A szamitogep es a monitor is megvan. 2014 ben kezdtem a gamer eletem ezekkel a gepekkel. Szet adtam azt az idoszakot. Utana attertem a budget laptop gamerek tarsasagaba 2015 be, es meg a mai napig laptopon nyomom. Jo volt visszaemlekezni ra. Koszonjuk a videot!
Hát barátom...én az egész számítástechnikát egy Primo gépen kezdtem ( 40 évvel ezelőtt, mivel már 50 éves vagyok)..Aztán jöttek ezek sorban: HT1080Z, HT 2080Z, Sinclar ZX81, Sinclair ZX Spectrum, Commodore 16, Commodore 116, Commodore Plus/4, Commodore 128D, Commodore Amiga 500, IBM Pc Xt/At, 286 SX, DX, 386SX, DX, 486 SX, DX, Pentium1,2,3,4,és persze a mai gépeim.. Ezen gépek esetében mindig CRT volt. A mostaninál van LCD, de az is 4:3-as. 🙂 Tervezek venni egy 16:9-es 19"-os monitort. Egyébként sok különbség nincs a CRT, meg az LCD közt..azonban a mostani monitorok esetében természetesen BŐVEN VAN különbség! 🙂 JÓK a videóid, már kb. fél éve nézem őket! 🙂A múltkori crossfire-ös videó az komoly volt!! 🙂 HA tudsz, rakj össze egy régi gépet Matrox Pharhelia VGA-val, ami anno az ELSŐ olyan videókártya volt, ami tudta a 2, és 3 monitor kezelését is, de úgy, hogy egyetlen egy képet csinált belőle! 🙂Na az egy komoly teszt lehetne! Ez egy ötlet csak!🙂 Üdv: Zoli
A CRT monitorok színei sokkal pontosabbak, valósághűbbek, mint az LCD-LED monitoroké. Színhelyesebb. Viszont nyilván a felbontás meg az energiafogyasztás az a gyenge pontja, hiszen a katódcsöves technológia nem kevés energiát követel. Még én CRT-n nyomtam a nagy neveket, 1991 óta van PC-m, előtte Commodore 64-esem volt. Még a Max Payne-t vagy a F.E.A.R-t , vagy a GTA4-et is CRT monitorral játszottam anno.
király a videó nagyon. Én is CRT-vel kezdtem 2001-ben egy Geforce 2-re volt rákötve. Aztán váltottam LCD-re, majd LED-re A CRT monitorom többre tartottam mint az LCD-m. CRt-ben még az volt a jó hogy könnyen lehetett takarítani mert üveg.
Sokkal fílingesebbek voltak, sajnálhatják akik nem élték át a számítástechnika és a szórakoztató elektronika közelmúltbeli fejlődését a 90-es évek elejétől.
Meglepő hogy el telt az idő felette, de még mindig egész jól használható, én is beszereznék szivesen egyet nosztalgiázni csak a mérete miatt nem tudnám hol tárolni :) Egyébként szuper volt a videó! A jövőben még jöhetnek ilyen retro tesztek :)
A CRTnél azért tisztább a megállított kép és a frissítés, mert foszfor és elektronsugarak által ad ki képet. Az LCD-ben kristályok (folyadékkristályok) forognak és ahogy megtörik a fény a kristályon úgy adja ki a fényt. Ezért van az hogy jobban elmosódik a megállított kép. A legtisztább a TFT monitorok mert ott minden egyes kis pixelért külön kis tranzisztor felel. (tömören)
Szia! Amikor nézegettél pár weboldalt, hogy meglepően fel van készítve sok weboldal a 4:3-ra, ahhoz csak annyi plusz megjegyzésem lenne, mint webfejlesztő, hogy itt nem feltétlen magára a képarányra, sőt nem is feltétlen a specifikus 4:3-as felbontásokra vannak optimalizálva a weboldalak, hanem először elkészül a teljes méretű weboldal (sokszor ez 1080p-s optimalizáltságot jelent, de ma már sokan - köztük én is - 4K-ban dolgoznak) és innentől lefelé ún. töréspontokat hoznak létre, ami a képernyő szélességét jelenti felbontásban. Ezeknél a töréspontoknál pedig korrigálják a megjelenést, felülírva a felette lévő töréspont ál beállítottakat. Általában a nevezetes töréspontokat használják, mint 1280, 1024, 960, 768, stb… Ebből kiindulva általában a felbontás vertikálisan nem is lényeges, csak a horizontális pixelszám. (Természetesen lehetnek teljesen egyedi esetek, ami annyira specifikus, hogy a magasság is számít) Sőt, én nem csak nevezetes töréspontokat használok, hanem szó szerint ahogy kicsinyítem a böngésző ablakot (ezzel szimulálva a kisebb felbontást) ahol kell, beszúrok egy újabb töréspontot, ezáltal még többféle eszközt lefedhetek. De persze sok esetben függ az eszköz típusa, operációs rendszere, illetve maga a böngésző fajtája is. Remélem sikerült egy kis érdekességet még hozzátennem :) Szerk.: pluszban még annyit, hogy sokan fordítva kezelik a reszponzivitást, vagyis először a mobil verzióját hozzák létre egy weboldalnak, és nem lefelé, hanem felfelé hozzák létre a töréspontokat. Ez az ún. mobile-first szemléletmód, de a fejlesztők többsége a másik, fentebb részletezett módszert alkalmazza.
De miert fos lyukmaszkos crt-t vizsgalsz, miert nem aperturaracsosat? Mondjuk valami utolso generacios Sony Trinitron kepcsoves joszagot, G520 vagy F520...ott kicsit mas lenne az elmeny.
CRT monitorral kezdtem. Úgy 12-15 éven keresztül azt használtam. Voltak hátrányai de az első LCD monitorok.... hát az árukat most ne is említsük, de azon kívül is szörnyűek voltak. Mindenki mondta, hogy milyen királyul vékony... meg könnyű ... na az előnye akkor ebben pont ki is merült.... hát.... az alacsony válaszidő miatt mosódtak a képek és a színek se voltak olyan jók, ha nem direkt egyenesbe nézted, akkor jött a színelmenetel meg a képtorzítás, pixelesek voltak.... Áruk töredékéért lehetett nagyon jó CRT monitorokat venni. Azért említsük meg azt is hogy az áruk horribilis volt. Úgy 2006 és 2008 környékén kezdtek megfizethetőbbek lenni... 19 Zollnál 220 ezer forintba kerültek de még az is drága volt, jó persze igaz az már elforgatható volt de basszus az kurva sok és nem érte meg.... többe került mint a 2003-mas sulinetes számítógépem, pedig az se volt olcsó több, mint 200 ezer forint volt csak a gép. (Jó mivel alkatrészenként vettük meg ezért 2*60 rugó visszajött és mivel Általános hetediktől egészen az egyetem harmadik szemeszteréig használtam egyáltalán nem volt rossz üzlet) Amikor meg még lejjebb ment az áruk úgy 2010-2012 között , nos akkor is volt egy sötét korszakuk. Sulink bevásárolt belőlük.... sorba mentek tönkre a legkülönbözőbb hibákkal. Körülbelül minden második.
A weboldalak a relativ mértékegységek használatának köszönhetően jelennek meg esztétikusan a különböző méretü képernyőkön legyen crt monitor, laptop, tablet vagy telefon, mint a % vagy vh(viewportheight) illetve vw.
És azt még hozzátehetjük, hogy sokkal tisztább volt a levegő annó mikor ilyenek voltak a szobákba. Ma drágán eladják a légtisztitó ionizátorokat, ezek a monitorok a működési elvükből adódóan, nagyon hatékonyan ionizálták a helyiségben a levegőt és sok port magukhoz vonzottak.
Ja, és még egy ötlet: Gravis Ultrasound teszt!! Természetesen Gravis hangfallal!! Na azt, baromi nehéz lehet szerintem már beszerezni..de az úgy szólt, hogy csak na!! 🙂
Emlékszem még pár éve, amikor a suliban volt külön órám egy külön épületbe, és belépve ott tároltak több száz darab CRT monitort. Biztos akkor sikerült nekik valami támogatást megnyerniük. Érdekes látvány volt a CRT monitor-hegy. Még talán képem is van róla.
Nagyon parányi pontosítás: A D-SUB nem konkrétan ennek a csatlakozónak a neve, hanem egy csatlakozó típusnak. Minden olyan csatlakozó D-Sub ami "D" betű formájú és hasonló méretű és módon vannak bent a tüskék (A fordított csatlakoztatás miatt), például a régi soros port, nyomtató port, de ha így nézzük akkor a DVI is. De ez szőrszál hasogatás.
Hát én még mindig CRT monitorokat használok 1992 óta. A 60Hz nem bántja a szemet hanem egy mellék ki sugárzás amit egy üvegre felvitt láthatatlan vezető réteg vezet el a föld felé. Nem sok gyártó alkalmazta de a Samsung IBM CompaQ a SUN EIZO és Sony igen. Ez vezeti el azokat az elektromágneses hullámokat amik zavarhatják meg az idegrendszert. Mivel a színek fixek és a három ágyúban gerjesztik különböző interferenciákkal Glimm lámpákkal így olyan hullámot is tartalmaznak amit nem látunk. Infra vörös tartományok és UV tartományokat is le tud képezni. Ez LCD esetén lehetetlen LED eseténszintén. Nézd meg a monitor függőleges frissítési gyakoriságát (kHz) és oszd el a függőleges felbontással. Meg kapod az aktuális víz szintes frissítés gyakoriságot. Most nézd meg igyan ezt az LCD esetében is mit tapasztalsz?
Most egy Workstation 32 magos szerver CPU 128GB Ram és egy Radeon Pro Duo hajt meg két monitort a Horizon 4 fullon fut a Horizon 5 még nem néztem meg de az is nagyon szépen fut.
Samsung 1100DF 21" Full HD feletti 2160x1440 felbontást tud és 768DF 1280x1024 mellett tudja a 1280x1080-at is így a másik meg full HD-ben van oda állíthatom a felbontást ahova akarom, mind kettő sík. Meg egy Medion 17" 1600x1200 van a birtokomban.
Ezek a monitorok nagyobb érzékenységűek mint LCD társaik az át alakítókban ezért csak 4 darab ellen állás található párhuzamba kötve (RGB & V-synic) a GND-re ezzel be állítják a 0,7-1V jel feszültséget 0-tól felfelé. Amúgy az analog-nak mondott monitorunk digitális vezérléssel ugyan úgy boldogul mintha analog volna csak kell 4 ellenállás ami a jel áramot ami 5V körül is lehet le redukálja.
@@brokernagy9038 igen, késleltetés 0, és a színmélység is a jobbaknál 32k. A videón mutatott monitor eléggé megfakult már, de egy jófajta az kontrasztarányban, színmélységben übereli a TFT-ket, persze baromi nagy, és baromi sokat fogyaszt.
Ez azért tud ennyi, mert kicsi. Nekem 19" volt az 1600x1200-ban működött 70Hz-en. Noname monitort volt és mégis nagyon jól összerakták. A képcsöve elég jó lehetett, mert nagyon tiszta képet tudott biztosítani.
Egy Intergraph InterView 28hd96 (Panasonic TX-8DW71W) teszt jó lenne az volt a ultimate crt monitor 28" 2048 x 1152 80 hz 16:9 Én emlékszem az egyik lanklubba volt egy 18" os IBM crt már az hatalmas volt akkoriban. Nekem 14" os volt othon de ment rajta 120hz en a 640x480 igy lehetett rajta cs-zni
A képpont arányt az alapján ésszerű megválasztani (pl.: youtube videók megtekintésénél, bármilyen technológiát kínáló monitorról is legyen szó) amilyen maximális felbontást engedélyez a monitor. Mert se gyakorlati se elméleti haszna nincs a magasabb képpontaránynak. (Tehát, minőségi változás nem érzékelhető mert ilyen esetekben nem a hardver képességek a relevánsak. Hiába van erős hardvered ha az eszközlánc ezen eleme nem alkalmas ezt vagy még magasabb minőséget megjeleníteni.)
Ha fekete árnyalatban fakó, szürke akkor nincs jól beállítva a fényerő vagy az adapter átalakító hibázik. Crt tud tökèletes feketét az lcd-vel szemben csak sokan túlsok fényt adtak rá.
Ja, ez van ha ezeket egy balfasz kezeli, aki egyáltalán semmit sem ért hozzá. Nekem a NEC VR17-es 17 colos CRT monitorom olyan fasza képet ad, ha megfelelően beállítod, hogy még IPS panelektől sem láttam olyan gyönyörű szép, természetes képet.
Pont nem rég került hozzám egy régi Hyundai DeluxScan P910+ papáméktól. Mondván nincs türelmem a halott LCD monitorjaimat javitgatni egyelőre és az anyagiak sem engedik az új monitort ezért ennél maradtam :D Korábbi LCD-im mind 75Hz-esek voltak nativ felbontáson, a legrosszabbnál is 8ms válaszidővel (papiron). Mivel ez 2002-es cucc nekem nincs türelmem folyton állitgatni a képet manuálisan ezért 1600x1200 helyett 1280x1024 85Hz-en használom mindenre és alapból is, viszont a CS:GO 800x600 150Hz-en pörög, ég és föld az LCD-khez képest :D Meglepő volt hogy mennyire nem éreztem input lagot a korábbiakon, de ezt mégis reszponzivabbnak érzem, simábbnak, képe is szebb és a szinek se annyira vészesek, bár a szinhőmérsékletet lenne hova állitani de azt majd. Amig nem lesz pénz egy normálisabb 120-160Hz-es LCD-re addig mindenképpen maradok a CRT-nél, max egy komolyabb/újabbra cserélném le addig ami sik üveges, tud auto image adjustot és 800x600-ba legalább 160Hz-es vagy több. Egyébként működéséből kifolyólag sokkal élhetőbb és szebb ilyen kis felbontáson is a CS:GO mint egy LCD-n ahol egy pixelt több pixel tenne ki, akár nem is arányosan hanem változó számban, felesleges is összehasonlitani mert mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai, aztán mindenki eldönti magának neki melyik a jobb :D Egy biztos, nagyon megnéznék egy mai mérnöki fejjel összerakott CRT monitort gamingre kihegyezve hogy mi mindenen tudnának javitani és fejleszteni igy ~15 év távlatában.
Én egy, Samsung crt-n kezdtem anno még Windows xp-vel majd olyan 2011-12 környékén vettünk egy 21,5" Samsung LED monitort amit a mai napig használok, lapos külső táp akkoriban ez egy nagyon drága példány volt
Nálam rengeteg CRT megfordult régen, sok félét használtam és szerettem őket. Idén én is előkapartam egyet de az a baj én szabad szemmel látom a villódzást és félóra múlva már fáj a szemem tőle. Nekem most egy Dell U2711-es 1440p-s 27"-es monitorom van (ez az "Ultrasharp" széria). Igazából ingyen volt, semmi hibája a dolognak, csak az hogy legalább 10+ éves, 7kg és 110W körül eszik. Nekem a célnak megfelel, játszani is jó rajta.
@@GTAManRCRNem szó szerint kell érteni. Egyszerűen érzem a vibrálását a monitornak. Ha full sötét van akkor kevésbé, de amúgy rendesen. Amúgy 60Hz-en mennek, tipikus PC-s monitor. Viszont a CRT TV-s 50Hz kevésbé zavar.
@@Twingotwongi A monitorok progresszív képmegjelenítési metódust használnak ezért nem kéne észrevenned. A TV-k váltottsoros képmegjelenítési metódust alkalmaznak, így ott oké lenne
Azt én tudom nagyon rosszul, hogy ezek a monitorok 640x480 -at, és 50 / 100Hz -et támogattak, mint az akkori TV-k ? vagy ez a monitor már annál újabb ? Kb az utolsó képcsöves monitorok egyike ?
Hello az lenne akérdésem hogyennek amonitornak akkor.menyi volt a valodi fel bontása? Meg akkorez tamogat 75, hz és ezek böl is vol 144hz csak akkoriba nem foglalkoztunk vele ? Elöre is kösuo a választ
A 4:3 képaránynál nem a képszéle veszik el, hanem függőlegesen jóval többet jelenít meg, mint egy 16:9... PL. az én 128*1024 pixeles jószágom 304 sorral többet jelenít meg, mint a HD -azaz majdnem másfélszer akkora a kép
Keresztanyáméknak pont ilyen monitora volt anno még akkor keveredtem bele az informatika világába úgy a 2000-res évek elején,de hogy nekem milyen monitorom volt arra már nem emlékszem😅
2012-ben megkértem egy info boltot had hagyjam náluk a 15' crt monitoromat ha van elektronikai hulladék elszállítás, hogy ne a szemetes mellé keljen kitenni. nagynehezen belementek :|
annó volt egy 24 inches képcsöves dell monitorom csak 30 kg volt XD de a max felbontása 1920×1440 volt 60 hertz-el én 1600×1200 al használtam 85hz-vel nehéz vilt nagy volt de ez 2007 ben volt a a 17" acer lcd monitorom mellett
Én crt monitorral kezdtem, 2016 fele, és most nem azt használok, hanem ugyan olyan kicsit. Szívem szerint 640x720 ban tolnám az mtat, de nem tudnám olvasni a chatet xdd.
Nekem van egy Windows xp S gépem 26 éves működik. van mellé 1 crt monitoron filmezni szerintem jobb főleg a hős hatos sál. A gépnek táp baja van azonban működik
Szia! Köszi, remek volt ;-) Nekem régen monitorban ami nagyon jó volt az az EIZO. Ugyan drága volt még használtan is, de CRT szinten remek volt. Köszönet, pacsi ;-)
Lehet butaságot írok, de ezekbe a régi monitorokba illetve TV-kbe automatán afféle élsimítás megy végbe. Pl ha egy modern TV-n és egy régi TV-n próbálsz meg régebbi konzollal pl PS2 vel játszani egyszerűen szebb lesz a játék a régi TV-n. Ha valaki jobban ért hozzá nyugodta leírhatja vagy dobhat valami linket róla hogy van-e alapja a tapasztataimnak vagy csak beképzeltem ^^".
A tesztelt példány egy belépő crt monitor, ennek megfelelő tudással. Nekem 5 évvel ezelőttig szolgált egy 21 colos samsung flat grafikus monitor 1280x1024 ben 120hz frisstést tudott, az akkori elérhető árú led monitorokat minden szempontból kenterbe vágta (fekete visszaadás, színhűség, képfrissítés stb). Szomorú is voltam mikor megadta magát és le kellett cserélni egy LED-re.
Akkor a CRT jobb minőségű mint a LCD de mivel csak nem gyártottak belőle nagyobb szélessebb darabban ezért nem volt jó mert ahogy a videón látom a CRT egészen jó felbontást és színarányt biztosit
Gyárthattak volna csak hát minél nagyobb annál nehezebb. Nekem egy 19" volt az 20 kg nyomott. Viszont nagyon szép képet biztosított és 1600x1200-ban használtam 70Hz-en.
Első CRT monitorom egy Hanseatic 14" "esvégéja"". 800x600-as felbontással, 43Hz képfrissítés. Na az volt a szempróbáló. Csúcsmonitorom az Apple StudioDisplay 21"-os volt Flat trinitron képcső. 1600x1200 100Hz-en. És 48kiló! Tűéles kép. A fekete az fekete volt, a bíbor az bíbor. A profibb CRT-k színvisszaadását a különféle lcd, tft monitorok meg sem közelítik. Egyedül a horribilis áru plazma monitorok. A legnagyobb CRT, ami kereskedelmi forgalomba került, az egy Sony 24"-os grafikus monitor. Külön gurulós asztata volt.
Ti CRT monitorral kezdtetek? Ha igen mikor? :D
igen és még meg is van a monitor meg az mellet van még 2 crt-is :D
A szamitogep es a monitor is megvan. 2014 ben kezdtem a gamer eletem ezekkel a gepekkel. Szet adtam azt az idoszakot. Utana attertem a budget laptop gamerek tarsasagaba 2015 be, es meg a mai napig laptopon nyomom. Jo volt visszaemlekezni ra. Koszonjuk a videot!
2013-14 környéke, az első 333MHz-es Celeron procis gépemhez kaptam egy ennél sokkal öregebb Samtront, az csak 800x600-at tudott. Imádtam..
Hát barátom...én az egész számítástechnikát egy Primo gépen kezdtem ( 40 évvel ezelőtt, mivel már 50 éves vagyok)..Aztán jöttek ezek sorban:
HT1080Z, HT 2080Z, Sinclar ZX81, Sinclair ZX Spectrum, Commodore 16, Commodore 116, Commodore Plus/4, Commodore 128D, Commodore Amiga 500, IBM Pc Xt/At, 286 SX, DX, 386SX, DX, 486 SX, DX, Pentium1,2,3,4,és persze a mai gépeim.. Ezen gépek esetében mindig CRT volt. A mostaninál van LCD, de az is 4:3-as. 🙂 Tervezek venni egy 16:9-es 19"-os monitort. Egyébként sok különbség nincs a CRT, meg az LCD közt..azonban a mostani monitorok esetében természetesen BŐVEN VAN különbség! 🙂
JÓK a videóid, már kb. fél éve nézem őket! 🙂A múltkori crossfire-ös videó az komoly volt!! 🙂
HA tudsz, rakj össze egy régi gépet Matrox Pharhelia VGA-val, ami anno az ELSŐ olyan videókártya volt, ami tudta a 2, és 3 monitor kezelését is, de úgy, hogy egyetlen egy képet csinált belőle! 🙂Na az egy komoly teszt lehetne! Ez egy ötlet csak!🙂
Üdv: Zoli
De csinálhatnál egy S3 Trio ( 😅 ) , vagy egy S3 Virge tesztet is, esetleg Geforce 2 GTS, Geforce 2 MX teszteket is!
Régi szép idők,mikor még gondtalan volt az életem gyerekként.
Jók ezek a retro tesztek, és a a stúdió is brutál jó. Így tovább!
A CRT monitorok színei sokkal pontosabbak, valósághűbbek, mint az LCD-LED monitoroké. Színhelyesebb. Viszont nyilván a felbontás meg az energiafogyasztás az a gyenge pontja, hiszen a katódcsöves technológia nem kevés energiát követel. Még én CRT-n nyomtam a nagy neveket, 1991 óta van PC-m, előtte Commodore 64-esem volt. Még a Max Payne-t vagy a F.E.A.R-t , vagy a GTA4-et is CRT monitorral játszottam anno.
király a videó nagyon. Én is CRT-vel kezdtem 2001-ben egy Geforce 2-re volt rákötve. Aztán váltottam LCD-re, majd LED-re
A CRT monitorom többre tartottam mint az LCD-m. CRt-ben még az volt a jó hogy könnyen lehetett takarítani mert üveg.
Mennyit játszottam ilyenen. :D Win 98 mekkora szám volt a 800x600 felbontás. Most meg 4k(8k)-nál tartunk.
Sokkal fílingesebbek voltak, sajnálhatják akik nem élték át a számítástechnika és a szórakoztató elektronika közelmúltbeli fejlődését a 90-es évek elejétől.
Meglepő hogy el telt az idő felette, de még mindig egész jól használható, én is beszereznék szivesen egyet nosztalgiázni csak a mérete miatt nem tudnám hol tárolni :) Egyébként szuper volt a videó! A jövőben még jöhetnek ilyen retro tesztek :)
4 hónapig kerülgettem én is :D végre kész a teszt!
jönnek még!
A CRTnél azért tisztább a megállított kép és a frissítés, mert foszfor és elektronsugarak által ad ki képet. Az LCD-ben kristályok (folyadékkristályok) forognak és ahogy megtörik a fény a kristályon úgy adja ki a fényt. Ezért van az hogy jobban elmosódik a megállított kép. A legtisztább a TFT monitorok mert ott minden egyes kis pixelért külön kis tranzisztor felel. (tömören)
Uhww emlékszem volt egy olyanom aminek az oldalán mind két oldalt volt hangszóró,olyan menőnek éreztem azt anno :D
Szia! Amikor nézegettél pár weboldalt, hogy meglepően fel van készítve sok weboldal a 4:3-ra, ahhoz csak annyi plusz megjegyzésem lenne, mint webfejlesztő, hogy itt nem feltétlen magára a képarányra, sőt nem is feltétlen a specifikus 4:3-as felbontásokra vannak optimalizálva a weboldalak, hanem először elkészül a teljes méretű weboldal (sokszor ez 1080p-s optimalizáltságot jelent, de ma már sokan - köztük én is - 4K-ban dolgoznak) és innentől lefelé ún. töréspontokat hoznak létre, ami a képernyő szélességét jelenti felbontásban. Ezeknél a töréspontoknál pedig korrigálják a megjelenést, felülírva a felette lévő töréspont ál beállítottakat.
Általában a nevezetes töréspontokat használják, mint 1280, 1024, 960, 768, stb…
Ebből kiindulva általában a felbontás vertikálisan nem is lényeges, csak a horizontális pixelszám. (Természetesen lehetnek teljesen egyedi esetek, ami annyira specifikus, hogy a magasság is számít)
Sőt, én nem csak nevezetes töréspontokat használok, hanem szó szerint ahogy kicsinyítem a böngésző ablakot (ezzel szimulálva a kisebb felbontást) ahol kell, beszúrok egy újabb töréspontot, ezáltal még többféle eszközt lefedhetek. De persze sok esetben függ az eszköz típusa, operációs rendszere, illetve maga a böngésző fajtája is.
Remélem sikerült egy kis érdekességet még hozzátennem :)
Szerk.: pluszban még annyit, hogy sokan fordítva kezelik a reszponzivitást, vagyis először a mobil verzióját hozzák létre egy weboldalnak, és nem lefelé, hanem felfelé hozzák létre a töréspontokat. Ez az ún. mobile-first szemléletmód, de a fejlesztők többsége a másik, fentebb részletezett módszert alkalmazza.
4:3-ra mit kell felkészíteni? Nem különbözik attól mintha lefelé megnagyítanád a képernyőd, minden tudja, nem is kell vele foglalkozni...
De miert fos lyukmaszkos crt-t vizsgalsz, miert nem aperturaracsosat? Mondjuk valami utolso generacios Sony Trinitron kepcsoves joszagot, G520 vagy F520...ott kicsit mas lenne az elmeny.
Nem a videó témájához kapcsolódik, de nagyon baszó az új háttér.
Amúgy imádtam lemágnesezni :D nagyon adta
CRT monitorral kezdtem. Úgy 12-15 éven keresztül azt használtam.
Voltak hátrányai de az első LCD monitorok.... hát az árukat most ne is említsük, de azon kívül is szörnyűek voltak.
Mindenki mondta, hogy milyen királyul vékony... meg könnyű ... na az előnye akkor ebben pont ki is merült.... hát.... az alacsony válaszidő miatt mosódtak a képek és a színek se voltak olyan jók, ha nem direkt egyenesbe nézted, akkor jött a színelmenetel meg a képtorzítás, pixelesek voltak.... Áruk töredékéért lehetett nagyon jó CRT monitorokat venni.
Azért említsük meg azt is hogy az áruk horribilis volt. Úgy 2006 és 2008 környékén kezdtek megfizethetőbbek lenni... 19 Zollnál 220 ezer forintba kerültek de még az is drága volt, jó persze igaz az már elforgatható volt de basszus az kurva sok és nem érte meg.... többe került mint a 2003-mas sulinetes számítógépem, pedig az se volt olcsó több, mint 200 ezer forint volt csak a gép.
(Jó mivel alkatrészenként vettük meg ezért 2*60 rugó visszajött és mivel Általános hetediktől egészen az egyetem harmadik szemeszteréig használtam egyáltalán nem volt rossz üzlet)
Amikor meg még lejjebb ment az áruk úgy 2010-2012 között , nos akkor is volt egy sötét korszakuk. Sulink bevásárolt belőlük.... sorba mentek tönkre a legkülönbözőbb hibákkal. Körülbelül minden második.
A weboldalak a relativ mértékegységek használatának köszönhetően jelennek meg esztétikusan a különböző méretü képernyőkön legyen crt monitor, laptop, tablet vagy telefon, mint a % vagy vh(viewportheight) illetve vw.
És azt még hozzátehetjük, hogy sokkal tisztább volt a levegő annó mikor ilyenek voltak a szobákba. Ma drágán eladják a légtisztitó ionizátorokat, ezek a monitorok a működési elvükből adódóan, nagyon hatékonyan ionizálták a helyiségben a levegőt és sok port magukhoz vonzottak.
Ja, és még egy ötlet: Gravis Ultrasound teszt!! Természetesen Gravis hangfallal!! Na azt, baromi nehéz lehet szerintem már beszerezni..de az úgy szólt, hogy csak na!! 🙂
Emlékszem még pár éve, amikor a suliban volt külön órám egy külön épületbe, és belépve ott tároltak több száz darab CRT monitort. Biztos akkor sikerült nekik valami támogatást megnyerniük. Érdekes látvány volt a CRT monitor-hegy. Még talán képem is van róla.
Nagyon parányi pontosítás:
A D-SUB nem konkrétan ennek a csatlakozónak a neve, hanem egy csatlakozó típusnak.
Minden olyan csatlakozó D-Sub ami "D" betű formájú és hasonló méretű és módon vannak bent a tüskék (A fordított csatlakoztatás miatt), például a régi soros port, nyomtató port, de ha így nézzük akkor a DVI is.
De ez szőrszál hasogatás.
Hát én még mindig CRT monitorokat használok 1992 óta. A 60Hz nem bántja a szemet hanem egy mellék ki sugárzás amit egy üvegre felvitt láthatatlan vezető réteg vezet el a föld felé. Nem sok gyártó alkalmazta de a Samsung IBM CompaQ a SUN EIZO és Sony igen. Ez vezeti el azokat az elektromágneses hullámokat amik zavarhatják meg az idegrendszert. Mivel a színek fixek és a három ágyúban gerjesztik különböző interferenciákkal Glimm lámpákkal így olyan hullámot is tartalmaznak amit nem látunk. Infra vörös tartományok és UV tartományokat is le tud képezni. Ez LCD esetén lehetetlen LED eseténszintén. Nézd meg a monitor függőleges frissítési gyakoriságát (kHz) és oszd el a függőleges felbontással. Meg kapod az aktuális víz szintes frissítés gyakoriságot. Most nézd meg igyan ezt az LCD esetében is mit tapasztalsz?
Most egy Workstation 32 magos szerver CPU 128GB Ram és egy Radeon Pro Duo hajt meg két monitort a Horizon 4 fullon fut a Horizon 5 még nem néztem meg de az is nagyon szépen fut.
Samsung 1100DF 21" Full HD feletti 2160x1440 felbontást tud és 768DF 1280x1024 mellett tudja a 1280x1080-at is így a másik meg full HD-ben van oda állíthatom a felbontást ahova akarom, mind kettő sík. Meg egy Medion 17" 1600x1200 van a birtokomban.
Display port átalakítóm van D-SUB ra az Alzaban vettem 800.-
A felbontását viszont ott nem tudja közölni a monitor így be áll egy alap 1280x1024-re AMD esetén felül lehet Utility-ben egyedi felbontások alatt.
Ezek a monitorok nagyobb érzékenységűek mint LCD társaik az át alakítókban ezért csak 4 darab ellen állás található párhuzamba kötve (RGB & V-synic) a GND-re ezzel be állítják a 0,7-1V jel feszültséget 0-tól felfelé. Amúgy az analog-nak mondott monitorunk digitális vezérléssel ugyan úgy boldogul mintha analog volna csak kell 4 ellenállás ami a jel áramot ami 5V körül is lehet le redukálja.
19 éve 15”-ös LCD volt a legelső monitorom. Nekem kimaradt a CRT. 😁
Tanúsíthatom, hogy a CRT monitor sokkal simább mozgásokat tudott átadni, mint akár néhány mai monitor, ahhoz képest, hogy 85Hz a max frissítés!
Vannak amik a 165 hz-et is tudják oc-val.. a bemeneti kesleltetesuk 0
@@brokernagy9038 igen, késleltetés 0, és a színmélység is a jobbaknál 32k. A videón mutatott monitor eléggé megfakult már, de egy jófajta az kontrasztarányban, színmélységben übereli a TFT-ket, persze baromi nagy, és baromi sokat fogyaszt.
Pár Diamontron képcsöves tudott 160Hz-et 1280-ban, kisebb felbontásokban pedig 200Hz-et is.
Egy sík képcsővessal is megnéznék tesztet. Ennek a technológia legfiatalabb képviselőjével.
wáááá volt ilyenem nekem is anno !!!! retina pirítóan sz@r volt!!!! vörös szem garantált volt nap végén!!!!
Mikor hozzáértél a képernyőhöz és megrázott az áram jó is volt😂😂😂
Nem az áram rázott meg hanem a statikus töltés. Nem mind1.
Lehetett azt hatalmas méretben is kapni, MK4 Swiftbe úgy kellett beforgatni a hátsó ajtón! :)
Volt ott 110 centis 16:9 es is csak hát ahhoz már targonca kellett...15 centi vastag üvegből volt a cső... :'D
Ez azért tud ennyi, mert kicsi. Nekem 19" volt az 1600x1200-ban működött 70Hz-en. Noname monitort volt és mégis nagyon jól összerakták. A képcsöve elég jó lehetett, mert nagyon tiszta képet tudott biztosítani.
Egy Intergraph InterView 28hd96 (Panasonic TX-8DW71W) teszt jó lenne az volt a ultimate crt monitor
28" 2048 x 1152 80 hz 16:9
Én emlékszem az egyik lanklubba volt egy 18" os IBM crt már az hatalmas volt akkoriban.
Nekem 14" os volt othon de ment rajta 120hz en a 640x480 igy lehetett rajta cs-zni
A képpont arányt az alapján ésszerű megválasztani (pl.: youtube videók megtekintésénél, bármilyen technológiát kínáló monitorról is legyen szó) amilyen maximális felbontást engedélyez a monitor. Mert se gyakorlati se elméleti haszna nincs a magasabb képpontaránynak. (Tehát, minőségi változás nem érzékelhető mert ilyen esetekben nem a hardver képességek a relevánsak. Hiába van erős hardvered ha az eszközlánc ezen eleme nem alkalmas ezt vagy még magasabb minőséget megjeleníteni.)
Múltkor tényleg szó szerint kuka mellől hoztam el egyet .Imádom . Ennyi.
@King's Tech Majd leszz olyan videó amikor régi géppel régi cuccokal egy setup-ot hozol létre?
feltétlen!
Én anno 2019-ben elővettem a pincéből, és azon toltam a League Of Legendset😁 Egy Samsung Syncmaster 753-as volt asszem
Általában a weboldalak még 4:3-ra vannak csinálva, rengeteg példát tudnék írni.
Ha fekete árnyalatban fakó, szürke akkor nincs jól beállítva a fényerő vagy az adapter átalakító hibázik. Crt tud tökèletes feketét az lcd-vel szemben csak sokan túlsok fényt adtak rá.
Ja, ez van ha ezeket egy balfasz kezeli, aki egyáltalán semmit sem ért hozzá. Nekem a NEC VR17-es 17 colos CRT monitorom olyan fasza képet ad, ha megfelelően beállítod, hogy még IPS panelektől sem láttam olyan gyönyörű szép, természetes képet.
Pont nem rég került hozzám egy régi Hyundai DeluxScan P910+ papáméktól. Mondván nincs türelmem a halott LCD monitorjaimat javitgatni egyelőre és az anyagiak sem engedik az új monitort ezért ennél maradtam :D Korábbi LCD-im mind 75Hz-esek voltak nativ felbontáson, a legrosszabbnál is 8ms válaszidővel (papiron). Mivel ez 2002-es cucc nekem nincs türelmem folyton állitgatni a képet manuálisan ezért 1600x1200 helyett 1280x1024 85Hz-en használom mindenre és alapból is, viszont a CS:GO 800x600 150Hz-en pörög, ég és föld az LCD-khez képest :D Meglepő volt hogy mennyire nem éreztem input lagot a korábbiakon, de ezt mégis reszponzivabbnak érzem, simábbnak, képe is szebb és a szinek se annyira vészesek, bár a szinhőmérsékletet lenne hova állitani de azt majd. Amig nem lesz pénz egy normálisabb 120-160Hz-es LCD-re addig mindenképpen maradok a CRT-nél, max egy komolyabb/újabbra cserélném le addig ami sik üveges, tud auto image adjustot és 800x600-ba legalább 160Hz-es vagy több. Egyébként működéséből kifolyólag sokkal élhetőbb és szebb ilyen kis felbontáson is a CS:GO mint egy LCD-n ahol egy pixelt több pixel tenne ki, akár nem is arányosan hanem változó számban, felesleges is összehasonlitani mert mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai, aztán mindenki eldönti magának neki melyik a jobb :D Egy biztos, nagyon megnéznék egy mai mérnöki fejjel összerakott CRT monitort gamingre kihegyezve hogy mi mindenen tudnának javitani és fejleszteni igy ~15 év távlatában.
Nem statikus energiával töltődsz fel, hanem sztatikussal :) Statikus az erőkkel foglalkozik, a sztatikus pedig a villamossággal.
Én egy, Samsung crt-n kezdtem anno még Windows xp-vel majd olyan 2011-12 környékén vettünk egy 21,5" Samsung LED monitort amit a mai napig használok, lapos külső táp akkoriban ez egy nagyon drága példány volt
Nálam rengeteg CRT megfordult régen, sok félét használtam és szerettem őket. Idén én is előkapartam egyet de az a baj én szabad szemmel látom a villódzást és félóra múlva már fáj a szemem tőle. Nekem most egy Dell U2711-es 1440p-s 27"-es monitorom van (ez az "Ultrasharp" széria). Igazából ingyen volt, semmi hibája a dolognak, csak az hogy legalább 10+ éves, 7kg és 110W körül eszik. Nekem a célnak megfelel, játszani is jó rajta.
Hány Hz-en használod hogy szabad szemmel látod a villódzást? Én CRT TV-n se a PAL se az NTSC mód használatakor nem látom (PAL -> 50 Hz. NTSC -> 60 Hz)
@@GTAManRCRNem szó szerint kell érteni. Egyszerűen érzem a vibrálását a monitornak. Ha full sötét van akkor kevésbé, de amúgy rendesen. Amúgy 60Hz-en mennek, tipikus PC-s monitor. Viszont a CRT TV-s 50Hz kevésbé zavar.
@@Twingotwongi A váltottsoros ugrálást nevezed vibrálásnak?
@@GTAManRCR Persze arra aszociáltam "vibrálás" alatt.
@@Twingotwongi A monitorok progresszív képmegjelenítési metódust használnak ezért nem kéne észrevenned. A TV-k váltottsoros képmegjelenítési metódust alkalmaznak, így ott oké lenne
Azt én tudom nagyon rosszul, hogy ezek a monitorok 640x480 -at, és 50 / 100Hz -et támogattak, mint az akkori TV-k ? vagy ez a monitor már annál újabb ? Kb az utolsó képcsöves monitorok egyike ?
Nekem volt egy nagy dell crt monitorom.
Az LCD használva sem volt mellette addig amíg működött
külső tápot kedvelsz? ne kelljen már egy dobozt kerülgetnem ha az a monitorban is lehet.
Nekem a régi crt tv/monitorok tetszenek a legjobban!
Minek ide uhd,4k.
Eddig a gyűjteményemben van 3db crt tv és 2db crt monitor😁
Hello az lenne akérdésem hogyennek amonitornak akkor.menyi volt a valodi fel bontása? Meg akkorez tamogat 75, hz és ezek böl is vol 144hz csak akkoriba nem foglalkoztunk vele ? Elöre is kösuo a választ
Max 90 hz et tudtak
De volt 30 hz 60 hz meg 75 is
milyen géppel volt hajtva?
A CRT monitorokat szerintem a retró GTA játékokkal kellett volna teszetelni! =D
A 4:3 képaránynál nem a képszéle veszik el, hanem függőlegesen jóval többet jelenít meg, mint egy 16:9...
PL. az én 128*1024 pixeles jószágom 304 sorral többet jelenít meg, mint a HD -azaz majdnem másfélszer akkora a kép
Keresztanyáméknak pont ilyen monitora volt anno még akkor keveredtem bele az informatika világába úgy a 2000-res évek elején,de hogy nekem milyen monitorom volt arra már nem emlékszem😅
Durva,. hogy milyen nagynak tűnik a 17"-os monitor is melletted
Nagyon szép lett a háttér
Nekem volt ilyen monitorom. Pont ilyen. Volt valami képhibája, mert sötétebb volt a képe, de akkor se vettem másikat.
lesz majd olyan videó ahol egy régi tv-t mutatsz be?
tervben van 😁
Szerintetek 25 évig nem használt crt monitort beindíthatok? Nem lett valami baja idö közben?
Simán.Am kapd le a hátulját,nézd meg ha fizikailag minden rendben van simán indítható.
2012-ben megkértem egy info boltot had hagyjam náluk a 15' crt monitoromat ha van elektronikai hulladék elszállítás, hogy ne a szemetes mellé keljen kitenni. nagynehezen belementek :|
Szia :) Én 2008 ban volt egy 24" os CRT tudta a full HD-t sík képernyőn 100Hz gyönyörű képe volt viszint KB 60Kg volt.(meghajlott alatta az asztal).
Viewsonic volt? Vagy Sony?
12 éves koromban kaptam az első PC-m. :D Természetesen CRT monitorral. Pár évig azzal is nyomtam.
Kijavítanálak, a HDMI to D-Sub a digitális jelet alakítja analóggá.
Olcsó videókártyád van játszani szeretnél jó választás lehet
2007 óta csak LCD-t használok, előtte 1998 óta volt saját gépem CRT-vel természetesen
Nekem koppra ugyan ilyen monitorom volt🥺 visszajonnek a regi szep idok!
Ugyanilyen monitorom volt. 🙂 Szerintem a padláson még megvan.
annó volt egy 24 inches képcsöves dell monitorom csak 30 kg volt XD de a max felbontása 1920×1440 volt 60 hertz-el én 1600×1200 al használtam 85hz-vel nehéz vilt nagy volt de ez 2007 ben volt a a 17" acer lcd monitorom mellett
PS 5-höz mennyire ajánlott vétel?
ahoz egy ősöreg tv-t fogok ajánlani majd videós formában 😁
@@KingsTech köszi!😄
Az a durva, hogy még oled kijelzőn át is fájt a szememnek. 🤣
Én Samsung 1920×1200-as 2003-as VA monitoron kezdtem HL2-vel aztán jött a black mesa(half life 1 remake) aztán entropy zero 2 (half life 2 alapú)
Én crt monitorral kezdtem, 2016 fele, és most nem azt használok, hanem ugyan olyan kicsit. Szívem szerint 640x720 ban tolnám az mtat, de nem tudnám olvasni a chatet xdd.
Régi szép idők.
Nekem van egy Windows xp S gépem 26 éves működik. van mellé 1 crt monitoron filmezni szerintem jobb főleg a hős hatos sál. A gépnek táp baja van azonban működik
1200x800 as crtm volt az imádtam....radeon 7750 mellett 3 magos Athlonnal...
Ha már vannak akik 2 monitoron tolják. Lesz dupla CRT monitor teszt?
Pont ilyen CRT monitoron kezdtem. És még meg is van, apám használja is!
Nekem van itthon 1920x1440 es iiYama vision master 451, 60Hz
1600x1200 85Hz es.
Képminőségre még mindig jobb mint az LCDs.
Akkor neked egy nagyon tuti monitort sikerült beszerezned.
Szia!
Köszi, remek volt ;-)
Nekem régen monitorban ami nagyon jó volt az az EIZO.
Ugyan drága volt még használtan is, de CRT szinten remek volt.
Köszönet, pacsi ;-)
A mai napig meg van a crt monitorok csúcsa itthon :D 1080p 100hz.
Lehet butaságot írok, de ezekbe a régi monitorokba illetve TV-kbe automatán afféle élsimítás megy végbe. Pl ha egy modern TV-n és egy régi TV-n próbálsz meg régebbi konzollal pl PS2 vel játszani egyszerűen szebb lesz a játék a régi TV-n. Ha valaki jobban ért hozzá nyugodta leírhatja vagy dobhat valami linket róla hogy van-e alapja a tapasztataimnak vagy csak beképzeltem ^^".
Nekem volt ilyen monitorom 2005-ben(Felbontás:800x600)
Ezekhez a monitorokhoz még annò voltak monitorszürők. Azok jol szűrték a monitor káros hatásait. 😊
Ami 14"-nál volt ajánlott később a17ˇ és afölött már gyárilag megoldották nem kellett külön szűrő.
Pont a napokban néztem short videokat és meccs közbe említettem haveroknak hogy milyen beteg lenne CRT monitoron nyomni 😂😂
Emlékszem ha rageltem belevertem olyanokat, aztán folytattam tovább... (nekem jobban fájt) 🥺
😎😎👌👌
pont ugyan ilyen monitorom volt istenem de jó látni
A tesztelt példány egy belépő crt monitor, ennek megfelelő tudással. Nekem 5 évvel ezelőttig szolgált egy 21 colos samsung flat grafikus monitor 1280x1024 ben 120hz frisstést tudott, az akkori elérhető árú led monitorokat minden szempontból kenterbe vágta (fekete visszaadás, színhűség, képfrissítés stb). Szomorú is voltam mikor megadta magát és le kellett cserélni egy LED-re.
Akkor a CRT jobb minőségű mint a LCD de mivel csak nem gyártottak belőle nagyobb szélessebb darabban ezért nem volt jó mert ahogy a videón látom a CRT egészen jó felbontást és színarányt biztosit
Gyárthattak volna csak hát minél nagyobb annál nehezebb. Nekem egy 19" volt az 20 kg nyomott. Viszont nagyon szép képet biztosított és 1600x1200-ban használtam 70Hz-en.
1988, Commodore 64 + szovjet Elektronika szines Televizio...
Első pcmhez ilyen monitor volt🥹👍🏻
2014 be kezdtem cr monitoron játszani
Ja és 2012 Ben kezdtem 3 évesen a képcsövest a mama gépén
Videon keresztül megfájdult a fejem 😵💫
Mai napig crt-t használok.
Like ha neked is begyulladt a szemed több óra cs 1.6 után....
Az a gond, hogy marhára rontja a szemet, soha a büdös életben nem használnék már. D
A hülyeséged az rontja nagyon a szemet okoska.
Igen. 1998. IBM PS/2.
Crt van még mindig jó... Van régi LCD Tv kép képcsoves ...
Első CRT monitorom egy Hanseatic 14" "esvégéja"". 800x600-as felbontással, 43Hz képfrissítés. Na az volt a szempróbáló. Csúcsmonitorom az Apple StudioDisplay 21"-os volt Flat trinitron képcső. 1600x1200 100Hz-en. És 48kiló! Tűéles kép. A fekete az fekete volt, a bíbor az bíbor. A profibb CRT-k színvisszaadását a különféle lcd, tft monitorok meg sem közelítik. Egyedül a horribilis áru plazma monitorok. A legnagyobb CRT, ami kereskedelmi forgalomba került, az egy Sony 24"-os grafikus monitor. Külön gurulós asztata volt.
nice :)
Most vettem egyet, ami állítólag 20 éve nem volt használva és nem merem bekapcsolni :)
Mi 😂😂😂