Bliżej natury 19: Żuraw zwyczajny (Grus grus)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ส.ค. 2022
  • Żurawie wprawiają w zachwyt wielu miłośników ptaków. Wyruszyłem na spotkanie tych pięknych zwierząt w czasie, gdy w Biebrzańskim Parku Narodowym gromadzą się ich tysiące. Obserwacje zarówno pojedynczych osobników, jak i całych, ogromnych stad to zawsze niezwykłe przeżycie.
    Kontakt: wildinsideyt@gmail.com
    Facebook: / wildinside-23578408354...
    Wsparcie kanału: patronite.pl/WildInside
    Muzyka:
    QUEEN OF THE SKIES by Nicolai Heidlas Music / nicolai-heidlas
    Creative Commons - Attribution 3.0 Unported- CC BY 3.0
    creativecommons.org/licenses/b...
    Music provided by Audio Library • Video
    Everything Has a Beginning - Joel Cummins
    Your Love - Yung Logos
    Snowy Peaks pt I - Chris Haugen

ความคิดเห็น • 4

  • @lilianaplewinska915
    @lilianaplewinska915 ปีที่แล้ว

    Piękny film, super ujęcia

  • @intuitionvoice2074
    @intuitionvoice2074 ปีที่แล้ว

    Spoko film, czasem monotonny ale ok informatywny dzięki

  • @Julia-mz8mn
    @Julia-mz8mn ปีที่แล้ว

    wspaniałe! Czy wiadomo, jak rodziny żurawie zachowują się w locie? Trzymają się blisko, czy rozpoznają może swoje młode po czymś tam? Przecież w takim tłumie mogą się zgubić. Robił ktoś jakieś badania na ten temat? I inne pytanie: widziałam w tym tygodniu tumult tych ptaków nad Poznaniem, jakby kilka grup nadleciało i kołowały w miejscu jakiś czas, a potem grupkami się oddalały, ale wcale nie w tym samym kierunku. Czy to znaczy, że nad miastem coś ćwiczyły? I ciekawi mnie o czym tak dyskutują. Wiem: za dużo bym chciała wiedzieć;)

    • @WildInsideYT
      @WildInsideYT  ปีที่แล้ว

      Akurat byłem znów nad Biebrzą bez dostępu do komputera, a po powrocie widzę serię pytań zainspirowanych nadbiebrzańskimi żurawiami, super! Z przyjemnością od razu siadam do spisania wyjaśnień (w miarę możliwości oczywiście) :) Jeśli chodzi o to, jak rodziny trzymają się w locie, to są w stałym kontakcie i są ze sobą blisko. Klasycznym układem w pojedynczej rodzinie lecących żurawi jest to, że dorosłe osobniki są z przodu i z tyłu, a jedno, lub dwa młode lecą sobie bezpiecznie w środku pomiędzy nimi. Kiedy natomiast ptaki zrywają się do lotu na przykład po noclegu, albo gdy coś je spłoszyło, wtedy może się zdarzyć, że jakiś młody ptak się zgubi. Nie zauważy, gdzie polecieli bliscy i nie wie, w którym kierunku lecieć, by ich znaleźć. Wtedy kołuje w miejscu i nawołuje rodzinę. Słychać charakterystyczne ćwierknięcia ptaka, który lata w kółko, poszukując swoich bliskich. Na szczęście najczęściej nie trwa to długo i brak członka grupy zostaje szybko zauważony przez pozostałe ptaki. Wtedy zawsze któryś z nich wraca po zagubionego osobnika i następnie razem już lecą do pozostałych żurawi. Po czym się rozpoznają? Trudno powiedzieć, ale myślę, że tak jak my mamy kilka cech, którymi się kierujemy rozpoznając naszych bliskich, tak samo i żurawie ;) Na pewno po głosie, po wyglądzie itd. Dla nas mogą się wydawać prawie identyczne, ale dla nich z całą pewnością tak nie jest. A czy są badania na ten temat? Nie mogę sobie nic takiego przypomnieć, musiałbym posiedzieć i czegoś poszukać. Jeśli zaś chodzi o sytuację nad poznańskim niebem, to nie wiem co tam się działo, przykro mi. A co do tego, o czym tak dyskutują, to zależy na pewno od sytuacji. O żerowiskach, o wędrówce, w locie dopingują się do zwiększonego wysiłku i pewnie o innych rzeczach, ale przyznam szczerze, że to to ja również chciałbym wiedzieć.