Kolejna informacja, do teraz wszystko działa perfekt, ani mililitra oleju nie dolałem, auto w ciągłej eksploatacji, zero negatywnych objawów, wycieków itp. Jestem zadowolony :).
Bogdan,taka mała uwaga. Jeśli lejesz olej trzymaj bańkę przechyloną na płask . Nie robi wtedy plum plum plum :) olej szybciej i równiej leci. Pozdrawiam.
Przy 2-3 dB jest odczuwalna różnica. Wystarczy kupić opony o 3 dB głośniejsze i różnica jest znaczna. Podobnie jak przy wygłuszeniu np drzwi. 3 dB mniej i efekty słychać.
Ja się na oleju 5w30 się przejechałem. Wlałem 5w30 (dopuszczony do danego silnika jako olej lekkobieżny). Autostrada + bardzo gorący letni dzień i skończyło się przytarciem silnika. Tłok spuchł, pierścienie stanęły, kupa dymu bo kompresja spadła no to wtrysk walił jak głupi w cylinder paliwem. Dodam, że auto robiło wcześniej takie trasy na 5w40 i nic się nie działo a awarii silnik uległ świeżo po wymianie oleju, w pierwszej takiej trasie właśnie na 5w30. Olej po spuszczeniu niemiłosiernie śmierdział spalenizną i po kilkuset km zrobił się ciemniejszy od smoły. Wnioski wyciągnijcie sobie sami.
Większość olejów niezależnie od lepkości, to nadal oleje na bazie mineralnej z dodatkiem bazy syntetycznej. Niezależnie od tego czy to 10W czy 5W. Stworzenie olejów na bazie (tylko) syntetycznej jest na tyle zaawansowane i drogie w produkcji, że za takie oleje trzeba zapłacić znacznie więcej. Aczkolwiek faktycznie warto wdrożyć się w karty produktów, tam można wyczytać na ile dany produkt jest bogaty w różne dodatki itd. Mi się wydaje, że do przeciętnego auta niezależnie co wlejemy (jaki producent), ważne żeby zmieniać olej co 10 tys. GM nie jest złym olejem, np. ludzie doszukują się rzekomej 'złej jakości' po kolorze oleju, że szybciej robi się ciemny... Jest to totalną bzdurą i złym myśleniem, gdyż właśnie to że szybko robi się ciemny świadczy o nim dobrze (ma więcej dodatków czyszczących, szybciej neutralizuje zanieczyszczenia). Także jak płacimy za 4 Litry oleju 120 zł. i myślimy, że to 'full synthetic' - bo tak pisze na opakowaniu (Polskie prawo tego nie reguluje), to się srogo zdziwimy... Ten sam olej w Niemczech będzie sprzedawany jako mineralny z dodatkiem syntetyku, bo tam normy są bardziej wyśrubowane. Za olej w pełni syntetyczny trzeba zapłacić znacznie więcej, ale czy ma to sens w perspektywie 10-15 letnich aut i wymian co 10 tys?
Witam Panie Bogdanie też robiłem taki zabieg z oleju półsyntetycznego na syntetyczny.Pacjent Opel Meriwa 1,6.8V świeżo zakupiony.Olej czarny był jak w dieslu.Pierwsza wymiana na półsyntetyk nie za bardzo pomogła olej trochę czyściejszy ale nadal ciemny wręcz czarny.Nie wierzyłem w moc płukanki ale ja zastosowałem TEC 2000. Polecam taki zabieg.Silnik lepiej pracuje i olej czysty.Ale to co zleciało z środkiem czyszczącym przypominało smołę rozgrzaną.Teraz przy każdej wymianie będę stosował TEC2000.Polecam
Informacyjnie, jak narazie wszystko perfekt, czy to autostrada, czy miasto, wszystko pracuje jak trzeba, nie zauważyłem spalania oleju, ubytku, sucho jest, to tak dla zainteresowanych, zobaczymy za pół roku, czy nadal będzie wszystko ok, jak tylko coś będzie negatywnego, od razu Was poinformuję na kanale.
Chciałbym zapytać o stosowanie syntetycznego oleju silnikowego. Shell Helix Ultra Professional AF 5W-30 API SL, ACEA A5/B5 do starego samochodu, gdzie był zalecany 15W-40, 15W-50 (powyżej -15stC) lub 10W-40, 10W-50 (powyżej -25stC) albo 5W-30 (poniżej 10stC) dla API SG lub wyższa Samochód to Hyunday Lantra z 2000 roku, benzyna, 4 cyl. rzędowe, wolnossący, 12V zaworowy (hydrauliczna kasacja luzu zaworowego), SOHC, 1.5 MPI, wtrysk wielopunktowy pośredni z katalizatorem, poj. 1495ccm (75,5/83,5), 65kW/88,4KM (5.500obr/min), 128,5Nm (4.300obr/min), typ ALPHA I - symbol silnika G4EK, 10,0:1 stopień sprężania, produkowany silnik w latach 1993-1999 i montowany również w starym Hyundai Accent - praktycznie od nowości jeździ na LPG - przebieg 220.000km książkowo olej silnikowy wg instrukcji to API SG lub wyższej, klasyfikacja SAE 10W-40. olej mineralny stosowany w silniku od początku (jestem pierwszym właścicielem) w samochodzie to: Castrol GTX 15W-40 (High Mileage), ACEA: A3/B4 API: SL/CF, VW 501 01/505 00 - wymieniany co 15.000km Pytanie czy można wlać syntetyczny Shell Helix Ultra Professional AF 5W-30 API SL, ACEA A5/B5 do starego samochodu?
Witam astrę z silnikiem z16se/silnik 8zaw. 1.6 jak dotąd jeździłem na gm10w40 przebieg 220tys zapałem walwoline 10w40 zaraz po zalaniu rewelacja pygodniu jazdy około 300 km silnik pracował coraz głośniej po dwóch tygodniach wymieniłem spowrotem na gm 10 w 40 wszystko wróciło do normy i co ty na to,
Na opakowaniu widzę tylko normę jakościową C3 a z tego co wiem do tego silnika potrzeba norm A3/B3. Czy to dobry pomysł aby lać taki olej do tego silnika?
Tak jak mówisz przy wyborze oleju najważniejsze jest to co zaleca producent silnika czyli: klasa jakościowa, lepkościowa i aprobata. Ważna jest również marka producenta oleju co ma zagwarantować że to co obiecane na etykiecie jest w środku - powtarzalność jakości. Trzeba unikać garażowych firm. Polskie znane firmy również są OK a jednak trochę tańsze niż te zachodnie. Pozdrawiam
Kupiłem avensis t25 1.8vvti. nie było kartki jakim olejem była zalana to wlałem zalecany przez producenta 5w30. Pierwsze odpalenie i kopci na biało, czasem biało-niebiesko. Poprzedni właściciel powiedział po fakcie, że był lany 10w40. Teraz pytanie czy już po ptakach i silnik do remontu, czy mam przejść spowrotem na 10w40?
Pytanie: na tym Molly jest chyba napisane żeby z płukanka nie jeździć a Ty go zalales i dojechales do warsztatu. Chciałbym zrobić podobnie, nic się nie stanie?
"O ile to będzie? O 3 decybele??" "Dwa decybele ciszej - to jest niesłyszalne..." - *Tak więc pora na naukę: 3 decybele to dwa razy ciszej. Inaczej: +3 db, to dwa razy głośniej.*
Niby ta ale k... nie do końca, bo pomiędzy 20 a 23 db wyczuwasz progres a pomiędzy 60 a 63 db już stukasz decybelomierz i tradycyjnie mówisz ,,ostatni raz coś od ruskich kupiłem,,
No i w książce serwisowej jest zalecane 15w40. Czyli jak zalecane to myslisz ze wogole sie nie bawić to? Chcę jak najlepiej dla silnika I chce auto zastawić .na zawsze
Witam Panie Bogdanie, mam opla merive 1.4 z14xep z 4 letnia instalacja LPG, kupiłem go ponad rok temu. Na kartce na silniku jest info, że został zalany olej gm 10w40. Pytanie czy przy najbliższej wymianie trzymać się 10w40 czy iść raczej w kierunku 5w30?
Bogdan mam pytanie. Ja zmienilem olej z 0w40 na 5w30 w vectrze c. Silnik ciszej pracuje i bardzo aksamitnie.ok ale do sedna.wczesniej po nagrzaniu do ok 90 stopni obroty na luzie miałem w okolicy 720 750 rpm/min. Po zalaniu 5w30 mam 900 i nie chce zejść nawet o 20.stabilne jak cholera 900. Opory az tak zmalaly że przy dawce podobnej (dawkowaniu) obroty rosną?? Kurde nie czaję bo przeciez ecu mogłby zmienić dawkę na mniejsza tylko cxy wykrywa tak drobną różnicę. Z drugiej strony taka rożnica a zmienia aż tak obroty biegu jałowego?? Nie kumam... moze Ty coś zauwarzyłeś..
Cześć, też przeszedłem z 10W na 5W w moim 18 letnim wozie. Wszystko lux. Żeby dać do myślenia, najlepiej zademonstrować przy --20st. C jak przelewa się olej 15/10/5W.
nie szybciej wystartuje, tylko będzie lepiej chroniony!! co ma do tego odpalanie?:) Tak przy okazji u ciebie tez tak specyficznie śmierdziała ta płukanka podczas pracy silnika z zalaną płukanką?? A potem olej po zlaniu tez tak śmierdział???
@@egonn87 u mnie śmierdziało bo to nafta nafta się wypala i dlatego tak śmierdzi poza tym zauważyłem w czasie płukania bardziej dawało z odmy taką parą ale nafta wyparowuje po jakimś czasie ponieważ nie jest odporna na wysokie temperatury więc zniknie z oleju te resztki
Bogdan nagraj może filmik odnośnie twoich spostrzeżeń po dłuższym czasie eksploatacji na oleju GM 5W30. Jeżeli wymieniasz olej co roku to w tym roku zalałeś go pewnie 3 raz a może zmieniłeś na jakiś inny. Warto by było odświeżyć temat.
Stare ale odswiezam, pacjent a6 c5 1.8t quattro 2004 nie wiem na jakim oleju poprzednio jezdzila, swieza zmiana na 10w40 motul silnik klekocze metaliczny stuk podejrzewam popychacze tylko na zimnym, przed zmiana bylo wszystko ciche, zmiana na 5w40 bedzie dobrym pomyslem?
Nie ma czegoś takiego jak gęstość. Zwracać należy uwagę na lepkość, jakość/normy, zależnie od tego co zaleca producent samochodu w instrukcji. W instrukcji powinno być wyraźnie napisane, jakie cechy ma mieć olej do danego silnika.
Aczkolwiek po zmianie oleju z 10w40 na 5w30 przeplukalem silnik. Przed zakupem oleju sprawdziłem jakie normy do danego silnika i Jest dwa typy , jeden to ACEA C3 który można lać do diesli z dpf , egr i drugi ACEA A3/B4 który producent oleju zaleca lać do silników benzynowych, i taki właśnie kupiłem i włalem
@@ForumWiedzy A myślisz, że jak silnik benzynowy przyjmie olej 5w30 ? Może być jakiś problem po przejechaniu np 100k km ? Niedawno się spotkałem się z takim czymś, że nie powinno się lać 5w30 do czystej benzyny tylko 5w40.
Astra f 1.4 8v , 7 lat eksplatacji na oleju 10w40 lotos, rok temu przeszła na 5w40 lotos. Zrobiła 10kkm ,zmieniłem na mobila 5w40(taki był w sklepie) mam na mim zrobine 6kkm i zaczeła sie pocic miska spaliła już go okło 1L( mobil na 6kkm), Dojeżdże na tym mobilu do 10kk i zmieniam spowrotem na lotos 5w40 bo na nim było dobrze i paliła go tylko jakieś 0.5L na 10kkm
Dzięki za info, co samochód, inne perypetie z olejami, niby te same parametry, niby te same klasyfikacje zimowe/letnie lepkości oleju, a jednak, co olej, to inna praca/spalanie oleju/hałas. Pozdrawiam, daj potem znać, jak po zmianie na lotosa, czy ustąpiło.
Witam Pana Bogdana mam ten sam silnik ten sam rocznik Vectra b. Jak się o niego dba to nie ma z nim problemu. Mi ostatnio w filtrze filtrona po zdjęciu latała cześć wewnętrzna dość luźno w środku. Boję się że przepuszczał olej, jak możesz to sprawdź u siebie. Może mobil 2000 był podrobiony? Bo ja go używałem 4 lata i było ok.
Pitur nie mogą, tylko w instrukcji jest napisane, że mieści się to w normie, do 0.7L jak dobrze pamiętam, nie 0.4. Co jest oczywiście zabezpieczeniem producenta przed jeżdżeniem klientów na gwarancję non stop. Ja po wymianie uszczelniacze zaworowych i pierścieni na tłokach, w trakcie roku pomiędzy wymianami, przez ostatnie lata ani grama nie dolewałem na 10000km, a jak widzisz na kanale auto odwiedziło kilka krajów Europy południowej full załadowane i nie jechało 90km/h. Jeśli komuś bierze pół litra na 1000km, to polecam wrzucić samochód na warsztat, który zajmie się uszczelnieniem silnika. Pozdrawiam
A ja mam pytanie odnośnie forda escorta rocznik 2000. Miałem robiony remont silnika (272 tys.) i po remoncie został zalany 10W40. W książce serwisowej mam wpisane, że do 90 tys. był lany 5W30. Od remontu przejechałem 9tys. i nie zauważyłem żeby oleju ubywało. Teraz pytanie czy lepiej dalej wymieniać i jeździć na 10W40 czy zrobić płukankę i zalać 5W30?
Na początku kiedy po wymianie auto zostało odpalone silnik w pierwszym momęcie głośniej grzechotał co to może być bo u mnie jest to samo a niewiem co to ?
Kolego podpowiedz mi hyundai trajet 2003 rok 2.0 crdi 113 km (140 mapa) jezdzilem na 5 w 30 ale robioc okolo 4000 tys km zezarlo mi go nigdy nie bral oleju,potem dolalem mu lucasa i juz nie bral,teraz mam castrol ultraclean 10-40 ale zamierzam wrocic do 5-30 co bys polecil i czy moge to zrobic silnik suchy jak pieprz pozdrawiam.
Mi w ASO Opla wlali 5W50 Mobil, przy pierwszym przegladzie po 3 tys. km. Tego typu olej nie widnieje w zadnych instrukcjach od auta. Lepiej zostawic jak jest czy zmienic na dexos 5W30 ?
Nie mam doświadczenia z tym olejem. Jeśli taki wlali, to zapewne biorą za to odpowiedzialność i olej spełnia wszystkie wymagania, zatem jeśli jest ok, to pewnie będzie super.
Witaj. Mam pytanie, ostatnio zakupiłem samochód z 2004 nissan primera p12 silnik f9q 1.9 dci. (Przebieg 180 000) Olej wymieniłem, był bardzo czarny wręcz grafitowy. Zalałem lotos 10w40 by trochę oczyścić silnik (zrobiłem 2000km - 3 mce) planuje go zrzucić i zalać 5w40 (tak zaleca producent) mam pytanie, czy taka zmiana może wiązać się z przeciekami, jak to mówią mechanicy? Ile w tym prawdy ? Dodam iż na zimnym z tłumika nie leci biały dym (delikatnie leci przy 15-20tys obrotów) Z góry dziękuję za pomoc :-)
witam miałem wątpliwości odnośnie olejów GM napisałem to u Ciebie na komentarzach ..... ale zwracam honor bo na testach u piotra testera wypadły świetnie 5w 30 i 10w 40 także w połączeniu z Twoimi setkami zrobionych oplem kilometrów ..... coś w tym jest zwracam honor .... szukajcie olejów o dobrym stosunku ceny do jakości bo nie zawsze to idzie w parze
ostatnio wlałem 15W40 wcześniej był 10W40 czy teraz mogę zmienić znowu na 10W 40?? silnik trochę bierze olej. jaki polecasz do starszych silników??można próbować różne oleje o różnych wartościach??
Spalania nie zauważyłem, zobaczymy za kilka miesięcy, stan ten sam. Jazda bezproblemowa. Problemów z wyciekami brak. Żadne z objawów jakie były przekazywane przez komentujących się nie potwierdziły. Pojeżdżę jeszcze trochę i się zobaczy, ale jak narazie wszystko ok, sucho, silnik pracuje równo i bez żadnego problemu.
do tej pory byłem przekonany, że przejście z oleju 10w-40 czy też 5w-40 na olej 5w-30 skutkuje spalaniem oleju - wniosek musi chyba być taki że ten motor w tej Astrze jest w bdb kondycji
Te najazdy na Dymitrowie to pewnie już zezłomowali? Płukanka jest dobra jak silnik jest "czysty". Jak tam jest nagar to spłynie, ale jak zatka sitko to będzie lipa - niskie ciśnienie oleju i będziesz musiał odkręcić miskę.
Ciekaw jestem jak będzie się silnik sprawował w dłuższej perspektywie bo niestety ale ten olej nie jest przewidziany przez producenta do Twojego silnika. Swoją drogą uważam że oleje GM to dobre oleje (i tanie), stosowałam zarówno syntetyki jak i pół syntetyki. Bardzo serdecznie pozdrawiam.
@@marckerc3174 głupoty gadasz i powielasz mity... gm ll- a 025 i gm ll b 025 zawiera się w normie dexos2. Jak nie zalecane??? Bo co?? Bo mitomanie będziesz gadał że ileje c3 gorzej chronią niż acea a3b3 czy a3b4??? To spójrz sobie na chociażby hths gdzie i w c3 a a3b4 czy a3b3 5w30 wynosi 3.5.... tak panie kolego. 3.5!!! Oleje c3 silniki chronią może i lepiej jak fullsapsy lub podobnie bo mają inne pakiety dodatków które nie powodują tak popielenia przy spalaniu oleju. Te oleje są mega czyszczące nimo tbn mniejszego. Tbn może być mniejszy bo startowo oleje midsaps mają znikome zawartości siarki!! Mitoman jesteś. Ale takich jak Ty jest pełno w necie. Ty jeden wiesz lepiej jak inżynierowie gm..dwa na takim oleju kultura pracy silnika jest bardzo wysoka bo dba ten ilej także o ochronę egr dof itp.... wydechy są drożne dłużej a to wplywa także na sorawność silnika i jego nagarowanie np w odmach... dużo marek aut znienia zalecane oleje do już wyorodukowanych aut. Np Kia Hyundai, Vw, Fiat Ford... opel nie jest tu wyjątkiem
Jeżeli jest to w zaleceniach Twojego silnika - czyli instrukcji do samochodu, to tak, ale jeśli się poci, warto zlikwidować wyciek, wymienić uszczelkę itp.
No właśnie nie- olej syntetyczny jest zawsze lepszy, ale w cholerę droższy. Producent zaleca co najwyżej sae i klasę jakości api, ale nikt nie napisze 'wlej półsyntetyczny bo od syntetycznego silnikowi się w dupie poprzewraca'
Nieznam się więc wypowiem się... jezdrze od 30lat i nigdy ale to nigdy niepłukałem żadnego silnika w swoich autach 🤔 jedyne co warto robić i co tak naprawdę ma sens i wpływa na żywotność śilnika to wymiana oleju dwa razy w roku czyli przed zimą i na wiosnę 👌 👍 😉 😁 i coroczna wymiana filtra paliwa przed zimą 👌 👍 😉 😁 Bezsensu jest zalewanie super chiper👌drogim olejem i katowanie auta 30.000km od wymiany 😢 😢 😢 Pozdrawiam i zdrowia życzę 👍
Moja Fabia 1.4MPI z 2002 roku na gazie z przebiegiem 330.000km jeździ na 0W20 i ma się dobrze. Korka oleju nie trzeba odkręcać przy wymianie, można kupić pompę do odsysania oleju, w Lidlu za 69zł. Niektóre samochody mają osłonę pod silnikiem i trzeba to demontować i mieć kanał. Jak się ma pompę oleju to zrobimy to od góry. 😀
Omega 2,5v6 96rok z lpg 170km sedan silnik x25xe przed remontem był 10w40 w zimę był bardzo gęsty aż chyba pompa wyłącznie teraz zalalismy po 2 miesiącach stania 5w30 po odpaleniu silnik nie kopciuszek chodzi dobrZe ale głośniej, ciekawe czy przez olej czy musi się dogrzac
Olej GM w samochodach Opel sprawdza się rewelacyjnie sam używałem kiedyś Mobil 5 W 30 zmieniłem na GM 10 W 40 jest o połowę tańszy a auto sprawuję się bez zastrzeżeń przy każdej wymianie oleju stosuję płukankę od K 2 którą również polecam kosztuje ok 6 zł i spełnia swoje zadanie .
Mój tata stosuje dokładnie ten sam GM-owski olej w 1.6TDCi i ja stosuje taki sam w swojej astrze 1.6 16v. Czy ten olej jest dobrym wyborem w 1.6TDCi? Pozdrawiam Bogdan! ;)
Oleje Opla są z tego co pamiętam od niemal zawsze zbieżne dla benzyny i diesla, nie ma oleju do benzyny i osobnego do diesla, taka przypadłość opla :). Zatem jeśli masz opla z takim silnikiem i w wymaganiach jest ten olej lub jego parametry, to wg mnie jest wszystko w najlepszym porządku. Pozdrawiam ;)
Olej GM nie jest olejem wyłącznie do Opla. Można go zalać do wszystkiego. Ale do 1,6 tDci lałbym olej ni niższej klasie lepkości tak przed W jak i po. Wg mnie idealnym będzie 5w30/5w40. Jeśli nie ma FAP to można lać właściwie każdy olej FullSAPS
Nie ma takiej potrzeby;) Producent (Ford) zaleca 5w30. Peugeot w zależności od rocznika do 1,6 HDI zaleca oleje 0w30-10w40. Ja bym lał coś ACEA C2 jesli miałbym FAP i 5w40 jeśli bym go nie miał. 0w40 też bym nie wykluczał.
Producentem samochodu z silnikiem tdci jest Ford. Tak jak Suzuki jest producentem Grand Vitary z silnikiem 1,9 diesel z Renault. Renault zaleca do tego silnika 5w30 ACEA C3/C4 a Suzuki 5w40 lub 5w30 ACEA C3. Peugeot do silnika 1,6 z FAP zaleca oleje ACEA C2. Tak 0w30 jak i 5w30. 5w30 to gówno nie oleje? Że niby 0w30 muszą być na bazie PAO? A A5/B5 jest Full SAPS? Straszne bajki opowiadasz. Sa oleje ACEA C2 A5/B5 mid SAPS w klasie lepkości 5w30 np.: zmienolej.pl/pl/oleje-silnikowe/2887-olej-silnikowy-fuchs-titan-gt1-pro-c2-5w30-4l Zapewne procent PAO jest na poziomie ok. 20 a reszta to bazy mineralne. Są też A5/B5 w klasie 10w30 fullSAPP : zmienolej.pl/pl/oleje-silnikowe/2795-olej-silnikowy-amsoil-10w30-signature-series-100-synthetic-motor-oil-atm-3784l Sa tez typowe hydrocracki A5/B5 : zmienolej.pl/pl/oleje-silnikowe/3635-olej-silnikowy-elf-5w30-evolution-900-sxr-4l
Hey jutro zmienia i olej nie wiem jaki byl wczesnie teraz kupilam edge 5w-30 hc -synthese titanum FST jest to dobry olej bo nie wiem czy syntetyczny lub inne sa dobre kompletnie nie wiem ktore sa majlepsze
Witam serdecznie, kupiłem klasyka Mazda xsedos 6 z roku 1993 v6.2.0 benzyną,bez gazu w wrześniu 2019, w pierwszym momencie też chciałem zalać orginalny olej jaki przewidział producent,co w silniku bylo zalane,jaki dokładnie przebieg tego niestety nie wiedziałem,ani osobą sprzedająca nie miała pojęcia,silnik,suchy,nie dymi,rwie się do jazdy,zero rdzy,widać ktoś włożył sporo pracy, oczywiście wszystkie filtry do wymiany, stożek na orginaly z puszka powietrza. Też odradzali mi przejście na 5w30,więc przejeżdżałem kolejne prawie 10tyś km w nie całe pół roku,brak ubytku oleju, potwierdził tylko przekonanie, że nie ma się co zastanawiać,płukanka tec2000 olej Mazdy,filtry,przez trzy tygodnie zrobiłem ponad 800km,więcej dojazdy do pracy i krótkie trasy najczęściej w góry ok 120-170 w jedną stronę. Nie zauważyłem żadnych wycieków,na bagnecie poziom ten sam,zawsze zalewam maksymalną ilość oleju,tak najlepiej sprawdzić,czy są ubytki. Nie sądzę bym wrzucił na 10w40.
No wlasnie nie mam ksiazki serwisowej do tego auta..poprzedni wlasciciel jezdzil na gulfie 10w40 motul sie różni tylko ze ma a3/b4 sn/cf 229.3 a gulf a3/b3 sl/b3 229.1
Kupiłem Hyundai Matrix 224 tyś przebiegu Był zalany Shell Helix HX7 5W 40 i ja też taki wlałem robiąc na nim 4 tys W przeglądarce Shell nie był zalecany więc teraz jest wlany Valvoline Maxlife,5w 30 Shell to półsyntetyczny Valvoline systetyczny nie robiłem płukanki zobaczymy co będzie zamierzam wymienić po 5 tyś
Wszystko w najlepszym porządku, kilku widzów nawet spotkałem i mieli okazję sprawdzić zimówki, czy żyją i jak wyglądają, zaskoczeni byli stanem oraz tym (bo z kilkoma się nawet przejechałem (szybciej)) że nic nie piszczy, samochód trzyma się drogi super, kierownic nie drga, hamowanie bez problemu, to samo ruszanie. Te zdziwienie, ale jakim cudem ;). Piotrek, jest naprawdę, bardzo dobrze, nie ma się do czego przyczepić. Gdybym nieraz nie robił takich testów nagłego hamowania, by pokazać niejednej osobie, to pewnie jeszcze wolniej bieżnik by się zużywał :), warto na to też zwrócić uwagę.
No to spoko. Ja teraz też nie zdjąłem zimówek (bieżnik 4mm, więc już ich nie szczędzę) ale przy paru podstołecznych kałużach na łukach już mi wyparowało z głowy oszczędzanie w ten sposób - bieżnik nie odprowadza wody aż tak, bo nie został do tego stworzony. A że zimówka dobrze hamuje, to zasługa tego że się lepi bardziej; warunkiem tylko jest odpowiedni asfalt. Osobiście nie neguje w żaden sposób eksperymentu, ale zachowanie na wodzie mnie przeraża, a ESP, EBD i TCS głupieją, i jedyne co mogą, to zgasić mi pedał gazu. Aczkolwiek po błotku się fajnie jeździ na grubym mięsie, gdy inni już stoją zakopani. Pomijam temat komfortu akustycznego, który jest poniżej krytyki, ale nie ma nic bezpośrednio do bezpieczeństwa.
Z jaką prędkością na łuku jeździsz Piotrek? :), bo dopuszczalną na pewno nie ;). Ja jeżdżę wg znaków i ani jednej sytuacji nie miałem na pusto i na pełno w samochodzie, bym mógł słowo negatywne powiedzieć o jeździe na zimówkach, zapewniam. Pozdrawiam ;)
Jak najbardziej dopuszczalną :P Kilka razy była zaskoczka, bo bezpośrednim przejściu z letnich, i po prostu trzeba wolniej. Prędkości przy zjawisku aquaplaningu niestety nie przeskoczymy w żaden sposób. I to jest tak naprawdę jedyne ale z mojej strony, jak również ze strony moto doradcy na Twój eksperyment. W codziennej jeździe jest cacy, i nic się nie zużywa tak jak niektórzy panikują.
Mój eksperyment ma być tylko i wyłącznie moim testem, nie ma być w żadnym stopniu poleceniem komukolwiek jeżdżenia latem na zimówkach, to jest chyba jasne. Ale wnioski do jakich dochodzę podczas tego testu, są zaskakujące. Mnie dziwią non stop. Ja jeżdżę zgodnie ze znakami w 90% przypadków, 10% lekko zdarzy się rozwinąć wyższe prędkości - autostrada, jeżdżę bezpiecznie, spokojnie, aczkolwiek dynamicznie, nie leniwie, samochód standardowy, żaden sportowy, a jazda na zimówkach nie sprawiła mi najmniejszego problemu (lato/zima/lato), na zakrętach jeżdżę zgodnie z przepisami - stąd może nie zaobserwowałem różnic, ale wszelka jazda powyżej ustalonych prędkości na danych drogach jest niebezpieczna i może wywołać odpowiedni skutki. Jak narazie test trwa, jeżdżę non stop i słowa złego powiedzieć nie mogę o oponach, jeździe na nich i jestem odporny na każdego rodzaju HEJT/KRYTYKĘ. Ja uwielbiam sprawdzać różne rzeczy, gdybym nie weryfikował różnych spraw, to żyłbym z przekonaniem tego co pisze w Internecie, a tak przynajmniej zweryfikuję coś i jak widać, przedstawiam fakty, dla wielu kompletnie nielogiczne, ale zaskakujące. No bo znaczna większość takiego testu nie przeprowadzi. Kolejny rok postaram się na zimówkach pojeździć, pomiary bieżnika będę wykonywał i zobaczymy, co będzie dalej pod koniec lata i po zimie w 2019. Sam jestem mocno ciekaw. Ale przy normalnej jeździe, przepisowej, trzeba to podkreślić, zero różnic w jeździ, wewnątrz i tak nie słychać opon, gdy mamy klimę w samochodzie, czy to letnie, czy zimowe, bo jak nie każdy wie, pomiary hałasu opon wykonuje się poza pojazdem, a nie w pojeździe, stąd jeśli ktoś mówi, ze wymienił zimowe, na letnie i w samochodzie pojawiła się cisza, to jest to najprawdopodobniej kompletna bzdura. Usłyszeć różnice można jeżdżąc z otwartym oknem, bez klimatyzacji, bez nawiewu, bez radia, czy ktoś tak robi :) ? Może uda mi się kiedyś zorganizować 2 komplety opon letnie/zimowe, tego samego producenta i wykonać dokładne testy hamowania, bo co do zużycia to już wiem, że różnic po prostu nie ma, a wielu mi jako pewnik pisało, że będą szybko się zużywać, a gdy pokazałem pomiary w kolejnych częściach... to nagle przestali ten argument pisać, dlaczego... :). Test trwa, co będzie, to będzie, ale nie przewiduję żadnych problemów z oponami Dębica Frigo 2, które u mnie są zastosowane 195/60/r15. Jeszcze raz podkreślam, że to mój test i nikomu nie polecam naśladowania mnie. Wnioski prezentuję co jakiś konkretny czas. Gdyby cokolwiek było nie tak, od razu na kanale powiem. A jak ktoś jest z Bytomia, to opony może macać do woli :), auto w non stop użyciu. Pozdrawiam ;)
Z tego co kojarzę, to 5W-30 Castrol Edge syntetyk, albo zadzwoń do VW, bo chyba VW ma swój zalecany z logiem VW, idealny, może być droższy, ale nie musisz się zastanawiać, tylko po prostu masz olej perfekt dopasowany do swojego silnika.
Z jednym małym "ale" + 3dB to 100% głośniej ... - 3dB to o połowę ciszej jak kto woli (skala logarytmiczna), więc każdy zauważy że mu silnik ukradli albo dołożyli drugi :) . Co do ogółu to 100% racji.
Dokładnie o to mi chodziło że 72dB to jest ileś, a 75dB to jest o 3dB głośniej, a realnie o 100% głośniej. a 78dB to jest już 400% głośniej w stosunku do 72dB.
Rafał, zweryfikuj proszę to co piszesz. Ucho ludzkie nie słyszy dźwięku tylekrotnie co wartość natężenia w dB. Czyli jeśli wzrost jest o 3 dB (0.3 Bela), to nie znaczy, że dźwięk jest 3x głośniejszy dla człowieka. 3x większe natężenie odpowiada zwiększeniu głośności proporcjonalnie do logarytmu z 3, czyli ok. jak dobrze liczę na kalkulatorze logarytm z 3 = 0.3, zatem prawidłowe jest to dla mojego praktycznego odczucia słyszalności dźwięku, o którym mówię w filmie, czyli niemal niesłyszalna różnica. To nie jest tak jak piszesz, że jeśli jest 72 i 75 dB, to różnica będzie 100% głośniej, gdyby tak było, to pomyśl, różnica pomiędzy 1 i 10 dB byłaby 400% większa ? :), czyli przy dźwięku samolotu startującego ok 100 dB, ok. 3000%, to nie ma sensu :). Natężenie w dB może rosnąć i maleć, ale nasze ucho ludzkie logarytmuje te dźwięki, stąd słyszymy je znacznie bardziej spłaszczone i nie odpowiada dźwięk słyszany krotnością, krotności zmiany natężenia. Ja nie jestem muzykiem, akustykiem, ale skoro wywołałeś do tablicy błąd mój, który nie zgadza się z tym co słyszę, a słuch mam perfekt, ostatnio badania psychotechniczne robiłem, to musiałem to zweryfikować. Przypomnę, że 100 - 120 dB, to granica słuchu, gdzie nie słyszymy, tylko ucho boli od dźwięku. Samo to już mówi, że nie można proporcji ustawiać względem natężenia dźwięku i głośności dźwięku, jaką słyszy ucho ludzkie, to dwie różne sprawy. Stąd nie widzę żadnego błędu w filmie. Mowa o wartości wskazanej sonometrem w dB, czyli miernikiem poziomu natężenia dźwięku. Pozdrawiam
Mówisz że starego oleju zawsze zostaje trochę w silniku .w kanałach to chyba sporo zostaje a przy plukance silnika to samo ,płukanka silnika zostaje zostaje razem ze starym olejem i co wlewasz nowy olej ale on się miesza z tą płukanka potem i rozcieńcza olej .ciekawe jak to jest z tym..mm
Ale ta płukanka już jest bardzo mocno rozrzedzona i straciła swoje właściwości przy płukaniu. Mowa o niewielkiej ilości, ok. 0.2 litra, zależnie od silnika.
Miałem Tigre 1.6 z serii ecotec i ten silnik nie brał oleju wcale. Przelatane ponad 320 tys i to na gazie, oczywiscie na oleju syntetycznym motula. Na gazie ponad 9 lat jeżdżone. W tym czasie nie zawiodla mnie wcale. Kumpel w tym czasie miał tigre 1,4 z o wiele mniejszym przebiegiem, zalewal ja mineralnym olejem bo jego piła olej jak szalona. Zawsze zastanawiało mnie dlaczego.
Olej taki jaki producent zaleca nie oznacza, że jeśli jest koncern GM to olej musi być KONIECZNIE GM tylko w przypadku Opla musi być norma dexos 2 a producenta nawet lepiej wybrać innego jak np Liqui Moly bo różnica jest ogromna w pracy silnika. Tylko ważne z norma dexos 2.
Czesc Bogdan! Moja Astra która dostałem od taty 99 rok tez 1,6 16v ma najechane 290 tys i ostatnio miała duuuuzy serwis i znajomy mechanik zalal silnik 5w40 CASTROL MAGNATEC co o tym myślisz? Gosc jest obcykany i nie watpie w jego kompetencje ale chciałem zapytać Ciebie o opinie:) Pozdro!
Chryste panie. Ktos kto zna sie na olejach powie Ci "zakoncz jak najszybciej te znajomosc i zmien mechanika!!!" dokladnie tak samo ja Ci powiem. Dobrze, ze 5w40 ale producent do dramat w czystej postaci.
BlackDragon kto to jest ten "ktoś"? Każdy kto się będzie wypowiadał i jest bezstronny, dojdzie do wniosku, że najlepiej stosować olej producenta, zalecany, by wybrać najlepiej dla danej jednostki i najbezpieczniej, bo producent zaleca i tak też wyjeżdżają samochody z fabryki i problemu żadnego nie ma i jest sprawdzane. Następna półka znawców, to pracownicy danych firm, którzy mają wiedzę na temat składu oleju, właściwości oleju, lepkości, norm, ale stwierdzą, że najlepsze są te oleje, których sprzedaż nabija im kieszenie pośrednio lub bezpośrednio. No i są też tacy, którzy zaleją oleje polecane na forach, choćby nawet był to olej rzepakowy do frytek i stwierdzą, że super silnik pracuje i są bardzo zadowoleni, ale np. Castroll jest kiepski, co jest oczywistą bzdurą, bo nie ma podstaw i nie może ich mieć, by tak twierdzić, bo chyba, że w przekonaniu do jakiegoś incydentu pojedynczego, gdzie w jakimś zakresie stwierdzono problem oleju, który był w opakowaniu Castroll, ale nikt nie zbadał, czy był to olej oryginalny, a może podróbka. Potem tworzą się teorie na cały świat. Oczywiście znaczną większość istnieje w Internecie anonimowo, mogą to być fake konta i twierdzącym tak w Internecie jest Pan Zenek, który prowadzi sklep, gdzie na castroll nic nie zarabia, ale na innym oleju, zarabia x razy więcej. Zauważ, że w Internecie 80% opinii na temat oleju GM 10W40, który kosztuje ok. 50-70 zł za 5 litrów, to opinię kompletnie negatywne, że ten olej to pomyje, woda, kiepski olej i milion innych opinii negatywnych, w większości z kont, profili anonimowych, bez praktycznych i logicznych argumentacji. Aż tu pojawia się żywy człek, z krwi i kości, Bogdan Ligęza, który nie jest chemikiem, jest bezstronny, mówi jak jest, zgodnie z praktycznym doświadczeniem na swoim samochodzie, a nie oszczędzam samochodu, wyniki kompresji cylindrów prezentuje na kanale i wszystko inne co się dzieje z samochodem i wspiera olej GM 10W40, bo jest rewelacyjny i nigdy nie spowodował żadnego problemu z silnikiem, a przecież to "pomyje" w opinii Internetu... no i gdzie jest prawda? Ja ufam temu, co zaleca producent, bo sprawdziłem, jest ok i żaden "ktoś" nie przekona mnie, bym zalał olej inny na stałe, że będzie lepszy. Bo skoro idealnie jest na tym zalecanym, tanim, przez lat 7, to mam uwierzyć komuś, że ten olej jest kiepski, bo on tam mówi. Nie! Przykład kolegi powyżej, zaufał mechanikowi, który ma swoje doświadczenie i pewnie gwarancje dał na swoją usługę remontu, zatem w jego interesie jest, by klient był zadowolony. Miliony silników jeździ na olejach Castroll i jest perfekt. Ja jestem zwolennikiem zalecanego oleju przez producenta, ale jeśli ktoś ma inne doświadczenie, to zrobi inaczej. Pozostaje tylko się zastanowić, po co wydawać więcej 2, 3 krotnie na olej, skoro można mieć zalecany GM oryginalny w świetnej cenie i nic złego silnikowi się stać nie może, no bo jakim cudem ;). Każdy ma swoje zdanie. Ja swoje wyrabiam sobie na realnych testach. Każdemu do opla zalecam oleje GM, bo tanie i zalecane. Ale jak ktoś chce wydawać więcej, nic nie zyskując, ew. 2-4 decybele przez jakiś czas, to jego sprawa, byle inne oleje były zgodne wg norm i klasyfikacji lepkości na zimne i ciepłe temperatury otoczenia. Jeśli ktoś zaleje inny olej i zauważy, że silnik nie pracuje normalnie, a gdy ponownie wymieni olej i filtr na zgodny z producenta i problem minie, to zrozumie, jakie pomyje są w Internetach... Bo przecież jego wybór padł na podstawie tych "ktosiów" z Internetu, którzy tak się znali. Jeśli sami wymieniamy, to zgodnie z zaleceniami. Jeśli wymienia mechanik/warsztat, to bierze na siebie odpowiedzialność, jaki będzie skutek jego pracy. Pozdrawiam ;)
ForumWiedzy.pl producent wypuszcza na tym oleju ktory spelania wymagania (wszystkie oleje na rynku) i ten ktory wygra przetarg, czyli z reguly najtansze. Gm nie produkuje oleju a rozlewa to co wygralo przetarg i daje swoja wlepe. To co napisales w drugim akapicie to 100% prawdy, tylko nie wiem czy wiesz, ze wlasnie jestes tym ktory nabija im kieszenie. Takie podejscie maja wlasnie te znane firmy z marketow czyli mobil, castrol, total, elf (robi olej dla gm). Po tym co piszesz ewidetnie widac, ze kompletnie nic nie wiesz o olejach a jedynie wyglaszasz swoje teorie. Poszperaj w necie i znajdz dane olejowe z laboratorium. Tak bys mial lepkosc kinetyczna w 100 i w 40 stopniach, wskaznik lepkosci, TBN, TAN, poziom oksydacji, poziom nitracji, zawoartosc wody, paliwa, sadzy itd. Bo to co pleciesz to zwykle bzdury z "wydaje mi sie", "bo u mnie nic zlego sie nie dzieje".
ForumWiedzy.pl bo taka jest prawda o oleju gm, nie lales lepszego oleju wiec nie masz porownania. Nie wiem gdzie szukasz tych opini ale te ktore ja znam sa od konkretnych osob, z ktorymi mozesz jechać i sie spotkac. Idac tym tokiem myslenia co Ty to łysy z m4k poleci olej rzepakowy z biedronki. Wiesz dlaczego? Bo zalal nim corse 1.4 palowal auto na 1 i 2 do odciny a silnik chodzil nadal, potem robili testy filtrow na hamowni nadal na tym oleju, wyscigi po torze tez z tym oleje i auto nadal jezdzi. Wniosek z jego i Twojego kanalu jest taki, ze mozna lac gowno a i tak bedzie jezdzic.
Bo użytkujesz auto normalnie , nie katujesz . Nie jeździsz dużo na odcięciu , nie robisz przebitek , nie palisz gumy do drutów itd . Ja miałem omegę 2.0 i niestety miała sporo wycieków i tak była użytkowana że korba bokiem poszła . Wszystko jest kwestią utrzymania i tego jak się traktuje samochód (silnik ) pozdrawiam .
Witam bogdan jaki mam olej wlać jak ponad dwa lata temu był łany olej gm15w40 i było ok a przeszłej na olej gm 10w40 i zaczął cykać zrobiłem kapitalną regenerację głowicy nowy rozrząd i wlałem też 10w40 i znowu cykać więc jaki olej wlać że by przestało cykać.a cyka tylko jak silnik się nagrzeje nieraz nie cyka wogule
czekam na dalesze filmy, obstawiam ze jesli silnik przed zejściem na syntetyk był w dobrej kondycji to zatarcie wszystkiego nastąpi przed 30-40 tys km.
Jeżeli źle mówi to proszę mnie naprostować. Olej powinniśmy stosować od początku do końca taki jaki jest w książce serwisowej i nie chodzi mi o marke tylko o specyfikacje oleju. Nie prawdą jest to że gdy mamy np 300.000 to już powinniśmy lać. minerał 15w40 a w nowym full syntetyk. Co do płukanek to taniej wyjdzie nam zakupić 0.5 L nafty oświetleniowej za 8 zł bo większość płukanek ma w składzie 90% tej samej nafty oświetleniowej.
Producent przewidział 5w to do końca życia ma być 5w jak silnik bierze olej to wymiana na używany nowy lub remont. Nie ma czegoś takiego jak gęstszy czy rzadszy olej. Co wymianę oleju płukanka i spokój 😊
Z lepkosciami nie kombinowalem ale 10w40 gm niestety jest nie bardzo. Przesiadka na to samo tylko valvo max life i jest ciszej a dodatkowo spracowany gm jest taki jak woda a valvo spracowany się dalej lepi
kiler530 1. Ile ciszej? 2. A może właśnie taki olej ma być? To, że coś jest bardziej "wodniste" nic nie znaczy. Olej syntetyczny jest też bardziej wodnisty od półsyntetycznego i mineralnego. Idąc tym tropem, najlepiej było by lać tylko gęsty mineralny... A to przecież zły kierunek. Mnie 2-4 decybeli nie sprawia różnicy, bo nie stoję przy samochodzie z sonometrem i tego nie weryfikuję. A reszta to kwestia widzimisię jedno tak czy siak. Pozdrawiam
ForumWiedzy.pl nie jestem w stanie tego przekazać na decybele ile mniej jednak różnice czuć u mnie i w autach znajomych i rodziny. Z gm daLismy sobie spokój Bo spracowany po 10 tys wg mnie jego właściwości smarne są bardzo małe ale valvo dużo lepiej się lepi Zacząłem go stosować po rozmowie z Panem który robi gdzieś tam w Niemczech przy autach. Mówił też że u nich to valvo liqli moly motul najczęściej idzie nie pruszalismy tematów gm i castrolka bo gm myślę że jakościowo zrobił się jak cola z biedronki a castrolek to jak taki kolega co nam wszystko stawia i kupuje byle byśmy z nim się pokazali i mówili że jest najlepszy każdemu. Bo do castrolka są różne ciuchy prezenty i dopłaty. A czemu nie daje twgo valvo czy lm lub motul bo ta 3 jakości Coca-Coli jedzie tir na święta i wszystko jasne. Są jeszcze lepsze oleje typu milers itd ale jak by już każdy sobie co 10 tys robił wymianę z filtrami olejku kabiny i powietrza to już był by sukces
Ok, nie ma co tematu roztrząsać, każdy ma swój punkt widzenia. Ja nie zauważyłem nigdy problemu z olejem GM, a kilka lat był wymieniany pod rząd. Z silnikiem zero problemów.
Jak najbardziej nie ma o co się kłócić ja powiedziałem z doświadczenia to co stwierdziłem czy zauważyłem lub usłyszałem bo masz racje ludzie czytają tylko opinie opinii itd a sami nie maja wg mnie porównania że powiedzmy maluchem to ja jakoś tam jechało ale polonezem to juz szybciej i wygodniej . Na gm jak jeździłem też nie zauważyłem żadnych problemów z silnikiem,
To że jest bardziej "wodnisty" to oznacza że miał mniej rozpuszczalników. Tanie pseudo syntetyczne oleje 0w40 / 5w40 / 0w30 / 5w30 mają więcej rozpuszczalników. Co powoduje że mają większą liczbę Noack. Większa liczba Noack tym więcej oleju odparuje, co skutkuje "gęstnieniem" oleju. To że olej ma klasyfikację lepkości 0wXX / 5wXX nie oznacza że jest od razu olejem syntetycznym.
Moj 1.7DTI ma obecnie ponad 540 000km i caly czas na tym oleju GM Dexos 5w30. Nic nie ubywa, takze wymieniam co 15-20tys km. Silnik pracuje bardzo ladnie. P.S. Bogdan, chyba siwiejesz :)
Panie 3:39 wyłączyłem. GM to największy szit jaki można zalać. Olej zalecany przez producenta, który zalecą wymianie oleju co 30 tyś km., nie zaleca wymiany oleju w skrzyni automatycznej itd... To samo oleje GM do skrzyni kolejne badziewie... Opel zaleca oleje GM, bo chcę na nic robić kasę. Jak każdy producent na serwisie. Akurat jeżdżę 5 Oplem, którego sam serwisuje. I akurat w większości przypadków trzeba robić odwrotnie jak zaleca ASO. Tak dla informacji - 3 db - to znaczy 3x ciszej... Takie podstawy.
Dziękuję za Pana opinię. Ja słowa złego o olejach GM nie mogę powiedzieć. Różnica pomiędzy np. 63 i 66 dB na sonometrze, nie oznacza, że jest 3 razy głośniej ;).
Podstawowym parametrem jest odpowiednia norma olejowa pod konkretny silnik,a lepkość ma drugorzędne znaczenie i w żaden sposób nie określa czy dany olej jest odpowiedni.Każdy producent środków smarnych ma po kilka różnych rodzajów olejów o identycznych lepkościach i odmiennym przeznaczeniu.Po filmiku widać,że mało wiesz o olejach bo wlewasz olej z normą ACEA C3 do silnika który powinien być zalany olejem poprzedniej starszej normy ACEA A3/B4.
Można zalać 40 w naszej strefie klimatycznej także, ale 30 jest bardziej ekonomiczna jeśli chodzi o zużycie paliwa. Infografika shella może być przydatna. motofocus.pl/media/img/article/0/1/0/9/2/1/5249626831eb4olej.jpg
mobil kiedyś borykał się z podróbami wiec może to było przyczyną :) ja w swojej madzi zmieniłem olej zalecany przez producenta do mazdy na mobila i jestem bardzo zadowolony
Witam poczytałem komentarze złapałem sie za głowe z waszej niewiedzy i olałem temat ( Sredniej klasy olej ładnie opakowany i dobrze zareklamowany nic pozatym, zdecydowanie wolał bym lotosa lub orlena) napisze dlaczego wziołem olej gm do mojej vectry c. W instrukcji obsługi jest napisane ze olej nalezy wymieniać co 50000km (wartośc chora ja bede wymieniał co 15000) taka ilośc km jest dla tego oleju co na filmie a jesli zastosujemy inny olej spełniajacy te normy to nalezy go wymieniać co 25000km jesli producent dzieli ten olej i inne w ten sposub to wymieniając go co 15000km mam pewnośc ze nic sie niebedzie dziło z autem.
1) TO NIE JEST OLEJ DO SILNIKA BENZYNOWEGO .... W moim przypadku bardzo szybko od zalania, silnik ( Diesel z DPF ) zaczął dość głośno pracować Po 1000 km postanowiłem zmienić na inny w trakcie zlewania miał prawie konsystencje wody co mnie mocno zadziwiło. Ponieważ Oleje GM Dexos 2 produkowane są w rożnych miejscach na świecie ( ten był z Rumuni ) obawiam się że jakość może być rożna poza tym W necie jest dużo wpisów niezadowolonych użytkowników tego produktu , P.S. to nie jest olej syntetyczny . P.S2 to nie jest olej do tego silnika, powinieneś zalać DEXOS-1 jeśli już , różnice miedzy tymi olejami są znaczące , proponuje poszukać w necie
Nie wiem skąd czerpiesz wiedzę, mogę się domyślać, ale nie zweryfikowałeś tej wiedzy u źródła. Specyfikacja dexos2 jest zgodna z wcześniejszymi GM-LL-A-025 i GM-LL-B-025 i w większości samochodów GM wyposażonych w silniki benzynowe lub Diesla można używać środki smarne z aprobatą dexos2. Proponuję, byś zadzwonił do ASO Opla, a nie czytał bzdur w internecie, których jest pełno.
Kolejna informacja, do teraz wszystko działa perfekt, ani mililitra oleju nie dolałem, auto w ciągłej eksploatacji, zero negatywnych objawów, wycieków itp. Jestem zadowolony :).
Bogdan,taka mała uwaga. Jeśli lejesz olej trzymaj bańkę przechyloną na płask . Nie robi wtedy plum plum plum :) olej szybciej i równiej leci. Pozdrawiam.
Łukasz. Mnie do filmu zależało, by było widać ;)
Ostatnio zwrócił mi na to uwagę kolega, jak wlewałem płyn do szyb i faktycznie słuszna uwaga, bo na płasko leci zdecydowanie lepiej.
Ten efekt najlepiej widac przy wlewaniu mleka do kawy ;)
Piję czarną ;)
BlackDragon kawa z mlekiem ? o nie nie wolno rozcieńczać
Przy 2-3 dB jest odczuwalna różnica. Wystarczy kupić opony o 3 dB głośniejsze i różnica jest znaczna. Podobnie jak przy wygłuszeniu np drzwi. 3 dB mniej i efekty słychać.
Ja się na oleju 5w30 się przejechałem. Wlałem 5w30 (dopuszczony do danego silnika jako olej lekkobieżny). Autostrada + bardzo gorący letni dzień i skończyło się przytarciem silnika. Tłok spuchł, pierścienie stanęły, kupa dymu bo kompresja spadła no to wtrysk walił jak głupi w cylinder paliwem. Dodam, że auto robiło wcześniej takie trasy na 5w40 i nic się nie działo a awarii silnik uległ świeżo po wymianie oleju, w pierwszej takiej trasie właśnie na 5w30. Olej po spuszczeniu niemiłosiernie śmierdział spalenizną i po kilkuset km zrobił się ciemniejszy od smoły. Wnioski wyciągnijcie sobie sami.
Wnioski są takie,że zalałeś niewiadomo jaki olej o nieznanej klasie olejowej do silnika nam nieznanego.Niezbyt to przekonująca opinia.
Większość olejów niezależnie od lepkości, to nadal oleje na bazie mineralnej z dodatkiem bazy syntetycznej. Niezależnie od tego czy to 10W czy 5W. Stworzenie olejów na bazie (tylko) syntetycznej jest na tyle zaawansowane i drogie w produkcji, że za takie oleje trzeba zapłacić znacznie więcej. Aczkolwiek faktycznie warto wdrożyć się w karty produktów, tam można wyczytać na ile dany produkt jest bogaty w różne dodatki itd. Mi się wydaje, że do przeciętnego auta niezależnie co wlejemy (jaki producent), ważne żeby zmieniać olej co 10 tys. GM nie jest złym olejem, np. ludzie doszukują się rzekomej 'złej jakości' po kolorze oleju, że szybciej robi się ciemny... Jest to totalną bzdurą i złym myśleniem, gdyż właśnie to że szybko robi się ciemny świadczy o nim dobrze (ma więcej dodatków czyszczących, szybciej neutralizuje zanieczyszczenia). Także jak płacimy za 4 Litry oleju 120 zł. i myślimy, że to 'full synthetic' - bo tak pisze na opakowaniu (Polskie prawo tego nie reguluje), to się srogo zdziwimy... Ten sam olej w Niemczech będzie sprzedawany jako mineralny z dodatkiem syntetyku, bo tam normy są bardziej wyśrubowane. Za olej w pełni syntetyczny trzeba zapłacić znacznie więcej, ale czy ma to sens w perspektywie 10-15 letnich aut i wymian co 10 tys?
Witam Panie Bogdanie też robiłem taki zabieg z oleju półsyntetycznego na syntetyczny.Pacjent Opel Meriwa 1,6.8V świeżo zakupiony.Olej czarny był jak w dieslu.Pierwsza wymiana na półsyntetyk nie za bardzo pomogła olej trochę czyściejszy ale nadal ciemny wręcz czarny.Nie wierzyłem w moc płukanki ale ja zastosowałem TEC 2000. Polecam taki zabieg.Silnik lepiej pracuje i olej czysty.Ale to co zleciało z środkiem czyszczącym przypominało smołę rozgrzaną.Teraz przy każdej wymianie będę stosował TEC2000.Polecam
Informacyjnie, jak narazie wszystko perfekt, czy to autostrada, czy miasto, wszystko pracuje jak trzeba, nie zauważyłem spalania oleju, ubytku, sucho jest, to tak dla zainteresowanych, zobaczymy za pół roku, czy nadal będzie wszystko ok, jak tylko coś będzie negatywnego, od razu Was poinformuję na kanale.
ACEA C3 do benzínu? Proboha proč?
Chciałbym zapytać o stosowanie syntetycznego oleju silnikowego.
Shell Helix Ultra Professional AF 5W-30 API SL, ACEA A5/B5 do starego samochodu, gdzie był zalecany 15W-40, 15W-50 (powyżej -15stC) lub 10W-40, 10W-50 (powyżej -25stC) albo 5W-30 (poniżej 10stC) dla API SG lub wyższa
Samochód to Hyunday Lantra z 2000 roku,
benzyna, 4 cyl. rzędowe, wolnossący, 12V zaworowy (hydrauliczna kasacja luzu zaworowego), SOHC, 1.5 MPI, wtrysk wielopunktowy pośredni z katalizatorem, poj. 1495ccm (75,5/83,5), 65kW/88,4KM (5.500obr/min), 128,5Nm (4.300obr/min), typ ALPHA I - symbol silnika G4EK, 10,0:1 stopień sprężania, produkowany silnik w latach 1993-1999 i montowany również w starym Hyundai Accent - praktycznie od nowości jeździ na LPG - przebieg 220.000km
książkowo olej silnikowy wg instrukcji to API SG lub wyższej, klasyfikacja SAE 10W-40.
olej mineralny stosowany w silniku od początku (jestem pierwszym właścicielem) w samochodzie to: Castrol GTX 15W-40 (High Mileage), ACEA: A3/B4 API: SL/CF, VW 501 01/505 00 - wymieniany co 15.000km
Pytanie czy można wlać syntetyczny Shell Helix Ultra Professional AF 5W-30 API SL, ACEA A5/B5 do starego samochodu?
Należy lać A3 /B3 Lub A3/ B4 !!! Można zastosować Mobil 1 esp 5w30
bardzo dobry olej do nowych i starszych silników.
Witam astrę z silnikiem z16se/silnik 8zaw. 1.6 jak dotąd jeździłem na gm10w40 przebieg 220tys zapałem walwoline 10w40 zaraz po zalaniu rewelacja pygodniu jazdy około 300 km silnik pracował coraz głośniej po dwóch tygodniach wymieniłem spowrotem na gm 10 w 40 wszystko wróciło do normy i co ty na to,
Na opakowaniu widzę tylko normę jakościową C3 a z tego co wiem do tego silnika potrzeba norm A3/B3.
Czy to dobry pomysł aby lać taki olej do tego silnika?
Nie nie dobry. Jest to olej do diesla z DPF.
Tak jak mówisz przy wyborze oleju najważniejsze jest to co zaleca producent silnika czyli: klasa jakościowa, lepkościowa i aprobata. Ważna jest również marka producenta oleju co ma zagwarantować że to co obiecane na etykiecie jest w środku - powtarzalność jakości. Trzeba unikać garażowych firm. Polskie znane firmy również są OK a jednak trochę tańsze niż te zachodnie. Pozdrawiam
Także pozdrawiam i szerokości!
Kupiłem avensis t25 1.8vvti. nie było kartki jakim olejem była zalana to wlałem zalecany przez producenta 5w30. Pierwsze odpalenie i kopci na biało, czasem biało-niebiesko. Poprzedni właściciel powiedział po fakcie, że był lany 10w40. Teraz pytanie czy już po ptakach i silnik do remontu, czy mam przejść spowrotem na 10w40?
Pytanie: na tym Molly jest chyba napisane żeby z płukanka nie jeździć a Ty go zalales i dojechales do warsztatu. Chciałbym zrobić podobnie, nic się nie stanie?
"O ile to będzie? O 3 decybele??" "Dwa decybele ciszej - to jest niesłyszalne..." - *Tak więc pora na naukę: 3 decybele to dwa razy ciszej. Inaczej: +3 db, to dwa razy głośniej.*
Niby ta ale k... nie do końca, bo pomiędzy 20 a 23 db wyczuwasz progres a pomiędzy 60 a 63 db już stukasz decybelomierz i tradycyjnie mówisz ,,ostatni raz coś od ruskich kupiłem,,
A jak myslisz...z silnikiem merola 2.9d 95km rocznik 1991. Karzą od poczatku lac 15w40 czyli mineral. Myślisz, ze mozna wlać 5w30?
No i w książce serwisowej jest zalecane 15w40. Czyli jak zalecane to myslisz ze wogole sie nie bawić to? Chcę jak najlepiej dla silnika I chce auto zastawić
.na zawsze
@@mdybos Za stary konstrukcyjnie silnik na taką lepkość.Jeśli chcesz niższą lepkość to można zejść na 10W40 co najwyżej.
Witam Panie Bogdanie, mam opla merive 1.4 z14xep z 4 letnia instalacja LPG, kupiłem go ponad rok temu. Na kartce na silniku jest info, że został zalany olej gm 10w40. Pytanie czy przy najbliższej wymianie trzymać się 10w40 czy iść raczej w kierunku 5w30?
Polecam Mobil1 ESP 5w30 bardzo dobry olej.
Witam. Właśnie zastanawiam się nad tym olejem 5w30 dexos2. I wyczytałem że lubią ten olej podrabiać.
Kupujesz w APARTS lub sellgrossie i zawsze oryginał, albo ASO :)
@@ForumWiedzy właśnie kupiłem przez e bay, więc niebawem się okaże czy był to dobry wybór. Pozdrawiam serdecznie
Bogdan mam pytanie. Ja zmienilem olej z 0w40 na 5w30 w vectrze c. Silnik ciszej pracuje i bardzo aksamitnie.ok ale do sedna.wczesniej po nagrzaniu do ok 90 stopni obroty na luzie miałem w okolicy 720 750 rpm/min. Po zalaniu 5w30 mam 900 i nie chce zejść nawet o 20.stabilne jak cholera 900. Opory az tak zmalaly że przy dawce podobnej (dawkowaniu) obroty rosną?? Kurde nie czaję bo przeciez ecu mogłby zmienić dawkę na mniejsza tylko cxy wykrywa tak drobną różnicę. Z drugiej strony taka rożnica a zmienia aż tak obroty biegu jałowego?? Nie kumam... moze Ty coś zauwarzyłeś..
Cześć, też przeszedłem z 10W na 5W w moim 18 letnim wozie. Wszystko lux.
Żeby dać do myślenia, najlepiej zademonstrować przy --20st. C jak przelewa się olej 15/10/5W.
TheOffspring1992 mniejsze opory, silnik szybciej wystartuje 😉
nie szybciej wystartuje, tylko będzie lepiej chroniony!! co ma do tego odpalanie?:) Tak przy okazji u ciebie tez tak specyficznie śmierdziała ta płukanka podczas pracy silnika z zalaną płukanką?? A potem olej po zlaniu tez tak śmierdział???
A dlaczego nie zmieniłeś na 0W40?
@@egonn87 u mnie śmierdziało bo to nafta nafta się wypala i dlatego tak śmierdzi poza tym zauważyłem w czasie płukania bardziej dawało z odmy taką parą ale nafta wyparowuje po jakimś czasie ponieważ nie jest odporna na wysokie temperatury więc zniknie z oleju te resztki
@@nomtbg 0W to tylko do obecnie produkowanych modeli, głównie do hybryd.
Bogdan nagraj może filmik odnośnie twoich spostrzeżeń po dłuższym czasie eksploatacji na oleju GM 5W30. Jeżeli wymieniasz olej co roku to w tym roku zalałeś go pewnie 3 raz a może zmieniłeś na jakiś inny. Warto by było odświeżyć temat.
Po 2 latach 5w30 wróciłem do 10w40, tańszy i żadnych różnic.
Żadnych problemów
Stare ale odswiezam, pacjent a6 c5 1.8t quattro 2004 nie wiem na jakim oleju poprzednio jezdzila, swieza zmiana na 10w40 motul silnik klekocze metaliczny stuk podejrzewam popychacze tylko na zimnym, przed zmiana bylo wszystko ciche, zmiana na 5w40 bedzie dobrym pomyslem?
I jak papierem się przeczytać to powierzchnia będzie równa?
I jak po tylu miesiacach na 5W-30... jakie obserwacje i jaki przebieg?
Zero ubytku, zero problemu, teorie niektórych mędrców z Internetu znowu można między bajki włożyć ;).
Wszystko chodzi elegancko po wymianie oleju.
Witam a zmiana firmy oleju może być???? oczywiście specyfikacja ta sama lepkosć też np.5w30 c2 liqui moly na np olej valvoline lub motul czy castrol
Panie Bogdanie robił już Pan następna wymianę? Jakieś spostrzeżenia w trakcie użytkowania?
ForumWiedzy , przed kupnem i wymianą oleju zwracasz uwagę na klasę jakości? Czy jeśli kupujesz to tylko patrzysz na gęstość i lepkośc??
Nie ma czegoś takiego jak gęstość. Zwracać należy uwagę na lepkość, jakość/normy, zależnie od tego co zaleca producent samochodu w instrukcji.
W instrukcji powinno być wyraźnie napisane, jakie cechy ma mieć olej do danego silnika.
U mnie w instrukcji samochodu nie ma napisane jaki olej lać czy 5w30 czy 10w40
Aczkolwiek po zmianie oleju z 10w40 na 5w30 przeplukalem silnik. Przed zakupem oleju sprawdziłem jakie normy do danego silnika i Jest dwa typy , jeden to ACEA C3 który można lać do diesli z dpf , egr i drugi ACEA A3/B4 który producent oleju zaleca lać do silników benzynowych, i taki właśnie kupiłem i włalem
@@davidos2209 no i super :)
@@ForumWiedzy A myślisz, że jak silnik benzynowy przyjmie olej 5w30 ? Może być jakiś problem po przejechaniu np 100k km ? Niedawno się spotkałem się z takim czymś, że nie powinno się lać 5w30 do czystej benzyny tylko 5w40.
Astra f 1.4 8v , 7 lat eksplatacji na oleju 10w40 lotos, rok temu przeszła na 5w40 lotos. Zrobiła 10kkm ,zmieniłem na mobila 5w40(taki był w sklepie) mam na mim zrobine 6kkm i zaczeła sie pocic miska spaliła już go okło 1L( mobil na 6kkm), Dojeżdże na tym mobilu do 10kk i zmieniam spowrotem na lotos 5w40 bo na nim było dobrze i paliła go tylko jakieś 0.5L na 10kkm
Dzięki za info, co samochód, inne perypetie z olejami, niby te same parametry, niby te same klasyfikacje zimowe/letnie lepkości oleju, a jednak, co olej, to inna praca/spalanie oleju/hałas. Pozdrawiam, daj potem znać, jak po zmianie na lotosa, czy ustąpiło.
To raczej nie wina oleju, nie ma się co łudzić...
Też leje Lotos 5w40 do Mercedesa w203 1.8 kompresor
Co sądzisz na temat wlania archoir 9100 /niwelator tarcia/do silnika podobno lepsze od ceramizera.pozdr.
Witam Pana Bogdana mam ten sam silnik ten sam rocznik Vectra b. Jak się o niego dba to nie ma z nim problemu.
Mi ostatnio w filtrze filtrona po zdjęciu latała cześć wewnętrzna dość luźno w środku. Boję się że przepuszczał olej, jak możesz to sprawdź u siebie. Może mobil 2000 był podrobiony? Bo ja go używałem 4 lata i było ok.
Być może...
Te silniki mogą wg producenta brać nawet do 0.4L na 1000 km.
Pitur nie mogą, tylko w instrukcji jest napisane, że mieści się to w normie, do 0.7L jak dobrze pamiętam, nie 0.4.
Co jest oczywiście zabezpieczeniem producenta przed jeżdżeniem klientów na gwarancję non stop.
Ja po wymianie uszczelniacze zaworowych i pierścieni na tłokach, w trakcie roku pomiędzy wymianami, przez ostatnie lata ani grama nie dolewałem na 10000km, a jak widzisz na kanale auto odwiedziło kilka krajów Europy południowej full załadowane i nie jechało 90km/h.
Jeśli komuś bierze pół litra na 1000km, to polecam wrzucić samochód na warsztat, który zajmie się uszczelnieniem silnika.
Pozdrawiam
a mój passat brał litra na 3tyś 5w30. Przeszedłem na mobil 2000 10w40 i nie ma problemu już ale chyba troche głośny silnik.
A ja mam pytanie odnośnie forda escorta rocznik 2000. Miałem robiony remont silnika (272 tys.) i po remoncie został zalany 10W40. W książce serwisowej mam wpisane, że do 90 tys. był lany 5W30. Od remontu przejechałem 9tys. i nie zauważyłem żeby oleju ubywało. Teraz pytanie czy lepiej dalej wymieniać i jeździć na 10W40 czy zrobić płukankę i zalać 5W30?
Dobrze fajnie to robisz powoli spoko to silnik też pracuje spoko.Łapka !
👍🏻😉
Na początku kiedy po wymianie auto zostało odpalone silnik w pierwszym momęcie głośniej grzechotał co to może być bo u mnie jest to samo a niewiem co to ?
Jaki olej polecisz mi do opla astry g 1.6 8v (z16se) przebieg około 200tys. Dodam ze dolewam okolo 3-4 litrów oleju na 10tys kilometrów
mam taki sam silnik, 240 tys przebiegu. Mi bierze 0,8l/1.000km. Leję teraz mannol defender 10w40 - przynajmnij dolewki tanie
Kolego podpowiedz mi hyundai trajet 2003 rok 2.0 crdi 113 km (140 mapa) jezdzilem na 5 w 30 ale robioc okolo 4000 tys km zezarlo mi go nigdy nie bral oleju,potem dolalem mu lucasa i juz nie bral,teraz mam castrol ultraclean 10-40 ale zamierzam wrocic do 5-30 co bys polecil i czy moge to zrobic silnik suchy jak pieprz pozdrawiam.
Mi w ASO Opla wlali 5W50 Mobil, przy pierwszym przegladzie po 3 tys. km. Tego typu olej nie widnieje w zadnych instrukcjach od auta. Lepiej zostawic jak jest czy zmienic na dexos 5W30 ?
Nie mam doświadczenia z tym olejem. Jeśli taki wlali, to zapewne biorą za to odpowiedzialność i olej spełnia wszystkie wymagania, zatem jeśli jest ok, to pewnie będzie super.
Witam chcevzmienic olej z 10w40 na 5w49 motul jaki sybol ma być na oleju może pomożesz bo pytają sie w sklepie a ja zabardzo sie nie znam na tym ?
Cześć Bogdan, fajnie,że się zdecydowałeś zmienić z 10w40 na 5w30, lecz polecam Ci lać olej z właściwościami SAE ACEA A3/B4, a nie C3 ;)
Wszystko jest perfekt 😉
W naszym klimacie umiarkowanym należy stosować 10w/40, nie kombinować
corsa c 1.2 75km 3,5 l oleju też wlać 0,5l płukanki?
Astra jeszcze jeździ?
Cały czas bez problemu
@@ForumWiedzy Ile masz km? Tak z ciekawości. Pozdrawiam
@@michafloyd9282 już ponad 300 000 km, ostatnio przekroczyłem 😉
Witaj. Mam pytanie, ostatnio zakupiłem samochód z 2004 nissan primera p12 silnik f9q 1.9 dci. (Przebieg 180 000) Olej wymieniłem, był bardzo czarny wręcz grafitowy. Zalałem lotos 10w40 by trochę oczyścić silnik (zrobiłem 2000km - 3 mce) planuje go zrzucić i zalać 5w40 (tak zaleca producent) mam pytanie, czy taka zmiana może wiązać się z przeciekami, jak to mówią mechanicy? Ile w tym prawdy ? Dodam iż na zimnym z tłumika nie leci biały dym (delikatnie leci przy 15-20tys obrotów) Z góry dziękuję za pomoc :-)
Przyjemnie zrealizowany materiał ;D
dawid dawidowski ;)
Bodziu świetny film jak zawsze :)
Dzięki :)
witam miałem wątpliwości odnośnie olejów GM napisałem to u Ciebie na komentarzach ..... ale zwracam honor bo na testach u piotra testera wypadły świetnie 5w 30 i 10w 40 także w połączeniu z Twoimi setkami zrobionych oplem kilometrów ..... coś w tym jest zwracam honor .... szukajcie olejów o dobrym stosunku ceny do jakości bo nie zawsze to idzie w parze
Na złego słowa nie mogę powiedzieć o olejach GM. Nawet po powrocie z 10W-40 na 5W-30 od półtora roku nie na żadnego problemu.
Pozdrawiam
ostatnio wlałem 15W40 wcześniej był 10W40 czy teraz mogę zmienić znowu na 10W 40?? silnik trochę bierze olej. jaki polecasz do starszych silników??można próbować różne oleje o różnych wartościach??
Zrób płukanke pół na pół z naftą
Jaki przebieg w tej astrze jest ??
Hej - napisz w info jak silnik przyjął olej 5w-30 po 10w40...... ciekawe czy nie spala teraz oleju?
Spalania nie zauważyłem, zobaczymy za kilka miesięcy, stan ten sam. Jazda bezproblemowa. Problemów z wyciekami brak. Żadne z objawów jakie były przekazywane przez komentujących się nie potwierdziły. Pojeżdżę jeszcze trochę i się zobaczy, ale jak narazie wszystko ok, sucho, silnik pracuje równo i bez żadnego problemu.
do tej pory byłem przekonany, że przejście z oleju 10w-40 czy też 5w-40 na olej 5w-30 skutkuje spalaniem oleju - wniosek musi chyba być taki że ten motor w tej Astrze jest w bdb kondycji
Rafał na to wygląda ;)
Nadal wszystko perefekt
@@rafa3009 teraz tylko dodać ceramizer i będzie super na lata
Te najazdy na Dymitrowie to pewnie już zezłomowali?
Płukanka jest dobra jak silnik jest "czysty". Jak tam jest nagar to spłynie, ale jak zatka sitko to będzie lipa - niskie ciśnienie oleju i będziesz musiał odkręcić miskę.
Czy dobrze widzę, że wlałeś olej low SAP's do 20 letniego silnika?
Olej idealnie się sprawdza, jest następcą poprzedniego, który nie jest już sprzedawany. W pełni pasuje do tego silnika.
Ciekaw jestem jak będzie się silnik sprawował w dłuższej perspektywie bo niestety ale ten olej nie jest przewidziany przez producenta do Twojego silnika. Swoją drogą uważam że oleje GM to dobre oleje (i tanie), stosowałam zarówno syntetyki jak i pół syntetyki. Bardzo serdecznie pozdrawiam.
@@marckerc3174 głupoty gadasz i powielasz mity... gm ll- a 025 i gm ll b 025 zawiera się w normie dexos2. Jak nie zalecane??? Bo co?? Bo mitomanie będziesz gadał że ileje c3 gorzej chronią niż acea a3b3 czy a3b4??? To spójrz sobie na chociażby hths gdzie i w c3 a a3b4 czy a3b3 5w30 wynosi 3.5.... tak panie kolego. 3.5!!! Oleje c3 silniki chronią może i lepiej jak fullsapsy lub podobnie bo mają inne pakiety dodatków które nie powodują tak popielenia przy spalaniu oleju. Te oleje są mega czyszczące nimo tbn mniejszego. Tbn może być mniejszy bo startowo oleje midsaps mają znikome zawartości siarki!! Mitoman jesteś. Ale takich jak Ty jest pełno w necie. Ty jeden wiesz lepiej jak inżynierowie gm..dwa na takim oleju kultura pracy silnika jest bardzo wysoka bo dba ten ilej także o ochronę egr dof itp.... wydechy są drożne dłużej a to wplywa także na sorawność silnika i jego nagarowanie np w odmach... dużo marek aut znienia zalecane oleje do już wyorodukowanych aut. Np Kia Hyundai, Vw, Fiat Ford... opel nie jest tu wyjątkiem
a jak silnik się poci to mogę SYNTETYCZNY 10w40 wlać?
Jeżeli jest to w zaleceniach Twojego silnika - czyli instrukcji do samochodu, to tak, ale jeśli się poci, warto zlikwidować wyciek, wymienić uszczelkę itp.
No właśnie nie- olej syntetyczny jest zawsze lepszy, ale w cholerę droższy. Producent zaleca co najwyżej sae i klasę jakości api, ale nikt nie napisze 'wlej półsyntetyczny bo od syntetycznego silnikowi się w dupie poprzewraca'
Stosuję wyłącznie oleje syntetyczne do pojazdów z dużymi przebiegani również do pojazdów typu young timerz lat 80 i działają bez zarzutów...
Czyli najlepsze dla silników 😉
Czyli najlepsze dla silników 😉
Bo silniki te mają już niskie ciśnienia sprężania, dlatego tłoki nie stukają przy takiej wodzie
Nieznam się więc wypowiem się... jezdrze od 30lat i nigdy ale to nigdy niepłukałem żadnego silnika w swoich autach 🤔 jedyne co warto robić i co tak naprawdę ma sens i wpływa na żywotność śilnika to wymiana oleju dwa razy w roku czyli przed zimą i na wiosnę 👌 👍 😉 😁 i coroczna wymiana filtra paliwa przed zimą 👌 👍 😉 😁 Bezsensu jest zalewanie super chiper👌drogim olejem i katowanie auta 30.000km od wymiany 😢 😢 😢 Pozdrawiam i zdrowia życzę 👍
Moja Fabia 1.4MPI z 2002 roku na gazie z przebiegiem 330.000km jeździ na 0W20 i ma się dobrze.
Korka oleju nie trzeba odkręcać przy wymianie, można kupić pompę do odsysania oleju, w Lidlu za 69zł. Niektóre samochody mają osłonę pod silnikiem i trzeba to demontować i mieć kanał. Jak się ma pompę oleju to zrobimy to od góry. 😀
Omega 2,5v6 96rok z lpg 170km sedan silnik x25xe przed remontem był 10w40 w zimę był bardzo gęsty aż chyba pompa wyłącznie teraz zalalismy po 2 miesiącach stania 5w30 po odpaleniu silnik nie kopciuszek chodzi dobrZe ale głośniej, ciekawe czy przez olej czy musi się dogrzac
I jak?
@@ForumWiedzy jest dobrze
A z 5w50 na 5w30 mogę zmienić?Bo mam Yaris i był zalewany 5w50
Teoretycznie można ale raczej bez potrzeby nikt takiego nie lał
Ja bym został przy 5w50
Olej GM w samochodach Opel sprawdza się rewelacyjnie sam używałem kiedyś Mobil 5 W 30 zmieniłem na GM 10 W 40 jest o połowę tańszy a auto sprawuję się bez zastrzeżeń przy każdej wymianie oleju stosuję płukankę od K 2 którą również polecam kosztuje ok 6 zł i spełnia swoje zadanie .
W pełni się zgadzam ;)
Mój tata stosuje dokładnie ten sam GM-owski olej w 1.6TDCi i ja stosuje taki sam w swojej astrze 1.6 16v. Czy ten olej jest dobrym wyborem w 1.6TDCi? Pozdrawiam Bogdan! ;)
Oleje Opla są z tego co pamiętam od niemal zawsze zbieżne dla benzyny i diesla, nie ma oleju do benzyny i osobnego do diesla, taka przypadłość opla :).
Zatem jeśli masz opla z takim silnikiem i w wymaganiach jest ten olej lub jego parametry, to wg mnie jest wszystko w najlepszym porządku.
Pozdrawiam ;)
Olej GM nie jest olejem wyłącznie do Opla. Można go zalać do wszystkiego. Ale do 1,6 tDci lałbym olej ni niższej klasie lepkości tak przed W jak i po. Wg mnie idealnym będzie 5w30/5w40. Jeśli nie ma FAP to można lać właściwie każdy olej FullSAPS
Nie ma takiej potrzeby;)
Producent (Ford) zaleca 5w30. Peugeot w zależności od rocznika do 1,6 HDI zaleca oleje 0w30-10w40. Ja bym lał coś ACEA C2 jesli miałbym FAP i 5w40 jeśli bym go nie miał. 0w40 też bym nie wykluczał.
Producentem samochodu z silnikiem tdci jest Ford. Tak jak Suzuki jest producentem Grand Vitary z silnikiem 1,9 diesel z Renault. Renault zaleca do tego silnika 5w30 ACEA C3/C4 a Suzuki 5w40 lub 5w30 ACEA C3. Peugeot do silnika 1,6 z FAP zaleca oleje ACEA C2. Tak 0w30 jak i 5w30.
5w30 to gówno nie oleje? Że niby 0w30 muszą być na bazie PAO? A A5/B5 jest Full SAPS? Straszne bajki opowiadasz.
Sa oleje ACEA C2 A5/B5 mid SAPS w klasie lepkości 5w30 np.: zmienolej.pl/pl/oleje-silnikowe/2887-olej-silnikowy-fuchs-titan-gt1-pro-c2-5w30-4l
Zapewne procent PAO jest na poziomie ok. 20 a reszta to bazy mineralne.
Są też A5/B5 w klasie 10w30 fullSAPP : zmienolej.pl/pl/oleje-silnikowe/2795-olej-silnikowy-amsoil-10w30-signature-series-100-synthetic-motor-oil-atm-3784l
Sa tez typowe hydrocracki A5/B5 : zmienolej.pl/pl/oleje-silnikowe/3635-olej-silnikowy-elf-5w30-evolution-900-sxr-4l
Witam. Też przymierzam się do wymiany oleju Valvoline 10w40 na 5w30. Myślę, że nic złego się nie stanie. Pacjent audi a4 b5 1.8 benzyna , 2000r.
A czemu miało by się coś stać ;), u mnie do teraz wszystko jest ok.
@@ForumWiedzy Skoro tak , to dobrze :)
Opel Astra I 250000, 20 lat wymiana oleju co 15, 20 tys.bez dolewania nawet grama.Olej Mobil 1 5 w 50.Od początku użytkowania.Polecam.
Ok :), ja zostanę przy GM, też zero problemu
Pozdrawiam
Hey jutro zmienia i olej nie wiem jaki byl wczesnie teraz kupilam edge 5w-30 hc -synthese titanum FST jest to dobry olej bo nie wiem czy syntetyczny lub inne sa dobre kompletnie nie wiem ktore sa majlepsze
Mineralny, dokładniej ulepszony mineralny.
Witam serdecznie, kupiłem klasyka Mazda xsedos 6 z roku 1993 v6.2.0 benzyną,bez gazu w wrześniu 2019, w pierwszym momencie też chciałem zalać orginalny olej jaki przewidział producent,co w silniku bylo zalane,jaki dokładnie przebieg tego niestety nie wiedziałem,ani osobą sprzedająca nie miała pojęcia,silnik,suchy,nie dymi,rwie się do jazdy,zero rdzy,widać ktoś włożył sporo pracy, oczywiście wszystkie filtry do wymiany, stożek na orginaly z puszka powietrza. Też odradzali mi przejście na 5w30,więc przejeżdżałem kolejne prawie 10tyś km w nie całe pół roku,brak ubytku oleju, potwierdził tylko przekonanie, że nie ma się co zastanawiać,płukanka tec2000 olej Mazdy,filtry,przez trzy tygodnie zrobiłem ponad 800km,więcej dojazdy do pracy i krótkie trasy najczęściej w góry ok 120-170 w jedną stronę. Nie zauważyłem żadnych wycieków,na bagnecie poziom ten sam,zawsze zalewam maksymalną ilość oleju,tak najlepiej sprawdzić,czy są ubytki.
Nie sądzę bym wrzucił na 10w40.
Już myślałem, że Cię wygnali z tego warsztatu ;) Fajnie, że znów wracasz z motoryzacją.
Red Ford niebawem pewnie wymiana rozrządu, w końcu ;)
Cześć :) mam pytanko czy do opla astry g 2.0 dti 101km 16v 74kw 2000r moge zastosowac olej motul 6100synergi ?
Sprawdź w książce sam naprawiam, jaki jest zalecany do tego silnika. Z pamięci nie pamiętam, ale musi się zgadzać - parametry
No wlasnie nie mam ksiazki serwisowej do tego auta..poprzedni wlasciciel jezdzil na gulfie 10w40 motul sie różni tylko ze ma a3/b4 sn/cf 229.3 a gulf a3/b3 sl/b3 229.1
Sl/cf :-P
Jeszcze przy okazji jak moglbym cie prosic jakie gm ma parametry producenta chodzi mi o vw 505.00 czy 01
Chyba z mineralu z dodatkiem moze 10% syntetku... Dobra zmiana, chociaz wybralbym cos lepszego jesli chodzi o olej.
Wszystko chodzi elegancko
@@ForumWiedzy Miałem wlany 10w40 GM po 11500km dolny stan a przy zalaniu był górny Motul po kilku tysiącach też 10 w 40 nic nie poscił
Kupiłem Hyundai Matrix 224 tyś przebiegu Był zalany Shell Helix HX7 5W 40 i ja też taki wlałem robiąc na nim 4 tys W przeglądarce Shell nie był zalecany więc teraz jest wlany Valvoline Maxlife,5w 30 Shell to półsyntetyczny Valvoline systetyczny nie robiłem płukanki zobaczymy co będzie zamierzam wymienić po 5 tyś
Jak tam zimówki?
Wszystko w najlepszym porządku, kilku widzów nawet spotkałem i mieli okazję sprawdzić zimówki, czy żyją i jak wyglądają, zaskoczeni byli stanem oraz tym (bo z kilkoma się nawet przejechałem (szybciej)) że nic nie piszczy, samochód trzyma się drogi super, kierownic nie drga, hamowanie bez problemu, to samo ruszanie. Te zdziwienie, ale jakim cudem ;).
Piotrek, jest naprawdę, bardzo dobrze, nie ma się do czego przyczepić.
Gdybym nieraz nie robił takich testów nagłego hamowania, by pokazać niejednej osobie, to pewnie jeszcze wolniej bieżnik by się zużywał :), warto na to też zwrócić uwagę.
No to spoko. Ja teraz też nie zdjąłem zimówek (bieżnik 4mm, więc już ich nie szczędzę) ale przy paru podstołecznych kałużach na łukach już mi wyparowało z głowy oszczędzanie w ten sposób - bieżnik nie odprowadza wody aż tak, bo nie został do tego stworzony. A że zimówka dobrze hamuje, to zasługa tego że się lepi bardziej; warunkiem tylko jest odpowiedni asfalt. Osobiście nie neguje w żaden sposób eksperymentu, ale zachowanie na wodzie mnie przeraża, a ESP, EBD i TCS głupieją, i jedyne co mogą, to zgasić mi pedał gazu. Aczkolwiek po błotku się fajnie jeździ na grubym mięsie, gdy inni już stoją zakopani. Pomijam temat komfortu akustycznego, który jest poniżej krytyki, ale nie ma nic bezpośrednio do bezpieczeństwa.
Z jaką prędkością na łuku jeździsz Piotrek? :), bo dopuszczalną na pewno nie ;).
Ja jeżdżę wg znaków i ani jednej sytuacji nie miałem na pusto i na pełno w samochodzie, bym mógł słowo negatywne powiedzieć o jeździe na zimówkach, zapewniam.
Pozdrawiam ;)
Jak najbardziej dopuszczalną :P Kilka razy była zaskoczka, bo bezpośrednim przejściu z letnich, i po prostu trzeba wolniej. Prędkości przy zjawisku aquaplaningu niestety nie przeskoczymy w żaden sposób. I to jest tak naprawdę jedyne ale z mojej strony, jak również ze strony moto doradcy na Twój eksperyment. W codziennej jeździe jest cacy, i nic się nie zużywa tak jak niektórzy panikują.
Mój eksperyment ma być tylko i wyłącznie moim testem, nie ma być w żadnym stopniu poleceniem komukolwiek jeżdżenia latem na zimówkach, to jest chyba jasne.
Ale wnioski do jakich dochodzę podczas tego testu, są zaskakujące. Mnie dziwią non stop.
Ja jeżdżę zgodnie ze znakami w 90% przypadków, 10% lekko zdarzy się rozwinąć wyższe prędkości - autostrada, jeżdżę bezpiecznie, spokojnie, aczkolwiek dynamicznie, nie leniwie, samochód standardowy, żaden sportowy, a jazda na zimówkach nie sprawiła mi najmniejszego problemu (lato/zima/lato), na zakrętach jeżdżę zgodnie z przepisami - stąd może nie zaobserwowałem różnic, ale wszelka jazda powyżej ustalonych prędkości na danych drogach jest niebezpieczna i może wywołać odpowiedni skutki.
Jak narazie test trwa, jeżdżę non stop i słowa złego powiedzieć nie mogę o oponach, jeździe na nich i jestem odporny na każdego rodzaju HEJT/KRYTYKĘ.
Ja uwielbiam sprawdzać różne rzeczy, gdybym nie weryfikował różnych spraw, to żyłbym z przekonaniem tego co pisze w Internecie, a tak przynajmniej zweryfikuję coś i jak widać, przedstawiam fakty, dla wielu kompletnie nielogiczne, ale zaskakujące. No bo znaczna większość takiego testu nie przeprowadzi.
Kolejny rok postaram się na zimówkach pojeździć, pomiary bieżnika będę wykonywał i zobaczymy, co będzie dalej pod koniec lata i po zimie w 2019. Sam jestem mocno ciekaw.
Ale przy normalnej jeździe, przepisowej, trzeba to podkreślić, zero różnic w jeździ, wewnątrz i tak nie słychać opon, gdy mamy klimę w samochodzie, czy to letnie, czy zimowe, bo jak nie każdy wie, pomiary hałasu opon wykonuje się poza pojazdem, a nie w pojeździe, stąd jeśli ktoś mówi, ze wymienił zimowe, na letnie i w samochodzie pojawiła się cisza, to jest to najprawdopodobniej kompletna bzdura. Usłyszeć różnice można jeżdżąc z otwartym oknem, bez klimatyzacji, bez nawiewu, bez radia, czy ktoś tak robi :) ?
Może uda mi się kiedyś zorganizować 2 komplety opon letnie/zimowe, tego samego producenta i wykonać dokładne testy hamowania, bo co do zużycia to już wiem, że różnic po prostu nie ma, a wielu mi jako pewnik pisało, że będą szybko się zużywać, a gdy pokazałem pomiary w kolejnych częściach... to nagle przestali ten argument pisać, dlaczego... :).
Test trwa, co będzie, to będzie, ale nie przewiduję żadnych problemów z oponami Dębica Frigo 2, które u mnie są zastosowane 195/60/r15.
Jeszcze raz podkreślam, że to mój test i nikomu nie polecam naśladowania mnie. Wnioski prezentuję co jakiś konkretny czas. Gdyby cokolwiek było nie tak, od razu na kanale powiem. A jak ktoś jest z Bytomia, to opony może macać do woli :), auto w non stop użyciu.
Pozdrawiam ;)
dobre video a jaki olej do vw golf 5 1.6 fsi mozesz pomoc ?
Z tego co kojarzę, to 5W-30 Castrol Edge syntetyk, albo zadzwoń do VW, bo chyba VW ma swój zalecany z logiem VW, idealny, może być droższy, ale nie musisz się zastanawiać, tylko po prostu masz olej perfekt dopasowany do swojego silnika.
Z jednym małym "ale" + 3dB to 100% głośniej ... - 3dB to o połowę ciszej jak kto woli (skala logarytmiczna), więc każdy zauważy że mu silnik ukradli albo dołożyli drugi :) . Co do ogółu to 100% racji.
Wiesz, chodziło mi o wskazanie sonometru, co do wartości.
Dokładnie o to mi chodziło że 72dB to jest ileś, a 75dB to jest o 3dB głośniej, a realnie o 100% głośniej. a 78dB to jest już 400% głośniej w stosunku do 72dB.
Rafał, zweryfikuj proszę to co piszesz. Ucho ludzkie nie słyszy dźwięku tylekrotnie co wartość natężenia w dB. Czyli jeśli wzrost jest o 3 dB (0.3 Bela), to nie znaczy, że dźwięk jest 3x głośniejszy dla człowieka.
3x większe natężenie odpowiada zwiększeniu głośności proporcjonalnie do logarytmu z 3, czyli ok. jak dobrze liczę na kalkulatorze logarytm z 3 = 0.3, zatem prawidłowe jest to dla mojego praktycznego odczucia słyszalności dźwięku, o którym mówię w filmie, czyli niemal niesłyszalna różnica.
To nie jest tak jak piszesz, że jeśli jest 72 i 75 dB, to różnica będzie 100% głośniej, gdyby tak było, to pomyśl, różnica pomiędzy 1 i 10 dB byłaby 400% większa ? :), czyli przy dźwięku samolotu startującego ok 100 dB, ok. 3000%, to nie ma sensu :).
Natężenie w dB może rosnąć i maleć, ale nasze ucho ludzkie logarytmuje te dźwięki, stąd słyszymy je znacznie bardziej spłaszczone i nie odpowiada dźwięk słyszany krotnością, krotności zmiany natężenia.
Ja nie jestem muzykiem, akustykiem, ale skoro wywołałeś do tablicy błąd mój, który nie zgadza się z tym co słyszę, a słuch mam perfekt, ostatnio badania psychotechniczne robiłem, to musiałem to zweryfikować.
Przypomnę, że 100 - 120 dB, to granica słuchu, gdzie nie słyszymy, tylko ucho boli od dźwięku. Samo to już mówi, że nie można proporcji ustawiać względem natężenia dźwięku i głośności dźwięku, jaką słyszy ucho ludzkie, to dwie różne sprawy.
Stąd nie widzę żadnego błędu w filmie. Mowa o wartości wskazanej sonometrem w dB, czyli miernikiem poziomu natężenia dźwięku.
Pozdrawiam
Widocznie nie znam się na skali logarytmicznej. Jeśli tak to przepraszam za wprowadzanie w błąd. Pozdrawiam.
Jak zwykle forumbezwiedzy.pl myli głośność z natężeniem dźwięku.
A te oleje GM dobre są ? Będzie git do daci 1.4 ?
Lipa, nawet w oplu tak myślą, woda nie olej
P. Bogdanie jak tam zimoweczki ;) ?
Manfred Astair szczerze? Elegancko ;)
ForumWiedzy.pl to dobrze bo w kolejnym aucie zrobie tak samo pozdrawiam wszystkiego dobrego ;)
Kupiłem GM 5W 40 czy też może być syntetyczny??
Mówisz że starego oleju zawsze zostaje trochę w silniku .w kanałach to chyba sporo zostaje a przy plukance silnika to samo ,płukanka silnika zostaje zostaje razem ze starym olejem i co wlewasz nowy olej ale on się miesza z tą płukanka potem i rozcieńcza olej .ciekawe jak to jest z tym..mm
Ale ta płukanka już jest bardzo mocno rozrzedzona i straciła swoje właściwości przy płukaniu.
Mowa o niewielkiej ilości, ok. 0.2 litra, zależnie od silnika.
Gratuluje stanu technicznego! Mój Ecotec co 1000 kilometrów potrzebował litr oleju xD
Silnik do serwisu, uszczelnienia i będzie gitara
Miałem Tigre 1.6 z serii ecotec i ten silnik nie brał oleju wcale. Przelatane ponad 320 tys i to na gazie, oczywiscie na oleju syntetycznym motula. Na gazie ponad 9 lat jeżdżone. W tym czasie nie zawiodla mnie wcale. Kumpel w tym czasie miał tigre 1,4 z o wiele mniejszym przebiegiem, zalewal ja mineralnym olejem bo jego piła olej jak szalona. Zawsze zastanawiało mnie dlaczego.
@@michaf8456 a ceramizer był stosowany?
@@zbigniewmorgowski8124 Tak raz byl stosowany ceramizer marki ceramizer, ale wczesniej przed tez nie brala oleju.
Ze wszystkim się zgadzam ale dlaczego gm a nie np. Castrol, elf, PMO, coś innego ale nie gm
Od 11 lat GM i wszystko perfekt. Czy taki fakt wystarczy? ;)
No dobra
@@kacperlpggamesastrawdiesel9163 😉
Olej taki jaki producent zaleca nie oznacza, że jeśli jest koncern GM to olej musi być KONIECZNIE GM tylko w przypadku Opla musi być norma dexos 2 a producenta nawet lepiej wybrać innego jak np Liqui Moly bo różnica jest ogromna w pracy silnika. Tylko ważne z norma dexos 2.
Czesc Bogdan! Moja Astra która dostałem od taty 99 rok tez 1,6 16v ma najechane 290 tys i ostatnio miała duuuuzy serwis i znajomy mechanik zalal silnik 5w40 CASTROL MAGNATEC co o tym myślisz? Gosc jest obcykany i nie watpie w jego kompetencje ale chciałem zapytać Ciebie o opinie:) Pozdro!
świetny wybór, to że ja preferuję tylko oryginalny olej, to nie ma znaczenia. Castroll to świetny olej, także.
Pozdrawiam ;)
Chryste panie. Ktos kto zna sie na olejach powie Ci "zakoncz jak najszybciej te znajomosc i zmien mechanika!!!" dokladnie tak samo ja Ci powiem.
Dobrze, ze 5w40 ale producent do dramat w czystej postaci.
BlackDragon kto to jest ten "ktoś"?
Każdy kto się będzie wypowiadał i jest bezstronny, dojdzie do wniosku, że najlepiej stosować olej producenta, zalecany, by wybrać najlepiej dla danej jednostki i najbezpieczniej, bo producent zaleca i tak też wyjeżdżają samochody z fabryki i problemu żadnego nie ma i jest sprawdzane.
Następna półka znawców, to pracownicy danych firm, którzy mają wiedzę na temat składu oleju, właściwości oleju, lepkości, norm, ale stwierdzą, że najlepsze są te oleje, których sprzedaż nabija im kieszenie pośrednio lub bezpośrednio.
No i są też tacy, którzy zaleją oleje polecane na forach, choćby nawet był to olej rzepakowy do frytek i stwierdzą, że super silnik pracuje i są bardzo zadowoleni, ale np. Castroll jest kiepski, co jest oczywistą bzdurą, bo nie ma podstaw i nie może ich mieć, by tak twierdzić, bo chyba, że w przekonaniu do jakiegoś incydentu pojedynczego, gdzie w jakimś zakresie stwierdzono problem oleju, który był w opakowaniu Castroll, ale nikt nie zbadał, czy był to olej oryginalny, a może podróbka. Potem tworzą się teorie na cały świat. Oczywiście znaczną większość istnieje w Internecie anonimowo, mogą to być fake konta i twierdzącym tak w Internecie jest Pan Zenek, który prowadzi sklep, gdzie na castroll nic nie zarabia, ale na innym oleju, zarabia x razy więcej.
Zauważ, że w Internecie 80% opinii na temat oleju GM 10W40, który kosztuje ok. 50-70 zł za 5 litrów, to opinię kompletnie negatywne, że ten olej to pomyje, woda, kiepski olej i milion innych opinii negatywnych, w większości z kont, profili anonimowych, bez praktycznych i logicznych argumentacji.
Aż tu pojawia się żywy człek, z krwi i kości, Bogdan Ligęza, który nie jest chemikiem, jest bezstronny, mówi jak jest, zgodnie z praktycznym doświadczeniem na swoim samochodzie, a nie oszczędzam samochodu, wyniki kompresji cylindrów prezentuje na kanale i wszystko inne co się dzieje z samochodem i wspiera olej GM 10W40, bo jest rewelacyjny i nigdy nie spowodował żadnego problemu z silnikiem, a przecież to "pomyje" w opinii Internetu... no i gdzie jest prawda?
Ja ufam temu, co zaleca producent, bo sprawdziłem, jest ok i żaden "ktoś" nie przekona mnie, bym zalał olej inny na stałe, że będzie lepszy. Bo skoro idealnie jest na tym zalecanym, tanim, przez lat 7, to mam uwierzyć komuś, że ten olej jest kiepski, bo on tam mówi.
Nie!
Przykład kolegi powyżej, zaufał mechanikowi, który ma swoje doświadczenie i pewnie gwarancje dał na swoją usługę remontu, zatem w jego interesie jest, by klient był zadowolony.
Miliony silników jeździ na olejach Castroll i jest perfekt.
Ja jestem zwolennikiem zalecanego oleju przez producenta, ale jeśli ktoś ma inne doświadczenie, to zrobi inaczej.
Pozostaje tylko się zastanowić, po co wydawać więcej 2, 3 krotnie na olej, skoro można mieć zalecany GM oryginalny w świetnej cenie i nic złego silnikowi się stać nie może, no bo jakim cudem ;).
Każdy ma swoje zdanie. Ja swoje wyrabiam sobie na realnych testach.
Każdemu do opla zalecam oleje GM, bo tanie i zalecane. Ale jak ktoś chce wydawać więcej, nic nie zyskując, ew. 2-4 decybele przez jakiś czas, to jego sprawa, byle inne oleje były zgodne wg norm i klasyfikacji lepkości na zimne i ciepłe temperatury otoczenia.
Jeśli ktoś zaleje inny olej i zauważy, że silnik nie pracuje normalnie, a gdy ponownie wymieni olej i filtr na zgodny z producenta i problem minie, to zrozumie, jakie pomyje są w Internetach... Bo przecież jego wybór padł na podstawie tych "ktosiów" z Internetu, którzy tak się znali.
Jeśli sami wymieniamy, to zgodnie z zaleceniami.
Jeśli wymienia mechanik/warsztat, to bierze na siebie odpowiedzialność, jaki będzie skutek jego pracy.
Pozdrawiam ;)
ForumWiedzy.pl producent wypuszcza na tym oleju ktory spelania wymagania (wszystkie oleje na rynku) i ten ktory wygra przetarg, czyli z reguly najtansze. Gm nie produkuje oleju a rozlewa to co wygralo przetarg i daje swoja wlepe.
To co napisales w drugim akapicie to 100% prawdy, tylko nie wiem czy wiesz, ze wlasnie jestes tym ktory nabija im kieszenie. Takie podejscie maja wlasnie te znane firmy z marketow czyli mobil, castrol, total, elf (robi olej dla gm).
Po tym co piszesz ewidetnie widac, ze kompletnie nic nie wiesz o olejach a jedynie wyglaszasz swoje teorie. Poszperaj w necie i znajdz dane olejowe z laboratorium. Tak bys mial lepkosc kinetyczna w 100 i w 40 stopniach, wskaznik lepkosci, TBN, TAN, poziom oksydacji, poziom nitracji, zawoartosc wody, paliwa, sadzy itd. Bo to co pleciesz to zwykle bzdury z "wydaje mi sie", "bo u mnie nic zlego sie nie dzieje".
ForumWiedzy.pl bo taka jest prawda o oleju gm, nie lales lepszego oleju wiec nie masz porownania. Nie wiem gdzie szukasz tych opini ale te ktore ja znam sa od konkretnych osob, z ktorymi mozesz jechać i sie spotkac.
Idac tym tokiem myslenia co Ty to łysy z m4k poleci olej rzepakowy z biedronki. Wiesz dlaczego? Bo zalal nim corse 1.4 palowal auto na 1 i 2 do odciny a silnik chodzil nadal, potem robili testy filtrow na hamowni nadal na tym oleju, wyscigi po torze tez z tym oleje i auto nadal jezdzi. Wniosek z jego i Twojego kanalu jest taki, ze mozna lac gowno a i tak bedzie jezdzic.
5w30 или 10w40 ?🤔🤔🤔
Olej GM... po prostu czysta jakość ;]
Nie mogę narzekać, wszystko chodzi perfekt.
Bo użytkujesz auto normalnie , nie katujesz . Nie jeździsz dużo na odcięciu , nie robisz przebitek , nie palisz gumy do drutów itd . Ja miałem omegę 2.0 i niestety miała sporo wycieków i tak była użytkowana że korba bokiem poszła . Wszystko jest kwestią utrzymania i tego jak się traktuje samochód (silnik ) pozdrawiam .
Dodam jeszcze że trzeba uważać na podrubki oleji.
Nie potrzebnie już to mówisz"Dzień dobry z tej strony Bogdan"- Cała Polska już Cie zna od Bałtyku po samiuśkie Tatry.
Taką kulturę założyłem sobie w powitaniu z szacunku do widzów.
Ja goscia nie znam nie wiem czemu pokazal mi sie na you tou
Ja nie go znalem
Witam bogdan jaki mam olej wlać jak ponad dwa lata temu był łany olej gm15w40 i było ok a przeszłej na olej gm 10w40 i zaczął cykać zrobiłem kapitalną regenerację głowicy nowy rozrząd i wlałem też 10w40 i znowu cykać więc jaki olej wlać że by przestało cykać.a cyka tylko jak silnik się nagrzeje nieraz nie cyka wogule
Może warto wrócić do 15w40 skoro było ok i cicho ;)
@@ForumWiedzy a czy to nie zaszkodzi po dwóch latach wlać 15w40
czekam na dalesze filmy, obstawiam ze jesli silnik przed zejściem na syntetyk był w dobrej kondycji to zatarcie wszystkiego nastąpi przed 30-40 tys km.
zatarcie?
Jeżeli źle mówi to proszę mnie naprostować.
Olej powinniśmy stosować od początku do końca taki jaki jest w książce serwisowej i nie chodzi mi o marke tylko o specyfikacje oleju. Nie prawdą jest to że gdy mamy np 300.000 to już powinniśmy lać. minerał 15w40 a w nowym full syntetyk. Co do płukanek to taniej wyjdzie nam zakupić 0.5 L nafty oświetleniowej za 8 zł bo większość płukanek ma w składzie 90% tej samej nafty oświetleniowej.
masz naprawde zdrowy silniczek w tej astrze
Śmiga, jak ta lala ;)
Tego nie wiemy, jakie są cisnieenia sprężania?
Producent przewidział 5w to do końca życia ma być 5w jak silnik bierze olej to wymiana na używany nowy lub remont. Nie ma czegoś takiego jak gęstszy czy rzadszy olej. Co wymianę oleju płukanka i spokój 😊
Z lepkosciami nie kombinowalem ale 10w40 gm niestety jest nie bardzo. Przesiadka na to samo tylko valvo max life i jest ciszej a dodatkowo spracowany gm jest taki jak woda a valvo spracowany się dalej lepi
kiler530 1. Ile ciszej? 2. A może właśnie taki olej ma być? To, że coś jest bardziej "wodniste" nic nie znaczy.
Olej syntetyczny jest też bardziej wodnisty od półsyntetycznego i mineralnego. Idąc tym tropem, najlepiej było by lać tylko gęsty mineralny... A to przecież zły kierunek.
Mnie 2-4 decybeli nie sprawia różnicy, bo nie stoję przy samochodzie z sonometrem i tego nie weryfikuję.
A reszta to kwestia widzimisię jedno tak czy siak.
Pozdrawiam
ForumWiedzy.pl nie jestem w stanie tego przekazać na decybele ile mniej jednak różnice czuć u mnie i w autach znajomych i rodziny. Z gm daLismy sobie spokój Bo spracowany po 10 tys wg mnie jego właściwości smarne są bardzo małe ale valvo dużo lepiej się lepi
Zacząłem go stosować po rozmowie z Panem który robi gdzieś tam w Niemczech przy autach. Mówił też że u nich to valvo liqli moly motul najczęściej idzie nie pruszalismy tematów gm i castrolka bo gm myślę że jakościowo zrobił się jak cola z biedronki a castrolek to jak taki kolega co nam wszystko stawia i kupuje byle byśmy z nim się pokazali i mówili że jest najlepszy każdemu. Bo do castrolka są różne ciuchy prezenty i dopłaty. A czemu nie daje twgo valvo czy lm lub motul bo ta 3 jakości Coca-Coli jedzie tir na święta i wszystko jasne. Są jeszcze lepsze oleje typu milers itd ale jak by już każdy sobie co 10 tys robił wymianę z filtrami olejku kabiny i powietrza to już był by sukces
Ok, nie ma co tematu roztrząsać, każdy ma swój punkt widzenia. Ja nie zauważyłem nigdy problemu z olejem GM, a kilka lat był wymieniany pod rząd. Z silnikiem zero problemów.
Jak najbardziej nie ma o co się kłócić ja powiedziałem z doświadczenia to co stwierdziłem czy zauważyłem lub usłyszałem bo masz racje ludzie czytają tylko opinie opinii itd a sami nie maja wg mnie porównania że powiedzmy maluchem to ja jakoś tam jechało ale polonezem to juz szybciej i wygodniej . Na gm jak jeździłem też nie zauważyłem żadnych problemów z silnikiem,
To że jest bardziej "wodnisty" to oznacza że miał mniej rozpuszczalników.
Tanie pseudo syntetyczne oleje 0w40 / 5w40 / 0w30 / 5w30 mają więcej rozpuszczalników. Co powoduje że mają większą liczbę Noack. Większa liczba Noack tym więcej oleju odparuje, co skutkuje "gęstnieniem" oleju.
To że olej ma klasyfikację lepkości 0wXX / 5wXX nie oznacza że jest od razu olejem syntetycznym.
Moj 1.7DTI ma obecnie ponad 540 000km i caly czas na tym oleju GM Dexos 5w30. Nic nie ubywa, takze wymieniam co 15-20tys km. Silnik pracuje bardzo ladnie. P.S. Bogdan, chyba siwiejesz :)
Black & White stary ze mnie dziad 🤣🤣🤣
Ja dziś też robiłem wymianę oleju, z tym że ja cały czas leje full syntetyka 5w40 znanej firmy i silnik na biegu jałowym naprawdę jest cichy.
No to elegancko ;)
a po czym to poznać???
@@egonn87 a uszy masz ? uzyj :D
Panie 3:39 wyłączyłem. GM to największy szit jaki można zalać. Olej zalecany przez producenta, który zalecą wymianie oleju co 30 tyś km., nie zaleca wymiany oleju w skrzyni automatycznej itd... To samo oleje GM do skrzyni kolejne badziewie... Opel zaleca oleje GM, bo chcę na nic robić kasę. Jak każdy producent na serwisie. Akurat jeżdżę 5 Oplem, którego sam serwisuje. I akurat w większości przypadków trzeba robić odwrotnie jak zaleca ASO. Tak dla informacji - 3 db - to znaczy 3x ciszej... Takie podstawy.
Dziękuję za Pana opinię. Ja słowa złego o olejach GM nie mogę powiedzieć.
Różnica pomiędzy np. 63 i 66 dB na sonometrze, nie oznacza, że jest 3 razy głośniej ;).
3dB mniej to odczuwalnie dla ludzkiego ucha 2 razy ciszej.
Bo mylisz natężenie dźwięku z głośnością
Ten cyk cyk cyk tez mialem na Mobilu w Maździe 626 . Zmiana na Elfa od razu wyciszyła. Podobne cyk cyk cyk na Platinum i ubytki dodatkowo.
Dzięki za info
Podstawowym parametrem jest odpowiednia norma olejowa pod konkretny silnik,a lepkość ma drugorzędne znaczenie i w żaden sposób nie określa czy dany olej jest odpowiedni.Każdy producent środków smarnych ma po kilka różnych rodzajów olejów o identycznych lepkościach i odmiennym przeznaczeniu.Po filmiku widać,że mało wiesz o olejach bo wlewasz olej z normą ACEA C3 do silnika który powinien być zalany olejem poprzedniej starszej normy ACEA A3/B4.
Dobry olej np nie zapieka pierścieli na tłokach i wtedy silnik nie spała oleju .
W benzynie nie lepiej 5w40 ? Diesel to tak 5w30
Można zalać 40 w naszej strefie klimatycznej także, ale 30 jest bardziej ekonomiczna jeśli chodzi o zużycie paliwa.
Infografika shella może być przydatna. motofocus.pl/media/img/article/0/1/0/9/2/1/5249626831eb4olej.jpg
mobil kiedyś borykał się z podróbami wiec może to było przyczyną :)
ja w swojej madzi zmieniłem olej zalecany przez producenta do mazdy na mobila i jestem bardzo zadowolony
może ;), czyli w hurtowniach mieliby podróbki ? :)
Nie ważne jakiej firmy olej,ważne aby byl
Jeżeli mechanik radzi zmień olej dobry na tańszy to lepiej zmień mechanika
Witam poczytałem komentarze złapałem sie za głowe z waszej niewiedzy i olałem temat ( Sredniej klasy olej ładnie opakowany i dobrze zareklamowany nic pozatym, zdecydowanie wolał bym lotosa lub orlena) napisze dlaczego wziołem olej gm do mojej vectry c. W instrukcji obsługi jest napisane ze olej nalezy wymieniać co 50000km (wartośc chora ja bede wymieniał co 15000) taka ilośc km jest dla tego oleju co na filmie a jesli zastosujemy inny olej spełniajacy te normy to nalezy go wymieniać co 25000km jesli producent dzieli ten olej i inne w ten sposub to wymieniając go co 15000km mam pewnośc ze nic sie niebedzie dziło z autem.
Podejście bardzo bezpieczne. Pozdrawiam
IMHO z 5w30, ciężko jest wybrać gorszy Olej ! :)
Rozwiń myśl ?
1) TO NIE JEST OLEJ DO SILNIKA BENZYNOWEGO ....
W moim przypadku bardzo szybko od zalania, silnik ( Diesel z DPF ) zaczął dość głośno pracować Po 1000 km postanowiłem zmienić na inny w trakcie zlewania miał prawie konsystencje wody co mnie mocno zadziwiło. Ponieważ Oleje GM Dexos 2 produkowane są w rożnych miejscach na świecie ( ten był z Rumuni ) obawiam się że jakość może być rożna poza tym W necie jest dużo wpisów niezadowolonych użytkowników tego produktu , P.S. to nie jest olej syntetyczny . P.S2 to nie jest olej do tego silnika, powinieneś zalać DEXOS-1 jeśli już , różnice miedzy tymi olejami są znaczące , proponuje poszukać w necie
Nie wiem skąd czerpiesz wiedzę, mogę się domyślać, ale nie zweryfikowałeś tej wiedzy u źródła.
Specyfikacja dexos2 jest zgodna z wcześniejszymi GM-LL-A-025 i GM-LL-B-025 i w większości samochodów GM wyposażonych w silniki benzynowe lub Diesla można używać środki smarne z aprobatą dexos2.
Proponuję, byś zadzwonił do ASO Opla, a nie czytał bzdur w internecie, których jest pełno.
www.kolegaberlin.pl/product-pol-5692-Opel-GM-5W30-dexos1-TM-Gen2-5L.html o ten kolego się pytasz?