Nagyon szép társasházi per lehet belöle 🤗 a társasház tartószerkezete közös tulajdon akkor is ha magánlakásban van. Öröm a lakóközösségben egy ilyen szabadjára engedett őrült.
Bravó! No és ilyenkor mi van? Mer voltam vasbetonszerelő tudom hogy nyílásnál ami vas kiesik a nyílás miatt azt jobbról balról mind a négy irányból meg kell erősíteni! Én itt a csatornába raktam volna falon kívülire
Én nem értem a szakikat. Én magánemberként egyből lyukfúrót vettem és azzal alakítottam ki a dobozok helyét, kemény 4500Ft volt, egy szaki meg nem tud ennyit beleépíteni az árába, mégha minden panellakás után egy új lyukfúrót is kellene vennie? Van egy olyan érzésem, hogy ez csak igénytelenség, ebben a kókányolásban nőtt fel, neki ez megfelel és nem akar fejlődni :(
Gondolom nem kohósalakbetont fúrtál azzal a 4500 ft-ls koronával. Egy 60 ezres gyémántos korona, vizes géppel jó ha kibír 3-4 lakást. Hát akkor a 4500 ft-os? Téglát én is végignyomom vele. Panelnak neki se fognék.. .
Nagyon durván nekiment az előző mester, valószínűleg nagyobb volt az önbizalma, mint a szaktudása. Ezek a flexes kaszabolások nagyon rémisztőek. Ő adta fel, vagy a tulaj küldte el?
Jogos a kerdes, egyebkent van ismerosom aki kezdoknek tanitja ezt a szetflexelunk majd szetvesunk mindent modszert. Szerintem nem kell meggyozzelek rola hogy a kabelezesei is eroteljesen "Megis mire gondolt a kolto?" stilusuak alapveto hibakkal.
8:45 Azért, mert ebből volt maradék. A tulaj meg kapott egy számlát új vezeték vásárlásról, ami jó lesz majd a következő projektbe. Egy laikus nem tudja megmondani, mennyi vezeték került beépítésre. 10-20% plusz fel sem tűnik, de 5-10 munka után már egy garnitúra vezeték ingyen van.
A mi panelünkben-szintén Csepel de más típusú ház-~15 éve az egyik lakó egy teljes konténert megtöltött a kibontott vasbetonnal mire ráhívták az illetékest hogy ránézzenek mit művel,az nem derült ki hogy engedéllyel vagy anélkül és vissza kellett-e építenie-majd egy földszinti lakásban pár hónapon belül 2x volt lakástűz-akkor derült ki hogy a födém ott meg volt repedve,vagy a tűztől vagy lehet hogy már ~40éve,mindenesetre meg kellett erősíteni azt a részt.
Sziasztok, Melyik szabvány vonatkozik a falon kívűli villanyszerelésre? Egészen pontosan a falon kívűli MÜII védőcsőbe milyen vezetéket szabad behúzni? MBCU, MKH, MCU? Most nem arra szeretnék választ kapni, hogy lesz-e belőle gond vagy sem ha ilyen vagy olyan kábelt használok.
Kérdésként tenném fel hogy lámpákhoz nálam sima Mkh, Mcu vezetékkel van szerelve a panellakás. Csak a plafonon és a kapcsolok függöleges részén megy így a vezetékelés. Ez okozhat nagy problémát? Válaszát elörre is köszönöm.
@@kristofkarpati3068 Ha sikerült a vezetéket úgy betenni, hogy garantáltan nincs rajta egy picike sérülés se, akkor elvileg! nem igazán... (bár az ökölszabály az - ha jól tudom - hogy két réteg szigetelés legyen... mindegy, hogy egy a réz körül (MCu) és egy csatorna, vagy pl. kettő a vezetéknél (MMFal)). Ha van a vezetéken repedés/sérülés, és pl. kicsit eláztatnak, akkor könnyen összejöhet olyan szivárgási áram, ami lenyomja az ÉV relét.
Nincs ám a szabványokban rögzítve minden egyes részlet. Nagy vonalakban felvázolják, hogy mely kábelek mehetnek védőcsőben, tálcában stb. Néhány mórickarajz oszt annyi. Ezzel akkor szembesültem, mikor a kollégáim gányolásai után az orruk elé akartam tolni az erre vonatkozó részeket. Nagy csalódás volt nekem ez anno.
Köszönjük Kálmán a videót és a feltöltést! Egy nem teljesen ide kapcsolódó kérdés: ha szolgáltatói kismegszakítók 6 kA-esek, a lakáselosztóba nem érdemes ugyanilyen paraméterű MCB-ket tenni, hanem oda elég a 4,5 kA is? Köszi!
Amikor én csináltam a panel lakásunkban a villanyszerelést, akkor azokra a falakra 3cm-es Styrodur lábazati szigetelőanyagot ragasztottam ahol vezetékezés történt. Így a csöveknek nem kellett vésni, csak a dobozoknál kellett kicsit mélyíteni a furatot. Ha valaki ódzkodik a szigetéstől, akkor ragasszon két réteg gipszkartont.
Épületgépész vagyok, valamit azért konyítok a témához. Penész akkor van, ha nem jó a szigetelés és hőhíd van, valamint nincs szellőztetve. A panel egyébként nem csak beton, van benne köztes szigetelő réteg.
lehet hogy hülyeséget kérdezek de nem lehet ezeket , legalább részben előtét fallal megoldani ? Én egy -igaz ipari - bonyolult elektromos hálózatot tartalmazó 5 méteres falból inkább vesztettem 8 cm-t minthogy rommá furjam és véssem. Ha később módosítani kell akkor bármikor bontás nélkül megtehetem.
Hát ez a lakás szépen le lett gyalázva finoman szólva :) A padlón futó gégecsövekkel mi lesz? Kábelcsatorna? Vagy megy még rá beton? (nem vagyok villanyszerelő csak kívánciságból kérdezem)
Juj azok a moslék sárga szerelvénydobozok :D Legalábbis most amivel mi találkoztunk ugyan ilyen sárga, olcsó gagyi kemény műanyag, csak törik , vágni alig lehet .... Kálmán meg jó kis Milwaukee fan :D
Üdv! Szeretném megérdeklődni, hogy a tapasztalati tudás és a bontáson kívül honnan lehet tudni, hogy milyen a csatornázása a paneleknek? Van-e esetleg valami katalógus, hogy ilyen panelházak épültek és terv szerint így voltak kialakítva? 10 emeletes panel lakás, van nyitott fő folyosó és arra merőlegesen van vagy 10-12 lakás . Kettő lifttel és a szomszéd lakások "egymást tükrözik".
Igazából néhány szerelvény leszerelésével, doboztetők levételével lehet látni, hogy védőcső van, vagy MMFAL. Ha ez a barna gégecsőbe húzott vezeték érdemes megmozgatni, hogy mozog-e a csőben.
Ha nem lett nyolcvanszor leglettelve és tapétázva a fal, akkor a falkábeles panelt onnan is megosmered, hogy az elosztó síkjában, általában 20-30 centire a mennyezettől vízszintesen van egy hupli, dudor a falban. Többnyire ott mennek a vízszintes gyári hornyok, és nem nagyon érdekelte őket a falsík megtartása, gipsz miatt kidudorodik. ez legtöbbször az előszoba. Szobában pedig, ha padlókonnektor van ami a szegélytől megy felfelé, akkor ott a padló síkban mennek a dugaljakhoz az MMfal vezetékek, természetesen egymás után felfűzve.
Tudnék mesélni… gyakorlatilag a vastag falak felső 10 centijében van házgyári kihagyott rész. Dobozok is vannak rendre. Viszont a panelek jellemzően nem oda kerültek 70 es évek után ahova tervezték. Viszont a magyarkodás ment pl ha ket oldal t ugy van meg tervezve hogy kozos konnektor lesz. Akkor tuti 45 fokban vala merre elvitték körbe. Statikusoknak annyit hogy 10 centis fal nem tart semmit. Vas azért van falban hogy be emelhető legyen. Persze lokalis dolgok ettől eltérhetnek. Szerencsés volna egy rendes vakolat réteget felvinni betonra kb 2-3 cm és utana kialakitani dobozokat s vályatokat, na mondjuk ezt felét nem vágom de gondolom ez inkább pénz kérdés.
@@nimcsek bocs de a statikus szerintem jobban tudja a szakmáját mint te az övét, A paneloknál két falvastagság van, az egyik a főfal (10-15 centi) a másik a válaszfal (5-7 centi), a fő falat nem illik megvésni. A külső főfalak annyiban különböznek a belsőktől hogy a falon kívülről van 5 cm szigetelés és 5 cm díszítő beton burkolat de ezeknek nincs tartó szerepe.
a tulajdonost es a kivitelezot is bortonbe csuknam. jo lenne ha leszokna a peasant class a panelek falanak kivagdosasarol. az is verlazito hogy nem indult meg a statikai kar azonnali kijavitasa. nagymamam panellakasat is anno egy ilyen pszichopata tette tonkre azzal, h 1 emelettel feljebb nyirbaltatta a falakat.
Köszi a videót! Assszép. Remélem, van annyi tartalék a házban, hogy az ilyesmit elviselje a kiváltásig. Mint volt panellakó kicsit elfogott az ideg, hogy jön egy Mekk Mester és rámomlik a ház A padlón a gégében mik azok a T-idomok? Hajlítási sugár? Panelfalban kábelcsatorna+gégecső :))) Jó sok korong elmehetett... Legjobb az észre nem vett meglévő csövek, kötődobozok Wifi6 és 6E korában felejtsük már el az UTP-t pláne szopatós panelben. Is :)) Nagyon tanulságos volt!!!
Statiusi szakvéleményben az szerepel, hogy merevítő szerepe van a falnak, mielöbbi alátámasztást igényel. Elvileg utánunk jöttek is megcsinálni a vasgerendás kiváltást. Hogy miért rakott be T idomot az előző villanyszerelő azt 4:40 -nél mutatom meg. Baromi sok Wifi van panellakásokban és igy a jel sem lesz tökéletes, ezért érdemes UTP-t csinálni.
ปีที่แล้ว +16
Azért az UTP még mindig a leggyorsabb és legstabilabb hálózati megoldás. A WIFI mindig csak a B opció. :)
@ A wifi- nek egyetlen előnye van, hogy a villanyszerelő nem tudja úgy berángatni a csőbe, mint 1,5- 2,5 tömör rezet. Tisztelet a kivételnek. Rengeteget szívunk villanyszerelők után a kábelezéssel.
Jelenleg szinte mindenhol (ahol fontos a stabil net) vezetekes netet hasznalnak. Engedjuk mar el ezt a wifi temat. A komoly, draga routerek sem veszik fel a versenyt a vezetekes halozattal. Foleg nem vasbeton szerkezeteknel, ahol 30 meteres korben van meg masik 20 wifi, abbol 15 ugyan azon a frekin.😅😅
Szia Kalman. Mond kerlek, az a Metabo horongmaro meg eri a penzt? Marja a beton lakast? El vagja a vasat is? Kerlek valaszolj, mert meg kell rendeljem es eleg draga... Koszi szepen!
Az a baj hogy sok esetben a tulaj kényszeríti bele a helyzetbe a villanyászt. Mondván ha nem úgy csinálja ahogy ő akarja nem fizeti ki. Ezek a tulajok általában az első lakáshoz jutó, hihetetlen egoval megáldott 20-30 év közötti nők. Igen, már statisztikám van róluk!! Sokat ott hagyok az agyament terveikkel. Illetve sokan azért nem kérik a munkámat, mert találnak egy ilyen olcsó mekkeleket, aki a videóban szereplő módon nagyflexxel és vésőgéppel felszeleteli a lakást. Hajrá kedves tulajdonosok, a szorgos és kitartó panelkoptatás miatt, egyszer csak összedől egy panel.
Szia! Milyen kötés a legjobb mcu kábelek összekötéséhez, illetve mkh kábelekhez? A wagó az megfelelő hozzájuk, vagy van olyan ami jobb? Előre is köszönöm a választ! 🙂
Szia! Bármi olyan kötöelemet használhatsz aminek van EU megfelelő tanusítványa. Legyen az Wago, Tracon, XBS stb... Mi kizárólag csak a Wago Termékeit jasználjuk.
Sok barom tulajdonos kivágat falakat, nyilásokat nyittatnak minden számítás és gondolkodás nélkül. Ami még rosszab, hogy még kivitelezőt is találnak rá. Szépen megcsinálható lenne padlószegő csatornával is.
Igy tudta fontossá tenni magát és jó sok pénzzel lenyúlni a megrendelőt. Amennyiben a meglévőt húzta volna át, nem lett volna ennyire látványos a munkája és nem tudott volna több százezret elkérni.
Hát persze, a vállalkozó próbálja magát védeni minden meglepetésre fel kell készülni. Sajnos ezeket a panellakások nem a mostani fogyasztásra lettek tervezve. A jelenlegi elvárások magasabbak, mint amit egy ilyen lakás alaphelyzetben ki tud szolgálni. Az áruk miatt viszont nagyon keresettek, így az áruk is felment. Egyébként egy ilyen vékony fal nem igazán teherhordó, de azért tényleg oda lehet figyelni, hogy ne az összes védőcső ebbe a falba kerüljön. Azt sem értem, hogy ha már az aljzatban is futnak csövek, akkor miért nem onnan támadta meg az alsó szerelvényeket.
Panelben a vizesblokkon kívül minden fal részt vesz a statikai teherviselésben. Nem csoda, hogy nem érted miért úgy csinálta hiszen valami ritka primitív ürge lehetett (lásd. 6:10-nél helyesírás). Én a "T" toldóidomokat sem értem, meg a csatornában gégecsőt benne az MT kábelt.
Milyen villanyszerelő? Milyen felelősségvállalás? Eleve a jogrendszer alapjaiban szar. Az okozott kár pár százezer. Erre még ügyvédet sem találsz. Ha netán fanatizmusból végigvinnéd az ügyet kb. 5 év alatt és nyernél, még mindig ott van a behajthatatlanság.
Atyaég! Ilyen durva dolgokat látva, nem győzök hálálkodni magamban, hogy hosszú panellét után már jó ideje nem panellakó vagyok :) Ez a panel még a viszonylag frissebbek közé valónak tűnik, de azért vminek tartani is kell, így össze-vissza kaszabolni korongokkal egy lakást, ahhoz művészet kell. Én pl. boltívesre csináltam egy hasonló konyhafal kivágást, és akkor az ív tehermentesít is valamit. Vannak már Magyarországon 55-60 éves panelépületek is, melyeket eredetileg kb. 30 évre terveztek, a panelbomba itt ketyeg a fejünk felett... Én egészen biztosan nem vennék már semmilyen panelt. Ha elkezdenek összedőlni, ki fogja annak következményeit viselni? A panelosok tartják majd a markukat az államnak, hogy kártérítse őket?
Ilyenkor a tulaj hol volt?,meg azok a dugalj kapcsoló helyek,nem magától rakja oda senki! Tehát a tulaj kérésére szokott menni minden nem 😂?.. azt elhiszem, hogy kókány,de azert ebbe en ugy érzem a tulaj is benne volt !...
Iszonyú barbár, már-már elmebeteg munka, szó se róla. De azért ez a jajj, összerogyik a panel sem állja meg a helyét. Ezeknek az épületeknek iszonyúan túl sikerült a méretezésük az előregyártott jelleg, és az összeszerelés sajátosságai nyomán. Ezt most nem részletezem (aki ismeri, ismeri) de röviden a lényeg, hogy egy nagyon összetett AZONOS építőanyagú dobozszerkezetről van szó. Minden kapcsolódik midenhez. Békásmegyeren '93-ban egy Tnt erejű robbanás nyomán az egész 9. emelet utcafrontja kirepült, ennek ellenére, csak olyan elemek szakadtak le amelyek közvetlenül elvesztették az alátámasztásukat (födém)
Ezektől a panelektől kiver a víz. Na most itt az ajtó mellett bele lett vágva a vasba és az baj, ahogy mondtad. Vagyis a statikus mondta. De volt, hogy te is vágtál el vasat ajtó mellett. Most azt honnan tudja a statikus, hogy melyik vasat lehet panelben elvágni? Nincs erről valami elérhető dokumentum? Villanyszerelő szakmai könyvben is csak annyit írtak/ tanultunk, hogy nem lehet csak úgy szerelgetni ott, de ennyi. Mert ha kimegyek felmérni, árajánlatot adni valakinek, azért nem viszek azonnal statikust, de ismeretek nélkül nem tudok semmit mondani, mert nem tudom mennyire lehet variálni. A régit athuzza az ember, az nem gond, de a bővítés az szívás így.
Alapvetően nem mindegy, hogy merre vágod el... függőlegesen nem para, pláne a közfalakban, de mikor vízszintesen körbevágja, akkor "nem sok minden" tartja vissza a falat attól, hogy összenyisson két szobát... Szerintem pont ezért viszik ők is csatornába a fenti koszorút, és falba a leszálló ágakat... (szerintem)
Panelben azt mondanám, hogy nem raknék fel falon belülre semmit, csak a gyári kábelcsatornába. A vágás során, amint eléri a vasat a gép és rezgés keletkezik, attól elválhat a vastól a beton. Ne gondoljunk arra, hogy mm-es nagyságokban odébb mozdul valami, elég ha a bordák között a kapcsolat megszűnik, és a rezgések miatt ez létrejöhet. Akkor úgy fog viselkedni a betonacél, mint a török földrengésnél, mikor látszódott, hogy törés nélkül egybe kicsúszott a vas a betonból, mert nem alkalmaztak bordázott betonacélt. Ki tudja megállapítani, hogy milyen minőségben történt a betonozás és a vibrálás, és hogy a vágással milyen távolságba jut el a mekkora rezgés (akár méterek is lehetnek), ami képes kárt okozni a szerkezetben? És persze ez a használt géptől is függ. Ezek a hibák csak utólag jönnek elő, de akkor már megtörténik a baj sajnos. A konyhai fal egy válaszfal szerintem, nem arra terhel a födém így akár azt ki is lehetett volna bontani, esetlegesen ha több emelet van rajta ezzel a megoldással a terheléseket sávosan el tudta volna vinni. Azt mondanám válaszfalban nem probléma a bevésés, de ott is oda kell figyelni. Azt mondjuk én nem fogom fel, hogy a mezőközépben elvágott vasak a födémnél, hogy felelhet meg, pont az viszi a terhelés nagy részét, ott elpattan a vas a felső szomszéd leköltözik egy emelettel lejjebb. Ezt már károkozásnak is lehetne minősíteni, lehetne ehhez akár egy szakértőt is kihívni.
Olcsóbb falon kívül szerelni, és feldobni fém vázra gipszkartont. Ha a festés és annak előkészületeinek a költségeit is figyelembe vesszük. A közös falaknál elég egy oldalt kartonozni, a másik oldalon a befúrt szerelvény doboz vezetékezését is át kell vinni a kartonos oldalra. Mi így csináljuk. Nem kell hornyot vésni, halad a meló....
Ez is egy jó módszer! De egybként szerintem nem feltlenül olcsóbb a kartonos megoldás. Általában minden falra jut legalább 1-2 szerelvény így akkor az egész lakást körbe kell előtétfalazni. És igy ezzel csökken sajnos a belső hasznos tér is.
Én úgy csináltam, már pár alkalommal, = tipikus panel estében) hogy a folyosó egyik fala, a konyhában egy vagy két fal, és a szoba vagy szobák egy közös falának egyik oldala van kartonozva. Sokat kell logisztikázni, de nekünk bevált. Felrajzoljuk a tervezett kábel nyomvonalakat, ez után fel dobáljuk a gipszkarton fémvázat, kihagyva a tervezett nyomvonalat, megy a műcső és a gége kombó, majd a karton. Ha ügyesen csináljuk, a szerelvény dobozokat nem kell besüllyeszteni a karton felől, csak a másik oldalon, és csak egy kábel megy át, kis furaton. Szépen dolgoztok, gratulálok! Sajnos sokszor ez a leg szarabb meló, amikor valami tudatlan barom után kell dolgozni.
Bárki lehet szaki. Le fogsz döbbenni, de Hollandiában sem kérnek semmilyen papírt. Kegyetlen hülyék vannak többségben még a legnagyobb nevű, magas színvonalú helyeken is. Értem ez alatt azokat a helyeket ahol van dupla, tripla szakmai kontroll: olajfinomítók, erőművek, vegyiművek, stb. Tudnék mit mesélni. Csak egy példa: Tavaly hiány volt dízelből a kutakon mert akkor épp a schwechati OMV-nél alkottak nagyokat a valószínűleg román zsenik. Lakásokban semmiféle kontroll sincs. Bárki azt tesz amit akar.
Én is éltem 1evet ilyet panelben. Szeretem ezeket a lakásokat. De. 46os a szívem csücske. ;) Zuglóban nagyon sok van belőle. De angyalföldön is akad néhány.
Nagyon szép társasházi per lehet belöle 🤗 a társasház tartószerkezete közös tulajdon akkor is ha magánlakásban van. Öröm a lakóközösségben egy ilyen szabadjára engedett őrült.
Bravó! No és ilyenkor mi van? Mer voltam vasbetonszerelő tudom hogy nyílásnál ami vas kiesik a nyílás miatt azt jobbról balról mind a négy irányból meg kell erősíteni! Én itt a csatornába raktam volna falon kívülire
Én nem értem a szakikat.
Én magánemberként egyből lyukfúrót vettem és azzal alakítottam ki a dobozok helyét, kemény 4500Ft volt, egy szaki meg nem tud ennyit beleépíteni az árába, mégha minden panellakás után egy új lyukfúrót is kellene vennie?
Van egy olyan érzésem, hogy ez csak igénytelenség, ebben a kókányolásban nőtt fel, neki ez megfelel és nem akar fejlődni :(
Gondolom nem kohósalakbetont fúrtál azzal a 4500 ft-ls koronával. Egy 60 ezres gyémántos korona, vizes géppel jó ha kibír 3-4 lakást. Hát akkor a 4500 ft-os? Téglát én is végignyomom vele. Panelnak neki se fognék.. .
Lesz itt leomló épületrèsz a következő 10 évben ha ennyi zseni dolgozik..szerencse hogy ti vagytok Homeelektric🙏🙏🙏
Nagyon durván nekiment az előző mester, valószínűleg nagyobb volt az önbizalma, mint a szaktudása. Ezek a flexes kaszabolások nagyon rémisztőek. Ő adta fel, vagy a tulaj küldte el?
Jogos a kerdes, egyebkent van ismerosom aki kezdoknek tanitja ezt a szetflexelunk majd szetvesunk mindent modszert. Szerintem nem kell meggyozzelek rola hogy a kabelezesei is eroteljesen "Megis mire gondolt a kolto?" stilusuak alapveto hibakkal.
Ezeket a szakikat termelte ki az Otthonfelújítási támogatás. : ) De legalább TikTokon most parádézhatnak.
Meg az ókájés féléves tanfolyam!
8:45 Azért, mert ebből volt maradék. A tulaj meg kapott egy számlát új vezeték vásárlásról, ami jó lesz majd a következő projektbe.
Egy laikus nem tudja megmondani, mennyi vezeték került beépítésre. 10-20% plusz fel sem tűnik, de 5-10 munka után már egy garnitúra vezeték ingyen van.
A mi panelünkben-szintén Csepel de más típusú ház-~15 éve az egyik lakó egy teljes konténert megtöltött a kibontott vasbetonnal mire ráhívták az illetékest hogy ránézzenek mit művel,az nem derült ki hogy engedéllyel vagy anélkül és vissza kellett-e építenie-majd egy földszinti lakásban pár hónapon belül 2x volt lakástűz-akkor derült ki hogy a födém ott meg volt repedve,vagy a tűztől vagy lehet hogy már ~40éve,mindenesetre meg kellett erősíteni azt a részt.
Ez villanyszerelő nem hallott még MM vezetékről? Panelba a sekély vésési lehetőség miatt olyat teszünk.
Sziasztok,
Melyik szabvány vonatkozik a falon kívűli villanyszerelésre?
Egészen pontosan a falon kívűli MÜII védőcsőbe milyen vezetéket szabad behúzni? MBCU, MKH, MCU? Most nem arra szeretnék választ kapni, hogy lesz-e belőle gond vagy sem ha ilyen vagy olyan kábelt használok.
MSZ HD 60364-5-52, benne van minden. Mkh, Mcu csak védőcsőbe, vagy kábelcsatornába. MBCu mehet közvetlen vakolatba, és falon kívül is védőcső nélkül.
@@martinb.7902köszönöm.
Ezt le is lehet valahol tölteni, vagy csak és kizárólag megvásárolható?
Kérdésként tenném fel hogy lámpákhoz nálam sima Mkh, Mcu vezetékkel van szerelve a panellakás. Csak a plafonon és a kapcsolok függöleges részén megy így a vezetékelés. Ez okozhat nagy problémát? Válaszát elörre is köszönöm.
@@kristofkarpati3068 Ha sikerült a vezetéket úgy betenni, hogy garantáltan nincs rajta egy picike sérülés se, akkor elvileg! nem igazán... (bár az ökölszabály az - ha jól tudom - hogy két réteg szigetelés legyen... mindegy, hogy egy a réz körül (MCu) és egy csatorna, vagy pl. kettő a vezetéknél (MMFal)). Ha van a vezetéken repedés/sérülés, és pl. kicsit eláztatnak, akkor könnyen összejöhet olyan szivárgási áram, ami lenyomja az ÉV relét.
Nincs ám a szabványokban rögzítve minden egyes részlet. Nagy vonalakban felvázolják, hogy mely kábelek mehetnek védőcsőben, tálcában stb. Néhány mórickarajz oszt annyi. Ezzel akkor szembesültem, mikor a kollégáim gányolásai után az orruk elé akartam tolni az erre vonatkozó részeket. Nagy csalódás volt nekem ez anno.
Köszönjük Kálmán a videót és a feltöltést! Egy nem teljesen ide kapcsolódó kérdés: ha szolgáltatói kismegszakítók 6 kA-esek, a lakáselosztóba nem érdemes ugyanilyen paraméterű MCB-ket tenni, hanem oda elég a 4,5 kA is? Köszi!
Köszi a videót. Remélem a sok munka miatt vártunk😊
Igen, nyakig vagyunk munkával így kevés időm marad a videó készítésre. :(
Mikor egy beton tartópillért is szétfúrunk dugaljakkal, akkor is megyengülhet a beton szerkezet. Így akármennyi dugaj nemhejezhető el mindenhól?
Panelt venni eleve ráfizetés, aki ilyet vesz, vagy alkudjon jó sokat, vagy számoljon vele, a felújítás kompromisszumos.
Kitartást!
Respect!
Baszki elsőnek a második részt dobta be nekem, már majdnem elkezdtem ott okoskodni a marásról 😂
Azt nem értem, hogy az előző csapat mit gondolt, hol mennek a vezetékek?
Egyébként jó kis koncert élmény lehetett a többi lakónak ez a sok betonvágás.
elképesztő, hogy minimális statikai ismeret nélkül bárki dolgozhat építőiparban.
Amikor én csináltam a panel lakásunkban a villanyszerelést, akkor azokra a falakra 3cm-es Styrodur lábazati szigetelőanyagot ragasztottam ahol vezetékezés történt. Így a csöveknek nem kellett vésni, csak a dobozoknál kellett kicsit mélyíteni a furatot. Ha valaki ódzkodik a szigetéstől, akkor ragasszon két réteg gipszkartont.
Ha külső falat belülről szigetelsz, behozod a harmatpontot. Ott biza lessz penész.
Épületgépész vagyok, valamit azért konyítok a témához. Penész akkor van, ha nem jó a szigetelés és hőhíd van, valamint nincs szellőztetve. A panel egyébként nem csak beton, van benne köztes szigetelő réteg.
Hajrá ókájé tanfolyam.
lehet hogy hülyeséget kérdezek de nem lehet ezeket , legalább részben előtét fallal megoldani ? Én egy -igaz ipari - bonyolult elektromos hálózatot tartalmazó 5 méteres falból inkább vesztettem 8 cm-t minthogy rommá furjam és véssem. Ha később módosítani kell akkor bármikor bontás nélkül megtehetem.
Hát ez a lakás szépen le lett gyalázva finoman szólva :)
A padlón futó gégecsövekkel mi lesz? Kábelcsatorna? Vagy megy még rá beton? (nem vagyok villanyszerelő csak kívánciságból kérdezem)
megy rá beton, látszik is a szintkülönbség a bejáratnál :)
5:40 Talán😂😂😂😂
Úgy tűnik a "Flex Paganini-je adott a lakásban koncertet"🤣🤣🤣🤣
6:07 heiség😂
Juj azok a moslék sárga szerelvénydobozok :D Legalábbis most amivel mi találkoztunk ugyan ilyen sárga, olcsó gagyi kemény műanyag, csak törik , vágni alig lehet ....
Kálmán meg jó kis Milwaukee fan :D
Ha valóban statikailag meggyengítették a házat akkor azt nem lehet kis gipszelgetéssel megoldani. Mit fognak csinálni vele?
Gondolom gerendázzák. "Szép" lesz! :P
Álomszép.
En csak azt nem ertem, ilyen esetben miert nem fuggolegesen epititek be az ajzatokat?
(annyira eretnek dolog ?🙂)
Ha azt mondja a statikus hogy nem állékony, utána mi lesz a lakással?
Elbontják :D Az Internet népétől kell kérdezni, mindent megválaszol, azonnal :D.....Egyébként elmondja a videóban hogy megerősítés kell utólag.
Gyakorlatilag egy időzített bomba minden panelház.
Üdv!
Szeretném megérdeklődni, hogy a tapasztalati tudás és a bontáson kívül honnan lehet tudni, hogy milyen a csatornázása a paneleknek?
Van-e esetleg valami katalógus, hogy ilyen panelházak épültek és terv szerint így voltak kialakítva?
10 emeletes panel lakás, van nyitott fő folyosó és arra merőlegesen van vagy 10-12 lakás . Kettő lifttel és a szomszéd lakások "egymást tükrözik".
Igazából néhány szerelvény leszerelésével, doboztetők levételével lehet látni, hogy védőcső van, vagy MMFAL.
Ha ez a barna gégecsőbe húzott vezeték érdemes megmozgatni, hogy mozog-e a csőben.
Nem létezik semmilyen katalógus vagy nyilvántartás...
Nándor jól írja, szerelvények mögé kötődobozokba vagy elosztóba kell belenézni.
Ha nem lett nyolcvanszor leglettelve és tapétázva a fal, akkor a falkábeles panelt onnan is megosmered, hogy az elosztó síkjában, általában 20-30 centire a mennyezettől vízszintesen van egy hupli, dudor a falban. Többnyire ott mennek a vízszintes gyári hornyok, és nem nagyon érdekelte őket a falsík megtartása, gipsz miatt kidudorodik. ez legtöbbször az előszoba. Szobában pedig, ha padlókonnektor van ami a szegélytől megy felfelé, akkor ott a padló síkban mennek a dugaljakhoz az MMfal vezetékek, természetesen egymás után felfűzve.
Tudnék mesélni… gyakorlatilag a vastag falak felső 10 centijében van házgyári kihagyott rész. Dobozok is vannak rendre. Viszont a panelek jellemzően nem oda kerültek 70 es évek után ahova tervezték. Viszont a magyarkodás ment pl ha ket oldal t ugy van meg tervezve hogy kozos konnektor lesz. Akkor tuti 45 fokban vala merre elvitték körbe. Statikusoknak annyit hogy 10 centis fal nem tart semmit. Vas azért van falban hogy be emelhető legyen. Persze lokalis dolgok ettől eltérhetnek. Szerencsés volna egy rendes vakolat réteget felvinni betonra kb 2-3 cm és utana kialakitani dobozokat s vályatokat, na mondjuk ezt felét nem vágom de gondolom ez inkább pénz kérdés.
@@nimcsek bocs de a statikus szerintem jobban tudja a szakmáját mint te az övét, A paneloknál két falvastagság van, az egyik a főfal (10-15 centi) a másik a válaszfal (5-7 centi), a fő falat nem illik megvésni. A külső főfalak annyiban különböznek a belsőktől hogy a falon kívülről van 5 cm szigetelés és 5 cm díszítő beton burkolat de ezeknek nincs tartó szerepe.
Egy ilyen statikusi vizsgálatnak milyen költsége van?
Általában 30-130 ezer között valahol
Köszönöm szépen, mivel ingatlan vásárlásban vagyunk, szeretnék majd egy statikus szakvéleményét is kikérni.
Az tény hogy sok mindent nem tanítanak egy ilyen képzésen. 😐
a tulajdonost es a kivitelezot is bortonbe csuknam. jo lenne ha leszokna a peasant class a panelek falanak kivagdosasarol. az is verlazito hogy nem indult meg a statikai kar azonnali kijavitasa. nagymamam panellakasat is anno egy ilyen pszichopata tette tonkre azzal, h 1 emelettel feljebb nyirbaltatta a falakat.
Köszi a videót!
Assszép.
Remélem, van annyi tartalék a házban, hogy az ilyesmit elviselje a kiváltásig. Mint volt panellakó kicsit elfogott az ideg, hogy jön egy Mekk Mester és rámomlik a ház
A padlón a gégében mik azok a T-idomok? Hajlítási sugár?
Panelfalban kábelcsatorna+gégecső :))) Jó sok korong elmehetett...
Legjobb az észre nem vett meglévő csövek, kötődobozok
Wifi6 és 6E korában felejtsük már el az UTP-t pláne szopatós panelben. Is :))
Nagyon tanulságos volt!!!
Statiusi szakvéleményben az szerepel, hogy merevítő szerepe van a falnak, mielöbbi alátámasztást igényel. Elvileg utánunk jöttek is megcsinálni a vasgerendás kiváltást.
Hogy miért rakott be T idomot az előző villanyszerelő azt 4:40 -nél mutatom meg.
Baromi sok Wifi van panellakásokban és igy a jel sem lesz tökéletes, ezért érdemes UTP-t csinálni.
Azért az UTP még mindig a leggyorsabb és legstabilabb hálózati megoldás. A WIFI mindig csak a B opció. :)
@ A wifi- nek egyetlen előnye van, hogy a villanyszerelő nem tudja úgy berángatni a csőbe, mint 1,5- 2,5 tömör rezet. Tisztelet a kivételnek. Rengeteget szívunk villanyszerelők után a kábelezéssel.
Jelenleg szinte mindenhol (ahol fontos a stabil net) vezetekes netet hasznalnak. Engedjuk mar el ezt a wifi temat. A komoly, draga routerek sem veszik fel a versenyt a vezetekes halozattal. Foleg nem vasbeton szerkezeteknel, ahol 30 meteres korben van meg masik 20 wifi, abbol 15 ugyan azon a frekin.😅😅
@@raccoonraccoon7474
Át kell állítani a channel-t arra, amit nem sokan használnak
Szia Kalman.
Mond kerlek, az a Metabo horongmaro meg eri a penzt?
Marja a beton lakast? El vagja a vasat is?
Kerlek valaszolj, mert meg kell rendeljem es eleg draga...
Koszi szepen!
Igen. Évek óta használom.
Vasat TILOS elvágni vasbeton szerkezetben!
@@Homeelectric Nagyon koszonom a valaszt.
Tudom, de tudjuk mind a ketten hogy meg bele talalsz neha... 🙂
Egy dolog hogy bele szalad a korong és a felületét megkapja a korong. De az nem egyenlő azzal hogy atvágod...
Szia Kalman.
A koronafurod mijen model es honnan vasarolod?
Meg a viznek az adaptort honnan vetted? Nallunk nem kapok sehol.
Koszonom!
Az a baj hogy sok esetben a tulaj kényszeríti bele a helyzetbe a villanyászt. Mondván ha nem úgy csinálja ahogy ő akarja nem fizeti ki. Ezek a tulajok általában az első lakáshoz jutó, hihetetlen egoval megáldott 20-30 év közötti nők. Igen, már statisztikám van róluk!! Sokat ott hagyok az agyament terveikkel. Illetve sokan azért nem kérik a munkámat, mert találnak egy ilyen olcsó mekkeleket, aki a videóban szereplő módon nagyflexxel és vésőgéppel felszeleteli a lakást. Hajrá kedves tulajdonosok, a szorgos és kitartó panelkoptatás miatt, egyszer csak összedől egy panel.
Szia!
Milyen kötés a legjobb mcu kábelek összekötéséhez, illetve mkh kábelekhez? A wagó az megfelelő hozzájuk, vagy van olyan ami jobb?
Előre is köszönöm a választ! 🙂
Szia!
Bármi olyan kötöelemet használhatsz aminek van EU megfelelő tanusítványa. Legyen az Wago, Tracon, XBS stb... Mi kizárólag csak a Wago Termékeit jasználjuk.
Ejjejj azok a fránya paneltermeszek! 🫵
Barátom is hasonló cipőben jár. XIII kerület, 5 cm-es válaszfal van, abban próbál vezetéket elvinni meg szerelvényezni.😀
Köszönjük a videót.
2 cm-es lécváz, gipszkarton, szevasz... Vésni sem kell.
érdekelne, hogy a fal hogyan lesz statikailag visszaerősítve.
Sehogy, lebontják a 10 emeletest, pár konténer megfog telni vele. 😊
e@@dongo489 kétlem,hogy ennyi ember lakhatása egy lakás miatt borulna. Említve van a videóban,hogy a statikus az említett falnál erősítést írt elő.
Lámpa "heiség" közepe 😂😂
Nekünk is tetszett! 😉😁
Lehet ott kellett volna hazaküldeni😅😀
Sok barom tulajdonos kivágat falakat, nyilásokat nyittatnak minden számítás és gondolkodás nélkül. Ami még rosszab, hogy még kivitelezőt is találnak rá. Szépen megcsinálható lenne padlószegő csatornával is.
Na akkor már egy másik szakembernél is ügyesebben sikerült megcsinálni otthon a villanyt :D
Na. Megjöttek a filippínó villanyszerelők is? 😢😢
Már kerek hatszáz éve. Indiából...
6:05 "HEISÉG KÖZEPE" jézus gyerele 😱🤣
Igy tudta fontossá tenni magát és jó sok pénzzel lenyúlni a megrendelőt. Amennyiben a meglévőt húzta volna át, nem lett volna ennyire látványos a munkája és nem tudott volna több százezret elkérni.
Hát persze, a vállalkozó próbálja magát védeni minden meglepetésre fel kell készülni. Sajnos ezeket a panellakások nem a mostani fogyasztásra lettek tervezve. A jelenlegi elvárások magasabbak, mint amit egy ilyen lakás alaphelyzetben ki tud szolgálni. Az áruk miatt viszont nagyon keresettek, így az áruk is felment.
Egyébként egy ilyen vékony fal nem igazán teherhordó, de azért tényleg oda lehet figyelni, hogy ne az összes védőcső ebbe a falba kerüljön. Azt sem értem, hogy ha már az aljzatban is futnak csövek, akkor miért nem onnan támadta meg az alsó szerelvényeket.
Panelben a vizesblokkon kívül minden fal részt vesz a statikai teherviselésben. Nem csoda, hogy nem érted miért úgy csinálta hiszen valami ritka primitív ürge lehetett (lásd. 6:10-nél helyesírás). Én a "T" toldóidomokat sem értem, meg a csatornában gégecsőt benne az MT kábelt.
Ilyenkor az épületben okozot statikai kárt jogilag/anyagilag elviszi a villanyszerelő, vagy mi lesz a story vége ?
Sajnos a tulajdonos állja az anyagi kárt. :(
Milyen villanyszerelő? Milyen felelősségvállalás? Eleve a jogrendszer alapjaiban szar. Az okozott kár pár százezer. Erre még ügyvédet sem találsz. Ha netán fanatizmusból végigvinnéd az ügyet kb. 5 év alatt és nyernél, még mindig ott van a behajthatatlanság.
Panelt nem vésünk... Ennyi
Atyaég! Ilyen durva dolgokat látva, nem győzök hálálkodni magamban, hogy hosszú panellét után már jó ideje nem panellakó vagyok :) Ez a panel még a viszonylag frissebbek közé valónak tűnik, de azért vminek tartani is kell, így össze-vissza kaszabolni korongokkal egy lakást, ahhoz művészet kell. Én pl. boltívesre csináltam egy hasonló konyhafal kivágást, és akkor az ív tehermentesít is valamit.
Vannak már Magyarországon 55-60 éves panelépületek is, melyeket eredetileg kb. 30 évre terveztek, a panelbomba itt ketyeg a fejünk felett... Én egészen biztosan nem vennék már semmilyen panelt. Ha elkezdenek összedőlni, ki fogja annak következményeit viselni? A panelosok tartják majd a markukat az államnak, hogy kártérítse őket?
Hogy lehet valaki ekkora szakbarbár, hogy még egy koronafúrót sem képes használni? 😱😬
Ilyenkor a tulaj hol volt?,meg azok a dugalj kapcsoló helyek,nem magától rakja oda senki! Tehát a tulaj kérésére szokott menni minden nem 😂?.. azt elhiszem, hogy kókány,de azert ebbe en ugy érzem a tulaj is benne volt !...
Iszonyú barbár, már-már elmebeteg munka, szó se róla. De azért ez a jajj, összerogyik a panel sem állja meg a helyét. Ezeknek az épületeknek iszonyúan túl sikerült a méretezésük az előregyártott jelleg, és az összeszerelés sajátosságai nyomán. Ezt most nem részletezem (aki ismeri, ismeri) de röviden a lényeg, hogy egy nagyon összetett AZONOS építőanyagú dobozszerkezetről van szó. Minden kapcsolódik midenhez. Békásmegyeren '93-ban egy Tnt erejű robbanás nyomán az egész 9. emelet utcafrontja kirepült, ennek ellenére, csak olyan elemek szakadtak le amelyek közvetlenül elvesztették az alátámasztásukat (födém)
Ja. Az ukrán banánköztársaságbeli háborúból jönnek tanulságos képek kilőtt panelházakról. Van amit már simán kijavítottak. Úgy néz ki mint előtte.
@@balazstotfalusi7845 Szerintem hazudsz, mert az nem létezik, hogy az általad ajnározott orosz hadsereg civil épületeket támadna. (Irónia) Te bohóc.
Elhangzik a videóban, hogy MBCu kábelt fogtok gipszelni. Szerintem az vakolatba nem szerelhető.
Ezektől a panelektől kiver a víz. Na most itt az ajtó mellett bele lett vágva a vasba és az baj, ahogy mondtad. Vagyis a statikus mondta. De volt, hogy te is vágtál el vasat ajtó mellett. Most azt honnan tudja a statikus, hogy melyik vasat lehet panelben elvágni? Nincs erről valami elérhető dokumentum? Villanyszerelő szakmai könyvben is csak annyit írtak/ tanultunk, hogy nem lehet csak úgy szerelgetni ott, de ennyi. Mert ha kimegyek felmérni, árajánlatot adni valakinek, azért nem viszek azonnal statikust, de ismeretek nélkül nem tudok semmit mondani, mert nem tudom mennyire lehet variálni. A régit athuzza az ember, az nem gond, de a bővítés az szívás így.
Alapvetően nem mindegy, hogy merre vágod el... függőlegesen nem para, pláne a közfalakban, de mikor vízszintesen körbevágja, akkor "nem sok minden" tartja vissza a falat attól, hogy összenyisson két szobát... Szerintem pont ezért viszik ők is csatornába a fenti koszorút, és falba a leszálló ágakat... (szerintem)
Panelben azt mondanám, hogy nem raknék fel falon belülre semmit, csak a gyári kábelcsatornába. A vágás során, amint eléri a vasat a gép és rezgés keletkezik, attól elválhat a vastól a beton. Ne gondoljunk arra, hogy mm-es nagyságokban odébb mozdul valami, elég ha a bordák között a kapcsolat megszűnik, és a rezgések miatt ez létrejöhet. Akkor úgy fog viselkedni a betonacél, mint a török földrengésnél, mikor látszódott, hogy törés nélkül egybe kicsúszott a vas a betonból, mert nem alkalmaztak bordázott betonacélt. Ki tudja megállapítani, hogy milyen minőségben történt a betonozás és a vibrálás, és hogy a vágással milyen távolságba jut el a mekkora rezgés (akár méterek is lehetnek), ami képes kárt okozni a szerkezetben? És persze ez a használt géptől is függ. Ezek a hibák csak utólag jönnek elő, de akkor már megtörténik a baj sajnos. A konyhai fal egy válaszfal szerintem, nem arra terhel a födém így akár azt ki is lehetett volna bontani, esetlegesen ha több emelet van rajta ezzel a megoldással a terheléseket sávosan el tudta volna vinni. Azt mondanám válaszfalban nem probléma a bevésés, de ott is oda kell figyelni. Azt mondjuk én nem fogom fel, hogy a mezőközépben elvágott vasak a födémnél, hogy felelhet meg, pont az viszi a terhelés nagy részét, ott elpattan a vas a felső szomszéd leköltözik egy emelettel lejjebb. Ezt már károkozásnak is lehetne minősíteni, lehetne ehhez akár egy szakértőt is kihívni.
Olcsóbb falon kívül szerelni, és feldobni fém vázra gipszkartont. Ha a festés és annak előkészületeinek a költségeit is figyelembe vesszük. A közös falaknál elég egy oldalt kartonozni, a másik oldalon a befúrt szerelvény doboz vezetékezését is át kell vinni a kartonos oldalra. Mi így csináljuk.
Nem kell hornyot vésni, halad a meló....
Ez is egy jó módszer!
De egybként szerintem nem feltlenül olcsóbb a kartonos megoldás.
Általában minden falra jut legalább 1-2 szerelvény így akkor az egész lakást körbe kell előtétfalazni.
És igy ezzel csökken sajnos a belső hasznos tér is.
Én úgy csináltam, már pár alkalommal, = tipikus panel estében) hogy a folyosó egyik fala, a konyhában egy vagy két fal, és a szoba vagy szobák egy közös falának egyik oldala van kartonozva. Sokat kell logisztikázni, de nekünk bevált. Felrajzoljuk a tervezett kábel nyomvonalakat, ez után fel dobáljuk a gipszkarton fémvázat, kihagyva a tervezett nyomvonalat, megy a műcső és a gége kombó, majd a karton. Ha ügyesen csináljuk, a szerelvény dobozokat nem kell besüllyeszteni a karton felől, csak a másik oldalon, és csak egy kábel megy át, kis furaton.
Szépen dolgoztok, gratulálok!
Sajnos sokszor ez a leg szarabb meló, amikor valami tudatlan barom után kell dolgozni.
Sajnos lehet a ,,szaki" is az OKJ szakkèpzès gyermeke
10 hónapos OKJ-s képzésen szereztem meg a szakmát. 😉
@@Homeelectric Akkor neked meg Respect😁
Bárki lehet szaki. Le fogsz döbbenni, de Hollandiában sem kérnek semmilyen papírt. Kegyetlen hülyék vannak többségben még a legnagyobb nevű, magas színvonalú helyeken is. Értem ez alatt azokat a helyeket ahol van dupla, tripla szakmai kontroll: olajfinomítók, erőművek, vegyiművek, stb. Tudnék mit mesélni. Csak egy példa:
Tavaly hiány volt dízelből a kutakon mert akkor épp a schwechati OMV-nél alkottak nagyokat a valószínűleg román zsenik.
Lakásokban semmiféle kontroll sincs. Bárki azt tesz amit akar.
Nem volt már ez?
Short illetve TikTok videóban van már egy két videó róla.
Pont ilyen elrendezésű panelban éltem a kisgyerek koromban, a nyolcvanas években csak Zuglóban.
Én is éltem 1evet ilyet panelben. Szeretem ezeket a lakásokat. De. 46os a szívem csücske. ;) Zuglóban nagyon sok van belőle. De angyalföldön is akad néhány.
Azért ehhez nagyon hülyének kell lenni.