Dzięki za kawał wiedzy. Jak widać warto mieć dobrą "papugę" która pomoże w problemach z nieuczciwym kontrahentem. Ludzie często odpuszczają, boją się kosztów, sądów. Zauważcie jakie dziadostwo mamy nadal w handlu używanymi samochodami w naszym kraju. Sprzedawca kłamie w żywe oczy.
a co w przypadku gdy rower został przesłany w paczce i jest nie do konca zgodny z opisem, a opis nie zawiera kilku szczegółów czy należy się zwrot kosztów przesyłki i jak ma się odbyć odesłanie roweru? można paczki nie odebrać? zrezygnować z zakupu? proszę o pomoc
Witam. Chciałbym się poradzić. Chce kupić używany rower ale sprzedający nie ma dokumentów bo kupił go na aukcji ale chce podpisać umowę. Czy to wystarczy? co policja podczas kontroli chce od rowerzysty?
witam ,co moge zrobic jesli kupon/karta gwarancyjna nie jest do konca wypelniona przez pracownikow sklepu,i nie poinformowali o przegladzie roweru,i co za tym idzie brak wpisu w ksiazeczce,,,co moge z tym zrobic, skoro zakup byl rok temu?i jeszcze jedno na kuponie gwarancyjnym, nie ma nr. ramy wpisanego. i jeszcze jedno, chce bezpiecznie jezdzic ,czyli ubezpieczyc swoj rower i siebie,i pytanie jest takie, czy moge go ubezpieczyc bez wczesniejszych niedociagniec ze strony pracownikow sklepu. "mam rachunki zakupu roweru" posze o odpowiedz.
Proszę dokładniej opisać problem. Czy sprzedawca/gwarant/inny podmiot odmówili już Panu czegoś w związku z nie wypełnioną do końca kartą gwarancyjną? Obecnie nie wypełnienie przez pracowników sklepu karty gwarancyjnej najczęściej nie jest podstawą oddalenia jakichkolwiek roszczeń, stąd moje pytania. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie to jest indywidualna kwestia danego ubezpieczyciela - to od niego zależy jakie wymogi postawi przed Panem przy zawieraniu umowy ubezpieczenia i możliwe jest, iż zgodzi się je zawrzeć nawet bez dokładnie wypełnionej karty (zależy to m.in. od zakresu braków w jej wypełnieniu). Jeżeli w wypełnieniu karty są braki i z tego tytułu ma Pan problemy powinien Pan jak najszybciej skontaktować się ze sklepem i gwarantem, opisując żądając wypełnienia karty. W pierwszej kolejności należy zwrócić się z żądaniem wypełnienia karty i dowieźć, że jest niekompletna mimo tego, iż np. rower był w serwisie (przedstawiając na to w miarę możliwości dowód). Dopiero jeżeli spotka się Pan z odmową proszę wskazać, iż ma Pan z tytułu działań sklepu problemy i udowodnić to (np. przez uzyskanie oświadczenia ubezpieczyciela, iż w związku z brakami wypełnienia karty nie udzieli ubezpieczenia).
Gość dobrze prawi, szkoda jak dla mnie, że gada jak typowy prawnik. Mógł by to po prostu po ludzku, po polsku powiedzieć. Prostym, polskim językiem. Całe wypowiedzi brzmiały jak paragrafy których połowa polaków nie rozumie. Sam musiałem ze 3 razy cofać do tyłu by zrozumieć o co chodzi.
Szanowny Panie, zwrotne potwierdzenie odbioru (ZPO) jest nam potrzebne wtedy kiedy chcemy udowodnić kiedy druga strona odebrała nasz list, bowiem z tą chwilą właśnie nasze oświadczenie woli uważa się za złożone. Nie jest to więc konieczne przy składaniu oświadczenia o odstąpieniu w terminie 14 dni - w tym przypadku wystarczy sam dowód nadania w tym terminie oświadczenia o odstąpieniu (listem poleconym). ZPO przydaje się natomiast przy odpowiedziach na reklamację (aby udowodnić, iż kupujący otrzymał odpowiedź w terminie 14 dni) - tak jak wspominałem jednak odpowiedź na reklamację za pomocą listu jest zawsze ryzykowne - lepiej wysłać maila, jeżeli go posiadamy. Nadto obecnie Poczta Polska umożliwia śledzenie przesyłki, co zazwyczaj jest wystarczającym dowodem odebrania przez drugą stronę listu. Oczywiście jeżeli ktoś ma taką możliwość może jak najbardziej posłużyć się formą listowną ZPO - zawsze jest to dodatkowy środek dowodowy i jest to zalecane. Ja starałem się jednak położyć nacisk na minimalne wymogi takich listów i to tych przesyłanych w tych konkretnych sprawach, o których mowa jest w filmie (aby maksymalnie uprościć i tak zbyt rozbudowane informacje), gdyż niestety najczęstszym błędem jest wysyłanie oświadczeń woli w takich kwestiach listem zwykłym - nie mamy wówczas żadnej możliwości dowieść, iż list został wysłany. ZPO jest zaś takim minimalnym wymogiem właśnie przy innych czynnościach prawnych (o których nie było mowy w filmie), np. oświadczeniach o uchyleniu się od skutków czynności prawnych zawartych pod wpływem błędu.
Zapewne ma Pan rację, niemniej jednak "od przybytku głowa nie boli" a i Poczta Polska przy śledzeniu zastrzega na stronie: "Wyświetlane informacje mają jedynie charakter poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń wobec Poczty Polskiej S.A." więc nie wiem czy i wobec adresata? Pozdrawiam :)
Dzięki za kawał wiedzy. Jak widać warto mieć dobrą "papugę" która pomoże w problemach z nieuczciwym kontrahentem. Ludzie często odpuszczają, boją się kosztów, sądów. Zauważcie jakie dziadostwo mamy nadal w handlu używanymi samochodami w naszym kraju. Sprzedawca kłamie w żywe oczy.
czekałem od dawien dawna na ten odcinek, dziękuję bardzo
Sam się nie mogłem doczekać, ale adwokaci pracują więcej niż ja...
+SzajBajk może zrobiłbyś recenzje czy coś w tym stylu aplikacji na smartwony Road biker pro ,??? Pozdrawiam serdecznie :)
Konkretnie i na temat! Dzięki SzajBajk!
a co w przypadku gdy rower został przesłany w paczce i jest nie do konca zgodny z opisem, a opis nie zawiera kilku szczegółów czy należy się zwrot kosztów przesyłki i jak ma się odbyć odesłanie roweru? można paczki nie odebrać? zrezygnować z zakupu? proszę o pomoc
Witam.
Chciałbym się poradzić.
Chce kupić używany rower ale sprzedający nie ma dokumentów bo kupił go na aukcji ale chce podpisać umowę. Czy to wystarczy? co policja podczas kontroli chce od rowerzysty?
witam ,co moge zrobic jesli kupon/karta gwarancyjna nie jest do konca wypelniona przez pracownikow sklepu,i nie poinformowali o przegladzie roweru,i co za tym idzie brak wpisu w ksiazeczce,,,co moge z tym zrobic, skoro zakup byl rok temu?i jeszcze jedno na kuponie gwarancyjnym, nie ma nr. ramy wpisanego.
i jeszcze jedno, chce bezpiecznie jezdzic ,czyli ubezpieczyc swoj rower i siebie,i pytanie jest takie, czy moge go ubezpieczyc bez wczesniejszych niedociagniec ze strony pracownikow sklepu.
"mam rachunki zakupu roweru" posze o odpowiedz.
Proszę dokładniej opisać problem. Czy sprzedawca/gwarant/inny podmiot odmówili już Panu czegoś w związku z nie wypełnioną do końca kartą gwarancyjną? Obecnie nie wypełnienie przez pracowników sklepu karty gwarancyjnej najczęściej nie jest podstawą oddalenia jakichkolwiek roszczeń, stąd moje pytania.
Jeżeli chodzi o ubezpieczenie to jest indywidualna kwestia danego ubezpieczyciela - to od niego zależy jakie wymogi postawi przed Panem przy zawieraniu umowy ubezpieczenia i możliwe jest, iż zgodzi się je zawrzeć nawet bez dokładnie wypełnionej karty (zależy to m.in. od zakresu braków w jej wypełnieniu).
Jeżeli w wypełnieniu karty są braki i z tego tytułu ma Pan problemy powinien Pan jak najszybciej skontaktować się ze sklepem i gwarantem, opisując żądając wypełnienia karty. W pierwszej kolejności należy zwrócić się z żądaniem wypełnienia karty i dowieźć, że jest niekompletna mimo tego, iż np. rower był w serwisie (przedstawiając na to w miarę możliwości dowód). Dopiero jeżeli spotka się Pan z odmową proszę wskazać, iż ma Pan z tytułu działań sklepu problemy i udowodnić to (np. przez uzyskanie oświadczenia ubezpieczyciela, iż w związku z brakami wypełnienia karty nie udzieli ubezpieczenia).
Szajbajk, wiesz że masz głos jak polski aktor Tomasz Bednarek? On często dubbinguje po polsku.
Kurczę, wolałbym jak Kamil ;)
Cześć szajbajk.
Mam pytanie. Co byś wybrał... trek 6300 za 2000zl wszystko ok z drugiej ręki czy Romet rambler 3 za 1700zl że sklepu?
Gość dobrze prawi, szkoda jak dla mnie, że gada jak typowy prawnik. Mógł by to po prostu po ludzku, po polsku powiedzieć. Prostym, polskim językiem. Całe wypowiedzi brzmiały jak paragrafy których połowa polaków nie rozumie. Sam musiałem ze 3 razy cofać do tyłu by zrozumieć o co chodzi.
Tak czy owak, każdemu "młodemu" rowerzyście kupującemu, informacje się przydadzą. Dzięki.
Młodzi i wykształceni = rządzą.
PS. Stary dziad już jestem. :-/
List polecony powinien posiadać Zwrotne Potwierdzenie Odbioru.
Szanowny Panie, zwrotne potwierdzenie odbioru (ZPO) jest nam potrzebne wtedy kiedy chcemy udowodnić kiedy druga strona odebrała nasz list, bowiem z tą chwilą właśnie nasze oświadczenie woli uważa się za złożone. Nie jest to więc konieczne przy składaniu oświadczenia o odstąpieniu w terminie 14 dni - w tym przypadku wystarczy sam dowód nadania w tym terminie oświadczenia o odstąpieniu (listem poleconym).
ZPO przydaje się natomiast przy odpowiedziach na reklamację (aby udowodnić, iż kupujący otrzymał odpowiedź w terminie 14 dni) - tak jak wspominałem jednak odpowiedź na reklamację za pomocą listu jest zawsze ryzykowne - lepiej wysłać maila, jeżeli go posiadamy.
Nadto obecnie Poczta Polska umożliwia śledzenie przesyłki, co zazwyczaj jest wystarczającym dowodem odebrania przez drugą stronę listu.
Oczywiście jeżeli ktoś ma taką możliwość może jak najbardziej posłużyć się formą listowną ZPO - zawsze jest to dodatkowy środek dowodowy i jest to zalecane. Ja starałem się jednak położyć nacisk na minimalne wymogi takich listów i to tych przesyłanych w tych konkretnych sprawach, o których mowa jest w filmie (aby maksymalnie uprościć i tak zbyt rozbudowane informacje), gdyż niestety najczęstszym błędem jest wysyłanie oświadczeń woli w takich kwestiach listem zwykłym - nie mamy wówczas żadnej możliwości dowieść, iż list został wysłany. ZPO jest zaś takim minimalnym wymogiem właśnie przy innych czynnościach prawnych (o których nie było mowy w filmie), np. oświadczeniach o uchyleniu się od skutków czynności prawnych zawartych pod wpływem błędu.
Zapewne ma Pan rację, niemniej jednak "od przybytku głowa nie boli" a i Poczta Polska przy śledzeniu zastrzega na stronie: "Wyświetlane informacje mają jedynie charakter poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń wobec Poczty Polskiej S.A." więc nie wiem czy i wobec adresata?
Pozdrawiam :)
dziekuje
ale modral