szkieletowy czy murowany ? akumulacyjność

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 22 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 221

  • @grzmil1
    @grzmil1 ปีที่แล้ว +96

    Piotrek, Maciek
    1. Prędkość budowy domu
    Praktyka pokazuje, że domu się buduje ponad rok, natomiast z punktu procesu technologicznego nie ma problemu aby wybudować dom murowany w 3 miesiące do stanu SSO.
    @14:40 przerwy technologiczne i wilgoć technologiczna
    Maciej, nie porównujesz jabłek do jabłek. Nikt Ci nie każe w domu murowanym robić wylewki i tyków gipsowych albo cem-wap.
    Możesz zastosować pływającą podłogę i suche tynki (regipsy). To jest, wydaje mi się, poprawne porównanie 1 do 1.
    2. Szczelność domu.
    Teza o szczelności domu szkieletowego jest dość odważna i obaliłbym ją w ten sposób.
    Najpierw zdefiniujmy punkty nieszczelności, które są niezależne od technologii i przy porównaniu możemy/musimy je pominąć oraz zależne.
    niezależne
    a) okna
    b) drzwi
    c) dach
    d) łączenie dach - ściana
    zależne
    a) ściany
    b) szczelność strop - poddasze (jeśli istnieje)
    Na przykładzie domu Macieja, od razu widać, że nie dochodzi do "nieszczelności ścian", ponieważ ściana jest cała otynkowana (oprócz jednego miejsca). W domu szkieletowy, dużo trudniej utrzymać szczelność ścian, ponieważ jest mnóstwo łączeń pomiędzy płytami OSB, foliami paroprzepuszczalnymi, regips - szkielet itp.
    Dla domu szkieletowego trudno sobie wyobrazić przypadek brzegowy, który konstrukcyjnie jest ultra szczelny.
    Dla domu tradycyjnego natomiast nie ma żadnego problemu, ponieważ przypadkiem brzegowym jest dom ze ścianami monolitycznymi z żelbetu z płaskim dachem. Pomijając okna i drzwi to gwarantuje szczelność na poziomie n50 < 0.01 ;)
    3. Izolacyjność
    Zakładam, że chodzi o przenikalność cieplną U podawaną w (W/m2/K) a nie lambda (W/m/K) czyli przewodność cieplna.
    Aby uzyskać U na poziomie 0.14, potrzebujemy (mowa o samych, ścianach, bez uśredniania z oknami, drzwiami itp)
    a) 22cm EPS szarego lambda 0,031
    b) 18cm drogich płyt PIR lambda 0.025
    Więc na papierze żadne mecyje. Walnie 20cm styro, w ścianach dorzuci trochę wełny i pozamiatane - grubość całkowita 30cm.
    W kontrze proponuję ścianę z żelbetu 15cm + 30cm styro i mamy U = 0.11 i grubość 45cm.
    7:10
    W kontekście rozmowy do tego momentu, technologia budowy ścian, nie ma żadnego znaczenia jeśli chodzi o "efektywność energetyczną". Interesuję Cię technologia izolacji przegród a nie konstrukcja samej przegrody, lub po prostu U ściany.
    11:05
    Celuloza ma lambda 0.37 i w ścianie o grubości 20cm, wepchniesz max 17cm (20cm - regips - OSB) czyli U = 0.218 i do tego mostki cieplne ze szkieletu drewnianego lambda 0.16 o grubości 17cm. Uśredniając (nie jest to poprawne i będzie jeszcze gorzej ale OSB też izoluje więc trochę się wyrówna) dla ściany o konstrukcji 16"/2" mamy Uśrednie = 0.19.
    Wełna drzewna ma lambda 0.04 i przy grubości 8cm daje U = 0.5. Razem ściana ma U = 0.138 - czysto teoretycznie. W praktyce tak pięknie nie będzie ale tego zmierzyć Ci już nikt nie zmierzy.
    Spekulacja dlaczego takie materiały dobrał:
    Celuloza ma w miarę ok lambdę i najpewniej wymaga dużo mniej nakładu czasu. Dałbym sobie jednocześnie rękę uciąć, że w praktyce nikt Ci nie nadmucha tak pięknie tej celulozy, po pewnym czasie, ona osiądzie i 5-10cm na górze ściany będziesz miał puste bez izolacji :/
    Wełna drzewna to jakiś drogi egzotyk o bardzo słabych parametrach cieplnych (ja założyłem raczej najlepszy wariant), który ma dobrą izolacyjność akustyczną, która jest ważna w takim domu, żebyś na budowlańcu psów nie powiesił jak wejdziesz do SSO i byłoby słychać szperających sąsiadów po drugiej stronie ściany ;).
    Podsumowałbym: sensownie, ale drogo, egzotycznie i bez fajerwerków technologicznych.
    4. Dynamika systemu grzewczego i akumulacyjność.
    Piotr i Maciej: należy oddzielić dynamikę układu grzewczego od dynamiki cieplnej domu. Te dwie rzeczy są w dużej mierze niezależne.
    Dom może mieć zerową akumulacyjność i bardzo słabą dynamikę oraz ogromną akumulacyjność i dobrą dynamikę.
    Dynamika temperaturowa domu wynika z zastosowanego systemu grzewczego. Najwyższą ma ogrzewanie
    a) (klima lub typowe dla szkieletówki w USA ogrzewanie powietrzne), potem
    b) Klima konwektory, ogrzewanie podłogowe suche
    c) maty kapilarne
    d) ogrzewanie podłogowe mokre
    e) ogrzewana płyta fundamentowa
    W ciężkim domu, przy ogrzewaniu podłogowym suchym możemy spokojnie wyciągnąć do 4*C/h. Podłogówka mokra daje około 1*C/12h
    @25:20
    Piotr, jak chcesz to mogę Ci zasymulować oszczędność energii w skali roku w domu lekkim i w domu ciężkim, tylko musiałbyś podać w jakim miesiącu planujesz wyjazdy, na jak długo, do jakiej temp. chcesz zjechać i jaką masz temp na co dzień.
    @28:40
    Im niższą temp. utrzymujesz w domu tym bardziej akumulacyjność zmniejsza zużycie energii. To też mogę zasymulować i podliczyć jakbyś chciał.
    To można dość intuicyjnie wytłumaczyć, jeśli się nie mylę to tak mi też kiedyś wyszło z symulacji.
    Również akumulacyjność w żaden sposób nie koliduje z niską temp. w sypialni. Ja również lubię 18*C w sypialni i nie widzę, żadnego konfliktu z akumulacyjnością.
    5. Chłodzenie latem
    Jeśli chodzi o przegrzewanie domu latem to owszem szkieletówka będzie się bardziej przegrzewać, ale jak ktoś ma 10m2 szkła na południe, to w lecie grzeje ponad 5kW i żaden dom tego nie wytrzyma, nawet bardzo ciężki.
    Niezależnie czy szkieletowy czy murowany, oba mogą tak samo chronić się przed przegrzaniem za pomocą rozwiązań pasywnych (nawisy, zieleń, itp) oraz aktywnych, o których wspomniałeś (komputerowe sterowanie żaluzjami itp.).
    Nie wiem czy napalałbym się na rolety tej firmy. System domu inteligentnego Loxone, potrafi sterować każdymi żaluzjami.
    Piotr: rekuperator nie ma najmniejszych szans na ochłodzenie domu. Po pierwsze bypass w dzień, będzie nawiewał ciepłe powietrze, po drugie max moc chłodnicza, nawet jak "znajdziesz" w lecie, w południe, powietrze o temp 20*C a w domu będziesz miał 27*C i reku będzie pizgał na 450m3/h to moc chłodnicza jest 1kW - to jest nic przy wpadającej energii słonecznej. Taki wariant jest możliwy w okresie wiosennym kiedy jest trochę chłodniej na zewnątrz i mocno świeci słońce, ale wtedy wystarczy otworzyć okno :).
    Jeśli puścisz 8*C na ściany to
    a)ściana będzie miała temperaturę poniżej punktu rosy i będziesz miał grzyba na ścianie jak złoto i nawet tynk wapienny nie pomoże :)
    b) przechłodzisz dom. Potrzeba wodę o temp. około 20*C, żeby mocno wychłodzić dom.
    6. Akumulowanie Energii.
    Akumulowanie w posadzce to średni pomysł, ponieważ od razu grzejesz dom a możesz tego nie potrzebować w danym momencie. Raczej trzeba duży akumulator energii cieplnej. Najłatwiej duży zbiornik na wodę. Trochę trudniej, ale mniej miejsca, to materiały PCM i roztapiać parafinę (rozwiązanie przemysłowe)
    7. Parter vs Pietro
    Energooszczędność domu wynika wprost z proporcji Powierzchni Użytkowej do Powierzchni Zewnętrznej. Dom piętrowy, nie licząc skrajnych przypadków, zawsze będzie bardziej energooszczędny. Co do ceny to nie jestem przekonany czy parterówka jest tańsza. Tu również wynika to z proporcji i ceny materiałów są zbliżone.
    8. Farba termo coś-tam i ciepłe ściany.
    Maciej, to co mówisz @43:35 nie bardzo jest ugruntowane w fizyce. Dla tego samego oporu cieplnego, temperatura ściany i ilość przenikającego ciepła będzie dokładnie taka sama. To co robi Ci różnice w dotyku, to regips jest cieplejszy ponieważ jest pokryty papierem, który nie pochłania ciepła tak jak normalny tynk - ma mniejszą pojemność cieplną i szybciej się nagrzewa od dłoni. Promieniowanie też nie ma tutaj znaczenia ponieważ to zależy od tego jaka jest emisyjność powierzchni a nie materiału ściany.
    Co do farby to ona może mieć lambdę nawet jak aerogel z NASA albo być zrobiona z NIEPRZENIKALIUM, ale przy grubości 0.1mm to nic nie wnosi. Tak samo akumulacyjność.
    Co do emisyjności, to jak czytam u jednego producenta, że może podnieść temp. nawet do 5*C to już wiem, że to jest marketing. Nie mówię, że nie ma żadnego efektu, ale raczej nie zaoszczędzi energii cieplnej. Oczywiście jestem otwarty na wytłumaczenie podstaw zjawisk fizycznych takiej farby.
    Pozdrawiam
    Bartek

    • @TheAdminWojtek
      @TheAdminWojtek ปีที่แล้ว +2

      Bartek, jedyne o czym zapomniałeś to możliwość schładzania latem wentylacją mechaniczną przez otwarty by-pass ale w nocy kiedy temperatura na zewnątrz znacznie spada. W tym wypadku przyda nam się akumulacyjność budynku aby w trakcie dnia jak najdłużej utrzymać niższą temperaturę.

    • @marcinkruk9808
      @marcinkruk9808 ปีที่แล้ว +1

      Dobrze gadasz.Polać ci 🍻🍻

    • @grzmil1
      @grzmil1 ปีที่แล้ว

      @@TheAdminWojtek
      Hej,w pełni się zgadzam, że to może pomóc, ale ...
      Jak uchylisz albo otworzysz okna to nawiewasz kilka tysięcy m3/h a nie kilkaset.
      Weźmy przykład sypialni. Dla tych samych warunków o których pisałem i 100m3/h mamy moc chłodniczą 250w. Dwie osoby śpiące w sypialni grzeją z mocą 160w czyli jesteś na -90w, tym sypialni nie wychłodzisz. Jeszcze dodam że patrząc na projekty klimy w Polsce to nie wierzę że ktoś rozpędzi wentylację w sypialni na 100m3h bez szumów.
      Niestety, ale ręku to nie klima, co nie znaczy, że nie może przyczyniać się do obniżenia temperatury i opóźnienia włączenia klimy w lecie.

    • @TheAdminWojtek
      @TheAdminWojtek ปีที่แล้ว

      @@grzmil1 Oczywiście tzw. Freecooling nocą rzadko zbilansuje nam zyski ciepła o których wspomniałeś i w celu uzyskania odpowiedniej temperatury będziemy musieli wspomóc się jakimś systemem chłodniczym. To czy użyjemy okien czy wentylacji mechanicznej do wprowadzenia wstępnie chłodniejszego powietrza jest kwestią projektu i preferencji. Natomiast mając już rekuperacje uchylenie okien może niewiele przynieść z uwagi na nadciśnienie w budynku. Wyłączenie rekuperatora na noc i otworzenie okien może być jakimś rozwiązaniem, ale wymaga zaangażowania użytkowników. Wolę chyba freecoling i doregulować klimą przy okazji osuszając powietrze.

    • @maciejx9879
      @maciejx9879 ปีที่แล้ว +1

      Dzięki za ten komentarz! W końcu konkret a nie tylko "logiczne wywody".

  • @neezmarcin
    @neezmarcin ปีที่แล้ว +5

    Cały czas zastanawiam się po co wymyślać koło od nowa. Jakieś chłodzenia ze studni, kosztowne gwc. Jaką to będzie miało wydajność chłodniczą?
    Od trzech lat użytkujemy budynek szkieletowy, posadowiony na płycie fundamentowej. 12 marca 2022 zainstalowaliśmy klimatyzację, która do dzisiaj 22.03.2023 pobrała z sieci na chłodzenie i ogrzewanie 1080 kWh. Maty grzewcze w łazience i wc 500 kWh . Rano jak wstałem miałem temperaturę 21,5 *C teraz spadła do 21,3 *C. Klima jest wyłączona od godz. 08:00. Wczoraj przez cały dzień od 08:00 do 22:00 wychłodziłem go o 1*C. Słońca może było z 30 minut w ciągu dnia.
    Od maja do sierpnia 155 kWh na chłodzenie, żeby utrzymać w ciągu dnia 25 *C. Zaznaczę jeszcze, że od strony południowej nie mam zainstalowanych żaluzji, jest tylko od zachodu. Powierzchnia samego szkła w oknach od południa to prawie 8 m2, zachód 3 m2. Budynek z dachem dwuspadowym bez okapów, bez kominów z wentylacją mechaniczną o powierzchni 90 m2.

  • @SzPMarianJanoszka
    @SzPMarianJanoszka ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawa formuła. Chętnie zobaczę kolejne rozmowy.

  • @krzysztofmakowski9861
    @krzysztofmakowski9861 ปีที่แล้ว +4

    Dzień dobry, Panie Macieju, w poprzednim odcinku wspomniał pan o konieczności ciągłej pracy wentylacji mechanicznej (rekuperatora), proszę rozwinąć ten temat. Ze względów ekonomicznych mam ustawioną pracę wentylacji z przerwami (cykl godzinny) wtedy gdy nie ma nikogo w domu. Jakie negatywne skutki może to przynieść? Dziękuję, pozdrawiam. Krzysztof.

    • @k.j.4347
      @k.j.4347 ปีที่แล้ว +1

      Rozwój baterii i grzybów w wilgotnym nie wentylowanym miejscu tj rury rekuperator

    • @jackcia3230
      @jackcia3230 ปีที่แล้ว +1

      @@k.j.4347 jest to prawda czesciowa bakterie zaczynaja startowac przy 16" i wilgotnosci60% jesli obnizysz wilgotnosc do 40 to jest ok.

  • @marcindugosz3104
    @marcindugosz3104 ปีที่แล้ว +1

    Można pogodzić obie technologie i wybudować dom ze ścianami zewnętrznymi w technologi szkieletowej, natomiast posadzki i ściany wewnętrzne z ciężkich materiałów o dużej akumulacyjności cieplnej. Nie wiem też czy do ochłodzenia budynku mądrze jest wykorzystywać ogrzewanie podłogowe czy też ścienne. W lato bywa bardzo duża wilgotność i w połączeniu z zimną posadzką lub ścianą morze dochodzić do wykraplania wilgoci co doprowadzi do zawilgocenia budynku.

  • @konradbogutyn118
    @konradbogutyn118 ปีที่แล้ว +2

    Trochę jakby słuchał siebie sprzed roku kiedy byłem zdecydowany na szkieletowy. Problemy się zaczęły jak trzeba było wybrać wykonanwcę i się okazało, że każdy robi inaczej, u każdego inny przekrój ściany i inne materiały - także bardzo ciężko było porównać jedną ofertę z drugą. Kolejna kwestia, to nie wiem czy to fakt, że z wycenami wpadłem w szczyt bańki na rynku budowalnym czy co, ale wyceny jakie dostawałem na system szkieletowy dla mnie były jakimś totalnym odklejeniem. Miałem projekt domu o powierzchni 115m2, prosta bryła dach dwuspadowy i wyceny jakie dostawałem za stan deweloperski wachały się od 800k do 1.4mln 😮. Także obecnie buduję metodą tradycyjną z bloczków keramzytobetonowych i póki co zapowiada się, że zamknę stan deweloperski w ~700k.

  • @wladkoglad4920
    @wladkoglad4920 ปีที่แล้ว +4

    U nas w Polsce, najwięcej domów jednorodzinnych, to buduje się murowano- szkieletowych. Parter murowany, a piętro od ścianki kolankowej już w technologii szkieletowej, i to bardzo słabej, gdyż cieśla układa świeżo przywiezione z placu drewno, które niczym nie zabezpieczone później pracuje tak że wszystko pęka, nie mówiąc o izolacyjności mokrego drewna, czy sztywności konstrukcji, więc dziwi mnie ta hipokryzja niektórych co krytykują szkieletówki, a sami budują i mieszkają w pół-szkieletach. Typowych murowańców jest mało, no jeszcze parterówki z betonowym stropem można uznać za w pełni murowane.
    Dobrze zabezpieczone drewno C24 nie będzie pracować, ani się palić, a szkielet obity obustronnie z płyt mfp, lub osb, da sztywność, wewnątrz płyty K/G też przeciw-ogniowe. Szkieletówkę łatwo i szybko można schłodzić klimatyzatorem, jak i łatwo nagrzać, gdyż nie ma akumulacyjności, ale izolacyjność (jak jest dobrze wykonana) to trzyma znakomicie.
    Ja jestem w pełni za szkieletówkami, bo nie lubię betonów i ich obróbki, prac mokrych itp. za to kocham budować z drewna, i płyt drewno pochodnych. Jedyne co to tradycyjny fundamencik, ale podłoga już na legarach : )

  • @maciejx9879
    @maciejx9879 ปีที่แล้ว +4

    Wyższa akumulacyjność pozwala zaabsorbować energię słoneczną, która jest za darmo a ostatecznie przecież przechodzicie w rozmowie do kosztów. Przeszklona wystawa południowa to uogólniając ok. 15% niższe rachunki. Na lato można stosować przesłony typu belka solarna albo drzewa liściaste, które w zimie będą prześwietlane. Jeśli o chodzi o chłodzenie to wolałbym gwc zamiast tych mat w ścianach - one wydają mi się zbędną komplikacją. Przyznam że jestem teoretykiem rozważającym budowę. Najpierw ekscytowałem się szkieletówkami, ale patrząc na to na czym mi zależy jest za murowanymi. Nie ukrywam tu wpływu p. Macieja Sempińskiego. I na koniec - ponoć domy pasywne projektuje się w zupełnie innych programach, które uwzględniają szereg strat ciepła, które są pomijalne dla zwykłych konstrukcji, ale na koniec istotnie wpływają na wynik. Powodzenia Panowie! :)

    • @tomaszcz.6949
      @tomaszcz.6949 ปีที่แล้ว

      Ja myślę dokładnie w ten sam sposób.

  • @Anonymous-PL
    @Anonymous-PL ปีที่แล้ว +7

    Szkielety są fajne ale w PL 70% jest stawiana niezgodnie z sztuka... Na dodatek można przy budowie dużo więcej błędów popełnić niż przy murowanym

    • @rogacz962
      @rogacz962 ปีที่แล้ว +1

      W 90% stawianych budynków masz przegrodę szkieletową. Nazywasz ją dachem.

  • @AK-zx5ns
    @AK-zx5ns ปีที่แล้ว +9

    Maćku a propos akumulacyjności, czy nadal wybrałbyś keramzyt jako materiał do budowy domu, czy może jednak silikat?

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL ปีที่แล้ว +2

      Izodom 2000 , ciut droższy ale tysiąc razy lepszy od czegokolwiek

    • @stencilm
      @stencilm ปีที่แล้ว

      @@Anonymous-PL lepszy w czym? to system który zabija walory użytkowe(akumulacyjność) betonowego rdzenia. na domek letniskowy świetne bo szybko się nagrzeje ale na budynek codzienny to już zależy co się chce osiągnąć. pomińmy kwestie prędkości budowy bo finalnie to ma zerowy wpływ na użytkownie budynku.

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL ปีที่แล้ว +1

      A do czego ci ta akumulacyjnosc potrzebna ? Dom ma być szczelny i ciepły to ogrzejesz go nawet nie posiadając systemu ogrzewania .. a dwa w izodom ściany wewnętrzne można postawić z silki czy cegły

    • @stencilm
      @stencilm ปีที่แล้ว

      ​@@Anonymous-PL dom może być cały z betonu i też go ogrzejesz bez co. To zależy od zapotrzebowania. Tu mówiąc o izodom bierzesz pod uwagę tylko kingblock. Al dając 30cm styro na silke uzyskasz te same parametry izolacyjności sciany + masz ogromny Akumulator energii... a tak się skalda że takie rozwiązanie pozwala utrzymać stabilna temp w trakcie zimy i lata bez dogrzewania czy chłodzenie jak w izodomie

    • @stencilm
      @stencilm ปีที่แล้ว

      ​@@Anonymous-PL dom może być cały z betonu i też go ogrzejesz bez co. To zależy od zapotrzebowania. Tu mówiąc o izodom bierzesz pod uwagę tylko kingblock. Al dając 30cm styro na silke uzyskasz te same parametry izolacyjności sciany + masz ogromny Akumulator energii... a tak się skalda że takie rozwiązanie pozwala utrzymać stabilna temp w trakcie zimy i lata bez dogrzewania czy chłodzenie jak w izodomie

  • @pawekosinski9671
    @pawekosinski9671 ปีที่แล้ว

    Po co maty kapilarne w szkielecie, jak można mieć GWC zwykłe albo glikolowe podpięte pod rekuperator z bypassem?

  • @lukikom5623
    @lukikom5623 ปีที่แล้ว +1

    Mieszkam blisko Vancouver, blisko mojego domu buduje sie 6 domow. 5 po 2 latach sie juz wykanczaja, a 6-ty po roku ma folie na zew, i dach (nie wiem jak w srodku im idzie). Ogolnie ekipy po 3-5 ludzi. Te 3 miesiace to tylko z bardzo duza ekipa i grubym portfelem. Ogolnie nie przejmuja sie woda w drewnie, np plyty osb maja 25 lat gwarancji (w Polsce tego nie widzialem)

  • @ShogunShogun-nx7mt
    @ShogunShogun-nx7mt ปีที่แล้ว +1

    Dom szkieletowy można łątwo modernizować np. instlacje, ogrzewanie itp. Za 15 lat zmieni się technologia ogrzewania lub coś innego to w szkieletowym moża otworzyć ściany i coś zmienić. W murowanych już jest pozamiatane, wszystko do kucia, wyburzania praktycznie cyrk.....a ile obliczeń do projektu modyfikacji....dom murowany jest jednorazowy tzn. poparzcie na przebudowe zamków, zawsze widać co było stare co dobudowane itp. Szkielet jest bardziej elastyczny

    • @kamilczaplewski1903
      @kamilczaplewski1903 ปีที่แล้ว

      Chyba nigdy nie robiles remontu w domu szkieletowym... latwiej zrobic bruzde w scianie murowanej niz zrywac wszystko do szkieletu i niszczyc przy tym szczelna izolacje...

  • @Lewypiotr23
    @Lewypiotr23 ปีที่แล้ว

    Super, turbo temat z tą woda jako źródłem temperatury, z chęcią poznam pomysł kolegi który jest/ma być jej innym odpowiednikiem.

  • @MarcinZuba
    @MarcinZuba ปีที่แล้ว +1

    Piotr podzielisz się firmą o której wspominasz, czy to może Valhalla Construction?

  • @MrRatpaw
    @MrRatpaw ปีที่แล้ว +3

    Mała akumulacyjność daje się we znaki w kuchni, gdzie uruchamia się kilowaty pod garnkami. Stąd zalecenia w Niemczech, żeby domy pasywne miały kuchnie oddzielone od reszty domu i montowane klimy. Tu nie potrzeba lata i słońca, wystarczy garnek z zupą i człowiek cały w pocie otwiera okno (przy dzisiejszych cenach energii!).
    "Lambda" 0,14. Nie lambda, tylko współczynnik U, to raz. Dwa, że domu murowanym spokojnie można zejść do 0,1 (ja mam nawet poniżej 0,1!). Trzy: spróbuj w szkieltowcu zejsć do tych 0,1 i zobaczysz jak wygląda przekrój ściany.
    Gościu od domów szkieletowych - wiesz, jak traci na wartości taki dom? 🙂
    Jak wygląda kwestia poszycia dachowego - szkieleciak z dachówką ceramiczną to rzadkość. Albo budżetowa i nietrwała papa (ew. gont) albo blacha i ..... koniec.
    Tak samo strop, ale OK, chcesz parterówkę i dobrze dla Ciebie.
    Farba termo - czyli co, 0,5 mm farby ma działać jak 10 cm styropianu? Bez jaj. Tu działa transfer energii przez przenikanie, więc grubość ma kluczowe znaczenie.
    Farba refleksyjna - działa jak folia alu, im wyzsza temperatura, tym więcej odbija, a przecież mówicie o ogrzewaniu niskotemperaturowym (bo płaszczyznowym). Czyli kompletny bezsens z tą farbą.
    Argument o tym, ze łatwiej uzyskać niskie n50 w domu szkieletowym. No to już jest bezmyślne powtarzanie po marketoidach. Przecież wysoka szczelność domów szkieletowych to konieczność, bo inaczej "mostki parowe" spowodują nieodwracalne uszkodzenie termoizolacji (99% to wełna, czasem granulat papierowy). Jest bardzo dużo filmów o zagrzybionej i uszkodzonej konstrukcji drewnianej, bo gdzieś tam rynienka puściła.
    W domu murowanym co najwyzej gdzieś tam grzyb wyjdzie, a przy tynkach CW to nawet może grzyba nie będzie. Poza tym właśnie w szkieletowcu trudniej uzyskuje się szczelność, bo mur się tynkuje, a od zewnątrz zakleja szczeliny pionowe i wszelkie ubytki i jest super szczelnie. No chyba, że ktoś fisiuje i kładzie glinę bez uszczelnienia od środka tych szczelin pionowych. Kolejny raz: trzeba było uszczelniać niezależnie od tynków, to byś Maciej miał problem z głowy.
    Słyszeliście powiedzenie "rat in the wall" - dotyczy to domów szkieletowych, amerykańskich. A widział ktoś szczura w murze?
    Jak się buduje dom szkieletowy, to od samego początku musi wszystko być super dopilnowane, np styk podwaliny z płytą betonową musi być możliwie równy, bo między nimi jest tylko cienka guma EPDM. A mur się równa na pierwszej warstwie zaprawą - może być nawet 6 cm różnicy i też się ładnie wyrówna. A izolacja p-wodna jest ZGRZEWANA, a nie położona. Gumy nigdy nie grzejesz , wiec nie będzie szczelna jak kondom, co to znaczy chyba nie muszę pisać.
    Wilgoć technologiczna i tak jakaś tam jest, choćby z samej farby czy wylewek pod płytkami. Ściany z czego mają być? Gipsowe z płyty GK? Dziękuję, miękkie, łatwo pleśnieje, słaba nośność, wiec trzeba kombinować z OSB pod spodem.
    Szkieleciak to budżetówka, bo na każdym kroku niby można oszczędzić. Ciekawe jak wygląda to dziś przy tych cenach drewna, ale nawet za pół darmo bym tego nie wziął. Mógłbym tak wymieniać i wymieniać kolejne wady domów szkieletowych, ale po co, skoro pan z lewej chce mieć kontrolę nad temperaturą. Weź chłopie jedź do jakiegoś poniemieckiego domu i zobacz jak tam wygląda mikroklimat, a potem idź na klimatyzowane poddasze jakiegoś domku z tzw. użytkowym poddaszem. Najlepiej latem 😀 I przestań teoretyzować o farbach czy żaluzjach, bo na zaduch w takim domu niewiele pomoże. Maciej górą ze swoimi pomysłami!

  • @marekx6220
    @marekx6220 ปีที่แล้ว

    Odnośnie akumulacyjności. Też zacząłem czytać o domach pasywnych(niestety za późno). Dom mam parterowy, podobnie jak u Ciebie, na wiązarach z tym, że z gazobetonu, ciepłe nadproża, montaże szczelne. Większość etapów robiłem sam, jestem z branży i mocno wszystkiego pilnowałem. Zdecydowałem się na posadzkę 8-9cm i przy pompie ciepła wzrost temperatury na zasilaniu powoduje reakcję budynku dopiero po 3-4 dniach aż się ustabilizuje. Ale z kolei słoneczny dzień potrafi dogrzać salon o ok. 1,5 stopnia do góry przy czym nagrzewa ładnie posadzkę(wykończoną gresem) i ta temperatura spada ok 2 dni zanim wróci do "normy". Wg mnie akumulacyjność podnosi komfort, dom mam teoretycznie zimniejszy na termometrze o 1-1,5 stopnia niż tradycyjny z grzejnikami gdzie często są duże wahania temperatury.

  • @tomaszszynkowski2303
    @tomaszszynkowski2303 ปีที่แล้ว +1

    Jedna uwaga, zmiany w projekcie robi projektant a nie kierownik budowy. Pytanie czy tak duża zmiana jak konstrukcja obiektu może być traktowana jako zmiana nieistotna? A druga sprawa to szkieletowki buduje się zazwyczaj na płycie natomiast w tradycyjnym systemie idą standardowo ławy.

    • @MajsterPiotr
      @MajsterPiotr ปีที่แล้ว

      Zmiana konstrukcji to zmiana istotna.
      Podlega przeliczaniu i sprawdzenia przez konstruktora

  • @krzysztofczypior4473
    @krzysztofczypior4473 ปีที่แล้ว +1

    Ja mam mur 30 cm ytong + 25 welny plus tynk w środku do tego klej i struktura to mur w przekroju ma 59 cm . Uważam że przegiąłem bo zimy coraz słabsze a taka izolacja żadnej zimy się nie boi. Fajna dyskusja każdy ma swoj punkt widzenia i oczekiwania wobec domu .

    • @jackcia3230
      @jackcia3230 ปีที่แล้ว +2

      nie przegioles kolega ma podobnie u mnie tez ...zima to jest ok. ale lato chlodek super....

    • @krzysztofczypior4473
      @krzysztofczypior4473 ปีที่แล้ว +1

      @@jackcia3230 No racja latem jest bez klimy super ....!

    • @tomaszcz.6949
      @tomaszcz.6949 ปีที่แล้ว

      Bardzo mądrze zrobiłeś. Czym jest ogrzewany dom i jakie są koszty?

    • @krzysztofczypior4473
      @krzysztofczypior4473 ปีที่แล้ว +1

      @@tomaszcz.6949Dom ogrzewany jest kablem grzewczym Devi i sterowniki na każdą strefę.Wylewka ma 9.5 cm plus gres żeby podłoga akumulowala ciepło. Dodatkowo kominek z DGP no i rekuperacja . Dom ma 140 m2 i przy dzisiejszych zimach kwartał ogrzewania prądem to około 1350 zł . Starałem się ustawić tak sterowniki żeby korzystały z prądu kiedy jest 2 taryfa czyli 13-15 i 22- 6 rano. Myślę że przy dzisiejszych cenach węgla drewna i wszystkiego co z tym związane to nie są jakieś wielkie koszty. Nie licząc tych wydanych na dobrą izolacje murów jak i porządne docieplenie podłogi bo 15 cm styropianu .No okna też doinwestowane na energooszczędne z pakietem 3 szyb więc jak na ten metraż to akceptowalne koszty. No oczywiście temperatura nie przekracza 23 stopni poza łazienka.

    • @tomaszcz.6949
      @tomaszcz.6949 ปีที่แล้ว

      @@krzysztofczypior4473 Dzięki za odpowiedź :)
      Te 1350zł masz przy dodatkowym grzaniu kominkiem czy raczej 100% kable ?
      Też myślałem żeby zrobić kable grzejne + kominek, ale mówi się o odejściu od dwustrefowych taryf i teraz się mocno zastanawiam.
      Nie wiadomo jaki może być koszt 1kWh, ale spokojnie można założyć że ×2 do dzisiejszych stawek (dziennych) a to by mogło wyjść x4 do dzisiejszych nocnych.
      Wtedy miałbyś 1350zł miesięcznie. Jest do do przeżycia przez kilka zimnych miesięcy.
      Rozumiem, że takiego "realnego" czasu gdy masz te 1350zł to jest w roku może jeden kwartał (powiedzmy od 4mce od listopada do lutego) ? Potem pewnie spada to do 10-20% w marcu-kwietniu-wrześniu-październiku i do 0% (na grzenie) w lecie, Zgadza się ?
      Jak ogólnie oceniasz ten system DEVI ? Większość ludzi wybiera pompy ciepła - ale przecież one nie są tak trwałe i niezawodne jak kable. Zakładam że tek kable są chyba wieczne.
      Masz rekuperację ? Nad tym też się zastanawiam bo też są skrajne opinie na ten temat. Ja myślałem żeby zrobić wentylację hybrydową + ogród zimowy i zaciąganie powietrza ogrzanego w ogrodzie. Lub bez ogrodu i wtedy kontrolowana wymiana powietrza - bo te standardowe normy m3/h które podają są moim zdaniem przesadzone.

  • @mateuszs2671
    @mateuszs2671 ปีที่แล้ว

    O co chodzi z tą farba?
    Jak jeszcze rozumiem że odbija promieniowanie podczerwone i tu mamy korzyść, tak nie przekonuje mnie że farba o bardzo cienkiej warstwie ma jakiś istotny wpływ na U ściany. Jaka by niska lambda nie była, to w momencie gdy przemnożymy ja przez grubość powłoki, uzyskamy pomijalny wpływ na izolacyjność termiczną przez przenikanie całej ściany.
    Czekam szersze omówienie tej farby
    Pozdrawiam ;)

  • @davidopara
    @davidopara ปีที่แล้ว

    A moze poprostu sezonowy magazyn ciepla w fundamentach a pozostala czesc domu wg upodoban / stylu zycia. Pozdrawiam

  • @maciekgorka4687
    @maciekgorka4687 ปีที่แล้ว

    Co sądzicie o technologii izodom2000 ?

  • @MajsterPiotr
    @MajsterPiotr ปีที่แล้ว +13

    Teoretyczni fachowcy, trochę niestety tak jest, jeszcze żaden z Panów nie wybudował domu a już jest debata, co leprze.
    Grubość ścian, moja żona nie wie jaką ma grubość ścian, nikt na to uwagi nie zwraca, kompletnie od czapy branie tego pod uwagę.
    Tą zmianę projektu na szkieletową bez przeliczeń konstrukcyjnych, to proszę nie dawać takich rad. Zajmuję się ekspertyzą budynków, i to co wyprawiają na niektórych budowach to o zgroza.
    Ale trzeba przyznać że podchodzą do tematu lepiej niż nie jeden budowlaniec starej daty, który robi bo tak się robi, i nie zastanawia się nad tym, i popełnia błędy z pra dziada na dziada, robiąc dziadowską robotę.
    Dobrze wybudowany dom murowany będzie tak samo dobry, jak dobrze wybudowany dom szkieletowy.

    • @gro9no
      @gro9no ปีที่แล้ว +1

      Siemka, grubość ścian może mieć znaczenie jak masz wąską działkę. W mieście takich nie brakuje, po różnych dziwnych podziałach.

    • @autre1234
      @autre1234 ปีที่แล้ว

      Grubość ścian ma znaczenie w aspektach, o których powiedzieli - czyli powierzchnia użytkowa. Ja widzę dodatkowy plus przy wąskiej działce - kwestia zachowania odległości od granic działki.

    • @rogacz962
      @rogacz962 ปีที่แล้ว

      Grubość ścian ma gigantyczne znaczenie w oświetleniu pomieszczenia światłem dziennym. Przy 60cm murze masz znacznie mniej światła niż przy 30cm.

  • @naug7950
    @naug7950 ปีที่แล้ว

    Czy Pan Piotr może podać skąd jest firma (jeżeli nie chce podać nazwy), z którą się konsultował na temat budowy domu szkieletowego metodą skandynawską?

  • @luigi7130
    @luigi7130 ปีที่แล้ว +6

    Fajne studio Pany 💪

  • @Kris-82
    @Kris-82 ปีที่แล้ว

    Kolega z jakiego kanału?

  • @marekgrys
    @marekgrys ปีที่แล้ว

    A zabawa z matami i zimna woda...obawiam się o ilość chłodu czy w ulane dni wystarczy...na pewnie będzie znacznie drożej w inwestycji

  • @peidbfs5061
    @peidbfs5061 ปีที่แล้ว +1

    Temat przegrzewania z powodu dużych przeszkleń. Obecnie można tak dobrać szyby by przepuszczały tylko promienie słoneczne a promieniowanie cieplne odbijały

    • @waldi4890
      @waldi4890 ปีที่แล้ว +1

      takie okna są dobre w strefie równikowej. W Polsce oszczędniej jest pobierać każdy rodzaj darmowego ciepła a w szczególności zimą😊

  • @ansi1213
    @ansi1213 ปีที่แล้ว +1

    A co sądzi Pan na temat domu z kontenerów?

    • @vaakdemandante8772
      @vaakdemandante8772 ปีที่แล้ว +5

      kompletna bzdura - izolacja cieplna oraz odprowadzanie wilgoci w blaszanym pudełku, to jest dramat. Ładnie wygląda, ale nadaje się wyłącznie na garaż / szopę - nic więcej.

    • @wisnia6901
      @wisnia6901 ปีที่แล้ว

      🤣🤣🤣🤣🤣 może z kartonów

    • @ansi1213
      @ansi1213 ปีที่แล้ว

      @@wisnia6901 co kto lubi😁

    • @ansi1213
      @ansi1213 ปีที่แล้ว

      @@vaakdemandante8772 dzięki za odp, po prostu to prawda, wyglądają ciekawie, zbieram więc różne opinie na ten temat

    • @wojciechzielinski7825
      @wojciechzielinski7825 ปีที่แล้ว

      @@ansi1213 ale jakich kontenerów, bo wykonanie chyba ma krytyczne znaczenie. jeśli dobrze zaizolujesz i dasz dobrą wentylację to nie będzie różnicy. Tak się buduje chłodnie, biurowce, hale magazynowe i produkcyjne i zwykłe domy jak najbardziej. Poszukaj informacji o domach z płyt warstwowych.
      Popularne w Korei, Japonii, Holandii, Norwegii czy USA (tutaj szukaj pod hasłem "metal barndominium"), i wciąż zyskujące na popularności. (I nie słuchaj takich głosów jak powyżej, oni chyba nie rozumieją tematu i myślą o konstrukcji obitej tylko blachą)

  • @beegees21
    @beegees21 ปีที่แล้ว

    Wydaje mi się, że zarówno technologia szkieletowa, jak i murowana mają swoje zalety, przy czym jakość wykonania i znajomość technologicznie prawidłowej metody wykonania przemawia za technologią murowana, w naszym kraju. Oczywiście, mimo że na naszym rynku jest więcej fachowców zaznajomionych z prawidłową technologią wykonania domów murowanych, nadal jest także wielu, którzy robią to nieprawidłowo. Przy czym nadal większa jest szansa trafienia na kogoś kto muruje prawidło, niż na kogoś kto "szkieletuje" prawidłowo.
    Z tego co czytam na różnych forach i filmach, wiele rozbija się o właściwą technologię zabezpieczenia przed wilgocią, której znajomość w przypadku domów szkieletowych jest na niskim poziomie w Polsce. Także przenoszenie 1:1 rozwiązań z takich krajów, jak Norwegia do Polski wydaje się nieprawidłowe ze względu na inne warunki klimatyczne. Prędzej stosowanie PRAWIDŁOWYCH praktyk ze Stanów Zjednoczonych wydaje się tu bardziej właściwe. Szczególnie, jeśli chodzi o praktyki z miejsc w USA, gdzie warunki klimatyczne są zbliżone do naszych.

  • @jackcia3230
    @jackcia3230 ปีที่แล้ว +1

    dom szkieletowy 5 ludzi jest w stanie zrobic w 10 dni lacznie z dachem oknami i elewacja zewnetrzna....srodek gotowy do wykonczenia 1 miesiac gotowy do zamieszkania...przy dobrej organizacji zwykle 2,3 miesiace...

  • @jorg5516
    @jorg5516 6 หลายเดือนก่อน +1

    Gdyby tak sympatycznie politycy się różnili.

  • @piotrkrajewski9059
    @piotrkrajewski9059 ปีที่แล้ว +2

    Panowie lambda określa właściwość danego materiału, chodziło chyba o opór cieplny "R" a właściwie 1/opór cieplny- współczynnik przenikania ciepła- "U"? To charakteryzuje dopiero ścianę. Nie jest żadnym problemem osiągnąć U < 0.14, w moim wypadku, w 30-letnim domu, mam mur z cegły dziurawki, 10 cm pustki z wstrzykniętą pianą, kolejny mur z dziurawki pionowo i na to styro 0.033- 15 cm, mam U muru < 0.14. Do tego wymienione ona na trzyszybowe, Uw

    • @rawimir
      @rawimir 8 หลายเดือนก่อน

      Co do współczynnika U, to masz rację, ale jeśli chodzi o zmiany w projekcie, to za nadzór budowlany odpowiada Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego a nie gmina. Nie wiem, jakie są obecnie przepisy, bo budowałem ponad 20 lat temu, ale wówczas zmiany konstrukcyjne dokonywał kierownik budowy wpisem w dzienniku budowy. Kierownik budowy to z założenia osoba, która ma uprawnienia budowlane i teoretycznie wie co robi. Jasne, w praktyce, różnie z tym bywa. Coś o tym wiem.

  • @marcinchomitowski5072
    @marcinchomitowski5072 ปีที่แล้ว

    Pompy wodne dostana po kosztach gdyż ma być wprowadzony podatek od używanej do nich wody.
    Taryfy nocne znikną wtedy gdy wykorzystasz swoj limit prądu. Wtedy każdy kilowat niezależnie od pory bedzie kosztował tyle samo.

  • @jackcia3230
    @jackcia3230 ปีที่แล้ว +2

    Temat idealnie dla mnie dlaczego ......mianowicie budowalem domy w Polsce i 30 lat w Usa na zyczenie i jako inwestor ...temat jest bardzo prosty.....sledze na bierzaco techniki zachodnie i nawet wschodnie.... nr1 klimat nr 2 upodobania ludzi w danym regionie nr 3 ogrzewanie czym i za ile bardzo istotne nr4 .warunki sejsmiczne i huragany w USA i kanadzie jes to bardzo proste dom szkieletowy kosztuje 200 tys $ bez dzalki sama budowa powiedzmy ZWYKLY PRSTOKAT BEZ PIWNICY na plycie tzw Kalifornijskiej120 m+ ....MUROWANY RAZY 3...ODPORNOSC NA HURAGAN DO 250 KM/GODZ 25% EXTRA I WIECEJ. co bym wybral wPOLsce n PLYCIE tylko ze styropianu100% DWE szczytowe sciany murowane calosc wzmacniana linkami stalowymi 5mm co 1metr zatopone w betonie plyty plyta zbrojona na kamieniu powyzej gruntu20 cm..podlogowka rekuperacja polaczona z ogrzewaniem powietrzem..fotowoltaika 6 kw na dom 120 m+ wymienniki ciepla powietrze powietrze do grudnia 0 * C I WIOSNAJesli jest mozliwosc to ogrzewanie woda woda od grudnia do marca .. to wszystko z powazaniem jacek c.

  • @passatPl
    @passatPl ปีที่แล้ว +2

    A ja z żonka wybudowaliśmy dom z bala który pozyskaliśmy z rozbiórki , wszystkie ściany zewnętrzne są z bala a działowe z pustaka

    • @Lurker01
      @Lurker01 11 หลายเดือนก่อน

      Z jednego bala?

  • @DDDD-yn7yf
    @DDDD-yn7yf ปีที่แล้ว +1

    Jak dom szkieletowy to z płyt OSB. Jak OSB to chyba formaldehyd?

    • @pepe8226
      @pepe8226 ปีที่แล้ว

      Może być MFP

  • @Granshii
    @Granshii ปีที่แล้ว

    jeżeli nie przepuszcza farba ciepła to obstawiam że też nie przepuszcza par i powoduje kondesacje co nie wiem czy to dobre .

    • @rogacz962
      @rogacz962 ปีที่แล้ว

      Po co używasz słów, których nie rozumiesz? Weź plastikową butelkę, zakręć ją dobrze i zobacz czy "kondensacja zostanie tam spowodowana"...

  • @DomParterowyZPiwnica
    @DomParterowyZPiwnica ปีที่แล้ว +1

    Jest kilka błędow, 1 skandynawia to dom drewniany a nie szkieletowy. 2 8cm płyty można na mur też przylepić 3. Szczelność domów szkielwtowych trudno utrzymac w czasie 4. Celuloza potrafi opaść i wtedy koszty ogrzewania wzrastaja x2-3. 5 domy murowane mogą być z dużych prefabrykatów i wtedy czas będzie podobny. 6. Maty w suficie i chłodzenie latem to raczej zły pomysł, chyba że chcesz mieć sufit na głowie

    • @mateuszjak2849
      @mateuszjak2849 ปีที่แล้ว

      Masz jakiś artykuł odnośnie tego opadania celulozy? Jakies szersze info

    • @DomParterowyZPiwnica
      @DomParterowyZPiwnica ปีที่แล้ว

      @@mateuszjak2849 3 lata temu jak swój dom planowałem 4lata temu miałem kilka takich materiałów z niemiec, wszędzie tam mówili że po kilku/kilkunastu latach powinien być dosyp materiału w ścianach (oprócz samoistnego ubijania pod ciężarem celuloza dobrze wchłania wodę i ją oddaje, gdy tylko wchłonie ciężar jest większy i się ubija). Nad sufitem nie ma tego problemu. Sam wybrałem nad sufit i nieużytkowy dach wełnę skalną rozdrabnianą i wdmuchiwaną.

    • @mateuszjak2849
      @mateuszjak2849 ปีที่แล้ว +1

      @@DomParterowyZPiwnica ja rozważam nad skosy i sufit i słyszałem o tym ubijaniu się. Dziwne że nie wstawiają jakis stelaży z pianki czy czegoś które by to podtrzymywały

  • @piotrduma963
    @piotrduma963 ปีที่แล้ว +3

    ja podjąłem decyzje o budowie w technologii szkieletowej drewnianej + beton konopny. nie znalazłem wady tej technologii. metoda lepiej znana w europie zachodniej i północnej, w Polsce myślę że jest kilkaset realizacji. myślę że to przyszłość budownictwa i piszę to jako architekt. z pozdrowieniami.

    • @piotrduma963
      @piotrduma963 ปีที่แล้ว +1

      ja jestem architektem. z punktu widzenia konstrukcji jest to klasyczna szkieletówka. Szkielet wypełnia się betonem konopnym. Zdrowy, ekologiczny, trwały materiał.

    • @piotrduma963
      @piotrduma963 ปีที่แล้ว +1

      rozumiem. mam inne doświadczenia. osobiście widziałem dom w tej technologii. z pozdrowieniami.

  • @koscielskipiotr
    @koscielskipiotr ปีที่แล้ว

    No to czytam uważnie 🙂

  • @michac7936
    @michac7936 ปีที่แล้ว

    Panowie....
    tak w skrótach myślowych:
    1. system inteligentnego domu do sterowania zużyciem prądu z fotowoltaiki - Loxone i integracja z Froniusem :)
    2. po co gimnastykować się z bieżącym zużyciem prądu na ogrzewanie? skoro najwięcej ciepła potrzebujemy w nocy gdy słońca nie ma - wniosek, czemu nie magazyn ciepła?
    3. ad 2 wiecie jaka jest różnica uzysku porównując fotowoltaikę do solarów? FV około 15-20% sprawności, solary 75-85%, więc jaki jest sens konwersji energii słonecznej na elektryczną i z powrotem na cieplną???? i to przy 20% sprawności FV???
    Wnioski:
    - akumulacyjność - według mnie jak najbardziej
    - ochrona przed przegraniem - jak najbardziej ale tylko od zewnętrznej strony przeszkleń
    - GWC + Rekuperacja - tak, GWC pod ciepłą płytą fundamentową
    - ogrzewanie - przy dużym magazynie ciepła zasilanym z solarów i dogrzewanym małą pompą ciepła, wszystko połączone z podłogówką lub matami kapilarnymi.
    - chłodzenie - pomysł do puszczenia wody bieżącej z sieci też przeszedł mi przez głowę kiedyś ale z drugiej strony ta woda nie jest wodą destylowaną więc potrzebny byłby dobry wymiennik oraz jakiś magazyn chłodu przez który ta chłodna woda by krążyła, pamiętajmy tylko jedną rzecz, zrobić można wszystko tylko jaki będzie koszt inwestycji, kiedy się zwróci i ile wydamy na jego eksploatację ;)
    - FV + wiatrak - ok ale wielkość tylko na roczne zużycie, chyba że ktoś postawi magazyn energii który będzie w ciągu dnia ładował, a po zachodzie rozładowywał, ale chyba nie wielu stać żeby aktualnie zrobić magazyn o optymalnej wielkości 15kWh ;) z drugiej strony dobrą opcją jest 2nd life dla baterii z elektryków :)
    Ogólnie budowa i rozwiązania które można zastosować to temat rzeka i można by było przegadać długie godziny, jedno jest pewne, trzeba iść w uzyski z słońca, gruntu i innych nie państwowych źródeł ;)

  • @grzes195
    @grzes195 ปีที่แล้ว

    Szkieletowy to napewno nie w Polsce,firmy napewno kombinują z drzewem(wczoraj ptak na nim śpiewał dziś z niego buduja). Jaka trwałość? Murowany to murowany.

  • @mariuszregocki3421
    @mariuszregocki3421 ปีที่แล้ว

    Czy akumulacja energii materiałów budowlanych jest ważna? Każdy sam sobie odpowie.
    Np. Który system grzejników jest lepszy? Żeliwny czy nowoczesny, panelowy?
    To jest tylko przykład.
    Czy akumulacje energii która w późniejszym czasie otrzymamy zwrotnie i nie musimy w nocy grzać bo ściany oddają ciepło "czytaj grzejnik. Żeliwny" Czy szybkie nagrzewanie i o chłodzenie? Nowoczesne grzejniki nisko energetyczne.
    Pozdrawiam - wykonawca i praktyk.

    • @mariuszregocki3421
      @mariuszregocki3421 ปีที่แล้ว

      Tu też bardzo dobrze sprawdzają się materiały firmy Steiko i tynki glinane. Ale też ważna jest poprawność wykonania tych systemów i doświadczenie.

  • @DEFENDcore
    @DEFENDcore ปีที่แล้ว

    Nie można było zaprosić eksperta który zbudował nie tylko kampera?

  • @UrbexInMyMind
    @UrbexInMyMind ปีที่แล้ว

    Tutaj chyba jak w wielu przypadkach mylone jest pojęcie budowy w systemie gospodarczym. System Gospodarczy polega na budowie własnymi rękami a nie gdy wynajmujemy kogokolwiek. Szkieletowe to raczej ciężko wybudować w systemie gospodarczym... Moim zdaniem...

  • @Kirian13
    @Kirian13 ปีที่แล้ว +14

    Rozmowy teoretyków w stylu " a mi się wydaje "
    Może jednak jakiś fachowiec który wybudował nie jeden dom w jednej i drugiej technologii ?

    • @grzmil1
      @grzmil1 ปีที่แล้ว +4

      Nie zostaje się fachowcem w dziedzinie fizyki budowli poprzez budowanie domów, tylko projektowanie, poznawanie zjawisk fizycznych zachodzących w budynkach, symulowanie i analizowanie.
      Budowlaniec potrafi stawiać cegły.
      To tak jakby mechanik samochodowy wiedział coś na temat jazdy formułą 1 bo dużo samochodów naprawił

    • @Kirian13
      @Kirian13 ปีที่แล้ว

      @@grzmil1 mówią o fachowcy który powtarzalnie budował domy z parametrem szczelnosci 0.6 - takiego wolałbym posłuchać niż goscia który sie z nim spotkał :)

    • @grzmil1
      @grzmil1 ปีที่แล้ว

      ​@@Kirian13
      Taki fachowiec dalej nie musi mieć pojęcia o fizyce budowli. Przy takim założeniu jakie podałeś, jedyny pewnik jaki mamy to fakt, że buduje szczelne domy.
      Z tego faktu nie wynika dalej to, że
      a) wie co wpływa na szczelność domu
      b) wie jak wybudować bardziej szczelny dom
      c) rozumie technologię w której buduje dom

  • @dariuszjachimczak8494
    @dariuszjachimczak8494 ปีที่แล้ว +2

    Buduję się tradycyjnie, gdybym miał się stawiać jeszcze raz zdecydowałbym na dom z prefabrykantów ściany z keramzytu lub żelbetonu. Zrobiłbym tak ponieważ już widzę, że budownictwo tradycyjne wcale nie jest tańsze, przy prefabrykantach przyjeżdża ekipa i za 2 tygodnie stoi dom natomiast w tradycyjnym budownictwie pełno ekip murarze, ciesle, hydraulicy pełno tego i każdy oczywiście się spóźnia po 2-3 miesiące. W prefabrykowanej ścianie może być na etapie fabryki włożone ocieplenie, elektryka nawet okna super w tradycyjnym budownictwie do każdej instalacji potrzebna jest osobna ekipa albo dłubiesz sam. Kolejny plus prefabrykantów to mniej potencjalnych błędów tradycyjny dom składa się z paru tysięcy pustaków to więcej miejsc, gdzie murarz może np dać za mało kleju albo zaprawy i mamy dziurawą ścianę u mnie tak jest w kilkunastu miejscach. W technologii prefabrykowanej jest dużo mniej łączeń czyli mniej potencjalnych błędów.

    • @bartomiejkos370
      @bartomiejkos370 ปีที่แล้ว

      Dzięki za komentarz, ja waham się między tradycyjnym i ciężkim prefabrykatem właśnie, jakie znasz może firmy które zajmują się produkcją takich klocków? I czy liczyłeś różnice w cenie obu technologii że doszedłeś do takich wniosków?

  • @wntpan3k
    @wntpan3k ปีที่แล้ว +3

    Nie wiem czy oglądać, bo już od początku jest kilka błędów rzeczowych. Po pierwsze to U=0,14 W/m2*K to współczynnik przenikania ściany a lambda to jest dla materiału jest to współczynnik przewodzenia ciepła. Lambda celulozy to 0,037- 0,043. Więc U dla samej tej warstwy to od 0,185 do 0,215 więc jeśli dodać grubość drewna sosnowego czyli o dobrych parametrach to wychodzi U=0,16 dla 28 cm ściany. Brałemm pod uwagę Rsi oraz Rse. Czyli obalony mit o U=0,14.

  • @bartomiejkos370
    @bartomiejkos370 ปีที่แล้ว

    Ciekawe argumenty za szkieletowym i myślę że jest rozwiązanie pośrednie. Można na przykład wylać grubszą wylewkę w podłogówce. Ja jednak chyba zostanę przy tradycyjnym ciężkim systemie. I tak tania taryfa elektryczna podobno przechodzi do historii.

    • @stencilm
      @stencilm ปีที่แล้ว +1

      przeszła od 1 stycznia

  • @kowalczykjaroslaw25
    @kowalczykjaroslaw25 ปีที่แล้ว +24

    Proszę pamiętać w jakim domu trzy świnki się schroniły przed wilkiem który chuchał i dmuchał☺️🍻

    • @krzysiekkrzysiek8234
      @krzysiekkrzysiek8234 ปีที่แล้ว

      Dobra a teraz trzęsienie ziemi i co ?
      🐷🍂 🐷🪵 🐷🏠☠️
      😆😆😆

    • @mariuszregocki3421
      @mariuszregocki3421 ปีที่แล้ว

      Najlepiej zapoznać się z parametrami tych materiałów i można się zdziwić. Ten gość ma dużo racji. Tak że historia świnek może nie mieć racji bytu.
      Pozdrawiam wykonawca i prakrytk

    • @wojtek3016
      @wojtek3016 ปีที่แล้ว +5

      Nie ma to jak opierać swoją wiedzę o technologię budownictwa na bajce dla dzieci 🤦‍♂️

    • @kowalczykjaroslaw25
      @kowalczykjaroslaw25 ปีที่แล้ว

      ​@@wojtek3016 Pruchno i tyle.

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว +1

      Fajnie czerpać wiedzę budowlaną z bajek o trzech świnkach :) Słyszałeś kiedyś o drewnie konstrukcyjnym C24 ?

  • @bernackiandrzejab
    @bernackiandrzejab ปีที่แล้ว

    W Norwegii montują rolety przeciwsłoneczne materiałowe w Polsce to szukałem ale nie znalazłem

    • @autre1234
      @autre1234 ปีที่แล้ว +1

      Czy masz jakichś link do nich? w dowolnym języku

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว

      @@autre1234 Rolety typu screeny, możesz zobaczyć na stonie firmy Akant

  • @maxgolletz2683
    @maxgolletz2683 ปีที่แล้ว +5

    Powiem jedno...
    Widziałem na własne oczy jak dom szkieletowy się pali (jestem strażakiem OSP i zarazem mgr inż. budownictwa i prowadzę firmę budowlaną z 30 stoma pracownikami)
    Został tylko fundament. Czyli jedyna czesc budynku monolityczna... (Pożar powstał od kosiarki w garażu)... I jakoś mam niesmak... Sobie bym tylko budował dom tradycyjny :) uprzedzając komentujących: WIEM TO MOŻE MOJA FANABERIA, ale chciałem tym tylko zaznaczyć temat :) Pozdrawiam wszystkich i prowadzącego kanał :)

    • @Lurker01
      @Lurker01 11 หลายเดือนก่อน +2

      A jak wyglądają domy murowane po pożarze. Mur stoi, ale i tak nie da się mieszkać.

  • @andrzejbednarz8411
    @andrzejbednarz8411 ปีที่แล้ว +1

    Zaletą niskiej akumulacyjności jest to, że można szybciej zmieniać temperaturę, a więc np. mieć chłodniej w nocy (np. 19 stopni, a w dzień 22), co jest lepsze pod względem komfortu i zdrowia.

    • @_Wolski
      @_Wolski ปีที่แล้ว

      I rachunku

    • @stencilm
      @stencilm ปีที่แล้ว +1

      @@_Wolski utrzymanie stałej temperatury jest mniej kosztowne niż cykliczne podbijanie i zmniejszanie, analogicznie jak jazda samochodem...

    • @_Wolski
      @_Wolski ปีที่แล้ว

      @@stencilm hmmm, tak i nie. Wszystkie betonowe budy na kazdym etapie wznoszenia maja duuuzo mostkow cieplnych i bubli, kazda lukarna, wykusz, balkon, podcien maja duzo miejsc ktore baardzo ale to bardzo trudno ocieplic dobrze i skutecznie. nie potrafisz sam budowac?? nie budowałes nigdy niczego? to powodzenia z firmami ze zrobia Ci dobry budynek ;D

    • @stencilm
      @stencilm ปีที่แล้ว

      @@_Wolski jak sie nie pilnuje ekipy albo kierownika ma tylko jak nasz prezydent od długopisu to tak jest.

  • @The4BaBy
    @The4BaBy ปีที่แล้ว

    Kanał cały czas jest, Paweł Nieczyk, kiedyś był Niemczyk prawdopodobnie. Widać że wszyscy oglądamy te same materiały tutaj.

  • @Polin44
    @Polin44 ปีที่แล้ว +4

    W skadynawi domy są szkieletowe drewniane i są dużo cieplejsze niż nasze domy morowane

    • @dawidraczewski6283
      @dawidraczewski6283 ปีที่แล้ว

      I co z tego? Byłem w jednym i drugim. Jedyna zaleta to taka że są ciepłe..

    • @Polin44
      @Polin44 ปีที่แล้ว +1

      @@dawidraczewski6283 ja bym się budował to tylko domek szkieletowy

    • @kowalczykjaroslaw25
      @kowalczykjaroslaw25 ปีที่แล้ว

      Domy murowane starczą na 10 pokoleń i więcej! po tym czasie po domu z pruchna nie zostanie śladu.

    • @Polin44
      @Polin44 ปีที่แล้ว +2

      @@kowalczykjaroslaw25 po 3 pokoleniu nikt nie będzie chciał mieszkać mało nowoczesnym domu co jest nowoczesne teraz za 3 pokolenia będzie przestrzał

  • @adamwydmuch5134
    @adamwydmuch5134 ปีที่แล้ว +1

    Przeciez w domie szkieletowym mozna zainstalowac magazyn [akumulator] ciepla, zamiast ciezkich murow.

    • @jackcia3230
      @jackcia3230 ปีที่แล้ว

      nie ma znaczeni czy zaczniesz grzac po 1 dniu chlodu czy po 3 ilosc energi jest ta sama...jedyna ruznica jest w lecie bo w polsce sa chlodne noce...

  • @damianguenther2521
    @damianguenther2521 ปีที่แล้ว

    Szkieletowka dobra jako dom letniskowy, a nie do stalego mieszkania. Kombinacje jakies z wodą.

  • @RafalGudzowski
    @RafalGudzowski ปีที่แล้ว

    Panowie. Ściany nigdy nie będą akumulatorem, bo ich temperatura jest zawsze niższa od tej w domu, przy termostacie ustawionym na daną temperaturę zanim zaczną oddawać ciepło powietrzu wewnątrz włączy się pompa. Ściana jest raczej odbiornikiem ciepła, a nie akumulatorem. Mając kontakt z gruntem główny kierunek ucieczki ciepła będzie w dół. Ogrzewanie kilku ton betonu, który później odda tą energię na zewnątrz jest ogromna wadą budynków murowanych. Podobnie jest z wylewką.

  • @Danon811
    @Danon811 ปีที่แล้ว +1

    Akumulacyjność ma taką wadę że w sezonie letnim gdy mury sie nagrzeją to upał będziesz czuć nawet w nocy. W zimę jest odwrotnie zwłaszcza przy silnych mrozach. A ocieplenie budynku tylko dłużej utrzymuje skrajne temperatury. Świetnie to widać w starym budownictwie np domach kostkach lub budynkach z wielkiej płyty.
    EDIT: Myślę że lepszą analogią do akumulowania energii w masie może być porównanie do masy w poruszających się pojazdach, czyli lepiej mieć dużą masę pojazdu która będzie akumulować więcej energii kinetycznej czy może odwrotnie? Jak będzie sie zachowywał pojazd z dużą masą a jak lekki ? Który będzie potrzebował więcej energi do poruszania?

    • @Promilus1984
      @Promilus1984 ปีที่แล้ว +1

      Tak twierdzisz? A jeśli masz ogrzewanie powierzchniowe i przepuścisz czynnik 20 stopni? Albo gdy ochłodzisz wnętrze GWC? W lato przy dużych przeszkleniach na południu i braku zacienienia (rolety etc.) zawsze będzie za dużo ciepła. W przypadku tej samej ilości energii dostającej się do domu to szkieletowy zawsze nagrzewał się będzie szybciej i do wyższej temperatury (i później w nocy szybciej ochładzał i do temperatury bliższej temp. zewnętrznej). Równie dobrze dla danych parametrów można wykazać, że dom murowany przy ograniczeniu energii słonecznej w letni dzień nie nagrzeje się do takiej temperatury jak szkieletowy zapewniając lepszy komfort w dzień, a jednocześnie w nocy napływ świeżego powietrza z zewnątrz będzie na tyle duży, że nie będzie niekomfortowo mimo, że ściany będą w tym samym czasie ciepło oddawać. I to bez wymienionego w pierwszym zdaniu chłodzenia ogrzewaniem powierzchniowym albo GWC!

    • @Michalc4
      @Michalc4 ปีที่แล้ว

      Teoria a praktyka pokauzje ze drewniane domy sa gorace latem a murowane sie tak syzbko nie nagrzewaja.

    • @Danon811
      @Danon811 ปีที่แล้ว +2

      @@Michalc4 akurat mam trzy domy: murowany i nieoceiplony z lat 80, murowany z ytong z lat 2007 i szkieletowy z 2019...i praktyka pokazuje że w każdym z tych domów ciepło konwekcyjnie gromadzi się w najwyższych pomieszczeniach.
      W tym z 80lat trochę trzeba czasu aby to ciepłe powietrze ogrzało górne pomieszczenia ale jak się już nagrzeją to nawet w nocy tam jest gorąco.
      W domach z ytong i szkieletowym ciepło znacznie szybciej podnosi temperaturę w najwyższych pomieszczeniach ale wystarczy mały przeciąg aby temperatura była jak otoczenie. Różnica polega na tym że po upalnym dniu nie jesteśmy ogrzewani przez zakumulowane ciepło.

    • @robertw1504
      @robertw1504 ปีที่แล้ว +1

      @@Danon811 Może trzeba ten stary dom zwyczajnie ocieplić? Zarówno ściany jak idach. I wówczas można porównać...

  • @marekgrys
    @marekgrys ปีที่แล้ว +4

    Mam szkieletowke i jestem przeciw akumulacyjnosci ponieważ ogrzewam dom 2 klimatyzatorami czyli pompy ciepła powietrze powietrze. Czyli grzeje lub chlodze tylko powietrze. Koszt systemu wyszedł 8K oparty o dwie jednostki Mitsubishi 2.5 kw w tym jedna kanalowka z rozprowadzeniem do 4 pokoi. Dlatego 8k ponieważ 6.5 tys dotacji z mojego ciepła wyszła. Chce zwiększyć z 21 do 22 stopni to mam to w 30 min...

    • @grzmil1
      @grzmil1 ปีที่แล้ว +1

      Niestety ale Twoje argumenty lepią się jak piaski Sahary 😆😆
      Koszty i dotacje są bez znaczenia a dynamika zmiany temp wynika z systemu grzewczego a mniej z akumulacyjności. Jak zamontujesz grzanie powietrzne w domu z betonu to też będziesz miał wysoką dynamikę.

    • @marekgrys
      @marekgrys ปีที่แล้ว

      @@grzmil1 nie bo ściany pochłoną ciepło w przeciwieństwie do szkieletu który nie ma akumulacji a ma dobrą izolację

    • @grzmil1
      @grzmil1 ปีที่แล้ว +1

      @@marekgrys Izolacyjność obu technologii może być dokładnie taka sama i jest niezależna od akumulacyjności.
      A co do pochłaniania ciepła to owszem ściany pochłoną ciepło, ale z pewną skończoną prędkością, która na początku jest taka sama dla obu budynków ponieważ Twój 1cm regipsu będzie się nagrzewał z podobną prędkością jak 1cm tynku i dopiero po tym okresie w budynku lekkim moc grzewcza do podtrzymania nowej wyższej temperatury, spadnie. W budynku ciężkim, moc utrzyma się aż do nagrzania ścian.
      Pytanie jak często zmieniasz temperaturę i w jakim celu? W domu ciężkim obniżenie temperatury na noc o 2*C, daje oszczędność energii, w skali roku, na poziomie poniżej 5%.

    • @marekgrys
      @marekgrys ปีที่แล้ว

      @@grzmil1 tylko ile czasu potrzebujesz w murowanym by obniżyć o 2 st temperaturę a następnie o 2 st podnieść ? Bo u mnie 1 godzinę mając klimatyzatory i grzejąc tylko powietrze przy min akumulacji

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว

      @@marekgrys Najwięcej do powiedzenia mają zawsze osoby które nigdy w takim budynku nie mieszkały. Od trzech lat użytkujemy budynek szkieletowy, posadowiony na płycie fundamentowej. Od 12 marca 2022 do dziś 22.03.2023 - 1080 kWh klima pobrała z sieci na chłodzenie i ogrzewanie + 400 kWh maty grzewcze w łazience i wc. Rano jak wstałem miałem temperaturę 21,5 *C teraz spadła do 21,3 *C. Klima jest wyłączona od godz. 08:00. Wczoraj przez cały dzień od 08:00 do 22:00 wychłodziłem go o 1*C. Słonca może było z 30 minut w ciągu dnia.
      W codziennym cyklu użytkowania budynku ciepło nie przenika głębiej niż na 10 cm betonu. 10-15 cm w zależności od materiału. Ściany wewnętrzne mogą zakumulować z dwóch stron, ale nie płyta fundamentowa i ściana zewnętrzna.

  • @nitroprusydek7617
    @nitroprusydek7617 2 หลายเดือนก่อน

    Kuna lubi twoj pomysl o ociepleniu celulozowym.

  • @jackcia3230
    @jackcia3230 ปีที่แล้ว +3

    jedno co mnie martwi w polsce to nie ma powaznych badan sponsorowanych przez rzad i ukierunkowania ludzi co jest najlepsze a zarazem ekonomiczne dla polskiego klimatu ....

    • @jacekwozniczka3208
      @jacekwozniczka3208 ปีที่แล้ว

      Niech oni już nic więcej nie sponsorują.. wystarczy to co jest..

    • @robertw1504
      @robertw1504 ปีที่แล้ว +1

      W Niemczech są takie (nie tyle rządowe, co finansowane przez państwo). Dzięki temu możemy sobie w Polsce sprawdzać materiały budowlane, technologie, rozwiązania zielonej energii, samochody, foteliki samochodowe itd.

  • @richardwagner9176
    @richardwagner9176 ปีที่แล้ว

    dom murowany bedzie mozna przepisac wnukom i przyszłe pokolenia będą do przodu o te powiedzmy 500tys dzisiejszych złotych, ciekawe czy dom szkieletowy bedzie sie do czegos nadawał za 50 lat

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว

      Tak samo jak dom murowany który budowali moi dziadkowie. Po 50 latach aktualnie nadaje sie do generalnego remontu. Szkieletowy również można przepisać wnukom nie słyszałem o żadnych ograniczeniach w tym zakresie.

    • @richardwagner9176
      @richardwagner9176 ปีที่แล้ว

      @@neezmarcin dzisiaj murowane domy budowane sa z duzo lepszyc materiałow, nie mowiac o izolacjach od wilgoci, zywotnosc nowych domow bedzie o wiele wieksza szczegolnie biorac pod uwage jak przewymiarowane sa konstrukcje, a o przepisywaniu chyba wiadomo o co chodzi, po szkieletowym moze pozostac byc moze tylko dzialka

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว

      @@richardwagner9176 Tak tak, a szkieletowe są budowane z główna i patyków. Izolowane mchem i gałęziami.
      Z tym przepisywaniem to był sarkazm.

  • @rajmundjanmilota327
    @rajmundjanmilota327 ปีที่แล้ว

    😃👍

  • @konrad4416
    @konrad4416 ปีที่แล้ว

    To będziesz wyjeżdżał z domu czy nie bo sam sobie zaprzeczasz

  • @jackcia3230
    @jackcia3230 ปีที่แล้ว

    malo kto wie ze tzw bloki to projekt francuskiego architekta na zlecenie chruszczowa w wbrew pozorom bardzo ekonomiczne.....

  • @albertos3868
    @albertos3868 ปีที่แล้ว +8

    To się dobrali, jeden domu jeszcze nie skończył a drugi myśli by rozpocząć, to Ci dopiero specjaliści zupełnie jak tvp

  • @michakrawczyk6871
    @michakrawczyk6871 ปีที่แล้ว

    Przegrody ściany nie mają współczynnika lambda tylko U przegrody.

  • @barbaramarzec3074
    @barbaramarzec3074 ปีที่แล้ว +2

    Koles jest na etapie research-u? Serio

  • @KamilPDZ
    @KamilPDZ ปีที่แล้ว

    Kiedyś chyba taki komentarz napisałem Xd.

  • @piotrekwalter3434
    @piotrekwalter3434 ปีที่แล้ว

    Dla mnie jednym czynnikiem, który skreśla totalnie domy szkieletowe jest ich łatwopalność

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว +1

      Łatwopalna to jest benzyna, a nie drewno. Poczytaj o drewnie konstrukcyjnym kvh C24.
      Mój budynek szkieletowy ma klasę odporności ogniowej - D.
      Co z tego że w budynku murowanym główna konstrukcja nośna będzie miała R120 jak nad nią masz konstrukcję dachu z drewna R30. Albo i nie bo to drewno ucięte w tartaku i wysuszone bez 4 stronnej obróbki i z sękami.
      Podczas pożaru jeden i drugi budynek może być do pozamiatania kwestia temperatury i zniszczeń konstrukcyjnych.

    • @piotrekwalter3434
      @piotrekwalter3434 ปีที่แล้ว

      @@neezmarcin proszę sobie wpisać w wyszukiwarce " pożar domu w Muninie koło Jarosławia" też mieli te wszystkie klasy ognioodporności w domu szkieletowym. Został tylko komin murowany z domu...

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว

      @@piotrekwalter3434 mogę odbić i proszę wpisać pożar budynku mieszkalnego w Smolnie. Jeden i drugi do rozbiórki, także to jest żaden argument. Większość budynków w Polsce jest w pół szkieletowa. Parter i szczyty murowane cała więźba dachu drewniana. Lub tylko partner murowany reszta z drewna.

  • @gro9no
    @gro9no ปีที่แล้ว +1

    Siemka, też robiłem research jak Piotr, porównałem różne technologie i wygrała szkieletówka. Żeby nie było, uważam że technologia murowana w której jest pewnie 99% domów w Polsce ma wiele zalet, tyle że obecna sytuacja ekonomiczna zmusza do szukania alternatyw.A teraz trochę krytyki 😘 Co do dyskusji to uważam, że temat akumulacyjność vs jej brak jest typowo akademicki, a w praktyce nie ma znaczenia. Zimno to grzejesz i tyle. Z przegrzewaniem też trochę polecieliście, w murowanym domu jak słońce w lato daje przez okno to zaraz jest w domu nie do wytrzymania. Nie uważam żeby w drewnianym było gorzej czy lepiej. W polskie lato od 11 do 20 po prostu jest ciężko dla każdego domu i trzeba sobie z tym jakoś radzić. GWC i rolety za 10k spoko, ale pomyślcie jak sobie radzą z tym w ciepłych krajach drewniane okiennice, klima to standard, w Grecji domy są białe, mają płaskie dachy i małe okna, jest jeszcze kilka rozwiązań konstrukcyjnych ,które chronią przed przegrzaniem budynku w lato. Uważam ,że w kwestii przegrzewania domu w lato to czy budynek jest szkieletowy czy murowany ma tak naprawdę znikomy wpływ.
    Ogólnie to fajnie się was słucha chłopaki, tyle że wyszła wam taka dyskusja bardzo teoretyczna. Myślę ,że fajnie byłoby zobaczyć odcinek z Piotrem, w którym mówi nam co za budynek buduje, dlaczego bez kredytu, jakie wybrał rozwiązania i dlaczego. Fajnie byłoby poznać czyjś punkt widzenia.

  • @polw78
    @polw78 ปีที่แล้ว +1

    Inny wymiar drewna, tak samo jak koszt ;) : th-cam.com/video/hjW4gGwEdeE/w-d-xo.html

  • @przemysawkoziatek8529
    @przemysawkoziatek8529 ปีที่แล้ว

    Izodom 2000 POLSKA th-cam.com/video/3DCqZR8DBxU/w-d-xo.html Połączenie wszystkich argumentów

  • @mravirus5276
    @mravirus5276 ปีที่แล้ว +2

    dom szkieletowy jest trudno sprzedawany - każdy chce murowany, każda modyfikacja jest typowo stolarska. Murowany jest solidny - trąba powietrzna go nie rozwali. Można go łatwo remontować i modyfikować. Ogrzewanie, akumulacyjny, itp to drugorzędna kwestia - jak szkieletowy podejdzie wodą to jest do wyburzenia. A murowany da się wysuszyć. Na suchy klimat - nawet suchy zimny - szkieletowy ok, ale u nas w Polsce jest chlapa prawie cały rok.

    • @mravirus5276
      @mravirus5276 ปีที่แล้ว

      @@kreciq_klu "Dom szkieletowy sprzedaję się dokładnie tak samo, jak murowany."
      - a potem piszesz : "Ludzie wolą kupić tanią murowaną ruinę"
      Czyli jednak nie sprzedaje się tak samo, jak piszesz, że jednak ludzie mają inne preferencje.
      Dom murowany jest spokojnie na 50-100 lat. Czy szkieletowy tyle wytrzyma nie wiem - bo większość ma murowane.
      W okolicy jest parę szkieletowych ale mają one po maks. 10-20 lat. Zawsze sprzedawają się w niższej cenie i dłużej z tego co widzę. Koszt budowy takiego domu jest podobny - bo murowany to wyższy koszt murów, wykończenie w podobnej cenie.
      "Zerwie dach, pęknie wieniec i masz zakaz mieszkania w tym domu"
      Chyba widziałeś w stanach te wichury po których z domu nic nie zostaje.... murowany dom też może być uszkodzony, ale da się go łatwo odbudować.
      Zamki od czasów średniowiecza przetrwały, a te grody drewniane nie.
      "Jak murowany dom podejdzie wodą, to też jest do wyburzenia"
      Chodziło mi tutaj o np. przemakanie ścian, okien - czy np. zalanie wodą w środku.
      Jest coś takiego jak osuszanie budynków i iniekcje krystaliczne - w murowanych.
      A drewno jako materiał - nasiąka, pęcznieje - jest to proces nieodwracalny. Potem w materiale ociepleniowym i w drzewie pojawi się stęchlizna itp.

    • @gracewnuk1229
      @gracewnuk1229 ปีที่แล้ว +1

      @@mravirus5276 Rewelacyjna analiza(?).Wspomne tylko o Chicago gdzie bungalows budowane w latach 1910...1930 dziwnym trafem ciagle istnieja i maja sie dobrze. Technologia szkieletowa.

    • @mravirus5276
      @mravirus5276 ปีที่แล้ว +1

      @@gracewnuk1229 tak ale w stanach praktycznie wszystkie są szkieletowe. Więc innych tam nie ma. Dom szkieletowy gdzie już prawie wszystko wymieniono - odmalowano - wyremontowano ciężko nazywać że stoi w oryginale z 1910 roku.
      Równie dobrze można powiedzieć że murowany zamek malbork z cegły stoi od 1280roku i ma się dobrze, szkieletowych tak starych nie ma. W Krakowie stoi kamienica z 1750roku w rynku i ma się dobrze.

    • @mravirus5276
      @mravirus5276 ปีที่แล้ว +1

      @@kreciq_klu Mój dom murowany z cegły ma 40 lat, nie przesadzajmy z tą żywotnością na poziomie 25 lat :)
      Czyli Ty też nie mieszkałeś w szkieletowym wiec oceniasz na podstawie informacji internetowych/ cudzych opinii :)
      Koszt ogrzewania itp. to tylko jeden z kosztów. Nie chciałbym mieszkać w domu do którego da się wejść przy pomocy siekiery czy młota przez ścianę.
      Czasami mieszkałem w domach letniskowych drewnianych/hotelikach z drewna, czyli szkieletowych. Jak komuś nie przeszkadza że wszędzie wszystko słychać, każde trzaśniecie jest słyszalne w całym domu.
      Słychać kto gdzie chodzi na piętrze itp.
      Ścianę można rozwalić przewracając się na nią czy przesuwając meble to ok.
      Wiadomo że dom zbudowany tak naprawdę tylko z ocieplenia - będzie tańszy w ogrzewaniu - ale suma kosztów: budowa domu - jego sprzedaż - koszta eksploatacji wyjdzie na korzyść murowanego.
      Takie są realia w Polsce.
      Tu masz opinie kogoś kto w takim mieszka:
      budujemydom.pl/budowlane-abc/reportaze/a/11695-dlaczego-nie-wybudowalbym-domu-szkieletowego
      "Domy tego rodzaju nie mają prawie żadnej akumulacji ciepła. A w związku z tym, w zależności od pory roku, zdecydowanie szybciej się wyziębiają lub nagrzewają. Taka technologia jest może dobra na domek kempingowy, rekreacyjny, ale nie na budynek mieszkalny."
      "Taki budynek jest niezwykle akustyczny. Często żartuję, że jest to dom najbardziej rodzinny, jaki może być. Ot, banalna, ale uciążliwa sprawa: jeśli rano wstaje jedna osoba... to nie ma siły, muszą wstać wszystkie. Na dalsze spanie nie ma szans. Kolejną wadą konstrukcji szkieletowej jest jej podatność na wszelkie awarie. Zapomnimy na przykład zamknąć okno połaciowe. Napada nam do środka..."
      "Duży problem i przecieki, aż do parteru, zawilgocone płyty gipsowo-kartonowe... Słowem mnóstwo zniszczeń oraz wielki remont! A w domu z tradycyjnych materiałów? Suszymy po prostu podłogę, wymieniamy wykładzinę i po sprawie. Kolejna kwestia wiąże się z finansami. Dom szkieletowy jest z punktu widzenia obrotu nieruchomościami... niezbywalny, albo bardzo trudno zbywalny."

    • @mravirus5276
      @mravirus5276 ปีที่แล้ว

      @@kreciq_klu Czytałem na szybko, pisał o zaletach ale i wadach,
      reszta wad sensowna, tu z tym oknem akurat domownik się nie popisał :) U mnie też jak nie zamkniesz okna też napada :) , jemu pewnie o zamakanie chodziło tych elementów drewnianych.
      Po prostu jednym słowem każdy z nas ma inne doświadczenia z tymi szkieletowymi domami,
      Ty masz bardziej pozytywne odczucia niż ja, i bardziej skupiasz się na ekonomice-ogrzewaniu. Co ma sens.
      Ja się skupiam na komforcie mieszkania (hałas, solidność konstrukcji, łatwość modyfikacji, łatwości kupna i sprzedaży). Co również ma sens.
      każdy po prostu zdecyduje sam co mu odpowiada bardziej i jakie wady i zalety akceptuje.

  • @futurejack7764
    @futurejack7764 ปีที่แล้ว +1

    Dla rodziny bez dzieci - tylko "My z żoną.." - dom to KOMPLETNY BEZSENS

  • @czowiekktoryzaduzowidzia5612
    @czowiekktoryzaduzowidzia5612 ปีที่แล้ว

    Dom z listewek to nie dom

  • @dragonsquad1000
    @dragonsquad1000 ปีที่แล้ว +1

    dzwiek tragedia, a szkoda

  • @Michalc4
    @Michalc4 ปีที่แล้ว +1

    Dom z drewna. Moze zgnic, w drewnie plytach osb jest chemia. Trzeba zaaranzowac raz na zawsze wystroj bo nie ma do czego przy szkielecie przykreic szafek. Skrzypi, Piszczy. Dom dla biedaka

    • @piotrprzywitowski
      @piotrprzywitowski ปีที่แล้ว

      "Dom dla biedaka" podziękować można tylko rządzącym, że ludzie są biedni... zresztą, lepszy domek 35m2 na małej działce niz mieszkanie w bloku...

    • @neezmarcin
      @neezmarcin ปีที่แล้ว +1

      Kolejny bełkot osoby która nigdy w takim domu nie była tylko amerykańskich filmów się naogladala. U nas przy wietrze ponad 100 kmh nic nie trzeszczy. Sąsiad w murowanym zbierał dachówki z podwórka i bał się czy mu dach za chwilę nie odleci bo więźba wpadala w drgania. Szafki mogę przykrecac gdzie tylko chcę.

  • @Lukiluk862
    @Lukiluk862 ปีที่แล้ว +1

    8min filmu i 2 reklamy :p

  • @szak2480
    @szak2480 ปีที่แล้ว

    Po stwierdzeniu, że przeróbka domu na szkieletowy nie wymaga adaptacji projektanta wyłączyłem film. Kierownik budowy jeśli nie ma uprawnień do projektowania nic w tym temacie nie może zrobić.

  • @marcinkruk9808
    @marcinkruk9808 ปีที่แล้ว +2

    Niech argumentem przeciw budowie i mieszkaniu w szałasie z drewna będzie pożar domu mojego znajomego,z którego z dwójką dzieci wyskakiwał przez okno.Oczywiście miał zastosowane najlepsze zabezpieczenie przeciw pożarowe i huj z tego wyszło.Teraz mieszka w murowanym i śpi spokojnie.Szczerze? Wolę wydać na murowany 2 x więcej ale jednak ściany z betonu a z kartonu to ogromna różnica.

    • @rogacz962
      @rogacz962 ปีที่แล้ว +2

      Czyli jakby się paliły te same firanki, karton gipsy, dywany, panele, meble i ubrania, tyle, że ściana byłaby by później została, to by nie wyskakiwał?!

  • @mireksy6752
    @mireksy6752 ปีที่แล้ว

    Autor jest za akumulacyjnością chociaż w swoim domu postawił ściany z keramzytu...

  • @DonMasters
    @DonMasters ปีที่แล้ว

    Stary ale ten twój mikrofon jest tak tragiczny że nie da się tego oglądać.

  • @qurek9367
    @qurek9367 ปีที่แล้ว

    Ja w tych czasach zabrałbym dom modułowy