@@celinak7217 Jak najbardziej, to bardzo solidne rury. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na grubość ścianki, szczególnie gdy mamy zamiar wbijać mechanicznie przy pomocy młota wyburzeniowego - wtedy grubość ścianki rury powinna być większa niż 3 mm. Jeśli mamy zamiar wbijać ręcznie przy pomocy kafaru to nie jest już to tak istotne i można użyć cieńszych rur dostępnych w marketach.
Mam taką studnię około 10 lat na działce. Grot kupiłem od sąsiada za 0,7 czystej, rury na złomie za kilkadziesiąt zł z tym że ja je zespawałem bo nie było gdzie nagwintować potem młot 8kg i jazda i znów dospawanie kawałka i dalej młot. Tak przez tydzień po trochu bo sporo kamieni było po drodze ale poszło. Tak dobiłem do około 8 metrów. W środku jest rura PCV 60mm a zewnętrzna stalowa 90mm. Studnia ma się dobrze i służy do dziś wody nie brakowało nigdy a czasem leci bardzo długo przy napełnianiu np. basenu.
Badanie gruntu to pierwsza rzecz, jaka trzeba wykonać. 2-3 odwierty na działce kilkusetmetrowej wystarczy. Określa rodzaj warstw gruntu i ewentualnie poziom wody gruntowej. Czynność i tak konieczna dla określenia głębokości posadowienia budynku (podpiwniczony czy nie). U mnie było od góry - humus 15 cm, piasek drobny, niżej piasek średni z domieszka gliny, niżej drobny żwir, poziom wody gruntowej ok. 2 ,5 m. Studnia z filtrem miedzianym wbijana pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku na głębokość ok.6 m (wg zapewnienia wykonawcy). Zasila jako jedyne (pomijając deszczówkę do podlewania ogórków i pomidorów) źródło wody dom jednorodzinny 220 m2 - średnio 4 domowników. Działa poprawnie do dziś. Badanie jakości wody ( niezbędne do uzyskania pozwolenia na użytkowanie) - pozytywne. Pijemy naszą kranówkę regularnie bez żadnych negatywnych objawów. Bardzo smaczna. Chyba jestem wyjątkowym szczęściarzem.
bez sensu ... jak już robisz odwierty badawcze to po co ci wbijać szpilkę skoro już masz odwiert do którego możesz włożyć rurę perforowaną i masz studnię gotową .....
@@jakubstanko2211 W teorii tak. Ale geolog czy geotechnik to nie studniarze. Maja obowiązek zasypania odwiertów. Ich odwierty są w miejscach przez nich ustalonych, a nie w miejscu, gdzie TY chcesz mieć studnie. Badania gruntu powinny być robione jako pierwsza czynność w procesie budowlanym, nawet przed zakupem działki, kiedy nie wiesz, czy studnia będzie ci potrzebna ( np. gmina planuje wodociąg).
Pomysł wydaje się być super, pytania: 1. jak w przypadku gdy podłoże jest kamieniste, jak szpilka radzi sobie z kamieniami, w razie czego da się wyciągnąć czy szpilka stracona? 2. czy takie młoty to się da gdzieś wynająć, czy zwykły młot udarowy też da radę? 3. czy da się w jakiś sposób określić jakie miejsce byłoby odpowiednie na taką szpilkę? 4. Czy macie gotowe bądź indywidualnie składacie/pomagacie złożyć całe zestawy czyli szpilka, rury, pompa i wszystko co potrzebne pomiędzy? 5. Czy macie jakieś partnerskie firmy, które ewentualnie mogłyby taką studnię wykonać?
1. Małe kamienie (do kilku centymetrów) pewnie ominie. Można wyciągnąć ale trzeba mieć trójnóg albo rusztowanie oraz wyciągarkę ręczną, zaczepia się o wystający koniec rury i wyciąga się całość z ziemi. 2. Wynajem z reguły jest najlepszy gdyż wypożyczalnie sprzętu budowlanego mają z reguły profesjonalne młoty np. Makita albo Bosch, które są bardzo mocne 3. Nie da się, trzeba zasięgnąć informacji od sąsiadów, którzy mają studnie - może pamiętają jakie warstwy były podczas jej wykonywania 4. Możemy oczywiście pomóc dobrać cały zestaw - wystarczy napisać poprzez formularz na stronie sklepu www.studzienne.pl 5. Budujemy siatkę firm współpracujących, póki co jedynie na terenie Śląska możemy coś polecić
tylko pytanie czy u ciebie jest tyle wody że na minutę poleci te 50 litrów u mnie jest rura wkopana na głębokość 7 m bo dalej jest już druga warstwa gliny tylko ja mam rurkę 31,5 cm ale włanczam pompę szambówkę na około 3 min mam z pralki starej załącznik czasowy i woda do zbiornika 1000 l leci a kopałem pompą plus powietrze sprężone i do gliny się dokopałem kiedyś tą drugą warstwę chciałem przebić to do 13 m doszłem i dalem sobie spokoj bo wode mam z wodociągu a tą do podlewania urzywam
@@Żegota888 Jeżeli nie będzie wody w kranie kiedy 'ruskie przyjdą' to z powodu braku prądu. Bez prądu taka pompa nie zadziała. Ja np. wyposażyłem się w przenośny filtr wody. Wystarczy dowolny zbiornik wodny lub strumień w okolicy. Żywotność filtra zapewnia zapas wody pitnej na 2 miesiące. Trwałość magazynowana 10 lat. Waga 450 g.
Ciekawy jestem co z gliną,bo w moim przypadku wywierciłem na 6m i ciągle glina,co na to szpilka? dała by rade ,czy wygięłaby się jak banan? Teraz kopię w miłym piasku i tu by szpilka zdała egzamin,ale z gliną raczej by się poddała. Nie wszyscy partacze jak widzisz ;-)
Spoko rozwiązanie. Można sobie wbić dwie takie szpilki i połączyć na powierzchni, następnie podłączyć do jednej pompy - myślę że wydajność studni wzrośnie.
Witam serdecznie Chciałbym podzielić się opinią na temat filmu oraz owej szpilki wodnej Zaznaczam że jestem zupełnym laikiem w tym temacie Moje doświadczenie z tematem studni jest bardzo nie wielkie ale do rzeczy Na mojej skromnej działce od kilku lat zmagałem się z brakiem dostępu do wody , jedyna jaka pozyskiwalem to deszczówka , której w ostatnich latach bardzo brakuje i ja też z tym problemem się borykałem Postanowiłem w tym roku że wykopie jakąś studnie , ale jaką i tu pojawił się problem kosztów robocizny i minimalnej wiedzy z zakresu geologii czy jak to można nazwać inaczej Długo szukałem i czytałem w internecie zastanawiając się jak ugryźć ten problem Ostatnim czasy zobaczyłem film o szpilce wodnej Po przemyśleniu i nie przespaniu paru mocy podjąłem decyzję że kupię zestaw do wbijania szpilki wodnej firmy Madej w sklepie internetowym Studzienne pl Przedstawię teraz teren gdzie wykonywaliśmy pracę oraz co zakupiłem A więc teren jest podmokły wręcz zalewowy jakieś 400 metrów od rzeki Na dwóch metrach jest już jakaś woda i to podczas obecnej suszy W studni u sąsiada lustro wody 2,5 metra a dno na 3,5 metra oczywiście są to wody podskórne na wygląd czyste przezroczyste Zakupiłem filtr ocynk 140cm fi 42mm do tego 4 rury po metrze plus mufy i ten czop do wbijania Towar przyslano w trzecią dobę od zamówienia Wszystko na wygląd mocne i solidne bez zastrzeżeń No i teraz czym to wbić ? Postanowiliśmy ręcznie młotem 5cio kilowym tzw Maćkiem 😉 , najpierw wykopaliśmy łopata wąski dołek na około 120cm i po połączeniu na pakuły filtra z pierwszą rura zaczęliśmy wbijać młotem Szło jak w masło druga rura też , dopiero przy trzeciej zaczęło być ciężko aż stanęło i nie chciało iść dalej Lekko skrzywilismy gwint ostatniej rury tu trzeba uważać z tym wbijaniem No i co dalej ? Postanowiliśmy wlać wodę do rur i zobaczyć co się dzieje Woda stała i nie opadała więc pewnie to zapchany filtr pomyśleliśmy 😉 Nie miałem pompy przepływowej ale od studni sąsiada pociagnelismy węża i włożyliśmy do rury celem przeczyszczenia filtra Potem zawór zwrotny i pompa ręczna abisynka za 350 Zeta z castoramy Ciężko się pompowało 4widra za godzinę😂 bardzo kiepsko więc jeszcze raz czyszczenie filtra tym samym sposobem i pomogło teraz wiaderko wyciągam w 4 minuty Sprubuje jeszcze raz przepłukać filtr może będzie jeszcze lepiej póki co jestem zadowolony z wyniku i efektu pracy Woda potrzebna do podlewania tłoczy się bez problemu a praca jak się okazuje nie była bardzo trudna i męcząca Tak więc z czystym sumieniem polecam tą szpilkę i sposób dobrania się do wody Woda u mnie jest brudna i zamulona ale spokojnie nadaje się do podlewania a po odstaniu pewnego czasu w pojemniku klaruje się dość dobrze 😉 osad opada na dno Ja to właśnie przerobiłem i szczerze polecam ten sposób wykonania studni , mam nadzieję że mój opis komuś w czymś pomoże .
U mnie na szpilkę mówi się szpic. Ale proces wbijania wygląda inaczej. Wpierw wierci się otwór wiertłem, ja mam takie coś koło fi 80. Jak wiertło dojdzie do wody, to w tak nawiercony otwór wpuszczamy szpic i resztę się wbija na porządaną głębokość. Do tego używam ,baby, czyli metalowego kłoca, mój to może ma 40 kilogramów. Po środku ma wspawany pręt fi 25 ktory wpuszcza się w otwór wbijanej rury jako pilot prowadzący. Baba ma przyspawane dwa uchwyty by łatwiej było tym wbijać. Wszystko zrobiłem sobie sam i nigdy nie widziałem jak to robiły szpece. Tylko się wypytałem co i jak.
U siebie na działce też w podobny sposób zakładałem pompę. Przy niewielkich głębokościach np. 8-10 m. i lekkim gruncie to świetny sposób. Według mnie stożek na szpilce powinien mieć trochę większą średnicę niż filtr, daje to mniejsze opory przy wbijaniu. I podstawowa sprawa to dobre połączenie młota z wbijaną rurą, przy kiepskim potrafi niszczyć końcówkę. Ale jak jest wszystko dobrze dobrane to idzie świetnie.
Dokładnie, grunt nie może być np. kamienisty. Co do szpica to my nie widzimy różnicy w działaniu, szpic musi być większy od średnicy rury w przypadku gdy siatka filtracyjna jest na zewnątrz filtra.
@@TheDaver991 Nie chodzi o reklamę tego sklepu. Do filtra dołączana jest szpilka którą można wbijać , albo świder do wkręcania. Jeżeli podłoże nie jest kamieniste to zdecydowanie polecam wbijanie.
@@TheDaver991 Konkretnej końcówki to nie miałem. Używałem szpilki do kucia a na rurę nakręcałem redukcje z 1 1/4 na 05 cala. Ze trzy redukcje warto mieć w zapasie, bo potrafią się rozdupcyć. Ale i tak idzie całkiem dobrze.
@@amonra4046 Ale i tak musisz na wyjściu z hydrofora wody licznik zamontować i chociaż woda za darmo ( pomijam zużycie prądu przez hydrofor) płacisz za ścieki ( o ile oczywiście korzystasz z kanalizacji komunalnej). Opłatą za ścieki nie są objęte polewaczki ogrodowe - obecnie masz prawo zainstalować je z obejściem licznika.
@@awoj51 1: co jeśli nie mam kanalizacji i nie płacę za ścieki? 2: co jeśli nie zamontuję licznika i nikomu nie powiem że mam taką studnię? 3: a jeśli już się wyda to ta woda jest tylko do podlewania trawnika.
Kupiłem u was zestaw na studnię wbijają. Czy te ciemne mufy ktore wydają się bez ocynku warto czymś zamalować? Będę wiedział że jestem w warstwie wodonośnej, gdy po wlaniu wody w rurę do pełna przestanie opadać?
Wtam. Mam pytanie odnosnie zrobienia takiej szpilki na ogródkach gdzie mam teren torfowy podmokly i wody gruntowe w lecie pojawiają sie juz na ok 1m. Na jaka gebokosc musiałabym wbic taka szpice...
Gratuluję nowoczesnego podejścia (filmy na YT) i wielki szacun za odpowiadanie w komentarzach na przeróżne pytania! Co prawda nie jestem w grupie zainteresowanych (coż, niedoskonałe algorytmy YT;) ale za to co tu robicie będę Was polecał.
Dobrý den koupili jsme zahrádku cca 1 mesic ji mame a mame adi neco podobného si myslim ale nahore mame rucni pumpu napumpujeme asi cca 100-150 l a pořád teče voda a když přestaneme ze je béčka plná a znovu začneme pumpovat kdyz voda v bečce neni tak uz nam voda nechce téct a jde slycet unik vzduchu ze studený je to malo vody nebo se to da nejak spravit pry je to hluboke 6-8 m kolik by stala nova studna děkuji
Witam, to rozwiązanie wydaje się być ciekawe dla mojego przypadku- domek na działce. Wodę mam już na 1,5 m pod powierzchnią terenu. Od studni kopanej do domku mam ok 50m, więc muszę coś zrobić bliżej budynku. Pytania: 1. Jak daleko od fundamentów mogę wykonać taką studnię? Chodzi o to by pompowana woda nie podmywała fundamentu. 2. Czy z takiej studni da się zasilić domek (WC, prysznic, kuchnia)? Chodzi o to by wydJności studni starczyło. 3. Czy można ją wykonać np. w piwnicy zamiast obudowywać ją na zewnątrz i martwić zamarzaniem? 4. Jaki zestaw hydroforowy do takiej studni, by zapewnić wydajność? Co w przypadku gdy pompa ma większą wydajność niż napływ wody do studni?
1. Prawidłowo wykonana studnia nie piaszczy a więc nie szkodzi fundamentom. Często studnie znajdują się w piwnicach i nic się dzieje :) 2. Tak choć większość zależy od wydajności samej warstwy wodonośnej. Należy zamontować zbiornik hydroforowy stanowiący bufor i wyrównujący ciśnienie w instalacji. 3. Oczywiście :) 4. Pompę trzeba dobrać pod wydajność studni ale w każdym przypadku jeśli nie jest potrzeba duża wydajność to lepiej zamontować mniej wydajną pompę a większy zbiornik hydroforowy
Dziękuję za odpowiedzi. Pompę należy dobrać do wydajności. Ok, tylko bez pompy nie poznam wydajności, Musiałbym mieć jakąś pompę testową, ale jej nie mam i jakoś muszę dobrać pompę i hydrofor…
U mnie na działce w miejscu na szambo koparka wyciągnęła dwa takie wielkie kamienie że szok jakbym na takiego trafił z tą rurką to nie do przejścia...... Jakbym się decydował już przed budową domu wolałbym wlaśnie wykorzystać koparkę i w miejscu, gdzie bym chciał ujęcie wody podkopał bym na ustaloną głebokość gdzie mogą siedzieć głazy...Mnirjsze ryzyko.
@@amonra4046 chyba nie, ta woda jest mętna. W przeciwieństwie do wody w studni, która jest odstana i zanieczyszczenia osiadają na dnie a tutaj cały syf jest wysysany do góry. Chyba, żeby na górze zrobić jakiś zbiornik w którym woda mogła by odstać.
Witam. Jaką końcówkę macie założona na młot wyburzeniowy? Standardowe futerko raczej nie wytrzyma takich uderzeń więc zapewne jest tam założona jakaś przerobiona końcówka sds max lub większa. Drugie pytanie, czy po odcinku filtra da radę założyć zawór zwrotny? Sam zawór na górze to raczej za mało lecz obawiam się czy konstrukcja zaworu, jako elementu studni, wytrzyma te uderzenia podczas wbijania.
Najlepszym źródłem wiedzy są sąsiedzi, który posiadają studnie. Warto popytać. W zależności od terenu można jeszcze przeszukać mapy geologiczne pod kątem przekrojów geologicznych. Niektóre rejony, szczególnie te gdzie były wyrobiska górnicze mają bardzo dobre udokumentowanie geologiczne. Jeśli to nie da efektu to pozostaje wiercić w ciemno, jednak w tym przypadku lepiej wykonać studnię wierconą - jak w innym naszym filmie.
@@studniemadej5966 ja np. mieszkam na terenach na których ponad 70 lat temu były stawy i młyn wodny, ponoć w moim rejonie nie da się nawet wykopać kanału samochodowego w garażu bo zacznie się w nim gromadzić woda xd
A jak podczas wbijania natrafimy na kamień (głaz) to filtr idzie do śmieci? A zabawę trzeba zacząć od nowa w innym miejscu? Czy da się odzyskać tą część wbitą pod ziemię?
Proszę mi powiedzieć - mieszkam na terenach pokopalnianych ( odkrywka), mam starą studnie o głębokości 9m i nie ma w niej wody - podobno cała woda 20lat temu uciekła do tychże kopalni. Czy pogłębienie studni taka szpilką ma sens i dostanę się do wody?
Witam. Proszę o radę. Otwór wywiercony ręcznie na głębokość 2.5m. lustro wody zaczęło się na głębokości 2m od poziomu gruntu. Szpic wbijany "babka " 100kg. I tu pierwszy problem. Szpic wchodził jak w masło. Czy to dobrze czy źle ? Co to może oznaczac ? Ostatecznie wbijanie zakończyło się na 6.7m. Wpompowanie wody w szpica ,a później próby zassania wody . I nic. Nie mogło zassać... Stwierdziliśmy że wyciągniemy trochę do góry i okazało się że go można ręcznie samemu wyciągnąć... Tak jak go bez problemu wyciągnąłem tak go później włożyłem całego, całe 6.7 m. Szpic skrocilismy do 4.3 m . Pompa zassała wodę z dołu . Po pompowaniu 1.5 h woda nadal brudna ( żółta) Proszę o radę co robić dalej. Czy wbić głębiej czy zmienić miejsce
Ucięte dłuto pasujące do młota z prowadnikiem. Pokażemy je wkrótce na filmie. Do tego jest potrzebna głowica, którą nakręca się na rurę a która przenosi uderzenia na filtr nie niszcząc przy tym gwintu - głowica dostępna na naszym sklepie.
No i tak. Woda jest. Koniec szpilki 5.5m., poziom wody 2m nad szpilką. Jak pompuję wodę do rury to bulgocze jak grochówka w garkuchni (do poziomu wody mam odwiert, dalej nie szło bo kurzawa) a jak podpinam pompę i ciągnę to ni cholery nie idzie. Podniosłem nawet szpilkę metr do góry i to samo. Włożyłem rurkę do środka szpilki i podpiąłem pompę ...i momentalnie opróżniła rurę z wody. Czyżby kurzawa zamulała mi filter? Co radzicie?
Witam. Sąsiad wbił szpilkę na 5 metrach i ma wodę nachodzącą. Co się stanie jeżeli pompa wsysa całą wodę i dopiero po jakimś czasie woda najdzie (w rurze będzie powietrze)? Trzeba będzie z góry zalać rurę wodą ?
Witam, czy taki filtr wbija się w warstwę wód gruntowych czy nizej? Jestem po dwóch nieudanych próbkach wykonania studni na rurach PCV, na 2m mam wodę gruntowa do 4 metra i potem zaczyna się ił, glina i kurzawka, rurami PCV udało mi się zejść 6m i woda jest, nawet ponad 3m ale wydajność pozostawia wiele do życzenia, pompa około 50l/minutę i studnia niestety nie nadąża, czy taka szpilka rozwiąże mój problem? Pozdrawiam
Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Fizyka nie pozwala na zassanie wody z większej głębokości jak 7-8m (mierzy się od lustra wody) Można zastosować pompę ręczną abisynkę która będzie tłoczyć wodę z większej głębokości tylko mechanizm musi znajdować się w studni a z powierzchni napędzamy go cięgnami .
cześć, tego szukałem. Trzywa pytania, czy można u Was zamówić zrobienie takiej studni? Czy działacie we wielkopolsce? Jak wygląda sprawa z wyszukaniem miejsca odpowiedniego do wody. Taki system zadziała w sumie wszędzie? Miałem Pana z różdżką i wskazał mi 100 % miejsce gdzie na 6 kręgach jest woda, ale ja nie chce kopać i niszczyć wszystkiego. takie rozwiazanie jest super.
Nie świadczymy usług. W naszym sklepie Studzienne pl można kupić wszystko do wykonania takiej studni. Studnię można zrobić gdzie pasuje, najważniejsze aby woda nie była głębiej jak 7m.
@@burykocur2464 W zależności od terenu można jeszcze przeszukać mapy geologiczne pod kątem przekrojów geologicznych. Niektóre rejony, szczególnie te gdzie były wyrobiska górnicze mają bardzo dobre udokumentowanie geologiczne. Jeśli to nie da efektu to pozostaje wiercić w ciemno, jednak w tym przypadku lepiej wykonać studnię wierconą - jak w innym naszym filmie.
Witaj kolego, dobra robota! Ale małe sprostowanie, pompa ręczna tak zwana abisynka może czerpać wodę nawet z 29 metrów!!! Pozdrawiam serdecznie Krzysztof
Witam. Nie do końca się z Panem zgadzam, pompa abisyńska która pozwala czerpać wodę z głębokości 29m musi mieć mechanizm w studni oddalony od lustra wody max 7m. Taka pompa nadaje się do studni wierconych których średnica pozwala na umieszczenie mechanizmu pompy oraz ciengień w studni. Szpilka wodna tak jak powiedzieliśmy ma ograniczenia, można zamontować tylko napowietrzną pompę ssącą.Pozdrawiamy serdecznie.
@@studnia-zrobtosam2619 A w czym pan się ze mną nie do końca zgadza? Przecież to pan powiedział że pompy abisynki nie są w stanie zassać wody która znajduje się na głębokości większej niż 7 m, a to nie prawda!!!! sprostowałem tylko pana wypowiedź! że istnieje taka możliwość i pompą abisynką można zassać wodę z głębokości do 29 m i tyle w temacie. Pozdrawiam serdecznie Krzysztof
@@studniegebinowerotomaxm1206ale taka abisynka nie zasysa a tłoczy wodę z 29m, cylinder z tłokiem jest opuszczony do studni i połączony z abisynką cięgnem które przenosi ruch pionowy z powierzchni i porusza tłokiem w cylindrze, woda jest w ten sposób tłoczona na powierzchnię. Żadna pompą nie da się zassać wody z głębokości 7-8 m i wynika to z praw fizyki
Filtr, mufy i rury to koszt około 500-800 zł w zależności od głębokości lustra wody. Dalej zawór zwrotny i elementy podłączeniowe pompy zamkną się w 100 zł. Najprostsza pompa powierzchniowa to koszt 300 zł a zestaw hydroforowy około 500 zł
Czy są jakieś przepisy/normy /dobra praktyka w jakiej odległości minimalnej można wykonać taka studnie od domu czy np drogi komunikacyjnej lub chodnika (na działce ale przy ogrodzeniu)?
W tym przypadku pozostaje tylko wiercenie studni. Na innym filmie na naszym kanale pokazujemy jak taką studnię zrobić,lub zapraszam na zaprzyjaźniony kanał Fox Garden.
U mnie wiercili do 12m i woda była ale sama gruntowa od 3m dalej glina i nie mogli wbić filtra bo by się zamulił co mam zrobić czy dalej wiercić głębiej?
Zabudowa studni w obudowie podziemnej z izolacją i wszystko bez problemu działa. Lub jeśli studnia nie będzie używana to po prostu odkręcenie zaworu zwrotnego na górze i woda wróci do studni
@@Fallinger3 nie ma żył wodnych ,są warstwy wodonośne składające się z piasku lub żwiru rozdzielone warstwami nie przepuszczalnymi . Jak sąsiedzi mają wodę w studni to i u Pana też będzie..
Witam ponownie. Kiedyś do Pana pisałem, ale wtedy jeszcze nie wiedziałem co mam za studnię, ale teraz już wiem. Mam 4 kręgi i na dole rura wystaje półtora cala. Jest to abisynka. Problem w tym, że nie była od nowości używana. Podłączyłem zestaw hydroforowy razem z moim bratem hydraulikiem i pompa nie ciągnie wody tylko powietrze. Wygląda na to, że filtr jest zapchany, albo szlag go trafił. Chciałem się zapytać, czy to da się jakoś przepchać? Oczywiście mam na myśli specjalistę od studi, czy trzeba na nowo rurę wbijać? Bardzo prosze o odpowiedż. Pozdrawiam Janusz
Siatka jest umieszczona wewnątrz filtra przez co jest chroniona przez rurę stalową, jej zerwanie jest praktycznie niemożliwe. Co do zapchania to tak jak pokazujemy w filmie, najpierw warto przepłukać filtr pod niedużym ciśnieniem pompując do niego czystą wodę z powierzchni a reszta zanieczyszczeń zostanie usunięta podczas pompowania oczyszczającego.
@@studnia-zrobtosam2619 dziękuję za odpowiedź. Zastanawi sie nad wykonaniem takiej studni jak Panowie zaprezentowali. Grunt ma jednak trochę ciężki zastanawiam się nad wybiciem otworu rura 1 1/4 ale podłączonego do wody co wyplukiwalo by urobek do góry a potem zainstalowanie Waszego filtra . Czy takie coś bedsie miało racje bytu?
@@lucasp8203 Tak, jak najbardziej tzw. studnia płukana. Mocna pompa i może się to udać. W wypłukanym otworze polecamy umieścić nasz igłofiltr całkowicie z tworzywa sztucznego - szeroki wybór dostępny w naszym sklepie internetowym www.studzienne.pl
Czy do zestawu dodajecie jakieś urządzenie, które kontroluje przydatność wody do celów spożywczych czy jest to woda jedynie do podlewania działki / grządki? Jak wygląda kontrola, co jaki czas należy zanosić wodę do laboratorium, żeby nie wpakować się "na minę"?
Nie dodajemy bo niestety nie tak łatwo to sprawdzić. Trzeba pobrać próbkę i wysłać do badań. Dokładnie, raz na rok najlepiej sprawdzić czy woda dalej jest zdatna (o ile kiedykolwiek w ogóle była) do spożycia. To są wody gruntowe zasilane przez opady a więc rzadko bez uzdatnienia nadają się do bezpośredniego picia.
@@studnia-zrobtosam2619 U dziadka była studnia na 3 dryny ,wodę piliśmy prosto ze srudni i nikt jej nie dawał do badań.Tak tylko piszę że nikt się nie zastanawiał nad jakimiś badaniami ,dziadek mówił wodę trzeba wybierać bo jak napływa to się czyści.
@@Sowa56 Przepraszam było 5 dryn szósta nad ziemią .To jest kolonia Rzerzęczycz teraz jest z z 10 domostw .Do tej pory ludzie czerpią wodę do picia ze studni.
Nie da się niestety znaleźć gdyż żyły wodne po prostu nie istnieją (oprócz szczelin w masywach skalnych). Hydrogeologia zna jedynie pojęcie warstwy wodonośnej
Tak zwane żyły wodne to mit rozpowszechniany przez tzw różdżkarzy, którzy zarabiają na niczym. Woda powierzchniowa jest wszędzie, tylko kwestia na jakiej głębokości. Raz może być na 1,5 metra a raz na 6 metrów.
Mam dwa pytania Czy do młota wybużeniowego końcówkę robiliście sami? Mam naturalny staw gdzie wody jest na około min.5cm, max 15cm i jest około 1,2 mułu, dalej jest piach. Czy jak wbiję waszą szpilkę w ten muł, to będzie można wyciągnąć wodę?
Bis zu wieviel Meter kann man das machen? Wegen Ansaugen der Pumpe ?Und wie stelle ich fest das ich auf einer Wasserader getroffen bin? Ich denke ich habe mehr als 35 Meter. Ein Angebot einer Brunnenfirma wollte dafür über 10K haben 😞
Przeszukałem już kilka razy i nie mogę tego znaleźć. Gdzie konkretnie tego szukać albo jak się to fachowo nazywa.??? Z góry dziękuję za odpowiedź. Jestem zainteresowany tym zestawem wraz z tym filtrem do wbijania.
@@studnia-zrobtosam2619 to wiem. :) mam dylemat co do grubości systemu. Kusi mnie 2" ale nie wiem czy jest sens...zawsze trudniej wbić a z drugiej strony 3.5 m mam już odwiert... Duża jest różnica przy wbijaniu?
Gdzie można kupić taki filtr?
Jeszcze jedno pytanie-czy rury 1 1/4" zakupione w sklepie nadają się?
Na co zwracać uwagę przy zakupie?
W naszym sklepie internetowym www.studzienne.pl
@@celinak7217 Jak najbardziej, to bardzo solidne rury. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na grubość ścianki, szczególnie gdy mamy zamiar wbijać mechanicznie przy pomocy młota wyburzeniowego - wtedy grubość ścianki rury powinna być większa niż 3 mm. Jeśli mamy zamiar wbijać ręcznie przy pomocy kafaru to nie jest już to tak istotne i można użyć cieńszych rur dostępnych w marketach.
Jak to się nazywa bo nie mogę tego znaleźć w waszym sklepie
@@adamnowak2220 proszę wybrać na sklepie Studzienne pl. Filtry a następnie filtr stalowy wbijany
Mam taką studnię około 10 lat na działce.
Grot kupiłem od sąsiada za 0,7 czystej, rury na złomie za kilkadziesiąt zł z tym że ja je zespawałem bo nie było gdzie nagwintować potem młot 8kg i jazda i znów dospawanie kawałka i dalej młot.
Tak przez tydzień po trochu bo sporo kamieni było po drodze ale poszło.
Tak dobiłem do około 8 metrów.
W środku jest rura PCV 60mm a zewnętrzna stalowa 90mm.
Studnia ma się dobrze i służy do dziś wody nie brakowało nigdy a czasem leci bardzo długo przy napełnianiu np. basenu.
Badanie gruntu to pierwsza rzecz, jaka trzeba wykonać. 2-3 odwierty na działce kilkusetmetrowej wystarczy. Określa rodzaj warstw gruntu i ewentualnie poziom wody gruntowej. Czynność i tak konieczna dla określenia głębokości posadowienia budynku (podpiwniczony czy nie). U mnie było od góry - humus 15 cm, piasek drobny, niżej piasek średni z domieszka gliny, niżej drobny żwir, poziom wody gruntowej ok. 2 ,5 m. Studnia z filtrem miedzianym wbijana pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku na głębokość ok.6 m (wg zapewnienia wykonawcy). Zasila jako jedyne (pomijając deszczówkę do podlewania ogórków i pomidorów) źródło wody dom jednorodzinny 220 m2 - średnio 4 domowników. Działa poprawnie do dziś. Badanie jakości wody ( niezbędne do uzyskania pozwolenia na użytkowanie) - pozytywne. Pijemy naszą kranówkę regularnie bez żadnych negatywnych objawów. Bardzo smaczna. Chyba jestem wyjątkowym szczęściarzem.
bez sensu ... jak już robisz odwierty badawcze to po co ci wbijać szpilkę skoro już masz odwiert do którego możesz włożyć rurę perforowaną i masz studnię gotową .....
@@jakubstanko2211 W teorii tak. Ale geolog czy geotechnik to nie studniarze. Maja obowiązek zasypania odwiertów. Ich odwierty są w miejscach przez nich ustalonych, a nie w miejscu, gdzie TY chcesz mieć studnie. Badania gruntu powinny być robione jako pierwsza czynność w procesie budowlanym, nawet przed zakupem działki, kiedy nie wiesz, czy studnia będzie ci potrzebna ( np. gmina planuje wodociąg).
Pomysł wydaje się być super, pytania:
1. jak w przypadku gdy podłoże jest kamieniste, jak szpilka radzi sobie z kamieniami, w razie czego da się wyciągnąć czy szpilka stracona?
2. czy takie młoty to się da gdzieś wynająć, czy zwykły młot udarowy też da radę?
3. czy da się w jakiś sposób określić jakie miejsce byłoby odpowiednie na taką szpilkę?
4. Czy macie gotowe bądź indywidualnie składacie/pomagacie złożyć całe zestawy czyli szpilka, rury, pompa i wszystko co potrzebne pomiędzy?
5. Czy macie jakieś partnerskie firmy, które ewentualnie mogłyby taką studnię wykonać?
1. Małe kamienie (do kilku centymetrów) pewnie ominie. Można wyciągnąć ale trzeba mieć trójnóg albo rusztowanie oraz wyciągarkę ręczną, zaczepia się o wystający koniec rury i wyciąga się całość z ziemi.
2. Wynajem z reguły jest najlepszy gdyż wypożyczalnie sprzętu budowlanego mają z reguły profesjonalne młoty np. Makita albo Bosch, które są bardzo mocne
3. Nie da się, trzeba zasięgnąć informacji od sąsiadów, którzy mają studnie - może pamiętają jakie warstwy były podczas jej wykonywania
4. Możemy oczywiście pomóc dobrać cały zestaw - wystarczy napisać poprzez formularz na stronie sklepu www.studzienne.pl
5. Budujemy siatkę firm współpracujących, póki co jedynie na terenie Śląska możemy coś polecić
I to jest rozwiązanie mojego problemu! Taka studnia jest dla mnie wystarczająca. Czas odwiedzić Państwa sklep 🙂 dziękuję za bardzo cenną poradę.
tylko pytanie czy u ciebie jest tyle wody że na minutę poleci te 50 litrów u mnie jest rura wkopana na głębokość 7 m bo dalej jest już druga warstwa gliny tylko ja mam rurkę 31,5 cm ale włanczam pompę szambówkę na około 3 min mam z pralki starej załącznik czasowy i woda do zbiornika 1000 l leci a kopałem pompą plus powietrze sprężone i do gliny się dokopałem kiedyś tą drugą warstwę chciałem przebić to do 13 m doszłem i dalem sobie spokoj bo wode mam z wodociągu a tą do podlewania urzywam
Panowie , szacun.
Bardzo dobra robota.
Taka studnie powinien mieć każdy w swoim ogródku.
Pozdrawiam
Po co mi studnia? Jest 21 wiek i są automatyczne zraszacze
@@Kuczelazopokigorace jak ruskie przyjdą i Ci wodę odetną to ciekawe co zrobisz ze swoim zraszaczem xD
@@Kuczelazopokigorace chociaż z drugiej strony wody gruntowe też idzie zakazić :p
@@Żegota888 Jeżeli nie będzie wody w kranie kiedy 'ruskie przyjdą' to z powodu braku prądu. Bez prądu taka pompa nie zadziała. Ja np. wyposażyłem się w przenośny filtr wody. Wystarczy dowolny zbiornik wodny lub strumień w okolicy. Żywotność filtra zapewnia zapas wody pitnej na 2 miesiące. Trwałość magazynowana 10 lat. Waga 450 g.
Do takiej studni można zamontować pompę ręczną.
No i w końcu ktoś pokazał jak zrobić profesjonalne ujęcie wody. Reszcie youtubowych partaczy dziękujemy.
Dzięki, z fartem przyjacielu!
Ciekawy jestem co z gliną,bo w moim przypadku wywierciłem na 6m i ciągle glina,co na to szpilka? dała by rade ,czy wygięłaby się jak banan? Teraz kopię w miłym piasku i tu by szpilka zdała egzamin,ale z gliną raczej by się poddała. Nie wszyscy partacze jak widzisz ;-)
Spoko rozwiązanie. Można sobie wbić dwie takie szpilki i połączyć na powierzchni, następnie podłączyć do jednej pompy - myślę że wydajność studni wzrośnie.
@@plantexpi9554 proszę się pochwalić jak wyszło 👍
Witam serdecznie Chciałbym podzielić się opinią na temat filmu oraz owej szpilki wodnej Zaznaczam że jestem zupełnym laikiem w tym temacie Moje doświadczenie z tematem studni jest bardzo nie wielkie ale do rzeczy Na mojej skromnej działce od kilku lat zmagałem się z brakiem dostępu do wody , jedyna jaka pozyskiwalem to deszczówka , której w ostatnich latach bardzo brakuje i ja też z tym problemem się borykałem Postanowiłem w tym roku że wykopie jakąś studnie , ale jaką i tu pojawił się problem kosztów robocizny i minimalnej wiedzy z zakresu geologii czy jak to można nazwać inaczej Długo szukałem i czytałem w internecie zastanawiając się jak ugryźć ten problem Ostatnim czasy zobaczyłem film o szpilce wodnej Po przemyśleniu i nie przespaniu paru mocy podjąłem decyzję że kupię zestaw do wbijania szpilki wodnej firmy Madej w sklepie internetowym Studzienne pl Przedstawię teraz teren gdzie wykonywaliśmy pracę oraz co zakupiłem A więc teren jest podmokły wręcz zalewowy jakieś 400 metrów od rzeki Na dwóch metrach jest już jakaś woda i to podczas obecnej suszy W studni u sąsiada lustro wody 2,5 metra a dno na 3,5 metra oczywiście są to wody podskórne na wygląd czyste przezroczyste Zakupiłem filtr ocynk 140cm fi 42mm do tego 4 rury po metrze plus mufy i ten czop do wbijania Towar przyslano w trzecią dobę od zamówienia Wszystko na wygląd mocne i solidne bez zastrzeżeń No i teraz czym to wbić ? Postanowiliśmy ręcznie młotem 5cio kilowym tzw Maćkiem 😉 , najpierw wykopaliśmy łopata wąski dołek na około 120cm i po połączeniu na pakuły filtra z pierwszą rura zaczęliśmy wbijać młotem Szło jak w masło druga rura też , dopiero przy trzeciej zaczęło być ciężko aż stanęło i nie chciało iść dalej Lekko skrzywilismy gwint ostatniej rury tu trzeba uważać z tym wbijaniem No i co dalej ? Postanowiliśmy wlać wodę do rur i zobaczyć co się dzieje Woda stała i nie opadała więc pewnie to zapchany filtr pomyśleliśmy 😉 Nie miałem pompy przepływowej ale od studni sąsiada pociagnelismy węża i włożyliśmy do rury celem przeczyszczenia filtra Potem zawór zwrotny i pompa ręczna abisynka za 350 Zeta z castoramy Ciężko się pompowało 4widra za godzinę😂 bardzo kiepsko więc jeszcze raz czyszczenie filtra tym samym sposobem i pomogło teraz wiaderko wyciągam w 4 minuty Sprubuje jeszcze raz przepłukać filtr może będzie jeszcze lepiej póki co jestem zadowolony z wyniku i efektu pracy Woda potrzebna do podlewania tłoczy się bez problemu a praca jak się okazuje nie była bardzo trudna i męcząca Tak więc z czystym sumieniem polecam tą szpilkę i sposób dobrania się do wody Woda u mnie jest brudna i zamulona ale spokojnie nadaje się do podlewania a po odstaniu pewnego czasu w pojemniku klaruje się dość dobrze 😉 osad opada na dno Ja to właśnie przerobiłem i szczerze polecam ten sposób wykonania studni , mam nadzieję że mój opis komuś w czymś pomoże .
Dziękujemy serdecznie za szczegółową relację, cieszymy się, że się udało :)
U mnie na szpilkę mówi się szpic. Ale proces wbijania wygląda inaczej. Wpierw wierci się otwór wiertłem, ja mam takie coś koło fi 80. Jak wiertło dojdzie do wody, to w tak nawiercony otwór wpuszczamy szpic i resztę się wbija na porządaną głębokość. Do tego używam ,baby, czyli metalowego kłoca, mój to może ma 40 kilogramów. Po środku ma wspawany pręt fi 25 ktory wpuszcza się w otwór wbijanej rury jako pilot prowadzący. Baba ma przyspawane dwa uchwyty by łatwiej było tym wbijać. Wszystko zrobiłem sobie sam i nigdy nie widziałem jak to robiły szpece. Tylko się wypytałem co i jak.
6:32 @@jankasz4995
Ale to jest zajebiste!
Witam.
Fajny film, tylko mam pytanie, w jaki sposób dowiedzieć się na jakiej głębokości jest źródło wody? Pozdrawiam.
Świetnie 😊
Witam i pozdrawiam z Bulgarii ⛱️
U siebie na działce też w podobny sposób zakładałem pompę. Przy niewielkich głębokościach np. 8-10 m. i lekkim gruncie to świetny sposób. Według mnie stożek na szpilce powinien mieć trochę większą średnicę niż filtr, daje to mniejsze opory przy wbijaniu. I podstawowa sprawa to dobre połączenie młota z wbijaną rurą, przy kiepskim potrafi niszczyć końcówkę. Ale jak jest wszystko dobrze dobrane to idzie świetnie.
Dokładnie, grunt nie może być np. kamienisty. Co do szpica to my nie widzimy różnicy w działaniu, szpic musi być większy od średnicy rury w przypadku gdy siatka filtracyjna jest na zewnątrz filtra.
Maciej a co to za końcówka? Mógłbyś nazwę podać?
@@TheDaver991 Nie chodzi o reklamę tego sklepu. Do filtra dołączana jest szpilka którą można wbijać , albo świder do wkręcania. Jeżeli podłoże nie jest kamieniste to zdecydowanie polecam wbijanie.
Miałem na myśli końcówkę do młota którą się wbija rury :)
@@TheDaver991 Konkretnej końcówki to nie miałem. Używałem szpilki do kucia a na rurę nakręcałem redukcje z 1 1/4 na 05 cala. Ze trzy redukcje warto mieć w zapasie, bo potrafią się rozdupcyć. Ale i tak idzie całkiem dobrze.
Cześć Ekipa🙂, super robota💪👍💧💧💧.
Pierwszy raz widzę cos takiego i powiem Wam że zaciekawiło mnie to :D
I woda za darmo
@@amonra4046 Ale i tak musisz na wyjściu z hydrofora wody licznik zamontować i chociaż woda za darmo ( pomijam zużycie prądu przez hydrofor) płacisz za ścieki ( o ile oczywiście korzystasz z kanalizacji komunalnej). Opłatą za ścieki nie są objęte polewaczki ogrodowe - obecnie masz prawo zainstalować je z obejściem licznika.
@@awoj51 1: co jeśli nie mam kanalizacji i nie płacę za ścieki?
2: co jeśli nie zamontuję licznika i nikomu nie powiem że mam taką studnię?
3: a jeśli już się wyda to ta woda jest tylko do podlewania trawnika.
@@kamilp1736 Jeśli nie masz kanalizacji i nie pobierasz wody z wodociągu komunalnego to nie musisz montować licznika i nikomu nic do tego.
Kupiłem u was zestaw na studnię wbijają. Czy te ciemne mufy ktore wydają się bez ocynku warto czymś zamalować? Będę wiedział że jestem w warstwie wodonośnej, gdy po wlaniu wody w rurę do pełna przestanie opadać?
Wtam. Mam pytanie odnosnie zrobienia takiej szpilki na ogródkach gdzie mam teren torfowy podmokly i wody gruntowe w lecie pojawiają sie juz na ok 1m. Na jaka gebokosc musiałabym wbic taka szpice...
Gratuluję nowoczesnego podejścia (filmy na YT) i wielki szacun za odpowiadanie w komentarzach na przeróżne pytania!
Co prawda nie jestem w grupie zainteresowanych (coż, niedoskonałe algorytmy YT;) ale za to co tu robicie będę Was polecał.
Mam studnie wybijana przez ojca 25-30 lat temu zwykła stalowa calowa rura z filtrem na końcu (pewnie nie ma po nim już śladu) i jakoś działa.
I super, póki działa to nie ruszać a w razie czego to pokazujemy co można zrobić w przyszłości :)
6:06 dławiąc pompę gdy jeszcze pompuje piasek powodujesz że gromadzi się on w zbiorniku.
Dzięki za trafne spostrzeżenie. U nas jednak piasku były znikome ilości.
Kiedy przestać wiercić studnie jakie warstwy ziemi piachu szukać?
Filtr trzeba umieścić w warstwie wodonośnej.
Dobrý den koupili jsme zahrádku cca 1 mesic ji mame a mame adi neco podobného si myslim ale nahore mame rucni pumpu napumpujeme asi cca 100-150 l a pořád teče voda a když přestaneme ze je béčka plná a znovu začneme pumpovat kdyz voda v bečce neni tak uz nam voda nechce téct a jde slycet unik vzduchu ze studený je to malo vody nebo se to da nejak spravit pry je to hluboke 6-8 m kolik by stala nova studna děkuji
Witam, to rozwiązanie wydaje się być ciekawe dla mojego przypadku- domek na działce. Wodę mam już na 1,5 m pod powierzchnią terenu. Od studni kopanej do domku mam ok 50m, więc muszę coś zrobić bliżej budynku. Pytania:
1. Jak daleko od fundamentów mogę wykonać taką studnię? Chodzi o to by pompowana woda nie podmywała fundamentu.
2. Czy z takiej studni da się zasilić domek (WC, prysznic, kuchnia)? Chodzi o to by wydJności studni starczyło.
3. Czy można ją wykonać np. w piwnicy zamiast obudowywać ją na zewnątrz i martwić zamarzaniem?
4. Jaki zestaw hydroforowy do takiej studni, by zapewnić wydajność? Co w przypadku gdy pompa ma większą wydajność niż napływ wody do studni?
1. Prawidłowo wykonana studnia nie piaszczy a więc nie szkodzi fundamentom. Często studnie znajdują się w piwnicach i nic się dzieje :)
2. Tak choć większość zależy od wydajności samej warstwy wodonośnej. Należy zamontować zbiornik hydroforowy stanowiący bufor i wyrównujący ciśnienie w instalacji.
3. Oczywiście :)
4. Pompę trzeba dobrać pod wydajność studni ale w każdym przypadku jeśli nie jest potrzeba duża wydajność to lepiej zamontować mniej wydajną pompę a większy zbiornik hydroforowy
Dziękuję za odpowiedzi. Pompę należy dobrać do wydajności. Ok, tylko bez pompy nie poznam wydajności, Musiałbym mieć jakąś pompę testową, ale jej nie mam i jakoś muszę dobrać pompę i hydrofor…
U mnie na działce w miejscu na szambo koparka wyciągnęła dwa takie wielkie kamienie że szok jakbym na takiego trafił z tą rurką to nie do przejścia...... Jakbym się decydował już przed budową domu wolałbym wlaśnie wykorzystać koparkę i w miejscu, gdzie bym chciał ujęcie wody podkopał bym na ustaloną głebokość gdzie mogą siedzieć głazy...Mnirjsze ryzyko.
Bardzo fajny pomysł do ogrodu. Czy jest możliwość podłączenia pompy ręcznej?
Oczywiście, pompa ręczna to standard przy tego typu studniach
@@studnia-zrobtosam2619 Można pic taka wodę? Chyba tak?
@@amonra4046 chyba nie, ta woda jest mętna. W przeciwieństwie do wody w studni, która jest odstana i zanieczyszczenia osiadają na dnie a tutaj cały syf jest wysysany do góry. Chyba, żeby na górze zrobić jakiś zbiornik w którym woda mogła by odstać.
@@przemo3651 Wszystko zależy od gruntu z jakiego wodę pozyskujesz. Z piasku woda jest klarowna. U mnie działa na działce 30 lat.
Jak sprawdzić u siebie na działce na jakiej głębokości jest lustro wody ???
Ale spoko sprawa nie widziałem wcześniej takiej studni
Witam. Jaką końcówkę macie założona na młot wyburzeniowy? Standardowe futerko raczej nie wytrzyma takich uderzeń więc zapewne jest tam założona jakaś przerobiona końcówka sds max lub większa. Drugie pytanie, czy po odcinku filtra da radę założyć zawór zwrotny? Sam zawór na górze to raczej za mało lecz obawiam się czy konstrukcja zaworu, jako elementu studni, wytrzyma te uderzenia podczas wbijania.
gdzie dokupi taka koncówke do młota do wbijania rury?
Siema, super sprawa 👊👍
Super film. Nie widzę żebyście posiadali w ofercie wersji ze ślimakiem na końcu (do wkręcania-nie wbijania), dlaczego?
Ciekawa opcja. Nie słyszałem o takim sposobie. Pytanie tylko skąd wiadomo na jakiej głębokości znajduje się woda?
Najlepszym źródłem wiedzy są sąsiedzi, który posiadają studnie. Warto popytać. W zależności od terenu można jeszcze przeszukać mapy geologiczne pod kątem przekrojów geologicznych. Niektóre rejony, szczególnie te gdzie były wyrobiska górnicze mają bardzo dobre udokumentowanie geologiczne. Jeśli to nie da efektu to pozostaje wiercić w ciemno, jednak w tym przypadku lepiej wykonać studnię wierconą - jak w innym naszym filmie.
@@studniemadej5966 ja np. mieszkam na terenach na których ponad 70 lat temu były stawy i młyn wodny, ponoć w moim rejonie nie da się nawet wykopać kanału samochodowego w garażu bo zacznie się w nim gromadzić woda xd
A jak podczas wbijania natrafimy na kamień (głaz) to filtr idzie do śmieci? A zabawę trzeba zacząć od nowa w innym miejscu? Czy da się odzyskać tą część wbitą pod ziemię?
Już się dowiedziałeś 🤣
Oczywiście, że da się odzyskać, trzeba mieć trójnóg albo jakieś rusztowanie na którym zawiesza się wyciąg ręczny i w ten sposób odzyskuje się całość.
Proszę mi powiedzieć - mieszkam na terenach pokopalnianych ( odkrywka), mam starą studnie o głębokości 9m i nie ma w niej wody - podobno cała woda 20lat temu uciekła do tychże kopalni. Czy pogłębienie studni taka szpilką ma sens i dostanę się do wody?
Ciekawe jakby wyglądało wbicie tej studni w terenie górzystym gdzie są skały i kamienie :D
Nie da się
Witam. Proszę o radę.
Otwór wywiercony ręcznie na głębokość 2.5m. lustro wody zaczęło się na głębokości 2m od poziomu gruntu.
Szpic wbijany "babka " 100kg.
I tu pierwszy problem. Szpic wchodził jak w masło. Czy to dobrze czy źle ? Co to może oznaczac ?
Ostatecznie wbijanie zakończyło się na 6.7m. Wpompowanie wody w szpica ,a później próby zassania wody . I nic. Nie mogło zassać...
Stwierdziliśmy że wyciągniemy trochę do góry i okazało się że go można ręcznie samemu wyciągnąć... Tak jak go bez problemu wyciągnąłem tak go później włożyłem całego, całe 6.7 m.
Szpic skrocilismy do 4.3 m . Pompa zassała wodę z dołu . Po pompowaniu 1.5 h woda nadal brudna ( żółta)
Proszę o radę co robić dalej. Czy wbić głębiej czy zmienić miejsce
Rury dziś kupione. Czekam na wasz filterek i jazda z tematem.
Powodzenia, służymy pomocą
@@studnia-zrobtosam2619 jak sprawdzić na jakiej glebokosci jest woda?u sasiada na dzialce pojawia sie na 12 m
@@radekpul6455 warstwa wodonośna będzie na zbliżonej głębokości Życzymy powodzenia
@@studnia-zrobtosam2619 czyli lupa z takiego pomysłu. Co zrobić zeby mieć wodę a nie wydawać kilkanascie tysięcy?
@@radekpul6455 z studni wbijanej nic nie będzie ale można zrobić taką
th-cam.com/video/htrCBMl-Y-Q/w-d-xo.html
Gdzie można kupić taką końcówkę do wbijana?
Jakiej "końcówki" używacie do wbijania młotem? Jakaś samoróbka? Nie niszczy gwintu rury?
Ucięte dłuto pasujące do młota z prowadnikiem. Pokażemy je wkrótce na filmie. Do tego jest potrzebna głowica, którą nakręca się na rurę a która przenosi uderzenia na filtr nie niszcząc przy tym gwintu - głowica dostępna na naszym sklepie.
super tylko jak ocenic czy osiiągneliśmy prawidłową głębokość jak brak informacji i możliwości porównania np z sasiadem
Chlapci super, aj my by sme potrebovali. Urobíte aj na Slovensku?
👍😄 pozdrawiam
A czy pakuły to w ziemi nie zgniją po pewnym czasie? Nie lepsza do ziemi taśma teflonowa ?
Prędzej rdza uszkodzi rury aniżeli zgniją pakuły ale nic nie stoi na przeszkodzie aby dać teflon
No i tak. Woda jest. Koniec szpilki 5.5m., poziom wody 2m nad szpilką. Jak pompuję wodę do rury to bulgocze jak grochówka w garkuchni (do poziomu wody mam odwiert, dalej nie szło bo kurzawa) a jak podpinam pompę i ciągnę to ni cholery nie idzie. Podniosłem nawet szpilkę metr do góry i to samo. Włożyłem rurkę do środka szpilki i podpiąłem pompę ...i momentalnie opróżniła rurę z wody. Czyżby kurzawa zamulała mi filter? Co radzicie?
Witam. Sąsiad wbił szpilkę na 5 metrach i ma wodę nachodzącą. Co się stanie jeżeli pompa wsysa całą wodę i dopiero po jakimś czasie woda najdzie (w rurze będzie powietrze)? Trzeba będzie z góry zalać rurę wodą ?
Dzień dobry,
Czy można kupić pobijak przyłączany do SDS max prezentowany na państwa filmie ?
Tak, poproszę o kontakt telefoniczny. Nr w opisie filmu
No właśnie gdzie można kupić taki zestaw rur i za ile?
Dzień dobry, chciałbym zrobić studnie ale z ręczna pompa bez elektryki. Co możecie Panowie poradzić?
Witam, czy taki filtr wbija się w warstwę wód gruntowych czy nizej? Jestem po dwóch nieudanych próbkach wykonania studni na rurach PCV, na 2m mam wodę gruntowa do 4 metra i potem zaczyna się ił, glina i kurzawka, rurami PCV udało mi się zejść 6m i woda jest, nawet ponad 3m ale wydajność pozostawia wiele do życzenia, pompa około 50l/minutę i studnia niestety nie nadąża, czy taka szpilka rozwiąże mój problem? Pozdrawiam
Witam, jak zbadac na jakiej glmbokosci jest woda.
Jak sprawdzić na jakiej głębokości jest woda
Witam,czy jest możliwość zrobienia takiej studni przez państwa , proszę o pomoc
Co będzie jak trafi się na kamień? Jest możliwość wyciągnięcia takiej szpilki?
Gdzie mogę zlecić wykonanie takiego ujęcia?
Witam
Jaki koszt jest takiej studni ?
Jakiego grota używa się do wbijania szpilki i rur
Hejka Siemka :)
Abisynka spokojnie z 20metrów pobierze wystarczy zawór zwrotny za pompą
Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Fizyka nie pozwala na zassanie wody z większej głębokości jak 7-8m (mierzy się od lustra wody)
Można zastosować pompę ręczną abisynkę która będzie tłoczyć wodę z większej głębokości tylko mechanizm musi znajdować się w studni a z powierzchni napędzamy go cięgnami .
@@studnia-zrobtosam2619 Sam jesteś jak ta fizyka. IBO DP 355 - ssanie do 23m . Heh
@@studnia-zrobtosam2619 Moja pobiera z 17 i co fizykę oszukałem?
@@studnia-zrobtosam2619 gdzie wgl takie śmieci wyczytałeś?
@@immune_eyes pewnie poziom wody w studni 5m
Jak szukacie miejsca gdzie się wbić??
cześć, tego szukałem. Trzywa pytania, czy można u Was zamówić zrobienie takiej studni? Czy działacie we wielkopolsce? Jak wygląda sprawa z wyszukaniem miejsca odpowiedniego do wody. Taki system zadziała w sumie wszędzie? Miałem Pana z różdżką i wskazał mi 100 % miejsce gdzie na 6 kręgach jest woda, ale ja nie chce kopać i niszczyć wszystkiego. takie rozwiazanie jest super.
Nie świadczymy usług. W naszym sklepie Studzienne pl można kupić wszystko do wykonania takiej studni. Studnię można zrobić gdzie pasuje, najważniejsze aby woda nie była głębiej jak 7m.
Czy jest możliwość że wody zabraknie w studni?
Jak sprawdzić na jakiej głębokości jest woda?
Najlepszym źródłem wiedzy są sąsiedzi, który posiadają studnie. Warto popytać.
@@studnia-zrobtosam2619 a jak sąsiedzi nie wiedzą bo nie mają studni ...... ??
@@burykocur2464 W zależności od terenu można jeszcze przeszukać mapy geologiczne pod kątem przekrojów geologicznych. Niektóre rejony, szczególnie te gdzie były wyrobiska górnicze mają bardzo dobre udokumentowanie geologiczne. Jeśli to nie da efektu to pozostaje wiercić w ciemno, jednak w tym przypadku lepiej wykonać studnię wierconą - jak w innym naszym filmie.
Witaj kolego, dobra robota! Ale
małe sprostowanie, pompa ręczna tak zwana abisynka może czerpać wodę nawet z 29 metrów!!!
Pozdrawiam serdecznie Krzysztof
Witam. Nie do końca się z Panem zgadzam, pompa abisyńska która pozwala czerpać wodę z głębokości 29m musi mieć mechanizm w studni oddalony od lustra wody max 7m. Taka pompa nadaje się do studni wierconych których średnica pozwala na umieszczenie mechanizmu pompy oraz ciengień w studni. Szpilka wodna tak jak powiedzieliśmy ma ograniczenia, można zamontować tylko napowietrzną pompę ssącą.Pozdrawiamy serdecznie.
@@studnia-zrobtosam2619 A w czym pan się ze mną nie do końca zgadza?
Przecież to pan powiedział że pompy abisynki nie są w stanie zassać wody która znajduje się na głębokości większej niż 7 m,
a to nie prawda!!!!
sprostowałem tylko pana wypowiedź! że istnieje taka możliwość i pompą abisynką można zassać wodę z głębokości do 29 m i tyle w temacie.
Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof
@@studniegebinowerotomaxm1206ale taka abisynka nie zasysa a tłoczy wodę z 29m, cylinder z tłokiem jest opuszczony do studni i połączony z abisynką cięgnem które przenosi ruch pionowy z powierzchni i porusza tłokiem w cylindrze, woda jest w ten sposób tłoczona na powierzchnię. Żadna pompą nie da się zassać wody z głębokości 7-8 m i wynika to z praw fizyki
Jaki jest koszt całkowity tego typu rozwiązania? Licząc wszystkie elementy potrzebne do uzyskania wody w wiadrze.
Filtr, mufy i rury to koszt około 500-800 zł w zależności od głębokości lustra wody. Dalej zawór zwrotny i elementy podłączeniowe pompy zamkną się w 100 zł. Najprostsza pompa powierzchniowa to koszt 300 zł a zestaw hydroforowy około 500 zł
Jaki jest całkowity koszt założenia takiego zestawu. Pozdrawiam Jacek
Witam wbijał ktos taka szpilek w stunie kręgowa?
Czy są jakieś przepisy/normy /dobra praktyka w jakiej odległości minimalnej można wykonać taka studnie od domu czy np drogi komunikacyjnej lub chodnika (na działce ale przy ogrodzeniu)?
6 metrów
Dobry sposób. Ale czego użyć jak jest woda na głębokości 16m?
W tym przypadku pozostaje tylko wiercenie studni. Na innym filmie na naszym kanale pokazujemy jak taką studnię zrobić,lub zapraszam na zaprzyjaźniony kanał Fox Garden.
Ta końcówka do wbijania mechanicznego jest dostępna w zestawie?
Niestety nie, możemy udzielić wskazówek jak wykonać taką przejściówkę pasującą do danego młota
U mnie wiercili do 12m i woda była ale sama gruntowa od 3m dalej glina i nie mogli wbić filtra bo by się zamulił co mam zrobić czy dalej wiercić głębiej?
A co jak trafię solidny kamień co w tedy , jakieś pomysły .
Wbić metr dalej i się modlić 😁
Jak takie rury/studnię i pompę zabezpiecza się na zimę przed mrozem aby można bez usterek korzystać w następnym sezonie?
Zabudowa studni w obudowie podziemnej z izolacją i wszystko bez problemu działa. Lub jeśli studnia nie będzie używana to po prostu odkręcenie zaworu zwrotnego na górze i woda wróci do studni
A zawor zwrotny nie powinien być na dole zaraz za filtrem?
@@ukaszosmeda3307 Nie może, to element wymienny. No i jak filtr się przytka jak wyczyścisz?
Zrobiłem wszystko jest na filmie I nie zasysa mi wody ? Co może być powodem?
@@ukaszosmeda3307 Zatkany filtr, rura złapała nieszczelnosc, obniżenie lustra wody. Albo coś z pompą.
Witam jakie koszty takiej studni.Pozdrawiam
Kosz filtra, rur i muf to w zależności od głębokości wbijania 500-800 zł
Macie mapę np. Rudy Śląskiej albo z doświadczenia wiecie czy np. Na Bielszowicach jest woda?
Ciężki temat, terenie górnicze. Trzeba by przejrzeć mapy geologiczne albo najlepiej to popytać sąsiadów. Pozdrowienia z Katowic!
Jeśli mam tak zwana żyłę wodna ale powierzchniową to czy na tych 7 metrach nadal będzie woda ? dodam ze grunt jest piaszczysty.
@@Fallinger3 nie ma żył wodnych ,są warstwy wodonośne składające się z piasku lub żwiru rozdzielone warstwami nie przepuszczalnymi . Jak sąsiedzi mają wodę w studni to i u Pana też będzie..
Gdzie można kupić taki grot młota sds-max do wbijania
Witam ponownie. Kiedyś do Pana pisałem, ale wtedy jeszcze nie wiedziałem co mam za studnię, ale teraz już wiem. Mam 4 kręgi i na dole rura wystaje półtora cala. Jest to abisynka. Problem w tym, że nie była od nowości używana. Podłączyłem zestaw hydroforowy razem z moim bratem hydraulikiem i pompa nie ciągnie wody tylko powietrze. Wygląda na to, że filtr jest zapchany, albo szlag go trafił. Chciałem się zapytać, czy to da się jakoś przepchać? Oczywiście mam na myśli specjalistę od studi, czy trzeba na nowo rurę wbijać? Bardzo prosze o odpowiedż. Pozdrawiam Janusz
Witam. Jeżeli ciągnie powietrze to znaczy że jest gdzieś nieszczelność lub lustro wody jest poniżej filtra. Proponuję wbić nową szpilkę.
@@studnia-zrobtosam2619 Oki, dziekuje bardzo za odpowiedż. Też tak myślałem. Pozdrawiam Janusz
Czy przy takim wbijaniu nie dojdzie do zapchania filtra/siatki lub jej deformacji a co gorsze do jej zerwania w rurze ??
Siatka jest umieszczona wewnątrz filtra przez co jest chroniona przez rurę stalową, jej zerwanie jest praktycznie niemożliwe. Co do zapchania to tak jak pokazujemy w filmie, najpierw warto przepłukać filtr pod niedużym ciśnieniem pompując do niego czystą wodę z powierzchni a reszta zanieczyszczeń zostanie usunięta podczas pompowania oczyszczającego.
@@studnia-zrobtosam2619 dziękuję za odpowiedź. Zastanawi sie nad wykonaniem takiej studni jak Panowie zaprezentowali. Grunt ma jednak trochę ciężki zastanawiam się nad wybiciem otworu rura 1 1/4 ale podłączonego do wody co wyplukiwalo by urobek do góry a potem zainstalowanie Waszego filtra . Czy takie coś bedsie miało racje bytu?
@@lucasp8203 Tak, jak najbardziej tzw. studnia płukana. Mocna pompa i może się to udać. W wypłukanym otworze polecamy umieścić nasz igłofiltr całkowicie z tworzywa sztucznego - szeroki wybór dostępny w naszym sklepie internetowym www.studzienne.pl
Gdzie takie firmy są co by mogły to zrobić
Czy do zestawu dodajecie jakieś urządzenie, które kontroluje przydatność wody do celów spożywczych czy jest to woda jedynie do podlewania działki / grządki?
Jak wygląda kontrola, co jaki czas należy zanosić wodę do laboratorium, żeby nie wpakować się "na minę"?
Nie dodajemy bo niestety nie tak łatwo to sprawdzić. Trzeba pobrać próbkę i wysłać do badań. Dokładnie, raz na rok najlepiej sprawdzić czy woda dalej jest zdatna (o ile kiedykolwiek w ogóle była) do spożycia. To są wody gruntowe zasilane przez opady a więc rzadko bez uzdatnienia nadają się do bezpośredniego picia.
@@studnia-zrobtosam2619 U dziadka była studnia na 3 dryny ,wodę piliśmy prosto ze srudni i nikt jej nie dawał do badań.Tak tylko piszę że nikt się nie zastanawiał nad jakimiś badaniami ,dziadek mówił wodę trzeba wybierać bo jak napływa to się czyści.
@@kasia9525 Rozumiem, że w pobliżu nie było wychodka lub cmentarza? Woda na 3 dreny to ryzyko.
@@Sowa56 Przepraszam było 5 dryn szósta nad ziemią .To jest kolonia Rzerzęczycz teraz jest z z 10 domostw .Do tej pory ludzie czerpią wodę do picia ze studni.
dobra robota sąsiedzi
Mam zasadnicze pytanie. Jak znaleźć w ogrodzie miejsce z żyłą wodną?
Nie da się niestety znaleźć gdyż żyły wodne po prostu nie istnieją (oprócz szczelin w masywach skalnych). Hydrogeologia zna jedynie pojęcie warstwy wodonośnej
Tak zwane żyły wodne to mit rozpowszechniany przez tzw różdżkarzy, którzy zarabiają na niczym. Woda powierzchniowa jest wszędzie, tylko kwestia na jakiej głębokości. Raz może być na 1,5 metra a raz na 6 metrów.
Jakiej mocy powinien być młot do wbicia szpilki. Ile Dżuli ma młot użyty w filmie ?
jak długo płukać studnię?
Mam dwa pytania
Czy do młota wybużeniowego końcówkę robiliście sami?
Mam naturalny staw gdzie wody jest na około min.5cm, max 15cm i jest około 1,2 mułu, dalej jest piach. Czy jak wbiję waszą szpilkę w ten muł, to będzie można wyciągnąć wodę?
Tak końcówka do młota to nasza konstrukcja. Na drugie pytanie nie znam odpowiedzi,po prostu trzeba wbić i sprawdzić. Powodzenia
Bis zu wieviel Meter kann man das machen? Wegen Ansaugen der Pumpe ?Und wie stelle ich fest das ich auf einer Wasserader getroffen bin? Ich denke ich habe mehr als 35 Meter. Ein Angebot einer Brunnenfirma wollte dafür über 10K haben 😞
Witam, ile kosztuje ta końcówka do młota wybużeniowego i gdzie można ją znaleść?
Wszystko jest na Studzienne.pl
Przeszukałem już kilka razy i nie mogę tego znaleźć. Gdzie konkretnie tego szukać albo jak się to fachowo nazywa.??? Z góry dziękuję za odpowiedź. Jestem zainteresowany tym zestawem wraz z tym filtrem do wbijania.
@@procaproca3883 proszę napisać bo chwilowo brak na sklepie
www.studzienne.pl/kontakt-f-1.html
Gdzie znajdę firmę, która mi taką studnie zrobi. Czekam na informacje. Okolice Kalisza.
Gdzie taki zestaw można kupić ile to kosztuje i czy to się robi samemu🤔pozdrawiam
Wszystko można kupić na Studzienne pl
Dziękuję 😘
Czy na zimę należy zdemontować zawór zwrotny i napowietrzyć rurę?
Trzeba chyba że przyłącze jest w ocieplonej studzience.
Jak gleboko zrobić studzienkę i jak ocieplić?
Jeszcze jedno pytanie. Mufy do łączenia rur stosujecie żeliwne czy stalowe?
@@andydasz stosujemy mufy stalowe.
@@studnia-zrobtosam2619 ostatnie pytanie. 1 1/2 czy 2"
@@andydasz jakie się zastosuje rury takie mufki😁 na filmie stosujemy rury 1 1/4"
@@studnia-zrobtosam2619 to wiem. :) mam dylemat co do grubości systemu. Kusi mnie 2" ale nie wiem czy jest sens...zawsze trudniej wbić a z drugiej strony 3.5 m mam już odwiert...
Duża jest różnica przy wbijaniu?
@@andydasz nie ma większej różnicy . A jaka wydajność studni jest Panu potrzebna?
Ok, czyli ta rura, co się wbija w ziemię, to półtora cala?
Mamy w ofercie filtry i rury i średnicach 1 1/"`,1 1/2"i 2".
Witam jeśli przy wierceniu świdrem pierwsza woda jest na 3m to jak głęboko trzeba się wbić taką szpilką?
@@andydasz dwa metry głębiej wystarczy.
@@studnia-zrobtosam2619 super dziękuję za odpowiedź
Rozwiązanie spoko ale jak całego Roda podlać to co chwilę wody będzie brakować przy takiej małej średnicy..m
Ciekawa opcja z tym
Jak stwierdzic na jakiej glebokosci moze byc woda?
@@anatolkiejstut7551 pytać sąsiadów
Witam serdecznie, czy taka abisynke można zrobić bez używania prądu?
Pozdrawiam
Kafar ręczny, pokazujemy również w filmie taki sposób wbijania. Później pompa ręczna do pompowania
Witam siatke dajecie do srodka rury
A jest jakiś sposób na sprawdzenie, czy na danym terenie będzie woda? Szkoda byłoby kupić zestaw i nie dostać się do wody.
Pytać sąsiadów lub mapy hydrogeologiczne