@@MrLion-uh7ot To sztuczne obciążenie jest bardzo fajne, jest nieco nowsza wersja DL24P. Niedawno wprowadzili nowy model DL24MP-150W, ale jeszcze się nim nie bawiłem.
Ciekawy filmik - jakby to urządzonko miało jeszcze wbudowany młynek do kawy sterowany przez BT to na pewno bym kupił a tak się zastanowię !!! Pozdrawiam autora jak i oglądających !!!
Właśnie testuję ten sprzęt . Ogólnie całkiem niezły pomysł . Pomiary przez rozładowanie prądem C20 do 10,5V mniej więcej pokrywa się z wynikami pomiarów za pomocą ACT meter . Testowałem kwasowe , teraz powerbanka ( jego możliwości to jednak połowa tego co na obudowie napisane jest ) . Zasilacze markowe można przeciążyć 120 % spokojnie . Jeśli chodzi o wady . Pierwsze co to tranzystor najczęściej to beznadziejna podróbka . Widać już nowy jest skorodowany , obudowa kiepsko odlana . Także pierwsza awaria albo nawet przed nią wymieniłbym na oryginał lub lepszy . Samo chłodzenie to trochę przesadzone jest . Trzecia dość istotna sprawa to bardzo nagrzewają się prądowe ścieżki . Są za cienkie . Także myślę że górny prąd to 8 A . Już przy 8 A po paru minutach parzą . Trzeba by zetrzeć lakier i pokryć warstwą cyny . Wtedy 10 A będzie realne i wytrzymujące całe dnie . Sama aplikacja taka dość prosta . Konieczne jest włączenie GPS . Inaczej nie połączy się .
Na 2 różnych urzadzeniach tego typu żeby się połączyć z blutem pomoglo włączenie gpsu (lokalizacji) po włączeniu gpsu nie miał przypadku żeby się nie połączyło. Proszę dać znać czy pomoglo
Ciekawy filmik. Ja jestem na etapie kompletowania sprzętu do do eksperymentów z elektroniką. I będę wdzięczny za rady zwiazane z doborem aparatury pomiarowej minimum kosztów pod warunkiem wiarygodny pomiarów.
Raczej do dokladnych pomiarów. Budżet jest ale im mniej na sprzęt wydam tym więcej na projekty. Miernikiem potrafię się posługiwać. Mam nawet jeden a drugi uszkodzony amperomierz. Od dłuższego czasu zastanawiam sie nad oscyloskopem. Do tej pory nie posługiwałem się nim. Myślałem nad Rigol 1054z jeśli dobrze pamietam 4 kanałowy i chyba da się go odblokować na 100MHz.
@@tomekr.7042 w kwestii oscyloskopu nie pomogę bo sam jestem amatorem - używam tej chińskiej zabawki, wprawdzie mam jeszcze skopometr Hantek serii 2000 ale do moich celów wystarczy ten tańszy. Co do mierników to osobiście jestem zadowolony z multimetrów UNI-T, w szczególności UT191E.
Weź przykład z Tomka, którego przypadek określiłbym skrótem używanym dla odczynników chemicznych: cz. d. a. (czysty do analizy 😂). Niezależnie od tego ile i jakich urządzeń byś nie dokupił, na pewnym etapie okazują się niewystarczające i pojawiają się nowe inwestycje 😉 Z filozoficznym spokojem oczekuję dnia, w którym uzna, że pora dobudować izolowane akustycznie i termicznie klimatyzowane pomieszczenie, w którym będzie utrzymywana stała temperatura i wilgotność zgodnie z normą EN dla badania akumulatorów 🤣 A tak całkiem serio to w takim wypadku tak jak napisał Tomasz trzeba sobie jasno określić do czego to ma służyć. Czy jak w moim czy wielu innych przypadkach do różnych ciekawych garażowych eksperymentów z akumulatorami i szeroko pojętą elektroniką hobbystyczną, czy też do prawie że profesjonalnych zastosowań. Przykładem tego niech będzie elektroniczne obciążenie prezentowane w materiale versus takie choćby z poniższego linka: 931,36 zł 8%OFF | ITECH IT8211 Programmable Electronic Load High Resolution Single Channel DC Electronic Load 60V 30A 150W a.aliexpress.com/_BPVxGs czy bardziej zaawansowane. Pytanie czy warto strzelać z armaty do komarów? 😁
u mnie te obciązenie, po zmianie mosfeta na oryginalny irfp 264 wytrzymał obciązenie 230W przez 4h, maximum w krótkiej chwili jakie udało sie wyciagnac to 293W i do wymiany :) wszystko na oryginalnym chłodzeniu tylko pasta zmieniona na thermal grizzly
Warto wspomnieć o dodatkowej funkcji w tego typu elektronicznych obciążeiach, a mianowicie można wykorzystać ten sprzęt jako licznik energii.Przydatna funkcją podczas ładowania akumulatorów.th-cam.com/video/_-NPgtZkp88/w-d-xo.html
Panie Tomku, może szybki test tej ładowarki lidlowskiej? Sporo osób ją ma, nie ma najlepszej opinii ale czy rzeczywiście jest tak słaba? Wykres napięcia / prądu przy ładowaniu jakiegoś niewielkiego 40-50 Ah?
Całkiem prawdopodobne. Wiesz to był taki szybki test czy w funkcji CR da się w ogóle coś takiego zrobić. Napięcie podnosiłem co 0,1V - więc stosunkowo duży skok. Jak będę testował kolejną ładowarkę to się bardziej przyłożę do pomiaru parametrów 😉
@@TomaszHudy Najwidoczniej regulator zastosowany w tym obciążeniu przynajmniej w funkcji CV jest zbyt wolny aby nadążyć za zmianami prądu czy napięcia które mu wymuszałeś czy to z zasilacza czy z ładowarki. Także obciążenie generalnie fajne ale dzięki temu testowi wiem, że bym go nie kupił jako kolejne do tego co już mam :). Zgrubne testy ładowarek elektronicznych da się wykonać czy to z CV czy z CR. Ale ciekawe jakby wyszło sprawdzenie Nogo G7200 po wejściu w tryb doładowania impulsowego. Nie wspomnę już o BPower :).
@@inspektorelektron tak też pomyślałem że jest zbyt wolny. Czas pokaże jak to będzie wyglądać przy kolejnych testach. Może pogadam z Robertem aby mi podesłał Noco i zobaczymy co z tego wyjdzie. Tak czy inaczej zgrubnie można na szybko zobaczyć od kiedy wstaje ładowarka czy do jakiego napięcia ładuje i jakim prądem - jednak nie mam zamiaru rezygnować z klasycznego ładowania akumulatora.
@ere peo No, ładowarek z jako takim CV jest dość dużo. Ctek 5, FOXSUR FBC1208, Telwin Doctor 50, Kulon 720/820/912 (405 prawie też), Victron BlueSmart 10, Vympel 55/57, Anjing AJ618, Agri 30/12, ... i zapewne wiele innych. Wspominając o takich modelach mam na myśli może nie tylko i wyłącznie utrzymywanie napięcia na ściśle określonym poziomie ale widoczną na wykresie ładowania fazę z względnie długim czasem, kiedy to napięcie końcowe jest bardzo zbliżone do docelowego. Najczęściej około połowę całego procesu ładowania jest widoczna dość stabilna, stała wartość napięcia (np jak dla AGM w okolicy 14.7V). Sporą część wykresów ładowania tych ładowarek zamieściłem w module 1 facebook.com/groups/mrAkumulatorFORUM. Dla porównania są tam też ładowarki nie mające typowego CV. I tak na koniec - ładowanie 2 stopniowe CC-CV zapewnia nawet zasilacz warsztatowy. W ładowaniu akumulatorów kwasowych, wapniowych nie tylko o to chodzi aby te dwie fazy wystąpiły. W AGM w sumie wystarczy.
@ere peo Faktycznie w kontekście filmu to chyba ja źle zrozumiałem pytanie, ale jakoś tak częściej myślę o ładowarkach niż rozładowalnicach ... jeśli chodzi o rozładowanie przy obciążeniu CV to puki co nie znam z praktyki innych urządzeń niż Tomek prezentuje. Fakt, może trudniej zdobyć takie ET5410 ale też chyba łatwiej niż Kulona z Rosji. W PL też są takie sprzęty, dla przykładu - www.expondo.pl/stamos-soldering-programowalne-obciazenie-elektroniczne-0-120-v-0-30-a-150-w-usb-lan-rs232-10021137 ale cena dwa razy większa a moc dwa razy mniejsza.
to jest bardzo fajny gadżet,ale należy pamiętać,że opcja z CV się nie sprawdzi a jedynie jako obciążenie rezystancyjne i prądowe. Przy CV mamy wpływ z dwóch źródeł a LIDL pewnie robi jakies próbkowanie i dlatego tak te napięcia szalały. Świetnie się nadaje,aby rezystancji wewnętrznej aku a także jako bocznik prądowy (dla constans prądu obciążenia-reszta parametrów zapewne się sama przeliczy) dla zasilacza w stosunku do ładowarki. Przy boczniku prądowym zapewne można sprawdzić wtedy przy jakim prądzie LIDL przechodzi w podtrzymanie, bo to jest jedno z kryteriów podtrzymania w tych algorytmach. :) Ten układ pomiarowy jest poprawny,ale trzeba by uwzględnić dodatkowo rozpływy prądów w sytuacjach granicznych,czyli "kluczowe spadki" ładowania. Na video widać,że prawdopodobnie obciążenie sztuczne pokazuje sumę prądów z ładowarki i zasilacza. Dodatkowo mamy spadki napięc na kablach przy dużych prądach większe, co może fałszowac pomiar,ale generalnie mozliwości tego obciążenia sa ogromne w odpowiedniej konfiguracji pomiaru :). Przy ustawieniu obciążenia na CV wszystko działa poprawnie, ponieważ obciążenie w tym trybie ma rezystancje wyliczeniową i prawdopodobnie w tym przypadku sięga ona setek MOm, co objawia sie właśnie takimi stanami, bo LIDL szybko osiąga górne napięcia ładowania i szybko schodzi na potrzymanie a potem znowu się załącza, bo jest napięcie poniżej podtrzymania i mamy MASĘ stanów przypadkowych. Dodatkowo z rozpływu pradów widać,że zasilacz też szaleje, bo w rozpływów prądów tak byc powino. :) Ustawienie na CV w takiej sytuacji nie zadziała, bo jest skorelowane z prądem ładowania Lidla, który to prąd spada impulsowo do marginalnej wartości. Najlepiej symulowac różne obciążenia a zasilaczem zmieniać stopniowo napięcia i korelowac to ze zmianą prądu jaki podaje LIDL. Będzie widac momenty przełączania. Obciążeniem symulować AKU rozładowane, co może być trudne, więc ustawiać minimalne Omy w granicach akceptowalności wentylatora i poboru mocy obciążenia,aby się nie zagotowało. ;) Proszę w ramach uzupełnienia tego testu zasymulowac taki układ: 1. regulacja napięciem na zasilaczu - zmieniamy pod kątem przełączania Lidla 2. regulacja prądem CC na obciążeniu - zbadamy przy jakim prądzie Lidl przeskoczy 3. pamiętać,że na obciążeniu będzie suma prądów zasilacza i Lidla, bo to obciążenie jest oporem 4. przy regulacji prądu na CC symulujemy zmiane rezystancji AKU jak się w czasie ładuje :) Brawo za film, bo jest super. Pozdrawiam.
Moje spostrzeżenia: - przy odcięciu akumulatora ustawionym na 10.5V odcina o 0.2V wyżej, czyli trzeba ustawić cut-off na 10.3V - jasność ekranu można sobie ustawić, fajna opcja - urządzenie zapamiętuje wartość w mAh rozładowywanego akumulatora, nawet po dopięciu klem i zasilacza wartość zostanie zapamiętana
Tak masz rację, jest to spowodowane spadkiem napięcia na kablach. Niestety zaciski są dość małe i nie można tam zastosować grubszych. Do menu się dostałem - faktycznie można ustawić wyższą jasność.
@@TomaszHudy jak nie ma osobno wyprowadzonego takiego przewodu, to przekłamania są bardzo duże. W całym zakresie pomiarowym trzeba by wprowadzić korekcję o spadek napięcia na przewodach. Do tego wszystkie pomiary, mocy itd również są niemiarodajne.
Hej, a czy jest mozliwosc ustawic na tym np odciecie poboru pradu przy jakims granicznie ustawionym napieciu. Np wyjsciowa 54v na 42 v przy mierzeniu pojemnosci baterii ??
@Tomasz Hudy Czy możesz sprawdzić czy da się przez to elektroniczne obciążenie ładować np. akumulator i określić ile zostało Ah wpompowane w akumulator. Słyszałem ale nigdzie nie mogę znaleźć jak użyć tego jako rejestratora podczas ładowania czy to akumulatora czy np ogniw 18650
popatrz na ta aukcje, to jest nowsza wersja prezentowanego tu urzadzenia tylko bez wentylatora (ale pewnie kazdy ma w domu jakis stary z komputera), tam na dole jest modul ktory sie "dostawia" do tego obciazenia - battery box, tam wpinasz baterie i mozesz sobie zmierzyc pojemnosc ogniwa pl.aliexpress.com/item/1005001565062996.html
@@przemo8382 ,właśnie mam już nowsza wersje , jak ładować by zmierzyć ile prądu przez niego przeszło ? Są w zestawie cztery kabelki z krokodylkami ,ale z tego co wyczytałem w instrukcji chodzi o to by łączyć po dwa na klemę by był wiarygodny pomiar napięć. Dzięki
@@przemo8382 Chodzi o to, aby sprawdzić ładunek podczas ładowania, a nie rozładowania (obciążenia). To, o czym mówisz, to tylko pojemnik na pojedyncze ogniwa do rozładowywania, który można podłączyć zamiast większego akumulatora.
@@aladom756 Przewody dzialaja jak rezystory (oporniki). Kiedy płynie po nich prąd, to spada napiecie. Przy małych prądach te spadki są pomijalne (kilka/-naście mV), ale przy większych pradach (kilka Amp) to już dziesiąte części volta (i więcej) i nie można ich pomijac. Stad 4 przewody. Dwa zewnętrzne po których płynie duży prąd podczas obciążania (rozładowania) akum., oraz dwa w środku, które służą jedynie do pomiaru napięcia (przez które płynie minimalny prąd, bo są podłączone do układu o dużej rezystancji wejściowej obciążenia). Z tym pomiarem ładunku akum to chodziło o to, czy tym obciążeniem można naładować akumulator i zmierzyć ile prądu przepłynęło. To ma związek z gniazdem wyjściowym po prawej stronie, tak w połowie wysokości plytki po prawej stronie. Normalnie, ono służy do kalibracji, ale można je jakoś wykorzystać i do ładowania. Sam bardzo chętnie bym się dowiedział, jak to dziala.
Panie Tomku mam pytanie odnośnie takiego obciążenia elektronicznego. Dostałem dzisiaj przesyłkę z chin, i jak podłączyłem do niego akumulator to go nie wykrywa. Jedna żecz mi się żuciła w oczy , brak jednego elementu na płytce.
@@TomaszHudy Podłączyłem ładowarkę i jej nie wykrywa. Dodałem zdjęcia na forum mrakumulator , elementu brakującego. Jest to metalowy zaokrąglony element nad wyświetlaczem nad mikrokontrolerem. Taki sam jest nad przyciskiem setup.
Szybkie pytanie, czy mogę tym sprawdzić jak szybko coś jest ładowane? Czyli wpinam ładowarkę i na wyjściu np. Powerbank / telefon / wiatrak z baterią. Czy tym zmierzę tylko ile oddaje ładowarka / powerbank?
Kilka osób pisało że można tego urządzenia użyć do pomiaru parametrów ładowania wykorzystując gniazdo do kalibracji, ale osobiście nigdy tego nie sprawdzałem.
@@yankovalsky7696 Błędne koło. Żeby mieć pewność, że kalibracja zostanie przeprowadzona poprawnie, trzeba mieć dostęp do dużo droższych urządzeń ze świadectwem kalibracji. W domowych warunkach przy ograniczonym budżecie niewykonalne. Kupując elektroniczne obciążenie za taką cenę przyjmujemy je "z dobrodziejstwem inwentarza", czyli tak jak skalibrował je producent.
Oczywiście bo są różne rodzaje ogniw a ja pytam o 18650 Czyli rozumiem że jeżeli podpinam baterie rowerowa to odetnie automatycznie czy muszę ustawić w urządzeniu na np 28v? @@magik22080
Nie posiadam urządzenia. Zamierzam je kupić. Z filmu jednakże wynika, że ustawiasz na urządzeniu. Taka wartość użytkowa graniczna ogniwa 18650, to właśnie ok 2.8V. to takie kompletne minimum, właściwie poniżej 3V za bardzo nie ma co go rozładowywac, bo cierpi ogniwo, a pojemności masz tam stosunkowo mało. Większość BMS ma ustawienie przed rozładowaniem ok 2.7V na ogniwo, czyli dla baterii 36V (10s) będzie to 27V. Biorąc pod uwagę, że baterie podepniesz kablami, które Ci wychodzą z obudowy, to bms powinien Ci odciąć przy bezpiecznej wartości. To również możesz sprawdzić, czy tak się wydarzy.
Tomku ,jeśli tym urządzeniem rozładowuje akumulator 74Ah do napiecia 10.5v prądem 3,7A to otrzymany wynik jaki mi wychodzi 65Ah to już całościowy wynik czy jeszcze trzeba dodać prąd pozostały w akumulatorze?
Jeżeli otrzymałeś pojemność 65Ah przy prądzie 3,7A, to znaczy że pojemność C20 tego akumulatora jest mniejsza niż 74Ah, ale wieksza niż 65Ah - ponieważ akumulator rozładowywał się krócej niż 20h - w Twoim przypadku 17,5h. Można by to policzyć z twierdzenia Peukerta, ale tak +/- będzie miał ok. 69Ah przy obciążeniu 3,45A - wtedy powinien się rozładowywać ok. 20h
@@aladom756 Weź pod uwagę spadek napięcia na kablach. Przynajmniej moje obciążenie przy 5A zaniża wskazanie o 0,3V dlatego ustawiam napięcie odcięcia 10,2V. Wg mnie urządzenie warte tych pieniędzy.
@AlaDom: (Zazwyczaj - do sprawdzenia/upewnienia sie w dokumentacji technicznej) pojemnosc podana przez producenta jest wyznaczana przy pradzie 20h (czyli 0.05C) do napiecia 10.5V. Jezeli wychodzi 65Ah a nie 74Ah, to po prostu akum. nie ma deklarowanej pojemnosci (wada techniczna - jesli nowy, albo zestarzenie/zuzycie - jesli starszy/uzywany). Im wyzszy prad rozladowania, tym nizsza pojemnosc akum. (ale i tez napiecie koncowe jest inne) - i to tez jest w dokumentacji technicznej. Zobacz tutaj: www.power-sonic.com/wp-content/uploads/2018/12/PS-1270%20technical%20specifications.pdf (akurat bawie sie akum. Power Sonic PS-1270). Przy pradzie zozlad.20h do 10.5V pojemnosc jest 7.0Ah, ale przy pradzie 5h do 10.2V - 6.0Ah, a przy 1h do 9V - 4.5Ah. Poza tym - owszem, spadki na kablach sa wazne i dobrze sie upewnic gdzie i jakie sa naprawde napiecia. Do tego jeszcze sama kalibracja obciazenia moze odstawac o kilka/kilkadziesiat mV .
A jakbyś wpiął kondensator sporej pojemności równolegle? Może pulsowanie napięcia z ładowarki impulsowej tej lidlowej powoduje że sztuczne obciążenie nie może się wystroić. Tak mi intuicja podpowiada. W wolnej chwili zapraszam również na swój kanał. Coś o fotowoltaice diy. Pozdrawiam :)
@@TomaszHudy Tak widziałem, ale koszt jest x10, a patrząc wizualnie wydaje mi się, że to tylko kwestia software, a same urządzenia są do siebie zbieżne, ale nie cenowo ;)
@@krzysztofg2025 Android 6.0 - próbowałem jeszcze raz tak jak mówisz i niestety nie łączy. Natomiast w drugim telefonie mam androida 9.0 i działa bez problemu.
@@krzysztofg2025 I tu Ciebie zaskoczę, bo masz rację 🙂 Po analizie wszelkich dostępnych na TH-cam filmików wyszło mi, że na płytce jest zamontowany moduł JDY-23 Bluetooth 5.0. W teorii wersja 5 jest kompatybilna wstecznie, ale wiadomo jak to z teorią i wszelakimi standardami bywa... Zastanawiam się czy coś by wniosła zmiana na moduł JDY-16 Bluetooth 4.2, ale nie wiem jak by się to wtedy miało do nazwy urządzenia i czy byłoby rozpoznawane przez aplikację. A poza tym ile można grzebać... 😉
@@Tab7.6.Tab7.6 I chyba też te rozprowadzenie obciążenia na 4 tranzystory lepsza opcją jest. Też chyba ten MP na więcej opcji jak choćby pomiar rezystancji.
@@MrX-yg7rz Standardowe DL24 również ma pomiar rezystancji, ale nie przykładaj do tego większej wagi bo robi to razem z przewodami. Więc wartości wychodzą abstrakcyjne. Do pomiaru rezystancji wewnętrznej najbardziej popularnym jest chyba RC3563. Ale jak ktoś nie jest szczególnie wymagający to i tester typu Konnwei wystarczy.
Według tego filmu th-cam.com/video/CxCRc8gjHJo/w-d-xo.html pierwsza rzecz od której należy zacząć zanim zacznie się korzystać z obciążenia to poprawienie producenta... Czyli wymiana lipnego mosfetu na bardziej markowy jak też chłodzenia na wydajniejsze. Inna rzecz, że jedyna różnica między wersją 150W a 180W to chłodzenie właśnie, więc można się pokusić. Mój egzemplarz na razie wylądował w Belgii i liczę, że od poniedziałku ruszy w dalszą trasę. Jak tylko do mnie dotrze to pewnie zacznę "rzeźbić" z poprawkami 😉
@@TomaszHudy Ba, może nawet w bliższej lub dalszej przyszłości pokuszę się o jakieś debiutanckie video na TH-cam, co mam być gorszy 😁 Póki co przed paroma minutami dotarła do mnie kolejna ładowarka - też nie mogłem się powstrzymać przy zakupach 😂: 70,72 zł 35%OFF | Car Battery Charger 12/24V 6A Pulse Repair LCD Battery Charger Fully Automatic For Car Motorcycle Lead Acid Battery Agm Gel Wet a.aliexpress.com/_BTzds4 Gdybyś akurat przypadkiem nie zamówił tego modelu to chętnie użyczę na testy, bo powiedzmy sobie szczerze, że nikt oprócz Ciebie lepiej jej nie zrecenzuje 🙂 Wiem, że czasu masz mało a projektów dużo, niemniej gdybyś miał ochotę to wpisz urządzenie na listę oczekujących 😄
@@Tab7.6.Tab7.6 widzę że z Ciebie taki sam wariat jak ze mnie. Ładowarka przypomina tą 8A na którą czekam i czekam i zamówiłem już drugą u innego sprzedającego bo Ali wkroczy w spór dopiero 07.09. A skoro już o zamówieniach na Ali to leci jeszcze do mnie 150,30 zł 25%OFF | 12V 24V 400AH kwasowo-ołowiowy inteligentny typ naprawy impulsów ładowarka samochodowa przenośne baterie opiekun do ciężarówki motocykl a.aliexpress.com/_B1BJ7K 🤣🤣🤣
@@TomaszHudy Wersję 8A sobie odpuściłem bo pamiętałem, że Ty zamówiłeś, a chciałem dla odmiany coś bardziej wyrafinowanego - taki CTEK dla ubogich 😂 Noo, ale w przeciwieństwie do mnie widzę, że nie uznajesz kompromisów (ja tu tylko skromnie takie "cykacze" do akumulatorów typu kostka), zapodałeś od razu z grubej rury - ta druga ładowarka zapowiada się nadzwyczaj spektakularnie 😁 A i opis w tytule w wersji polskiej szalenie intrygujący, to może być prawdziwy hit 😉
@@Tab7.6.Tab7.6 się okaże, czy opiekun ciężarówki się sprawdzi 🤣 Muszę się uporać z tymi prostownikami dla Roberta i będę intensywnie działał, bo na stole leży już jedna ładowarka i czeka na test - a zapowiada się ciekawie 😉
Jeśli będziesz miał możliwość polecam przetestować, a nawet zakupić niedrogie ładowarki firmy Magnum Agri Inwerter 30/12 20A lub 50/12 30A z regulacją prądu ładowania lub 15/12 10A bez możliwości regulacji prądu ładowania (możliwe ustawienie potencjometrami wewnątrz obudowy) Robią one gęstość.
@@inspektorelektron Mi w Bannerze 50Ah zrobił gęstość 1,29 choć innymi prostownikami nie dałem rady. Dość oporny to aku na robienie gęstości (nowy 6 m-cy)
wlasnie kupilem, spadl mi radiator i 6a usmazylo chyba mi tranzystor w 5 sek. Teraz nie idzie prad jak daje na ON... :( Ktos wie gdzie nabyc tarnzystor porzadny w normalnej cenie? najlepie jakis mocniejszy, co wytrzyma wieksze prady? - jakie ma symbole mocniejsza wersja? bo ten co mam to IRFP264 i tak sie zachowuje: th-cam.com/users/shortssOcOMhvOq4c
I bought this load too but it does not work correctly because of the voltage drop through the two cables the detected voltage is not correct. th-cam.com/video/kDYn0xrDQkI/w-d-xo.html I bought this thing to make a capacity test of my LiIon batteries, but therefor the low-voltage cut-off have to work exact and not with differences of +/- 1V For exact voltage meassuring you need the original load device with 4 wires. 2 for the load and two separate wires just for voltage meassuring
You're right. I also have the electronic load you are talking about: th-cam.com/video/jgOVd6FGPNQ/w-d-xo.html. With this device, you can cope by measuring the voltage drop on the wires at a known load current. After considering the voltage drop it will be good.
15:33 Wentylator włącza się po przekroczeniu mocy 10W
18:24 Te moduły często mają zamontowane podróbki mosfetów
an co polecasz w zamian tego modelu ?
@@MrLion-uh7ot To sztuczne obciążenie jest bardzo fajne, jest nieco nowsza wersja DL24P.
Niedawno wprowadzili nowy model DL24MP-150W, ale jeszcze się nim nie bawiłem.
Pomocny materiał ,dziękuję 🎉
Ciekawy filmik - jakby to urządzonko miało jeszcze wbudowany młynek do kawy sterowany przez BT to na pewno bym kupił a tak się zastanowię !!! Pozdrawiam autora jak i oglądających !!!
Jakby kawę wsypać w wentylator przy maksymalnym obciążeniu, to może by coś zmieliło 😋
Więc nie zastanawiaj się tylko bierz 💲
Jak zwykle świetny materiał, jak zawsze merytoryczny
Robisz świetną robotę 👍
Dzięki
Właśnie testuję ten sprzęt . Ogólnie całkiem niezły pomysł . Pomiary przez rozładowanie prądem C20 do 10,5V mniej więcej pokrywa się z wynikami pomiarów za pomocą ACT meter . Testowałem kwasowe , teraz powerbanka ( jego możliwości to jednak połowa tego co na obudowie napisane jest ) . Zasilacze markowe można przeciążyć 120 % spokojnie . Jeśli chodzi o wady . Pierwsze co to tranzystor najczęściej to beznadziejna podróbka . Widać już nowy jest skorodowany , obudowa kiepsko odlana . Także pierwsza awaria albo nawet przed nią wymieniłbym na oryginał lub lepszy . Samo chłodzenie to trochę przesadzone jest . Trzecia dość istotna sprawa to bardzo nagrzewają się prądowe ścieżki . Są za cienkie . Także myślę że górny prąd to 8 A . Już przy 8 A po paru minutach parzą . Trzeba by zetrzeć lakier i pokryć warstwą cyny . Wtedy 10 A będzie realne i wytrzymujące całe dnie . Sama aplikacja taka dość prosta . Konieczne jest włączenie GPS . Inaczej nie połączy się .
zamiast samej cyny lepiej byloby zatopic jeszcze kawalek drutu miedzainego
Na 2 różnych urzadzeniach tego typu żeby się połączyć z blutem pomoglo włączenie gpsu (lokalizacji) po włączeniu gpsu nie miał przypadku żeby się nie połączyło. Proszę dać znać czy pomoglo
Ciekawy filmik. Ja jestem na etapie kompletowania sprzętu do do eksperymentów z elektroniką. I będę wdzięczny za rady zwiazane z doborem aparatury pomiarowej minimum kosztów pod warunkiem wiarygodny pomiarów.
To wszystko kwestia budżetu i czy ma to służyć do zabawy tak jak mnie, czy do profesjonalnych zastosowań.
Raczej do dokladnych pomiarów. Budżet jest ale im mniej na sprzęt wydam tym więcej na projekty. Miernikiem potrafię się posługiwać. Mam nawet jeden a drugi uszkodzony amperomierz. Od dłuższego czasu zastanawiam sie nad oscyloskopem. Do tej pory nie posługiwałem się nim. Myślałem nad Rigol 1054z jeśli dobrze pamietam 4 kanałowy i chyba da się go odblokować na 100MHz.
@@tomekr.7042 w kwestii oscyloskopu nie pomogę bo sam jestem amatorem - używam tej chińskiej zabawki, wprawdzie mam jeszcze skopometr Hantek serii 2000 ale do moich celów wystarczy ten tańszy. Co do mierników to osobiście jestem zadowolony z multimetrów UNI-T, w szczególności UT191E.
Weź przykład z Tomka, którego przypadek określiłbym skrótem używanym dla odczynników chemicznych: cz. d. a. (czysty do analizy 😂). Niezależnie od tego ile i jakich urządzeń byś nie dokupił, na pewnym etapie okazują się niewystarczające i pojawiają się nowe inwestycje 😉 Z filozoficznym spokojem oczekuję dnia, w którym uzna, że pora dobudować izolowane akustycznie i termicznie klimatyzowane pomieszczenie, w którym będzie utrzymywana stała temperatura i wilgotność zgodnie z normą EN dla badania akumulatorów 🤣 A tak całkiem serio to w takim wypadku tak jak napisał Tomasz trzeba sobie jasno określić do czego to ma służyć. Czy jak w moim czy wielu innych przypadkach do różnych ciekawych garażowych eksperymentów z akumulatorami i szeroko pojętą elektroniką hobbystyczną, czy też do prawie że profesjonalnych zastosowań. Przykładem tego niech będzie elektroniczne obciążenie prezentowane w materiale versus takie choćby z poniższego linka:
931,36 zł 8%OFF | ITECH IT8211 Programmable Electronic Load High Resolution Single Channel DC Electronic Load 60V 30A 150W
a.aliexpress.com/_BPVxGs
czy bardziej zaawansowane. Pytanie czy warto strzelać z armaty do komarów? 😁
u mnie te obciązenie, po zmianie mosfeta na oryginalny irfp 264 wytrzymał obciązenie 230W przez 4h, maximum w krótkiej chwili jakie udało sie wyciagnac to 293W i do wymiany :) wszystko na oryginalnym chłodzeniu tylko pasta zmieniona na thermal grizzly
Dobrze wiedzieć - dzięki za info 😉
Mam DL24P i spokojnie wytrzymuje 160W. Wiele razy zadziałało zabezpieczenie 185W i się nie spalił tranzystor.
Gdybyś miał wykonać tą przeróbkę ponownie jaki tranzystor byś użył? Zastanawiam się nad ulepszeniem mojego egzemplarza
Warto wspomnieć o dodatkowej funkcji w tego typu elektronicznych obciążeiach, a mianowicie można wykorzystać ten sprzęt jako licznik energii.Przydatna funkcją podczas ładowania akumulatorów.th-cam.com/video/_-NPgtZkp88/w-d-xo.html
W prezentowanym egzemplarzu to gniazdo służy do kalibracji testera, ale być może sprawdzi się również jako licznik.
@@TomaszHudy Opis tego wyjścia www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/9e1f24bf7f39303a
Tomek! Świetne filmy! Świetny kanał YT! Podoba mi się!
@Tomasz Hudy jesteś członkiem mrAkumulator na FB?
Dzięki 😉
Tak należę do grupy mrAkumulator forum pasjonatów ... na FB.
Na FB znajdziesz mnie pod tą samą nazwą - Tomasz Hudy
@@TomaszHudy pomyśl nad Patronite
Panie Tomku, może szybki test tej ładowarki lidlowskiej? Sporo osób ją ma, nie ma najlepszej opinii ale czy rzeczywiście jest tak słaba? Wykres napięcia / prądu przy ładowaniu jakiegoś niewielkiego 40-50 Ah?
Nic dodać nic ująć 👏
Zasilacz trzeba ustawic z ograniczeniem prądowym zeby symulowal aku. A prad ma brac z ladowarki.
27:30 wg moich skromnych testów podobnej ładowarki z Lidla w tym momencie jeszcze nie jest koniec ładowania. Faktycznie z tym CV to nie wypaliło.
Całkiem prawdopodobne. Wiesz to był taki szybki test czy w funkcji CR da się w ogóle coś takiego zrobić. Napięcie podnosiłem co 0,1V - więc stosunkowo duży skok.
Jak będę testował kolejną ładowarkę to się bardziej przyłożę do pomiaru parametrów 😉
@@TomaszHudy Najwidoczniej regulator zastosowany w tym obciążeniu przynajmniej w funkcji CV jest zbyt wolny aby nadążyć za zmianami prądu czy napięcia które mu wymuszałeś czy to z zasilacza czy z ładowarki. Także obciążenie generalnie fajne ale dzięki temu testowi wiem, że bym go nie kupił jako kolejne do tego co już mam :). Zgrubne testy ładowarek elektronicznych da się wykonać czy to z CV czy z CR. Ale ciekawe jakby wyszło sprawdzenie Nogo G7200 po wejściu w tryb doładowania impulsowego. Nie wspomnę już o BPower :).
@@inspektorelektron tak też pomyślałem że jest zbyt wolny. Czas pokaże jak to będzie wyglądać przy kolejnych testach.
Może pogadam z Robertem aby mi podesłał Noco i zobaczymy co z tego wyjdzie.
Tak czy inaczej zgrubnie można na szybko zobaczyć od kiedy wstaje ładowarka czy do jakiego napięcia ładuje i jakim prądem - jednak nie mam zamiaru rezygnować z klasycznego ładowania akumulatora.
@ere peo No, ładowarek z jako takim CV jest dość dużo. Ctek 5, FOXSUR FBC1208, Telwin Doctor 50, Kulon 720/820/912 (405 prawie też), Victron BlueSmart 10, Vympel 55/57, Anjing AJ618, Agri 30/12, ... i zapewne wiele innych. Wspominając o takich modelach mam na myśli może nie tylko i wyłącznie utrzymywanie napięcia na ściśle określonym poziomie ale widoczną na wykresie ładowania fazę z względnie długim czasem, kiedy to napięcie końcowe jest bardzo zbliżone do docelowego. Najczęściej około połowę całego procesu ładowania jest widoczna dość stabilna, stała wartość napięcia (np jak dla AGM w okolicy 14.7V). Sporą część wykresów ładowania tych ładowarek zamieściłem w module 1 facebook.com/groups/mrAkumulatorFORUM. Dla porównania są tam też ładowarki nie mające typowego CV. I tak na koniec - ładowanie 2 stopniowe CC-CV zapewnia nawet zasilacz warsztatowy. W ładowaniu akumulatorów kwasowych, wapniowych nie tylko o to chodzi aby te dwie fazy wystąpiły. W AGM w sumie wystarczy.
@ere peo Faktycznie w kontekście filmu to chyba ja źle zrozumiałem pytanie, ale jakoś tak częściej myślę o ładowarkach niż rozładowalnicach ... jeśli chodzi o rozładowanie przy obciążeniu CV to puki co nie znam z praktyki innych urządzeń niż Tomek prezentuje. Fakt, może trudniej zdobyć takie ET5410 ale też chyba łatwiej niż Kulona z Rosji. W PL też są takie sprzęty, dla przykładu - www.expondo.pl/stamos-soldering-programowalne-obciazenie-elektroniczne-0-120-v-0-30-a-150-w-usb-lan-rs232-10021137 ale cena dwa razy większa a moc dwa razy mniejsza.
to jest bardzo fajny gadżet,ale należy pamiętać,że opcja z CV się nie sprawdzi a jedynie jako obciążenie rezystancyjne i prądowe. Przy CV mamy wpływ z dwóch źródeł a LIDL pewnie robi jakies próbkowanie i dlatego tak te napięcia szalały. Świetnie się nadaje,aby rezystancji wewnętrznej aku a także jako bocznik prądowy (dla constans prądu obciążenia-reszta parametrów zapewne się sama przeliczy) dla zasilacza w stosunku do ładowarki. Przy boczniku prądowym zapewne można sprawdzić wtedy przy jakim prądzie LIDL przechodzi w podtrzymanie, bo to jest jedno z kryteriów podtrzymania w tych algorytmach. :)
Ten układ pomiarowy jest poprawny,ale trzeba by uwzględnić dodatkowo rozpływy prądów w sytuacjach granicznych,czyli "kluczowe spadki" ładowania. Na video widać,że prawdopodobnie obciążenie sztuczne pokazuje sumę prądów z ładowarki i zasilacza. Dodatkowo mamy spadki napięc na kablach przy dużych prądach większe, co może fałszowac pomiar,ale generalnie mozliwości tego obciążenia sa ogromne w odpowiedniej konfiguracji pomiaru :).
Przy ustawieniu obciążenia na CV wszystko działa poprawnie, ponieważ obciążenie w tym trybie ma rezystancje wyliczeniową i prawdopodobnie w tym przypadku sięga ona setek MOm, co objawia sie właśnie takimi stanami, bo LIDL szybko osiąga górne napięcia ładowania i szybko schodzi na potrzymanie a potem znowu się załącza, bo jest napięcie poniżej podtrzymania i mamy MASĘ stanów przypadkowych. Dodatkowo z rozpływu pradów widać,że zasilacz też szaleje, bo w rozpływów prądów tak byc powino. :) Ustawienie na CV w takiej sytuacji nie zadziała, bo jest skorelowane z prądem ładowania Lidla, który to prąd spada impulsowo do marginalnej wartości. Najlepiej symulowac różne obciążenia a zasilaczem zmieniać stopniowo napięcia i korelowac to ze zmianą prądu jaki podaje LIDL. Będzie widac momenty przełączania. Obciążeniem symulować AKU rozładowane, co może być trudne, więc ustawiać minimalne Omy w granicach akceptowalności wentylatora i poboru mocy obciążenia,aby się nie zagotowało. ;)
Proszę w ramach uzupełnienia tego testu zasymulowac taki układ:
1. regulacja napięciem na zasilaczu - zmieniamy pod kątem przełączania Lidla
2. regulacja prądem CC na obciążeniu - zbadamy przy jakim prądzie Lidl przeskoczy
3. pamiętać,że na obciążeniu będzie suma prądów zasilacza i Lidla, bo to obciążenie jest oporem
4. przy regulacji prądu na CC symulujemy zmiane rezystancji AKU jak się w czasie ładuje
:)
Brawo za film, bo jest super. Pozdrawiam.
dokładnie
Moje spostrzeżenia:
- przy odcięciu akumulatora ustawionym na 10.5V odcina o 0.2V wyżej, czyli trzeba ustawić cut-off na 10.3V
- jasność ekranu można sobie ustawić, fajna opcja
- urządzenie zapamiętuje wartość w mAh rozładowywanego akumulatora, nawet po dopięciu klem i zasilacza wartość zostanie zapamiętana
Tak masz rację, jest to spowodowane spadkiem napięcia na kablach. Niestety zaciski są dość małe i nie można tam zastosować grubszych. Do menu się dostałem - faktycznie można ustawić wyższą jasność.
Jest możliwość z tego układu wyprowadzić dodatkowy przewód, żeby służył jako przewód pomiarowy napięcia?
@@szymonsaj byłoby fajnie, ale szczerze mówiąc nie sprawdzałem czy ktoś się podjął takiej przeróbki.
@@TomaszHudy jak nie ma osobno wyprowadzonego takiego przewodu, to przekłamania są bardzo duże. W całym zakresie pomiarowym trzeba by wprowadzić korekcję o spadek napięcia na przewodach. Do tego wszystkie pomiary, mocy itd również są niemiarodajne.
@@szymonsaj dlatego tak bardzo cenię sobie poprzednie elektroniczne obciążenie EBD-A20H które posiada osobno kable prądowe osobno napięciowe
Hej, a czy jest mozliwosc ustawic na tym np odciecie poboru pradu przy jakims granicznie ustawionym napieciu. Np wyjsciowa 54v na 42 v przy mierzeniu pojemnosci baterii ??
U mnie nowy zakup łączy się z telefonem ale nie ma możliwości zmiany na język angielski mimo że jest taki wybór.
Bo aplikacja została "poprawiona" i teraz działa jeszcze gorzej 😉 A tak ogólnie to jest bezużyteczna.
Tym obciążeniem będę mógł sprawdzić pojemność akumulatora samochodowego ?
Oczywiście
Moge gonuzyc do rozladowania akku z ebiki 72v 45ah zamiast silnika?
Możesz, ale ze względu na ograniczoną moc urządzenia prąd rozładowania powinien wynosić ok. 1,5A, więc rozładowanie aku 45Ah zajmie sporo czasu.
@@Tab7.6.Tab7.6 ok dziekuje
@Tomasz Hudy
Czy możesz sprawdzić czy da się przez to elektroniczne obciążenie ładować np. akumulator i określić ile zostało Ah wpompowane w akumulator. Słyszałem ale nigdzie nie mogę znaleźć jak użyć tego jako rejestratora podczas ładowania czy to akumulatora czy np ogniw 18650
Nie sprawdzałem, ale słyszałem że można za pomocą gniazda do kalibracji po prawej stronie.
popatrz na ta aukcje, to jest nowsza wersja prezentowanego tu urzadzenia tylko bez wentylatora (ale pewnie kazdy ma w domu jakis stary z komputera), tam na dole jest modul ktory sie "dostawia" do tego obciazenia - battery box, tam wpinasz baterie i mozesz sobie zmierzyc pojemnosc ogniwa
pl.aliexpress.com/item/1005001565062996.html
@@przemo8382 ,właśnie mam już nowsza wersje , jak ładować by zmierzyć ile prądu przez niego przeszło ? Są w zestawie cztery kabelki z krokodylkami ,ale z tego co wyczytałem w instrukcji chodzi o to by łączyć po dwa na klemę by był wiarygodny pomiar napięć. Dzięki
@@przemo8382 Chodzi o to, aby sprawdzić ładunek podczas ładowania, a nie rozładowania (obciążenia). To, o czym mówisz, to tylko pojemnik na pojedyncze ogniwa do rozładowywania, który można podłączyć zamiast większego akumulatora.
@@aladom756 Przewody dzialaja jak rezystory (oporniki). Kiedy płynie po nich prąd, to spada napiecie. Przy małych prądach te spadki są pomijalne (kilka/-naście mV), ale przy większych pradach (kilka Amp) to już dziesiąte części volta (i więcej) i nie można ich pomijac. Stad 4 przewody. Dwa zewnętrzne po których płynie duży prąd podczas obciążania (rozładowania) akum., oraz dwa w środku, które służą jedynie do pomiaru napięcia (przez które płynie minimalny prąd, bo są podłączone do układu o dużej rezystancji wejściowej obciążenia).
Z tym pomiarem ładunku akum to chodziło o to, czy tym obciążeniem można naładować akumulator i zmierzyć ile prądu przepłynęło. To ma związek z gniazdem wyjściowym po prawej stronie, tak w połowie wysokości plytki po prawej stronie. Normalnie, ono służy do kalibracji, ale można je jakoś wykorzystać i do ładowania. Sam bardzo chętnie bym się dowiedział, jak to dziala.
Hi can you please put English subtitles thanks
Panie Tomku mam pytanie odnośnie takiego obciążenia elektronicznego.
Dostałem dzisiaj przesyłkę z chin, i jak podłączyłem do niego akumulator to go nie wykrywa.
Jedna żecz mi się żuciła w oczy , brak jednego elementu na płytce.
Spróbuj podłączyć ładowarkę USB, albo cokolwiek innego
@@TomaszHudy
Podłączyłem ładowarkę i jej nie wykrywa. Dodałem zdjęcia na forum mrakumulator , elementu brakującego.
Jest to metalowy zaokrąglony element nad wyświetlaczem nad mikrokontrolerem. Taki sam jest nad przyciskiem setup.
A jak skalibrować to urzadzenie
Nie ma potrzeby, fabrycznie jest ok.
Szybkie pytanie, czy mogę tym sprawdzić jak szybko coś jest ładowane? Czyli wpinam ładowarkę i na wyjściu np. Powerbank / telefon / wiatrak z baterią. Czy tym zmierzę tylko ile oddaje ładowarka / powerbank?
Kilka osób pisało że można tego urządzenia użyć do pomiaru parametrów ładowania wykorzystując gniazdo do kalibracji, ale osobiście nigdy tego nie sprawdzałem.
@@TomaszHudy dzięki za info!
@@TomaszHudy, wspominasz o kalibracji obciążenia, więc przydałby się też film jak ją zrobić poprawnie, żeby nie zepsuć.
@@yankovalsky7696 Błędne koło. Żeby mieć pewność, że kalibracja zostanie przeprowadzona poprawnie, trzeba mieć dostęp do dużo droższych urządzeń ze świadectwem kalibracji. W domowych warunkach przy ograniczonym budżecie niewykonalne. Kupując elektroniczne obciążenie za taką cenę przyjmujemy je "z dobrodziejstwem inwentarza", czyli tak jak skalibrował je producent.
Ktos podpowie jaki prad odciecia przy baterii 36 i 24 volt z roweru elektrcznego ? Oczywiscie ogniwa 18650
2,8V na ogniwo
Czemu "oczywiście"?
Oczywiście bo są różne rodzaje ogniw a ja pytam o 18650
Czyli rozumiem że jeżeli podpinam baterie rowerowa to odetnie automatycznie czy muszę ustawić w urządzeniu na np 28v?
@@magik22080
Nie posiadam urządzenia. Zamierzam je kupić. Z filmu jednakże wynika, że ustawiasz na urządzeniu.
Taka wartość użytkowa graniczna ogniwa 18650, to właśnie ok 2.8V. to takie kompletne minimum, właściwie poniżej 3V za bardzo nie ma co go rozładowywac, bo cierpi ogniwo, a pojemności masz tam stosunkowo mało.
Większość BMS ma ustawienie przed rozładowaniem ok 2.7V na ogniwo, czyli dla baterii 36V (10s) będzie to 27V.
Biorąc pod uwagę, że baterie podepniesz kablami, które Ci wychodzą z obudowy, to bms powinien Ci odciąć przy bezpiecznej wartości. To również możesz sprawdzić, czy tak się wydarzy.
A do "oczywiście" się odnosiłem, że to nie jest żadna oczywistość.
Ja oczywiście bym stawiał na 21700 :)
@@magik22080 tak ustawisz tylko czy jak nie ustawisz to bms od baterii nie odetnie automatycznie??
Tomku czy mogę podłączyć prostownik przez to obciążenie żeby zmierzyć wprowadzony ładunek? Jeżeli tak to jak go ustawić?
W tym modelu nie sprawdzałem, ale Tadek na podobnym podłączał.
To obciążenie ma z boku złącze do kalibracji i podobno da się nim zmierzyć pojemność.
Rozumiem że to cudo DL24 może TYLKO rozładowywać akumulatorki, a ładować należy kolejnym urządzaniem - zgadza się?
Tak, to tylko elektroniczne obciążenie
Witam włacz GPS to się połączyć z blutem ja tak miałem
Faktycznie, coś już kiedyś takiego miałem 👍
Witam można stosować te obciążenie do akumulatorów kwasowo ołowiowych ???
Oczywiście że tak 😉
@@TomaszHudyDziękuję pozdrawiam bardzo interesujące i przydatne filmy pan nagrywa👍👍
Tomku ,jeśli tym urządzeniem rozładowuje akumulator 74Ah do napiecia 10.5v prądem 3,7A to otrzymany wynik jaki mi wychodzi 65Ah to już całościowy wynik czy jeszcze trzeba dodać prąd pozostały w akumulatorze?
Jeżeli otrzymałeś pojemność 65Ah przy prądzie 3,7A, to znaczy że pojemność C20 tego akumulatora jest mniejsza niż 74Ah, ale wieksza niż 65Ah - ponieważ akumulator rozładowywał się krócej niż 20h - w Twoim przypadku 17,5h.
Można by to policzyć z twierdzenia Peukerta, ale tak +/- będzie miał ok. 69Ah przy obciążeniu 3,45A - wtedy powinien się rozładowywać ok. 20h
@@TomaszHudy dzięki. Nie wyłapałem tego z filmów, muszę to twierdzenie jeszcze ogarnąć.
@@aladom756 Weź pod uwagę spadek napięcia na kablach. Przynajmniej moje obciążenie przy 5A zaniża wskazanie o 0,3V dlatego ustawiam napięcie odcięcia 10,2V. Wg mnie urządzenie warte tych pieniędzy.
@@hobbysta3376 , mam już tą nowszą wersję z czterema kablami , ale sprawdzę to jeszcze. Dzięki .
@AlaDom: (Zazwyczaj - do sprawdzenia/upewnienia sie w dokumentacji technicznej) pojemnosc podana przez producenta jest wyznaczana przy pradzie 20h (czyli 0.05C) do napiecia 10.5V. Jezeli wychodzi 65Ah a nie 74Ah, to po prostu akum. nie ma deklarowanej pojemnosci (wada techniczna - jesli nowy, albo zestarzenie/zuzycie - jesli starszy/uzywany). Im wyzszy prad rozladowania, tym nizsza pojemnosc akum. (ale i tez napiecie koncowe jest inne) - i to tez jest w dokumentacji technicznej. Zobacz tutaj: www.power-sonic.com/wp-content/uploads/2018/12/PS-1270%20technical%20specifications.pdf (akurat bawie sie akum. Power Sonic PS-1270). Przy pradzie zozlad.20h do 10.5V pojemnosc jest 7.0Ah, ale przy pradzie 5h do 10.2V - 6.0Ah, a przy 1h do 9V - 4.5Ah. Poza tym - owszem, spadki na kablach sa wazne i dobrze sie upewnic gdzie i jakie sa naprawde napiecia. Do tego jeszcze sama kalibracja obciazenia moze odstawac o kilka/kilkadziesiat mV .
Czy to obciążenie elektroniczne ma podobne zastosowanie jak EBD-A20H?
Jak na tą cenę jest niezłe, jednak do EBD-A20H trochę mu brakuje.
Tomku, czy da się odlutowac od tego elektronicznego obciążenia wyświetlacz?
Wydaje mi się że się da - wyświetlacz jest na taśmie w takiej ramce, ale na pewno nie będzie to łatwe.
A jakbyś wpiął kondensator sporej pojemności równolegle? Może pulsowanie napięcia z ładowarki impulsowej tej lidlowej powoduje że sztuczne obciążenie nie może się wystroić. Tak mi intuicja podpowiada. W wolnej chwili zapraszam również na swój kanał. Coś o fotowoltaice diy. Pozdrawiam :)
Też o tym pomyślałem, ale nawet podłączenie baterii kondensatorów o pojemności 50000uF nie rozwiązuje problemu.
Witam, mam pytanie czy to urządzenie może pracować w dwóch trybach jednocześnie np. CC-CV?
Niestety nie - nie ma takiej funkcji. Inne elektroniczne obciążenie które posiadam - ET5410 - ma taką możliwość.
@@TomaszHudy Tak widziałem, ale koszt jest x10, a patrząc wizualnie wydaje mi się, że to tylko kwestia software, a same urządzenia są do siebie zbieżne, ale nie cenowo ;)
Thk y for video is great.
@Tomasz Parowanie po Bluetooth pierw w samym telefonie spróbuj nie w apce, jak tel połączy się dopiero w apce próbuj.
Z drugiego fona łączy się bez problemu. Ten biały już swoje lata ma - nawet nie wiem jaka wersja androida tam jest.
@@TomaszHudy ustawienia i na samym dole o telefonie masz info
@@krzysztofg2025 Android 6.0 - próbowałem jeszcze raz tak jak mówisz i niestety nie łączy. Natomiast w drugim telefonie mam androida 9.0 i działa bez problemu.
@@TomaszHudy Może w tym obciążeniu masz nowsze BT niż w telefonie i dlatego ale to grubymi nićmi teoria szyta :D
@@krzysztofg2025 I tu Ciebie zaskoczę, bo masz rację 🙂 Po analizie wszelkich dostępnych na TH-cam filmików wyszło mi, że na płytce jest zamontowany moduł JDY-23 Bluetooth 5.0. W teorii wersja 5 jest kompatybilna wstecznie, ale wiadomo jak to z teorią i wszelakimi standardami bywa... Zastanawiam się czy coś by wniosła zmiana na moduł JDY-16 Bluetooth 4.2, ale nie wiem jak by się to wtedy miało do nazwy urządzenia i czy byłoby rozpoznawane przez aplikację. A poza tym ile można grzebać... 😉
Lepszy DL24M czy ten DL24??
Różnica na korzyść MP jest taka, że można dołączyć kolejne moduły aby zwiększyć moc obciążenia, jeśli ktoś będzie miał taką potrzebę.
@@Tab7.6.Tab7.6 I chyba też te rozprowadzenie obciążenia na 4 tranzystory lepsza opcją jest. Też chyba ten MP na więcej opcji jak choćby pomiar rezystancji.
@@MrX-yg7rz Standardowe DL24 również ma pomiar rezystancji, ale nie przykładaj do tego większej wagi bo robi to razem z przewodami. Więc wartości wychodzą abstrakcyjne. Do pomiaru rezystancji wewnętrznej najbardziej popularnym jest chyba RC3563. Ale jak ktoś nie jest szczególnie wymagający to i tester typu Konnwei wystarczy.
Tomku cegiełka do zrzutki dołożona. Pozdrawiam!
Wielkie dzięki - spory gest - jestem mile zaskoczony. Nadwyżka - jeżeli będzie to na pewno pójdzie na kolejne testy 😉
Wlacz GPS na telefonie to się połączy z blutem
no właśnie z chińczykami tak jest że bez GPS większość rzeczy przestaje działać .
Według tego filmu
th-cam.com/video/CxCRc8gjHJo/w-d-xo.html
pierwsza rzecz od której należy zacząć zanim zacznie się korzystać z obciążenia to poprawienie producenta... Czyli wymiana lipnego mosfetu na bardziej markowy jak też chłodzenia na wydajniejsze. Inna rzecz, że jedyna różnica między wersją 150W a 180W to chłodzenie właśnie, więc można się pokusić. Mój egzemplarz na razie wylądował w Belgii i liczę, że od poniedziałku ruszy w dalszą trasę. Jak tylko do mnie dotrze to pewnie zacznę "rzeźbić" z poprawkami 😉
Taj znać co tam zmontujesz 😉
@@TomaszHudy Ba, może nawet w bliższej lub dalszej przyszłości pokuszę się o jakieś debiutanckie video na TH-cam, co mam być gorszy 😁 Póki co przed paroma minutami dotarła do mnie kolejna ładowarka - też nie mogłem się powstrzymać przy zakupach 😂:
70,72 zł 35%OFF | Car Battery Charger 12/24V 6A Pulse Repair LCD Battery Charger Fully Automatic For Car Motorcycle Lead Acid Battery Agm Gel Wet
a.aliexpress.com/_BTzds4
Gdybyś akurat przypadkiem nie zamówił tego modelu to chętnie użyczę na testy, bo powiedzmy sobie szczerze, że nikt oprócz Ciebie lepiej jej nie zrecenzuje 🙂 Wiem, że czasu masz mało a projektów dużo, niemniej gdybyś miał ochotę to wpisz urządzenie na listę oczekujących 😄
@@Tab7.6.Tab7.6 widzę że z Ciebie taki sam wariat jak ze mnie. Ładowarka przypomina tą 8A na którą czekam i czekam i zamówiłem już drugą u innego sprzedającego bo Ali wkroczy w spór dopiero 07.09.
A skoro już o zamówieniach na Ali to leci jeszcze do mnie 150,30 zł 25%OFF | 12V 24V 400AH kwasowo-ołowiowy inteligentny typ naprawy impulsów ładowarka samochodowa przenośne baterie opiekun do ciężarówki motocykl
a.aliexpress.com/_B1BJ7K
🤣🤣🤣
@@TomaszHudy Wersję 8A sobie odpuściłem bo pamiętałem, że Ty zamówiłeś, a chciałem dla odmiany coś bardziej wyrafinowanego - taki CTEK dla ubogich 😂 Noo, ale w przeciwieństwie do mnie widzę, że nie uznajesz kompromisów (ja tu tylko skromnie takie "cykacze" do akumulatorów typu kostka), zapodałeś od razu z grubej rury - ta druga ładowarka zapowiada się nadzwyczaj spektakularnie 😁 A i opis w tytule w wersji polskiej szalenie intrygujący, to może być prawdziwy hit 😉
@@Tab7.6.Tab7.6 się okaże, czy opiekun ciężarówki się sprawdzi 🤣
Muszę się uporać z tymi prostownikami dla Roberta i będę intensywnie działał, bo na stole leży już jedna ładowarka i czeka na test - a zapowiada się ciekawie 😉
Jeśli będziesz miał możliwość polecam przetestować, a nawet zakupić niedrogie ładowarki firmy Magnum Agri Inwerter 30/12 20A lub 50/12 30A z regulacją prądu ładowania lub 15/12 10A bez możliwości regulacji prądu ładowania (możliwe ustawienie potencjometrami wewnątrz obudowy) Robią one gęstość.
Kupiłem do testów KD1919 czy też PW-PW-60 - bo w sumie to te same ładowarki - test będzie niebawem.
Pewnie przyjdzie czas na Agri
Te które wymieniłem dają prądy które zadeklarował producent dlatego trzeba uważać aby nie przegrzać aku :) ale jest możliwość płynnej regulacji
Z tym robieniem gęstości to tak na 100% chyba nie jest pewne. W kilku przypadkach które sprawdzałem nie było pełnego sukcesu.
@@inspektorelektron Mi w Bannerze 50Ah zrobił gęstość 1,29 choć innymi prostownikami nie dałem rady. Dość oporny to aku na robienie gęstości (nowy 6 m-cy)
Testy i modyfikacje ładowarek Agri można zobaczyć na kanale Piotra Schimke.
U majfrienda 23 ojro a w PL 300 zeta .
wlasnie kupilem, spadl mi radiator i 6a usmazylo chyba mi tranzystor w 5 sek. Teraz nie idzie prad jak daje na ON... :( Ktos wie gdzie nabyc tarnzystor porzadny w normalnej cenie? najlepie jakis mocniejszy, co wytrzyma wieksze prady? - jakie ma symbole mocniejsza wersja? bo ten co mam to IRFP264 i tak sie zachowuje: th-cam.com/users/shortssOcOMhvOq4c
I bought this load too but it does not work correctly because of the voltage drop through the two cables the detected voltage is not correct. th-cam.com/video/kDYn0xrDQkI/w-d-xo.html
I bought this thing to make a capacity test of my LiIon batteries, but therefor the low-voltage cut-off have to work exact and not with differences of +/- 1V
For exact voltage meassuring you need the original load device with 4 wires. 2 for the load and two separate wires just for voltage meassuring
You're right. I also have the electronic load you are talking about: th-cam.com/video/jgOVd6FGPNQ/w-d-xo.html.
With this device, you can cope by measuring the voltage drop on the wires at a known load current. After considering the voltage drop it will be good.
Dziwnie się Ciebie słucha, akcent śląski, ale bez dialektu :)
Kiedyś zrobię film "po naszymu" 😋
@@TomaszHudy bo gdyby nie te der, di, das, były by dojcze z nas 😁
100zł ?gdzie za tą cenę wychaczyłeś ?pochwal się :D
Nie zwróciłeś uwagi na datę publikacji filmu 😉