Dziękuję za ciekawy i pouczający materiał. Chapeau bas za cytowanie przepisów i objaśnianie sensu różnych metod i praktyk, bo kiedy wiadomo *dlaczego* należy coś robić w dany sposób, taka wiedza jest kompletna i trwała. Do rozważenia (moje osobiste zdanie): walor edukacyjny bardzo by wzrósł, gdyby na początku lub - końcu swoich wykładów umieszczał Pan podsumowanie - usystematyzowanie wszystkich zasad dotyczących danego zagadnienia, wynikających z przepisów, norm oraz dobrych praktyk wykonawczych, bo kiedy są one wplecione w cały film, to odbiorca ma ogólne wrażenie, że coś już wie, ale wiedza ta może mieć luki wynikające z przegapienia lub zapomnienia jakiegoś fragmentu. Proponuję jakieś plansze dla wzrokowców (jak niżej podpisany) i nie musi to być komputerowa prezentacja, wystarczy kartka i flamaster lub marker. Niestety muszę poprzeć głosy krytyki na temat jakości dźwięku. Nie wiem, czym Pan montuje, ale większość programów do edycji video posiada wtyczki do normalizacji dźwięku, które znakomicie wyrównują jego poziom bez większego nakładu pracy montażysty. Pozdrawiam i życzę sukcesów oraz wszelkiej pomyślności.
13:35 Ja w miejscu gdzie bednarka opuszcza beton i przechodzi do ziemi (punkt potrójny) zagrzewam na bednarce ocynkowanej z dużymi zakładami w obie strony rurę termokurczliwą z klejem. 0,5 m rury - połowa w ławę, druga połowa w ziemię. Polecam rury termokurczliwe pogrubione z mastikiem uszczelniającym - typu RPM lub rury termokurczliwe grubościenne z klejem, - typu RBG. Zapewniają całkowitą ochronę przed wpływami środowiska. Zalecam jeszcze przy spawaniu bednarek ułożonych prostopadle dospawać kawałek bednarki do obu pasów po skosie w odległości 10-15 cm od łączenia krzyżowego. Wzmocni to zdecydowanie połączenie.
Merytorycznie bardzo fajnie przedstawione. Bardzo potrzebna wiedza. Nie jestem z branży, ale dzięki Twoim filmom mam jaśniejszy obraz jak co ma wyglądać. Tak na marginesie staraj się mniej czytać z kartki. Masz wiedzę a z gadką wyrobisz się z czasem. :) Dzięki film.
Pojawia się pytanie, czy te wsporniki metalowe też nie powinny być na stałe połączone z bednarką? W momencie uderzenia pioruna jak sam powiedziałeś wytworzy się na takim połączeniu gaz, który rozsadzi wszystko.
Czy uziom fundamentowy wykonany w ten sposób będzie wykonany prawidłowo: Bednarka ocynkowana łączona do zbrojenia (strzemion) za pomocą uchwytów ocynkowanych. "Wąsy" wypuszczone na zewnątrz betonu z bednarki pomiedziowanej, łączone do zbrojenia oraz do bednarki ocynkowanej za pomocą uchwytów ocynkowanych. Głównie chodzi czy na styku miedź/ocynk nie powstanie korozja która zniszczy łączenie i tym samym osłabi uziom?
Witam.Jacku,a gdybym pospawał wąsy bednarki do prętów głównych dolnych zbrojenia,to te pręty dolne oczywiście spawam ze sobą.A czy nie powstanie jakiś łuk elektryczny przy prądzie piorunowym na połączeniu głównego pręta z dozbrojeniem,np.naroży "L" które są w bliskiej(kilka mm)odległości i skręcone tylko drutem wiązałkowym? Lub np.strzemion?
Sprawdz rezystancje uziemienia w piasku,a rezystancje w mokrej ziemi. To Co widziałem na Filme to jakiś parodia,piorun rozsadzi Beton kpina,bednarki sie nie sprawa tylko sie skreca złaczkami. Mam pytanie a jak łaczysz bednarke w puszce na połaczeniu instalacja odgromowa i bednarka na elewacji.???
Witam. Mam pytanie odnośnie kabla ziemnego. Muszę zaopatrzyć budynek gospodarczy w zasilanie, generalnie światło i może jakieś gniazdko do kosiarki. Kabel który chce poprowadzić najlepiej żeby był w ziemi, ale leżał by w miejscu gdzie jest bujaczka i taki teren do zabawy dla dzieci. Coś mnie powstrzymuje z uwagi na jego lokalizację, czy to bezpieczne ? Co gdyby jakoś się uszkodził, deszcz by padał i co wtedy? Czy odpowiednia głębokość posadowienia takiego kabla daje gwarancję, że nic się nie stanie nawet podczas jakiejś awarii kabla? Bardzo proszę fachowca o odpowiedź. Z góry dziękuję.
witam, kable w ziemi należy układać na odpowiedniej głębokości a jak jest to niemożliwe układać w osłonach celem zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. W przypadku uszkodzenia kabla może wystąpić zagrożenie porażeniowe jak w każdym innym przypadku
Witam, wykonałem uziom fundamentowy wg Pana zaleceń, wykorzystując do wyprowadzeń stal nierdzewną. Wszystko zostało ze sobą pospawane. Wykonane zostały trzy oka o łącznej długości bednarki 90m (najdłuższe 12m). Po wykonaniu pomiarów rezystancja wyszła na poziomie 18.1Ω. Można to tak zostawić, czy należy wykonać dodatkowy uziom szpilkowy, bądź otokowy? Szerokość ławy 60cm, głębokość 50cm, nie była w żadnej sposób izolowana od gruntu.
Widziałem gdzieś na youtube jak na wyprowadzenia uziomu zamiast nierdzewki stosowali zwykły ocynk ale dawali na to termokurczkę. Jednak w większości się spotykam, że wyprowadzona jest po prostu bednarka ocynkowana i w miejscu wyjścia z betonu po czasie koroduje
Witam, uziom w betonie z bednarki czarnej, wypusty ze stali nierdzewnej, czy po elewacji mogę puścić drut fi8mm ze stali ocynkowanej czy musi być też nierdzewna? (Chodzi mi o korozję ja styku dwóch metali). Czy przy zastosowaniu stali ocynkowanej korozja będzie znaczaca, czy można się przed tym jakoś zabezpieczyć?
Kiedy będzie można zobaczyć Wykonanie instalacji elektrycznej w budynku przez Pana? Tylko takiej skończonej na "tip top"? Bo jeśli widzę Pana filmy to zawsze w komentarzach usprawiedliwienia się Pan że: " bo to jest jeszcze nie dokończone "
Czy do instalacji odgromowej tez wąsy ze stali nierdzewnej? I jeszcze jedno pytanie, czy jak jest wylany tzw chudziak ok 10 cm, na to zbrojenie i zalewanie fundamentu, w takiej sytuacji uziom fundamentowy będzie "działał " ???
czyli uziom w ławie fundamentowej może być ze stali ocynkowanej, a wyprowadzenie na zewnątrz ze stali nierdzewnej? ława będzie z betonu W8 czyli wodoszczelnego jaki to problem?
Panie Jacku! Jak Pan ocenia stosowanie wyprowadzenia do GSW z stali nierdzewnej ? chodzi mi o wyższy opór elektryczny/mniejszą przewodność elektryczną w porównaniu z np. stalą miedziowaną
@@JacekH07elektryk jaki "bezpieczny" przekrój bednarki z nierdzewki zaleca Pan pod wyjście do GSW ? a jaki pod instalację odgromową ? uziom fundamentowy sztuczny wykonuję bednarką ze stali czarnej 30x3 + 1m szpilki z nierdzewki tam gdzie będą wyjścia pod odgromówkę - z budową domu startuje za tydzień
Ogólnie uziom naturalny jest lepszy niż sztuczny, ale wymaga użycia nisko rezystancyjnych połączeń zbrojeń, co w praktyce jest dość rzadkie, ale jak zbrojenie jest spawane to nie na żadnego problemu.
Ja sie uczylem ze dla instalacji elektrycznych uziemienie fundamentowe ze stali ocynkowanej dla odgromowej otokowy polaczony ze soba zeby wyrownac potencjaly i wszystko ladnie funkcjonuje zawsze tak robie
Czy nie uwaza Pan ze wystarczy zabezpieczyc bednarke (fezn) np masa bitumiczna przy przejsciach z jednego srodowiska w drugie, aby zapobiec korozji? ps przeszkadza rozna glosnosc w filmie
@@JacekH07elektryk a czy bednarka w chudziaku, ma takie same właściwości jak w stopie fundamentowej połączona ze zbrojeniem? Bo niektórzy twierdzą, że to błąd.
Też mi sie tak wydaje i tak bede robił na swojej budowie. Uziom do instalacji elektryczne budynku zrobie w fundamentach a odgromowa poprowadze w wykopie pod wąż ze studni żeby nie ryć dodatkowo. Dla mnie łączenie instalacji odgromowej i elektrycznej budynku z jednym uziomem fundamentowym wydaje sie niebezpieczne. Dlaczego? Bo po uderzeniu pioruna w odgromowa prąd idzie po instalacjach na obudowy odbiorników w domu. Ale jeśli błędnie rozumuje temat może autor filmu nas wyjaśni ; )
@@TonyMontana-mf4nh I tak i nie. Jeśli połączenie uziemienia instalacji elektrycznej jest na poziomie gruntu, gdzie wykonany jest uziom otokowy i fundamentowy, to nic się stać nie powinno. Ale jak podłączyłbyś uziemienie instalacji np. do zwodu pionowego instalacji odgromowej, to już mogłyby powstać kłopociki, bo wtedy część energii wyładowania poleciałaby na instalację, a część do ziemi. Gdy owe połączenie jest już w gruncie, to jest to mało prawdopodobne. Ale profilaktycznie pewnie lepiej by było, gdyby oba te obwody były od siebie odseparowane. Ale wtedy będą powstawać szkodliwe różnice potencjałów elektrycznych, a one są pożywką dla korozji elektrochemicznej. Zresztą, masz na to "normy". Tam wszystko jest szczegółowo określone.
Ku przestrodze. Uziom ma być jeden wspólny. Można połączyć uziom fundamentowy z uziomem zewnętrznym także. Jak będą osobne uziomy będzie w razie uderzenia pioruna ogromną różnica potencjałów a nie o to chodzi
@@JacekH07elektrykTom powinny byc elektrody do spawania stali roznoimiennych. spawanie nierdzewki z stala czarna elektrodami do nierdzewki nie przeznaczonymi do polaczen roznoimiennych moze spowodowac powstanie struktury martenzytycznej spawu. Po spoinie tego nie widac, ale taka spoina bedzie krucha jak szklo. W necie mozna znalezc informacje o problemach metalurgicznych laczenia nierdzewki z stala czarna. W wiekszosci przypadkow sa to elektrody z stopow zawierajacyc znaczne ilosci niklu. Stale nierdzewne zawieraja znacznie mniejsze ilosci wegla od stali czarnych, aby nie bylo struktury martentytycznej. Szczegoly w artykule: blog.melontools.com/obrobka_cieplna/spawanie_inox_black/
@@tcpipdotcom Dlatego tylko otokowe wg mnie ma sens jako instalacja odgromowa. Nie chciałbym aby cement obecny w ławie fundamentowej był rezystorem dla pioruna.
2:20 jakie konkretnie normy powinien spełniać beton wodoszczelny? Dlaczego żadna z wiodących betoniarni nie ma pojęcia o takim zagadnieniu? Wszyscy są zdziwieni moim pytaniem i nikt nie wie co odpowiedzieć...
Panie Jacku, być może mówił Pan o tym, ale nie mogę odszukać: Jak zrobić uziom w budynku, który został bez niego postawiony, a instalację elektryczną wykonuje się całkiem nową. (Stara willa). Jak wykonać uziemienie remontowanego mieszkania w bloku z lat 60ych? Serdecznie pozdrawiam. Proszę również o wyrównanie poziomu głośności w pana audycjach, bo trudno to słuchać.
@@JacekH07elektryk Dziękuję za odpowiedź. Ale co zrobić, gdy przewód WLZ doprowadzony do mieszkania w danym bloku ( powiedzmy 3 zylowy ) ma podłączony tylko niebieski chyba jako PEN natomiast żółto zielony jest niepodłączony? Czy niebieski należy wtedy potraktować jako PEN? A jeżeli kiedyś ktoś rozdzieli przed mieszkaniem PEN i podłączy Pe pod uziom to N w mieszkaniu nadal będzie u znany za PEN? Pozdrawiam Adam
Dlaczego Paine Jacku, w starym budynku Bez instalacje odgromowej podłaczamy sie do bednarki w Wzl.a koszt wykonania uziemienia w okół budynku to wielki koszt . Pomijam Fakt Ze i Tak niema pewnośći ze to zadziała .
JacekH07 ku przestrodze kup sobie proszę mikrofon nawet przewodowy i przypnij go do kołnierzyka bo nie idzie ciebie słuchać. Mądrze prawisz ale co z tego jak jakość dźwięku jest strasznie kiepska, a to naprawdę zniechęca.
Panie Jacku, Czy ma Pan jakieś konto na FB ? Chciałbym zainicjować zrzutkę na mikrofon dla Pana. Materiały niezmiernie wartościowe merytorycznie choć czasami trzeba się czegoś domyślać. Tak czy siak, praca którą Pan wykonuje dla innych jest wprost nieoceniona. Wyrazy szacunku. :)
Stal niegalwanizowana powinna być jak najszybciej zalana betonem, bo toto rdzewieje dosłownie w oczach, zwłaszcza jak jest mokro. Na przykład niedopuszczalne jest stosowanie stali zbrojeniowej, która ma ślady korozji do wylewek stropów, itd.. Gdy stal taka jest skorodowana, beton nie czepia się jej, a rdzy, którą jest pokryta i taka konstrukcja potem nie będzie miała założonych parametrów i nośności, a nawet może dochodzić po jakimś czasie do pękania konstrukcji. Jak ktoś widział kiedyś stare estakady Trasy Toruńskiej, np w okolicach FSO, to zna to zjawisko dobrze, kawałki betonu spadały ludziom na łby, strach było stać np. na stacji PKP Warszawa-Toruńska, bo zalewano podrdzewiałe pręty, potem toto puchło, wibracje od samochodów degradowały konstrukcję i po prostu się toto sypało. Oczywiście tu też znaczenie miało też powszechne złodziejstwo deficytowego wtedy cementu, który kradziono na tej budowie na potęgę, a jego brak uzupełniano piachem i niejeden domek badylarza czy innego cinkciarza z użyciem tego cementu postawiono w całym kraju a niejeden kierownik i brygadzista nie tylko kupił malucha, czy fiata, ale nawet i zachodni samochodzik, jak umiał dobrze kombinować i był w zgranej sitwie.
Nic bardziej mylnego, odrobina rdzy na zbrojeniu jest nawet wskazana. Oczywiście nie mówimy tu o przerdzewieniu zmniejszającym pole przekroju poprzecznego.
Bardzo dobrze się ogląda pańskie filmy, bez lania wody, ze wskazaniem różnych potencjalnych niespodzianek i głupich błędów. TAK TRZYMAĆ !!!
rewelacyjny film , sporo ważnych informacji dla solidnego wykonania uziomu . Brawo.
Dziękuję za ciekawy i pouczający materiał. Chapeau bas za cytowanie przepisów i objaśnianie sensu różnych metod i praktyk, bo kiedy wiadomo *dlaczego* należy coś robić w dany sposób, taka wiedza jest kompletna i trwała.
Do rozważenia (moje osobiste zdanie): walor edukacyjny bardzo by wzrósł, gdyby na początku lub - końcu swoich wykładów umieszczał Pan podsumowanie - usystematyzowanie wszystkich zasad dotyczących danego zagadnienia, wynikających z przepisów, norm oraz dobrych praktyk wykonawczych, bo kiedy są one wplecione w cały film, to odbiorca ma ogólne wrażenie, że coś już wie, ale wiedza ta może mieć luki wynikające z przegapienia lub zapomnienia jakiegoś fragmentu.
Proponuję jakieś plansze dla wzrokowców (jak niżej podpisany) i nie musi to być komputerowa prezentacja, wystarczy kartka i flamaster lub marker.
Niestety muszę poprzeć głosy krytyki na temat jakości dźwięku. Nie wiem, czym Pan montuje, ale większość programów do edycji video posiada wtyczki do normalizacji dźwięku, które znakomicie wyrównują jego poziom bez większego nakładu pracy montażysty. Pozdrawiam i życzę sukcesów oraz wszelkiej pomyślności.
13:35 Ja w miejscu gdzie bednarka opuszcza beton i przechodzi do ziemi (punkt potrójny) zagrzewam na bednarce ocynkowanej z dużymi zakładami w obie strony rurę termokurczliwą z klejem. 0,5 m rury - połowa w ławę, druga połowa w ziemię. Polecam rury termokurczliwe pogrubione z mastikiem uszczelniającym - typu RPM lub rury termokurczliwe grubościenne z klejem, - typu RBG. Zapewniają całkowitą ochronę przed wpływami środowiska. Zalecam jeszcze przy spawaniu bednarek ułożonych prostopadle dospawać kawałek bednarki do obu pasów po skosie w odległości 10-15 cm od łączenia krzyżowego. Wzmocni to zdecydowanie połączenie.
Хороший мастер и учитель, все понятно и доступно для всех, спасибо.
Merytorycznie bardzo fajnie przedstawione. Bardzo potrzebna wiedza. Nie jestem z branży, ale dzięki Twoim filmom mam jaśniejszy obraz jak co ma wyglądać.
Tak na marginesie staraj się mniej czytać z kartki. Masz wiedzę a z gadką wyrobisz się z czasem. :)
Dzięki film.
Akurat nie czytam tu z kartki. Chyba że normy mam to wyedy
Też jestem Elektrykiem hobbystą bez papierów ale co tam kilka garaży zrobiłem i ludzie żyją 😄⚡ i są zadowoleni.
Dopóki nic się nie stanie.
@@JacekH07elektryk staram się nie popaść w rutynę mój brat elektryk z papierami czasem nadzoruje moje instalacje
👍 Dobra robota 👌
Bardzo fajny model fundamentów.
Trzeba było zrobić.
Pojawia się pytanie, czy te wsporniki metalowe też nie powinny być na stałe połączone z bednarką? W momencie uderzenia pioruna jak sam powiedziałeś wytworzy się na takim połączeniu gaz, który rozsadzi wszystko.
Popracuj nad poziomem głośności.
Czy uziom fundamentowy wykonany w ten sposób będzie wykonany prawidłowo:
Bednarka ocynkowana łączona do zbrojenia (strzemion) za pomocą uchwytów ocynkowanych. "Wąsy" wypuszczone na zewnątrz betonu z bednarki pomiedziowanej, łączone do zbrojenia oraz do bednarki ocynkowanej za pomocą uchwytów ocynkowanych.
Głównie chodzi czy na styku miedź/ocynk nie powstanie korozja która zniszczy łączenie i tym samym osłabi uziom?
Witam.Jacku,a gdybym pospawał wąsy bednarki do prętów głównych dolnych zbrojenia,to te pręty dolne oczywiście spawam ze sobą.A czy nie powstanie jakiś łuk elektryczny przy prądzie piorunowym na połączeniu głównego pręta z dozbrojeniem,np.naroży "L" które są w bliskiej(kilka mm)odległości i skręcone tylko drutem wiązałkowym? Lub np.strzemion?
Sprawdz rezystancje uziemienia w piasku,a rezystancje w mokrej ziemi. To Co widziałem na Filme to jakiś parodia,piorun rozsadzi Beton kpina,bednarki sie nie sprawa tylko sie skreca złaczkami. Mam pytanie a jak łaczysz bednarke w puszce na połaczeniu instalacja odgromowa i bednarka na elewacji.???
Przy użyciu specjalnego zacisku
Witam. Mam pytanie odnośnie kabla ziemnego. Muszę zaopatrzyć budynek gospodarczy w zasilanie, generalnie światło i może jakieś gniazdko do kosiarki. Kabel który chce poprowadzić najlepiej żeby był w ziemi, ale leżał by w miejscu gdzie jest bujaczka i taki teren do zabawy dla dzieci. Coś mnie powstrzymuje z uwagi na jego lokalizację, czy to bezpieczne ? Co gdyby jakoś się uszkodził, deszcz by padał i co wtedy? Czy odpowiednia głębokość posadowienia takiego kabla daje gwarancję, że nic się nie stanie nawet podczas jakiejś awarii kabla? Bardzo proszę fachowca o odpowiedź. Z góry dziękuję.
witam, kable w ziemi należy układać na odpowiedniej głębokości a jak jest to niemożliwe układać w osłonach celem zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. W przypadku uszkodzenia kabla może wystąpić zagrożenie porażeniowe jak w każdym innym przypadku
A jeśli na etapie budowy nie mam bednarki w zbrojeniu to czy mogę ją po prostu zakopać koło domu? Jaka bednarka jest najlepsza?
Panie Jacku, jaki najlepiej materiał wąsa zastosować do skrzynki rozdzielczej?
Zależy od sytuacji
Czy mogę spawać bednarke do zbrojenia ławy?? Bo różne są opinie na ten temat.
Witam, wykonałem uziom fundamentowy wg Pana zaleceń, wykorzystując do wyprowadzeń stal nierdzewną. Wszystko zostało ze sobą pospawane. Wykonane zostały trzy oka o łącznej długości bednarki 90m (najdłuższe 12m). Po wykonaniu pomiarów rezystancja wyszła na poziomie 18.1Ω. Można to tak zostawić, czy należy wykonać dodatkowy uziom szpilkowy, bądź otokowy? Szerokość ławy 60cm, głębokość 50cm, nie była w żadnej sposób izolowana od gruntu.
Powyżej 10Ω uznaje się chyba, że uziom jest wadliwy. Z tego co kojarzę elektryk sugerował, że powinno być poniżej 2Ω.
Część .aterialu za cicho, część za głośno. PozTym super
Widziałem gdzieś na youtube jak na wyprowadzenia uziomu zamiast nierdzewki stosowali zwykły ocynk ale dawali na to termokurczkę. Jednak w większości się spotykam, że wyprowadzona jest po prostu bednarka ocynkowana i w miejscu wyjścia z betonu po czasie koroduje
Rozmawiałem z praktykiem i mówił że ta termokurczka działa słabo a nawet przyspiesza korozję bo trzyma wilgoć, sporo naprawiali takich rozwiązań.
Czy do takiego uziomu podłączane są później przewody ochronne instalacji elektrycznej budynku ?
Tak jest
Witam, uziom w betonie z bednarki czarnej, wypusty ze stali nierdzewnej, czy po elewacji mogę puścić drut fi8mm ze stali ocynkowanej czy musi być też nierdzewna? (Chodzi mi o korozję ja styku dwóch metali). Czy przy zastosowaniu stali ocynkowanej korozja będzie znaczaca, czy można się przed tym jakoś zabezpieczyć?
Przy stali nierdzewnej i ocynku nie ma problemu korozji.
@@JacekH07elektryktylko jak sa te materialy w betonie.
Cześć wsyzstkim! Czy jest możliwość aby przy wylewaniu ław fundamentowych wyprowadzić bednarkę przez dolną część szalunku?
Kiedy będzie można zobaczyć Wykonanie instalacji elektrycznej w budynku przez Pana? Tylko takiej skończonej na "tip top"? Bo jeśli widzę Pana filmy to zawsze w komentarzach usprawiedliwienia się Pan że: " bo to jest jeszcze nie dokończone "
Zależy to tylko od klienta czy zgodę wyrazi.
Zatem zastosowanie betonu wodoszczelnego B25W8 do zalania ławy w której znajduje się bednarka nie pogorszy parametrów uziomu fundamentowego ??
Czy do instalacji odgromowej tez wąsy ze stali nierdzewnej? I jeszcze jedno pytanie, czy jak jest wylany tzw chudziak ok 10 cm, na to zbrojenie i zalewanie fundamentu, w takiej sytuacji uziom fundamentowy będzie "działał " ???
Może być miedziowana lub miedziowana pokryta cyna takze. We wspomnianej sytuacji uziom też powinien działać i
@@JacekH07elektryk dziękuję za odpowiedź.
@@JacekH07elektryk Jacku jeszcze jedno pytanie jeśli mogę, to w tej sytuacji lepiej bednarkę zamontować w dolnej części zbrojenia?
@@JacekH07elektryk Jeszcze jedno, jeśli mi wolno. Jak w projekcie domu jest uziom otokowy, to można zastąpic go fundamentowym?
czasem pod ławy jeszcze daje się folie (z tego co widziałem) chyba jak grunt jest niepewny - czy ta folia psuje właściwości uziomu?
Zależy jaka folia. Cienka folia ponoć przejściowo pogarsza tylko rezystancję uziemienia.
@@JacekH07elektryk dzięki
Na jaką głębokość wkopane są w ziemie wyprowadzenia do instalacji odgromowej/GSU?
Na odpowiednią.
👍👍👍
a czy beton wodoszczelny jest przeciwwskazaniem dla uziomu fundamentowego? mój wykonawca twierdzi, że nie
czyli uziom w ławie fundamentowej może być ze stali ocynkowanej, a wyprowadzenie na zewnątrz ze stali nierdzewnej? ława będzie z betonu W8 czyli wodoszczelnego jaki to problem?
tak jest
@@JacekH07elektryk a czy jest jakiś problem gdy połączy się bednarkę ocynkowaną z bednarką ze stali nierdzewnej?
@@JacekH07elektryk Czy lepiej spawać bednarkę do zbrojenia ławy, czy przykręcić na zaciski?
czy mozna wykozystac zbrojenie lawy fundamentowej jako uziom. Oczywiscie spawajac polaczenia
Jak konstruktor się zgodzi to tak.
To jak Pan łączy stal w ocynku z kwasowką. Co to za elektrody ?
309lsi
jaka tak naprawdę jest różnica pomiędzy uziomem fundamentowym a szpilkowym ?
Panie Jacku!
Jak Pan ocenia stosowanie wyprowadzenia do GSW z stali nierdzewnej ? chodzi mi o wyższy opór elektryczny/mniejszą przewodność elektryczną w porównaniu z np. stalą miedziowaną
Dlatego stał nierdzewna ma wymagany większy minimalny przekrój. Jak oceniam? Pozytywnie tylko trzeba o przekroju pamiętać
@@JacekH07elektryk jaki "bezpieczny" przekrój bednarki z nierdzewki zaleca Pan pod wyjście do GSW ? a jaki pod instalację odgromową ? uziom fundamentowy sztuczny wykonuję bednarką ze stali czarnej 30x3 + 1m szpilki z nierdzewki tam gdzie będą wyjścia pod odgromówkę - z budową domu startuje za tydzień
Ciekawi mnie Pana opinia na temat uziomu fundamentowego naturalnego tzn. przyspawanie bednarki do prętów i wyprowadzenie do szyny PE.
Ogólnie uziom naturalny jest lepszy niż sztuczny, ale wymaga użycia nisko rezystancyjnych połączeń zbrojeń, co w praktyce jest dość rzadkie, ale jak zbrojenie jest spawane to nie na żadnego problemu.
Mam pytanie ,czy bednarka stalowa pęknie podczas zginania w imadle na kąt prosty ?
Nie
@@JacekH07elektryk Dzięki
Ja sie uczylem ze dla instalacji elektrycznych uziemienie fundamentowe ze stali ocynkowanej dla odgromowej otokowy polaczony ze soba zeby wyrownac potencjaly i wszystko ladnie funkcjonuje zawsze tak robie
Witam, czy bednarka 25x4 wystarczy na wykonanie uziomu oto owego?
Tak, normą jest przekrój 90mm2 o grubości minimum 3mm a 25x4=100mm2.
Po co łączyć instalacje odgromowe z zerowaniem fundamentu , to są przeciw stawne instalacje
Jakiej długości zrobić wyprowadzenia?
Takiej by dosieglo do puszki rewizyjnej na elewacji czy też na powierzchni gruntu
Czy nie uwaza Pan ze wystarczy zabezpieczyc bednarke (fezn) np masa bitumiczna przy przejsciach z jednego srodowiska w drugie, aby zapobiec korozji? ps przeszkadza rozna glosnosc w filmie
W tych miejscach użył stali nierdzewnej mówił o tym
Głośność poprawiania jest od niedawna bo jest mikrofon w koncu
Jacek a nie ma problemu ze spawaniem nierdzewki z czarną stalą ?
Też się zastanawiam co to za elektrody
Jak położę folię na grunt, później bednarka i chudy beton, to będzie błąd?
Uziom kładziemy na gruncie.
@@JacekH07elektryk a czy bednarka w chudziaku, ma takie same właściwości jak w stopie fundamentowej połączona ze zbrojeniem? Bo niektórzy twierdzą, że to błąd.
Czy nie powinno być tak, że uziom fundamentowy dedykowany jest do instalacji elektrycznej budynku, natomiast do instalacji odgromowej uziom otokowy?
Też mi sie tak wydaje i tak bede robił na swojej budowie. Uziom do instalacji elektryczne budynku zrobie w fundamentach a odgromowa poprowadze w wykopie pod wąż ze studni żeby nie ryć dodatkowo. Dla mnie łączenie instalacji odgromowej i elektrycznej budynku z jednym uziomem fundamentowym wydaje sie niebezpieczne. Dlaczego? Bo po uderzeniu pioruna w odgromowa prąd idzie po instalacjach na obudowy odbiorników w domu. Ale jeśli błędnie rozumuje temat może autor filmu nas wyjaśni ; )
@@TonyMontana-mf4nh I tak i nie. Jeśli połączenie uziemienia instalacji elektrycznej jest na poziomie gruntu, gdzie wykonany jest uziom otokowy i fundamentowy, to nic się stać nie powinno. Ale jak podłączyłbyś uziemienie instalacji np. do zwodu pionowego instalacji odgromowej, to już mogłyby powstać kłopociki, bo wtedy część energii wyładowania poleciałaby na instalację, a część do ziemi. Gdy owe połączenie jest już w gruncie, to jest to mało prawdopodobne. Ale profilaktycznie pewnie lepiej by było, gdyby oba te obwody były od siebie odseparowane. Ale wtedy będą powstawać szkodliwe różnice potencjałów elektrycznych, a one są pożywką dla korozji elektrochemicznej. Zresztą, masz na to "normy". Tam wszystko jest szczegółowo określone.
Ku przestrodze. Uziom ma być jeden wspólny. Można połączyć uziom fundamentowy z uziomem zewnętrznym także. Jak będą osobne uziomy będzie w razie uderzenia pioruna ogromną różnica potencjałów a nie o to chodzi
czeka mnie uziom fundamentowy czy te informację pomogą mi wykonać go poprawnie?, może jakieś rysunki
pomogą na pewno. Jak potrzeba więcej informacji proszę o kontakt mailowy
Cześć cały czas jest mówione o klasycznych fundamentach, a jak to będzie działać dla płyty, które jest ocieplona?
Wtedy jest uziom parafundamentowy
Czym spawał Pan stal nierdzewną z czarną?
Elektrody do nierdzewki
@@JacekH07elektrykTom powinny byc elektrody do spawania stali roznoimiennych. spawanie nierdzewki z stala czarna elektrodami do nierdzewki nie przeznaczonymi do polaczen roznoimiennych moze spowodowac powstanie struktury martenzytycznej spawu. Po spoinie tego nie widac, ale taka spoina bedzie krucha jak szklo. W necie mozna znalezc informacje o problemach metalurgicznych laczenia nierdzewki z stala czarna. W wiekszosci przypadkow sa to elektrody z stopow zawierajacyc znaczne ilosci niklu. Stale nierdzewne zawieraja znacznie mniejsze ilosci wegla od stali czarnych, aby nie bylo struktury martentytycznej. Szczegoly w artykule: blog.melontools.com/obrobka_cieplna/spawanie_inox_black/
Witam mam pytanie jak to będzie wyglądało jak ława przyjmie uderzenie pioruna sprawdził to ktoś jak to sie zachowa
Jak jest poprawnie wykonane nic się nie stanie
@@iterpretator Elektrotechnika alternatywna widze się odzywa. Co zatem proponujesz? Pewnie osobne uziomy? Ehh...
@@tcpipdotcom Dlatego tylko otokowe wg mnie ma sens jako instalacja odgromowa. Nie chciałbym aby cement obecny w ławie fundamentowej był rezystorem dla pioruna.
Jacek proszę nie mów jak robot 😁 Bardziej na luzie i mikrofon zmień bo echo wkurza😊
2:20 jakie konkretnie normy powinien spełniać beton wodoszczelny? Dlaczego żadna z wiodących betoniarni nie ma pojęcia o takim zagadnieniu? Wszyscy są zdziwieni moim pytaniem i nikt nie wie co odpowiedzieć...
Uziom budynku warto dać do fundamentu?
Nawet trzeba
Panie Jacku, być może mówił Pan o tym, ale nie mogę odszukać:
Jak zrobić uziom w budynku, który został bez niego postawiony, a instalację elektryczną wykonuje się całkiem nową. (Stara willa).
Jak wykonać uziemienie remontowanego mieszkania w bloku z lat 60ych?
Serdecznie pozdrawiam. Proszę również o wyrównanie poziomu głośności w pana audycjach, bo trudno to słuchać.
W tym wypadku uziom otokowy albo szpilkowy.
W pierwszym przypadku otok. Dla bloku jest jeden uziom i trzeba PE podłączyć do przewodu PE w WLZ
@@JacekH07elektryk
Dziękuję za odpowiedź. Ale co zrobić, gdy przewód WLZ doprowadzony do mieszkania w danym bloku ( powiedzmy 3 zylowy ) ma podłączony tylko niebieski chyba jako PEN natomiast żółto zielony jest niepodłączony? Czy niebieski należy wtedy potraktować jako PEN? A jeżeli kiedyś ktoś rozdzieli przed mieszkaniem PEN i podłączy Pe pod uziom to N w mieszkaniu nadal będzie u znany za PEN? Pozdrawiam Adam
@@adamukasiewicz5784 Są filmy Pana Jacka - proszę szukać "podział PEN" :)
Dlaczego Paine Jacku, w starym budynku Bez instalacje odgromowej podłaczamy sie do bednarki w Wzl.a koszt wykonania uziemienia w okół budynku to wielki koszt . Pomijam Fakt Ze i Tak niema pewnośći ze to zadziała .
JacekH07 ku przestrodze kup sobie proszę mikrofon nawet przewodowy i przypnij go do kołnierzyka bo nie idzie ciebie słuchać. Mądrze prawisz ale co z tego jak jakość dźwięku jest strasznie kiepska, a to naprawdę zniechęca.
mam przewodowy i chyba wypróbuję choć dziwnie będzie wyglądało
Fundamet ma swoje przeznaczenie a nie uziemienia.
Panie Jacku, Czy ma Pan jakieś konto na FB ? Chciałbym zainicjować zrzutkę na mikrofon dla Pana. Materiały niezmiernie wartościowe merytorycznie choć czasami trzeba się czegoś domyślać. Tak czy siak, praca którą Pan wykonuje dla innych jest wprost nieoceniona. Wyrazy szacunku. :)
Mikrofon mam tylko problemy z przejściówka mam. Jest możliwość wspierania FB nie mam
zmien pan mikrofon to zasubskrybuje.
Bentonit!
Tak jest
👌 😀👌 😀👌 😀👌 😀👌 😀👌 😀👌 😀
te przeskoki głośności są koszmarne w trakcie oglądania- na etapie montażu proszę normalizować głośność.
Stal niegalwanizowana powinna być jak najszybciej zalana betonem, bo toto rdzewieje dosłownie w oczach, zwłaszcza jak jest mokro. Na przykład niedopuszczalne jest stosowanie stali zbrojeniowej, która ma ślady korozji do wylewek stropów, itd.. Gdy stal taka jest skorodowana, beton nie czepia się jej, a rdzy, którą jest pokryta i taka konstrukcja potem nie będzie miała założonych parametrów i nośności, a nawet może dochodzić po jakimś czasie do pękania konstrukcji. Jak ktoś widział kiedyś stare estakady Trasy Toruńskiej, np w okolicach FSO, to zna to zjawisko dobrze, kawałki betonu spadały ludziom na łby, strach było stać np. na stacji PKP Warszawa-Toruńska, bo zalewano podrdzewiałe pręty, potem toto puchło, wibracje od samochodów degradowały konstrukcję i po prostu się toto sypało. Oczywiście tu też znaczenie miało też powszechne złodziejstwo deficytowego wtedy cementu, który kradziono na tej budowie na potęgę, a jego brak uzupełniano piachem i niejeden domek badylarza czy innego cinkciarza z użyciem tego cementu postawiono w całym kraju a niejeden kierownik i brygadzista nie tylko kupił malucha, czy fiata, ale nawet i zachodni samochodzik, jak umiał dobrze kombinować i był w zgranej sitwie.
Oo to dobrze wiedzieć. Czyli najlepiej byłoby jak "najświeższą" stal z huty lub po prostu zabezpieczoną przed warunkami atmosferycznymi ?
Nic bardziej mylnego, odrobina rdzy na zbrojeniu jest nawet wskazana. Oczywiście nie mówimy tu o przerdzewieniu zmniejszającym pole przekroju poprzecznego.
@@dominikkasperowicz4605 Nie może leżeć pod chmurką zbyt długo. Najlepiej, jakby zalewana była czarna jeszcze.
@@michamurat4888 Oj! Ojoj!
Jednak do szorstkiej powierzchni beton lepiej się klei zauważ że po to jest żebrowanie
a nie beNtonit?
Faktycznie racja
BŁAGAM !!!!!! Jacku kup mikrofon !!!!!!!! Nawet najtańszy, bo zmiany głośności są bardzo duże i przeszkadzają w ogladaniu.
Mikrofon już jest używany tylko to jest złożone z kilku filmów i stąd ten efekt
Można wykonać korektę poziomów głośności w programie edycyjnym.
Generalnie fajne treściwe filmy.
@@JacekH07elektryk normalizacja dźwięku w programie do edycji video powinna w takim przypadku pomóc
2:41 raczej bentonit 😉
Baba na płask i deska na sztorc jest nie do zajebania
Uziom w fundamencie to chyba nie za dobra decyzja
Pismo święte za Tobą to główny poradnik techniczny? 😂😂😂
Jeśli ty na tym regale tylko jedną pozycję widzisz, to do okulisty się powinieneś udać 🤪
@@arturhomer2811 opętanego zabolał ten widok XD