Hoće li biti ove teme još jer ima dosta pitanja. Koji jezik je korišćen na dvoru prvih godina carstva? Kada i kako dolazi od zamjene jezika? Kolika je sličnost sa današnjim grčkim, jezička i genetska? Asocijacija na Rim je vojska, ko su i odakle ti regruti što su sprovodili, čuvali i širili istočno R. carstvo. Kakva saradnja je bila sa Rimom i zapadnom Evropom. Iz kog perioda gdje su prve stare crkve? Itd
Ime Vizantija je ime koje su upotrebili u Vatikanu ,dok se u Carigradu stanovnici nikada nisu sami sebe nazivali Vizantincima. Termin " Vizantija" in Bizanc kod nas u Sloveniji upotrebljavaju istoričari,koji baziraju na Austougarskoj katolički istoriji. Zna se i to,da se nikada ne priča o prvom jeziku koji se govorio u Carigradu. Kada su Carigradu na vlast došli Grci su bile sve knjige u biblioteci prepisivane na Grčki i koliko se danas zna prepisi nisu tačno odnosno su preradženi po politički liniji Grka. Originali su nestali ili su bili unisteni. Možda se koji original nalazi u biblioteci Ivana Groznog koju su Rusi pre nekoliko godina slučajno našli u Kremlju. posle toga sve oko ovoh originala nema više ni reći. Kada če Rusi dozvoliti,da ove knjige vide naučnici,verovatno če biti priča o "Vizatiji" sasvim druga. Spomenuo si genetiku,dobro pitanje. Naučnici čute ko grob. Dokaz,da ovdje nešto nije kako treba je činjenica,da Grčka pravoslavna crkva još uvek svakih 99 godina priznave primat Vatikana. Mislim,da je to jaka činjenica,koja daje i odgovore od dakle ime Vizantija.
Poenta i odgovor na sva vaša pitanja je u Svetom i Spasonosnom Hrišćanstvu ( izvornom, to jest pravoslavnom ) ! Sve ostalo je nebitno..... Ili daleko, daleko manje bitno! +++ ISUS HRISTOS NIKA +++
@@matjaztemplar8671Vatikanska arhiva krije mnoge tajne, nisam siguran za ruse i Kremlj, jer rusi nisu nikad uspjeli oni sto Vatikan jeste, osvojiti Konstantinopolj, odnosno Carigrad i opljackati ga, dakle pokupiti sve vrijedne spise, blago, a ostalo su spalili. Neki istoricari i katolicki teolozi, koji su imali pristup nekim odjeljcima arhive u Vatikanu, tvrde da postoji prakticno sve, sto moze raskrinkati tu becko-berlinsku, laznu istoriju, a evidentno je i kod predavaca, ovde, da je pod ogromnim uticajem te iskrivljene istorije. On se uopste ne trudi dovesti u taj istorijski momenat i povezati te spise, knjige, pisma...u istorijski kontekst sa aktuelnim, drugim dogadjanjima, otkricima iz tog vremena, tragovima...njegova stura istorija, bazirana je iskljucivo na spisima Porfirogenita, kao i becko-berlinska konstrukcija, sve ostalo sto navodi su pisci iz kasnijih godina, koji su obradjivali njegovu teoriju, a sam Porfirogenit nije savremenik tog doba koje opisuie u tom svom djelu. Imamo djelo koje je neka vrsta autobiografije, navodno, a pise o, recimo doseljavanju slovena na Balkan, koje se, prema njegovim biljeskama dogadja 2-3 vijeka prije. Nasa djeca i danas pogresno uce da su sloveni doselili u 7.vijeku iz jaruga danasnje Bjelorusije i Ukrajine, a kao albanci i grci su autohtoni narodi, a dovoljno je pratiti toponime, recimo albanaca ili njihov jezik ili haplogrupu itd, pa shvatiti da su doselili sa istoka, dok slaveni i iliri prkaticno nemaju nikakvih razlika, a toponimi su jasno, nasi na skoro cijelom balkanu. Vatikanska arhiva cuva pisma propovjednika papi iz cetvrtog vijeka u kojem spominje srbe, dakle u vrijeme Rimskog carstva...u svakom slucaju, ta truckanja Porfirogenita ne piju vode, vec iz same cinjenice o dolasku slovena, bez ikakvih ratova, bez ikakvih dokaza iz drugih izvora o pojavi neke nove, ogromne grupe, nepoznatog naroda, prvog koji dolazi i osvaja Balkan bez ikakve borbe, sukoba, kao na pusti teritoriju, sto bi bio nevjerovatan izuzetak, za taj period, da neko dodje i smjesti se izmedju germana, romeja, tatara...bez da su pruzili otpor. I onda svi na balkanu usvoje obicaje, bogove, jezike i kulturu dosljaka, a o tim starosjediocima nista, ni traga da su postojali ne ostane...na zalost, djeca jos uce te budalastine...ja licno, mom sinu kazem da pita nastavnicu kako ona zna da su ovde bili Iliri, a da su slaveni doselili i to bas u sedmom i osmom vijeku, sta je po njoj presudni dokaz te teze.
Професор је направио лапсус; реч је о Константину IV, што се може закључити и на основу тога што на 3:11 каже о њему, да није дуго остао на власти (владао је 17 година, док је Константин V владао чак 34 године).
Gospodine Borise Stojkovski pomenuli ste da mnogi, samo što ih ne nazvaste ludacima, tvrde da tzv "Vizantijsko carstvo" nije postojalo! Pa ako mislite da oni tvrde da to carstvo nije postojalo pod tim nazivom a ne da nije uopšte postojalo onda ste dužni da im se izvinite, da bi ste sačuvali svoj ugled i renome jednog ozbiljnog istoričara. To carstvo naravno postojalo je i trajalo je kako ste i sami rekli oko 1.100 godina, ali nikada, NIKADA se nije nazivalo, u vreme svog dugog postojanja naravno, "Vizantijskim carstvom"! NIKADA! I ja sam istoričar i baš mi je istorija Istočnog rimskog carstva jedna od najomiljenijih oblasti istorije Čovečanstva i veoma mnogo sam o tome čitao i proučavao i nigde, NIGDE u ozbiljnim izvorima jednostavno NEMA naziva "Vizantijsko carstvo"! Jednostavno NEMA! Taj moram reći postprdni naziv "Vizantijsko carstvo" je jedan zavidni Nemac izmislio, da bi osporio ogromno rimsko imperijalno nasledstvo ISTOČNOG RIMSKOG CARSTVA na Bosforu, na koje jedino TO carstvo ima legalna prava i NIKO više! I nažalost taj se lažni naziv nakon toga jako lepo "primio" na Zapadu koji su svi jedva dočekali tu mantru i oberučke je prihvatili, kao što rekoh iz zlobe i ljubomore, zavidni i puni mržnje ka velelepnom moćnom Istočnom rimskom carstvu na Bosforu. Pominjete gospodine Borise Stojkovski i nekakvo "Sveto rimsko carstvo" koje su divlja varvarska nemačka plemena osnovala sa Karlom Velikim a upravo to carstvo nema nikakve veze sa pravim Rimom i rimskim nasleđem! NIKAKVE! Ono niti je rimsko niti je carstvo a naročito nije sveto, ali o tom potom, to je jedna sasvim druga tema i iziskuje mnogo pojašnjenja, ali suština je da ta tvorevina Karla Velikog jednostavno NEMA ničeg što je povezuje sa rimskim nasleđem! To pravo poseduje ISKLJUČIVO carstvo na Bosforu, Istočni Rim, sa sedištem u slavnom Konstantinopolju naravno. I u turskim knjigama, onim pravim, nećete naći naziv "Vizantijsko carstvo" već ISKLJUČIVO Rimsko, zato su Turci sebe čak i smatrali naslednicima Rima jer su uspeli da osvoje Konstantinopolj 1453. godine i zato, kao što i sami kažete, sultan Mehmed Osvajač koji je zauzeo Konstantinopolj je sebe nazivao između ostalog i rimskim carem, jer je, kao jedan obrazovan i pismen čovek, veoma dobro znao KOJE carstvo je to zauzeo! Dakle dragi moj gospodine Stojkovski nikakva "Vizantija" u to doba nije postojala, to su činjenice i NIKADA stanovnici tog carstva sebe nisu nazivali "Vizantincima" već isključivo Romejima iliti Rimljanima naravno, što oni i JESU bili.
Овај је византолог (Б-Б школа) везе овај са историјом нема…и поред неоспоривих доказа и чињеница они и даље фурају своју причу, класична плаћеничка шабанија!
@@110677ns Da zaista, mene naprosto začuđuje tolika opčinjenost Zapadom i zapadnim izvorima kod velike većine naših istoričara kao i kod ostalih visokoobrazovanih ljudi! Naprosto zapanjujuće! Dakle kada "nabasaju" na neki zapadni izvor oni ga momentalno prihvate kao validan, ama ni malo ne dovode u sumnju istinitost tih podataka ako oni dolaze sa Zapada! Neverovatno! Pa čak sve to dorađuju i podižu na još veći nivo, veći čak i nego što sam Zapad to čini. A upravo u ovom nekom periodu čak i na zapadnim istorijskim tv kanalima poput History i sličnih je objavljen jedan izuzetno kvalitetan dokumentarni film pod pokroviteljstvom BBC što je mene zaista prijatno iznenadilo, dokumentarni film koji govori o padu Konstantinopolja 1453. godine u BBC produkciji i saradnji sa Turskom znači u englesko-turskoj produkciji u kome je Istočno rimsko carstvo nazivano ISKLJUČIVO tim imenom, dakle ISTOČNO RIMSKO CARSTVO naravno, ni jednom nije nazvano "Vizantija", NI JEDNOM, što je mene veoma prijatno iznenadilo s obzirom na strahovitu pristrasnost upravo engleskih medija i njihovu maltene patološku netrpeljivost ka svemu što dolazi sa Istoka i želji da se to nipodaštava, ismeva, izvrću činjenice, itd. Međutim ovaj njihov dokumentarni film je izuzetno kvalitetan, preporučujem svima koji vole tematiku Istočnog rimskog carstva da ga odgledaju i neće se pokajati. I mnogi naši istoričari bi morali da ga pogledaju i nešto nauče. Uz dužno poštovanje prema svima njima, ali nazivati "Vizantijom" nešto što nikada to ime nije nosilo za svo vreme svog dugog postojanja, mislim stvarno, jako jako pogrešno, to je najblaža definicija.
Nazivi Vizant i Vizantija su u upotrebi još od 7. veka i nikakav Nemac ih nije izmislio. Npr. srednjovekovni Srbi su Konstantinopolj, prestonicu Vizantije, nazivali Vizantom, kao što je prestonica Rimskog carstva bila Rim. Laonik Halkokondil sve careve Istočnog rimskog carstva naziva doslovno vizantijskim vasilevsima (Βυζαντίου βασιλέον). Čuveni grčki gramatičar Konstantin Laskaris (1434-1501) u svojoj Gramatici iz 1476. godine sebe naziva građaninom ne Konstantinopolja niti Rima, već Vizantije. U Evropi se od kraja 9. veka koristio termin "bezant" francuskog porekla za zlatnike potekle sa istoka; od nomizme (odnosno od antičkog solida) pa na dalje. U slovenskim prevodima najprestižnija moneta Istočnog rimskog carstva nazivana je vizantin. U Hronografiji Sv. Teofana Ispovednika, iz 814. godine; odeljak o 540/1. godini: "Justinijan je otposlao naređenja, prizivajući ih da dođu u Vizantion...", zatim odeljak za 541/2. godinu: "U ovoj godini, oktobra 5. indikta velika kuga izbi u Vizantionu. U istom razdoblju Sretenje Gospodnje bilo je obeleženo u Vizantionu 2. februara.", zatim odeljak za 545/6. godinu: "Veliki zemljotres zahvatio je Vizantion". Nebrojeno puta u Hronografiji Teofan spominje Vizantion, a samo dva puta ga naziva Novi Rim. U Balbečkom proročanstvu s početka 6. veka, Konstantinopolj se naziva obnovljenom Vizantijom i u poslednjoj proročanskoj poruci, carski prestoni grad se naziva još jednom, Vizantija. U Uskršnjoj hronici iz prve polovine 7. veka piše: "I eto Konstantin, postavši jedinim carem, osnuje Vizantion, nakon što dobi proročanstvo da je Rimsko carstvo pred nestankom, i posta hrišćanin". U istoj hronici carigradska arhiepiskopija (kasnije i bolje poznata kao vaseljenska patrijaršija) naziva se vizantijskom Crkvom. Car Konstantin IV u pismu 678. godine traži da mu se iz Rima pošalje po četiri monaha iz četiri vizantijska manastira (Βυζαντίων μοναστηρίων). Ovo pismo je deo dokumentacije 6. vaseljenskog sabora, Acta conciliorum oecumenicorum. II tom, I deo. U svojim Novelama iz sredine 6. veka, Justinijan koristi naziv Vizantija umesto Romeja. Grčka enciklopedija "Suda" iz 10. veka kaže da je Prisk napisao "Istoriju Vizantije". Vizantijsko ime je bilo prestižno. Postojalo je čak i kao lično ime, pa i prezime. Npr. Vizantije, koji je služio na dvoru cara Nikifora i kojeg je ovaj držao za najomiljenijih od svih... pominje ga Teofan u hronici vezano za 810/1. godinu i rat protiv Bugara; što je opelješio cara, ukrao mu zlato i lepu odoru i doneo Krumu. Jovan Lidijski u vreme cara Justina II (565-578), Justinijanovog naslednika, naziva Carigrad Vizantionom: Ὅτι τὴν ἱσταμένην ἐν τῷ Βυζαντίῳ στήλην τῆς Τύχης Πομπήϊος ὁ Μέγας ἔστησεν. Prokopije iz Cezareje u svojim delima Carigrad naziva Vizantijom. Npr. u knjizi VI Istorije ratova (posvećene ratovima protiv Gota; iz sredine 6. veka). Jovan Malala u svojoj Hronografiji takođe koristi termin Vizantija za carstvo. O delu Priskovog nastavljača, Malha iz Filadelfije s kraja 5. ili eventualno početka 6. veka, lično vaseljenski patrijarh Fotije I piše da se zvalo Vizantijaka (Βυζαντιακά). U drugoj polovini 12. veka u pesmi Partonopeus de Blois pisanoj na starofrancuskom, spominje se Vizantija u značenju Romejskog carstva. Stihovi glase: "Cela Vizantija moje je carstvo" (Tote Besance est mes empires), "Širom celog Vizantijskog carstva" (Partot l’empire de Bisance), i "jedno u Vizantijskom carstvu" (Une en l’empire de Bisance). U romanu o Rolu normanskog istoričara Vejsa sastavljen između 1160. i 1174. godine, posvećen slavnom danskom vikingu Rolu koji je 911. godine postavio temelje Normandiji: "Pelaška je Grčka zemlja, Italija je Apulija i Lomabardija, a Konstantinopolj je Vizantija". Ovo je samo mali deo, trebalo bi dane potrošiti da se nađu svi zapisani pomeni Vizanta i Vizantije. Eto malo zanimacije svima vama opterećenima Bečom, Berlinom i Vatikanom.
+Свето Православно-Хришћанско Византијско царство + + + 🙏🔔👑!!! Хвала и слава + + +ХРИСТУ БОГУ у векове векова што смо били ( и остали ) под Византијским "комонвелтом" !
Али срби, везе немају са тим, лажовима и преварантима. То је источно римско царство и тачка. Србија има своје царство, своју Православну Цркву, свој Хиландар, своје грађевине, цркве, манастире, самостане.... То би сви да помешају. Као дали нам византинци. Узели и отели. У Албанији, Бугарској, Румунији све српске цркве, преправили и украли. Отели. И сада у Албанији гркљанска, у Румунији, латинична слова, нема оцила, а на румунском се проповеда. Нисам видео, али кажу да су у Молдавији, БА САР(А)БИЈИ, остале српске фреске и обележја, а руска црква руководи.
Nije postojala nikakva "Vizantija". Na mestu današnjeg Istanbula postojao je Sveti hrišćanski pravoslavni grad Konstantinopolj koji je rimski car Konstantin Veliki sagradio na mestu na kome je pre toga bio omanji grčki ribarski trgovački grad Vizantion. A nikakve "Vizantije" nije bilo. Grad Konstantinopolj je najpre bio glavni grad celog jedinstvenog Rimskog carstva a onda nakon podele tog carstva na Zapadno i Istočno Konstantinopolj je bio glavni grad Istočnog rimskog carstva koja se tu održalo daleko duže od Zapadnog i koje se nikada NIKADA nije nazivalo "Vizantija"! NIKADA! Ono je bilo i ostalo Istočno rimsko carstvo. Naziv "Vizantija" mu je postprdno nadenuo jedan zavidni Nemac i to mnogo mnogo vremena nakon pada tog carstva, da bi tom glupošću pokušao da ospori legitimno rimsko nasleđe Istočnog rimskog carstva i to nasleđe dodeli nekakvom "Svetom rimskom carstvu" paganina Karla Velikog koje niti je rimsko, niti carstvo a ponajmanje sveto. Prema tome "Vizantije" nije bilo, bilo je Istočnog rimskog carstva.
@@Oposum649 Ajde ne lupetaj, zvanični naziv države je bio Romeja ili Romejsko carstvo, naziv Vizantija je bio u upotrebi još od 7. veka i unutar u van carstva, a naziv "Istočno rimsko carstvo" je tehnički termin nastao dosta kasnije.
@@DarthOblivious7891 Znao sam, e najviše volim takve "stručnjake" koji UVREDAMA započinju svoje "stručne" komentare! Sine, Romeja jeste bila naziv tog carstva ali je ono bilo i ostalo Istočno rimsko carstvo! Nikakve "Vizantije" jednostavno NIJE bilo! To je činjenica! Ne poznaješ tu materiju a ko za inat naleteo si na istoričara i zato ti "struka" počinje sa "aj ne lupetaj". Nisi mi ni prvi a ni poslednji takav "stručnjak". Uči istoriju sine, ona je učiteljica života, ne nasedaj na propagande, i ne vređaj svoje sagovornike kako uživo tako i na netu!
@@Oposum649 Ne seri bre, lažovčino, nije te sramota da tako masno lažeš, qrac moj si ti od istoričara, nisi dve knjige u životu pročitao. Gde piše to Istočno rimsko carstvo, ajde daj jedan primer, istoričaru. Objasni zašto Laonik Halkokondil sve careve Istočnog rimskog carstva naziva doslovno vizantijskim vasilevsima (Βυζαντίου βασιλέον), a ne istocnorimskim ako Vizantija "nikad nije postojala". Objasni zašto čuveni grčki gramatičar Konstantin Laskaris (1434-1501) u svojoj Gramatici iz 1476. godine sebe naziva građaninom Vizantije. Objasni zašto se u Evropi od kraja 9. veka koristio termin "bezant" francuskog porekla za zlatnike potekle sa istoka; od nomizme (odnosno od antičkog solida) pa na dalje. Objasni zašto je u slovenskim prevodima najprestižnija moneta Istočnog rimskog carstva nazivana vizantin. Objasni zašto je u Hronografiji Sv. Teofana Ispovednika, iz 814. godine; odeljak o 540/1. godini: "Justinijan je otposlao naređenja, prizivajući ih da dođu u Vizantion...", zatim odeljak za 541/2. godinu: "U ovoj godini, oktobra 5. indikta velika kuga izbi u Vizantionu. U istom razdoblju Sretenje Gospodnje bilo je obeleženo u Vizantionu 2. februara.", zatim odeljak za 545/6. godinu: "Veliki zemljotres zahvatio je Vizantion". Nebrojeno puta u Hronografiji Teofan spominje Vizantion, a samo dva puta ga naziva Novi Rim. Objasni zašto se Balbečkom proročanstvu s početka 6. veka, Konstantinopolj naziva obnovljenom Vizantijom i u poslednjoj proročanskoj poruci, carski prestoni grad se naziva još jednom, Vizantija. Objasni zašto u Uskršnjoj hronici iz prve polovine 7. veka piše: "I eto Konstantin, postavši jedinim carem, osnuje Vizantion, nakon što dobi proročanstvo da je Rimsko carstvo pred nestankom, i posta hrišćanin". U istoj hronici carigradska arhiepiskopija (kasnije i bolje poznata kao vaseljenska patrijaršija) naziva se vizantijskom Crkvom. Objasni zašto Car Konstantin IV u pismu 678. godine traži da mu se iz Rima pošalje po četiri monaha iz četiri vizantijska manastira (Βυζαντίων μοναστηρίων) koji sa Konstantinopoljom nisu imali nikakve veze. Ovo pismo je deo dokumentacije 6. vaseljenskog sabora, Acta conciliorum oecumenicorum. II tom, I deo. Objasni zašto u svojim Novelama iz sredine 6. veka, Justinijan koristi naziv Vizantija umesto Romeja. Objasni zašto grčka enciklopedija "Suda" iz 10. veka kaže da je Prisk napisao "Istoriju Vizantije", a ne Romeje. Vizantijsko ime je bilo prestižno. Postojalo je čak i kao lično ime, pa i prezime. Npr. Vizantije, koji je služio na dvoru cara Nikifora i kojeg je ovaj držao za najomiljenijih od svih... pominje ga Teofan u hronici vezano za 810/1. godinu i rat protiv Bugara; što je opelješio cara, ukrao mu zlato i lepu odoru i doneo Krumu. Jovan Lidijski u vreme cara Justina II (565-578), Justinijanovog naslednika, naziva Carigrad Vizantionom: Ὅτι τὴν ἱσταμένην ἐν τῷ Βυζαντίῳ στήλην τῆς Τύχης Πομπήϊος ὁ Μέγας ἔστησεν. Objasni zašto Prokopije iz Cezareje u svojim delima Carigrad naziva Vizantijom. Npr. u knjizi VI Istorije ratova (posvećene ratovima protiv Gota; iz sredine 6. veka). Objasni zašto Jovan Malala u svojoj Hronografiji takođe koristi termin Vizantija za carstvo. Objasni zašto o delu Priskovog nastavljača, Malha iz Filadelfije s kraja 5. ili eventualno početka 6. veka, lično vaseljenski patrijarh Fotije I piše da se zvalo Vizantijaka (Βυζαντιακά). Objasni zašto se u drugoj polovini 12. veka u pesmi Partonopeus de Blois pisanoj na starofrancuskom, spominje Vizantija u značenju Romejskog carstva. Stihovi glase: "Cela Vizantija moje je carstvo" (Tote Besance est mes empires), "Širom celog Vizantijskog carstva" (Partot l’empire de Bisance), i "jedno u Vizantijskom carstvu" (Une en l’empire de Bisance). Objasni zašto u romanu o Rolu normanskog istoričara Vejsa sastavljenom između 1160. i 1174. godine, posvećenom slavnom danskom vikingu Rolu koji je 911. godine postavio temelje Normandiji, piše: "Pelaška je Grčka zemlja, Italija je Apulija i Lomabardija, a Konstantinopolj je Vizantija". Ovo je samo mali deo, trebalo bi dane potrošiti da se nađu svi zapisani pomeni Vizanta i Vizantije. Eto malo zanimacije svima vama opterećenima Bečom, Berlinom i Vatikanom. I neka ti ovo bude za nauk da više ne pomisliš da možeš ikoga tako nauk da lažeš.
U životu nisam čuo glupljeg predavača! Usudio se upravo on glupima da nazove one koji tvrde notornu činjenicu: da je Vizantija naknadna geopolitička izmišljotina i da takva zemlja nikada nije postojala. Naziva glupima ljude koje ne razume? Jer, kaže, nasuprot tome, Vizantija je veoma velika i važna !? Pa uvod u veličinu i značaj tog carstva počinje tek saznanjem da Vizantija nikad nije postojala.
Свиња скичи, човек негодује, противречи, аргументује итд. Нема то везе са аутохтонизмом ако се човек дрзне да укаже на неке ствари које су историјски доказане, забележене а уз мало воље и жеље су и лако проверљиве, само неинформисана особа и класична овца гута све што му се сервира, да ли из незнања или користи свеједно је, једно горе од другог.
Hoće li biti ove teme još jer ima dosta pitanja.
Koji jezik je korišćen na dvoru prvih godina carstva?
Kada i kako dolazi od zamjene jezika? Kolika je sličnost sa današnjim grčkim, jezička i genetska?
Asocijacija na Rim je vojska, ko su i odakle ti regruti što su sprovodili, čuvali i širili istočno R. carstvo. Kakva saradnja je bila sa Rimom i zapadnom Evropom. Iz kog perioda gdje su prve stare crkve?
Itd
Ime Vizantija je ime koje su upotrebili u Vatikanu ,dok se u Carigradu stanovnici nikada nisu sami sebe nazivali Vizantincima. Termin " Vizantija" in Bizanc kod nas u Sloveniji upotrebljavaju istoričari,koji baziraju na Austougarskoj katolički istoriji. Zna se i to,da se nikada ne priča o prvom jeziku koji se govorio u Carigradu. Kada su Carigradu na vlast došli Grci su bile sve knjige u biblioteci prepisivane na Grčki i koliko se danas zna prepisi nisu tačno odnosno su preradženi po politički liniji Grka. Originali su nestali ili su bili unisteni. Možda se koji original nalazi u biblioteci Ivana Groznog koju su Rusi pre nekoliko godina slučajno našli u Kremlju. posle toga sve oko ovoh originala nema više ni reći. Kada če Rusi dozvoliti,da ove knjige vide naučnici,verovatno če biti priča o "Vizatiji" sasvim druga. Spomenuo si genetiku,dobro pitanje. Naučnici čute ko grob. Dokaz,da ovdje nešto nije kako treba je činjenica,da Grčka pravoslavna crkva još uvek svakih 99 godina priznave primat Vatikana. Mislim,da je to jaka činjenica,koja daje i odgovore od dakle ime Vizantija.
Poenta i odgovor na sva vaša pitanja je u Svetom i Spasonosnom Hrišćanstvu ( izvornom, to jest pravoslavnom ) !
Sve ostalo je nebitno..... Ili daleko, daleko manje bitno!
+++ ISUS HRISTOS NIKA +++
Прочитајте књигу " Историја Византије" од аутора Георгија Острогорског .
@@matjaztemplar8671Vatikanska arhiva krije mnoge tajne, nisam siguran za ruse i Kremlj, jer rusi nisu nikad uspjeli oni sto Vatikan jeste, osvojiti Konstantinopolj, odnosno Carigrad i opljackati ga, dakle pokupiti sve vrijedne spise, blago, a ostalo su spalili. Neki istoricari i katolicki teolozi, koji su imali pristup nekim odjeljcima arhive u Vatikanu, tvrde da postoji prakticno sve, sto moze raskrinkati tu becko-berlinsku, laznu istoriju, a evidentno je i kod predavaca, ovde, da je pod ogromnim uticajem te iskrivljene istorije. On se uopste ne trudi dovesti u taj istorijski momenat i povezati te spise, knjige, pisma...u istorijski kontekst sa aktuelnim, drugim dogadjanjima, otkricima iz tog vremena, tragovima...njegova stura istorija, bazirana je iskljucivo na spisima Porfirogenita, kao i becko-berlinska konstrukcija, sve ostalo sto navodi su pisci iz kasnijih godina, koji su obradjivali njegovu teoriju, a sam Porfirogenit nije savremenik tog doba koje opisuie u tom svom djelu. Imamo djelo koje je neka vrsta autobiografije, navodno, a pise o, recimo doseljavanju slovena na Balkan, koje se, prema njegovim biljeskama dogadja 2-3 vijeka prije. Nasa djeca i danas pogresno uce da su sloveni doselili u 7.vijeku iz jaruga danasnje Bjelorusije i Ukrajine, a kao albanci i grci su autohtoni narodi, a dovoljno je pratiti toponime, recimo albanaca ili njihov jezik ili haplogrupu itd, pa shvatiti da su doselili sa istoka, dok slaveni i iliri prkaticno nemaju nikakvih razlika, a toponimi su jasno, nasi na skoro cijelom balkanu. Vatikanska arhiva cuva pisma propovjednika papi iz cetvrtog vijeka u kojem spominje srbe, dakle u vrijeme Rimskog carstva...u svakom slucaju, ta truckanja Porfirogenita ne piju vode, vec iz same cinjenice o dolasku slovena, bez ikakvih ratova, bez ikakvih dokaza iz drugih izvora o pojavi neke nove, ogromne grupe, nepoznatog naroda, prvog koji dolazi i osvaja Balkan bez ikakve borbe, sukoba, kao na pusti teritoriju, sto bi bio nevjerovatan izuzetak, za taj period, da neko dodje i smjesti se izmedju germana, romeja, tatara...bez da su pruzili otpor. I onda svi na balkanu usvoje obicaje, bogove, jezike i kulturu dosljaka, a o tim starosjediocima nista, ni traga da su postojali ne ostane...na zalost, djeca jos uce te budalastine...ja licno, mom sinu kazem da pita nastavnicu kako ona zna da su ovde bili Iliri, a da su slaveni doselili i to bas u sedmom i osmom vijeku, sta je po njoj presudni dokaz te teze.
Професор да објасни појам "византијска реокупација" ( академик Љубомир Максимовић, Историја Срба).
Ovo pismo, cara Konstantina V Kopronima papi Donu 678. godine , o kojem Boris govori, nije moguce jer Konstantin V Kopronim je rodjen 718. godine.
Професор је направио лапсус; реч је о Константину IV, што се може закључити и на основу тога што на 3:11 каже о њему, да није дуго остао на власти (владао је 17 година, док је Константин V владао чак 34 године).
@@DarthOblivious7891 Hvala na odgovoru.
Carstvo pod tim nazivom nije postojalo-vizantija,već se to carstvo zvalo Romeja
Evo još jednog stručnjaka. 😂
@@DarthOblivious7891 vizantijom su je istoričari počeli zvati oko 1650 godine,jer rimskoj crkvi nije odgovaralo da ostane naziv romeja
@@durlanac2929 Poslušaj ponovo 2:11
@@durlanac2929 😂
Gospodine Borise Stojkovski pomenuli ste da mnogi, samo što ih ne nazvaste ludacima, tvrde da tzv "Vizantijsko carstvo" nije postojalo! Pa ako mislite da oni tvrde da to carstvo nije postojalo pod tim nazivom a ne da nije uopšte postojalo onda ste dužni da im se izvinite, da bi ste sačuvali svoj ugled i renome jednog ozbiljnog istoričara. To carstvo naravno postojalo je i trajalo je kako ste i sami rekli oko 1.100 godina, ali nikada, NIKADA se nije nazivalo, u vreme svog dugog postojanja naravno, "Vizantijskim carstvom"! NIKADA! I ja sam istoričar i baš mi je istorija Istočnog rimskog carstva jedna od najomiljenijih oblasti istorije Čovečanstva i veoma mnogo sam o tome čitao i proučavao i nigde, NIGDE u ozbiljnim izvorima jednostavno NEMA naziva "Vizantijsko carstvo"! Jednostavno NEMA! Taj moram reći postprdni naziv "Vizantijsko carstvo" je jedan zavidni Nemac izmislio, da bi osporio ogromno rimsko imperijalno nasledstvo ISTOČNOG RIMSKOG CARSTVA na Bosforu, na koje jedino TO carstvo ima legalna prava i NIKO više! I nažalost taj se lažni naziv nakon toga jako lepo "primio" na Zapadu koji su svi jedva dočekali tu mantru i oberučke je prihvatili, kao što rekoh iz zlobe i ljubomore, zavidni i puni mržnje ka velelepnom moćnom Istočnom rimskom carstvu na Bosforu. Pominjete gospodine Borise Stojkovski i nekakvo "Sveto rimsko carstvo" koje su divlja varvarska nemačka plemena osnovala sa Karlom Velikim a upravo to carstvo nema nikakve veze sa pravim Rimom i rimskim nasleđem! NIKAKVE! Ono niti je rimsko niti je carstvo a naročito nije sveto, ali o tom potom, to je jedna sasvim druga tema i iziskuje mnogo pojašnjenja, ali suština je da ta tvorevina Karla Velikog jednostavno NEMA ničeg što je povezuje sa rimskim nasleđem! To pravo poseduje ISKLJUČIVO carstvo na Bosforu, Istočni Rim, sa sedištem u slavnom Konstantinopolju naravno. I u turskim knjigama, onim pravim, nećete naći naziv "Vizantijsko carstvo" već ISKLJUČIVO Rimsko, zato su Turci sebe čak i smatrali naslednicima Rima jer su uspeli da osvoje Konstantinopolj 1453. godine i zato, kao što i sami kažete, sultan Mehmed Osvajač koji je zauzeo Konstantinopolj je sebe nazivao između ostalog i rimskim carem, jer je, kao jedan obrazovan i pismen čovek, veoma dobro znao KOJE carstvo je to zauzeo! Dakle dragi moj gospodine Stojkovski nikakva "Vizantija" u to doba nije postojala, to su činjenice i NIKADA stanovnici tog carstva sebe nisu nazivali "Vizantincima" već isključivo Romejima iliti Rimljanima naravno, što oni i JESU bili.
Управо тако!
Tragično je što se ništa ne imenuje pravim imenom. Džaba diplome
Овај је византолог (Б-Б школа) везе овај са историјом нема…и поред неоспоривих доказа и чињеница они и даље фурају своју причу, класична плаћеничка шабанија!
@@110677ns Da zaista, mene naprosto začuđuje tolika opčinjenost Zapadom i zapadnim izvorima kod velike većine naših istoričara kao i kod ostalih visokoobrazovanih ljudi! Naprosto zapanjujuće! Dakle kada "nabasaju" na neki zapadni izvor oni ga momentalno prihvate kao validan, ama ni malo ne dovode u sumnju istinitost tih podataka ako oni dolaze sa Zapada! Neverovatno! Pa čak sve to dorađuju i podižu na još veći nivo, veći čak i nego što sam Zapad to čini. A upravo u ovom nekom periodu čak i na zapadnim istorijskim tv kanalima poput History i sličnih je objavljen jedan izuzetno kvalitetan dokumentarni film pod pokroviteljstvom BBC što je mene zaista prijatno iznenadilo, dokumentarni film koji govori o padu Konstantinopolja 1453. godine u BBC produkciji i saradnji sa Turskom znači u englesko-turskoj produkciji u kome je Istočno rimsko carstvo nazivano ISKLJUČIVO tim imenom, dakle ISTOČNO RIMSKO CARSTVO naravno, ni jednom nije nazvano "Vizantija", NI JEDNOM, što je mene veoma prijatno iznenadilo s obzirom na strahovitu pristrasnost upravo engleskih medija i njihovu maltene patološku netrpeljivost ka svemu što dolazi sa Istoka i želji da se to nipodaštava, ismeva, izvrću činjenice, itd. Međutim ovaj njihov dokumentarni film je izuzetno kvalitetan, preporučujem svima koji vole tematiku Istočnog rimskog carstva da ga odgledaju i neće se pokajati. I mnogi naši istoričari bi morali da ga pogledaju i nešto nauče. Uz dužno poštovanje prema svima njima, ali nazivati "Vizantijom" nešto što nikada to ime nije nosilo za svo vreme svog dugog postojanja, mislim stvarno, jako jako pogrešno, to je najblaža definicija.
Nazivi Vizant i Vizantija su u upotrebi još od 7. veka i nikakav Nemac ih nije izmislio.
Npr. srednjovekovni Srbi su Konstantinopolj, prestonicu Vizantije, nazivali Vizantom, kao što je prestonica Rimskog carstva bila Rim.
Laonik Halkokondil sve careve Istočnog rimskog carstva naziva doslovno vizantijskim vasilevsima (Βυζαντίου βασιλέον).
Čuveni grčki gramatičar Konstantin Laskaris (1434-1501) u svojoj Gramatici iz 1476. godine sebe naziva građaninom ne Konstantinopolja niti Rima, već Vizantije.
U Evropi se od kraja 9. veka koristio termin "bezant" francuskog porekla za zlatnike potekle sa istoka; od nomizme (odnosno od antičkog solida) pa na dalje.
U slovenskim prevodima najprestižnija moneta Istočnog rimskog carstva nazivana je vizantin.
U Hronografiji Sv. Teofana Ispovednika, iz 814. godine; odeljak o 540/1. godini: "Justinijan je otposlao naređenja, prizivajući ih da dođu u Vizantion...", zatim odeljak za 541/2. godinu: "U ovoj godini, oktobra 5. indikta velika kuga izbi u Vizantionu. U istom razdoblju Sretenje Gospodnje bilo je obeleženo u Vizantionu 2. februara.", zatim odeljak za 545/6. godinu: "Veliki zemljotres zahvatio je Vizantion". Nebrojeno puta u Hronografiji Teofan spominje Vizantion, a samo dva puta ga naziva Novi Rim.
U Balbečkom proročanstvu s početka 6. veka, Konstantinopolj se naziva obnovljenom Vizantijom i u poslednjoj proročanskoj poruci, carski prestoni grad se naziva još jednom, Vizantija.
U Uskršnjoj hronici iz prve polovine 7. veka piše: "I eto Konstantin, postavši jedinim carem, osnuje Vizantion, nakon što dobi proročanstvo da je Rimsko carstvo pred nestankom, i posta hrišćanin". U istoj hronici carigradska arhiepiskopija (kasnije i bolje poznata kao vaseljenska patrijaršija) naziva se vizantijskom Crkvom.
Car Konstantin IV u pismu 678. godine traži da mu se iz Rima pošalje po četiri monaha iz četiri vizantijska manastira (Βυζαντίων μοναστηρίων). Ovo pismo je deo dokumentacije 6. vaseljenskog sabora, Acta conciliorum oecumenicorum. II tom, I deo.
U svojim Novelama iz sredine 6. veka, Justinijan koristi naziv Vizantija umesto Romeja.
Grčka enciklopedija "Suda" iz 10. veka kaže da je Prisk napisao "Istoriju Vizantije".
Vizantijsko ime je bilo prestižno. Postojalo je čak i kao lično ime, pa i prezime. Npr. Vizantije, koji je služio na dvoru cara Nikifora i kojeg je ovaj držao za najomiljenijih od svih... pominje ga Teofan u hronici vezano za 810/1. godinu i rat protiv Bugara; što je opelješio cara, ukrao mu zlato i lepu odoru i doneo Krumu.
Jovan Lidijski u vreme cara Justina II (565-578), Justinijanovog naslednika, naziva Carigrad Vizantionom: Ὅτι τὴν ἱσταμένην ἐν τῷ Βυζαντίῳ στήλην τῆς Τύχης Πομπήϊος ὁ Μέγας ἔστησεν.
Prokopije iz Cezareje u svojim delima Carigrad naziva Vizantijom. Npr. u knjizi VI Istorije ratova (posvećene ratovima protiv Gota; iz sredine 6. veka).
Jovan Malala u svojoj Hronografiji takođe koristi termin Vizantija za carstvo.
O delu Priskovog nastavljača, Malha iz Filadelfije s kraja 5. ili eventualno početka 6. veka, lično vaseljenski patrijarh Fotije I piše da se zvalo Vizantijaka (Βυζαντιακά).
U drugoj polovini 12. veka u pesmi Partonopeus de Blois pisanoj na starofrancuskom, spominje se Vizantija u značenju Romejskog carstva. Stihovi glase: "Cela Vizantija moje je carstvo" (Tote Besance est mes empires), "Širom celog Vizantijskog carstva" (Partot l’empire de Bisance), i "jedno u Vizantijskom carstvu" (Une en l’empire de Bisance).
U romanu o Rolu normanskog istoričara Vejsa sastavljen između 1160. i 1174. godine, posvećen slavnom danskom vikingu Rolu koji je 911. godine postavio temelje Normandiji: "Pelaška je Grčka zemlja, Italija je Apulija i Lomabardija, a Konstantinopolj je Vizantija".
Ovo je samo mali deo, trebalo bi dane potrošiti da se nađu svi zapisani pomeni Vizanta i Vizantije. Eto malo zanimacije svima vama opterećenima Bečom, Berlinom i Vatikanom.
+Свето Православно-Хришћанско Византијско царство + + + 🙏🔔👑!!! Хвала и слава + + +ХРИСТУ БОГУ у векове векова што смо били ( и остали ) под Византијским "комонвелтом" !
Али срби, везе немају са тим, лажовима и преварантима. То је источно римско царство и тачка. Србија има своје царство, своју Православну Цркву, свој Хиландар, своје грађевине, цркве, манастире, самостане....
То би сви да помешају. Као дали нам византинци. Узели и отели. У Албанији, Бугарској, Румунији све српске цркве, преправили и украли. Отели. И сада у Албанији гркљанска, у Румунији, латинична слова, нема оцила, а на румунском се проповеда. Нисам видео, али кажу да су у Молдавији, БА САР(А)БИЈИ, остале српске фреске и обележја, а руска црква руководи.
Шта ти пишеш човече!?
@@ГилеШампион Пишем истину и само истину !
ИС ХС + НИ КА
Da li si normalan.....eeeeeee.......eeeeeee.....eeeeee
Ја овде ништа не разумен !
Ако није постојала византија зашто се тај назив појавио.
Који су то 10 тачни чињеница да се уведе тај назив византија.
Ma ko kaže da nije postojala?
Nije postojala nikakva "Vizantija". Na mestu današnjeg Istanbula postojao je Sveti hrišćanski pravoslavni grad Konstantinopolj koji je rimski car Konstantin Veliki sagradio na mestu na kome je pre toga bio omanji grčki ribarski trgovački grad Vizantion. A nikakve "Vizantije" nije bilo. Grad Konstantinopolj je najpre bio glavni grad celog jedinstvenog Rimskog carstva a onda nakon podele tog carstva na Zapadno i Istočno Konstantinopolj je bio glavni grad Istočnog rimskog carstva koja se tu održalo daleko duže od Zapadnog i koje se nikada NIKADA nije nazivalo "Vizantija"! NIKADA! Ono je bilo i ostalo Istočno rimsko carstvo. Naziv "Vizantija" mu je postprdno nadenuo jedan zavidni Nemac i to mnogo mnogo vremena nakon pada tog carstva, da bi tom glupošću pokušao da ospori legitimno rimsko nasleđe Istočnog rimskog carstva i to nasleđe dodeli nekakvom "Svetom rimskom carstvu" paganina Karla Velikog koje niti je rimsko, niti carstvo a ponajmanje sveto. Prema tome "Vizantije" nije bilo, bilo je Istočnog rimskog carstva.
@@Oposum649 Ajde ne lupetaj, zvanični naziv države je bio Romeja ili Romejsko carstvo, naziv Vizantija je bio u upotrebi još od 7. veka i unutar u van carstva, a naziv "Istočno rimsko carstvo" je tehnički termin nastao dosta kasnije.
@@DarthOblivious7891 Znao sam, e najviše volim takve "stručnjake" koji UVREDAMA započinju svoje "stručne" komentare! Sine, Romeja jeste bila naziv tog carstva ali je ono bilo i ostalo Istočno rimsko carstvo! Nikakve "Vizantije" jednostavno NIJE bilo! To je činjenica! Ne poznaješ tu materiju a ko za inat naleteo si na istoričara i zato ti "struka" počinje sa "aj ne lupetaj". Nisi mi ni prvi a ni poslednji takav "stručnjak". Uči istoriju sine, ona je učiteljica života, ne nasedaj na propagande, i ne vređaj svoje sagovornike kako uživo tako i na netu!
@@Oposum649 Ne seri bre, lažovčino, nije te sramota da tako masno lažeš, qrac moj si ti od istoričara, nisi dve knjige u životu pročitao. Gde piše to Istočno rimsko carstvo, ajde daj jedan primer, istoričaru.
Objasni zašto Laonik Halkokondil sve careve Istočnog rimskog carstva naziva doslovno vizantijskim vasilevsima (Βυζαντίου βασιλέον), a ne istocnorimskim ako Vizantija "nikad nije postojala".
Objasni zašto čuveni grčki gramatičar Konstantin Laskaris (1434-1501) u svojoj Gramatici iz 1476. godine sebe naziva građaninom Vizantije.
Objasni zašto se u Evropi od kraja 9. veka koristio termin "bezant" francuskog porekla za zlatnike potekle sa istoka; od nomizme (odnosno od antičkog solida) pa na dalje.
Objasni zašto je u slovenskim prevodima najprestižnija moneta Istočnog rimskog carstva nazivana vizantin.
Objasni zašto je u Hronografiji Sv. Teofana Ispovednika, iz 814. godine; odeljak o 540/1. godini: "Justinijan je otposlao naređenja, prizivajući ih da dođu u Vizantion...", zatim odeljak za 541/2. godinu: "U ovoj godini, oktobra 5. indikta velika kuga izbi u Vizantionu. U istom razdoblju Sretenje Gospodnje bilo je obeleženo u Vizantionu 2. februara.", zatim odeljak za 545/6. godinu: "Veliki zemljotres zahvatio je Vizantion". Nebrojeno puta u Hronografiji Teofan spominje Vizantion, a samo dva puta ga naziva Novi Rim.
Objasni zašto se Balbečkom proročanstvu s početka 6. veka, Konstantinopolj naziva obnovljenom Vizantijom i u poslednjoj proročanskoj poruci, carski prestoni grad se naziva još jednom, Vizantija.
Objasni zašto u Uskršnjoj hronici iz prve polovine 7. veka piše: "I eto Konstantin, postavši jedinim carem, osnuje Vizantion, nakon što dobi proročanstvo da je Rimsko carstvo pred nestankom, i posta hrišćanin". U istoj hronici carigradska arhiepiskopija (kasnije i bolje poznata kao vaseljenska patrijaršija) naziva se vizantijskom Crkvom.
Objasni zašto Car Konstantin IV u pismu 678. godine traži da mu se iz Rima pošalje po četiri monaha iz četiri vizantijska manastira (Βυζαντίων μοναστηρίων) koji sa Konstantinopoljom nisu imali nikakve veze. Ovo pismo je deo dokumentacije 6. vaseljenskog sabora, Acta conciliorum oecumenicorum. II tom, I deo.
Objasni zašto u svojim Novelama iz sredine 6. veka, Justinijan koristi naziv Vizantija umesto Romeja.
Objasni zašto grčka enciklopedija "Suda" iz 10. veka kaže da je Prisk napisao "Istoriju Vizantije", a ne Romeje.
Vizantijsko ime je bilo prestižno. Postojalo je čak i kao lično ime, pa i prezime. Npr. Vizantije, koji je služio na dvoru cara Nikifora i kojeg je ovaj držao za najomiljenijih od svih... pominje ga Teofan u hronici vezano za 810/1. godinu i rat protiv Bugara; što je opelješio cara, ukrao mu zlato i lepu odoru i doneo Krumu.
Jovan Lidijski u vreme cara Justina II (565-578), Justinijanovog naslednika, naziva Carigrad Vizantionom: Ὅτι τὴν ἱσταμένην ἐν τῷ Βυζαντίῳ στήλην τῆς Τύχης Πομπήϊος ὁ Μέγας ἔστησεν.
Objasni zašto Prokopije iz Cezareje u svojim delima Carigrad naziva Vizantijom. Npr. u knjizi VI Istorije ratova (posvećene ratovima protiv Gota; iz sredine 6. veka).
Objasni zašto Jovan Malala u svojoj Hronografiji takođe koristi termin Vizantija za carstvo.
Objasni zašto o delu Priskovog nastavljača, Malha iz Filadelfije s kraja 5. ili eventualno početka 6. veka, lično vaseljenski patrijarh Fotije I piše da se zvalo Vizantijaka (Βυζαντιακά).
Objasni zašto se u drugoj polovini 12. veka u pesmi Partonopeus de Blois pisanoj na starofrancuskom, spominje Vizantija u značenju Romejskog carstva. Stihovi glase: "Cela Vizantija moje je carstvo" (Tote Besance est mes empires), "Širom celog Vizantijskog carstva" (Partot l’empire de Bisance), i "jedno u Vizantijskom carstvu" (Une en l’empire de Bisance).
Objasni zašto u romanu o Rolu normanskog istoričara Vejsa sastavljenom između 1160. i 1174. godine, posvećenom slavnom danskom vikingu Rolu koji je 911. godine postavio temelje Normandiji, piše: "Pelaška je Grčka zemlja, Italija je Apulija i Lomabardija, a Konstantinopolj je Vizantija".
Ovo je samo mali deo, trebalo bi dane potrošiti da se nađu svi zapisani pomeni Vizanta i Vizantije. Eto malo zanimacije svima vama opterećenima Bečom, Berlinom i Vatikanom.
I neka ti ovo bude za nauk da više ne pomisliš da možeš ikoga tako nauk da lažeš.
U životu nisam čuo glupljeg predavača! Usudio se upravo on glupima da nazove one koji tvrde notornu činjenicu: da je Vizantija naknadna geopolitička izmišljotina i da takva zemlja nikada nije postojala. Naziva glupima ljude koje ne razume? Jer, kaže, nasuprot tome, Vizantija je veoma velika i važna !? Pa uvod u veličinu i značaj tog carstva počinje tek saznanjem da Vizantija nikad nije postojala.
Што ће аутохтонисти да скиче кад виде наслов.
Боље ћути кад не знаш шта причаш.
@@ВладимирЂурић И ево га скичи 🤣
Свиња скичи, човек негодује, противречи, аргументује итд. Нема то везе са аутохтонизмом ако се човек дрзне да укаже на неке ствари које су историјски доказане, забележене а уз мало воље и жеље су и лако проверљиве, само неинформисана особа и класична овца гута све што му се сервира, да ли из незнања или користи свеједно је, једно горе од другог.
@@nenadd2523 😭