To jest genialne! Forma narracji niespotykana w obecnym YT, a tematyka podana w taki sposób, że nie masz się gdzie schować przed skutecznym przyswojeniem tej wiedzy. Dlaczego taka forma nauki nie istnieje w szkołach? jaki potencjał w młodzieży jest tracony przez to, że ktoś w odpowiednim momencie ich edukacji nie pokazał w taki sposób zagadnienia, które byłoby dla nich przepustką do dorosłości tylko dlatego że zostało podane w formie empirycznej, a nie w postaci wzorów i opisu? Z optyki na fizyce pamiętam tylko rysowanie ogniskowych a i to dosyć mgliście, a ten film wyjaśnił więcej w 16 minut niż cała podstawa programowa w szkole... Dziękuję, moja fotografia stanie się dużo bardziej świadoma :)
Trochę tęsknie za taką formą filmików naukowych. Bez muzyki, bez rozpraszaczy, bez sztucznego przegadywania, nawet praktycznie bez intro. Od początku lecą konkretne informacje przy prostej ale ciekawej demonstracji wizualnej.
Czuję się jak na lekcji fizyki na której nigdy nie byłem. Zero pierdołowatej muzyczki, zero żebrosubów, reklam, serfszark wipienów z dupy. Do tego ta 100% konkretna narracja i klarowne demonstracje. Niby człowiek wszystko wiedział bo gdzieś tam w podręczniku do fizyki było to narysowane, robi się też zdjęcia i zmienia obiektywy w zależnosci od sceny, ale wiedza tutaj zawarta to czyste złoto. Łapa, sub i chyba odwiedę parę(naście) filmów wstecz ;d
Chciałbym pogratulować jakości treści przekazanej w materiale. Mam nadzieję, że to nagranie będzie pokazywane w szkołach na lakcjach fizyki omawiające zagadnienia optyki, a następnie na podstawie tego materiału żeby uczniowie sami robili takie doświadczenia.
Na taki materiał czekałem i czekałem. Nikt nie był w stanie mi wyjaśnić zagadnienia skupienia obrazu a tu taka perełka i to jeszcze jak wielu zauważa, bez zbędnych animacji, rozpraszaczy. DZIĘKUJĘ
Jestem pod ogromnym wrażeniem pomysłowości w wykorzystaniu tak podstawowych domowych narzędzi by przygotować ten materiał. Niech Pan nie zmienia formy i nie idzie drogą brzdekania, nachalnej ekspresji i ogólnie TH-cam owego syfu.
Przeglądam internet w tematach foto wideo myślę że od jakiś 6 lat i to najlepszy materiał na jaki trafiłem jeśli chodzi o optykę! Szacunek nikt tak dobrze i obrazowo jeszcze tego nie wytłumaczył! Czekam na więcej materiałów
Bardzo dziękuję za przychylne komentarze do filmu. Mam pewną refleksję. Jeśli ten lub podobny materiał mógłby wspierać szkolną edukację, proponuję i bardzo o to proszę, aby w komentarzach NIE występowała krytyka porównawcza. Dziękuję. :-) Pozdrowienia. T.S.
Niesamowity film. Mega pomysłowy. A już przekrój soczewki zrobiony z żelatyny daje niesamowity efekt. Jestem pod gigantycznym wrażaniem. Mam nadzieję, że nauczyciele fizyki go obejrzą i wykorzystają na lekcjach pokazane tutaj doświadczenia!
Genialny materiał - super zbiór wiedzy przekazany w idealny sposób, bez zbędnego opowiadania i nadmiernych przymiotników. Internet byłby wiele lepszy, gdyby wszyscy wrzucali tylko takie materiały :)
Raz w miesiącu takie coś dawaliby na lekcjach fizyki to dzieciaki wracałyby zachwycone z zajęć... Efektem ubocznym byłoby więcej inżynierów na rynku 😉 Super materiał!
Dziękuję bardzo za udostępnienie! Dla mnie ciekawa kreacja wideo doskonale przedstawia ten temat w zrozumiały sposób! Niech Twój dzień będzie piękny i wszyscy w sile, zdrowiu i pokoju! Życzę powodzenia i powodzenia! 👍🍀🇭🇺🌞👆
Gratuluję !, jestem z rocznika od którego wymagano wiedzy, logicznego myślenia ale i rozwiązywania problemów na bazie wiedzy zdobytej (nie tak jak teraz gdzie dzieciaki uczy się syntetycznie (bynajmniej nie jest to wina samych nauczycieli), podając łopatą ogromną ilość informacji z której i tak nie umieją korzystać !). Oglądając Pański film i wracając do mojej przeszłości doszedłem do wniosku, że miałem w szkole nauczycieli, pozbawionych tego "daru" jaki Pan posiada !, tj. ogromnej wiedzy, nie mniejszej kreatywności i wyobraźni jak tą wiedzę skutecznie przekazać ... ? :) Życzyłbym sobie i innym właśnie takich jak Pan wykładowców w każdej dziedzinie nauki - pozdrawiam i trzymam kciuki za dalsze sukcesy ! - zachęcam też do dalszej pracy, choć wydaje się ona zabawą dla Pana ?!, jestem po seansie poprzednich materiałów i pozostaję pod ogromnym wrażeniem !
@@czachadymi24 Bardzo proszę się nie obrażać :), nie mam nic do nauczycieli, tym bardziej że trochę ich rozumiem bo mama jest nauczycielem (emerytowanym) i samą specyfikę zawodu znam od kuchni. Jednak moje doświadczenia szkolne, zwłaszcza okresu technikum, nie są zbyt pozytywne ... niestety większość kadry nauczycielskiej sprawiała wrażenie jakby przychodzili do pracy/szkoły za karę ... - pozdrawiam
Genialne! Wszystko odpowiednio przygotowane i pokazane. Wiedza teoretyczna często szybko umyka w głowie, natomiast takie poglądowe jej przekazanie, zostanie znacznie na dłużej. Szacunek za pracę i wyjaśnienie każdego zagadnienia.
Kawał dobrej aby nie powiedzieć fantastycznej roboty rzeczy oczywiste a siedziałem jak wryty / raz jeszcze dziękuje i zachęcam do kolejnych / Pozdrawiam .
Wspaniały materiał. Sporo przejrzałem i ciężko znaleźć na polskim yt dobre materiały o fotografii, dobre czyli takie bez zbędnego pitolenia o niczym, lania wody, sztucznego przedłużania i bez błędów merytorycznych oraz takie, gdzie osoba tłumaczy daną kwestię zwięźle, logicznie i bez zawiłości. Dzięki za Twoją pracę.
Niby wiedziałem jak działają moje obiektywy ale tutaj przedstawiony materiał jest naprawdę dla wszystkich, którzy nawet się nie interesują fotografia. Świetne to było naprawdę. Wciągnęło i nie wiem kiedy się film skończył.
Niesamowity sposób przekazywania informacji. Bez opinii, śmieszkowania i odbiegania od tematu. Treści po prostu wchodzą jak w gąbkę. Po jednym filmie obejrzałem całą resztę i jestem pod wrażeniem, pełen szacunku. Będę kibicował w oczekiwaniu na kolejne materiały.
Bardzo dobry film. Trochę przydługi. Świetny dla eksploratorów. Przy mniejszej ilości wariantów wpływu soczewki na obraz gotowa lekcja fizyki na poziomie średnim. Brawo!
Genialnie wytłumaczone podstawy obiektywów! Z tą wiedzą można jeszcze bardzziej świadomie fotografować, a nawet też już wiem od czego są zależne kształty punktów świetlnych w bokeh.
Dzień dobry, dziękuje za ten film bardzo merytoryczny i znakomicie wszystko wytłumaczone w przystępny sposób nawet dla laików. Jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas na wykonanie filmu.
Panie Tomaszu, gratuluję rewelacyjnego materiału! Uczę techniki audiowizualne na szkockim koledżu. Mam zamiar dodać angielskie napisy do Pana filmu i używać go na moich lekcjach. Rewelacja!!!
Materiał jest intensywny i wymaga koncentracji. Będzie ciężko czytać i oglądać. A może Pan pomoże przekładając udostępniony pełny tekst? Wtedy ja, choć może kiepsko, przeczytałbym opis jako Pana angielską wersję, zmontował i opublikował wersję EN. Ten materiał nie zarabia kasy, stąd moja śmiała propozycja. Pozdrowienia. T.S.
Świetne omówienie zasad działania obiektywu na podstawie doświadczeń. Materiał jest spójny, bardzo przyjemnie się go ogląda i bez problemu można wytrwać do końca.
Dzień dobry Tomasz. Pozwolę sobie pokazywać ten film na kursach fotograficznych które zdarza mi się prowadzić. Świetnie pokazane zagadnienie optyki w fotografii. Wykonałeś kawał dobrej roboty, a przez to, ze jest to podane w tak prosty i przejrzysty sposób, staje się lepiej przyswajalne.
Sorry. Nie pomogę. Nie jestem specjalistą od tego typu optyki. Może jest coś o tym w necie. Poszukam, poczytam. To co planuję raczej pozostanie na poziomie edukacyjnym szkolnym i nie będzie eksperckie. Pojawi się kiedyś materiał o prostych układach optycznych. W zakresie obiektywów pewnie głównymi celami są: duża jasność i najlepsza jakość przy dużym otworze, w tym redukcja różnych rodzajów zniekształceń (aberracji) + inne czynniki. Ani soczewkowa zawartość obiektywu, ani ich kształt nie wynika tylko z kilku wzorów, ale bardziej z numerycznych rozwiązań układów wielu równań, kolejnych przybliżeń i wielu lat doświadczeń. Wyniki i pomysły mogą być tajemnicą producenta. Pozdrowienia.
Jestem instruktorem i nauczycielem fotografii w zawodówce. Z uwagi na to, że sam kiedyś, za młodu rozwaliłem jakiś miechowy aparat, aby zobaczyć jak powstaje obraz postanowiłem, że przygotuję dla uczniów i kursantów zestaw pomocy naukowych otwierających głowę na to zagadnienie. Podobnie, jak w Twoim filmie mam kartonową camerę obscurę, kilka soczewek, okulary, lupy, przysłony o różnych kształtach. Na końcu wkracza miechowy aparat Tachihara 8x10cala i wszystko, co się w nim dzieje jest już jasne i zrozumiałe. Też mam przygotowane dodatkowe materiały do filmu, jednak nie pomyślałem o tym, aby pokazywać zjawiska w trybie stopniowania parametrów, takich jak ilość otworków, czy elastyczność kształtu pryzmatu. To są genialne ilustracje i szczerze tych pomysłów Tobie zazdroszczę i jednocześnie podziwiam. Ja skupiłem się jedynie na róznicowaniu parametrów, tych zazwyczaj dostępnych w sprzęcie fotograficznym: kształt otworu, wielkość, odległość od płaszczyzny obrazowania. Twój film jest świetny. Będę go polecał uczniom!
Dawno nie widziałem tak interesującego filmu. Mimo, że zajmuję się fotografią, i rozumiem przedstawione tutaj zasady, to naprawdę obejrzałem to z przyjemnością, i chętnie zrobię takie eksperymenty z dziećmi :)
Dziękuję za ten świetny film, dopiero zaczynam zabawę z fotografią i dużo się od Pana dowiedziałem. I oczywiście poznałem ulicę z mojego miasta :) Pozdrawiam.
Właśnie w solarigrafii, szczególnie na początku,zmagałem się z takimi problemami,jakość i wielkość otworka,odległość papieru od niego aby wykonywane zdjęcie było jak najbardziej ostre.Bardzo dobry materiał,wszystko świetnie przedstawione.Łapka leci.
Bardzo dziękuję. Zainteresował mnie Pan solarigrafią. :-) Nie wiedziałem WCALE. Istotnie, parametryzacja wygląda na trudną i specyficzną. Częściowo nawiązując do tematu, mam zamiar zrobić kiedyś materiał o zegarze słonecznym. Na razie mam do tego tylko w miarę duży globus i... "czacha dymi". ;-)
@@czachadymi24 Zachęcam do spróbowania solarigrafii. Czekam i jak widzę po komentarzach nie tylko ja na kolejne filmy.Pozdrawiam i niech dymi jak najczęściej ;-)
To jest genialne! Forma narracji niespotykana w obecnym YT, a tematyka podana w taki sposób, że nie masz się gdzie schować przed skutecznym przyswojeniem tej wiedzy.
Dlaczego taka forma nauki nie istnieje w szkołach? jaki potencjał w młodzieży jest tracony przez to, że ktoś w odpowiednim momencie ich edukacji nie pokazał w taki sposób zagadnienia, które byłoby dla nich przepustką do dorosłości tylko dlatego że zostało podane w formie empirycznej, a nie w postaci wzorów i opisu? Z optyki na fizyce pamiętam tylko rysowanie ogniskowych a i to dosyć mgliście, a ten film wyjaśnił więcej w 16 minut niż cała podstawa programowa w szkole...
Dziękuję, moja fotografia stanie się dużo bardziej świadoma :)
Rewelacja - ten film powinien być obowiązkowym materiałem na lekcjach fizyki.
Dawno nie widziałem tak dobrze pokazanych przykładów z zakresu optyki. Niby człowiek wie, ale jak się to widzi doświadczalnie to umysł się rozjaśnia.
Trochę tęsknie za taką formą filmików naukowych. Bez muzyki, bez rozpraszaczy, bez sztucznego przegadywania, nawet praktycznie bez intro. Od początku lecą konkretne informacje przy prostej ale ciekawej demonstracji wizualnej.
Dokładnie!
Świetny materiał! Jakby nauczyciele się starali jak Ty świat byłby znacznie lepszy
Czuję się jak na lekcji fizyki na której nigdy nie byłem. Zero pierdołowatej muzyczki, zero żebrosubów, reklam, serfszark wipienów z dupy. Do tego ta 100% konkretna narracja i klarowne demonstracje. Niby człowiek wszystko wiedział bo gdzieś tam w podręczniku do fizyki było to narysowane, robi się też zdjęcia i zmienia obiektywy w zależnosci od sceny, ale wiedza tutaj zawarta to czyste złoto. Łapa, sub i chyba odwiedę parę(naście) filmów wstecz ;d
..coś pięknego.W końcu, wiedzieć, zobaczyć, niemal dotknąć, jak TO działa i zrozumieć..świetny film.
Chciałbym pogratulować jakości treści przekazanej w materiale. Mam nadzieję, że to nagranie będzie pokazywane w szkołach na lakcjach fizyki omawiające zagadnienia optyki, a następnie na podstawie tego materiału żeby uczniowie sami robili takie doświadczenia.
Takiego poziomu nie było nawet w programie SONDA. Bardzo dziękuję
Na taki materiał czekałem i czekałem.
Nikt nie był w stanie mi wyjaśnić zagadnienia skupienia obrazu a tu taka perełka i to jeszcze jak wielu zauważa, bez zbędnych animacji, rozpraszaczy. DZIĘKUJĘ
Jestem pod ogromnym wrażeniem pomysłowości w wykorzystaniu tak podstawowych domowych narzędzi by przygotować ten materiał. Niech Pan nie zmienia formy i nie idzie drogą brzdekania, nachalnej ekspresji i ogólnie TH-cam owego syfu.
Nie jest łatwo mnie zaskoczyć , ale tym filmem uzyskałeś moj szacunek
Ten film jest tak dobry, że wróciłem tutaj drugi raz i chce ci napisać że masz potencjał na internetach.
absolutny profesjonalizm w umiejętnościach edukacyjnych!
Świetny materiał! Brakuje takiej dydaktyki w polskich szkołach. Bardzo brakuje...
Stara szkola ,prosty i tani sposob na objasnienie skomlikowanych zagadnien, Powiedzialbym GENIALNE!!!!!!!!!
Rozwala Pan "system"! Niesamowicie czytelna prezentacja. R E W E R A C J A !!!!!
Przeglądam internet w tematach foto wideo myślę że od jakiś 6 lat i to najlepszy materiał na jaki trafiłem jeśli chodzi o optykę! Szacunek nikt tak dobrze i obrazowo jeszcze tego nie wytłumaczył! Czekam na więcej materiałów
Naprawdę dobry materiał, czekam na więcej (np. o przesłonie)!
Bardzo dziękuję za przychylne komentarze do filmu. Mam pewną refleksję. Jeśli ten lub podobny materiał mógłby wspierać szkolną edukację, proponuję i bardzo o to proszę, aby w komentarzach NIE występowała krytyka porównawcza.
Dziękuję. :-) Pozdrowienia. T.S.
Jak miło znaleźć taką perełkę w czeluściach YT :) Bardzo dziękuję za udostępnienie.
Ten materiał jest absolutnie wspaniały! Zrozumiałem może z 15% a i tak dowiedziałem się dużo :)
Panie Tomaszu! To jeden z najlepszych materiałów tłumaczących te zagadnienia jakie dotychczas widziałem!
Szacun za włożoną pracę - świetnie pokazana zasada działania obiektywu.
Niesamowity film. Mega pomysłowy. A już przekrój soczewki zrobiony z żelatyny daje niesamowity efekt. Jestem pod gigantycznym wrażaniem. Mam nadzieję, że nauczyciele fizyki go obejrzą i wykorzystają na lekcjach pokazane tutaj doświadczenia!
Doskonaly materiał przyjemnie się ogląda
O, wreszcie wiem dlaczego zwiększanie przesłony zwiększa też ostrość.
Czekam na materiał o jasności obiektywów.
Fotografuję od 3 lat, dopiero teraz zrozumiałem jak działa sprzęt którego używam codziennie 😄
Świetny materiał. Trudne zagadnienie wytłumaczone w prosty sposób, to jest sztuka.
Super pomysły i proste rozwiązania na pokazanie dość skomplikowanego tematu. Podziwiam
Swietnie wytlumaczone oraz imponujace! Dziękujemy!
No naprawdę czuć ogrom wykonanej pracy. Mam nadzieję, że ktoś odkupi od Pana ten wykład.
Mózg rozwalony, rewelacyjny materiał.
Genialny materiał - super zbiór wiedzy przekazany w idealny sposób, bez zbędnego opowiadania i nadmiernych przymiotników. Internet byłby wiele lepszy, gdyby wszyscy wrzucali tylko takie materiały :)
fajny materiał, wszystko niby wiem w temacie ale zprzyjemnością popatrzyłem. Brawo
Raz w miesiącu takie coś dawaliby na lekcjach fizyki to dzieciaki wracałyby zachwycone z zajęć... Efektem ubocznym byłoby więcej inżynierów na rynku 😉 Super materiał!
Genialne! Dziękuję za znakomity materiał
Dziękuję bardzo za udostępnienie! Dla mnie ciekawa kreacja wideo doskonale przedstawia ten temat w zrozumiały sposób! Niech Twój dzień będzie piękny i wszyscy w sile, zdrowiu i pokoju! Życzę powodzenia i powodzenia!
👍🍀🇭🇺🌞👆
Gratuluję !, jestem z rocznika od którego wymagano wiedzy, logicznego myślenia ale i rozwiązywania problemów na bazie wiedzy zdobytej (nie tak jak teraz gdzie dzieciaki uczy się syntetycznie (bynajmniej nie jest to wina samych nauczycieli), podając łopatą ogromną ilość informacji z której i tak nie umieją korzystać !). Oglądając Pański film i wracając do mojej przeszłości doszedłem do wniosku, że miałem w szkole nauczycieli, pozbawionych tego "daru" jaki Pan posiada !, tj. ogromnej wiedzy, nie mniejszej kreatywności i wyobraźni jak tą wiedzę skutecznie przekazać ... ? :) Życzyłbym sobie i innym właśnie takich jak Pan wykładowców w każdej dziedzinie nauki - pozdrawiam i trzymam kciuki za dalsze sukcesy ! - zachęcam też do dalszej pracy, choć wydaje się ona zabawą dla Pana ?!, jestem po seansie poprzednich materiałów i pozostaję pod ogromnym wrażeniem !
Bardzo dziękuję za przychylny komentarz. Tylko wolałbym go bez "kwasu". Uprzejmie proszę. :-)
21.08.2022: Bardzo dziękuję za dokonanie zmian.
@@czachadymi24 Bardzo proszę się nie obrażać :), nie mam nic do nauczycieli, tym bardziej że trochę ich rozumiem bo mama jest nauczycielem (emerytowanym) i samą specyfikę zawodu znam od kuchni. Jednak moje doświadczenia szkolne, zwłaszcza okresu technikum, nie są zbyt pozytywne ... niestety większość kadry nauczycielskiej sprawiała wrażenie jakby przychodzili do pracy/szkoły za karę ... - pozdrawiam
Wielki szacunek za tak ciekawy film!
Genialne! Wszystko odpowiednio przygotowane i pokazane. Wiedza teoretyczna często szybko umyka w głowie, natomiast takie poglądowe jej przekazanie, zostanie znacznie na dłużej. Szacunek za pracę i wyjaśnienie każdego zagadnienia.
Kawał dobrej aby nie powiedzieć fantastycznej roboty rzeczy oczywiste a siedziałem jak wryty / raz jeszcze dziękuje i zachęcam do kolejnych / Pozdrawiam .
Tomek mistrzostwo świata. Spróbuję to doświadczenie pokazać w domu dziecią.
Czekam na następne filmy.
Dzięki Irek. Cieszę się. Pozdrowienia. :-)
Wspaniały materiał. Sporo przejrzałem i ciężko znaleźć na polskim yt dobre materiały o fotografii, dobre czyli takie bez zbędnego pitolenia o niczym, lania wody, sztucznego przedłużania i bez błędów merytorycznych oraz takie, gdzie osoba tłumaczy daną kwestię zwięźle, logicznie i bez zawiłości. Dzięki za Twoją pracę.
Niby wiedziałem jak działają moje obiektywy ale tutaj przedstawiony materiał jest naprawdę dla wszystkich, którzy nawet się nie interesują fotografia. Świetne to było naprawdę. Wciągnęło i nie wiem kiedy się film skończył.
Genialny materiał. Nie jestem fotografem, ale dopiero teraz zrozumiałem o co chodzi w ogniskowych.
Genialny film, oglądałem różne filmy zagraniczne na ten temat ale tem ma najlepsze przykłady
Niesamowity sposób przekazywania informacji. Bez opinii, śmieszkowania i odbiegania od tematu. Treści po prostu wchodzą jak w gąbkę. Po jednym filmie obejrzałem całą resztę i jestem pod wrażeniem, pełen szacunku. Będę kibicował w oczekiwaniu na kolejne materiały.
Fantastycznie zrealizowane! Prosimy o więcej :)
aż wstrzymałem wszystko co robię i skupiłem się tylko na filmie. Mało co potrafi teraz przykuć tak moją uwagę :O
Bardzo dobry film. Trochę przydługi. Świetny dla eksploratorów. Przy mniejszej ilości wariantów wpływu soczewki na obraz gotowa lekcja fizyki na poziomie średnim. Brawo!
Dawno nie wiedziałem tak merytorycznego filmu
Genialne, dziękujemy!!!
Myślałem, że wiem, jak działa obiektyw, ale dopiero teraz myślę, że wiem jak działa obiektyw.
Gdybym tylko miał w szkole w taki sposób przedstawianą fizykę ... :/ tak to teraz ochoczo nadrabiam materiały będąc po trzydziestce.
Sztos materiał dzięki wielkie :)
Wspaniały materiał! Trafiłem przez przypadek ale jestem pod ogromnym wrażeniem wykonanych eksperymentów!
Genialnie wytłumaczone podstawy obiektywów! Z tą wiedzą można jeszcze bardzziej świadomie fotografować, a nawet też już wiem od czego są zależne kształty punktów świetlnych w bokeh.
Genialny materiał, dzięki!
Kawał świetnej roboty. Jestem pod wrażeniem. Dziękujemy!
Dziękuję za wykonaną przez Pana pracę. Jest subskrybcja i kciuk do góry.
Genialny film i sposób przedstawienia wiedzy!
Doskonale wytłumaczone, jestem w szoku
Dzień dobry, dziękuje za ten film bardzo merytoryczny i znakomicie wszystko wytłumaczone w przystępny sposób nawet dla laików. Jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas na wykonanie filmu.
Super demonstracje! Dzieki i zycze inspiracji do kolejnych produkcji.
Panie Tomaszu, gratuluję rewelacyjnego materiału! Uczę techniki audiowizualne na szkockim koledżu. Mam zamiar dodać angielskie napisy do Pana filmu i używać go na moich lekcjach. Rewelacja!!!
Materiał jest intensywny i wymaga koncentracji. Będzie ciężko czytać i oglądać. A może Pan pomoże przekładając udostępniony pełny tekst? Wtedy ja, choć może kiepsko, przeczytałbym opis jako Pana angielską wersję, zmontował i opublikował wersję EN. Ten materiał nie zarabia kasy, stąd moja śmiała propozycja. Pozdrowienia. T.S.
materiał jest intensywny ale sposób pokazania tego jak to wszystko działa jest taki, że mózg włącza się w tryb "skup się żeby nie uronić ani słowa" ;)
Grubo pocisnieta teoria. Jestem pozamiatany. To bylo swietne!
Raczej grubo pocisnieta praktyka. Teoria powstawania obrazów w obiektywach opiera się w ogólności na matematycznych transformacjach macierzowych:)
super film, bardzo ciekawe wizualizacje
Świetne omówienie zasad działania obiektywu na podstawie doświadczeń. Materiał jest spójny, bardzo przyjemnie się go ogląda i bez problemu można wytrwać do końca.
No fenomenalne przedstawienie tematu . 👍👍👍
Świetny materiał! Dziękuję za niego :)
Świetny materiał. Rzetelnie przedstawione i czytelnie, obrazowo wyjaśnione działanie obiektywu. Dziękuję!
Dziękuję, pozdrawiam serdecznie.
Genialne !
Dzień dobry Tomasz. Pozwolę sobie pokazywać ten film na kursach fotograficznych które zdarza mi się prowadzić. Świetnie pokazane zagadnienie optyki w fotografii. Wykonałeś kawał dobrej roboty, a przez to, ze jest to podane w tak prosty i przejrzysty sposób, staje się lepiej przyswajalne.
Mega ♡♡♡ podziwiam, i duzo sie nauczylem. Subskrybuję po więcej.
Fantastyczna sprawa. Bardzo dziekuje, tak przystępnie podanej wiedzy nie spotkałem jeszcze w sieci. Wspaniała praca!
Piękny materiał. Wszystkie te eksperymenty powinny się odbywać na lekcjach fizyki w liceum.
Myślałem, że będzie to coś zrobionego na szybko ale chyba zostanę na dłużej. Ciekawa sprawa :D
Doskonale zrobiony materiał. Chciałbym się dowiedzieć jaką rolę pełnią poszczególne soczewki obiektywu stało ogniskowego i z zoomem.
Sorry. Nie pomogę. Nie jestem specjalistą od tego typu optyki. Może jest coś o tym w necie. Poszukam, poczytam. To co planuję raczej pozostanie na poziomie edukacyjnym szkolnym i nie będzie eksperckie. Pojawi się kiedyś materiał o prostych układach optycznych. W zakresie obiektywów pewnie głównymi celami są: duża jasność i najlepsza jakość przy dużym otworze, w tym redukcja różnych rodzajów zniekształceń (aberracji) + inne czynniki. Ani soczewkowa zawartość obiektywu, ani ich kształt nie wynika tylko z kilku wzorów, ale bardziej z numerycznych rozwiązań układów wielu równań, kolejnych przybliżeń i wielu lat doświadczeń. Wyniki i pomysły mogą być tajemnicą producenta. Pozdrowienia.
Super materiał, wszystko bardzo przystępnie wyjaśnione
Materiał jest po prostu świetny !
Jestem instruktorem i nauczycielem fotografii w zawodówce. Z uwagi na to, że sam kiedyś, za młodu rozwaliłem jakiś miechowy aparat, aby zobaczyć jak powstaje obraz postanowiłem, że przygotuję dla uczniów i kursantów zestaw pomocy naukowych otwierających głowę na to zagadnienie. Podobnie, jak w Twoim filmie mam kartonową camerę obscurę, kilka soczewek, okulary, lupy, przysłony o różnych kształtach. Na końcu wkracza miechowy aparat Tachihara 8x10cala i wszystko, co się w nim dzieje jest już jasne i zrozumiałe. Też mam przygotowane dodatkowe materiały do filmu, jednak nie pomyślałem o tym, aby pokazywać zjawiska w trybie stopniowania parametrów, takich jak ilość otworków, czy elastyczność kształtu pryzmatu. To są genialne ilustracje i szczerze tych pomysłów Tobie zazdroszczę i jednocześnie podziwiam. Ja skupiłem się jedynie na róznicowaniu parametrów, tych zazwyczaj dostępnych w sprzęcie fotograficznym: kształt otworu, wielkość, odległość od płaszczyzny obrazowania.
Twój film jest świetny. Będę go polecał uczniom!
Rewelacja. Oglądałem z zaciekawieniem i wielką przyjemnością
Bardzo pouczajace tresciwe i 100% cukru w cukrze, bez żadnej sciemy. Gratuluje, subskrybuje, polecam. Dziękuję.
Świetny film. Dziękuję.
Wszystko już napisano w komentarzach. Dzięki i wielkie brawa.
W formie idealne dla dzieci i młodzieży , podobnie mialem tłumaczone na „kółku fotograficznym”. Takich rzeczy więcej. Kibicuje
Dawno nie widziałem tak interesującego filmu. Mimo, że zajmuję się fotografią, i rozumiem przedstawione tutaj zasady, to naprawdę obejrzałem to z przyjemnością, i chętnie zrobię takie eksperymenty z dziećmi :)
kapitalnie wyłożone!
Świetnie wyłożona wiedza, dziękuję.
Dziękuję za ten świetny film, dopiero zaczynam zabawę z fotografią i dużo się od Pana dowiedziałem. I oczywiście poznałem ulicę z mojego miasta :) Pozdrawiam.
Sztos. Żeby zrobić taki film trzeba wiele czasu na zrobienie zdjęć z tego wszystkiego a potem jeszcze montaż. Pozdrawiam i dziękuję za film. :)
Właśnie w solarigrafii, szczególnie na początku,zmagałem się z takimi problemami,jakość i wielkość otworka,odległość papieru od niego aby wykonywane zdjęcie było jak najbardziej ostre.Bardzo dobry materiał,wszystko świetnie przedstawione.Łapka leci.
Bardzo dziękuję. Zainteresował mnie Pan solarigrafią. :-) Nie wiedziałem WCALE. Istotnie, parametryzacja wygląda na trudną i specyficzną. Częściowo nawiązując do tematu, mam zamiar zrobić kiedyś materiał o zegarze słonecznym. Na razie mam do tego tylko w miarę duży globus i... "czacha dymi". ;-)
@@czachadymi24 Zachęcam do spróbowania solarigrafii. Czekam i jak widzę po komentarzach nie tylko ja na kolejne filmy.Pozdrawiam i niech dymi jak najczęściej ;-)
gruntowna wiedza, rewelacyjny materiał
Rewelacja! Czekam na więcej ;)
Świetny materiał.
Fenomenalny materiał
Napracowane. Super materiał.
Bardzo merytoryczny film