nemusi. není konstrukční vyztuz s danou polohou statiky... kdyby bednili drevem, nedavaji vubec. zde funguje vyztuz na zmonolitneni jednotlivych kvadriku betonu ve ztracenem bedneni... jakoby to staveli na sucho z kostek. vetsinou se to spoji, ale staticky to radsi pociraji jako zed a proto ta výztuž...
Mám sto let starý dvoupatrový dům, zdivo 45cm cihla. základy jsou naskládaná opuka vyspárovaná jílem. Dnešní domy jsou předimenzované nad mraky a pořád se vymýšlej další a další nákladný opatření bez kterých to zaručeně spadne.
dotaz, jak je možné na ty nevrtané tyče říct "v pohodě nechte to být"? To není problém? díky
2 ปีที่แล้ว
protože beton čeká, stejně jsem zbytek desky už nestihl a hlavně nastupuje pak jednání se zhotovitelem, jak se k tomu postaví, když práci neudělal pečlivě. I v tomto případě zhotovitel kývnul na finanční kompenzaci.
@ děkuji za vysvětlení. Mě právě zajímalo tohle, jelikož celkem často slyším "takhle se to nedělá, ale v pohodě, tady špatně, támhle chybí...." ale tak věc, která by byla vyloženě v rozporu s bezpečností stavby byste asi jen tak nepřešel, předpokládám. A ano, je dobré, že tedy zhotovitel potom za to platí jisté kompenzace. Dneska je asi těžký najít firmu, která postaví tak jak by se správně mělo, že ano? :-)
Koukám na Vaše videa postupně,objevil jsem Vás asi týden zpět a mluvíte o zapadlé pumpě,pamatuji si,když nám přijela pumpa pro liti základové desky,přijeli dva mixy a v pohodě,ale třetí( ten první mix co přijel) svezla se s nim krajnice. Co s tím, plny by se při tahání asi utrhl a spadl dolů,tak řidič pumpy pohotově,že nacouvá a vyprázdníme mix, řekl nám,to je poprvé co já couvám k mixu a ne on k němu a to s tím jezdím 7 let 🤣
Nemělo by mrznout v následujících cca třech dnech. Čím tenší šlupka tím je to horší. Chemie jen zrychlý prvotní hydratační procesy. Ale stejně jako teplota vody ani ta chemie nebude v pozdějších fázích zrání mít velký vliv. Záleží jak moc je ten beton exponovaný povětrnostním podmínkám.
Neřešil bych výztuž, proč ne. Na těchto základech si klidně může příště postavit normální zděný dům. Ale co mě fascinovalo, byla ta příjezdová cesta velikosti dálnice..Navíc z cihelného recyklátu....Tam bude mít v budoucnu někdo teprve problém....Až si to pěkně sedne...
Ta vyztuz je tam uplne k nicemu. Pouze svisle draty bych dal jen kdyz je ztracene bedneni z jedne strany nad terenem a z druhe strany zasypane a vodorovne draty jen v jilovitych zeminach na dno zakladovych pasu s krytim 80-100 mm.
Sledujem ťa a casto super dnes mam teda iný pohlad tie základy by som bral okamzite zvisle zelezo nema ziaden zmysel teda ma tak desatina bomba . Posli mi ich budem rad ak mi takto spravia zaklad
3:20 Neber to u erbose jako hejt. Přesně v tento okamžik sám víš, jaké se dělají chyby na stavbě, stejně jako já u elektriky. Ničemu to extrémně nevadí, ale oba víme ve svých oborech, jak se to dělat má. Stavbám zdar a doufám, že na Sázavě bude víc než jeden chránič na celej dům :-D.
přivázání nemá ze statického hlediska na nic vliv, váže se to jen pro to, aby to při zalívání drželo tam kde to je uloženo a nikam to neuhýbalo , 2ka vázací drát opravdu statice nepomůže.
Rad by jsem se podival na to jaky frajer by tam vjel s pumpou. Doufam re bude video
2 ปีที่แล้ว
Mne by zajimalo, jaky ma nazor pan Simek na zemni vruty. Proc se to do dneska na stavbach zase tak moc nepouziva, vzdyt by to pro prirodu (globalni oteplovani) melo mohem priznivejsi vliv, plus rychlost tzv. stavby by mela byt rychlejsi.
Pane Velebile, globální oteplování nezastavíte ničím, protože je to přírodní cyklus. Sodovkový plyn nás opravdu nezabije. Současní vědci to pomalu přiznávají, ale jen velmi neochotně, protože je to obrovský globální byznys, a bojí se, aby nedostali přes prsty, a taky přiznání omylu, by znamenalo, že celé dekády let pracovali zbytečně. O toto téma se podrobně zabývám již dost let na to, abych si udělal obrázek sám. Omlouvám se za Off Topic.
2 ปีที่แล้ว +1
@@JOSEF7011 A ne a ne a ne a ne. Globalni oteplovani zastavime i kdyby se vam to nelibilo. Uz se omezeni globalniho oteplovani dostalo v ekonomice do ruznych vzorcu vypoctu cen vseho mozneho, tak ted uz neni potreba tlacit na pilu, tak uz se o tom nemusi tolik mluvit. Ted uz se kvuli tem cenam zvysenym o vliv na klima omezite radsi sam. Viz. treba, od nejakeho blizkeho nadchazejiciho roku bude platit kazdy automobilista poplatky a emisni povolenky podle znecisteni ktere ma auto napsane v papirech a jak je stare, jak ma stare filtracni ustroji na spaliny ze sveho auta a podle toho jestli je v aute klimatizace. To se teprv z toho orosite. Ted zacne doba snizovani automobilu na pozemnich komunikacich At jiz diky cene aut ci neschopnosti dodat potrebny pocet aut zakaznikum. Na druhou stranu, omezeni poctu aut na silnicich se umozni jezdit rychleji, jelikoz uz vam v ceste nebude stat pojizdny retarder. Ted se spise pracuje na tom jak omezit vliv investovani do nemovitosti na globalni omezeni. Existuji dva smery, jeden je omezujici a jednim z jeho nastroju je dan z nemovitosti a jeden z dalsich je znesnadneni obchodovani s nimi ci jakekoli obstrikce v omezovani pronajmu atd. Druhy smer je nabidnout pro investice neco podobneho, bez nebo s malym vlivem na globalni oteplovani. Tim by mohly byt nakupy a obchodovani s nemovitostmi ve virtualnim prostoru, uzivili by se na tom navrhari, nemusely byt tam platit vsechny zakony gravitace, ktere maji vliv v realnem svete, plus by tam mozna na stavbu nemusely mit vliv ceny stavebnich materialu a dale by stavba takove nemovitosti mohla byt celkem rychla bez potreby zamestnancu na stavbach.
Dobrý večer Můžu se vás zeptát jesli můžete doporučit stavební firmu Budeme stavět barák a hodně mně zajímá vás názor A jstli měl si zkušenost s firmou corrax investment s.r.o. Děkuji předem za odpověď s poděkováním pěkného večera Veselá Olena
2 ปีที่แล้ว +1
Milo, firma nemá živnost na stavění domů, počáteční kapitál 100 Kč. Za 6 let existence jen zakladatelská smlouva, žádné povinně zveřejňované účetní závěrky. Vše najdete na justice.cz a zdravý úsudek si jistě uděláte sama.
ajajaj, základy pro venkovní jednotku tč jsou spojené s deskou, to není z hlediska přenosu vibrací zrovna ideální :/ Setkal jsem se s problémy, kdy docházelo k přenosu vibrací do zdí.. (a koupelna potom funguje jako krásná resonanční komora) ;)
Mě se vibrace přenášely i když jsem měl základy TČ 3m od domu. V patře se mi rezonovalo sklo ve dveřích. Patky základu jsem spojil mezi sebou a ještě jsem je napojil na základy samostatně stojící garáže a teď asi dobré.
@@Energie_Domu pro základy pod tč platí několik doporučení, zároveň i napojení tč na dům má být pružnými hadicemi... :) Potom by se vibrace přenášet neměly.... ;)
Pane Šimku, díky za Vaše videa, je to super a až jednou budu stavět chatu, určitě to bude dřevostavba :). Jinak co si myslíte o tomto stylu stavění ? th-cam.com/video/f9ZphDomZBg/w-d-xo.html&ab_channel=MachineryPlace
Ideálne navŕtať diery po uložení prvého radu … uložiť zvyšné väčšinou 2-3 rady alebo podľa potreby a potom natlct železo a nemuseli by DT-cka navliekať cez roxory 😁
cesta... 🤔 stejne nakonec udelali... voda chranicka, asi jen pracovni, meli by pak protáhnout novou jiz v kompletni delce napr 40bm... vetsinou nikdo nechce zbytecny spoj.. my davali cely klubko, stceny u výkopu... nebo vetsi chranicku 80mm a do ni mensi 50mm aby šlo pak protahnout vodovodni... 🤔 ale kolikrat se udela pripojka k budouci vodov. sachte a zahrabe... roxory.. 12mm? no 8mm nebo 10mm mohlo stacit... zalezi na statice,zemine a odhadu... kotvení - nejlepsi pi 1az3hod zapichat, zatlouct do cerstveho spodniho betonu-roviny pod ztracenka... kde prekazelo, jsme pak ohly nebo ustrihly... vetsinoz se ohlo a svisla se privazala k ohybu, kolikrát svislou hokejku bylo lepsi vazat k zabetonovanymu roxoru a vazba a pricky ztracenka pak lip vyšli... hoši se vymlouvali, 3 rady se daji v pohode nasouvat na svisly roxor.... vodorovny roxor 8mm se taky ohybal kolenem, aby nemuselo strihat a nastavovat minim. 50cm dalsim L roxorem...
S tahacím háčkem by to měli za půl hodiny svázaný. Co by mě, ale vadilo víc že tam patlaj pumpou beton do bedňáků a nemají vibrák. To už mohli rovnou míchat beton míchačkou stejná výsledná kvalita betonu.
Ak kdo by to ruční míchání v kolečku zaplatil? Do základů se vždy lije nejlevnější beton z mixu, který se sám rozteče a není tedy potřeba vibrovat. Naopak, v případě bedňáků jsou vibrace nežádoucí.
7:21 a je to takto v pořádku pane Šimku? Ten roh se mi moc nezdá. Sám jsem ted nedávno dělal armatuju na svém základu a všude jsem četl jak musí být roh ohnutý (roxor) a přidělaný drátky. Ale tady jsou roxory jen tak položené.
2 ปีที่แล้ว +1
jsme v dřevostavbě a hlavně si neumím představit, že v tom rohu dojde k takovýmu pnutí, že by to luplo. Do základů tlačí fakt směšně malá váha.
V rozích ideálně zahnutý roxor a ano, svázané drátem. Svislé zatlučené v betonu aspoň 10 cm, ideální stav. My teda nestavíme baráky, ale občas opěrné zídky a ten postup je tam podobný.
@ Tohle je zajímavá záležitost. Investor z mého pohledu neudělal nic špatně, má dozor, dům pravděpodobně staví na klíč s větší firmou. Přesto utratil zbytečně desítky tisíc za výztuž a ty hodnoty, co zamýšlel statik, tam prostě teď nejsou. Pokud jsem to pochopil, jedná se o katalogové domy. Jenže tady byl kvůli térenu nadstandard, statik z nějakého důvodu navrhl takovou výztuž. Dovedu si představit, že to schválně předimenzoval, pokud byl od té stavební firmy. Kde je materiál, tam jsou peníze. Otázka, jak jsou placeni Ukrajinci, hodinovka/zaměstnanecký poměr to asi nebude, když jim není jedno, jestli to musí zvedat přes roxory nebo ne. Pokud je dozor přizván včas, před samotným zahájením stavby, měl by projít projekt. To není svatá věc, dá se změnit, pokud to odsouhlasí všechny strany. Pokud se vědělo, že to dopadne takhle, což se dalo víceméně čekat, tak je lepší říct narovinu: pojďme to udělat jinak než je projekt, třeba ta čtvrtinová varianta, ale pořádně. Je to težké, já to znám, firmy lžou bezskrupulózně do očí, ale občas se něco domluvit dá.
2 ปีที่แล้ว
@@znevrly Zbyňku, jste velice blízko pravdě, kterou jsem nezmínil. V loňském roce jsem byl přítomen případů, kdy firma potřebuje nahonit peníze, protože ceny materiálů šly nahoru a smlouva má fixní cenu. Krásně to ilustroval případ jedné firmy z olomoucka, kdy přišli s vícepracemi na desce (jílovité podloží=hlubší základy, více betonu i železa). Když jsem chtěl statiku, tak ji předložili a geo posudek nedělali, brali to z mapy:-). Prostě jasná účelovka. Zde to bylo obdobné - oproti standardu přišli s těmi stovkami kg železa navíc do bednění s tím, že je to třeba dle projektu. A klient jestli nechce, tak ať si spočítá svůj posudek. Ten by byl za měsíc a stál by také peníze, takže klient nechal původní projekční řešení s pachutí hned na začátku.
@ Myslel jsem si to a znám to. Je to až trapné, ale je dost těžké s tím něco dělat, když je situace na trhu jaká je. Ono to začíná právě u projekce. Co jsem se setkal s pár projektanty, tak je to pomalu na tu pověstnou facku. Statika též, nechápu to posedlost ušetřit jakoby materiál a dát tam složité vázání např. ze čtyř různých profilů. Totální nesmysl při dnešní situaci, ten materiál nakonec vždy je. Cena se sice zvyšuje, ale nejdůležitější je jednoduchost. Co je jednoduché na realizaci je fajn, až pak řešit cenu. “Simplicity is the ultimate sophistication.” - Leonardo da Vinci Soused mě říkal, že mu projektant dal ležatou kanalizaci pod desku, když to šlo z části kolem domu. Když se ozval, tak argument byl, že to ale bude delší (o pár metrů). Největší výhodu - případnou snadnou opravitelnost neřešil. A pak se přesně to stalo, v té části, co musí být pod deskou, byl problém. Musel za 60K roboticky epoxidovat...Chybí selský rozum a hlavně konkurence, konkurence, konkurence. Za dvacet tisíc Ukrajinců do stavebnictví bych se vůbec nezlobil a bylo by po problémech.
Já jsem asi ze starý školy, ale já musím mít roxory naprosto pevně zafixovaný a hlavně provázanou armaturu... Ikdyž tohle je do ztraceného bednění, ale nějak mě uspokojuje, že to pak udělá "páteř" celé té konstrukce... 🤔😅🤗
Mám to taky tak, svislé pruty R12 jsou celé v kuse od základových pasů skrze ZB a ohnuté dovnitř desky, prostě se pruty ohnuli do U a ještě se v pasech celé svařily takže to byl takový koš v kuse.
za mně špatně , roxory mají být zalité již v základové spáře , v horším případě pokud si to neumí vypočítat navrtat později aspoň 20cm , at to má nejakou funkci , navíc by měli být vytažené 30cm nad poslední šár bedna , pro spojení s kari sítí v ZD , ale jsou tam jen 3 šáry a bungalov v rovině, nic moc práce , ale držet to si bude, na svojem baráku bych jim to ale nepřevzal a nedovolil zalít.
2 ปีที่แล้ว
samozřejmě, že to držet bude, protože zatížení je nula-nula-nic jak zmiňuju. To propojení s kari sítí je podle mě nesmysl. Když kari půjde až do vnějšku, tj. přes bednění, tak mi zkuste namodelovat případ, kdy se to smykem utrhne. Bavíme se o dřevostavbě, bungalov.
@ jedine kedy by to mohlo nastat by bolo vtedy keby ze nie je pod podkladovou doskou dostatocne zhutnena zemina, ktora by mohla sadnut a vytvorit vzduchovu medzeru pod doskou a potom by sa doska spravala ako strop, ale v normalnom pripade by to nemalo nastat cize suhlasim s vami
@ ePuskohled zmiňuje správně propojení svislé výztuže a kari sítě. Jsou to konstrukční zásady a souvisí to také se smršťováním betonu desky. Pokud má být výztuž funkční, musí být řádně zakotvena a to na obou koncích. V tomto případě není ani na jednom konci. Výztuže jak po hrad, naprosto zbytečné, pokud tam nebyly velké rozdíly v základové spáře. Vybetonováno špatně až po horní hranu šalovaček. Mělo by být vždy cca 5cm pod horní hranu, aby nebyla pracovní spára v rovině desky, ale vytvořil se smykový "zámek". Dále na videu vidím, že již lepí XPS, pravděpodobně jako budoucí bednění desky. Jak pak chtějí tahat HI? Co zpětný spoj?
2 ปีที่แล้ว +1
@@AndayonLB ona je to deska se skrytou hydroizolací, takže ty zpětné spoje se dělají jaksi obtížně. Stejně jako argument propojení svislé výztuže z bednění s kari sítí - prostě u dvoustupňové desky prakticky nelze. A přesto to funguje..
@ To bude on, ten hlavní argument. Ve videu o tom vlastně mluvíte a já si to nespojil. O výhodách dvoustupňové desky si budu muset něco načíst. To je pro mě zatím neznámá.
Zavrtají svislou výztuž 2 cm a se smíchem " chlapi nechte to bejt" ? To je vidět i podle těch prutů co jsou tam jen postavené na volno, a na začátku videa leží u toho ZB na zemi, že jsou stejně dlouhé jako ty "zavrtané". Od dozora bych čekal víc...
ปีที่แล้ว
jasně, čekal byste zastavení betonáže. Půlka desky vylitá a mix s dalším betonem poslat zpátky na betonárku, protože překotvení by zabralo min. 1,5hodiny.....Tak a teď vážně jak to chodí na stavbě a nikoli u klávesnice - v těchto případech, jelikož je to bungalov, mávnul jsem nad tím rukou a následovalo prodloužení záruky a sleva z ceny.
Pro zajimavost kouknete jak stavi zaklady pro patrovy dum v USA a jeste na vetrne hore: th-cam.com/video/JYX5pm699O8/w-d-xo.html 0 zeleza a stojky vypadaji snad na 100x40 mm
To armování vycházelo z požadavku statika? Co je pod tím za podloží? Jíl? Ta svislá výstuž je tam jinak naprosto zbytečná i kdyby byla zavrtaná, to je naprosto úchylný požadavek. Zžádná vodorovná síla tam přeci není. Jediné co může nastat je svislá síla vlivem mrazu mezi původní a novou vrstvou. To ale očekává úplně jiné bednění. Apropo, kolik jste vy sám takovýchto základů vlastními silami udělal? Teď nechci nijak rejpat, ale ono i to případné a zbytečné navrtání, nebde jednoduché ani ve vámi zvolené metodě, protože to na hodně místech nevyjde do modulu. U dlouhých zdí jako je tato toho zas tolik třeba nebude, ale i tak. Jedinou výhodu navrtání vidím ve fixaci armování před litím. Čeho bych si ale všímal daleko více je přechod FeZn z vrstvy do vrstvy. Není nijak chráněn, za mě tedy zásadní a naprosto zbytečnej nedostatek. Vám to nevadí?
Stavby sa zbytočne predimenzovávajú. Projektanti sa istia ale na úkor niekoho kto ten materiál navyše musí zaplatiť. Radšej o polovicu menej železa ale kvalitnejšie uchytiť a previazať.
S těmi roxory, už jste někdo někdy viděli že by základy dostáli křídla o odlétli? 😂😂😂😂 Hromada železa k ničemu.... Jediné kdy to má smysl je ve svahu atd.....
2 ปีที่แล้ว
za mě souhlas+možná v nestabilním prostředí typu spodní voda, písčité podloží. Jen pro představu jak sem zmiňoval ve videu - tahle firma ještě tak 8 let zpětně do bednění nedávala ani kg železa. Klienti, kteří mají postaveno s touto firmou mají opravdu v desce ze železa jen kari síť. Projektant mi dokonce řekl do telefonu "mám na zahradě 2m zeď z bednění, drží jak přibitá a také v ním nemám železo".
Je to otázka rozumu, ale proč zbytečně riskovat. Nějaká výztuž, dobře udělaná, je vždy vhodná. Je třeba si uvědomit, že to ztracene bednění jsou vlastně oddělené komůrky minimálně spojené prolitím betonu, někde vůbec. Samotné tvarovky jsou spočítané tak, aby jen vydržely transport a manipulaci - velmi křehké. Ta výztuž je tam kvůli deformacím v tahu, kdy beton není chráněn např. zeminou a pro spojení těch oddělených segmentů tvarovek.
Nie sú dnes niektoré prvky predimenzované na stavbách ako hlavne asi monolitové dosky. Ak by toto videli naši predkovia, ktorý stavali dvojposchodové domy a strop mával bežne 12-15 cm, železo bolo veľakrát iba hladké. Čuduj sa svetu stropy vydržali a dnes ich búrajú bagre. Alebo ako na našich dedinách stoja 40-30-20 ročné stavby, kde strop mal cca. 12 - 15 cm monolitu a bolo to spravené bez vencov. Betonárska výstuž pozostávala z R12, aby nemal betón problém v ťahu, nebolo to previazaná ako dnes ďalšími roxormy, aby sa dodržala rozteč- tam sa dávali drôty. Tie domy na dedinách dodnes stoja a nič vážne im nehrozí. Majú veľké tepelné straty, ale čo sa týka statiky, pravdepodobne všetko ok. Minule som rozprával so starším pánom z dediny, pri novostavbe domu, pýtal sa ma ak videl pripravenú betonársku vystuž pred zalievaním betónu na poschodovom dome, či tu bude pristávať helikoptéra, že to je neskutočné koľko v jednom strope je železa. Došiel k záveru, že niekedy nebolo toľko materiálu ako dnes- alebo potom ďalšia možnosť, že ten čo to počíta je platený od toho množstva železa na stavbe :).
Ty základové desky pod dřevostavby nejsou moc dobře vyřešené. Co když se za 50 let nový majitel rozhodne, že zbourá dřevostavbu a bude chtít na této základové desce postavit zděný dům ? Nevím, jak u dřevostavby, ale u zděného domu tato základová deska nesplňuje požadavky.
Vás bych chtěl potkat a zeptat se jak se bude za 50 let stavět. Z čeho, jakou technologií. Zkuste se přenést do roku 1972 a porovnat technologie. Čili v tomto případě, když se budoucí majitel rozhodne dřevostavbu shodit, tak v dnešní době to řešit je nesmysl.
Jak zaznělo u jednoho architketa stavějícího vlastní dům. Jeh otec zkušený stavař profesí, mu poradil aby začal přístupovou cestou. Nyní vidím, že to vůbec není špatná rada..
Nejsem stavař ale na pár stavbách jsem byl a chci se zeptat. Neměli by se ty roxory svazovat drátem?
nemusi. není konstrukční vyztuz s danou polohou statiky... kdyby bednili drevem, nedavaji vubec. zde funguje vyztuz na zmonolitneni jednotlivych kvadriku betonu ve ztracenem bedneni... jakoby to staveli na sucho z kostek. vetsinou se to spoji, ale staticky to radsi pociraji jako zed a proto ta výztuž...
@@dusanslavkovsky8278 : zdravím, mohli svázat aspoň to co nemohli navrtat...
K te jejich výmluvě o práci navíc. Vždyť by stačilo ty díry navrtat před dalšími radami a roxory zapichat až potom to připravených děr…
Odkdy je Sázava v Polabí? :D
Ta příjezdová cesta, než ji vysypali sutinou, to byl dobrej tankodrom.
Mame na vesnici 3 patrovou bytovku a tusim ze tam zdaleka neni tolik zeleza v zakladech...
Mám sto let starý dvoupatrový dům, zdivo 45cm cihla. základy jsou naskládaná opuka vyspárovaná jílem. Dnešní domy jsou předimenzované nad mraky a pořád se vymýšlej další a další nákladný opatření bez kterých to zaručeně spadne.
je dobré pruty mezi sebou vázat/svářet nebo je nechat na volno ? děkuji.
Ty základové pasy pod příčkami jsou nutné?
ne, jsou opravdu zbytečné u bungalovu
dotaz, jak je možné na ty nevrtané tyče říct "v pohodě nechte to být"? To není problém? díky
protože beton čeká, stejně jsem zbytek desky už nestihl a hlavně nastupuje pak jednání se zhotovitelem, jak se k tomu postaví, když práci neudělal pečlivě. I v tomto případě zhotovitel kývnul na finanční kompenzaci.
@ děkuji za vysvětlení. Mě právě zajímalo tohle, jelikož celkem často slyším "takhle se to nedělá, ale v pohodě, tady špatně, támhle chybí...." ale tak věc, která by byla vyloženě v rozporu s bezpečností stavby byste asi jen tak nepřešel, předpokládám. A ano, je dobré, že tedy zhotovitel potom za to platí jisté kompenzace. Dneska je asi těžký najít firmu, která postaví tak jak by se správně mělo, že ano? :-)
Aká je tam hĺbka betónových pásov, šírka 40-50cm a hĺbka betónového pásu ???
1,1m
Koukám na Vaše videa postupně,objevil jsem Vás asi týden zpět a mluvíte o zapadlé pumpě,pamatuji si,když nám přijela pumpa pro liti základové desky,přijeli dva mixy a v pohodě,ale třetí( ten první mix co přijel) svezla se s nim krajnice. Co s tím, plny by se při tahání asi utrhl a spadl dolů,tak řidič pumpy pohotově,že nacouvá a vyprázdníme mix, řekl nám,to je poprvé co já couvám k mixu a ne on k němu a to s tím jezdím 7 let 🤣
Vasyl vem kladivuo :D :D
Ne asi :D vem kladivo do betonu :D
Jsme v polabí ... na Sázavě :-)
Taky jsem se zasmál 😀
Ako bude drevena konstrukcia stien domu prichytena , ukotvena do zakladov ? A ako budu stlpy upevne zo spodu ?
Vasile vem vrtacku :D To mluvi za vse ale fajn hosi asi.
A prečo si tam nenávratný diery pri prvej šore a roxory nenabiju na konci ? No hold keď niekto nad robotou nerozmýšľa
Taková otázečka, do kolika ° by jste nechal lít beton? setkal jsem se s dozorem co říkal že do -7 v pohodě, a to se mi zdá jako hovadina
Nemělo by mrznout v následujících cca třech dnech. Čím tenší šlupka tím je to horší. Chemie jen zrychlý prvotní hydratační procesy. Ale stejně jako teplota vody ani ta chemie nebude v pozdějších fázích zrání mít velký vliv. Záleží jak moc je ten beton exponovaný povětrnostním podmínkám.
Neřešil bych výztuž, proč ne. Na těchto základech si klidně může příště postavit normální zděný dům. Ale co mě fascinovalo, byla ta příjezdová cesta velikosti dálnice..Navíc z cihelného recyklátu....Tam bude mít v budoucnu někdo teprve problém....Až si to pěkně sedne...
Ta vyztuz je tam uplne k nicemu. Pouze svisle draty bych dal jen kdyz je ztracene bedneni z jedne strany nad terenem a z druhe strany zasypane a vodorovne draty jen v jilovitych zeminach na dno zakladovych pasu s krytim 80-100 mm.
Sledujem ťa a casto super dnes mam teda iný pohlad tie základy by som bral okamzite zvisle zelezo nema ziaden zmysel teda ma tak desatina bomba . Posli mi ich budem rad ak mi takto spravia zaklad
3:20 Neber to u erbose jako hejt. Přesně v tento okamžik sám víš, jaké se dělají chyby na stavbě, stejně jako já u elektriky. Ničemu to extrémně nevadí, ale oba víme ve svých oborech, jak se to dělat má. Stavbám zdar a doufám, že na Sázavě bude víc než jeden chránič na celej dům :-D.
stačí koupit metrový vrták
nechcem byť zlý, ale strojár. Železo = surovina, oceľ (aj keď stavebná) = produkt. Inak Vaše videá, paráda....
Nestačili by ty svislé roxory přivázat k těm vodorovným drátem ?
přivázání nemá ze statického hlediska na nic vliv, váže se to jen pro to, aby to při zalívání drželo tam kde to je uloženo a nikam to neuhýbalo , 2ka vázací drát opravdu statice nepomůže.
@@epuskohled To máte pravdu, ale raději to budu mít přivázané než jen tak volně loženo.
Rad by jsem se podival na to jaky frajer by tam vjel s pumpou. Doufam re bude video
Mne by zajimalo, jaky ma nazor pan Simek na zemni vruty. Proc se to do dneska na stavbach zase tak moc nepouziva, vzdyt by to pro prirodu (globalni oteplovani) melo mohem priznivejsi vliv, plus rychlost tzv. stavby by mela byt rychlejsi.
Pane Velebile, globální oteplování nezastavíte ničím, protože je to přírodní cyklus. Sodovkový plyn nás opravdu nezabije. Současní vědci to pomalu přiznávají, ale jen velmi neochotně, protože je to obrovský globální byznys, a bojí se, aby nedostali přes prsty, a taky přiznání omylu, by znamenalo, že celé dekády let pracovali zbytečně. O toto téma se podrobně zabývám již dost let na to, abych si udělal obrázek sám.
Omlouvám se za Off Topic.
@@JOSEF7011 A ne a ne a ne a ne. Globalni oteplovani zastavime i kdyby se vam to nelibilo. Uz se omezeni globalniho oteplovani dostalo v ekonomice do ruznych vzorcu vypoctu cen vseho mozneho, tak ted uz neni potreba tlacit na pilu, tak uz se o tom nemusi tolik mluvit. Ted uz se kvuli tem cenam zvysenym o vliv na klima omezite radsi sam. Viz. treba, od nejakeho blizkeho nadchazejiciho roku bude platit kazdy automobilista poplatky a emisni povolenky podle znecisteni ktere ma auto napsane v papirech a jak je stare, jak ma stare filtracni ustroji na spaliny ze sveho auta a podle toho jestli je v aute klimatizace. To se teprv z toho orosite. Ted zacne doba snizovani automobilu na pozemnich komunikacich At jiz diky cene aut ci neschopnosti dodat potrebny pocet aut zakaznikum. Na druhou stranu, omezeni poctu aut na silnicich se umozni jezdit rychleji, jelikoz uz vam v ceste nebude stat pojizdny retarder.
Ted se spise pracuje na tom jak omezit vliv investovani do nemovitosti na globalni omezeni. Existuji dva smery, jeden je omezujici a jednim z jeho nastroju je dan z nemovitosti a jeden z dalsich je znesnadneni obchodovani s nimi ci jakekoli obstrikce v omezovani pronajmu atd. Druhy smer je nabidnout pro investice neco podobneho, bez nebo s malym vlivem na globalni oteplovani. Tim by mohly byt nakupy a obchodovani s nemovitostmi ve virtualnim prostoru, uzivili by se na tom navrhari, nemusely byt tam platit vsechny zakony gravitace, ktere maji vliv v realnem svete, plus by tam mozna na stavbu nemusely mit vliv ceny stavebnich materialu a dale by stavba takove nemovitosti mohla byt celkem rychla bez potreby zamestnancu na stavbach.
Dobrý večer
Můžu se vás zeptát jesli můžete doporučit stavební firmu Budeme stavět barák a hodně mně zajímá vás názor
A jstli měl si zkušenost s firmou corrax investment s.r.o.
Děkuji předem za odpověď s poděkováním pěkného večera Veselá Olena
Milo, firma nemá živnost na stavění domů, počáteční kapitál 100 Kč. Za 6 let existence jen zakladatelská smlouva, žádné povinně zveřejňované účetní závěrky. Vše najdete na justice.cz a zdravý úsudek si jistě uděláte sama.
ajajaj, základy pro venkovní jednotku tč jsou spojené s deskou, to není z hlediska přenosu vibrací zrovna ideální :/ Setkal jsem se s problémy, kdy docházelo k přenosu vibrací do zdí.. (a koupelna potom funguje jako krásná resonanční komora) ;)
Mě se vibrace přenášely i když jsem měl základy TČ 3m od domu. V patře se mi rezonovalo sklo ve dveřích. Patky základu jsem spojil mezi sebou a ještě jsem je napojil na základy samostatně stojící garáže a teď asi dobré.
@@Energie_Domu pro základy pod tč platí několik doporučení, zároveň i napojení tč na dům má být pružnými hadicemi... :) Potom by se vibrace přenášet neměly.... ;)
Pane Šimku, díky za Vaše videa, je to super a až jednou budu stavět chatu, určitě to bude dřevostavba :). Jinak co si myslíte o tomto stylu stavění ?
th-cam.com/video/f9ZphDomZBg/w-d-xo.html&ab_channel=MachineryPlace
Mě by zajímalo kde tam mají kanalizaci, vodu, el atd ... :D :D
@@Coldfirecze jn profese jsem taky na tom videu nevidel a ani v desce to nevypadalo ze by tam neco bylo 😄😄
Ty roxory mají být svázaný drátem k sobě 😀😀
Neviem no ja tiež nemám železo v základoch a všetko je dobre dokonca som dával ešte kameň. Jedine kde som dával železo je platňa, veniec a preklady.
Ideálne navŕtať diery po uložení prvého radu … uložiť zvyšné väčšinou 2-3 rady alebo podľa potreby a potom natlct železo a nemuseli by DT-cka navliekať cez roxory 😁
cesta... 🤔 stejne nakonec udelali... voda chranicka, asi jen pracovni, meli by pak protáhnout novou jiz v kompletni delce napr 40bm... vetsinou nikdo nechce zbytecny spoj.. my davali cely klubko, stceny u výkopu... nebo vetsi chranicku 80mm a do ni mensi 50mm aby šlo pak protahnout vodovodni... 🤔 ale kolikrat se udela pripojka k budouci vodov. sachte a zahrabe... roxory.. 12mm? no 8mm nebo 10mm mohlo stacit... zalezi na statice,zemine a odhadu... kotvení - nejlepsi pi 1az3hod zapichat, zatlouct do cerstveho spodniho betonu-roviny pod ztracenka... kde prekazelo, jsme pak ohly nebo ustrihly... vetsinoz se ohlo a svisla se privazala k ohybu, kolikrát svislou hokejku bylo lepsi vazat k zabetonovanymu roxoru a vazba a pricky ztracenka pak lip vyšli... hoši se vymlouvali, 3 rady se daji v pohode nasouvat na svisly roxor.... vodorovny roxor 8mm se taky ohybal kolenem, aby nemuselo strihat a nastavovat minim. 50cm dalsim L roxorem...
👏👍😊
S tahacím háčkem by to měli za půl hodiny svázaný.
Co by mě, ale vadilo víc že tam patlaj pumpou beton do bedňáků a nemají vibrák. To už mohli rovnou míchat beton míchačkou stejná výsledná kvalita betonu.
Ak kdo by to ruční míchání v kolečku zaplatil? Do základů se vždy lije nejlevnější beton z mixu, který se sám rozteče a není tedy potřeba vibrovat. Naopak, v případě bedňáků jsou vibrace nežádoucí.
7:21 a je to takto v pořádku pane Šimku? Ten roh se mi moc nezdá. Sám jsem ted nedávno dělal armatuju na svém základu a všude jsem četl jak musí být roh ohnutý (roxor) a přidělaný drátky. Ale tady jsou roxory jen tak položené.
jsme v dřevostavbě a hlavně si neumím představit, že v tom rohu dojde k takovýmu pnutí, že by to luplo. Do základů tlačí fakt směšně malá váha.
V rozích ideálně zahnutý roxor a ano, svázané drátem. Svislé zatlučené v betonu aspoň 10 cm, ideální stav. My teda nestavíme baráky, ale občas opěrné zídky a ten postup je tam podobný.
@ Tohle je zajímavá záležitost. Investor z mého pohledu neudělal nic špatně, má dozor, dům pravděpodobně staví na klíč s větší firmou. Přesto utratil zbytečně desítky tisíc za výztuž a ty hodnoty, co zamýšlel statik, tam prostě teď nejsou.
Pokud jsem to pochopil, jedná se o katalogové domy. Jenže tady byl kvůli térenu nadstandard, statik z nějakého důvodu navrhl takovou výztuž. Dovedu si představit, že to schválně předimenzoval, pokud byl od té stavební firmy. Kde je materiál, tam jsou peníze. Otázka, jak jsou placeni Ukrajinci, hodinovka/zaměstnanecký poměr to asi nebude, když jim není jedno, jestli to musí zvedat přes roxory nebo ne. Pokud je dozor přizván včas, před samotným zahájením stavby, měl by projít projekt. To není svatá věc, dá se změnit, pokud to odsouhlasí všechny strany. Pokud se vědělo, že to dopadne takhle, což se dalo víceméně čekat, tak je lepší říct narovinu: pojďme to udělat jinak než je projekt, třeba ta čtvrtinová varianta, ale pořádně. Je to težké, já to znám, firmy lžou bezskrupulózně do očí, ale občas se něco domluvit dá.
@@znevrly Zbyňku, jste velice blízko pravdě, kterou jsem nezmínil. V loňském roce jsem byl přítomen případů, kdy firma potřebuje nahonit peníze, protože ceny materiálů šly nahoru a smlouva má fixní cenu. Krásně to ilustroval případ jedné firmy z olomoucka, kdy přišli s vícepracemi na desce (jílovité podloží=hlubší základy, více betonu i železa). Když jsem chtěl statiku, tak ji předložili a geo posudek nedělali, brali to z mapy:-). Prostě jasná účelovka. Zde to bylo obdobné - oproti standardu přišli s těmi stovkami kg železa navíc do bednění s tím, že je to třeba dle projektu. A klient jestli nechce, tak ať si spočítá svůj posudek. Ten by byl za měsíc a stál by také peníze, takže klient nechal původní projekční řešení s pachutí hned na začátku.
@ Myslel jsem si to a znám to. Je to až trapné, ale je dost těžké s tím něco dělat, když je situace na trhu jaká je. Ono to začíná právě u projekce. Co jsem se setkal s pár projektanty, tak je to pomalu na tu pověstnou facku. Statika též, nechápu to posedlost ušetřit jakoby materiál a dát tam složité vázání např. ze čtyř různých profilů. Totální nesmysl při dnešní situaci, ten materiál nakonec vždy je. Cena se sice zvyšuje, ale nejdůležitější je jednoduchost. Co je jednoduché na realizaci je fajn, až pak řešit cenu. “Simplicity is the ultimate sophistication.” - Leonardo da Vinci
Soused mě říkal, že mu projektant dal ležatou kanalizaci pod desku, když to šlo z části kolem domu. Když se ozval, tak argument byl, že to ale bude delší (o pár metrů). Největší výhodu - případnou snadnou opravitelnost neřešil. A pak se přesně to stalo, v té části, co musí být pod deskou, byl problém. Musel za 60K roboticky epoxidovat...Chybí selský rozum a hlavně konkurence, konkurence, konkurence. Za dvacet tisíc Ukrajinců do stavebnictví bych se vůbec nezlobil a bylo by po problémech.
Já jsem asi ze starý školy, ale já musím mít roxory naprosto pevně zafixovaný a hlavně provázanou armaturu... Ikdyž tohle je do ztraceného bednění, ale nějak mě uspokojuje, že to pak udělá "páteř" celé té konstrukce... 🤔😅🤗
Mám to taky tak, svislé pruty R12 jsou celé v kuse od základových pasů skrze ZB a ohnuté dovnitř desky, prostě se pruty ohnuli do U a ještě se v pasech celé svařily takže to byl takový koš v kuse.
asi byl problém koupit pořádný vrták a udělat to pořádně 😀
za mně špatně , roxory mají být zalité již v základové spáře , v horším případě pokud si to neumí vypočítat navrtat později aspoň 20cm , at to má nejakou funkci , navíc by měli být vytažené 30cm nad poslední šár bedna , pro spojení s kari sítí v ZD , ale jsou tam jen 3 šáry a bungalov v rovině, nic moc práce , ale držet to si bude, na svojem baráku bych jim to ale nepřevzal a nedovolil zalít.
samozřejmě, že to držet bude, protože zatížení je nula-nula-nic jak zmiňuju. To propojení s kari sítí je podle mě nesmysl. Když kari půjde až do vnějšku, tj. přes bednění, tak mi zkuste namodelovat případ, kdy se to smykem utrhne. Bavíme se o dřevostavbě, bungalov.
@ jedine kedy by to mohlo nastat by bolo vtedy keby ze nie je pod podkladovou doskou dostatocne zhutnena zemina, ktora by mohla sadnut a vytvorit vzduchovu medzeru pod doskou a potom by sa doska spravala ako strop, ale v normalnom pripade by to nemalo nastat cize suhlasim s vami
@ ePuskohled zmiňuje správně propojení svislé výztuže a kari sítě. Jsou to konstrukční zásady a souvisí to také se smršťováním betonu desky. Pokud má být výztuž funkční, musí být řádně zakotvena a to na obou koncích. V tomto případě není ani na jednom konci. Výztuže jak po hrad, naprosto zbytečné, pokud tam nebyly velké rozdíly v základové spáře. Vybetonováno špatně až po horní hranu šalovaček. Mělo by být vždy cca 5cm pod horní hranu, aby nebyla pracovní spára v rovině desky, ale vytvořil se smykový "zámek". Dále na videu vidím, že již lepí XPS, pravděpodobně jako budoucí bednění desky. Jak pak chtějí tahat HI? Co zpětný spoj?
@@AndayonLB ona je to deska se skrytou hydroizolací, takže ty zpětné spoje se dělají jaksi obtížně. Stejně jako argument propojení svislé výztuže z bednění s kari sítí - prostě u dvoustupňové desky prakticky nelze. A přesto to funguje..
@ To bude on, ten hlavní argument. Ve videu o tom vlastně mluvíte a já si to nespojil. O výhodách dvoustupňové desky si budu muset něco načíst. To je pro mě zatím neznámá.
Zavrtají svislou výztuž 2 cm a se smíchem " chlapi nechte to bejt" ? To je vidět i podle těch prutů co jsou tam jen postavené na volno, a na začátku videa leží u toho ZB na zemi, že jsou stejně dlouhé jako ty "zavrtané". Od dozora bych čekal víc...
jasně, čekal byste zastavení betonáže. Půlka desky vylitá a mix s dalším betonem poslat zpátky na betonárku, protože překotvení by zabralo min. 1,5hodiny.....Tak a teď vážně jak to chodí na stavbě a nikoli u klávesnice - v těchto případech, jelikož je to bungalov, mávnul jsem nad tím rukou a následovalo prodloužení záruky a sleva z ceny.
Pro zajimavost kouknete jak stavi zaklady pro patrovy dum v USA a jeste na vetrne hore: th-cam.com/video/JYX5pm699O8/w-d-xo.html
0 zeleza a stojky vypadaji snad na 100x40 mm
To podloží na skále je na tom z pohledu statiky diametrálně lépe než nějaký jíl v mírném polabí.
Základy musí být vždy za jedna. Zklamali kluci
ono všechno by mělo být za jedna, ale jak to tak v životě bývá....však to znáte.
To armování vycházelo z požadavku statika? Co je pod tím za podloží? Jíl?
Ta svislá výstuž je tam jinak naprosto zbytečná i kdyby byla zavrtaná, to je naprosto úchylný požadavek. Zžádná vodorovná síla tam přeci není. Jediné co může nastat je svislá síla vlivem mrazu mezi původní a novou vrstvou. To ale očekává úplně jiné bednění.
Apropo, kolik jste vy sám takovýchto základů vlastními silami udělal? Teď nechci nijak rejpat, ale ono i to případné a zbytečné navrtání, nebde jednoduché ani ve vámi zvolené metodě, protože to na hodně místech nevyjde do modulu. U dlouhých zdí jako je tato toho zas tolik třeba nebude, ale i tak.
Jedinou výhodu navrtání vidím ve fixaci armování před litím.
Čeho bych si ale všímal daleko více je přechod FeZn z vrstvy do vrstvy. Není nijak chráněn, za mě tedy zásadní a naprosto zbytečnej nedostatek. Vám to nevadí?
vždy kdy se staví na černé hlíně tak vidím rudě
důvod?
@@Shakyrass to snad neni pravda ty se ptas na duvod?
@@petrflidr4675 ano vcem je problém? Zde na stavbě to vyřešili ukazkove🙂 Jen bych místo štěrku či beton. Recyklatu, použil cihelny recyklat😉
@@petrflidr4675 Mě by ten důvod zajímal. Jde o úrodnost půdy nebo něco jiného? Pokud to první, tak logické mi připadá sejmout ornici a užít jinde.
Ta svislá výztuž tam je ale fakt zbytečná a v tomto případě kdy není spojená se spodním betonem, tak to jsou vyloženě vyhozené peníze.
je to tak, nakonec klient mám dojem navýšení v podobě železa neplatil.
Stavby sa zbytočne predimenzovávajú. Projektanti sa istia ale na úkor niekoho kto ten materiál navyše musí zaplatiť. Radšej o polovicu menej železa ale kvalitnejšie uchytiť a previazať.
se divim že kanalizaci neudělali jako vodu tak budou muset zase kopat a vrtat přes uš postavenou nosnou zeď
neudělali, protože berte, že vylitý pas je 50cm pod UT, takže kanalda půjde v první řadě bednění.
S těmi roxory, už jste někdo někdy viděli že by základy dostáli křídla o odlétli? 😂😂😂😂 Hromada železa k ničemu.... Jediné kdy to má smysl je ve svahu atd.....
za mě souhlas+možná v nestabilním prostředí typu spodní voda, písčité podloží. Jen pro představu jak sem zmiňoval ve videu - tahle firma ještě tak 8 let zpětně do bednění nedávala ani kg železa. Klienti, kteří mají postaveno s touto firmou mají opravdu v desce ze železa jen kari síť. Projektant mi dokonce řekl do telefonu "mám na zahradě 2m zeď z bednění, drží jak přibitá a také v ním nemám železo".
Je to otázka rozumu, ale proč zbytečně riskovat. Nějaká výztuž, dobře udělaná, je vždy vhodná. Je třeba si uvědomit, že to ztracene bednění jsou vlastně oddělené komůrky minimálně spojené prolitím betonu, někde vůbec. Samotné tvarovky jsou spočítané tak, aby jen vydržely transport a manipulaci - velmi křehké. Ta výztuž je tam kvůli deformacím v tahu, kdy beton není chráněn např. zeminou a pro spojení těch oddělených segmentů tvarovek.
Nie sú dnes niektoré prvky predimenzované na stavbách ako hlavne asi monolitové dosky. Ak by toto videli naši predkovia, ktorý stavali dvojposchodové domy a strop mával bežne 12-15 cm, železo bolo veľakrát iba hladké. Čuduj sa svetu stropy vydržali a dnes ich búrajú bagre. Alebo ako na našich dedinách stoja 40-30-20 ročné stavby, kde strop mal cca. 12 - 15 cm monolitu a bolo to spravené bez vencov. Betonárska výstuž pozostávala z R12, aby nemal betón problém v ťahu, nebolo to previazaná ako dnes ďalšími roxormy, aby sa dodržala rozteč- tam sa dávali drôty. Tie domy na dedinách dodnes stoja a nič vážne im nehrozí. Majú veľké tepelné straty, ale čo sa týka statiky, pravdepodobne všetko ok.
Minule som rozprával so starším pánom z dediny, pri novostavbe domu, pýtal sa ma ak videl pripravenú betonársku vystuž pred zalievaním betónu na poschodovom dome, či tu bude pristávať helikoptéra, že to je neskutočné koľko v jednom strope je železa. Došiel k záveru, že niekedy nebolo toľko materiálu ako dnes- alebo potom ďalšia možnosť, že ten čo to počíta je platený od toho množstva železa na stavbe :).
Ty základové desky pod dřevostavby nejsou moc dobře vyřešené. Co když se za 50 let nový majitel rozhodne, že zbourá dřevostavbu a bude chtít na této základové desce postavit zděný dům ? Nevím, jak u dřevostavby, ale u zděného domu tato základová deska nesplňuje požadavky.
A čo, keď sa rozhodne na starom základe postaviť 4 podlažnú bytovku. To je veľmi špatná úvaha.
@@radoslavkarasek1276 bavím se o stejným tipu domu jako byla dřevostavba
Hodně firem děla základy pod dřevo stejne jako pro cihlu :)
@@rendlovadilna28 což není tento případ
Vás bych chtěl potkat a zeptat se jak se bude za 50 let stavět. Z čeho, jakou technologií. Zkuste se přenést do roku 1972 a porovnat technologie. Čili v tomto případě, když se budoucí majitel rozhodne dřevostavbu shodit, tak v dnešní době to řešit je nesmysl.
Jak zaznělo u jednoho architketa stavějícího vlastní dům. Jeh otec zkušený stavař profesí, mu poradil aby začal přístupovou cestou. Nyní vidím, že to vůbec není špatná rada..
sa mi ale paci, jasne, to tatry prejdu :D zostrih ...a zrazu ornica na boku a vysypana pristupovka :D
Prvni :-))