7. Isten „megváltási tervének” alapelvei és történelmi menetrendje

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ม.ค. 2024
  • Előadó: Dr. Vankó Zsuzsa főiskolai tanár;
    Biatorbágy, 2024. január 16.
    A kereszténység alaptanításai az ősforrás, a Biblia szerint;
    Bibliai előadások a budaörsi bibliakör számára
    kéthetenként kedden, 18 órakor
    (2024. január 16. - június 4.)
    Podcast csatornákon is hallgatható:
    • Spotify: open.spotify.com/episode/4Dss...
    • Apple iTunes: podcasts.apple.com/hu/podcast...
    Tematika
    Január 16. - Isten „megváltási tervének” alapelvei és történelmi menetrendje
    Január 30. - Miképpen foglalta bele Isten az egyes emberek szerepét, szabad döntéseit is megváltási tervébe (az úgynevezett predesztináció kérdése)
    Február 13. - A Megváltó testtélétele és helyettes áldozati halála
    Február 26. - A Megváltó feltámadása és közbenjáró szolgálata
    Március 12. - A megváltás műve az egyes emberek életében (a megtérés/újjászületés és a megszentelődés; az egyház biblikus fogalma és küldetése)
    Március 25. - Mikor, hogyan valósul meg az utolsó ellenségtől, a haláltól való szabadulás?
    Április 8. - Az „idők és időszakok” a történelemben a megváltási terv nézőpontjából
    Április 23. - A végső egyetemes ítélet szakaszai és alapelvei
    Május 7. - Mi jellemzi az emberiséget a történelem úgynevezett végidejében? Milyen történésekről szólnak a Biblia profetikus kijelentései ebben az időben?
    Május 21. - Jézus isteni dicsőséggel való visszatérése és az ezer éves időszak
    Június 4. - A föld újjáteremtése, örök élet az újjáteremtett földön

ความคิดเห็น • 28

  • @martahencz22
    @martahencz22 4 หลายเดือนก่อน +2

    Hálás szívvel köszönöm!

  • @henterimolaklementina5500
    @henterimolaklementina5500 4 หลายเดือนก่อน +1

    KÖSZÖNÖM!!!!!!!!🙏

  • @gyongyibodisne4241
    @gyongyibodisne4241 3 หลายเดือนก่อน

    Nagyon szépen köszönöm! ❤❤❤

  • @monikaracz4625
    @monikaracz4625 4 หลายเดือนก่อน +1

    Köszönöm szépen. 🙏

  • @otiliaigyarto2691
    @otiliaigyarto2691 5 หลายเดือนก่อน +3

    ❤❤

  • @erzsebetmihaly9600
    @erzsebetmihaly9600 5 หลายเดือนก่อน +5

    Köszönöm szépen Dicsőség Istennek mindörökké Ámen ❤❤

  • @laszloteglas4136
    @laszloteglas4136 5 หลายเดือนก่อน +2

    🙏

  • @zsuzsakerekes5576
    @zsuzsakerekes5576 4 หลายเดือนก่อน +1

    Köszönöm.

  • @attilanemeth8015
    @attilanemeth8015 หลายเดือนก่อน

    "Sola."

  • @evacsillakoltainemarkos4385
    @evacsillakoltainemarkos4385 5 หลายเดือนก่อน

    Szeretnék kérdezni . Pál apostol beszélt arról hogy az asszonyok tegyenek fel fejkendőt ... Ezt hogyan kell értelmezni , mert nem értem .
    Miért kérdezem ? Mert vannak személyek akiknek elküldőm Dr. Vankó Zsuzsanna tanításait hogy Ők is hallgassák meg , s visszaírnak hogy nem hallgatják meg , mert hölgy és nincs a fején kendő . Én ezt nem értem , mi ezzel a baj ? Nagyon , nagyon szeretnék erre választ kapni , előre is köszönöm !

    • @Bibliakor-Budaors
      @Bibliakor-Budaors  5 หลายเดือนก่อน +1

      Kis türelmet kérünk a válaszhoz...!🙂

    • @evacsillakoltainemarkos4385
      @evacsillakoltainemarkos4385 5 หลายเดือนก่อน

      @@Bibliakor-Budaors várok ...

    • @Bibliakor-Budaors
      @Bibliakor-Budaors  4 หลายเดือนก่อน +1

      Igen, ez ismerős, hogy egyes közösségek nem fogadják el a női igehirdetőket, 1Kor 14,34-35 és 1Tim 2,12-re hivatkozva, a kendő-viselést pedig elvárják a nők részéről 1Kor 11,5-10-re hivatkozva.
      Tény azonban, hogy mind az Ó-, mind az Újszövetség megemlékezik prófétanőkről (Debóra, Ézsaiás próféta felesége, Hulda, Fülöp evangélista leányai). Márpedig a prófétai megbízatás a legmagasabb rendű szolgálat az egyházi szolgálatok között, a tanítói csak utána következik (1Kor 12,28; Ef 4,11). Ha próféták lehettek nők, akkor nyilván tanítók is lehetnek. Pál apostol munkatársaiként emlékszik meg leveleiben egyes nőkről, például Priszcilláról és Fébéről (Róm 16,1-4 vö. Apcsel 18,24.26).
      Csak speciális helyzetben rendelkezett Pál apostol úgy, hogy nem engedi meg nőknek a nyilvánosság előtti, istentiszteleten való tanítást. Nevezetesen ez Korinthusban vált szükségessé, amely amúgy is egy feslett erkölcseiről híres, ókori, görögországi kikötőváros volt, és itt egyfajta karizmatikus hevület jelent meg a gyülekezetben. (Pál munkatársa, Timóteus is fáradozott ezért a gyülekezetért, ezért írta meg neki is a tiltást Pál apostol.) Úgy tűnik, hogy a nők vezérszerepet vittek e rajongó, téves mozgalomban, és az evangéliumi szabadságot úgy értelmezték, hogy a társadalmi elvárásokat is nyugodtan át lehet hágni. Az ugyanis szokatlannak, illetlennek számított, hogy nő nyilvánosság előtt vezető szerepet vigyen. Korinthusban a nők egyfajta ókori keresztény feminista mozgalmat indítottak, „versengtek” a férfiakkal (vö. 1Kor 11,16). Az istentiszteletek rendje ennek nyomán egészen megbolydult, Istenhez méltatlanná vált, megütköztető lett a kívülállók számára (1Kor 14,23).
      Egyébként éppen a nők megbecsülése és a férfiakkal egyenlő értékűnek tekintése jellemző a bibliai kinyilatkoztatásra. Ez feltűnő volt az ókori, patriarkális, férfiak felsőbbrendűségét képviselő társadalomban. A babiloni fogság utáni zsidóságban is jellemző volt ez. A zsinagógákban ma is elkülönítik a nőket. Jellemző példaként tekinthető egy zsidó rabbi, Júda ben Elaj körülbelül Krisztus után 150-ből származó imádsága: „Hálát adok, hogy nem vagyok pogány, vámszedő és nő.” Ezzel szemben a Jézust Messiásként elfogadó hívek között megbecsültek voltak az ő női követői. Pál apostol egyértelműen kijelenti: „Nincs zsidó, sem görög, nincs szolga, sem szabad, nincs férfi, sem nő, mert ti mindnyájan egyek vagytok.” (Gal 3,28) Sokatmondó, hogy milyen kijelentéssel zárja le Pál apostol a korinthusi nőkre vonatkozó tilalmat is: „Mindazonáltal sem férfiú nincs asszony nélkül, sem asszony férfiú nélkül az Úrban, mert amiképpen az asszony a férfiúból van, a férfiú is az asszony által, az egész pedig Istentől.” (1Kor 11,11-12)
      A fejkendő-viselést férjezett nőktől várták el, mintegy annak jeleként, hogy „foglaltak”. Érdemes megemlíteni, hogy Erdély egyes vidékein, például a Szilágyságban, református gyülekezetekben is elvárás, hogy a férjezett nők kendővel kössék be a fejüket a templomi istentiszteleten való részvételnél. Sokfelé az ókori társadalomban kihívónak, illetlennek tűnt, ha egy férjes asszony fedetlen fejjel jelenik meg a nyilvánosság előtt. Erre utalva írja az apostol: „Minden asszony, aki befedetlen fővel imádkozik vagy prófétál, megcsúfolja az ő fejét”. (1Kor 11,5 - Ebből egyébként kiderül, hogy általánosságban egyáltalán nem kifogásolta az apostol, hogy a nők a nyilvánosság előtt imádkozzanak vagy prófétáljanak, itt az igehirdetés értelmében használva a prófétálás szót.) Továbbá: „Magatok ítéljetek meg, illendő dolog-e asszonynak fedetlen fővel imádni az Istent.” (1Kor 11,13)
      Az illendőség kifejezésének a külső formái koronként változnak. Mózes korában például az kívánta az illendőség, hogy Isten jelenlétében, istentiszteleti helyen az ember vesse le a saruját (vö. 2Móz 3,5; Józs 5,15). A zsidóknál például a férfiak felteszik a kalapjukat az istentiszteleten, vagy az a kis sapka, a kipa van a fejükön. A keresztény gyülekezetekben viszont illetlenségnek számít, ha egy férfi kalappal megy be egy templomba vagy imaterembe, vagy akárcsak egy otthonba is. Tehát az az elv minden korban érvényes, hogy az ember külső megjelenése tiszteletteljes legyen az istentiszteleti helyen, de az adott kor szokásainak, elvárásainak megfelelően kell alkalmazni ezt az elvet. Ma nem kell sem a cipőnket letenni, sem kendőt viselni, mert nem ez jelenti a tiszteletet, hanem ne menjen például valaki mélyen dekoltált ruhában, vagy bármilyen hanyag, az általános illendőségnek nem megfelelő öltözetben. (Turista-központokban a kívülállóknak is előírják ezt egyes templomoknál.)
      Remélem kielégítő ez a válasz, üdvözlettel: Vankó Zsuzsa

    • @evacsillakoltainemarkos4385
      @evacsillakoltainemarkos4385 4 หลายเดือนก่อน

      ​​@@Bibliakor-Budaorsnagyon , nagyon szépen köszönöm e kimerítő választ kedves és tisztelt Dr Vankó Zsuzsanna .
      E bőségesen kimerítő választ el is szeretném juttatni azon ismerőseimnek , kik a " kendő " miatt nem hallgatják meg Önt , pedig nagyon mélyreható , alapos , felkészült ... tanításai nagyon sokat jelentenek nekem ( s sokakaknak ) ! ❤🤗
      Elküldöm Nekik ezen magyarázatot , gondolkodjanak el erről 🤔🙂

  • @digitalisrajzokmuszakirajz2962
    @digitalisrajzokmuszakirajz2962 4 หลายเดือนก่อน

    Kedves Dr. Vankó Zsuzsa ! Egy igére szeretném tudni a magyarázatot : Prédikátor könyve 11. fejezet
    1. Vesd a te kenyeredet a víz színére, mert sok nap mulva megtalálod azt.
    2. Adj részt hétnek vagy nyolcnak is; mert nem tudod, micsoda veszedelem következik a földre. " Valóban a befektetésről szól ? Ha valakinek van pénze, és azt befekteti, hogy ne menjen tönkre, hanem megőrizze az értékét, akkor az megfelelő ?

  • @user-dv3vn6cq8y
    @user-dv3vn6cq8y 4 หลายเดือนก่อน

    Kedves Zsuzsa ! Értem Én ,hogy a ember törekedjen minden körülmények között "embernek maradni ". A
    zt kérdem ,hogy ,ha az Istennek az úton érhetetlen bölcsessége a "fenti szférában " nem tudott változást elérni a Sátán és udvartartásánál . Az embernél ez az elvárás esélytelen . Az embernek ezer más" földi problémákban" is tehetnek tanúságot .

    • @CarReadySmokeBrake
      @CarReadySmokeBrake 4 หลายเดือนก่อน

      Ezert kuldte el egyszulott fiat. Istenhez egy ut vezet csak is Jezus Krisztuson keresztul. Mindenki aki hisz benne a megvaltasaban feltamadasaban udvozul. Ez az Evangélium.📜📖
      Isten megteremtette a világot, és Isten teremtett egy embert, és Isten az embert a kertbe helyezte, és egy parancsot adott az embernek, és eltartotta azt az embert, és örök életet ígért, ha az ember megtartja a parancsot, és halált, ha nem. De az ember nem tartotta meg és evett a tiltott fáról, és mivel evett, elvetette a bűnt a világban, és a halált a bűnért. És mindenki, aki ettől az embertől született, örökölte a bűn természetét. Mert az a bűnös természet, a bűn magjából ered, és a világunk összetört, mert az a bűn megtörtént. Bűnösök vagyunk a szent és igaz Isten előtt. És tudjuk, hogy ő szent, és tudjuk, hogy igaz, és igazságos ítéletre vágyunk, de a probléma az, hogy ha Isten ad nekünk igazságos ítéletet, mindannyian meghalunk. De mert Isten és az ő jósága és kegyelme létezik, elküldte a fiát közénk, aki nem született rendes nemzedékben, mert szűztől született. A szűztől való születés számít, mert nem a bűn magjából született, így Ő mentes a bűntől, és tiszta a története, és tisztán tartotta a történetét. És engedelmeskedett Isten törvényének, mert Isten és ember egyben és Isten tudja az ember bűnét, magára vette az emberek bűnösségét, és odaszegezte a fához bűneinket. És Krisztus meghalt, eltemették de feltámadt a harmadik napon igazolásaként hogy Ő Isten, így Krisztus igazsága áradt ki ránk, igazolva igazságosságát, mindenki kegyelmet kap aki hitét Jézus Krisztusba veti. Mindenki aki hisz Krisztusban megbocsájtást nyer és gyermeke lesz Isten családjának. Mikor majd mindenki ítélethozatal elé kerül mindazok akik hisznek Jézus Krisztusban az Ő megváltásában és feltámadásában mentesülnek a büntetés alol.

    • @Bibliakor-Budaors
      @Bibliakor-Budaors  4 หลายเดือนก่อน +2

      Nem teljesen érthető számomra, hogy mit foglal magában a kérdés, illetve hozzászólás. Talán arra utal, hogy nem reális elvárás Isten részéről, hogy változást vár az ember mentalitásában, hiszen ezt a „fenti szférában” sem tudta elérni. Nincs is szó arról, hogy Isten megismerése - Isten bölcsességének és szeretetének, valamint ezen alapuló megváltási tervének a megismerése - minden embernél pozitív irányú változást idézne elő, vagyis az önzéstől, én-középpontúságtól való elfordulást, szabadulást eredményezne. „Isten azt akarja, hogy minden ember üdvözüljön és az igazság ismeretére eljusson” - olvasható a Bibliában (1Tim 2,4). Ugyanakkor Isten jól tudja, hogy nem mindenki fog élni az általa felkínált megváltás lehetőségével. Jézus így fogalmazott: „Mindaz, aki az igazságból való, hallgat az én szavamra” (Jn 18,37); továbbá: „Ha valaki cselekedni akarja az ő akaratát, megismerheti e tudományról, vajon Istentől van-é, vagy én magamtól szólok?” (Jn 7,17).
      Ezeknek az igének a jelentése persze további kérdéseket vet fel, és mint írtam, az sem biztos, hogy pontosan értettem meg, hogy a kérdése mire irányul. Nyitott vagyok további párbeszédre.
      Üdvözlettel: Vankó Zsuzsa

    • @CarReadySmokeBrake
      @CarReadySmokeBrake 4 หลายเดือนก่อน

      @@Bibliakor-Budaors Legnagyobb tisztelettel, szeretem hallgatni az eloadasait, Amerikaban elek es jobbara John McArthur, Vauddie Baucham es Jonathan Cahn predekacioit nezem hallgatom. Szoval a nezetem rossz iranybol kozelitjuk meg azt hogy mi az evangelium, mi Isten akarata, mi Isten celja es uzenete. Mindenki lehet jo ember, egy Budhista egy Hindu egy Muslim is es egy Atheista is de az alap kulonbseg ezek es egy kereszteny kozt a Jezus Krisztusba vetett hit. Lehet barki jo ember ettol meg nem fog udvozulni mert nem hisz Jezusban a megvalto aldozataban es feltamadasaban. Ez a kozponti elem az egesz Kereszteny vilagban, de megsem ezt hirdetjuk hanem arra koncentralunk hogy szeresd a masikat, de ezt a mai vilagban mindenki ugy gondolja hogy a szeretet egy erzes pedig erzelmet a Satan ad. A szeretet az amit teszunk es ha ismerjuk az igazsagot (a Biblia szavat) akkor tudjuk mi a helyes es aszerint tudatosan cselekszunk. Tehat nem mondok onnek ellent hanem figyelmet probalok adni egy lenyeges momentumnak. Koszonom.

    • @CarReadySmokeBrake
      @CarReadySmokeBrake 4 หลายเดือนก่อน

      @@Bibliakor-Budaors 1 Korintusi levél 15; 1-4