sagowiec nie potrzebuje wiele. Podlewamy go raczej skromnie, lepiej go zasuszyć niż zalać. Nawozimy go delikatnie małymi dawkami od marca do sierpnia. Przesadzamy go dopiero wtedy, kiedy widać korzenie w otworach drenażowych lub gdy zauważymy zahamowanie wzrostu rośliny.
    Aczkolwiek, w związku z tym, że sagowiec rośnie wolno, przesadzanie przeprowadza się zazwyczaj co 2-3 lata. Generalnie roślina ta lepiej czuje się w ciasnej doniczce niż w zbyt dużej. Starsze okazy przesadza się nawet co 5-6 lat. Cykas nie ma specjalnych wymagań co do podłoża, możemy go posadzić w podłożu uniwersalnym do domowych roślin doniczkowych lub w podłożu do palm, juk i dracen. Ważne, żeby było ono przepuszczalne. Sagowiec jest rośliną długowieczną, może nam towarzyszyć wiele lat, nawet kilkadziesiąt.
    W związku z tym, że ma rozłożysty pokrój, nie nadaje się do uprawy parapetowej. Należy dla niego raczej znaleźć miejsce gdzieś w głębi pokoju, tym bardziej że poradzi sobie w miejscu nieco bardziej zacienionym. Nie wyrządzi to roślinie szkody zwłaszcza wtedy, gdy latem wystawimy ją na dwór, gdzie będzie mogła nadrobić ewentualne niedobory świetlne. Jednakże, jeżeli będzie stał w ciemnym miejscu przez dłuższy czas, liście zaczną się nadmiernie wydłużać.
    Chociaż sagowiec jest bardzo wytrzymały, to jednak nie jest nieśmiertelny. Należy uważać, aby go nie przelać. Można od czasu do czasu zraszać liście. Jeżeli powietrze będzie zbyt suche, mogą zacząć żółknąć liście, zaczynając od zasychających końcówek. Przebarwienia na liściach to pierwszy sygnał, który powinien nas zaniepokoić. W takich warunkach na roślinie mogą się pojawić wełnowce, miseczniki, przędziorki lub wciornastki. Żółknące liście mogą też świadczyć o przelaniu rośliny. Z drugiej strony najstarsze liście rośliny mają prawo po jakimś czasie uschnąć, robiąc miejsce kolejnym przyrostom. Wtedy je wycinamy, żeby nasz okaz nie tracił na uroku.
    Przy tego typu zabiegach lepiej jest założyć rękawiczki ochronne, bo warto wiedzieć również, że sagowiec jest rośliną trującą. Zatem jeżeli mamy zwierzęta domowe, które mają w zwyczaju podgryzać rośliny, to sagowiec powinien stać poza ich zasięgiem.
    I to wszystko na dziś. Zapraszamy do oglądania kolejnych odcinków z cyklu „Dom Pełen Kwiatów”.
    Linki :
    Facebook : / izabella.schick
    Blog : ogrodnacodzien...
    Instagram : / ogrod_na_co_dzien
    #sagowiec #CYKAS #cycadaceae #poradnik #ogrod_na_co_dzień #uprawa #roślinydoniczkowe #rośliny #balkon #balkonyitarasy #taras #kwiatydomowe #kwiatydoniczkowe #kwiatywdomu #porady #roślinydomowe

ความคิดเห็น • 50