Pogátsa: Közgazdasági iskolák válságelméletei

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 ต.ค. 2019
  • Pogátsa Zoltán előadása a Corvinus Egyetemen arról, hogy mit mondanak a különböző közgazdaságtudományi iskolák a válságok kialakulásának okairól, azok lefolyásáról, a lehetséges megoldásokrók.

ความคิดเห็น • 48

  • @RetelTulio
    @RetelTulio 4 ปีที่แล้ว +1

    Kiváló előadás! Várjuk a folytatást.

  • @zzimp1
    @zzimp1 4 ปีที่แล้ว +11

    19:56 "a természetes kamatráta, az kicsit olyan, mint a szerelem"

  • @azahaar_9244
    @azahaar_9244 4 ปีที่แล้ว +2

    Nagyon jó előadás volt. :)

  • @puding140
    @puding140 4 ปีที่แล้ว +1

    szép munka!

  • @somo97
    @somo97 4 ปีที่แล้ว

    41:52, egy bizonyos szint, hát ez nagyon jó, úgy érzem az MME Pogátsa Úr kedvence, a természetes kamatráta az nincs, de ez a bizonyos szint, ez van, hát ez jó. :)

  • @laszlomolnar7962
    @laszlomolnar7962 4 ปีที่แล้ว +1

    Tepertős Pogi! Mióta lettél PC ?

  • @ilustrator2005
    @ilustrator2005 4 ปีที่แล้ว +3

    szerintem a nagyanyam joban ertett a gazdaszghoz, vagyis. sporolj es ne vegyel kolcsont, ez persze a bankarnak nem tetszik mert ok az uzsorabol elnek

    • @tesz-vesz1985
      @tesz-vesz1985 3 ปีที่แล้ว

      nem mondott ilyet, hiányolom amúgy az érveket

  • @peterdollenstein7807
    @peterdollenstein7807 4 ปีที่แล้ว

    Hát ha jól értelmezem akkor úgy tud több ember dolgozni, ha nem leépít az állami apparátus hanem felvesz ! Bár az sem lenne rossz, ha a civil szférában a gépeket felügyelve történne a munkavégzés jó zsíros pénzért :).

  • @peterdollenstein7807
    @peterdollenstein7807 4 ปีที่แล้ว

    200.000 e. km egy autó élettartama !!!!!! A használt autó piacon visszatekert kilométer órával innentől lehet venni!!!!!! Ja aki újat vesz mindig, az más kategória .

  • @ki-van-ott3958
    @ki-van-ott3958 4 ปีที่แล้ว

    De remélem a kitalált, de sosem létező "önszabályozó piac" nem kerül sorra!??? Még egy (a dátumok valahogy túl koraiak!? a vidin)
    A válságok mindig KIVÁLÓ kiinduló pontjai a fejlesztésnek, terjeszkedésnek (már ami képes résztvenni benne), a kirobbantói általában pedig igencsak..... (gondolom azért is teszik!).

  • @somo97
    @somo97 4 ปีที่แล้ว

    Ha a bankrendszer prociklikus, akkor az államnak kellene anticiklikusnak lennie. Csak hát az államot irányító politikusok is hajlanak a prociklikus gazdaságpolitikára meg a választási gazdaságpolitikára. Ahelyett, hogy beérnék egy alacsonyabb, de hosszabban tartó növekedési pályával, ők is dobják a szenet a kazánba, pedig ellentétes gazdaságpolitikát kellene folytatniuk, és félretenni a szént, és csökkenteni a nyomást. Persze ebben a globalizált világban a komplex gazdasági folyamatok komoly, majdnem kezelhetetlen kihívást jelentenek minden épeszű közgazdász számára, kivételek talán az együgyűek, akik mindig nagyon tudják a tutit. Ugye Pogátsa Úr?

  • @bulcsuotthon
    @bulcsuotthon 4 ปีที่แล้ว +2

    Nem hiszem el.. pont tegnap írtam meg javaslatként, hogy a válság elméletekről előadást kellene csinálnotok... Micsoda egybeesés, és párhuzamos gondolkodás. :-)

    • @Tyler1Highlights
      @Tyler1Highlights 4 ปีที่แล้ว +2

      tavaszi az eloadas

    • @ncsafab-ia6176
      @ncsafab-ia6176 4 ปีที่แล้ว +1

      Már korábban írtam P.-nek hogy a közgazdaságtan csak így érthető meg, elmélettörténettel párhuzamosan (nem véletlen nem oktatják). A tankönyvek pedig egy iskola tézise alapján íródtak (neoklasszikus némi keyesiánus elemmel keverve). pénzelmélet eleve hiányos az oktatásban vagy nincs. Max a hitelezhető alapok elméletével operál (exogén a videóban). De ez nem véletlen hogy így van. Az elit tudja hogy mit csinál. Hiányolom Kaleczkit, mert igazán Ő mondta ki a rendszer lényegét (ipari kapitányok, munkások megfegyelmezése stb.).

    • @bulcsuotthon
      @bulcsuotthon 4 ปีที่แล้ว +2

      (ha esetleg érdekel egy posztmodern vélemény erről)
      A közgáz tudomány a tőke propagandája, és ez a főhatalom mozgatóereje. A liberalizmus politikai alanya valójában nem az ember, hanem a(z absztrakt) tőke. A liberalizmus egymás szabad kölcsönös kizsákmányolása, nemzetközi szintű szociáldarwinizmus, ami törekvéseiben anarchokapitalista, szociális rendszer ellenes (a globalizmusnak nincs szociális intézménye), és ezek révén civilizáció ellenes, mert tagadja a beleszólás demokratikus elvét az élet egyik meghatározó szegmensébe, a gazdaságba. (az ilyen szövegeimet általában őrületnek látják elsőre az olvasóim.) (pl. a liberális a migráció elvtelen támogatását a fajhígító törekvése adja, a liberális egyben náci is.)

    • @bulcsuotthon
      @bulcsuotthon 4 ปีที่แล้ว

      Ja, pontosítanék, AZ a közgáz tudomány nem a tőke propagandája, ami makroközgazdaságtan - de globális szemlélettel és humanista beállítottsággal, mert anélkül a közgazdász csak technokrata, olyan személy aki azzal a szöveggel nyomorít meg rétegeket, hogy: "nincs rá forrás".

    • @ncsafab-ia6176
      @ncsafab-ia6176 4 ปีที่แล้ว +1

      @@bulcsuotthon "A közgáz tudomány a tőke propagandája....." végül is a rendszer elnevezése is ez: "Capital".... szociáldarwinizmus: homo oeconomicus elméletéből ered. A legéletképesebb mard fent (azt már nem részletezi, hogy mi lesz a többivel). "Nincs rá forrás".... Igen ezt a dumát nyomják, de szerintem ez egy megtévesztő érvrendszer-, magyarázata a tőkének. De valójában mit is csinál a rendszer? (Szerintem) állandóan kereslethiányt gerjeszt a javak piacán (nem nehéz elérnie ha állandósul a technológiai munkanélküliség). Ezt pénzoldalról teszi meg (pl. 0-ás költségvetés). Ezáltal túlkínálatot termet, és ez áthat/kihat a munkaerő piacra. A munkaerő piacon is túlkínálat alakul ki (tartósan) s ezáltal stabilizálódnak az árak. Ez a tőkések érdeke! A pénztőke (felhalmozások, megtakarítások, járadékosok) értékállóságát csak is* így tudja biztosítani, a termelő tőke meg így jut megfegyelmezhető** munkaerőhöz, átlagos profitráta mellett (lemondva a maximális profitrátáról, amit az infláció*** váltana ki).
      * Erről még bőven cikkeztek a pénzügyi sajtóban a 60-as években. Az inflációt a magas munkanélküliséggel akarják kezelni (piacgazdaság hívei).
      ** A munkás rá van kényszerülve hogy olcsón adja el a munkaerejét.
      Lényeg: borzasztó embertelen rendszer ez és évezredes hagyományt követ: nagyon sokan, nagyon sokat dolgoznak kevesek jólétéért.
      *** Infláció téves értelmezése: A legtöbb áremelkedés költségoldalról jön. Ez általában bér és profitemelkedésből ered (de lehet adó is, ami szintén pénzbéreket takar), illetve exogén (külső) okok. Az eredeti phillips görbe még pénzbérek és a foglalkoztatási szintek kapcsolatát vizsgálta. Ezt változtatták meg úgy, hogy a pénzbéreket kicserélték inflációra. A legkisebb árváltozást valójában pénzkibocsátásból keletkezik.

  • @laszlokalmar1508
    @laszlokalmar1508 3 ปีที่แล้ว +2

    Ez a csavo zsenialis

  • @somo97
    @somo97 4 ปีที่แล้ว +3

    Piketty honnan veszi az adatokat? Az egész egy blöffhalomnak tűnik. Forrásmegjelölés hiányzik. 53:00

  • @ncsafab-ia6176
    @ncsafab-ia6176 4 ปีที่แล้ว

    Természetes kamatráta az a szint ahol a beruházások mértéke = a megtakarítások szintjével (S=I). Költségvetési többlet: ha a magánszektor egésze megtakarít, és az állam is, akkor a javak piacán állandósul a többlet. Ez pedig deflációhoz vezet. Ami a mikróban igaz, az a makróban nem. Infláció: ha állandósul a javak piacán a többlet, akkor a pénznyomtatás nem vezethet inflációhoz addig, amíg ez a többlet meg nem szűnik. Erre mondták anno, hogy akkor "hosszú távon" inflációhoz fog vezetni. Erre meg jött a híres kontra: "hosszabb távon mind halottak vagyunk". Infláció teljes foglalkoztatási szint környékén jelentkezik. Rendszerparadoxon: A modern termelés feleslegét improduktív módon kell elfogyasztani ahhoz, hogy a ciklus újra induljon. Az improduktív fogyasztás (pl. költségvetési kiadások) pedig úgy visz keresletet a piacra, hogy azt nem fedezi áruval. Ez a fogyasztás pedig inflációs hatású lehet.

  • @koldulobaratx9859
    @koldulobaratx9859 4 ปีที่แล้ว

    Pogi ez remek vót.!
    Ne pártoskodj és te va a brill.!

  • @blista2
    @blista2 4 ปีที่แล้ว +3

    A Pogátsának nem kéne ezt a "gyorsvasút" történetet erőltetni, mert még az alapszavakat sem használja jól és az összes adata téves.

    • @tesz-vesz1985
      @tesz-vesz1985 3 ปีที่แล้ว +1

      egyet mondj légyszi, ha lenne eszetek alapból mondanátok, de látszik mennyire igénytelen szellemek vagytok.

    • @blista2
      @blista2 3 ปีที่แล้ว

      @@tesz-vesz1985 mi van?? Ez a mondat magyarul van?

    • @tesz-vesz1985
      @tesz-vesz1985 3 ปีที่แล้ว

      @@blista2 igen. ha nem érted, nincs válaszadási kötelezettséged sem. alapszavakból példa? érv? konkrétum?
      aki csak véleményt ír, az egy véglény.

    • @tesz-vesz1985
      @tesz-vesz1985 3 ปีที่แล้ว

      és miért nem kéne erőltetni a KÍNAI gyorsvasút fejlődését? ezt is alapból írnod kellett volna, te nagy nyelvész

    • @blista2
      @blista2 3 ปีที่แล้ว

      @@tesz-vesz1985 alapszavakból példa: A gyorsvasút a nagyvárosi régiók metropolitan area) nem közúthoz kötött vasúti rendszere, ami a városi alközpontokat és csomópontokat köti össze. Amiről beszél, az nem gyorsvasút, hanem nagysebességű vasút. High Speed Rail. HSR. A kínai HSR-nek az a problémája, hogy folyamatosan a végsebességét növelik azért, illetve rekordhosszúságú betonhidakat építenek, hogy dicsekedjenek vele, de annyira szar az egésznek a kialakítása, hogy a konkrét utazások szempontjából valójában lassú. A kínai HSR egy teljes pénzkidobás. Az egészet vissza kellene bontani és elölről kezdeni. Kína, aki az egyik legnagyobb környezetszennyező a világban, olyan beruházások miatt pörgeti a környezetszennyezést, amik valójában szarok és nem hatékonyak. A kínai HSR kb olyan szinten van, mintha egy 6-éves gyerek Transport Tycoonban építette volna. Ha valaki nagysebességű vasúttal akar példálózni, akkor még mindig az 1964-ben, illetve 1972-ben átadott Tokaido-Sanyo Shinkansen a csúcs, és nagyon sokáig az is fog maradni annak ellenére, hogy bőven nem sebességrekorder, mert 285 km/h-ra van kalibrálva. Érdekes, hogy 60 év alatt még mindig nem sikerült felfogni, hogy hogy is kellene ezt csinálni. Én például sem magyar, sem angol nyelven nem olvastam erről soha semmilyen értelmes elemzést.

  • @Manetty6
    @Manetty6 4 ปีที่แล้ว +1

    22:59
    baszki!
    "magas értelmiségi ember", egyetemi előadás és fosul van használva a -val, -vel rag?
    schwartz-(!)CAL(!)
    nem úgy mondod, hogy svarcAL.

    • @tesz-vesz1985
      @tesz-vesz1985 3 ปีที่แล้ว

      nem nyelvész. amúgy mi volt a szó? k-ra nem hallom, pedig én majdnem az vagyok. te még sose hibáztál nyilvámn

    • @Manetty6
      @Manetty6 3 ปีที่แล้ว

      nem szoktam.

    • @tesz-vesz1985
      @tesz-vesz1985 3 ปีที่แล้ว

      @@Manetty6 nem persze, a nárcisztikus pszichopaták nem szoktak.

    • @Manetty6
      @Manetty6 3 ปีที่แล้ว

      @@tesz-vesz1985 Jaj...

    • @tesz-vesz1985
      @tesz-vesz1985 3 ปีที่แล้ว

      @@Manetty6 AZ VOLT A KÉRDÉS HOGY MI VOLT A SZÓ?! SZEDD MÁR ÖSSZE MAGAD!