A Ty pamiętałeś, żeby *subskrybować? **bit.ly/2OrJZ6f* *Sprawdź aktualną ofertę domów: **www.tanidomszkieletowy.pl* Link do 1 części: *bit.ly/3jTFHl9* Playlista "ściana *otwarta dyfuzyjnie - poprawna budowa":* bit.ly/3cIhydy Witajcie moi drodzy! Zapraszam na *obiecany odcinek* o ścianie zbudowanej z *paneli SIP.* W tej części *zobaczycie wykresy wilgotności* i sprawdzimy czy będzie *problem z wykraplaniem* pary wodnej. Wyniki na pewno Was zaskoczą, więc oglądajcie koniecznie!
Witam. Na wstępie chciałbym pogratulować. Sporo zaawansowanej wiedzy przekazanej w przystępny sposób dający całkiem niezły obraz problemów i ich rozwiązań przy budowie "szkieletu". A teraz do rzeczy. Przymierzam się do budowy własnego domu szkieletowego. I zauważyłem pewien problem w sugerowanej konstrukcji ściany. Ale mam również sugestię jak taki problem rozwiązać ale prosiłbym o komentarz. Otóż każdy jeden otwór w spowalniaczu pary będzie skutkował znacznym pogorszeniem właściwości przegrody. Puszki elektryczne, instalacja wody i kanalizacji. Mówimy tutaj o dziesiątkach (o ile nie setkach) otworów. Sugestia rozwiązania to montaż GK na stelażu jako przedścianka. Co sądzicie?
Witaj, dziękuję za motywujące do działania słowa! Po pierwsze - najważniejsza jest wentylacja, która nie pozwoli na znaczny wzrost wilgotności względnej domu. Po drugie otwory tych wielkości nie skutkują znacznym pogorszeniem, zwłaszcza na wysoki współczynnik Sd folii opóźniającej parę. Wiele otworów, duże otwory, zły montaż, brak zakładów folii, nie sklejenie jej - to pogarsza mocno. Puszki elektryczne i instalacja nie wymagają uszkadzania folii, będę to pokazywał na etapie robienia instalacji. Rurki z wodą poprowadziłem na gk, ukrywając za szafkami. Kanalizacja poszła w ścianach działowych, więc też nie przerywała folii. Jednak gdy nie chce się kombinować, można zmniejszyć przestrzeń w środku, zapłacić tych kilka tysięcy więcej i dorobić ruszt. Kwestia decyzji i umiejętności planowania.
nigdy nie bedziesz miał -10stopni i 80% wilgotnosci powietrza bo to jest fizycznie nie mozliwe.Przy takiej temperaturze mozesz miec conajwyzej 10% wzglednej wilgotnosci powietrza a im nizsza temperatura tym mniejsza.Reasumujac te wyliczenia sa przekłamane.
Chyba nie zrozumiałeś zamysłu testu - przyjąłem skrajne wartości, praktycznie niespotykane, ponieważ jeśli w nich nie wyniknie problem, to w warunkach lepszych nie zdarzy się to tym bardziej.
❤❤ piekny materiał 🎉 obejrzalam wszystkie odcinki. Mam też pytanie: jakiego wzoru moge użyć żeby obliczyc % wilgotnosci wzglednej danego materiału? Czy może gdzieś Pan porusza ten temat? i moze popdpowiedziec gdzie tego szukać? BTW piękne wstawki 😂😂 typu wzmocnienia pozycji społecznej jak sie ma większą "lambde" niz inni 🙃🙃
Dziękuję za obejrzenie, cieszę się, że film się przydał ;) Wilgotność względna jest zmienna i zależna od warunków atmosferycznych na jakie jest narażony dany materiał. Więc aby ustalić dany poziom wilgotności trzeba go po prostu zmierzyć. Jest zbyt wiele zmiennych aby móc zastosować jakikolwiek wzór. Dajmy na to posadzka betonowa - można założyć, ze na schnięcie 1cm trzeba czekać tyle i tyle ale wystarczy, że warunki pogodowe są inne i już nie ma to sensu, trzeba badać wtedy wilgotnościomierzem. Tak, jak widać na wielu płaszczyznach w społeczeństwie rozmiar ma wciąż znaczenie ;P
@@drzeky dziękuję za odpowiedź. Jeżeli założę jakieś warunki w środku pomieszczenia temp. + wilgotność i na zewnątrz (podobnie jak Pan w ostatnim filmie) to w jaki sposób mogłabym narysować schemat dot. Wykresu ciśnienia pary wodnej, która przechodzi przez przegrodę? Może mi się wydawało, że przy rysowaniu wystukiwał Pan cos na kalkulatorze 😅 stąd moje pytanie o wzór. Jeżeli mogłabym prosić o wyjaśnienie wyrysowanego schematu. Byłbym bardzo wdzięczna 😊
Ok, źle zrozumiałem. Nie wilgotność względna materiału tylko procent wilgotności w danym miejscu ściany. Prosze spróbować na stronie ubakus.de choć jest to dosyć oporny i ciężkostrawny kalkulator ;)
A co z SIP opartych na zamknięto-komórkowej piance poliuretanowej? Mam dom zrobiony z takich SIPów (firma Solcraft - Hblock) - jeszcze na wykończeniu - teraz zabieram się za wykończenie elewacji. I właśnie ostatnio dogłębnie studiuję problemy z wilgotnością bo jedne źródła mówią, że ta pianka jest nieprzenikalna dla cząsteczek wody i dyfuzja jest pomijalna, a inne że trzeba kombinować z np. rozwiązaniami na układanie styropianu pionowo i klej w pasy, albo stosowanie styropianu ryflowanego i pozostawienie otworów na górze przy podbitce dla wentylacji bo inaczej będzie grzyb. Mój plan na za kilka dni to jak mi doradził właściciel firmy budowlanej, która od lat takie domy stawia, że mam dać po prostu styropian klejony też poliuretanem od razu na SIP, potem siatka i klej do siatki i od razu tynk. Ale jednak w głowie się kołata, że może czegoś nie uwzględniłem...
@@drzeky coś mi jutub wycina moje odpowiedzi - pewnie dlatego, że daję linki. No to bez linków - podałem firmę Solcraft H-Block - wygogluj sobie. Pianka ma grubość w płycie 15cm.
Uważam ze to nie jest tak są wady i zalety ale i konstrukcja szkieletowa je posiada wiec głównie chodzi o materiał o styropian a wystarczy tylko dobra rekuperacja a jeżeli chodzi o palność to każdy budynek się pali i w każdym możemy zginąć pozdrawiam 👍
W części 1 oraz 2 pokazuję konkretne parametry i ich zdolność oraz wystarczalność z punktu widzenia zastosowania. To nie jest rzecz uznaniowa, tylko fakty. Jak ktoś w Polskich warunkach chce nie mieć z tym problemów to należy stosować odpowiednie rozwiązania po prostu, nie rezygnować z membran i folii przede wszystkim. Pozdrawiam
Kolejny interesujący odcinek :) ! Mam również pytanie dotyczące zastosowania Paneli SIP w budynkach gospodarczych: czy budując warsztat/składzik/pom. gospodarcze w którym temperatura nie będzie pokojowa (jedynie dodatnia, aby nic się nie stało z narzędziami itd. - dogrzewanie grzejnikiem elektrycznym) jest konieczne również zakładanie folii od wewnątrz? Czy można zbudować prostą konstrukcję z samych paneli SIP a z zewnątrz dla estetyki zastosować jedynie deskę elewacyjną drewnianą? Czy nie będzie wówczas problemów z wilgocią, pleśnią i grzybem w środku?
Dzień dobry, dziękuję za obejrzenie :) Pytanie czy do zwykłego składziku potrzeba robić konstrukcję z sip. Nie wystarczy standardowy szkielet, obity płytą, w środek wełna? Proszę też pamiętać, że coś tę parę wodną musi produkować, więc przy osobnym budynku, bez ludzi, z temperaturą ledwo na plusie nie powinno być problemu ale dla pewności i tak wypadałoby taką sytuację przeliczyć.
@@drzeky Dziękuję za sugestię :) Pytanie pojawiło się przy okazji Pana odcinka "Drewniana podłoga i fundament punktowy" - początkowo planowałem wykonać fundament punktowy z uszczelnieniem wełną choć zawsze bałem się wilgoci która mogłaby się do tej wełny dostać - Pan wspomniał tam o styropianie i po nitce do kłębka zacząłem rozważać podłogę z SIP aby trochę zaoszczędzić na ilości wierconych punktów fundamentowych i zaoszczędzić trochę czasu przy wykonywaniu tego - jednak jestem laikiem dlatego każda uwaga jest dla mnie cenna. Oczywiście muszę przeliczyć jaka wyjdzie różnica w cenie całego warsztatu w technologii gotowych paneli SIP a ile standardowo: konstrukcja drewniana, płyty OSB, wełna oraz folie :). Ew taka prośba, czy w którymś z przyszłych filmików mógłby się Pan odnieść to problemu budynków nieogrzewanych - z czego najlepiej taki wykonać, co jest konieczne, a co nie (jakie izolacje) - bowiem większość artykułów, poradników itp. najczęściej dotyczy domów letniskowych / całorocznych - ja natomiast z uporem szukam artykułów/ audycji / pomocy przy postawieniu właśnie warsztatu/ garażu / pomieszczenia technicznego w którym docelowo nie będzie ogrzewania, a jedynie powinno być na tyle sucho i ciepło aby spokojnie mogły tam być narzędzia i inne używane przy pracy rzeczy.
Fundament punktowy to i tak już najtańsze możliwe wyjście (nie licząc położenia płyt chodnikowych ale szanujmy się :) ) więc nie ma co na nim mocniej oszczędzać, zwłaszcza że warsztat to i możliwe obciążenia posadzki, często większe niż w domach mieszkalnych. Proszę rzucić okiem na zaprojektowane przeze mnie domki na zgłoszenie (jest też mniejszy niż 35m2 warsztat - Delta), może będą dla Pana inspiracją. www.tanidomszkieletowy.pl Zawsze istnieje możliwość wykonania dla Pana elementów do samodzielnego skręcenia jak i zrobienia indywidualnej konstrukcji. Kwestię odcinka rozważę, choć czuję, że niewiele osób rozpatruje te zagadnienia przy budynkach warsztatowych. Najczęściej po prostu "ma stać i się nie zawalić" :)
Mieszkam w domu szkieletowym który nie ma folii paroizolacyjnej ani opóźniacza pary. Stoi już kilka lat. Identycznie mam ocieplone poddasze w starej części domu (ocieplone jakieś 10 lat temu, to był teoretycznie poligon doświadczalny) i jak dotąd nie zauważyłem jakichkolwiek negatywnych efektów braku folii, a na poddaszu jest łazienka. Zarówno poddasze jak i strych zaizolowane są ekofibrem oraz, dach i ściana, są wentylowane. Czy mógłby Pan zrobić kiedyś film o izolacjach naturalnych? Mamy już w czym wybierać. Jest ekofiber, wełna drzewna czy hempcrete. Dla mnie najciekawszy wydaje się hempcrete bo mogę sobie "wychodować" izolację w ogrodzie.
Efekty braku folii są widoczne dopiero po długofalowym użytkowaniu. I taż ludzie mocno demonizują ten problem, zważywszy na fakt, że ledwie kilka % pary wodnej z domu wychodzi przez ściany w wyniku dyfuzji. Podstawa to sprawna wentylacja. Nie planowałem takiego tematu, przynajmniej w najbliższym czasie. Póki co wolę poruszać najistotniejsze kwestie, żeby stworzyć kompendium dla osób zaczynających swoją przygodę z budową domu, w szczególności szkieletowego ale jak uporamy się z podstawami, to może się nad tym pochylę :)
@@drzeky No dobra, to co w takim razie z domem po dziadku. Dom ma około 120 lat, podobnie jak mój, stoi koło Limanowej, zbudowany jest z otynkowanych płazów. Warstwy od wewnątrz to 1. Tynk wapienny 2. Słoma albo trzcina, nie jestem pewien. 3. Płazy drewniane mszone słomą 4. Słoma lub trzcina 5. Tynk wapienny Dom jest suchy i stosunkowo ciepły. Kiedy więc będzie widać efekt braku folii? Mur pruski, kolejny przykład, domy stoją po kilkaset lat dopóki ich nie "naprawimy" nowoczesnymi materiałami. Polecam kanał pana Peter Ward. Odwieczna walka o wyższość wełny nad styropianem, podczas gdy tanie i ekologiczne rozwiązania są w zasięgu ręki. Dlaczego o tym piszę. Wszystkie te nowoczesne systemy działają doputy, dopóki izolaja z folii jest szczelna. Jedno źle osadzone gniazdko, pominięte łączenie a nawet przewiercona paroizolacja i wszystkie wyliczenia poszły w... bo jak w jeden punkt woda się będzie wlewać litrami to wtedy dopiero wtedy dowiemy się czy OSB i styropian są takie fajne. W domu szkieletowym diabeł tkwi w szczegółach i wymaga reżimu technologoicznego, obecnie.
Już robiłem obliczenia wilgotnościowe dla różnych ścian szkieletowych i nie ma mowy o jakichkolwiek "litrowych" przepływach wody. Wszystko pokazane w odcinkach dotyczących "ściany otwartej dyfuzyjnie". Przy foliach zapasy oporu dyfuzyjnego są bardzo duże i część błędów montażowych pozwoli to wybaczyć. I tak jak wspomniałem - przede wszystkim wentylacja, sprawna i wydajna. A dlaczego nie korzysta się już ze słomy i gliny? Bo nie pozwoli to spełnić wygórowanych norm energetycznych i izolacyjnych dla domu. Przegroda musiałaby być bardzo gruba, bo drastycznie zwiększa koszty i koniec końców bardziej opłacają się standardowo wykorzystywane rozwiązania, jak wspomniany styropian czy wełna.
@@drzeky wełna drzewna, ekofiber i hempcrete nie słoma i glina. O litrach wody wspomniałem w przypadku gdy paroizolacja jest uszkodzona. Gdyby uszkodzenie izolacji nie było problemem to jaki jest sens ją zakładać. Przyjęło się, że szkieletora to się ze szwagrem stawia w wolne soboty, a nie widzę w szeroko zakrojonej akcji informacyjnej, że test blow door jest w zasadzie koniecznością.
Jak mówię - folie opóźniające pare mają tak duży zapas oporu dyfuzyjnego, że nawet punktowe uszkodzenia nie sprawiają, że wilgoci będzie na tyle dużo, że zacznie się wykraplać. Zresztą nad czym tu dyskutować: pokazałem wykresy, przedstawiłem zjawiska fizyczne, są dostępne karty techniczne produktów. Odpowiadając na zaczepne pytanie: taki jest sens dawania owej folii, że bez niech całość z tych kilku procent pary wodnej byłaby dyfuzyjnie przepychana przez ściany a tak nie jest. To dosyć proste do zrozumienia przecież. Test szczelności to jest koniecznością jak ktoś płaci ogromne pieniądze firmom i wypadałoby, żeby zrobili swoją pracę bez błędów. Przy inwestycjach sobotnio-szwagrowych wg mnie zdecydowanie wystarczy wiedza i dokładność.
Albo nie jest, nie wiem, jeśli skądś to przepisujesz, to chyba lepiej byłoby coś o tym wspomnieć, podać źródło albo dać screena. I rzeczywiste ciśnienie nie skacze raczej góra - dół. A sens takiego wykresu będzie dopiero kiedy będą dwie wartości - ciśnienie pary nasyconej i ciśnienie cząstkowe. Daj znać co o tym sądzisz.
Dzień dobry. Cieszę się, że dodał Pan ten drugi komentarz, bo jest się przynajmniej do czego odnieść. Oczywiście, że nie jest to wykres "ot tak wymyślony". Proszę mieć na względzie, że ten kanał oglądają ludzie, którzy chcą zasięgnąć wiedzy ale bez przesadnego tonięcia we wzorach. Ma Pan tu efekt obliczeń kalkulatora, podającego - w zalezności od określonych parametrów elementów ściany oraz warunków w domu i na zewnątrz - wilgotność względną oraz temperaturę w konkretnych miejscach przekroju ściany. Korzystam z kilku rozwiązań, tutaj - o ile dobrze pamiętam - posiłkowałem się stroną ubakus.
@@drzeky Ok, dzięki za odpowiedź, przepraszam też za zwrócenie się na "ty", w internecie z automatu tak piszę. Właśnie jak kilka odcinków Pana oglądałem to coś mi nie pasowało, że ot tak sobie Pan machnął kreskę. Notka na filmie, że dane przepisywane z kalkulatora takiego i takiego rozwiałyby wątpliwości. A oprócz tej strony ubakus, poleca Pan jeszcze jakieś kalkulatory dostępne w sieci?
Uznałem, że i tak przemycenie jakoś takiej porcji wiedzy, żeby słuchaczy zaciekawić, będzie dla mnie sporym sukcesem ;) Osobiście korzystam z tej strony, jedynie modyfikuję parametry materiałów na takie, jakie mnie interesują, a jakie znajduję w kartach technicznych stosowanych do budowy produktów.
Witam. Znam te badania i bardzo cenię tego człowieka za ich przeprowadzenie. Niestety są one robione dla ściany z cegły i o ile tez uważam, że przez ściany tak dużo wilgoci nie przechodzi to jednak ta w konstrukcji szkieletowej stanowi mniejszą barierę dla procesu dyfuzji. Dodatkowo ewentualne konsekwencje wykroplenia pary wodnej są w szkieletowych domach dużo gorsze.
A Ty pamiętałeś, żeby *subskrybować? **bit.ly/2OrJZ6f* *Sprawdź aktualną ofertę domów: **www.tanidomszkieletowy.pl*
Link do 1 części: *bit.ly/3jTFHl9* Playlista "ściana *otwarta dyfuzyjnie - poprawna budowa":* bit.ly/3cIhydy
Witajcie moi drodzy! Zapraszam na *obiecany odcinek* o ścianie zbudowanej z *paneli SIP.* W tej części *zobaczycie wykresy wilgotności* i sprawdzimy czy będzie *problem z wykraplaniem* pary wodnej. Wyniki na pewno Was zaskoczą, więc oglądajcie koniecznie!
Witam.
Na wstępie chciałbym pogratulować. Sporo zaawansowanej wiedzy przekazanej w przystępny sposób dający całkiem niezły obraz problemów i ich rozwiązań przy budowie "szkieletu". A teraz do rzeczy. Przymierzam się do budowy własnego domu szkieletowego. I zauważyłem pewien problem w sugerowanej konstrukcji ściany. Ale mam również sugestię jak taki problem rozwiązać ale prosiłbym o komentarz. Otóż każdy jeden otwór w spowalniaczu pary będzie skutkował znacznym pogorszeniem właściwości przegrody. Puszki elektryczne, instalacja wody i kanalizacji. Mówimy tutaj o dziesiątkach (o ile nie setkach) otworów. Sugestia rozwiązania to montaż GK na stelażu jako przedścianka. Co sądzicie?
Witaj, dziękuję za motywujące do działania słowa!
Po pierwsze - najważniejsza jest wentylacja, która nie pozwoli na znaczny wzrost wilgotności względnej domu. Po drugie otwory tych wielkości nie skutkują znacznym pogorszeniem, zwłaszcza na wysoki współczynnik Sd folii opóźniającej parę. Wiele otworów, duże otwory, zły montaż, brak zakładów folii, nie sklejenie jej - to pogarsza mocno.
Puszki elektryczne i instalacja nie wymagają uszkadzania folii, będę to pokazywał na etapie robienia instalacji. Rurki z wodą poprowadziłem na gk, ukrywając za szafkami. Kanalizacja poszła w ścianach działowych, więc też nie przerywała folii. Jednak gdy nie chce się kombinować, można zmniejszyć przestrzeń w środku, zapłacić tych kilka tysięcy więcej i dorobić ruszt. Kwestia decyzji i umiejętności planowania.
Pomocny film :)
Cieszę się ;)
nigdy nie bedziesz miał -10stopni i 80% wilgotnosci powietrza bo to jest fizycznie nie mozliwe.Przy takiej temperaturze mozesz miec conajwyzej 10% wzglednej wilgotnosci powietrza a im nizsza temperatura tym mniejsza.Reasumujac te wyliczenia sa przekłamane.
Chyba nie zrozumiałeś zamysłu testu - przyjąłem skrajne wartości, praktycznie niespotykane, ponieważ jeśli w nich nie wyniknie problem, to w warunkach lepszych nie zdarzy się to tym bardziej.
❤❤ piekny materiał 🎉 obejrzalam wszystkie odcinki.
Mam też pytanie: jakiego wzoru moge użyć żeby obliczyc % wilgotnosci wzglednej danego materiału? Czy może gdzieś Pan porusza ten temat? i moze popdpowiedziec gdzie tego szukać?
BTW piękne wstawki 😂😂 typu wzmocnienia pozycji społecznej jak sie ma większą "lambde" niz inni 🙃🙃
Dziękuję za obejrzenie, cieszę się, że film się przydał ;)
Wilgotność względna jest zmienna i zależna od warunków atmosferycznych na jakie jest narażony dany materiał. Więc aby ustalić dany poziom wilgotności trzeba go po prostu zmierzyć. Jest zbyt wiele zmiennych aby móc zastosować jakikolwiek wzór. Dajmy na to posadzka betonowa - można założyć, ze na schnięcie 1cm trzeba czekać tyle i tyle ale wystarczy, że warunki pogodowe są inne i już nie ma to sensu, trzeba badać wtedy wilgotnościomierzem.
Tak, jak widać na wielu płaszczyznach w społeczeństwie rozmiar ma wciąż znaczenie ;P
@@drzeky dziękuję za odpowiedź.
Jeżeli założę jakieś warunki w środku pomieszczenia temp. + wilgotność i na zewnątrz (podobnie jak Pan w ostatnim filmie) to w jaki sposób mogłabym narysować schemat dot. Wykresu ciśnienia pary wodnej, która przechodzi przez przegrodę? Może mi się wydawało, że przy rysowaniu wystukiwał Pan cos na kalkulatorze 😅 stąd moje pytanie o wzór.
Jeżeli mogłabym prosić o wyjaśnienie wyrysowanego schematu. Byłbym bardzo wdzięczna 😊
Ok, źle zrozumiałem. Nie wilgotność względna materiału tylko procent wilgotności w danym miejscu ściany. Prosze spróbować na stronie ubakus.de choć jest to dosyć oporny i ciężkostrawny kalkulator ;)
@@drzeky super dziękuję. To ja źle sformułowałam pytanie 😊 dobrego dnia 🌻
Ciekawe te wykresy punktu rosy a co za tym idzie utraty izolacji😊
Ogólnie to ciekawe zagadnienie, dobrze wiedzieć na czym to w ogóle polega.
A co z SIP opartych na zamknięto-komórkowej piance poliuretanowej? Mam dom zrobiony z takich SIPów (firma Solcraft - Hblock) - jeszcze na wykończeniu - teraz zabieram się za wykończenie elewacji. I właśnie ostatnio dogłębnie studiuję problemy z wilgotnością bo jedne źródła mówią, że ta pianka jest nieprzenikalna dla cząsteczek wody i dyfuzja jest pomijalna, a inne że trzeba kombinować z np. rozwiązaniami na układanie styropianu pionowo i klej w pasy, albo stosowanie styropianu ryflowanego i pozostawienie otworów na górze przy podbitce dla wentylacji bo inaczej będzie grzyb.
Mój plan na za kilka dni to jak mi doradził właściciel firmy budowlanej, która od lat takie domy stawia, że mam dać po prostu styropian klejony też poliuretanem od razu na SIP, potem siatka i klej do siatki i od razu tynk. Ale jednak w głowie się kołata, że może czegoś nie uwzględniłem...
No dobrze ale podstawowa sprawa to jakie parametry będzie miała ta pianka i jaką grubość?
@@drzeky coś mi jutub wycina moje odpowiedzi - pewnie dlatego, że daję linki. No to bez linków - podałem firmę Solcraft H-Block - wygogluj sobie. Pianka ma grubość w płycie 15cm.
Teź planuje kupowaç sip plyty od tej firmy. Jaka opinia tym plytam i firmie budowaw sam czy firma?
Wszedłem na stronę i tradycyjnie - piękna otoczka ale karty technicznej już się nie uświadczy. Albo ja zaginąłem w gąszczu pr-owego tekstu ;)
Uważam ze to nie jest tak są wady i zalety ale i konstrukcja szkieletowa je posiada wiec głównie chodzi o materiał o styropian a wystarczy tylko dobra rekuperacja a jeżeli chodzi o palność to każdy budynek się pali i w każdym możemy zginąć pozdrawiam 👍
W części 1 oraz 2 pokazuję konkretne parametry i ich zdolność oraz wystarczalność z punktu widzenia zastosowania. To nie jest rzecz uznaniowa, tylko fakty. Jak ktoś w Polskich warunkach chce nie mieć z tym problemów to należy stosować odpowiednie rozwiązania po prostu, nie rezygnować z membran i folii przede wszystkim. Pozdrawiam
Hej, a jak obliczasz wilgotność na kolejnych przegrodach? Nie mogę znaleźć wzoru. Pozdrawiam
Są na to specjalne kalkulatory, niektóre nawet dostępne za darmo, online.
@@drzeky a mógłbyś podrzucić jakiegoś linka ? Pozdrawiam
Ubakus np
@@drzeky Dzięki, super strona do obliczeń z tym, że ja po niemiecku ni chusteczki ;)
Na pewno jest to wystarczająco intuicyjne, lub jest możliwość zmiany języka. Sam znam po niemiecku 3 zdania na krzyż i dałem radę :)
Jest i wyczekana kolejna część :)
Ogromna kopalnia wiedzy, będę polecać Twój kanał!
Dziękuję bardzo za słowa uznania :) Takich widzów się ceni!
Kolejny interesujący odcinek :) ! Mam również pytanie dotyczące zastosowania Paneli SIP w budynkach gospodarczych: czy budując warsztat/składzik/pom. gospodarcze w którym temperatura nie będzie pokojowa (jedynie dodatnia, aby nic się nie stało z narzędziami itd. - dogrzewanie grzejnikiem elektrycznym) jest konieczne również zakładanie folii od wewnątrz? Czy można zbudować prostą konstrukcję z samych paneli SIP a z zewnątrz dla estetyki zastosować jedynie deskę elewacyjną drewnianą? Czy nie będzie wówczas problemów z wilgocią, pleśnią i grzybem w środku?
Dzień dobry, dziękuję za obejrzenie :) Pytanie czy do zwykłego składziku potrzeba robić konstrukcję z sip. Nie wystarczy standardowy szkielet, obity płytą, w środek wełna? Proszę też pamiętać, że coś tę parę wodną musi produkować, więc przy osobnym budynku, bez ludzi, z temperaturą ledwo na plusie nie powinno być problemu ale dla pewności i tak wypadałoby taką sytuację przeliczyć.
@@drzeky Dziękuję za sugestię :) Pytanie pojawiło się przy okazji Pana odcinka "Drewniana podłoga i fundament punktowy" - początkowo planowałem wykonać fundament punktowy z uszczelnieniem wełną choć zawsze bałem się wilgoci która mogłaby się do tej wełny dostać - Pan wspomniał tam o styropianie i po nitce do kłębka zacząłem rozważać podłogę z SIP aby trochę zaoszczędzić na ilości wierconych punktów fundamentowych i zaoszczędzić trochę czasu przy wykonywaniu tego - jednak jestem laikiem dlatego każda uwaga jest dla mnie cenna. Oczywiście muszę przeliczyć jaka wyjdzie różnica w cenie całego warsztatu w technologii gotowych paneli SIP a ile standardowo: konstrukcja drewniana, płyty OSB, wełna oraz folie :).
Ew taka prośba, czy w którymś z przyszłych filmików mógłby się Pan odnieść to problemu budynków nieogrzewanych - z czego najlepiej taki wykonać, co jest konieczne, a co nie (jakie izolacje) - bowiem większość artykułów, poradników itp. najczęściej dotyczy domów letniskowych / całorocznych - ja natomiast z uporem szukam artykułów/ audycji / pomocy przy postawieniu właśnie warsztatu/ garażu / pomieszczenia technicznego w którym docelowo nie będzie ogrzewania, a jedynie powinno być na tyle sucho i ciepło aby spokojnie mogły tam być narzędzia i inne używane przy pracy rzeczy.
Fundament punktowy to i tak już najtańsze możliwe wyjście (nie licząc położenia płyt chodnikowych ale szanujmy się :) ) więc nie ma co na nim mocniej oszczędzać, zwłaszcza że warsztat to i możliwe obciążenia posadzki, często większe niż w domach mieszkalnych.
Proszę rzucić okiem na zaprojektowane przeze mnie domki na zgłoszenie (jest też mniejszy niż 35m2 warsztat - Delta), może będą dla Pana inspiracją.
www.tanidomszkieletowy.pl
Zawsze istnieje możliwość wykonania dla Pana elementów do samodzielnego skręcenia jak i zrobienia indywidualnej konstrukcji.
Kwestię odcinka rozważę, choć czuję, że niewiele osób rozpatruje te zagadnienia przy budynkach warsztatowych. Najczęściej po prostu "ma stać i się nie zawalić" :)
Mieszkam w domu szkieletowym który nie ma folii paroizolacyjnej ani opóźniacza pary. Stoi już kilka lat. Identycznie mam ocieplone poddasze w starej części domu (ocieplone jakieś 10 lat temu, to był teoretycznie poligon doświadczalny) i jak dotąd nie zauważyłem jakichkolwiek negatywnych efektów braku folii, a na poddaszu jest łazienka. Zarówno poddasze jak i strych zaizolowane są ekofibrem oraz, dach i ściana, są wentylowane. Czy mógłby Pan zrobić kiedyś film o izolacjach naturalnych? Mamy już w czym wybierać. Jest ekofiber, wełna drzewna czy hempcrete. Dla mnie najciekawszy wydaje się hempcrete bo mogę sobie "wychodować" izolację w ogrodzie.
Efekty braku folii są widoczne dopiero po długofalowym użytkowaniu. I taż ludzie mocno demonizują ten problem, zważywszy na fakt, że ledwie kilka % pary wodnej z domu wychodzi przez ściany w wyniku dyfuzji. Podstawa to sprawna wentylacja.
Nie planowałem takiego tematu, przynajmniej w najbliższym czasie. Póki co wolę poruszać najistotniejsze kwestie, żeby stworzyć kompendium dla osób zaczynających swoją przygodę z budową domu, w szczególności szkieletowego ale jak uporamy się z podstawami, to może się nad tym pochylę :)
@@drzeky No dobra, to co w takim razie z domem po dziadku. Dom ma około 120 lat, podobnie jak mój, stoi koło Limanowej, zbudowany jest z otynkowanych płazów. Warstwy od wewnątrz to
1. Tynk wapienny
2. Słoma albo trzcina, nie jestem pewien.
3. Płazy drewniane mszone słomą
4. Słoma lub trzcina
5. Tynk wapienny
Dom jest suchy i stosunkowo ciepły.
Kiedy więc będzie widać efekt braku folii?
Mur pruski, kolejny przykład, domy stoją po kilkaset lat dopóki ich nie "naprawimy" nowoczesnymi materiałami. Polecam kanał pana Peter Ward.
Odwieczna walka o wyższość wełny nad styropianem, podczas gdy tanie i ekologiczne rozwiązania są w zasięgu ręki.
Dlaczego o tym piszę. Wszystkie te nowoczesne systemy działają doputy, dopóki izolaja z folii jest szczelna. Jedno źle osadzone gniazdko, pominięte łączenie a nawet przewiercona paroizolacja i wszystkie wyliczenia poszły w...
bo jak w jeden punkt woda się będzie wlewać litrami to wtedy dopiero wtedy dowiemy się czy OSB i styropian są takie fajne. W domu szkieletowym diabeł tkwi w szczegółach i wymaga reżimu technologoicznego, obecnie.
Już robiłem obliczenia wilgotnościowe dla różnych ścian szkieletowych i nie ma mowy o jakichkolwiek "litrowych" przepływach wody. Wszystko pokazane w odcinkach dotyczących "ściany otwartej dyfuzyjnie". Przy foliach zapasy oporu dyfuzyjnego są bardzo duże i część błędów montażowych pozwoli to wybaczyć. I tak jak wspomniałem - przede wszystkim wentylacja, sprawna i wydajna.
A dlaczego nie korzysta się już ze słomy i gliny? Bo nie pozwoli to spełnić wygórowanych norm energetycznych i izolacyjnych dla domu. Przegroda musiałaby być bardzo gruba, bo drastycznie zwiększa koszty i koniec końców bardziej opłacają się standardowo wykorzystywane rozwiązania, jak wspomniany styropian czy wełna.
@@drzeky wełna drzewna, ekofiber i hempcrete nie słoma i glina.
O litrach wody wspomniałem w przypadku gdy paroizolacja jest uszkodzona. Gdyby uszkodzenie izolacji nie było problemem to jaki jest sens ją zakładać.
Przyjęło się, że szkieletora to się ze szwagrem stawia w wolne soboty, a nie widzę w szeroko zakrojonej akcji informacyjnej, że test blow door jest w zasadzie koniecznością.
Jak mówię - folie opóźniające pare mają tak duży zapas oporu dyfuzyjnego, że nawet punktowe uszkodzenia nie sprawiają, że wilgoci będzie na tyle dużo, że zacznie się wykraplać. Zresztą nad czym tu dyskutować: pokazałem wykresy, przedstawiłem zjawiska fizyczne, są dostępne karty techniczne produktów. Odpowiadając na zaczepne pytanie: taki jest sens dawania owej folii, że bez niech całość z tych kilku procent pary wodnej byłaby dyfuzyjnie przepychana przez ściany a tak nie jest. To dosyć proste do zrozumienia przecież.
Test szczelności to jest koniecznością jak ktoś płaci ogromne pieniądze firmom i wypadałoby, żeby zrobili swoją pracę bez błędów. Przy inwestycjach sobotnio-szwagrowych wg mnie zdecydowanie wystarczy wiedza i dokładność.
Ten wykres jest wyssany z palca. Bez jakichś obliczeń i wytłumaczenia dlaczego tak, można sobie jakkolwiek wedle uznania tą kreskę poprowadzić.
Albo nie jest, nie wiem, jeśli skądś to przepisujesz, to chyba lepiej byłoby coś o tym wspomnieć, podać źródło albo dać screena. I rzeczywiste ciśnienie nie skacze raczej góra - dół. A sens takiego wykresu będzie dopiero kiedy będą dwie wartości - ciśnienie pary nasyconej i ciśnienie cząstkowe. Daj znać co o tym sądzisz.
Dzień dobry. Cieszę się, że dodał Pan ten drugi komentarz, bo jest się przynajmniej do czego odnieść. Oczywiście, że nie jest to wykres "ot tak wymyślony". Proszę mieć na względzie, że ten kanał oglądają ludzie, którzy chcą zasięgnąć wiedzy ale bez przesadnego tonięcia we wzorach. Ma Pan tu efekt obliczeń kalkulatora, podającego - w zalezności od określonych parametrów elementów ściany oraz warunków w domu i na zewnątrz - wilgotność względną oraz temperaturę w konkretnych miejscach przekroju ściany. Korzystam z kilku rozwiązań, tutaj - o ile dobrze pamiętam - posiłkowałem się stroną ubakus.
@@drzeky Ok, dzięki za odpowiedź, przepraszam też za zwrócenie się na "ty", w internecie z automatu tak piszę.
Właśnie jak kilka odcinków Pana oglądałem to coś mi nie pasowało, że ot tak sobie Pan machnął kreskę. Notka na filmie, że dane przepisywane z kalkulatora takiego i takiego rozwiałyby wątpliwości. A oprócz tej strony ubakus, poleca Pan jeszcze jakieś kalkulatory dostępne w sieci?
Uznałem, że i tak przemycenie jakoś takiej porcji wiedzy, żeby słuchaczy zaciekawić, będzie dla mnie sporym sukcesem ;) Osobiście korzystam z tej strony, jedynie modyfikuję parametry materiałów na takie, jakie mnie interesują, a jakie znajduję w kartach technicznych stosowanych do budowy produktów.
Tylko w Polsce tak zamyka się ściany zapraszam do edukacji w innym kraju
Omówiłem tu jedynie temat oraz wady i zalety rozwiązania. Nigdzie nie polecam go a sam stosuję jedynie budynki szkieletowe w firmie.
Fakty nie mity: styropiany.pl/sciany-nie-oddychaja
Witam. Znam te badania i bardzo cenię tego człowieka za ich przeprowadzenie. Niestety są one robione dla ściany z cegły i o ile tez uważam, że przez ściany tak dużo wilgoci nie przechodzi to jednak ta w konstrukcji szkieletowej stanowi mniejszą barierę dla procesu dyfuzji. Dodatkowo ewentualne konsekwencje wykroplenia pary wodnej są w szkieletowych domach dużo gorsze.