Właśnie się miałem zabierać za montowanie takiej konstrukcji a tu taka niespodzianka🙂. Bardzo fajnie kolego i estetycznie wykonany stelaż przede wszystkim solidnie. Kąt też optymalny chociażby na sezon zimowy jeśli chodzi o śnieg(zalecany zimą to 60 stopni). 4 KWP bo tyle chcę też założyć pod magazyn na działeczkę do zasilania małego domku czy pompy super sprawa . Pozdrawiam
Zrobiłem podobną konstrukcję ale 45 stopni nachylenia i 12 paneli 440W bifacial, poprzeczki z mocowaniem paneli z profili PV aluminiowych, śruby łączące konstrukcje 10tki nierdzewki. Wysokość od północy ponad 3m, a od poludnia ok. 70cm, u góry północne słupki poza połączeniem z aluminiowego profilu PV to wzmocnione kątownikiem stalowym a z tyłu ukośny zastrzal aby dłuższe słupki ustabilizować. Panele bifacial więc konstrukcja tak zrobiona aby najmniej przesłaniać panele od spodu i między górnym a dolnym rzedem paneli dodany prześwit by więcej słońca wpadało pod wyższy rządek paneli i śnieg mógł spadać z wyższego rzędu pomiędzy i nie zjeżdżał po niższym rzędzie. W słupkach u dolu przewiercone otwory i wstawione pręty żebrowane poprzeczne aby było zazbrojone w betonie. Oby stabilnie stało i dobrze służyło. Pozdrawiam
Super. Też tak myślę zrobić. Jaki profil rury kwadratowej i z jaką grubością ścianki zrobiłeś? Izolowałeś poprzeczne belki z aluminium o tych skośnych ze stali "czarnej"?
@@piotrmatykiewicz3492 Słupki zabetonowane pionowe z profilu ze stali czarnej 50x50 gr 3mm dł. 1,5m, do tego te północne wysokie przedłużone z profilu 40x40 gr. 3 mm dł. 2,5m wsadzonego w ten 50x50mm na łączeniu nawiercone krzyżowo złapane śrubami 10mm i łączenie uszczelnione masą elastyczną wodoodporną chyba na bazie polimeru / silikonu. W związku z tym, że profile ukośne idące wzdłuż długich boków paneli są też skręcane z 2 profili 40x40 gr 2mm po 2m długości to od każdego tylnego słupka pionowego jest ukośna podpora skręcona po środku długości łączonego profilu 40x40 gr 2mm. Wzorowałem się na zestawie do samodzielnego montażu dostępnego w sklepie solarne.info (wersja ze sklepu bazowała na słupkach ogrodzeniowych 40x60 gr. chyba 2mm ocynkowanych ale cała konstrukcja niższa i zbyt niski kąt nachylenia i raczej mniej stabilna). Wszystkie słupki ze stali czarnej zostały oczyszczone i zagruntowane podkładem antykorozyjnym w sprayu (zakończenia profili również od wewnątrz) oraz pomalowane farbą antykorozyjną (hamerite). Profile aluminiowe PV są połączone z ukośnymi profilami 40x40 gr.2 mm za pomocą śrub nierdzewnych 10mm z podkładkami też nierdzewnymi. Aby się połączenia skręcane nie rozłaziły to nakrętki z kołnierzem i podkładki sprężynujące nierdzewne wszędzie. Na dłuższych śrubach z dodatkowymi nakrętkami da radę nawet wypoziomować te profile aluminiowe gdyby jakieś słupki wyszły niższe lub coś się nierówno nawierciło. Powodzenia
Zrobiles identycznie jak ja czasem robie u ludzi. Z tym ze ja daje na skosy kątownik hutniczy 40mm a pod same pv juz orginalne szyny aluminiowe... Z takiego profilu wychodźi to tanio i faktycznie jest to sztywne jak diabli. Pozdrawiam - fajna robota..
@mikulski5378 Dolnośląskie. Kupisz wszystko co stalowe za 800 zl w hurtowni. Plus aluminiowe szyny ,zaciski to w 1000 zl sie miesci..Trzeba samodzielnie pomalowac i skrecane jest wszystko na sruby 10mm. Profil konstrukcji 6x4x3 mm + kątownik 40 mmx3 hutniczy.Taka konstrukcja nadaje sie pod 5-6kWp
@@IdeaSearch Mozna to zrobic,ale ja tego nie robilem ,uwazam zeto nie ma wielkiego sensu. lepiej zrobic na 45-60* bo i tak latem będzie nadmiar . Tak sie zlozylo ze ja robilem to znajomym ktorzy sa w ongrid i na starych zasadach. Dla nich jest lepsze 35* typowo na południe..
Teraz trza te panele uziemić. Było od razu dać podkładki uziemiające pod klamry mocujące panele, bo teraz nie będzie uziemienia i dużo zabawy bo każdy panel trza będzie uziemiać oddzielnie. Dlatego ocynk jest dużo lepszy bo przewodzi prąd, czego nie robi farba i nie koroduje na łączeniach. Korozja = brak uziemienia. Nie zawsze tanio znaczy dobrze. Słupki można betonować, tylko należy pamiętać, żeby od spodu były wbite choć trochę w ziemie i nie stały na betonie. Ponieważ w środku profilu będzie się skraplać woda. Jak słupek jest w ziemi to spłynie i wsiąknie. Jak na betonie to nie wsiąknie i koroduje profil od środka, a podczas mrozów, woda zamarza i rozsadza profil.
Te podkładki moim zdaniem to pobożne życzenie. Najpewniej przykręcać przewód uziemiający do ram paneli, oczywiście usuwając ewentualną anodę. Nie jest to problem ani wysoki koszt...
Ja bym jeszcze dał zastrzały między długimi słupkami na skos plus od połowy konstrukcji w poziomie wzmocnienie w stronę długich słupków i razem skręcić to.
mam 2 panele na południe ,na daszku tarasu , dół paneli na zawiasach tylna listwa za panelem ma dwie poprzeczki ale panel można na zawiasach regulować ustawienie góra/dół, zima-lato :) , panele można do pionu postawić
Ponoć ludzie dają te poprzeczki aluminiowe żeby miały taką samą rozszerzalność jak ramy ram paneli, ale też zastanawiam się nad stalowymi. Fajna robota, btw.
@@Qbad też tak myślałem, ale pod panelami nie ma słońca, panele ramki nastawione są na slonce więc i tak inne temperatury działają na konstrukcje a inne na panel nawet jakby były z tego samego materiału. Pozdrawiam
@@marekmarek4426 no właśnie. Dodatkowo te stalowe dzwigary mają lepszą wytrzymałość od Al co powinno pozwolić na zwiększenie odległości między wspornikami w ziemi, czyli trochę zaoszczędzić.
@@marekmarek4426 Nie rozumiem co tu uziemiać? Cała konstrukcja razem z panelami jest uziemieniem. Uziom robisz jeśli panele są odizolowane od gruntu, np. na dachu, czy konstrukcji drewnianej.
On gridowa instalacje ma Pan duza nie jestem pewien ale chyba w okolicach 10 kwp. Na co zuzywa tyle energi jesli mozma zapytac. Wiem ze pompa haier na grzanie troche na dom ale ten offgrid to bedzie na samochod elektryczny czy jakies inne plany beda. Ja mam 10 Wpeak i grzeje dom pompa rowniez chinczykiem podejrzewam z ten rok zuzYcie w okolicach 3.5MW ze 3MW na samochod elektryczny 2.5 gdzies na wlasny uzytek i 10 wykorzystana bo reszte zabiera energa.
@@mateuszg5080 Jak będzie miał nadwyżkę to cos wymysli😃Od przybytku glowa nie boli nie ? Na filmie jest 4kWp.. Offgrid nie da Ci wiecej niz jestes w stanie zużyć. Nie ma poboru- nie ma produkcji..
@@RK-bm9kq Nie oczekiwałem odpowiedzi od ciebie tylko od autora. Pytam bo może jest juz w głowie jakiś kolejny projekt który właśnie bedzie zasilać ta instalacja
@@mateuszg5080na razie nie mam innego projektu. Chcę wstępnie wypróbować jak to będzie się sprawować. Na razie ma 10kwp w on gridzie i teraz 4 w off będą mnie wspomagać bo trochę brakuje z 10 kwp energii. Zobaczymy jak to zadziała.
Nie ogrzewam prądem. Rocznie konsumuję 5-6MWh. Rodzina 4-o osobowa. Sporo gotowania na indukcji. Klimatyzacja, często pralka, suszarka i zmywarka. Ty masz dwa razy mniejsze zapotrzebowanie.
Witam a nie rozważał Pan zbudowania lekko ruchomej konstrukcji takiej my na zimę można było rozłożyć na płasko a na lato te 35-45 stopni ustawić panele ???
A szyny aluminiowe , rozszerzalność aluminium jest inna od stali mogą się robić mikro pęknięcia paneli ,ja mam też podobna konstrukcje ale na szynach aluminiowych .
Witam.Mam zamiar zakupić bardzo podobne panele tej firmy.Czy mógłbyś powiedzieć jak to było u Ciebie.Mianowicie z kąd nabyłeś w jakiej cenie a najważniejsze czy było pewne żródlo...
W słoneczny dzień szło 9kw z 10 założonych . Są stosunkowo tanie jak na tą moc , trochę się bałem je kupić . Ale jak narazie niczym nie odbiegają od innych , no ale ekspertem nie jestem . Też sam wszystko robilelem tylko ze z baksów , ceownikow.
Czesc na styku stalii aluminium zawsze zachodzi do korozji kontaktowej. Poza tym stal i alu maja rozna rozszezalnosc termiczna. Drewno ma podobna jak aluminium.
Zasadniczy błąd: słupki wbijamy a nie betonujemy. Wbite słupki (na około 70-80 cm) nie wysadzają na mrozie, gdyż ich powierzchnia przekroju w ziemi wynosi kilkadziesiąt mm2. Zaś zabetonowany słupek pracuje - każdy inaczej i panele nadmiernie pracują, co zmniejsza ich trwałość. Na takie panele stosowałem profil ze stali nierdzewnej 45x45x1,5. Konstrukcja wbijana na taką głębokość powstaje jako bardzo sztywna. Rozwiązanie proste i skuteczne. Przed wbijaniem słupki można zukosować pod kątem 30 stopni - łatwiej się wbija, ale nie jest zwykle konieczne. Poza tym. Wbicie trwa moment i jest łatwe do wykonania. Warto wpierw poczytać materiały, pooglądać filmy aby nie popełniać standardowych błędów.
Trzeba dodać że przed wbiciem słupki należy pomalować lub zabezpieczyć przed korozją. Głębokość 80cm to moim zdaniem za mało. Pewniej jest jak zostaną wbite na 100-120cm. Zasada jest taka, że im mniejszej średnicy słupki tym głębiej wbijamy. Słupki małej średnicy wiatr może wyciągnąć z ziemi więc można je zabezpieczyć jeszcze poprzeczką u podstawy która zablokuje wyciąganie z ziemi.
@@magnetek5171 Jak napisałem wyżej, należy użyć słupków ze stali nierdzewnej. Takich nie trzeba malować. Ja wbiłem na głębokość 70-80 cm i tak nie ma żadnych szans aby je wyjąć. Jednak w lekkich gruntach można głębiej.
@@magnetek5171Już niedługo, mają opodatkować instalacje więc nie będzie tak różowo. A do tego owszem panele tanieją za to cena falownika off grid w stosunku do on grid do przepaść kwotowa.Trzy razy droższy, więc suma sumarum kwota wysoka.
@@robertgmiter1502 pierdolisz jak potłuczony dobry falownik do offgrid to koszt 3000zł za 10kw i działa zajebiście sprawdzone przez okres 3 lat + wpiety magazyn litjon 10kw ( 3.500zł)
Własna praca i cieszy. Jest super.
witaj łapka👍👍👍👍 i subek poleciał -pozdrawiam kolegę offgridowca 👋
Dziękuję. Również pozdrawiam
Właśnie się miałem zabierać za montowanie takiej konstrukcji a tu taka niespodzianka🙂. Bardzo fajnie kolego i estetycznie wykonany stelaż przede wszystkim solidnie. Kąt też optymalny chociażby na sezon zimowy jeśli chodzi o śnieg(zalecany zimą to 60 stopni). 4 KWP bo tyle chcę też założyć pod magazyn na działeczkę do zasilania małego domku czy pompy super sprawa . Pozdrawiam
@@kgoral100 dziękuję za komentarz. Pozdrawiam
Dobrze zrobić sobie rozdzielke hermetyczna pod panelami, w której znalazłby się ogranicznik przepięć i jakiegoś rodzaju rozlacznik
Zrobiłem podobną konstrukcję ale 45 stopni nachylenia i 12 paneli 440W bifacial, poprzeczki z mocowaniem paneli z profili PV aluminiowych, śruby łączące konstrukcje 10tki nierdzewki. Wysokość od północy ponad 3m, a od poludnia ok. 70cm, u góry północne słupki poza połączeniem z aluminiowego profilu PV to wzmocnione kątownikiem stalowym a z tyłu ukośny zastrzal aby dłuższe słupki ustabilizować. Panele bifacial więc konstrukcja tak zrobiona aby najmniej przesłaniać panele od spodu i między górnym a dolnym rzedem paneli dodany prześwit by więcej słońca wpadało pod wyższy rządek paneli i śnieg mógł spadać z wyższego rzędu pomiędzy i nie zjeżdżał po niższym rzędzie. W słupkach u dolu przewiercone otwory i wstawione pręty żebrowane poprzeczne aby było zazbrojone w betonie. Oby stabilnie stało i dobrze służyło. Pozdrawiam
Super. Też tak myślę zrobić. Jaki profil rury kwadratowej i z jaką grubością ścianki zrobiłeś? Izolowałeś poprzeczne belki z aluminium o tych skośnych ze stali "czarnej"?
@@piotrmatykiewicz3492 Słupki zabetonowane pionowe z profilu ze stali czarnej 50x50 gr 3mm dł. 1,5m, do tego te północne wysokie przedłużone z profilu 40x40 gr. 3 mm dł. 2,5m wsadzonego w ten 50x50mm na łączeniu nawiercone krzyżowo złapane śrubami 10mm i łączenie uszczelnione masą elastyczną wodoodporną chyba na bazie polimeru / silikonu. W związku z tym, że profile ukośne idące wzdłuż długich boków paneli są też skręcane z 2 profili 40x40 gr 2mm po 2m długości to od każdego tylnego słupka pionowego jest ukośna podpora skręcona po środku długości łączonego profilu 40x40 gr 2mm. Wzorowałem się na zestawie do samodzielnego montażu dostępnego w sklepie solarne.info (wersja ze sklepu bazowała na słupkach ogrodzeniowych 40x60 gr. chyba 2mm ocynkowanych ale cała konstrukcja niższa i zbyt niski kąt nachylenia i raczej mniej stabilna).
Wszystkie słupki ze stali czarnej zostały oczyszczone i zagruntowane podkładem antykorozyjnym w sprayu (zakończenia profili również od wewnątrz) oraz pomalowane farbą antykorozyjną (hamerite). Profile aluminiowe PV są połączone z ukośnymi profilami 40x40 gr.2 mm za pomocą śrub nierdzewnych 10mm z podkładkami też nierdzewnymi. Aby się połączenia skręcane nie rozłaziły to nakrętki z kołnierzem i podkładki sprężynujące nierdzewne wszędzie. Na dłuższych śrubach z dodatkowymi nakrętkami da radę nawet wypoziomować te profile aluminiowe gdyby jakieś słupki wyszły niższe lub coś się nierówno nawierciło. Powodzenia
@@z.Sh4ped.Po0Tin Dzięki! O to mi chodziło. Pozdrawiam
@@z.Sh4ped.Po0Tinhey podeslal bys zdjecie ?, z gory dzieki
Dobra robota,aby reszta prac odbywala sie w tym standardzie to bedzie wszystko super
Dziękuję. Pozdrawiam
Świetna robota 👍👍👍
@@darek-dn3rc dzięki. Pozdrawiam
Zrobiles identycznie jak ja czasem robie u ludzi. Z tym ze ja daje na skosy kątownik hutniczy 40mm a pod same pv juz orginalne szyny aluminiowe... Z takiego profilu wychodźi to tanio i faktycznie jest to sztywne jak diabli. Pozdrawiam - fajna robota..
Dziękuję za komentarz . Chciałem zrobić solidnie i w miarę tanio. Pozdrawiam
Jaki koszt wykonania takiej konstrukcji ? I Jakie województwo?
@mikulski5378 Dolnośląskie. Kupisz wszystko co stalowe za 800 zl w hurtowni. Plus aluminiowe szyny ,zaciski to w 1000 zl sie miesci..Trzeba samodzielnie pomalowac i skrecane jest wszystko na sruby 10mm. Profil konstrukcji 6x4x3 mm + kątownik 40 mmx3 hutniczy.Taka konstrukcja nadaje sie pod 5-6kWp
Czy robisz takie konstrukcje by zmieniac panelom kąt nachylenia ?
@@IdeaSearch Mozna to zrobic,ale ja tego nie robilem ,uwazam zeto nie ma wielkiego sensu. lepiej zrobic na 45-60* bo i tak latem będzie nadmiar . Tak sie zlozylo ze ja robilem to znajomym ktorzy sa w ongrid i na starych zasadach. Dla nich jest lepsze 35* typowo na południe..
Teraz trza te panele uziemić. Było od razu dać podkładki uziemiające pod klamry mocujące panele, bo teraz nie będzie uziemienia i dużo zabawy bo każdy panel trza będzie uziemiać oddzielnie. Dlatego ocynk jest dużo lepszy bo przewodzi prąd, czego nie robi farba i nie koroduje na łączeniach. Korozja = brak uziemienia.
Nie zawsze tanio znaczy dobrze.
Słupki można betonować, tylko należy pamiętać, żeby od spodu były wbite choć trochę w ziemie i nie stały na betonie. Ponieważ w środku profilu będzie się skraplać woda. Jak słupek jest w ziemi to spłynie i wsiąknie. Jak na betonie to nie wsiąknie i koroduje profil od środka, a podczas mrozów, woda zamarza i rozsadza profil.
Te podkładki moim zdaniem to pobożne życzenie. Najpewniej przykręcać przewód uziemiający do ram paneli, oczywiście usuwając ewentualną anodę. Nie jest to problem ani wysoki koszt...
Też tak myślę. Nie za bardzo ufam tym podkładką
Ja bym jeszcze dał zastrzały między długimi słupkami na skos plus od połowy konstrukcji w poziomie wzmocnienie w stronę długich słupków i razem skręcić to.
ŁADNIE ;)
mam 2 panele na południe ,na daszku tarasu , dół paneli na zawiasach tylna listwa za panelem ma dwie poprzeczki ale panel można na zawiasach regulować ustawienie góra/dół, zima-lato :) , panele można do pionu postawić
@@marychamery ciekawy pomysł
@@marekmarek4426 i działa :)
No i fajnie :) Pod panele faktycznie lepsze byłby profile aluminiowe. Gdzieś ktoś polecał zabezpieczenia zAliexpresu firmy Tomzn
Chciałem że stali, zastanawiałem się czy dac pod panele profile z Alu, ale już miałem kupione ze stali i szkoda by zostało. Pozdrawiam
Jak Ci zawieje, to zobaczysz to na elewacji.
A dwa. 60,cm głębokości betonu?
Mieszkasz w Słubicach?
Sub poszedł . Czekam na podłączenie paneli . Pozdro
Dziękuję serdecznie. Pozdrawiam
Ponoć ludzie dają te poprzeczki aluminiowe żeby miały taką samą rozszerzalność jak ramy ram paneli, ale też zastanawiam się nad stalowymi. Fajna robota, btw.
@@Qbad też tak myślałem, ale pod panelami nie ma słońca, panele ramki nastawione są na slonce więc i tak inne temperatury działają na konstrukcje a inne na panel nawet jakby były z tego samego materiału. Pozdrawiam
@@marekmarek4426 no właśnie. Dodatkowo te stalowe dzwigary mają lepszą wytrzymałość od Al co powinno pozwolić na zwiększenie odległości między wspornikami w ziemi, czyli trochę zaoszczędzić.
Na tylnych podporach powinieneś dać co najmniej ze 2 zastrzały dla usztywnienia konstrukcji.
Pomimo sztywności konstrukcji to zgodzę się że dla pewności można by dać jeszcze zastrzały. Pozdrawiam
Bardzo dobrze wykonana robota. Można się dowiedzieć gdzie zamawiałeś panele
Dziękuję. Panele zamawiałem w Alians-Shop przez allegro. Na te 500 w jest teraz promocja. Pozdrawiam
A dawałeś jakies przekładki aby stal nie stykala się z aluminium? Gdzieś pojawialy się informacje ze zwykła stał wchodzi w reakcje z aluminium
Nie słyszałem żeby aluminium reagowało że stalą
.Nie ma podkładek.
Miałem to samo napisać. Na łączeniach stali z aluminium daj plastikowe podkładki. Będzie korozją.
@@andrzejchabros7141 - Al koroduje tylko na powierzchni i korozja ustaje. Głównie trzeba zabezpieczyć przed wodą.
Tak, zajmie to parę lat, ale wyjdzie na pewno. Dobra robota.
Fajne!
Fajny montaz, nagrasz jak robisz uziemienie paneli?
Tak będzie zabezpieczenie i uziemienie
@@marekmarek4426 Nie rozumiem co tu uziemiać? Cała konstrukcja razem z panelami jest uziemieniem.
Uziom robisz jeśli panele są odizolowane od gruntu, np. na dachu, czy konstrukcji drewnianej.
Fajny naprawdę film
Pozdrawiam.
Kąt tych paneli do słońca, ustawienie mocowania paneli jest w instrukcji montażu.
Można prosić o podanie wymiarów instalacji oraz jaki materiał został użyty?
Profile 4x5 gr 2 mm. Z przodu podpory 2m 4 szt, z tylu 3 metry 4szt., Skosy dl 4m 4szt., poprzeczne 4,80 też 4szt
Kolego zrobiłeś stół pod panele w środku lasu. Tylko i wyłącznie wolne przestrzenie nadają się do tego.
Czekam na resztę 👍
Będzie. Teraz podłączenia od strony dc, Zabezpieczenia. Pozdrawiam serdecznie
Odseparuj aluminium od stali, nie będzie się utleniać.
Ile to kosztowało. ?
@@damiandamian6593 okolo 1 tys konstrukcja
On gridowa instalacje ma Pan duza nie jestem pewien ale chyba w okolicach 10 kwp. Na co zuzywa tyle energi jesli mozma zapytac. Wiem ze pompa haier na grzanie troche na dom ale ten offgrid to bedzie na samochod elektryczny czy jakies inne plany beda. Ja mam 10 Wpeak i grzeje dom pompa rowniez chinczykiem podejrzewam z ten rok zuzYcie w okolicach 3.5MW ze 3MW na samochod elektryczny 2.5 gdzies na wlasny uzytek i 10 wykorzystana bo reszte zabiera energa.
@@mateuszg5080 Jak będzie miał nadwyżkę to cos wymysli😃Od przybytku glowa nie boli nie ? Na filmie jest 4kWp.. Offgrid nie da Ci wiecej niz jestes w stanie zużyć. Nie ma poboru- nie ma produkcji..
@@RK-bm9kq Nie oczekiwałem odpowiedzi od ciebie tylko od autora. Pytam bo może jest juz w głowie jakiś kolejny projekt który właśnie bedzie zasilać ta instalacja
@@mateuszg5080na razie nie mam innego projektu. Chcę wstępnie wypróbować jak to będzie się sprawować. Na razie ma 10kwp w on gridzie i teraz 4 w off będą mnie wspomagać bo trochę brakuje z 10 kwp energii. Zobaczymy jak to zadziała.
@mateuszg5080 Trudno. Czasem na publicznym forum jest tak ze ktoś inny napisze niz oczekiwales...
Nie ogrzewam prądem. Rocznie konsumuję 5-6MWh. Rodzina 4-o osobowa. Sporo gotowania na indukcji. Klimatyzacja, często pralka, suszarka i zmywarka.
Ty masz dwa razy mniejsze zapotrzebowanie.
jakie przekroje profili oraz grubość ścianek zastosowane zostały w tej konstrukcji?
@@arkadiuszjozwiak6103 5x4 gr 2mm
Witam a nie rozważał Pan zbudowania lekko ruchomej konstrukcji takiej my na zimę można było rozłożyć na płasko a na lato te 35-45 stopni ustawić panele ???
Raczej odwrotnie - zima prawie pionowo, lato bardziej plasko.
Rozważałem jednak decyzja padła na stałą konstrukcje 35 St. Pozdrawiam
A jak bys robil taka konstrukcje ?
👍
Jedynie martwiłbym się korozją na styku ali ze stalą. Dawałeś nierdzewne śruby? Podkładki nierdzewne bym zastosował aby odizolować aluminium od stali.
@@awerskto tak śruby są z nierdzewki. Zobaczymy jak będzie. Pozdrawiam
Chyba już wolałbym wyższe toto żeby też była altana użytkowa
1:39 To już jest "arcy pech" żeby ci tak centralnie na środku dołka korzeń wyszedł
@@tiemanowo zawsze coś pod górkę
A szyny aluminiowe , rozszerzalność aluminium jest inna od stali mogą się robić mikro pęknięcia paneli ,ja mam też podobna konstrukcje ale na szynach aluminiowych .
@@R.T.Bieszczadnik nie użyłem szyn aluminiowych. Wszystko jest na stalowych profilach
@@marekmarek4426 No on właśnie o tym pisze :)
Ile to jest tanio. ?
Czy pińdziesiąt.
Jaki koszt takiej instalacji robisz to z baterią?
@@dareios1979 W całości myślę że w 10 -12 tys max z magazynem. Po skończeniu zrobię podsumowanie
@marekmarek4426 ok czekam pozdrawiam
Pod spodem folia i białe kamyki będzie więcej światła odbijać.
2%.
@@magnetek5171 Haha czekałem aż jakiś świr wyjedzie z białym żwirkiem.
Ps. Wątpię w te 2%... Nikt tego do tej pory nie zmierzył.
Witam.Mam zamiar zakupić bardzo podobne panele tej firmy.Czy mógłbyś powiedzieć jak to było u Ciebie.Mianowicie z kąd nabyłeś w jakiej cenie a najważniejsze czy było pewne żródlo...
Alians shop na portalu aukcyjnym
JA S... sprzedaje pełno firm w Polsce. Prawie na każdej giełdzie.
Kupiłem 36 sztuk za bodajże 10 tys z groszem na alegro ,jeszcze 8 KW mi zostało do powieszenia .Od 4 dni dycha pracuje . 500w sztuka
@ - A jak się sprawują? Jaka moc teraz w styczniu z nich idzie?
W słoneczny dzień szło 9kw z 10 założonych . Są stosunkowo tanie jak na tą moc , trochę się bałem je kupić . Ale jak narazie niczym nie odbiegają od innych , no ale ekspertem nie jestem . Też sam wszystko robilelem tylko ze z baksów , ceownikow.
Czesc na styku stalii aluminium zawsze zachodzi do korozji kontaktowej. Poza tym stal i alu maja rozna rozszezalnosc termiczna. Drewno ma podobna jak aluminium.
Korozja elektrochemiczna 😂
Tak w czasie kontaktu aluminium w tym przypadku ze stala powstaje korozja.
kabel ziemny YKY 10 mm2 Cu
Te wielkie drzewa w sąsiedztwie będą zacieniać 😢
@@kondzio2003 niestety , ale i tak to moje najlepsze miejsce
@ może kiedyś w nocy się wdrapać i podpiłować a wiatr zrobi robotę o ile teren nie pilnowany :P
było użyć ceownika zimnogiętego bo profil z czasem zgnije
Właśnie ja myślę że profile ocynkowane byłyby lepsze. Czasem można kupić taniej takie profile 2 kategorii.
@Mazip007 mimo wszystko do takich konstrukcji lepszy ceownik
@@johnybrawo4305 Albo 2-teownik
@@magnetek5171 2 teownik waży a co za tym idzie kosztuje
Zasadniczy błąd: słupki wbijamy a nie betonujemy. Wbite słupki (na około 70-80 cm) nie wysadzają na mrozie, gdyż ich powierzchnia przekroju w ziemi wynosi kilkadziesiąt mm2. Zaś zabetonowany słupek pracuje - każdy inaczej i panele nadmiernie pracują, co zmniejsza ich trwałość. Na takie panele stosowałem profil ze stali nierdzewnej 45x45x1,5. Konstrukcja wbijana na taką głębokość powstaje jako bardzo sztywna. Rozwiązanie proste i skuteczne. Przed wbijaniem słupki można zukosować pod kątem 30 stopni - łatwiej się wbija, ale nie jest zwykle konieczne.
Poza tym. Wbicie trwa moment i jest łatwe do wykonania.
Warto wpierw poczytać materiały, pooglądać filmy aby nie popełniać standardowych błędów.
Trzeba dodać że przed wbiciem słupki należy pomalować lub zabezpieczyć przed korozją. Głębokość 80cm to moim zdaniem za mało. Pewniej jest jak zostaną wbite na 100-120cm. Zasada jest taka, że im mniejszej średnicy słupki tym głębiej wbijamy. Słupki małej średnicy wiatr może wyciągnąć z ziemi więc można je zabezpieczyć jeszcze poprzeczką u podstawy która zablokuje wyciąganie z ziemi.
@@tomek6003 są wbite a odgrzebana ziemia z góry będzie beton tylko do połowy w bitej
@@magnetek5171 były malowane epoksydem i wewnątrz wosk innotec
Jasne, bo tak łatwo jest wbić słupek stalowy ;)
Mrozów które mogły by wysadzić fundament już od lat w Polsce nie ma...
@@magnetek5171 Jak napisałem wyżej, należy użyć słupków ze stali nierdzewnej. Takich nie trzeba malować. Ja wbiłem na głębokość 70-80 cm i tak nie ma żadnych szans aby je wyjąć. Jednak w lekkich gruntach można głębiej.
Po co offgrid? Ja widzę, że to się staje niczym wyznanie jak płaska ziemia.
Na off-gridzie lepiej się wychodzi niż u darmozjadów. Można przewymiarować instalację powyżej 40kWp i nikt się nie czepia. A teraz panele tanie są.
@@magnetek5171Już niedługo, mają opodatkować instalacje więc nie będzie tak różowo. A do tego owszem panele tanieją za to cena falownika off grid w stosunku do on grid do przepaść kwotowa.Trzy razy droższy, więc suma sumarum kwota wysoka.
@@robertgmiter1502 pierdolisz jak potłuczony dobry falownik do offgrid to koszt 3000zł za 10kw i działa zajebiście sprawdzone przez okres 3 lat + wpiety magazyn litjon 10kw ( 3.500zł)
@@cayznanywszechswiat9312 To daj namiary na taki falownik i magazyn w takich kwotach. Zachowaj również kulturę wypowiedzi.
@@kondzio2003 nie porównujmy w taki sposób. Kiedyś jeszcze 2 lata temu było to zbyt drogie a jest jakaś niezależność