Rozjazdy H0 - typy, rodzaje, zastosowanie

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 28

  • @IntercityPrzemo29
    @IntercityPrzemo29 4 ปีที่แล้ว +2

    Pięknie wszystko pokazane,wytłumaczone sam zaczynam pracę nad makietą,dopiero co zainwestowałem w pakiet startowy oraz lokomotywy 👍🛤️💪
    Pozdrowionka i LIKE oczywiście

    • @mwxd
      @mwxd 4 ปีที่แล้ว +1

      Muszę Cię zmartwić kolego, to nie inwestycja. To początek wielkiej góry wydatków...

  • @lukaszcislo3990
    @lukaszcislo3990 4 ปีที่แล้ว +1

    Dzięki właśnie szukałem, jakie zastosować i miałem z tym problem ceny są różne, ale wybieram piko.

  • @sq7mrr
    @sq7mrr 3 ปีที่แล้ว +2

    OK Amigo. Zwrotnica tak z grubsza składa się z krzyżownicy najważniejszy element widziałem krzyżownice który maja przełączany najazd to na szybkich i b. szybkich kolejach dwuch kierownic oraz iglicy która dolegać musi sciśle do opornice, w realu z pomiędzy iglicy i opornicy nie ma prawa wysunąć sie gazeta , co do zwrotnic na makiecie to "grzybek czyli Pilz" w latach 70 i 80 był jednym do zdobycia w peerelu w składnicy harcerskiej najbardziej odzwierciedlający "prawdziwne"tory/pełnoprofilowe / były to odconko 1 metrowe oraz odcinki proste lub łuki podkładów długości 20 cm w póżniejszym czasie były do zdobycia 1metrowe "fleksy" bardzo dobrze sie układające , jeszcze jedna sprwa zwrotnice proste były 15 stopniowe oraz oraz 7, 5 stopnia z reguły na makietach małych nie było na nie miejsca proste i łukowe, połączenia przy zasilaniu analogowem jeszcze można było nawt przy jeżdzie dwutorowej sobie poradzic /spaliłem koła przy dwuch BR118/ ale przy zasilaniu DCC to już bedzie wyższa szkoła jazdy narazie walcze z przeciwnościami losu . Pozdro, stary kolejarz nie drogowiec ale zabezpiczeniowiec.

  • @netserwer
    @netserwer 3 ปีที่แล้ว

    Dokładnie takiego materiału mi było trzeba!

  • @Xom-on
    @Xom-on 4 ปีที่แล้ว +2

    Dzięki za film! Jak zawsze dobra dawka wiedzy :) Planujesz pokazać również jak zmontować układ napędu ze zmienną polaryzacją do zwrotnic? Pozdrawiam serdecznie!

  • @WirnikPro
    @WirnikPro 4 ปีที่แล้ว

    Świetny film!

  • @LosWielebniakos
    @LosWielebniakos 4 ปีที่แล้ว +1

    Wracajac do mojej wypowiedzi z wczoraj. Na swoich modułach stosuje tory PECO code 100. 12 stopni, promień 1524, tak wiec calkiem znosnie. Zawias jest jakby zupelnie inaczej skonstrułowany niż na tych co przedstawiłeś. Malowanie i szutrowanie zbytno nie miało wpływu na prace. Dodatkowo, rozjazdy są dodatkowo "okablowane" coby w razie potrzeby polutowac.
    Wydaje mi sie tez, ze stosunek ceny do jakosci, tez przy tych torach jest pozytywny.
    Wczoraj do późna naprawiałem błąd, który doszedł do mnie dzięki Twojemu filmowi. Obylo się bez wielkiej demolki, tu sie przyklepie, tam osmaruje i działa jak ta lala :)
    Czekam na film o papie :D

  • @mwxd
    @mwxd 4 ปีที่แล้ว +1

    Na swojej stacji na module również zamontowałem rozjazdy Piko i te same problemy mam. Czyli ten rozpadający się mechanizm ze sprężynką, polaryzacja iglic po pomalowaniu szyn... Szkoda, że dopiero teraz się o tym dodatkowym kabelku do iglic dowiedziałem, bo już zamontowałem nowe rozjazdy. Przy przebudowie jednej głowicy stacji wymieniłem wszystkie rozjazdy na Roco 15 stopni i tam gdzie miałem możliwość na 10 stopni. Myśle, że warto dołożyć te kilkadziesiąt złotych do rozjazdów Roco.

    • @h0mojemaemodelarstwobyluka907
      @h0mojemaemodelarstwobyluka907  4 ปีที่แล้ว

      Jeżeli już wybierał bym zwrotnice do zmiany to zastanowiłbym się nad Tiligami w zwrotnicach Rocco także występują problemy z polaryzacją iglicy. Walcząc z polaryzacją można Próbować Używać specyfików typu kontakt PR lub jakichś innych preparatów kontaktowych dać kropelkę takiego preparatu na to połączenie ten zawias iglicy. Tłusty preparat stworzy na tym taki film zabezpieczający przed klejem i przed brakiem przewodzenia.

    • @mwxd
      @mwxd 4 ปีที่แล้ว

      @@h0mojemaemodelarstwobyluka907 Wiesz kwestia ceny tez wchodziła w grę. Jak będę budował drugą stacje, bardziej realistyczną to wtedy sobie zastosuje Tilliga 😉 Wymieniając rozjazdy na Roco, do wymiany poszły automatycznie tory na tej głowicy. Jeżdżę już po niej i zauważyłem, że okropnie się brudzą szyny Roco. A reszta torów Piko pozostaje niezabrudzona. Zauważyłeś to?

  • @tomaszcz4688
    @tomaszcz4688 4 ปีที่แล้ว +1

    Jeśli ma być bardziej naturalnie to kąt rozjazdu nie wiekszy niż 10 stopni. Najlepsze są EW6 Tillig'a ale tutaj należy pamiętać, że torcik potrzebuje badzo dużej przestrzeni.

  • @alexandercorleone5150
    @alexandercorleone5150 2 ปีที่แล้ว

    Niestety na allegro już jest kiepski wybór eaglemossów. Polecicie jakieś inne tanie rozwiązania na próbne dioramki?

  • @SOKIS6
    @SOKIS6 4 ปีที่แล้ว +1

    Czy można prosić o film o nakładaniu kalkomani na model? Jak się uda zrobić to bardzo dziękuję.

  • @kolejowymiosnik620
    @kolejowymiosnik620 ปีที่แล้ว

    Witam. A jest sposób na to by w krzyzownicy w rozjezdzie Piko nie było tej przerwy w odbiorze pradu na krzyzownicy? Pozrawiam

    • @mateuszrybarkiewicz1115
      @mateuszrybarkiewicz1115 5 หลายเดือนก่อน

      Nie bo rozjazdy są bez polaryzacji, co mocno upraszcza sprawę z ich zamontowaniem, a sama krzyżownica jak wspomniano jest z plastiku.

  • @pawel134679
    @pawel134679 4 ปีที่แล้ว

    Czyli sumując: delikatną linkę lutujemy przed zawiasem, po zawiasie i do szyny głównej i tak samo dla przeciwnej szyny? Aby nie było problemów z zasilaniem

  • @pxb-retrofun
    @pxb-retrofun ปีที่แล้ว

    Wszystko super, tylko "ta tora" daje po uszach :) Pozdrawiam

  • @LosWielebniakos
    @LosWielebniakos 4 ปีที่แล้ว +1

    Az poszedlem sobie sprawdzic jak to na Peco wyglada :)

    • @LosWielebniakos
      @LosWielebniakos 4 ปีที่แล้ว

      I sie tylko zdenerwowalem, bo chyba babaola strzelilem i bedzie skrzyneczka do prucia ;(
      trza bedzie przeanalizowac i moze małe cięcia wystarczą, ale to musze na narzędzia poczekać aż dojdą.

  • @pt477
    @pt477 3 ปีที่แล้ว

    Dziwi mnie, ze firma Piko tak bardzo poszła do przodu, a pozwoliła sobie na bylejakość w rozjazdach. Ze względów metrykalnych, mam ogromny sentyment do dawnych rozjazdów PILZ. Do nich można się sporo przyczepić w kwestii kąta, geometrii, itp.,ale mają tę podstawową zaletę, tzn. podobnie jak ROCO wyposażone są w pełnometalowe krzyżownice. Co ważne, nie potrzebują one osobnego modułu do ich polaryzacji, która następuje z automatu, pod warunkiem odpowiednio stabilnego przylegania iglicy do opornicy. Polaryzację iglic, zapewniają mosiężne elementy w "zawiasie", ale nie zaszkodzi dodatkowo połączyć w opisany na filmie sposób

  • @ryanverbinski2040
    @ryanverbinski2040 3 ปีที่แล้ว

    Trzeba powiedzieć jedną rzecz, montaż UPS w lokomotywie rozwiązuje całkowicie problem zasilania krzyżownicy.

  • @szymonskibinski8865
    @szymonskibinski8865 4 ปีที่แล้ว

    ... no dobra. Ale połączysz rozjazd tilliga z torami roco? Przyjmując wysokość szyny 2.1?