МУЛЧИРАНЕ и ЗАСЯВАНЕ на краставици и тиквички

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ส.ค. 2024
  • Специални благодарности на членовете на канала!💚
    Elena Kostadinova
    simeon
    Михаил Ковачев
    Румяна Дамянова
    Elena Vasileva
    Биляна Павлова
    Eleonora Ivanova
    Antonia Tchiftchian
    Neli Vasileva
    Stanislav Varbanov
    Приятно гледане! 💚💚💚
    ► Ако харесвате това видео, абонирайте се за канала на Garden Utopia.
    ► Можете да станете членове на канала с натискане на бутона, който е разположен точно до бутона за абониране / @thegardenutopia
    ► Последвайте страницата ми във Facebook / thegardenutopia за красиви снимки от градината.

ความคิดเห็น • 46

  • @user-cy5rp9gr4g
    @user-cy5rp9gr4g 3 หลายเดือนก่อน

    Благодаря, изключително, полезна и интересна информация. Бъди здрава. Следвам те с интерес .

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  3 หลายเดือนก่อน

      Благодаря за подкрепата! 💚💚💚

  • @user-cg3px5xh5b
    @user-cg3px5xh5b 4 หลายเดือนก่อน +2

    Сърдечно благодаря!Безценни съвети!Бог да ви благослови!

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  4 หลายเดือนก่อน +1

      Благодаря, Вас също! 💚💚💚

  • @user-il1nd6dz7g
    @user-il1nd6dz7g 4 หลายเดือนก่อน

    Благодаря!

  • @vasilbelishki2419
    @vasilbelishki2419 4 หลายเดือนก่อน

    Евала още един път!!!!❤👋👋👋👋👋👋

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  4 หลายเดือนก่อน

      Благодаря!💚💚💚

  • @user-wu9zm9sq1s
    @user-wu9zm9sq1s 4 หลายเดือนก่อน +1

    Супер сте! Благодаря😊

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  4 หลายเดือนก่อน

      Благодаря също! 💚💚💚

  • @sisolina1
    @sisolina1 4 หลายเดือนก่อน +2

    Супер😊Вече се почва със засяването в градината.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  4 หลายเดือนก่อน

      Да, поне има нещо положително от това ранно затопляне :)

  • @milkamarkova1049
    @milkamarkova1049 4 หลายเดือนก่อน

    Благодаря, желая успех. Само споделям, крокодилки сея вече две години. Вадих си семена, получава се добър разсад, като се има предвид, че никак не съм добра в събирането на семена. Някак не ми е "моето", но се старая да попълня видове, които мога да засявам със семена, събирани от моята градина. Чакам Ви с нетърпение и гледам с удоволствие. Има какво да науча и ми е приятно.❤

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  4 หลายเดือนก่อน +1

      Сърдечно благодаря за споделения опит, много ми е полезно! Мен също не ме бива при събирането на семена, но ми се иска да имам повече директни сортове. Малко се пренаситих последните години от толкова много сортове и надписване на всичко :) Не че нямам 3 кутии със семена, но се насочвам към повече събиране от собствената градина. Благодаря за подкрепата! 💚💚💚

  • @vasilkarasheva9319
    @vasilkarasheva9319 4 หลายเดือนก่อน +2

    Благодаря ти Деси.❤

  • @user-rc7nf7zr6p
    @user-rc7nf7zr6p 4 หลายเดือนก่อน +1

    Благодаря.

  • @shinageorgieva2455
    @shinageorgieva2455 4 หลายเดือนก่อน +1

    Чудесно видео Деси и много полезно. И аз от години праввя, като теб с картони и всяка година си правиме компос от окосената трева, троскот и други растителни отпадъци 😊 И всяка пролет си го разнасям в графината в която садя или засаждам зеленчуци.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  4 หลายเดือนก่อน

      Благодаря! 💚💚💚 Компостът е злато за градината :)

  • @biserlozev1745
    @biserlozev1745 3 หลายเดือนก่อน

    Здравейте отново (аз съм мик(р)оризата 😊)
    Продължавам да дълбая темата (вече две години). Прилагам (по-скоро експериментирам) наученото (за чисто отглеждане) в ограничени (бих казал микро-) територии на селото на съпругата (нямам градина). Нейните родители са скептици относно безоранно земеделие. Има резултати и тъщата започна да се вслушва, но донякъде 😊.
    Това, което научих и опитах (за плодородието на почвата):
    - разпадащи се паднали дървета/клони (от ГОРАТА!!!!) - за предпочитане от по-плътна дървесина (дъб, бук, ясен . ) Почти винаги е съпътствана с гъби - това е невероятен бонус!
    - угниващи листа (долните слоеве - т е. от миналата и по-миналаата година)
    И в двата варианта почти сигурно ще се сдобиете с устойчиви щамове на триходерма (дори и да не се вижда с просто око). Микориза не може да не видите.
    - в повърхностния угнил слой намерете питателните корени (на големи, здрави дървета) и вземете МАЛКО от тях. Те са като гирлянди - ситни с полепнали колонии микроорганизми.
    - малко плевели (например коприва) - изберете отличаващи се екземпляри и по възможност с КОРЕНИТЕ! (коприва може да намерите и във вашата градина, но с нея няма да внесете НОВИ микроорганизми - само вашите "аборигени").
    ...
    Това са част от най-важните съставки, които бихте могли да внесете. Идеята е да увеличите разнообразието на микроорганизмите (създавайки им благоприятна среда за развитие и размножаване).
    Някои ще се притеснят от "придобиване" на патогени. И те са необходими за изграждане на имунитет на растенията. Важно е да се създаде многообразие и БАЛАНС. Тогава патогените ще присъстват, но няма да доминират (просто ще си "знаят мястото").
    ...
    Смея (вече 😊) да не съм съгласен относно плевелите (че сбиват почвата). Напротив - помагат Ви (имат мощни корени и пробиват надълбоко, разхлабват. Те са част от гениалната мисъл на Природата.
    ...
    Във вашия случай (при мулчирането) Вие целенасочено или случайно комбинирате двата ключови елемента - въглерод (с картона) и азот (със заешката тор, ПРЯСНО окосената трева и затиснатата растителност).
    Опитайте примерно на половин-един кв. м. (картон, разпадаща се дървесина, гъби, угнили листа от мощни дървета, корени с "гирлянди", върху тях дробени клони, прясна тор (ако имате възможност малко от зърноядни и тревопасни животни), трева. В началото полейте малко (микроорганизмите се нуждаят от влага). Ако намерите МАЛКО иглолистен разпад - би било плюс.

    • @biserlozev1745
      @biserlozev1745 3 หลายเดือนก่อน

      Леко "повдигнах завесата"
      Опасявам се да не "замърсявам" канала Ви.
      Ако съм нарушил някакви етични норми - моля да изтриете коментара ми.
      А ако има интерес - бих могъл да споделя още ценна (не само според мен) информация, както и източниците.
      Здраве и късмет!
      (Не гоня материален интерес! Целта ми е да разпространявам информация БЕЗПЛАТНО (както аз съм я получил) )

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  3 หลายเดือนก่อน

      Здравейте отново! Абсолютно съм съгласна с написаното от Вас и благодаря за ценната информация в коментар - надявам се да е полезна за много хора. Ще допълня, че с малко количество горска почва може да се прави настойка за поливане, която също обогатява почвата с микроорганизми. Ивайло Иванов от Храна от село мисля беше споделял на български как се получава (ако някой се интересува да потърси). Методът с настойка мисля е полезен за хора, които не могат да носят/транспортират по-големи количества или не могат да дробят клони поради липса на техника. Надявам се в бъдещи видеа да мога да покажа и този метод.
      При мен всичко опира до удобство и материали, с които лесно се снабдявам - поради липса на много време за градинарство, не мога да вдигам много тежко, нямам транспорт за по-обемни/тежки товари и прочие :) Комбинацията от тор, картон и трева не е случайна - както посочвам в някои видеа, така се прави "компост на място". Тепърва ще комбинирам и със слама и пилешки тор, понеже имаме вече 6 кокошки. Както и смятам да добавям много ситно дробен дървен материал вместо картона, тъй като има съображения относно веществата, използвани за преработването на картоните. Да се елиминира и този фактор с потенциално не съвсем полезно влияние.
      Относно плевелите и корените - бих казала, че природата просто не оставя гола почва. Това е най-големият аргумент (според мен) против обръщането и орането. В природата всяко място с гола почва веднага се покрива с някакви растения, за да се предотврати ерозия и като цяло загубата на тази почва. Бих препоръчала засяване на сидерати вместо оставяне на произволни плевели. С подбрани сидерати човек може да постигне определени цели - обогатяване с азот например, вместо просто да се оставят всички плевели. Освен това аз лично предпочитам да имам възможно по-малко плевели. Пречат ми на удоволствието в градината. А все пак е важно да се наслаждаваме на "плодовете" от труда си.
      Надявам се все повече хора да изпробват и да се убеждават лично в ползите от мулчирането, засяването на сидерати и най-вече липсата на обръщане и оране. Приложението на методите за регенеративно земеделие изглежда различно при всеки, но това е и хубавото според мен - всеки да намери своя начин с материалите, до които има достъп.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  3 หลายเดือนก่อน

      Изтривам само коментари с обиди. Приемам всяка критика, а във Вашия случай споделяте много полезна информация и то от личен опит. Така че няма никаква причина да трия коментар. С удоволствие можете да споделите каквато искате информация, надявам се много хора да прочетат и да се възползват от ценните съвети. А евентуално и да направя видеа по някои от тези теми, когато имам повече обработваема площ за зеленчуци и плодове. Моята цел също е безплатно да споделям изпробвано, научено, направени грешки и изводите от тях. С разрастване на канала единствено бих имала възможност да помагам на повече хора, евентуално с повече време за допълнителни видеа. Още съм много далеч от подобен успех, ако изобщо се случи - градинарството, особено при декоративни видове, далеч не е сред най-популярните теми в TH-cam :) Но също винаги ще споделям колкото и каквото мога, с надежда да е полезно за някого. Благодаря Ви!

    • @biserlozev1745
      @biserlozev1745 3 หลายเดือนก่อน

      ​​​@@thegardenutopia,
      И аз Ви благодаря!
      Пуснахте ме на няколко писти 🙂
      Разтворът на горска почва (изт. Ивайло Иванов, "Храна от село" (абонат съм от създаването на платформата)) е един от ценните торове, които можем да си направим сами. Ценен източник, но не всеки има достъп (достъпът до платформата е платен). Аз лично научавам много, но основно е насочен към прилагане на работещ бизнесмодел с оранжерии. А мен (предполагам и други обикновени хора) ме интересува отглеждането на открито за лични нужди.
      ...
      "ситно дробен дървен материал вместо картон" - дробилката я ползвате за сравнително зелени/свежи клони. Ако веднага използвате чипса (вместо картон) ще се лишите от въглерода (на картона) и ще увеличите азота (ще лишите и червеите от тяхното "гурме"). Не се притеснявайте от съставките на картона (с изключение на лепенките), микроорганизмите си знаят работата (даже и плоскости за мебели разграждат).
      ...
      Плодородната почва "не подбира" какво ще изхранва (цветя, зеленчуци, храсти, овошки..)

    • @biserlozev1745
      @biserlozev1745 3 หลายเดือนก่อน

      ...
      Компостирането - има противоречиви мнения. Една от критиките е, че се губи много енергия. При развиването на високи температури (около 70°) оцеляват много малка част от микроорганизмите (т.нар. термофили). Като цяло - загуба на време. Но ако има свръх наличности от органика - по-добре е компостиране, отколкото изгаряне или изхвърляне
      Вие прилагате по-добрия (според мен) вариант - директно в лехата.
      Аргументите, че при компостирането се "изгарят" семената на плевелите не са напълно състоятелни. Семената им "дремят" в различните слоеве на почвата и чакат подходящи условия, носят се по въздуха, пренасят се чрез птиците (през стомашно-чревния им тракт)... Все пак - всеки има право на избор. Признавам - бях започнал да събирам палети и да умувам как да го направя (функционално и естетически)😊. След разширяване на кръгозора (търсене, съпоставяне, анализиране на още информация) зарязах проектите 😊

  • @MANDMK
    @MANDMK 3 หลายเดือนก่อน

    Здравейте, имам 2 въпроса. 1. Как краставиците ви оцеляват ако ги садите на 4 април? Моите всички загинаха, а ги засадих на 20 април :D
    2. Пробвали ли сте да садите сладки картофи? И ако да - какви са резултатите?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  3 หลายเดือนก่อน

      Здравейте! Голямо значение има температурата. Принципно краставици, тикви, тиквички и други доста топлолюбиви растения се сеят най-рано две седмици преди последна вероятност за слани и температури близо до нулата. Под сеене в случая имам предвид директно в почвата на градината. Може да се направи и разсад, който да се отглежда вътре и при затопляне и температури трайно около и над 10 градуса да се прехвърли и засади в градината. Тази година имаше бързо затопляне, затова засях краставици в началото на април. Други години съм сяла чак към края на април. Покривах моите с половинки туби вечер, още след засяването. Така ги предпазвах от охлюви и от евентуални по-студени температури нощем, въпреки че не е имало големи спадове след засяването им. Не знам защо са загинали Вашите, причините може да са много.
      Сладки картофи досега не съм отглеждала.

  • @MilenIvanov-st4uw
    @MilenIvanov-st4uw 3 หลายเดือนก่อน

    Увлекателно обяснявате :) всяка година си казвам,че следващата ще мулчирам и не го правя от страх да не се развиват гъбички в мулча, въпреки че ползвам 3-4 микробиални тора с фунгициращи свойства и бактериални!Не знам кога ще се престраша да ползвам мулч!Тази година за първи път ще заселя бактерии на 1 от градините ми, 3 са общо на разстояние от няколко километра една от друга, които да убиват вредителите по домата и пипера, става въпрос за едрите вредители като нощенка и тута абсолюта!За дребните ползвам натуралис почвено и НимАзал листно и нямам ядове вече 2-ра година!Хубавото при всичките ме фунгициди и инсектициди е, че няма карантинен срок и са системни с дълго време на действие!

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  3 หลายเดือนก่อน

      Благодаря! При мен мулчирането с косена трева ми промени почвата. Тук е глинеста почва, която при оголване и изсъхване става на камък и се цепи навсякъде. Вече постигнах 10-15 см рохкав слой. Полагам косената трева на тънки слоеве и имам само положителни ефекти. Всяка градина, обаче, е различна. Освен това при мен косената трева е "отпадък", който трябва някъде да изхвърля. Други хора са много доволни от слама, дървесен чипс, косена трева и стърготини и прочие. Според мен и това което съм разучавала, мулчирането само подпомага развитието на множество полезни микроорганизми в почвата. Оголването на почвата води до тяхното измиране, поне в най-повърхностния слой. Натуралис ползвах есента. Ним Азал ползвам също за пръскане. Доволна съм.

    • @MilenIvanov-st4uw
      @MilenIvanov-st4uw 3 หลายเดือนก่อน

      @@thegardenutopia съгласен съм с всичко, но си ме е шубе да не развъдя доста лоши неприятели ако попаднат в градината и ларвите добре ще се развият в мулча!Аз си внасям почва/компост,тор/ понеже половината ми насаждения са в повдигнати лехи!Принципно ползвам система за пръскане и поливане от Амитица 2 години вече

  • @venetamavrova6112
    @venetamavrova6112 4 หลายเดือนก่อน +1

    Пилешка тор предполагам мога да ползвам не е прясна на повече от година е? Благода

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  4 หลายเดือนก่อน

      Да, би трябвало да може да се ползва и пилешки тор. Не знам колко време трябва да угнива, но при това "мулчиране" така или иначе има допълнително угниване от поне месец, преди да се засадят растения.

  • @user-fs7sn4ce9p
    @user-fs7sn4ce9p 4 หลายเดือนก่อน +1

    Много сте работна, браво. Тази година е много топло и се чудя кога да сеем разсадите навън. А как се справяте с поповите прасета

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  4 หลายเดือนก่อน +3

      Благодаря! 💚 Аз реших да прехвърля доматите до 7-8 април, като ще им осигуря защита за през нощта, ако има късни слани. За пипера и патладжана ще изчакам поне 25 април, затова ще ги прехвърля в по-големи саксийки. Храня 14 котки, 6 от които са мои, и попови прасета съм виждала много рядко, не живи.

    • @user-fs7sn4ce9p
      @user-fs7sn4ce9p 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@thegardenutopia аа благодаря за отговора аз нямам котка но ще се замисля да си взема, ползвам препарати но тези вредители се оказват доста упорити...късмет с градината и растенията.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  4 หลายเดือนก่อน +1

      @@user-fs7sn4ce9p Нормално да е упорит, баба и дядо слагаха жито с Б58 в дупките за пипера и пак "дърпаше" някои корени. А Б58 е забранен от доста време, т.е. е бил много сериозен препарат. Добавям за котките, че моите ловуват и ми носят улов не защото са гладни, а защото са много добре гледани. И не всяка котка е ловец. Но при мен точно котките са решение за голям брой вредители. Въпреки това са животни, които изискват доста грижи и средства. Ако съдя по опита на хора в селото, негледаните котки не дават такива добри "резултати". Не са кучета и ако не Ви харесват, няма да Ви "вършат работа" :) След малката ми ода за котките най-вече Ви пожелавам да се справите с този вредител! 💚

    • @miglenagavrilova6665
      @miglenagavrilova6665 4 หลายเดือนก่อน +1

      Искам да попитам косената трева директно на картона ли се слага или трябва да исьхне няколко дни?

    • @miglenagavrilova6665
      @miglenagavrilova6665 4 หลายเดือนก่อน

      С какво завивате разсадите които са навън през ноща?

  • @user-yz6hs5jo9d
    @user-yz6hs5jo9d 4 หลายเดือนก่อน

    "Бета алфа" на централното стебло ли плододават или на разклоненията?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  4 หลายเดือนก่อน

      Не "колтуча" моите, но бих казала, че са на централното стебло.

    • @user-yz6hs5jo9d
      @user-yz6hs5jo9d 4 หลายเดือนก่อน

      Благодаря, ще ги пробвам тази година.