Kde sa oplatí sporiť si na dôchodok?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 28

  • @martinkiss9065
    @martinkiss9065 ปีที่แล้ว

    A ako to funguje pri živnosti s dôchodkovým sporením?

  •  4 ปีที่แล้ว +1

    Poučné, prehľadné.

  • @tomaspollak
    @tomaspollak 3 ปีที่แล้ว

    Cize ked ma niekto vysoky prijem tak aj ked odvadza cast do 2. piliera tak aj to znizene percento je v absolutnej sume dostatocne, aby mal napr. aj maximalny dochodok z 1. piliera a 2. pilier je defakto bonus o ktory by prisiel kedze 1. pilier je socialny? Hovorilo sa, ze 2. pilier je vyhodny prave pre vyssie zarobkovo cinne osoby. Je to tak?

  • @coper137
    @coper137 3 ปีที่แล้ว +4

    Stat vam berie kazdorocne ca 50% platu,
    ak by sme na SK namiesto platenia dane investovali, napr. 400 eur mesacne, tak po 40 rokoch a pri vynose 6%
    mate ca 750 000 eur a vas rocny, 6%-ny rocny vynos by bol teoretickych 45 000 eur/rok
    a navrch, v pripade smrti, rodine zostava investicia.

  • @anezkacmelikova2049
    @anezkacmelikova2049 2 ปีที่แล้ว

    Mohl byste osvetlit v nejakem dalsim videu, jak by mela vypadat duchodova reforma? Politici se tomu vyhybaji,protoze to bude nepopularni krok. Diky

  • @zvolenboss
    @zvolenboss 3 ปีที่แล้ว

    A čisto informačne, živnostník ktorý celý život neodvádza nič do sociálnej poisťovne nemá nárok na žiadny dôchodok, alebo je tam nejaký minimálny?

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      Odvádzať bude, ale minimum. Záleží od toho kolko rokov bude mať odpracovaných, ale platí si minimálne odvody, čiže bude mať nárok len na minimálny dôchodok...

  • @stanislavkocur3408
    @stanislavkocur3408 ปีที่แล้ว

    Nerozumiem, o čom tu hovoríte. Vôbec to nechápem 😂

  • @MrSherhi
    @MrSherhi 4 ปีที่แล้ว

    k tym "nizkym poplatkom, lebo ich reguluje stat": preco porovnanie s komercnym podielovym fondom? ved je to vedecky preukazane ze podielove fondy sa na ETF nechytaju a ETF ma stoja 0,1% rocne...slovenske dochodkove fondy si aj za taketo ETF uctuju nasobne viac a stat im to toleruje
    ale beriem, ze bezny obcan je v podstate financne negramotny a ani nepochopi o com pisem...na slovensku je asi len par desiatok ludi, ktori sa realne investovaniu na dochodok rozumeju :(

    •  4 ปีที่แล้ว +1

      Záleží v akej rovine sa o tom bavíme. ETF ka mimo II.piliera môžu zhltnúť 0,1 až 0,5% ročne a okrem toho môžu mať vstupný poplatok. Samozrejme záleží cez koho sa investuje. Pri druhom pilieri bude rozhodovať výkonnostný poplatok. Každopádne, bavíme sa o tom, že či chcem z 18% dať niečo do druhého piliera alebo ich odvediem do prvého, pričom možnosť neodviesť tieto odvody, nie je na stole :)

    • @MrSherhi
      @MrSherhi 4 ปีที่แล้ว

      ​@ mal som na mysli klasicke velke sirokospektralne ETFka (napr. vanguard total world stock ma expense ratio 0,08% a ma tam cca 8500 najvacsich firiem), kupit si to cez brokera zvladne kazdy kto pouziva obycajny internet banking....pri takomto porovnani su vseobecne akekolvek slovenske podielove fondy vyslovene uzera na financnych analfabetoch (oni aj tak len akousi magiou pozliepaju dokopy 10-15 ETFiek do jedneho produktu, nejako dosiahnu este aj horsi vysledok ako benchmark a pytaju za to nekrestanske peniaze) a stat to v druhom a tretom pilieri podporuje...proste niekto tlaci lacny zisk sukromnym firmam namiesto pre obcana urcite lepsieho systemu na sposob USA, ze kup si co chces kde chces a dostanes urcite danove zvyhodnenie...
      prvy vs. druhy pilier je asi taka diskusia, ze v prvom pilieri hadzem v podstate skoro vsetky svoje peniaze do kanala a v druhom pilieri oproti lepsej trhovej alternative prichadzam za 30 rokov o nejakych 30% vynosov....netvarme sa, ze druhy pilier je teda nejake terno ;) je to lepsie ako dratom do oka, site na mieru par sukromnym spolocnostiam ale urcite by to mohlo byt cele nastavene lepsie...tvrdit teda, ze su tam nizke poplatky vdaka statnej regulacii je dost nepresne, tu neakceptujem porovnanie so slovenskymi podielovymi fondami ked ja ako slovensky obcan mam zo Slovenska pristup k celosvetovym lacnejsim moznostiam

    •  4 ปีที่แล้ว +3

      @@MrSherhi Dobre tak inak, bavíme sa tu o tom, či niekto pôjde do správcovskej spoločnosti a nechá jej peniaze aj za to, že on nič iné nemusí riešiť. Či naopak nad tým strávi mesačne, ročne xy času, musí tomu rozumieť, chápať a pod. Pre lepšie pochopenie, ja tiež nie som automechanik a auto si nechám opraviť v servise, aj keď by som sa to mohol naučiť a opraviť si ho sám. Tu platí stará známa poučka, nákladov obetovanej príležitosti.
      Ja riešim bežného občana, ktorý sa asi bude rozhodovať medzi 2.pilierom a správcovskou spoločnosťou, prípadne môže skúsiť brokera keď chce a je ochotný sa učiť.

    • @MrSherhi
      @MrSherhi 4 ปีที่แล้ว

      @ nie o tom sa nebavime, to je len zahmlievanie ludi, ktori tomu nerozumeju a predstavuju si priebezne obchodovanie ako vo filmoch z wall streetu...proste kupim akcie a neriesim (bavime sa o dochodku), staci kupit raz rocne (v USA na to maju aj podielove fondy s celkovymi rocnymi nakladmi mozno 0,3-0,5% napr. nejaky "retirement 2060-65" podla toho v ktorom roku clovek ide do dochodku)...ked tymto moznostiam nerozumiete tak nesirte nepravdivu informaciu, ze slovensky druhy pilier je lacny vdaka vlade...je to totiz naopak, je to cista ryza zakonom posvatena a vynosy nezodpovedaju takej cene

    •  4 ปีที่แล้ว +8

      @@MrSherhi Jop :) stále môžte nepozerať tento kanál, ktorý Vám vláda nenakazuje pozerať a založiť si vlastný a učiť ľudí :)
      A stále ste nepochopili pointu. Ako občan SR mám možnosť platiť zo sociálnych odvodov do prvého alebo druhého piliera. INÁ možnosť tu nie je, teda aby ste pochopili, nie je možnosť neodviesť tých 5-6%. Stále platí o čom je tento kanál, poskytnúť základné info o tom čo sa ľudom nechce hľadať. To že nájdete lepšiu Škodovku na trhu, okej, založte si poradenskú spoločnosť, konzultujte atď :) môžte si na tom založiť biznis :)
      Pekný deň prajem !

  • @robertbilka1542
    @robertbilka1542 3 ปีที่แล้ว

    V dlhovej ekonomike (kde peniaze vznikajú ako dlh v súkromných komerčných bankách), tak je akékoľvek sporenie na dlhšie obdobie (cca 30 a viac rokov) matematický nezmysel, a drvivá väčšina ľudí dostane ďaleko ďaleko menej, než do úspor vkladali, ak vôbec niečo dostanú. Teda bavíme sa o "druhom pilieri" a nie o "dôchodkovom pripoistení".
    Dôvod/vysvetlenie:
    Ktorá firma by si požičala za drahý úrok (úrok centrálnej banky + úrok/zisk/náklady DSS + úrok/zisk sporiteľa + inflácia) v súkromnom dôchodkovom sporení, ak si môže vziať temer bezúročný úver (úrok centrálnej + úrok/zisk/náklady komerčnej banky) priamo od banky? No len taká, ktorej banka nechce požičať, pretože sa obáva že by to nesplatila = rizikové firmy.
    Súkromné dôchodkové sporenie zatiaľ nikde na svete nefungovalo viac ako 30 rokov, vždy zbankrotovalo, keď sa viac a viac sporiteľov časom zmenila na dôchodcov/poberateľov), alebo ich zachránili štáty.
    V dlhovej ekonomike je jediná možnosť priebežný systém.
    A vďaka dnešným technológiám, keď tovary a služby z roka na rok reálne zlacnievajú, a do pár rokov AI a robotizácia zabezpečí obrovský prebytok služieb a tovarov, tak aj keď stúpa počet dôchodcov, a klesá platiteľov v priebežnom systéme, platitelia bez najmenších problémov uživia obrovský počet dôchodcov a to z menšieho objemu peňazí.