Polonez czy chocholi taniec - co Polakom w duszy gra?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 พ.ย. 2024
  • Klub Absolwentów UW zaprasza na 1. debatę 3. edycji cyklu „Widoki na przyszłość” pt. Polonez czy chocholi taniec - co Polakom w duszy gra? Edukacja muzyczna jako zapomniany element spójności społecznej.
    Czy państwo powinno opiekować się repertuarem i tworzyć opowieść o polskim muzycznym dziedzictwie? Czy do promocji kraju potrzebujemy więcej Ślaska i Mazowsza czy raczej Pendereckiego? Powojenna presja na „użycie” motywów ludowych zniechęcała wielu artystów do sięgania do muzycznej kultury wiejskiej - jak to się stało, że ci którzy w końcu zaczęli to robić (jak Górecki czy Kilar) osiągnęli międzynarodowy sukces? Czy ustalony odgórnie procent polskiej muzyki w mediach jakkolwiek działa na rzecz kultury polskiej? W jakim stopniu możemy czerpać z ludowej tradycji, nie traktując muzyki i tańca jako skansenu? Jak tworzyć lub odtworzyć coś co może być źródłem takiej inspiracji? Skąd bierze się wielkomiejska moda na kursy oberków i białego śpiewu? Jak sprawić, abyśmy wszyscy grali i śpiewali, traktując to jako zajęcie wspólnotowe, tak jak ma to miejsce w przypadku narodów traktujących muzykę i taniec tożsamościowo - na równi z językiem?
    Paneliści:
    prof. dr hab. Piotr Dahlig, kierownik Zakładu Etnomuzykologii w Instytucie Muzykologii Wydziału Historycznego;
    Klaudia Niemkiewicz, doktor kulturoznawstwa, etnolożka, badała folklor pieśniowy Kurpiów, Lubelszczyzny, Mazowsza, ukraińskiego Polesia, Kijowszczyzny i Połtawszczyzny, sama od 1999 roku praktykuje śpiew tradycyjny. Autorka rozprawy o przyswajaniu wiejskich tradycji muzycznych oraz szeregu artykułów poruszających temat miejsca muzyki tradycyjnej we współczesności a także etyki badań terenowych i bycia w terenie;
    Piotr Zgorzelski, warszawiak, etnolog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, tancerz, animator kultury, juror podczas konkursów tańca tradycyjnego, inicjator odrodzenia polskich tańców tradycyjnych w formach niescenicznych.

ความคิดเห็น •