Polska i Europa w 1989 r. Przełomowe wydarzenia i pamięć o nich / Prof. Antoni Dudek

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 พ.ย. 2019
  • Wykład prof. Antoniego Dudka, Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, 14 listopada 2019 [0h41min]
    wszechnica.org.pl/wyklad/pols...
    Polska jako pierwszy kraj bloku wschodniego zrzuciła jarzmo komunizmu. Prof. Antoni Dudek podczas wykładu zorganizowanego przez Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie wskazał czynniki, w wyniku których upadek systemu komunistycznego był możliwy. Odpowiedział również na pytanie, czy wydarzenia w Polsce były impulsem dla przemian demokratycznych w pozostałych demoludach.
    Prof. Dudek rozpoczął swoje wystąpienie od postawienia tezy, że upadek systemu komunistycznego był przede wszystkim wynikiem kryzysu gospodarczego w krajach bloku wschodniego. Recesja i stagnacja dotknęła w drugiej połowie lat 70. wszystkie demoludy, zaś największe załamanie miało miejsce w Polsce. Co więcej, w krajach bloku sowieckiego rosło zadłużenie względem Zachodu. Szczególnie było to widoczne w PRL, gdzie w ciągu lat 80. dług wzrósł niemal dwukrotnie.
    Cztery czynniki, które przesądziły o upadku komunizmu
    W kolejnej cześć wykładu prof. Dudek wskazał czynniki, które jego zdaniem wpłynęły na upadek komunizmu w Polsce. Pierwszy to dojście do władzy w ZSRR Michaiła Gorbaczowa i odejście od doktryny Breżniewa. Drugi to niezadowolenie społeczne z powodu sytuacji gospodarczej, które osiągnęło apogeum pod koniec lat 80. Trzeci to „deregulacja i prywatyzacja państwa państwa komunistycznego”. Prof. Dudek zauważył, że deregulacja była wynikiem konfliktu, jaki po stanie wojennym zaszedł w obozie władzy pomiędzy aparatem pochodzenia wojskowego i cywilnego. Z kolei w wyniku procesu uwłaszczenia nomenklatury jego beneficjenci nie byli zainteresowani utrzymaniem systemu. Czwarty czynnik to niezgoda Kościoła katolickiego na udział w wykreowaniu „nowej opozycji’, która nie byłaby skupiona wokół Lecha Wałęsy.
    Upadek systemu komunistycznego w Polsce
    Prof. Dudek po wymienieniu faktorów, w wyniku których nastąpił według niego upadek systemu komunistycznego w Polsce, opowiedział o ciągu wydarzeń, których finałem było powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego. Rozpoczęła go fala strajków wiosną i jesienią 1988 roku, która skłoniła władze do podjęcia rozmów z opozycją. Następnym etapem były obrady Okrągłego Stołu i wybory czerwcowe. Kluczowym zaś momentem było przejście części posłów ZSL i SD - ugrupowań sojuszniczych względem PZPR - na stronę opozycji. Wskutek tego, wybór gen. Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta nie był możliwy bez zgody strony solidarnościowej, co stanowiło przełom psychologiczny w relacjach pomiędzy władzą a opozycją.
    „Jesień Narodów” w Europie Wschodniej
    Na koniec wykładu prof. Dudek podjął się odpowiedzi na pytanie, czy wydarzenia w Polsce były źródłem „Jesieni Narodów”, w wyniku której upadek komunizmu nastąpił w pozostałych państwach bloku wschodniego. Według prelegenta, stanowiły one „zachęcający przykład”, jednak znaczne większe znaczenie miała polityka pieriestrojki zainicjowana przez Gorbaczowa.
    Prof. Antoni Dudek - politolog i historyk, autor książek "Reglamentowana rewolucja", "Historia polityczna Polski 1989-2015" i "Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski"
    Znajdź nas:
    / wszechnicafww
    / wszechnicafww1
    anchor.fm/wszechnicaorgpl---h...
    anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
    wszechnica.org.pl/
    #dudek #1989 #komunizm #upadekkomunizmu #historia #transformacja

ความคิดเห็น • 13

  • @maciekszymanski8340
    @maciekszymanski8340 ปีที่แล้ว +6

    Zaraz po wprowadzeniu stanu wojennego skombinowaliśmy flaszkę i ją rozpijaliśmy w akademiku. Zanim ją napoczęliśmy, a więc na trzeźwo, stwierdziłem jednoznacznie, że właśnie system się kompletnie załamał i tylko czekać upadku. Obśmiano mnie.
    Miałem niewypowiedzianą satysfakcję, gdy w 1989 roku padały kolejne satrapie, podczas gdy my rozpoczęliśmy już wspinaczkę ku demokracji i dobrobytowi. Ale oddając honor moim kolegom, muszę powiedzieć, że mimo braku wiary w rychły upadek komunizmu, robili wszystko by upadł.

    • @cefalloid
      @cefalloid ปีที่แล้ว

      Czyli pomyliłeś się o jedyne 8 lat.

    • @Lukas86.
      @Lukas86. ปีที่แล้ว

      Chwała Bohaterom!

  • @siemeksiemek6260
    @siemeksiemek6260 11 หลายเดือนก่อน +1

    Prof. A. Dudek 💪

  • @Chorson
    @Chorson 4 ปีที่แล้ว

    Moj ulubiony temat

  • @wojti63
    @wojti63 4 ปีที่แล้ว +1

    Hejka, wyszło świetnie! Pozdrawiam Dzikie Serca Live

  • @tomasz-waszczyk
    @tomasz-waszczyk ปีที่แล้ว

    Super ciekawy wykład, czyli idziemy w twardy PRL w 2023 i dalej.

  • @klasyk1504
    @klasyk1504 4 ปีที่แล้ว +3

    mapki z 20 minuty bez zmian od 30 lat

  • @KrokodylPiotr
    @KrokodylPiotr 4 ปีที่แล้ว +1

    To wlasciwie jak Ruskie daly znac ze sie zwijaja , nastala zwykla walka o miesko miedzy cebulkami i pacynkami US ktora trwa do dzis

  • @radosawandrzejewski2091
    @radosawandrzejewski2091 2 ปีที่แล้ว +3

    Czarna legenda okrągłego stołu i obrad w Magdalence nie bierze się znikąd. Wystarczy bowiem zweryfikować scenę polityczną ostatnich 30 lat. Te same mordy (połączenie czerwonych z Solidarnością), które nie ponoszą żadnych konsekwencji swoich działań.
    Wystarczy zweryfikować system sądownictwa, wojsko, policję, służby specjalne. Przecież to były kosmetyczne zmiany.
    A słynna nocna zmiana, która miała miejsce nieco ponad 2 lata później? To był jasny sygnał ze strony Wielkiego Brata: nie pozwolimy ujawnić naszej agentury, bo ona ma jasne zadanie: pilnowanie naszych interesów w "zreformowanej" Polsce.

  • @crazyharkonnen
    @crazyharkonnen 4 ปีที่แล้ว +1

    Niemiecki Instytut Historyczny...

  • @ewamariajanik4498
    @ewamariajanik4498 ปีที่แล้ว

    Teraz będziemy mieli załamanie kapitalizmu.

    • @cefalloid
      @cefalloid ปีที่แล้ว +1

      Nie będziemy. Za dużo oszołomów oglądasz na youtube.