Podcast: Miasto za murem | Odcinek 4: Pamięć

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ก.ย. 2024
  • Getto warszawskie zostało zrównane z ziemią, przykryte gruzem, zabudowane w latach powojennych nowymi osiedlami. Jak odnaleźć jego ślady? Jak pamiętać o tym, czego nie ma? Coraz mniej jest osób ocalałych z Zagłady, które mogą podzielić się z nami wspomnieniami i doświadczeniem. Czy przedmioty wydobyte z ziemi podczas poszukiwań archeologicznych na Muranowie mogą również stać się świadkami? I czy potrafią nauczyć nas pamiętania?
    W tym odcinku podcastu Michał Kukawski zastanawia się, czym dla Polaków i dla Żydów jest upamiętnianie dramatycznych wydarzeń w getcie warszawskim? Jakie znaczenie dla mieszkańców Warszawy, a Muranowa w szczególności, ma historia, która wydarzyła się w tym miejscu?
    Goście i gościnie podcastu:
    Aleksandra Wydro - kierowniczka Działu Zbiorów Muzeum Getta Warszawskiego. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Historia i kultura Żydów oraz Varsavianistyka. Z Muzeum Getta Warszawskiego związana od 2021 roku.
    Dr Wiesława Młynarczyk - edukatorka w Dziale Edukacji MGW. W latach 2001-2016 pracowała w Instytucie Pamięci Narodowej, przez 5 lat była szefem Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” w Warszawie. Równolegle pracowała jako nauczycielka w 81. Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie. Jest autorką wielu publikacji edukacyjnych na temat Zagłady, m.in. współautorką „Wyboru źródeł do nauczania o Zagładzie”. ‘
    Dr Jacek Konik - doktor archeologii, historyk. Kierował zespołem prowadzącym badania archeologiczne MGW przy dawnej ulicy Muranowskiej. Autor monografii “Głosy zabitego miasta”.
    Dr Paweł Dobrosielski - kulturoznawca i filozof. Wykłada w Instytucie Kultury Polskiej UW. Zajmuje się naukowo analizą dyskursu, pamięcią zbiorową i studiami krytycznymi. Autor monografii “Spory o Grossa. Polskie problemy z pamięcią o Żydach” (2017).
    Karolina Sulej - reporterka, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW. Kuratorka wystawy o kobietach walczących w powstaniu warszawskim. Autorka m.in. książek „Rzeczy osobiste” i „Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny”.
    Magdalena Kicińska - reporterka, redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu opinii”. Autorka książki „Pani Stefa” (2015), współautorka książki Teraz ’43. Losy (2018, razem z Marcinem Dziedzicem) oraz współredaktorka i współautorka zbioru reportaży Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny (2018).
    Cykl podcastów Muzeum Getta Warszawskiego z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim przygotowuje i prowadzi Michał Kukawski.

ความคิดเห็น • 1

  • @kotekzsaskiejkepy
    @kotekzsaskiejkepy 3 หลายเดือนก่อน +2

    chłop co z relacji dziewczynki, którą matka chciała prawdopodobnie uspokoić, bo była dzieckiem i na pewno sama doświadczyła okrucieństwa wojny, wyciągnął całą historyczną i psychologiczną analizę postawy narodu xdddd