To nie jest takie proste. Już wielokrotnie pisaliśmy, że ekipę filmową PMM H0 TV tworzą... modelarze z Grupy PMM H0. Zatem, gdy się spotkamy (a mieszkamy w różnych regionach Polski) mamy zawsze dylemat: czy zająć się modelarstwem, czy filmowaniem. Musi zbiec się wiele czynników, aby udało się jednocześnie zrobić i jedno i drugie :-)
Wspaniały film. Dziéki niemu odważyłem się zacząć waloryzować swoje budynki. Zacząłem od wieży ciśnień Auchagena, którą kupiłem i zrobiłem dawno temu, ale nie odważyłem się jej postawić na makietę, bo wydawała mi się mało realistyczna, chciałem nawet ją wyrzucić i kupić jakiegoś Farella, a tu wystarczyło ją przybrudzić i już wygląda jak prawdziwa! Dziękuję! :)
Dziękujemy. To bardzo miło przeczytać, że komuś przydało się to, co pokazaliśmy. A jeszcze fajniej jest czytać, że pokazywane przez nas metody przyniosły u kogoś oczekiwany efekt. Tak trzymać! I proszę waloryzować dalej. Nie ma nic gorszego niż ziejące plastikiem makiety.
Pan Leszek jest lekarstwem na wszystkie wirusy. Uwielbiam oglądać i słuchać Mistrza od realizacji marzeń. Dziękuję Panu Panie Leszku oraz Wam drodzy PMM-owicze. Super jak zawsze. Proszę o więcej i więcej 🤗
Nie żałuję wykorzystania wolnego czasu w tą przerwe Świąteczną na oglądanie tych poradników, zamierzam przystąpić do budowy fragmentu szlaku a później do budowy stacji Żukowa Zachodniego. Zrozumiałem z tych wszystkich filmów że jak to powiedział pan Leszek "Nie taki diabeł straszny jak go malują" Pozdrawiam.
Oczywiście. Najważniejsze - rozpocząć przygodę z realistycznym modelarstwem kolejowym. I nie od "skrzyneczek", ale od budowy obiektów, zgromadzenia odpowiedniego materiału torowego, przygotowania szczegółowych planów itp. itd. Powodzenia!
Wspaniała robota! Już sam budynek jak jest pięknie wykonany, a po waloryzacji to chciałoby się użyć cytatu z pewnego filmu: " Kur.. sklonowany" z rzeczywistości! Pozdrawiam
Dzięki. Oczywiście budynki "gotowe" też należy poddać waloryzacji. Proszę zaglądnąć na naszą stronę internetową i zerknąć na budynek stacyjny stacji Zielona. Marcin - twórca tej makiety - kupił teoretycznie gotowy budynek firmy chyba Hornby, a następnie wymienił w nim całą stolarkę (okna i drzwi) na fototrawione, dobudował wnętrza, pomalował i zwaloryzował. I teraz dopiero jest to Model (świadomie napisałem przez duże M). L.L.
Jak się znowu spotkamy (operator z redaktorem PMM H0 TV) i przymusimy kogoś do pracy przed kamerą - to pewnie coś powstanie. Ale - obiecujemy - z zarejstrowanego materiału już niebawem pojawi się kolejne produkcja. Tym razem rzecz będzie o... (ale nie uprzedzajmy wypadków :-))
No, tak... Fajnie byłoby to pokazać. Ale proszę pamiętać, że taki budynek powstaje przez wiele dni, a nawet tygodni. Zrealizowanie takiego filmu byłoby zaangażowaniem całej ekipy związanej z produkcją przez wiele dni w jednym miejscu, a przecież mieszkamy w różnych częściach Polski i spotykamy się okazjonalnie, od czasu do czasu, najczęściej na weekend. Ale - myślę, że już niebawem w tym temacie będziemy mięli pewną niespodziankę...
Nie zgodzę się, gdyż w latach słusznie minionych dużo było właśnie zapuszczonych domów, czy to prywatnych, czy pożytku publicznego... Dziadostwo było wszechobecne...
Według mnie jeden z najbardziej oczekiwanych filmów na tym kanale! Czy wolno byłoby mi znać technikę wykonania ścian zewnętrznych tego budynku ? Nie pogardziłbym również numerami farb: ścian, dachu oraz drzwi :) Panie Leszku, zdrowia życzyć Panu w tym trudnym, bezlitosnym okresie ;) M
1. Dzięki za miłe słowa. Tak, wiemy - do tego filmu o waloryzacji budynku przymierzaliśmy się od (wstyd powiedzieć) dwóch lat. 2. Ściany zewnętrzne tego budynku zostały wykonane z kartonu o grubości 1,5 mm (zakup arkusza w sklepie dla artystów plastyków), wycięte laserowo według własnego projektu wykonaego w AutoCAD-zie na podstawie pomiarów oryginału w terenie. 3. "Tynk" wykonany farbą emulsyjną. Kolor dobrany poprzez domieszki farb plakatowych do białej emulsji - dlatego numeru koloru nie można podać :-) 4. Dach pomalowany jakimś kolorem ceglastym powstałym z pomieszania kilku Humbroli, ale też trudno ustalić jakich, malowanie - natryskowo. 5. Dziękuję za życzenia, tym bardziej, że niestety jestem w grupie najwyższego ryzyka :-( L.L.
@@kaktu55"Dachówkowy" dach to płytka z tworzywa sztucznego produkcji firmy Auchagen. Oczywiście odpowiednio docięta i pomalowana, a później zwaloryzowana. Gąsory na kalenicach to również produkt Auchagena. Zaprawa wystająca spod nich to wikol zabarwiony farbą plakatową.
Fajnie, że się podoba. Nie, w najbliższy weekend będę na wystawie makiet w Gerze (Niemcy). Na targach Hobby Grupę PMM H0 będą reprezentowali Tomasz i Roman. L.L.
W zasadzie są dwie możliwości. Ja stosuję polistyrenowe płytki firmy Auchagen z fakturą dachówki. Trzeba je odpowiednio podocinać, doszlifować i ułożyć na połaciach dachowych, a później pomalować i zwaloryzować. Te imitujące dachówkę zwaną "esówką" lub "holenderką" dobrze naśladują oryginał. Natomiast wykonując pokrycie imitujące dachówkę karpiówkę najlepiej wyciąć i wygrawerować paski rzędów dachówek laserem, a później pomalować i pomału, rządek po rządku naklejać je na połać dachową - wzorem oryginału - w łuskę lub w koronkę. Na koniec waloryzacja i... gotowe. Dachy kryte dachówką nie są łatwe do wykonania w modelu. Kiedyś próbowałem wycinać specjalnym wykrojnikiem pojedyncze dachówki i układać (naklejać je) jedna po drugiej na połaci dachowej. Efekt świetny, ale perspektywa wykonania a później ułożenia np.1000 sztuk dachówek może mocno nadwyrężyć nawet modelarską cierpliwość. Pozdrawiam. L.L.
@@PMMH0 rozwiązałem problem dachówek mianowicie wziąłem polistyrenowe płytki firmy Auchagen z fakturą dachówki następnie folię aluminiową z wieczek po jogurtach i patyczkiem odbiłem fakturę myślę że wyszło nie najgorzej pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego czekam z niecierpliwością na nowe filmy gdyby mógł Pan pokazać jak wykonać wysoką sosnę byłbym zobowiązany jeszcze raz wszystkiego dobrego.
dzień dobry mam pytanie, czy będzie kiedyś film na temat waloryzacji spalinowozu? bardzo tego potrzebuję, ponieważ zaczynam swoją przygodę z makietą modułową i zapomniałbym się zapytać, gdzie można kupić w miarę dobry aerograf na sam początek?
Na tę chwilę nie przewidujemy realizacji filmu o waloryzacji lokomotywy spalinowej. Natomiast aerografu można szukać na przykład tutaj: sklep.skleptechniczny.pl/produkty/lakiernictwo/aerografia/kompresory-do-aerografow,2,26357
Proszę zaglądnąć na naszą stronę internetową www.pmmh0.pl oraz oglądnąć inne filmy-poradniki na naszym TH-cam'owym kanale - tam są odpowiedzi na te pytania. Dla ułatwienia podamy, że o wykonywaniu okien z bristolu jest artykuł tutaj: pmmh0.pl/okna-z-papieru/ Drzwi wykonuje się tą samą metodą. Warto zaglądnąć tutaj: th-cam.com/video/uokSpgWAzVg/w-d-xo.html W tym odcinku jest również o tym w jaki sposób można zrobić lampę nad drzwi. Natomiast rynny to produkt firmy Auchagen. Oczywiści odpowiednio przerobiony - z pocienionymi ściankami. Może kiedyś napiszemy szczegółowo o tym jak zrobić rynny i rury spustowe. Zapewniamy, że każda inna metoda wykonania takich detali jest równie dobra, jeżeli tylko przynosi oczekiwane efekty - zwłaszcza wizualne. Powodzenia w modelarstwie (i nie tylko).
Kiedyś robiłem to ręcznie - zwykłym skalpelem (np. w budynku stacyjnym na mojej stacji Lewin Leski są takowe), ale obecnie to WYŁĄCZNIE cięcie laserowe. Efekt - nieporównywalnie lepszy. Po prostu ideał. Udaje się tą metodą zrobić szprosy o szerokości 0,3 mm. Kiedyś robiłem je z... nitki. A pytać proszę. Staram się zawsze odpowiadać (jeśli znam odpowiedź). L.L.
@@PMMH0 Dziękuję. Tak przypuszczałem. Ta metoda gwarantuje precyzję i powtarzalność, która dla posługujących się skalpelem, a mniej wprawnych "budowniczych" jest chyba największym problemem
Ten budynek istnieje do dzisiaj. Został pomierzony "na gruncie", obfotografowany, sfilmowany i na podstawie tych danych powstały plany tego obiektu, a następnie model.
Wszystko jest możliwe (z wyjątkiem wywrócenia na lewą stronę pruskiego hełmu na zimno - jak mawiał Zbyszek Molenda), zatem i samodzielne wykonanie rynien jest wykonalne. Można na przykład użyć cienkościennej rurki mosiężnej o odpowiedniej średnicy i w spcjalnym szablonie zeszlifować jej połowę przekroju oraz nalutować na nią druty imitujące rynhaki. Waloryzacja ciemnego budynku to przede wszystkim rozjaśnienie miejsc, w których występuje największe oddzialywanie czynników atmosferycznych (np. białą pastelą) oraz zazielenienie miejsc, gdzie pojawiają się omszenia (np. preparatem AK).
Oczywiście! Dlatego zawsze powtarzamy, że realistyczne modelarstwo kolejowe to nie tylko czynności manualne. To także olbrzymia baza wiedzy i umiejętność patrzenia na otaczający nas świat. Na budynki - także.
Niesamowity Pan jest. Bardzo przyjemnie się ogląda... Że mnie Pan modelarstwa nie uczył...
Wielkie podziękowania za te poradniki. To kawał pracy w propagowaniu modelarstwa.
A my dziękujemy za miłe słowa.
Super, oby częściej takie materiały! :)
To nie jest takie proste. Już wielokrotnie pisaliśmy, że ekipę filmową PMM H0 TV tworzą... modelarze z Grupy PMM H0. Zatem, gdy się spotkamy (a mieszkamy w różnych regionach Polski) mamy zawsze dylemat: czy zająć się modelarstwem, czy filmowaniem. Musi zbiec się wiele czynników, aby udało się jednocześnie zrobić i jedno i drugie :-)
Bardzo dziękuję za ten instruktaż. Spełniliście moją prośbę sprzed lat o filmik na temat waloryzacji budynku. 👍
Miło nam! Dziękujemy.
Super uspokaja, słucham was lecz nie jestem modelarzem ale DIY popieram jak najbardziej
Koniecznie trzeba spróbować nim być! To wielka frajda zrobić coś samemu.
Jak zwykle perfekcja,dzięki za spełnienie mojej prośby o filmik o waloryzacji budynków pozdrowienia dla całego PMMHO i zdrowia.
Bardzo dziękujemy za tak miłe słowa. Pozdrawiamy również.
Efekt jest niesamowity. Na pewno go przetestuję ;)
Super. Proszę pokazać nam efekty prac (poczta@pmmh0.pl).
Wspaniały film. Dziéki niemu odważyłem się zacząć waloryzować swoje budynki. Zacząłem od wieży ciśnień Auchagena, którą kupiłem i zrobiłem dawno temu, ale nie odważyłem się jej postawić na makietę, bo wydawała mi się mało realistyczna, chciałem nawet ją wyrzucić i kupić jakiegoś Farella, a tu wystarczyło ją przybrudzić i już wygląda jak prawdziwa! Dziękuję! :)
Dziękujemy.
To bardzo miło przeczytać, że komuś przydało się to, co pokazaliśmy. A jeszcze fajniej jest czytać, że pokazywane przez nas metody przyniosły u kogoś oczekiwany efekt. Tak trzymać! I proszę waloryzować dalej. Nie ma nic gorszego niż ziejące plastikiem makiety.
Wszystkie Pana prace to Arcydziela.
Do arcydzieł to im daleko, ale miło mi, że się podobają.
L.L.
Wspaniała lekcja. Lecę do mojej makiety!
pewnie by było 6 odcinków z budowy takiego budynku, ale z chęcią bym obejrzał!
6 odcinków, to było z budowy małego domku, z tego tutaj można by było zrobić brazylijską telenowelę na 5 lat ogladania :)
Super! Nawet ta naderwana rynna robi robotę. Pozdrawiam!
Dziękujemy.
Pan Leszek jest lekarstwem na wszystkie wirusy. Uwielbiam oglądać i słuchać Mistrza od realizacji marzeń. Dziękuję Panu Panie Leszku oraz Wam drodzy PMM-owicze. Super jak zawsze. Proszę o więcej i więcej 🤗
Dzięki.
Do mistrzostwa to mi jeszcze dość daleko, ale ciągle się uczę (jak widać na filmie).
Więcej - już niebawem.
Pozdrawiam. L.L.
@@PMMH0 Pozdrawiam bardzo, bardzo serdecznie 😊
@@rafabednarz886 Dziękuję, wzajemnie. L.L.
@@PMMH0 ❤️
Swietna praca.
Dziękuję.
L.L.
Nie żałuję wykorzystania wolnego czasu w tą przerwe Świąteczną na oglądanie tych poradników, zamierzam przystąpić do budowy fragmentu szlaku a później do budowy stacji Żukowa Zachodniego. Zrozumiałem z tych wszystkich filmów że jak to powiedział pan Leszek "Nie taki diabeł straszny jak go malują" Pozdrawiam.
Oczywiście. Najważniejsze - rozpocząć przygodę z realistycznym modelarstwem kolejowym. I nie od "skrzyneczek", ale od budowy obiektów, zgromadzenia odpowiedniego materiału torowego, przygotowania szczegółowych planów itp. itd.
Powodzenia!
@@PMMH0 dziękuję za motywację
Wspaniała robota! Już sam budynek jak jest pięknie wykonany, a po waloryzacji to chciałoby się użyć cytatu z pewnego filmu: " Kur.. sklonowany" z rzeczywistości! Pozdrawiam
Wow super film !
Tym sposobem nawet gotowe budynki mogą wyglądać super.
Pozdrawiam !
Dzięki. Oczywiście budynki "gotowe" też należy poddać waloryzacji. Proszę zaglądnąć na naszą stronę internetową i zerknąć na budynek stacyjny stacji Zielona. Marcin - twórca tej makiety - kupił teoretycznie gotowy budynek firmy chyba Hornby, a następnie wymienił w nim całą stolarkę (okna i drzwi) na fototrawione, dobudował wnętrza, pomalował i zwaloryzował. I teraz dopiero jest to Model (świadomie napisałem przez duże M).
L.L.
@@PMMH0 Dziękuję ! Na pewno zaglądne. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia w tym trudnym okresie.
@@PoProstu_Zurcio Zapraszamy. Pozdrawiamy również.
Piękny, jutro zabiorę się za moje budynki,TT, pozdrawiam
Kolejna fajna produkcja. Prosimy o więcej !!!. :)
Jak się znowu spotkamy (operator z redaktorem PMM H0 TV) i przymusimy kogoś do pracy przed kamerą - to pewnie coś powstanie. Ale - obiecujemy - z zarejstrowanego materiału już niebawem pojawi się kolejne produkcja. Tym razem rzecz będzie o... (ale nie uprzedzajmy wypadków :-))
Wyszlo super :) pozdrawiam panie Leszku
Dziękuję bardzo. L.L.
Dziękuję za ten film , Mistrzu 👍
Bardzo proszę. A do mistrzostwa to mam jeszcze dość daleko...
Pozdrawiam. L.L.
Pan Leszek,another fine video,when you weather any type of building or rolling stock the detail comes out and looks more realistik,good job Pozdrawiam
Thaknk you, Robert.
L.L.
Awesome! I don't speak Polish but the pictures are speaking for themselves. It is inspiring!👍🏼👍🏼👍🏼
Thanks for kind words.
We always say: modeling connects people from different countries, and the pictures are always international
Wow. Super film. Super waloryzacja :)
Merci pour votre vidéo. Une très belle patine sur un bien joli bâtiment. Bonne continuation 😉
Merci beaucoup.
I have no idea why youtube recommended this and I don’t know the language but I like it
Thx.
Dla mnie bomba!
Dzięki.
bardzo fajnie wyszlo ;)
Fajnie by było nakręcić filmik o technice powstawania takiego budynku 😊 ściany, okna, dach z czego robic itp... i oczywiście wnętrze 😊
No, tak... Fajnie byłoby to pokazać. Ale proszę pamiętać, że taki budynek powstaje przez wiele dni, a nawet tygodni. Zrealizowanie takiego filmu byłoby zaangażowaniem całej ekipy związanej z produkcją przez wiele dni w jednym miejscu, a przecież mieszkamy w różnych częściach Polski i spotykamy się okazjonalnie, od czasu do czasu, najczęściej na weekend.
Ale - myślę, że już niebawem w tym temacie będziemy mięli pewną niespodziankę...
Dziękują za odpowiedz. Pozdrawiam :-)
Waloryzacja pierwsza klasa, ale w tym wypadku uzyskaliśmy dość mocno zapuszczony budynek, który przydałoby się teraz... odświeżyć! :)
Nie zgodzę się, gdyż w latach słusznie minionych dużo było właśnie zapuszczonych domów, czy to prywatnych, czy pożytku publicznego... Dziadostwo było wszechobecne...
nie no pan to gość
27:35 ... "a nadmiary oczywiście zetrę" - i "ciach" niezamierzona krecha na cokole.... :) Jak to trzeba uważać. I tak zostało.... he he
👍👍👍👍👍
Według mnie jeden z najbardziej oczekiwanych filmów na tym kanale! Czy wolno byłoby mi znać technikę wykonania ścian zewnętrznych tego budynku ? Nie pogardziłbym również numerami farb: ścian, dachu oraz drzwi :)
Panie Leszku, zdrowia życzyć Panu w tym trudnym, bezlitosnym okresie ;)
M
1. Dzięki za miłe słowa. Tak, wiemy - do tego filmu o waloryzacji budynku przymierzaliśmy się od (wstyd powiedzieć) dwóch lat.
2. Ściany zewnętrzne tego budynku zostały wykonane z kartonu o grubości 1,5 mm (zakup arkusza w sklepie dla artystów plastyków), wycięte laserowo według własnego projektu wykonaego w AutoCAD-zie na podstawie pomiarów oryginału w terenie.
3. "Tynk" wykonany farbą emulsyjną. Kolor dobrany poprzez domieszki farb plakatowych do białej emulsji - dlatego numeru koloru nie można podać :-)
4. Dach pomalowany jakimś kolorem ceglastym powstałym z pomieszania kilku Humbroli, ale też trudno ustalić jakich, malowanie - natryskowo.
5. Dziękuję za życzenia, tym bardziej, że niestety jestem w grupie najwyższego ryzyka :-(
L.L.
@@PMMH0 a z czego był wykonany dach ??
@@kaktu55"Dachówkowy" dach to płytka z tworzywa sztucznego produkcji firmy Auchagen. Oczywiście odpowiednio docięta i pomalowana, a później zwaloryzowana. Gąsory na kalenicach to również produkt Auchagena. Zaprawa wystająca spod nich to wikol zabarwiony farbą plakatową.
Czego użył Pan do wypełnienia przerw między kalenicą a połacią dachową?
Oczywiście niezawodnego kleju typu wikol. Tym razem zabarwionego farbą plakatową z tuby w kolorze ugier jasny.
nawet te okna... widać charakterystyczny styl i nierówności starych okien drewnianych
Fotel z Ikea mają już chyba wszyscy :)
Klasa filmik. Dzięki Panu zacząłem pomału sam budować budynki z kartonu :) Czy w najbliższy weekend będzie Pan w Poznaniu na targach Hobby?
Fajnie, że się podoba.
Nie, w najbliższy weekend będę na wystawie makiet w Gerze (Niemcy). Na targach Hobby Grupę PMM H0 będą reprezentowali Tomasz i Roman.
L.L.
Czy lakieruje Pan model po waloryzacji? Jeśli tak to jakimi lakierami. Super robota. Pozdrawiam
Nie, waloryzacja jest końcowym etapem pracy z modelem.
Grupo PMM H0, czy przez korona wirusa mogą zostać odwołane piotrkowskiej trybunału modelarskie?
Najlepiej zapytać o to Organizatorów, czyli ESMMK. My też jesteśmy tam tylko uczestnikami.
witam serdecznie gdyby mógł pan zdradzić jak zrobić własnoręcznie dachówkę byłbym bardzo wdzięczy pozdrawiam Andrzej
W zasadzie są dwie możliwości. Ja stosuję polistyrenowe płytki firmy Auchagen z fakturą dachówki. Trzeba je odpowiednio podocinać, doszlifować i ułożyć na połaciach dachowych, a później pomalować i zwaloryzować. Te imitujące dachówkę zwaną "esówką" lub "holenderką" dobrze naśladują oryginał. Natomiast wykonując pokrycie imitujące dachówkę karpiówkę najlepiej wyciąć i wygrawerować paski rzędów dachówek laserem, a później pomalować i pomału, rządek po rządku naklejać je na połać dachową - wzorem oryginału - w łuskę lub w koronkę. Na koniec waloryzacja i... gotowe. Dachy kryte dachówką nie są łatwe do wykonania w modelu. Kiedyś próbowałem wycinać specjalnym wykrojnikiem pojedyncze dachówki i układać (naklejać je) jedna po drugiej na połaci dachowej. Efekt świetny, ale perspektywa wykonania a później ułożenia np.1000 sztuk dachówek może mocno nadwyrężyć nawet modelarską cierpliwość.
Pozdrawiam. L.L.
@@PMMH0 rozwiązałem problem dachówek mianowicie wziąłem polistyrenowe płytki firmy Auchagen z fakturą dachówki następnie folię aluminiową z wieczek po jogurtach i patyczkiem odbiłem fakturę myślę że wyszło nie najgorzej pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego czekam z niecierpliwością na nowe filmy gdyby mógł Pan pokazać jak wykonać wysoką sosnę byłbym zobowiązany jeszcze raz wszystkiego dobrego.
A czy w budynku gdzie dach kryty jest papą również można zastosować taką samą metodę waloryzacji dachu ?
Można, ale niewiele ona wniesie. Lepiej poczekać na drugi film, w którym pokażemy jak zrobić ładny dach kryty papą.
dzień dobry mam pytanie, czy będzie kiedyś film na temat waloryzacji spalinowozu?
bardzo tego potrzebuję, ponieważ zaczynam swoją przygodę z makietą modułową
i zapomniałbym się zapytać, gdzie można kupić w miarę dobry aerograf na sam początek?
Na tę chwilę nie przewidujemy realizacji filmu o waloryzacji lokomotywy spalinowej.
Natomiast aerografu można szukać na przykład tutaj: sklep.skleptechniczny.pl/produkty/lakiernictwo/aerografia/kompresory-do-aerografow,2,26357
dziękuję bardzo za odpowiedź. ;)
filmik o patynowaniu SM42 przez pana Leszka znajdziesz na you tubie Hobby salon modelarstwa i gier towarzyskich są 3 cześci.
@@mariuszciecierega8347 dzięki :)
skąd macie te okna, dzrzwi, rynnę i lampkę nad drzwiami? kupujecie? a jak nie to jak to robicie?
Proszę zaglądnąć na naszą stronę internetową www.pmmh0.pl oraz oglądnąć inne filmy-poradniki na naszym TH-cam'owym kanale - tam są odpowiedzi na te pytania.
Dla ułatwienia podamy, że o wykonywaniu okien z bristolu jest artykuł tutaj: pmmh0.pl/okna-z-papieru/
Drzwi wykonuje się tą samą metodą. Warto zaglądnąć tutaj: th-cam.com/video/uokSpgWAzVg/w-d-xo.html
W tym odcinku jest również o tym w jaki sposób można zrobić lampę nad drzwi.
Natomiast rynny to produkt firmy Auchagen. Oczywiści odpowiednio przerobiony - z pocienionymi ściankami. Może kiedyś napiszemy szczegółowo o tym jak zrobić rynny i rury spustowe.
Zapewniamy, że każda inna metoda wykonania takich detali jest równie dobra, jeżeli tylko przynosi oczekiwane efekty - zwłaszcza wizualne.
Powodzenia w modelarstwie (i nie tylko).
@@PMMH0 dzięki
Nie mam odwagi zapytać jaką techniką tak wspaniale wycina Pan ramy i otwory okienne :)
Kiedyś robiłem to ręcznie - zwykłym skalpelem (np. w budynku stacyjnym na mojej stacji Lewin Leski są takowe), ale obecnie to WYŁĄCZNIE cięcie laserowe. Efekt - nieporównywalnie lepszy. Po prostu ideał. Udaje się tą metodą zrobić szprosy o szerokości 0,3 mm. Kiedyś robiłem je z... nitki.
A pytać proszę. Staram się zawsze odpowiadać (jeśli znam odpowiedź).
L.L.
@@PMMH0 Dziękuję. Tak przypuszczałem. Ta metoda gwarantuje precyzję i powtarzalność, która dla posługujących się skalpelem, a mniej wprawnych "budowniczych" jest chyba największym problemem
ale jaja efekt niesamowity
Z jakich źródeł Państwo posiada plany rzeczywistych budynków mieszkalnych (na przykład ten)? Z archiw?
Ten budynek istnieje do dzisiaj. Został pomierzony "na gruncie", obfotografowany, sfilmowany i na podstawie tych danych powstały plany tego obiektu, a następnie model.
Czy pokażecie dalsze etapy budowy makiety???
Ale... której?
jak jest wykonany ten baranek na scianach? Uderzanie pedzlem z farbą?
Tak. Wystarczy z uwagą oglądnąć ten film: th-cam.com/video/uokSpgWAzVg/w-d-xo.html
Czy istnieje możliwość,aby samodzielnie wykonać rynny i z czego?I jeszcze jedno:jak zwaloryzować czarny budynek(chodzi mi o drewniany kościół)?
Wszystko jest możliwe (z wyjątkiem wywrócenia na lewą stronę pruskiego hełmu na zimno - jak mawiał Zbyszek Molenda), zatem i samodzielne wykonanie rynien jest wykonalne. Można na przykład użyć cienkościennej rurki mosiężnej o odpowiedniej średnicy i w spcjalnym szablonie zeszlifować jej połowę przekroju oraz nalutować na nią druty imitujące rynhaki.
Waloryzacja ciemnego budynku to przede wszystkim rozjaśnienie miejsc, w których występuje największe oddzialywanie czynników atmosferycznych (np. białą pastelą) oraz zazielenienie miejsc, gdzie pojawiają się omszenia (np. preparatem AK).
Dzięki serdeczne!
nie wszystkie dachy i budynki są stare i brudne, szacunek za wykonaną prace, ale tak samo jak w rzeczywistości trawa nie wszędzie stoi jak szczotka.
Ale na pewno żadne dachy ceramiczne nie świecą plastikiem, a trawa raczej rośnie pionowo, a nie poziomo.
Trzeba się trochę znać na budownictwie, żeby "waloryzować". Brudzenie budynku może zrobić każdy. Ale żeby zrobić realistycznie trzeba trochę wiedzy.
Oczywiście! Dlatego zawsze powtarzamy, że realistyczne modelarstwo kolejowe to nie tylko czynności manualne. To także olbrzymia baza wiedzy i umiejętność patrzenia na otaczający nas świat. Na budynki - także.
No i jak jest ujebany wtedy się czuje, że żyje XD
Mikrofon na bok!! Litości, filmik super ale dźwięk tragedia....