Och dziś coś co tygryski lubią najbardziej. Dzięki Tomku, były tego krasawca cztery wersje - piechoty czyli ten który pokazujesz sądząc po mocowaniu bagnetu, długi na o ile pamiętam 1346 mm, nieco krótszy bo 1219 mm dragoński, kozacki długości takiej jak dragoński tyle że z trochę innym łożem, bez kabłąka spustowego a język spustowy w formie koralika jak u niektórych strzelb z bliskiego wschodu oraz najrzadsza forma, karabinek nie pamiętam długości. Był bardzo popularny w Serbii i tam masowo używany nawet w pierwszej linii podczas WW I. Karabin był w Rosji często przerabiany na broń gładkolufową i na początku XX wieku taki karabin w Rosji kosztował ok. 16 rubli a sto naboi do niego od 5 do 10 rubli. Dziękuję Ci za ten film piękna broń warta upowszechniania o niej wiedzy. Ps. Pierwszą amerykańską konstrukcją strzelecką przyjętą w Rosji był jeszcze kapiszonowy Colt Navy 1851. Pozdrawiam serdecznie i zdrowia życzę!
@@TJGUNSBESTCHANNEL Oczywiście. Wprawdzie, o ile pamiętam to nie padła tam nazwa karabinu, który dostał w prezencie to chyba zapowiadany film o mosinie będzie fajnym nawiązaniem. Muszę przypomnieć sobie film i zobaczyć na nim berdankę😀
Jak sam przyznałeś okres przed 1870 rokiem nie należy do Twoich zainteresowań dlatego minąłeś się z faktami dotyczącymi okresu przejściowego w Rosji, który nie tylko miał tam miejsce ale był wyjątkowo ciekawy. W ciągu kilku lat 1866 - 70 Rosja przerobiła cały proces rozwojowy ówczesnej broni palnej przyjmując na uzbrojenie co roku nowy karabin, zaczynając od konwersji odprzodowych karabinów na odtylcowe, chociaż nadal z zapłonem kapiszonowym model Terry - Norman 1866 (nieco ponad 60 tyś sztuk), następnie w 1867 kolejną konwersję odprzodówek ale tym razem na system iglicowy Carl (odpowiednik Chassespot, Dreyse) w ilości ok 215 tyś. W 1868 przyjmuje Berdan I, w 1869 konwersję Krnka i w ograniczonej liczbie konwersję Baranowa - obie konwersje już na nabój scalony w metalowej łusce. To konwersja Krnka była podstawowym karabinem carskiej armii w latach 1870 - 80 a w niektórych zapadłych garnizonach w Azji przetrwała nawet do wczesnych lat 90tych. Karabiny Berdan I i II wydawano początkowo tylko formacjom strzeleckim. Wszystkie te konwersje miały kaliber 15,24 mm i w 1877 roku kiedy armia carska przystępowała do wojny rosyjsko - tureckiej przeważały liczebnie w uzbrojeniu nad najnowocześniejszymi karabinami Berdana, przez co armia rosyjska często była uzbrojona w znacznie gorszą broń, zwłaszcza pod względem balistycznym od armii tureckiej. A tak to wyglądało w liczbach - 1 stycznia 1877 r. armia rosyjska miała : Karabiny Berdana nr 2 z 1870 r. (Piechota, dragoni, kozacy i strzelcy) - w służbie 253152 i w rezerwie 103 616; Karabiny Berdana nr 1 z 1868 r. (Piechota i dragoni) - 17 810 w służbie i 10 104 w rezerwie; Karabiny Krnka z 1869 r. (Piechota i dragoni) - 413 297 w służbie i 192 866 w magazynie; Karabiny Albini-Baranov z 1869 r. (Piechota) - 3691 w służbie i 6309 w magazynie; Karabiny Carl z 1867 r. (Piechota) - 150 868 w służbie i 5 096 w magazynie; Karabiny Terry-Norman z 1866 r. (Piechota) - 4126 w służbie i 7874 w rezerwie; Rosja Carska dbała o to by nie pozostać pod względem uzbrojenia w tyle za Europą i żywo się interesowała technicznymi nowinkami, ale przezbrajanie tak dużej armii na rozległych terenach ciągnęło się często bardzo długo
W skali calej Armii Rosyjskiej byla to kropla w morzu. Nic powaznego. Dlatego mieli tam totalny misz masz. Gdybym zaczal sie nad tym rozwodzic film trwalby kilka godzin. Sorki ale nie taka jest formula tego programu. Tutaj chodzi o pobudzenie zainteresowania tematem, zaczecia wlasnych poszukiwan i odrabiania lektury. Wiecej na temat testowania jest w programie o "triechlinijejce"
@@TJGUNSBESTCHANNEL No właśnie nie taka kropla, skoro praktycznie wszystkie rosyjskie dywizje poszły w 1877 na Szypkę i Plewnę z karabinami Krnka, a mimo półtora miliona wyprodukowanych odprzodowe 6-liniowe karabiny wz. 1856 i wz. 1858(którymi na marginesie tłumiono powstanie styczniowe) w stanie oryginalnym dziwnym trafem praktycznie nie występują - właśnie dlatego, że w latach 66-72 w zasadzie wszystkie używane w rosyjskim wojsku zostały przerobione na wymienione wyżej odtylcówki... I zresztą ten misz-masz nie był niczym szczególnym w skali świata, po wojnie prusko-austriackiej wszystkie europejskie armie uzbrojone w praktycznie nowe i niezużyte karabiny na pociski Miniego szukały drogi do zutylizowania ich - w Austrii była konwersja Wanzla, w Wielkiej Brytanii Snidera(bardzo podobna do rosyjskiej Krnka), we Francji Tabatiere, Springfield trapdoor też był przecież konwersją karabinów model 1863.
To chyba był ogień salwowy. W moich enfieldach mam celownik z boku, do prowadzenia takiego ognia. Strzelało się całą formacją gdzieś tam, w kierunku oddziału przeciwnika. No nie nie sprawdzało się to raczej. Pozdrawiam.
Dokladnie. Strzelanie z otwartych przyrządow celowniczych do pojedynczego celu mija sie z sensem powyżej 500 m. Generalnie slupek muszki jest szerszy niż sylwetka człowieka.
W książce z serii "Wielki Leksykon Uzbrojenia Wrzesień 1939" w tomie 194 poświęconemu pistoletom sygnałowym padło takie zdanie w kontekście tematu numeru: "Do bardziej znanych konstrukcji pierwszowojennych należały karabiny francuskie z lufą łamaną i zamkiem typu Grass oraz rosyjskie z zamkiem typu Bredan [...]. Czy pan, jako osoba zainteresowana tymi konstrukcjami, posiada informacje na ten temat? Byłbym za to niezmiernie wdzięczny
tak troszke poza tematem , wbilem na fb na grupe chicago Polonia czy cos takiego , teraz macie wybory , wszystko rozumiem ale to jak tam Polacy sie wyzywaja to masakra :D tylko cos napiszesz co nie pasuje innym to zaraz lewak , komuch, troll itp :D ogolnie cala Polonia w tym stanie tak ma ? czy to tylko takie przypadki internetowe ?
Och dziś coś co tygryski lubią najbardziej. Dzięki Tomku, były tego krasawca cztery wersje - piechoty czyli ten który pokazujesz sądząc po mocowaniu bagnetu, długi na o ile pamiętam 1346 mm, nieco krótszy bo 1219 mm dragoński, kozacki długości takiej jak dragoński tyle że z trochę innym łożem, bez kabłąka spustowego a język spustowy w formie koralika jak u niektórych strzelb z bliskiego wschodu oraz najrzadsza forma, karabinek nie pamiętam długości. Był bardzo popularny w Serbii i tam masowo używany nawet w pierwszej linii podczas WW I. Karabin był w Rosji często przerabiany na broń gładkolufową i na początku XX wieku taki karabin w Rosji kosztował ok. 16 rubli a sto naboi do niego od 5 do 10 rubli. Dziękuję Ci za ten film piękna broń warta upowszechniania o niej wiedzy.
Ps. Pierwszą amerykańską konstrukcją strzelecką przyjętą w Rosji był jeszcze kapiszonowy Colt Navy 1851.
Pozdrawiam serdecznie i zdrowia życzę!
Ale perełki Pan nam ukazuje!
Dziękuję za kolejny rewelacyjny materiał 🙂.
Panie Tomaszu w tle, Pana kolekcji pilnują szturmowcy 😁👍 niech moc będzie z Panem 😁.
świetny i niesamowicie ciekawy materiał, dziękuję i pozdrawiam :)
Piękny karabin.
Super !!! pozdrawiam i dziękuję.
Skojarzenia z filmem i książką "Dersu Uzała" przychodzą same. Wielkie podziękowania za ten film.
A pamiętasz jak Dersu strzelając do bujajacej sie butelki na sznurku przestrzelił sznurek ....bo butelki szkoda😊
@@TJGUNSBESTCHANNEL Oczywiście. Wprawdzie, o ile pamiętam to nie padła tam nazwa karabinu, który dostał w prezencie to chyba zapowiadany film o mosinie będzie fajnym nawiązaniem. Muszę przypomnieć sobie film i zobaczyć na nim berdankę😀
Super materiał! Trochę tylko oświetlenie na stole proponuję poprawić, bo nie wszystko dokładnie widać :-(
Super! Czy miał Pan przyjemność z pistoletem SCCY CPX1?
Miałem do czynienia. Zastanawialem sie nawet czy go nie kupić, ot tak do samochodu, zeby sie tłukł w podłokietniku..I zawsze cos innego wypadło.
Jak sam przyznałeś okres przed 1870 rokiem nie należy do Twoich zainteresowań dlatego minąłeś się z faktami dotyczącymi okresu przejściowego w Rosji, który nie tylko miał tam miejsce ale był wyjątkowo ciekawy. W ciągu kilku lat 1866 - 70 Rosja przerobiła cały proces rozwojowy ówczesnej broni palnej przyjmując na uzbrojenie co roku nowy karabin, zaczynając od konwersji odprzodowych karabinów na odtylcowe, chociaż nadal z zapłonem kapiszonowym model Terry - Norman 1866 (nieco ponad 60 tyś sztuk), następnie w 1867 kolejną konwersję odprzodówek ale tym razem na system iglicowy Carl (odpowiednik Chassespot, Dreyse) w ilości ok 215 tyś.
W 1868 przyjmuje Berdan I, w 1869 konwersję Krnka i w ograniczonej liczbie konwersję Baranowa - obie konwersje już na nabój scalony w metalowej łusce. To konwersja Krnka była podstawowym karabinem carskiej armii w latach 1870 - 80 a w niektórych zapadłych garnizonach w Azji przetrwała nawet do wczesnych lat 90tych. Karabiny Berdan I i II wydawano początkowo tylko formacjom strzeleckim.
Wszystkie te konwersje miały kaliber 15,24 mm i w 1877 roku kiedy armia carska przystępowała do wojny rosyjsko - tureckiej przeważały liczebnie w uzbrojeniu nad najnowocześniejszymi karabinami Berdana, przez co armia rosyjska często była uzbrojona w znacznie gorszą broń, zwłaszcza pod względem balistycznym od armii tureckiej.
A tak to wyglądało w liczbach - 1 stycznia 1877 r. armia rosyjska miała :
Karabiny Berdana nr 2 z 1870 r. (Piechota, dragoni, kozacy i strzelcy) - w służbie 253152 i w rezerwie 103 616;
Karabiny Berdana nr 1 z 1868 r. (Piechota i dragoni) - 17 810 w służbie i 10 104 w rezerwie;
Karabiny Krnka z 1869 r. (Piechota i dragoni) - 413 297 w służbie i 192 866 w magazynie;
Karabiny Albini-Baranov z 1869 r. (Piechota) - 3691 w służbie i 6309 w magazynie;
Karabiny Carl z 1867 r. (Piechota) - 150 868 w służbie i 5 096 w magazynie;
Karabiny Terry-Norman z 1866 r. (Piechota) - 4126 w służbie i 7874 w rezerwie;
Rosja Carska dbała o to by nie pozostać pod względem uzbrojenia w tyle za Europą i żywo się interesowała technicznymi nowinkami, ale przezbrajanie tak dużej armii na rozległych terenach ciągnęło się często bardzo długo
W skali calej Armii Rosyjskiej byla to kropla w morzu. Nic powaznego. Dlatego mieli tam totalny misz masz. Gdybym zaczal sie nad tym rozwodzic film trwalby kilka godzin. Sorki ale nie taka jest formula tego programu. Tutaj chodzi o pobudzenie zainteresowania tematem, zaczecia wlasnych poszukiwan i odrabiania lektury.
Wiecej na temat testowania jest w programie o "triechlinijejce"
@@TJGUNSBESTCHANNEL No właśnie nie taka kropla, skoro praktycznie wszystkie rosyjskie dywizje poszły w 1877 na Szypkę i Plewnę z karabinami Krnka, a mimo półtora miliona wyprodukowanych odprzodowe 6-liniowe karabiny wz. 1856 i wz. 1858(którymi na marginesie tłumiono powstanie styczniowe) w stanie oryginalnym dziwnym trafem praktycznie nie występują - właśnie dlatego, że w latach 66-72 w zasadzie wszystkie używane w rosyjskim wojsku zostały przerobione na wymienione wyżej odtylcówki... I zresztą ten misz-masz nie był niczym szczególnym w skali świata, po wojnie prusko-austriackiej wszystkie europejskie armie uzbrojone w praktycznie nowe i niezużyte karabiny na pociski Miniego szukały drogi do zutylizowania ich - w Austrii była konwersja Wanzla, w Wielkiej Brytanii Snidera(bardzo podobna do rosyjskiej Krnka), we Francji Tabatiere, Springfield trapdoor też był przecież konwersją karabinów model 1863.
Ciekawy karabin.
To chyba był ogień salwowy. W moich enfieldach mam celownik z boku, do prowadzenia takiego ognia.
Strzelało się całą formacją gdzieś tam, w kierunku oddziału przeciwnika.
No nie nie sprawdzało się to raczej.
Pozdrawiam.
Dokladnie. Strzelanie z otwartych przyrządow celowniczych do pojedynczego celu mija sie z sensem powyżej 500 m. Generalnie slupek muszki jest szerszy niż sylwetka człowieka.
Tłumaczenie krzaczków brzmi : " Ten koleś wie co gada " ;)
Tomku proszę Cię, kiedy VIS 100 i GROT?
Nie ma to jak nowy film
Prima Sort !
W książce z serii "Wielki Leksykon Uzbrojenia Wrzesień 1939" w tomie 194 poświęconemu pistoletom sygnałowym padło takie zdanie w kontekście tematu numeru: "Do bardziej znanych konstrukcji pierwszowojennych należały karabiny francuskie z lufą łamaną i zamkiem typu Grass oraz rosyjskie z zamkiem typu Bredan [...]. Czy pan, jako osoba zainteresowana tymi konstrukcjami, posiada informacje na ten temat? Byłbym za to niezmiernie wdzięczny
Zrobiłem film z karabinem Gras.
@@TJGUNSBESTCHANNEL Na pewno go obejrzę 😀
И правда Любимая Берданка.
Jak zwykle no comment. Dzieki. Kiedy napijemy sie tej wodki na polce?.Traci procenty.
Nic nie traci. Ubywa pomalutku co jakiś czas. Ona tam stoi tylko dlatego bo w barku juz miejsca nie ma🤣🤣
@@TJGUNSBESTCHANNEL Jak w barku nie ma miejsca to moze moge Ci pomoc?Daj znac. Dzieki za odpowiedz.
@@jkwn1965 w sumie daję radę . Ale w sumie czemu nie1👌
@@TJGUNSBESTCHANNEL Wpierw trzeba zaczac latac,a teraz linie lotnicze maja podciete skrzydla.
No...my mozemy latać..🇺🇲🇺🇲🇺🇲
Bardzo ciekawy karabin do kolekcji. Wartość w obecnych czasach jest jest zerowa szkoda że w Polsce wymaga pozwolenia
$1500
ps fajny film :-)
A o karabinie Moroszka dalej nic?
A ile to kosztuje w USA?
Zależy od stanu zachowania. Generalnie od $1000 do $2500
@@TJGUNSBESTCHANNEL a Ty byś kupił
Wojnie krymskiej? W sensie chyba miałeś na myśli wojny rosyjsko-tureckie? W wojnie krymskiej to ledwo kapiszonówki wchodziły
Tak. Wojna rosyjsko turecka z 1877. W sumie tez na Krymie 🤣😉
tak troszke poza tematem , wbilem na fb na grupe chicago Polonia czy cos takiego , teraz macie wybory , wszystko rozumiem ale to jak tam Polacy sie wyzywaja to masakra :D tylko cos napiszesz co nie pasuje innym to zaraz lewak , komuch, troll itp :D ogolnie cala Polonia w tym stanie tak ma ? czy to tylko takie przypadki internetowe ?
Nie uczestniczę w życiu Polonii. No comments 🇺🇲
@@TJGUNSBESTCHANNEL spoko :)
KDS