Jeśli nie my, to kto? Jeśli nie dla siebie, to dla kogo? Programy antydyskryminacyjne (11/58)
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 24 พ.ย. 2024
- _______________
Jeśli nie my, to kto? Jeśli nie dla siebie, to dla kogo? Programy antydyskryminacyjne jako narzędzie zmiany społecznej
Julia Chimiak, Dagmara Mańka-Wizor, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
_______________
Muzeum Okręgowe w Toruniu, przy wsparciu uznanych ekspertów oraz organizacji i instytucji muzealnych, tworzy od 2022 r. stałą platformę dyskursu, wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie funkcjonowania i zarządzania muzeami oraz opieki nad dziedzictwem artystycznym, historycznym, technicznym i naukowym.
Począwszy od roku 2022, kiedy to odbyła się pierwsza edycja konferencji „Nowoczesne muzeum - relacje i narracje”, w sekwencji dwuletniej, odbywają się kolejne jej odsłony skierowane do szeroko pojętego środowiska muzealnego, a także przedstawicieli ośrodków akademickich i naukowych zajmujących się problematyką dziedzictwa, czy też służb państwowych i samorządowych odpowiedzialnych za opiekę nad dziedzictwem kulturowym. Efekty tych spotkań publikowane są w punktowanych materiałach pokonferencyjnych.
Konferencja została zaprojektowana w ten sposób, by jej uczestnicy debatowali o bieżących, najważniejszych zagadnieniach dotykających obecnie muzealnictwo oraz rozmawiali o przyszłych kierunkach jego rozwoju, wypełniając tym samym przestrzeń dotąd niezagospodarowaną, a tak potrzebą dla ww. środowisk.
Druga z zaplanowanych konferencji cyklu pt. „Nowoczesne muzeum - relacje i narracje 2” odbyła się w dn. 4-6 września br. w toruńskim Ratuszu Staromiejskim, a zaprezentowanych na niej zostało niemal pięćdziesiąt wystąpień, w dwóch formatach - 15-minutowych referatów i 5-minutowej prezentacji, w ramach dziewięciu sesji tematycznych.
Zachęcamy do zapoznania się z zarejestrowanymi wystąpieniami i dyskusjami.
_______________
▶️ FACEBOOK: / muzeumokregowewtoruniu
▶️ INSTAGRAM: / muzeumtorun
▶️ X: x.com/MuzeumTorun
▶️ STRONA WWW: muzeum.torun.pl/