Tohle je pro mně jako pro síťaře výsměch. Pokud bych chtěl opravdu kvalitně pokrýt takovou plochu, pořídil bych si opravdu výkonný router od mikrotiku. Třeba: MikroTik RB1100AHx4 k tomu: MikroTik cAP ac AP/Hotspot jako vnitřní AP a ještě: MikroTik RouterBOARD RBwAPG-5HacD2HnD jako venkovní pokud by bylo potřeba. Já jsem třeba osobně rád, když mi wifi nejde mimo dům a kde jaký kolemjdoucí nebo sousedi se nesnaží hádat hesla od mojí wifiny, ale možná jsem divnej. Tohle všechno výše bych nainstaloval do rozvaděčů, pořídil ještě příslušné PoE switche a všude roztahal kabely + udělal v každé místnosti aspoň jednu ethernetovou zásuvku. Bylo by to dražší? Ano. Náročnější? Ano, ale měl bych jistotu že to je udělané pořádně a nic nikomu vypadávat nebude a uzly meshe se nebudou náhodně odpojovat a vypínat. A v případě že se to stane, tak že se stále je možné napíchnout aspoň přes ten kabel když by byla nouze. No. Tohle je sice ideální setup, ale jak bylo i ukázáno ve videu tak většina internetových (pozn. nikoliv ethernetových) přípojek v česku nedosahuje ani na 100Mbit/s, takže je zbytečně mít vybavení za desítky tisíc, když to video z ulož to stejně budu stahovat 10 hodin při 4MB/s ať dělám co dělám. Jediný případ kdy se tyto zařízení oplatí, je v případě, že má někdo doma NAS nebo nějaký/é server/y které by dokázali byť full gbit využít. Ovšem většina lidí v česku takovými zařízeními nedisponuje a po takovém videu jim přijde že když si koupí "herní super router" od asusu, že se jim s wifi zrychlí i jejich internetová přípojka, což je naprostý nesmysl jako ty "hru optimalizující položky" v tom nechutně předraženém "gamingovém" routeru, který by se spíš hodil do segment max. 3500Kč a to jsem ještě hodnej.
presne tak, moja reč, všade naťahať kabely, dať zasuvky pre pripad do každej miestnosti a určite nerobiť mesh iba cez wifi. môže sa stať že človek natrafí na jedno miesto, kam proste nemôže naťahať ten kabel a bude musieť využiť mesh cez wifi, ale nech mi nikto nehovorí, že to musí urobiť po celom pozemku :D max jedno miesto môže byť na pozemku tak, že by tam nemohol ísť kabel, inač všetko spajať kabelom, je tak zaistena lepšia odozva, 100% rychlosti, vacsia stabilita siete, kabel je proste istota
také nechápu jak si za "optimalizaci pro hry" která je jenom zjednodušený nastavení QoS dokážou dávat takovou přirážku na cenu zařízení ale to je v dnešní době se všema zařízeníma s označením "gaming"
Presne. Rozmyslam ze do hostovskeho domu ktory mam asi 50-60metrov od technickej miestnosti potiahnem zemou kabel a normalne spravim dalsi AP :) a nebudem riesit tiero drahe hovna vo videu.
Keď bývaš blízko peeringove centra nieje problém s rýchlosťami 😀. Mikrotik je proste mikrotik 🙂, ale treba si dávať pozor aj na switch chip akým disponuje, aj keď ti netreba bohvie aké rýchlosti ale keď riešiš qos tak nech to má aspoň nejaký význam, vacsina má aj tak Gigabit čo stačí.
Osobně bych asi udělal méně uzlů, soustředil bych to tam, kde signál opravdu potřebuju a pro nejlepší dosah a nejlepší rychlost, kterou nabízí poskytovatel bych zvolil helical antenu vyrobenou třeba na 3D tiskárně nebo někde koupit a do toho baráku, kde potřebuju mít wifi třeba ze zahrady, přičemž dalších x metrů je to připojení slabé bych to zesílil touto anténou, připojil ji k routeru přes dongle normálně do LANu a bude zde ztráta dat hooodně minimalizovaná. Určitě více než v tomto videu. Ale jinak video super, ohledně Mesh sítě taky fajn.
Já mám 80% věcí od asusu (routry, mobil, monitory atd) ale na tuto použití je lepší ubiquty access point (UFO talíř) kterej pokreje sám obrovské plochy a má obrovský limit na připojenou kapacitu (300+ zařízení)
@@lenarnie2973 zalezi ake smart zariadenia pouzijes, aku technologiu vyuzivaju ale na wifi to mozu kludne byt: ziarovky, led pasy, zaluzie, termostaty, cidla pohybu, cidla otvorenia okien/dveri, garazove dvere, zavlaha, detektori poziaru, pracka, chladnicka, kavovar, .... napr. keby som vymenil vsetky ziarovky v svojom dome za smart wifi ziarovky mal by som len ~120 wifi zariadeni cisto zo ziaroviek :D .. aale zamozrejme aj to sa da optimalizovat (hlavne podla potreby a vyuzitia) namiesto samotnych ziaroviek mozem mat smart vypinace, alebo kupit ziarovky ktore nebezia na wifi technologii ale napr. zigbee kde by na wifi tym padom bol iba base station. ale to uz je na inu debatu...
20:29 v tomto s tebou suhlasim, ak to je mozne, je ovela stabilnejsie si zavist po dome ap, ako celkovo si myslim ze tie meshe su fajn pre ludi, ktory sa nezaujimaju o pc siete, cize produkty ako ubiquti a mikrotik by boli pre nich zlozite, aj ked to ubiquti az tak zlozite nevyzera ale ako ano tie asusy su ovela, ovela jednoduchsie na nastavenie.
Tak osobně si již dnes myslím, že je to absolutní blbost. Sám jsem si laborací repeatery prošel a v domě to tak měl. Až mi došla trpělivost a natáhl jsem si kabel do každé části domu. V každém domě to jde řešit a domnívám se, že v tomto případě natáhnout kabel za pár stovek půdou a dát 4 AX routery za 1500ks a je vyřešeno a všude bude signál i rychlost. Sám mám TP-link AX90 kam mám přívod z optického převodníku, z něho už jedu do přízemí na AX72, pak do suterénu na AX53, ven pak na EAP220. Všude pak mám alespoň těch 200MBit, u AX90 plnou rychlost optiky kterou mám 500MBit. Ve tvém případě když si sečtu náklady tak kabelem a 4 routery za 1500 by jsi to vyřešil daleko lépe...
Tak tak, a keby si ti chcel do dokonalosti tak, do každej izby dotiahnes dvojzasuvku, napojis nato AP najlepšie mikrotik ( kvôli qos ), do ďalšieho voľného portu v zásuvke si pripojis napr. Pc/ TV nastavis qos ako na tých apckach, tak aj na hlavnom routri, z ktorého ti idú káble do každej miestnosti a hotovo.
Pokud si troufnete a chcete vědět jak opravdu funguje síť, tak "industry standard" je Mikrotik CAPsMAN nebo Ubiquiti controller, ale to už není pro amatéry.
ja se rozesmal uz u slov, ze cim vyse, tim lepe, tady si ator tak trosku plete pojmy s dojmy a evidentne toho moc jeste nezasitoval, jako reklamicka na asus asi dobra, realne ale spis ne-e
@@XMoldyMe nejak nerozumim, nejaky prachy mu to urcite hodi, ty vyrobky bych tipl ze ma gratis, ani nebudu hledat, kolik by to od asusu realne stalo... ja jen ze by to asi slo udelat jinak a lepe, za min nez tretinovej peniz mozna, cili tak. ja jako tak nejak nechci hejtovat to video, zpracovany je to cajk, ale tak nejak technicky jen jako reklama a pro nelaika jeste spatna reklama
Chápu dobře, že CAPsMAN je funkce routeru, pomocí které pak můžu centrálně řídit access pointy? Jak dobře funguje přepínání mezi AP? Vyplatí se mi doma tohle postavit, když chci mít nějaké spolehlivé řešení za rozumné peníze, když už mám doma Mikrotik router?
Ahojky, a co takhle zkusit pokrytí skrze powerline ? U toho příkladu co si uvedl by to asi nefungovalo ale na pokrytí vícepatrového baráku super. Já sám s tímto systémem mám docela dost zkušeností a pokud chcete pokrýt internet přes kabel bez velkých zásahů do baráku tak mohu vřele doporučit. PS před pořízením doporučuji si zjistit jak poweline funguje a jaké jsou jeho nevýhody.
Před pár měsíci jsou koupil router Asus AX-82U a dva tyhle Mesh satelity ZenWifi XD4. Celkem za necelých 11 tis. Kč, takže na domácí síť docela řacha. Teoreticky to funguje dle tohoto videa. Praxe je však jiná. Nejpozději do týdne se začne wifi zpomalovat a to bez ohledu na to, zda jsem připojen na router, nebo na satelity. To by se dalo vyřešit automatickým nočním restartem, ale problém je, že satelity se po restartu serveru odmítají znovu do Mesh sítě připojit. Jsou v nějakém divném stavu, kdy se je nedá do sítě připojit ani ručně. Musím je odpojit od elektřiny a v nastavení routeru je k síti znovu připojit. V reálnu tedy nepoužitelné a satelity teď leží vypnuté ve skříni. Rád si nechám od někoho poradit, protože na internetu jsem žádnou geniální radu nenašel.
Doporučuji si síť postavit na mikrotiku, ten Vás zaručeně nezklame. Sice je možná trošičku složitější na nastavení, ale zato v něm jde udělat úplně všechno + takovéto problémy se stávat nebudou. Tyhle ty TP-Linky, ASUSy D-Linky apod. jsou většinou krámy, které lákají na super fíčury, které pak nefungují nebo fungují naprosto špatně.
@@josefmaly4749 jj mikrotik je super ked kupiš za 20 eur a ak sa budeš sťažovať u provajdera povie ti čo čakaš od 20 euroveho routru pdola mna stači nastavit k tomu dns v asus routru pohoda vypnut firewall teda aspon ipv6
Podľa mňa sa to snažíte riešiť veľmi zložitou cestou. Treba si zavolať firmu čo sa tomu venuje a hotovo, ale keď si to chcete spraviť sám tak : Za mňa treba si nájsť miesto v dome na hlavný router do ktorého pôjde internet od poskytovateľa, z neho potom pôjdu káble do ďalších izieb, aby ste mali wifi všade - dáte tam AP buď od mikrotiku, alebo ubiquti má ževraj dobrú wifi, no softvér je lepší aspoň podľa mňa v tom mikrotiku, alebo si len dáte obyčajne wifi routre ( ja som dokonca kupoval z bazaru - stačia 🙂 ) ktoré nastavíte v režime AP - pridelite im rovnaký názov siete a heslo všetkým routrom v každej izbe a hotovo). No späť k tomu hlavnému routru, ten by som volil mikrotik ( podľa vašich potrieb ). Na Gigabitovy internet by som možno zvolil, buď RB3011 alebo ak chcete mať z toho routra aj wifi tak : L009UiGS-2HaxD-IN Ten má však len 2.4Ghz, no ak bývate na mieste, kde nieje veľa wifin v dosahu a stačí vám 100 mbps wifi nemal by byť problém, že vraj dá aj viac ako 100mbos cez wifi. Aj tak je lepšie na riadenie siete mať router a na wifi v dome AP. Na internet do 100mbps stačí aj tento mikrotik : Hex Lite Dosť záleží koľko vám treba natahat do routra káblov od toho volíte router s dostatočným množstvom portov. Ale pozor dôležitá je aj priepustnosť Portov, a hlavne ! Priepustnosť switch chipu !, to si viete skontrolovať ak zadáte napr. RB3011 diagram, a vyhodí vám schému daného routra. Ten RB3011 má 10 portov, to si myslím, že by stačiť malo a nepotrebujete ani switch. A keď už aj, by ste switch potrebovali, tak by som hľadal aspoň nejaký čo ma VLan.
Niektoré mikrotik routere majú na 1 porte aj Poe výstup, napr. Ak máte kameru, no ak máte viac kamier tak by som použil skôr Poe injektory, alebo kúpil Poe switch - znova lepšie ak bude mať aj Vlan. To aký router zvoliť záleží od vašich potrieb, a požiadaviek od siete, vo veľa firmách napr. ani routre na šírenie wifi nepoužívajú, nato používajú AP, a routre sú určenie len na riadenie siete, čo je aj ich primárny ucel.
5:40 nemyslim si, ze na vdsl treba take drahe routre, no ale ok. Ja mam na chate 30 mbps symetrickych a pouzivam stare routre ako apcka pri 2.4 ghz, a ako router mikrotik a staci, ale tak zavisi od preferencií daneho cloveka co tu wifi v dome ma. Ako nevravim ten asus by sa mi zisiel na doma, ale tam uz mam 1Gb/s
AX53 se 3 access pointy si zhruba před dvoumi měsíci zakoupil a za mě je to rozhraní jak v telefonu tak na počítači prostě boží připojení je hlavně stabilní oproti kaším od TP linku😂 které se neustále resetovali
Používám TP - Link Archer AX53 a super. V bytě 3+1 80m3 v obýváku mi na Wi-Fi 6 zařízeních letí v obýváku 800Mb a na nejvzdálenejších koncích bytu 300Mb 🚀 mám ho zapnutý za standardní modem od poskytovatele přes VLAN. A nestěžuju si. Mám od Vodafonu 1gb připojení. Ale jediný co je tragédie je UP ten je pouhých 50Mb 🤦🏻♂️
Jen jedna věc.. Nepočítej, že nějaká indoor WiFi je silnější. Není... Podle normy je maximální příkon do antény na 2,4ghz 100mW a na 5ghz 200mW... všechny ty zařízení jsou na to přiškrcený, protože například v USA mají max na 2,4ghz 1000mW.... Takže EU verze má omezení a tím pádem není schopná mít silnější wifi. Většina parametrů výkonějších routerů se tedy spíše odvíjí od výpočerního výkonu, přenosové rychlosti portů, DPI Throughput, šířky kanálů a počtu zařízení, které dokáže obsloužit na ráz a možná třeba sekundární pásmo na jiném kanálu, či 6ghz pásmo navíc. Proto pávě v EU a jiných zemích, kde je omezení, se přechází právě na meshe, aby pokryly celý dům.
ASUS routery jsou dobrý, vždycky jsem měl ASUS. Prvně ASUS WL-520gU, pak RT-N16, nyní RT-AX56U. MESH by se mi v baráku hodil (na jedný straně prakticky mrtvo), ale nechci prostě v baráku živit dalších 10 W. To je přes 5 stovek ročně navíc jen za elektřinu, a jen kvůli tomu, že párkrát do roka potřebujete net kvůli nějaké blbosti na druhé straně baráku.
Doma jsem používal EoPL (Ethernet over Power Line) a fungovalo to hodně dobře přes celý byt v paneláku. Pak jsem udělal ethernetové rozvody po bytě a EoPL už nebyl potřeba, tak ho používá sousedka. :D Prostě kabel je kabel, o tom žádná a nějaký předražený "herní super mega router" je naprosto na nic (praxe). Opakovače na CB pamatuju, používali jsme i PacketRadio a přes CB hráli s kamarádem šachy (krásné to časy). ;)
sorry, ale lidi jsou schopni dát meshový systém na -80dBm a budou se divit, že i když jim někdo řekl, že to stejně nefunguje. Jsem raději pro CapsMan od Mikrotik a ap propojit kabelem.
Toto musí byť fest dobre sponzorované video, lebo sieťové prvky od značiek ako "asus, tp-link, tenda, mercusys, d-link, xiaomi, zyxel, ZTE." by som si domu nedal ani zadarmo. A navyše, keď vidím tu nechutnú a škaredú obludu od Asusu (router) tak mi je z neho do zvracania :D BTW: spojenia z baráku do baráku sa riešia metalickým / optickým káblom (podľa vzdialenosti) alebo smerovou WIFI (PointToPoint), určite nie tak, ako je to znázornené vo videu.
Na takú vzdialenosť stačí aj ftp a za ňho switch keď tak, optika by sa hodila len vtedy ak by bolo v blízkosti veľa dratov s VN, pochybujem že rýchlosti optiky okrem homelabu niekto bežné doma využije. Asus a tp link používam normále ako AP to stačí, router mám mikrotik.
Jaký v pohodě na to že jsme venku ? Je to někde mezi Horní a Dolní ,takže tam bude nulový zarušení. Zajdi do Prahy a jestli budeš na 150mbit přípojce měřit alespoň 40 o místnost vedle tak seš pašák.
nevím jak ty starý, ale ten novej sranec za 20 tis mám doma a vživotě jsem neviděl tak horzný uživatelský rozhraní, bliju z asusu a alza která je jeho vlezprdelka mi zakazuje hodnotit cokoliv od těchto mrdek :D
No… staci v nezarusenem miste mit vice routeru, jeden hlavni ktery rozda DHCP, kanaly se pro 2.4 a 5 daji ladit samostatne a staci nastavit stejne SSID a heslo…
No, to není tak úplně pravda. SSID máš sice stejné, ale jako mash/opakovače to fungovat nebude. Důvodem jsou rozdílné MAC adresy routerů, které musí být unikátní (síťaři nebudou souhlasit, dá se obejít). Některé routery umí "kombinované WDS", což je něco jako samostatná AP a opakovače zároveň. Ale to je rovnák na ohybák a stejně to v 90% instalací bude blbnout nebo to nebude fungovat vůbec.
Tohle je pro mně jako pro síťaře výsměch. Pokud bych chtěl opravdu kvalitně pokrýt takovou plochu, pořídil bych si opravdu výkonný router od mikrotiku. Třeba: MikroTik RB1100AHx4 k tomu: MikroTik cAP ac AP/Hotspot jako vnitřní AP a ještě: MikroTik RouterBOARD RBwAPG-5HacD2HnD jako venkovní pokud by bylo potřeba.
Já jsem třeba osobně rád, když mi wifi nejde mimo dům a kde jaký kolemjdoucí nebo sousedi se nesnaží hádat hesla od mojí wifiny, ale možná jsem divnej.
Tohle všechno výše bych nainstaloval do rozvaděčů, pořídil ještě příslušné PoE switche a všude roztahal kabely + udělal v každé místnosti aspoň jednu ethernetovou zásuvku.
Bylo by to dražší? Ano. Náročnější? Ano, ale měl bych jistotu že to je udělané pořádně a nic nikomu vypadávat nebude a uzly meshe se nebudou náhodně odpojovat a vypínat. A v případě že se to stane, tak že se stále je možné napíchnout aspoň přes ten kabel když by byla nouze.
No. Tohle je sice ideální setup, ale jak bylo i ukázáno ve videu tak většina internetových (pozn. nikoliv ethernetových) přípojek v česku nedosahuje ani na 100Mbit/s, takže je zbytečně mít vybavení za desítky tisíc, když to video z ulož to stejně budu stahovat 10 hodin při 4MB/s ať dělám co dělám. Jediný případ kdy se tyto zařízení oplatí, je v případě, že má někdo doma NAS nebo nějaký/é server/y které by dokázali byť full gbit využít.
Ovšem většina lidí v česku takovými zařízeními nedisponuje a po takovém videu jim přijde že když si koupí "herní super router" od asusu, že se jim s wifi zrychlí i jejich internetová přípojka, což je naprostý nesmysl jako ty "hru optimalizující položky" v tom nechutně předraženém "gamingovém" routeru, který by se spíš hodil do segment max. 3500Kč a to jsem ještě hodnej.
presne tak, moja reč, všade naťahať kabely, dať zasuvky pre pripad do každej miestnosti a určite nerobiť mesh iba cez wifi. môže sa stať že človek natrafí na jedno miesto, kam proste nemôže naťahať ten kabel a bude musieť využiť mesh cez wifi, ale nech mi nikto nehovorí, že to musí urobiť po celom pozemku :D max jedno miesto môže byť na pozemku tak, že by tam nemohol ísť kabel, inač všetko spajať kabelom, je tak zaistena lepšia odozva, 100% rychlosti, vacsia stabilita siete, kabel je proste istota
mikrotik bych nechal pouze routovat, na wifi nejsou da best ;) AP od ubi je jinde ;)
také nechápu jak si za "optimalizaci pro hry" která je jenom zjednodušený nastavení QoS dokážou dávat takovou přirážku na cenu zařízení ale to je v dnešní době se všema zařízeníma s označením "gaming"
Presne. Rozmyslam ze do hostovskeho domu ktory mam asi 50-60metrov od technickej miestnosti potiahnem zemou kabel a normalne spravim dalsi AP :) a nebudem riesit tiero drahe hovna vo videu.
Keď bývaš blízko peeringove centra nieje problém s rýchlosťami 😀.
Mikrotik je proste mikrotik 🙂, ale treba si dávať pozor aj na switch chip akým disponuje, aj keď ti netreba bohvie aké rýchlosti ale keď riešiš qos tak nech to má aspoň nejaký význam, vacsina má aj tak Gigabit čo stačí.
Osobně bych asi udělal méně uzlů, soustředil bych to tam, kde signál opravdu potřebuju a pro nejlepší dosah a nejlepší rychlost, kterou nabízí poskytovatel bych zvolil helical antenu vyrobenou třeba na 3D tiskárně nebo někde koupit a do toho baráku, kde potřebuju mít wifi třeba ze zahrady, přičemž dalších x metrů je to připojení slabé bych to zesílil touto anténou, připojil ji k routeru přes dongle normálně do LANu a bude zde ztráta dat hooodně minimalizovaná. Určitě více než v tomto videu. Ale jinak video super, ohledně Mesh sítě taky fajn.
používam řadu let unifi, mám naházané po baráku, naprostá spokojenost, ted sem akorát modernizoval talíře za nové wifi6 pro
Super video, bude víc věcí ze síťařiny?
Já mám 80% věcí od asusu (routry, mobil, monitory atd) ale na tuto použití je lepší ubiquty access point (UFO talíř) kterej pokreje sám obrovské plochy a má obrovský limit na připojenou kapacitu (300+ zařízení)
to ano ale je to zložitejšie na konfiguraciju v tom ma asus trošku navrch myslim
mna by len zaujimalo kto v domacnosti vyuzije 300+ zariadeni :D
@@lenarnie2973 Když jedeš full smarthome, tak taková menší domácnost je kolem 100 zařizení. :D
@ tomu neverím, z čoho by si mal mať 100 veci doma 😅 100 isto nie 😅
@@lenarnie2973 zalezi ake smart zariadenia pouzijes, aku technologiu vyuzivaju ale na wifi to mozu kludne byt: ziarovky, led pasy, zaluzie, termostaty, cidla pohybu, cidla otvorenia okien/dveri, garazove dvere, zavlaha, detektori poziaru, pracka, chladnicka, kavovar, .... napr. keby som vymenil vsetky ziarovky v svojom dome za smart wifi ziarovky mal by som len ~120 wifi zariadeni cisto zo ziaroviek :D .. aale zamozrejme aj to sa da optimalizovat (hlavne podla potreby a vyuzitia) namiesto samotnych ziaroviek mozem mat smart vypinace, alebo kupit ziarovky ktore nebezia na wifi technologii ale napr. zigbee kde by na wifi tym padom bol iba base station. ale to uz je na inu debatu...
20:29 v tomto s tebou suhlasim, ak to je mozne, je ovela stabilnejsie si zavist po dome ap, ako celkovo si myslim ze tie meshe su fajn pre ludi, ktory sa nezaujimaju o pc siete, cize produkty ako ubiquti a mikrotik by boli pre nich zlozite, aj ked to ubiquti az tak zlozite nevyzera ale ako ano tie asusy su ovela, ovela jednoduchsie na nastavenie.
Tak osobně si již dnes myslím, že je to absolutní blbost. Sám jsem si laborací repeatery prošel a v domě to tak měl. Až mi došla trpělivost a natáhl jsem si kabel do každé části domu. V každém domě to jde řešit a domnívám se, že v tomto případě natáhnout kabel za pár stovek půdou a dát 4 AX routery za 1500ks a je vyřešeno a všude bude signál i rychlost. Sám mám TP-link AX90 kam mám přívod z optického převodníku, z něho už jedu do přízemí na AX72, pak do suterénu na AX53, ven pak na EAP220. Všude pak mám alespoň těch 200MBit, u AX90 plnou rychlost optiky kterou mám 500MBit. Ve tvém případě když si sečtu náklady tak kabelem a 4 routery za 1500 by jsi to vyřešil daleko lépe...
Tak tak, a keby si ti chcel do dokonalosti tak, do každej izby dotiahnes dvojzasuvku, napojis nato AP najlepšie mikrotik ( kvôli qos ), do ďalšieho voľného portu v zásuvke si pripojis napr. Pc/ TV nastavis qos ako na tých apckach, tak aj na hlavnom routri, z ktorého ti idú káble do každej miestnosti a hotovo.
Niektoré mikrotik AP majú 2 porty čiže ti do izby stačí potiahnuť len 1 kábel k AP.
@@LentakyuctikUctik Quality of service má dneska i ten TP-Link
Pokud si troufnete a chcete vědět jak opravdu funguje síť, tak "industry standard" je Mikrotik CAPsMAN nebo Ubiquiti controller, ale to už není pro amatéry.
ja se rozesmal uz u slov, ze cim vyse, tim lepe, tady si ator tak trosku plete pojmy s dojmy a evidentne toho moc jeste nezasitoval, jako reklamicka na asus asi dobra, realne ale spis ne-e
Tohle je sponzorovaný video, on na to nemá prachy
@@XMoldyMe nejak nerozumim, nejaky prachy mu to urcite hodi, ty vyrobky bych tipl ze ma gratis, ani nebudu hledat, kolik by to od asusu realne stalo... ja jen ze by to asi slo udelat jinak a lepe, za min nez tretinovej peniz mozna, cili tak. ja jako tak nejak nechci hejtovat to video, zpracovany je to cajk, ale tak nejak technicky jen jako reklama a pro nelaika jeste spatna reklama
Chápu dobře, že CAPsMAN je funkce routeru, pomocí které pak můžu centrálně řídit access pointy? Jak dobře funguje přepínání mezi AP? Vyplatí se mi doma tohle postavit, když chci mít nějaké spolehlivé řešení za rozumné peníze, když už mám doma Mikrotik router?
@@pepincz2672 Ano Mikrotik je snad nejlepší platforma zařízení, co znám ale pro lidi, co neumí síťovat je to potom docela těžké
Ahojky, a co takhle zkusit pokrytí skrze powerline ? U toho příkladu co si uvedl by to asi nefungovalo ale na pokrytí vícepatrového baráku super. Já sám s tímto systémem mám docela dost zkušeností a pokud chcete pokrýt internet přes kabel bez velkých zásahů do baráku tak mohu vřele doporučit. PS před pořízením doporučuji si zjistit jak poweline funguje a jaké jsou jeho nevýhody.
Jo Asus a jeho interface . Radšej mám TP-Link😅 inak pekne spracované video 👍👌👌👌
Prečo, čo je na tom zle? a v čom vidiš vyhodu v tp linku?
@@lenarnie2973 jednoduchšie a intuitívne rozhranie alebo som naň len zvyknutý 🤣🤣
Před pár měsíci jsou koupil router Asus AX-82U a dva tyhle Mesh satelity ZenWifi XD4. Celkem za necelých 11 tis. Kč, takže na domácí síť docela řacha. Teoreticky to funguje dle tohoto videa. Praxe je však jiná. Nejpozději do týdne se začne wifi zpomalovat a to bez ohledu na to, zda jsem připojen na router, nebo na satelity. To by se dalo vyřešit automatickým nočním restartem, ale problém je, že satelity se po restartu serveru odmítají znovu do Mesh sítě připojit. Jsou v nějakém divném stavu, kdy se je nedá do sítě připojit ani ručně. Musím je odpojit od elektřiny a v nastavení routeru je k síti znovu připojit. V reálnu tedy nepoužitelné a satelity teď leží vypnuté ve skříni. Rád si nechám od někoho poradit, protože na internetu jsem žádnou geniální radu nenašel.
Doporučuji si síť postavit na mikrotiku, ten Vás zaručeně nezklame. Sice je možná trošičku složitější na nastavení, ale zato v něm jde udělat úplně všechno + takovéto problémy se stávat nebudou. Tyhle ty TP-Linky, ASUSy D-Linky apod. jsou většinou krámy, které lákají na super fíčury, které pak nefungují nebo fungují naprosto špatně.
@@josefmaly4749 jj mikrotik je super ked kupiš za 20 eur a ak sa budeš sťažovať u provajdera povie ti čo čakaš od 20 euroveho routru pdola mna stači nastavit k tomu dns v asus routru pohoda vypnut firewall teda aspon ipv6
@@PegginoČo ti šibe, veď máš aj mikrotiky za 200+€, su síce drahšie, ale také možnosti nastavenia a software veľa značiek nemá.
Podľa mňa sa to snažíte riešiť veľmi zložitou cestou.
Treba si zavolať firmu čo sa tomu venuje a hotovo, ale keď si to chcete spraviť sám tak :
Za mňa treba si nájsť miesto v dome na hlavný router do ktorého pôjde internet od poskytovateľa, z neho potom pôjdu káble do ďalších izieb, aby ste mali wifi všade - dáte tam AP buď od mikrotiku, alebo ubiquti má ževraj dobrú wifi, no softvér je lepší aspoň podľa mňa v tom mikrotiku, alebo si len dáte obyčajne wifi routre ( ja som dokonca kupoval z bazaru - stačia 🙂 ) ktoré nastavíte v režime AP - pridelite im rovnaký názov siete a heslo všetkým routrom v každej izbe a hotovo).
No späť k tomu hlavnému routru, ten by som volil mikrotik ( podľa vašich potrieb ).
Na Gigabitovy internet by som možno zvolil, buď RB3011 alebo ak chcete mať z toho routra aj wifi tak :
L009UiGS-2HaxD-IN
Ten má však len 2.4Ghz, no ak bývate na mieste, kde nieje veľa wifin v dosahu a stačí vám 100 mbps wifi nemal by byť problém, že vraj dá aj viac ako 100mbos cez wifi.
Aj tak je lepšie na riadenie siete mať router a na wifi v dome AP.
Na internet do 100mbps stačí aj tento mikrotik :
Hex Lite
Dosť záleží koľko vám treba natahat do routra káblov od toho volíte router s dostatočným množstvom portov.
Ale pozor dôležitá je aj priepustnosť Portov, a hlavne ! Priepustnosť switch chipu !, to si viete skontrolovať ak zadáte napr. RB3011 diagram, a vyhodí vám schému daného routra.
Ten RB3011 má 10 portov, to si myslím, že by stačiť malo a nepotrebujete ani switch.
A keď už aj, by ste switch potrebovali, tak by som hľadal aspoň nejaký čo ma VLan.
Niektoré mikrotik routere majú na 1 porte aj Poe výstup, napr. Ak máte kameru, no ak máte viac kamier tak by som použil skôr Poe injektory, alebo kúpil Poe switch - znova lepšie ak bude mať aj Vlan.
To aký router zvoliť záleží od vašich potrieb, a požiadaviek od siete, vo veľa firmách napr. ani routre na šírenie wifi nepoužívajú, nato používajú AP, a routre sú určenie len na riadenie siete, čo je aj ich primárny ucel.
5:40 nemyslim si, ze na vdsl treba take drahe routre, no ale ok.
Ja mam na chate 30 mbps symetrickych a pouzivam stare routre ako apcka pri 2.4 ghz, a ako router mikrotik a staci, ale tak zavisi od preferencií daneho cloveka co tu wifi v dome ma.
Ako nevravim ten asus by sa mi zisiel na doma, ale tam uz mam 1Gb/s
12:55 do toho druheho domu by som potiahol uz asi ap ( co znamena tahat aj kabel ), alebo novu siet cez nejake nanostation. A mal by si plnu rychlost.
wifi spojku nebo optiku ..ne metaliku pokud to neni galvanicky oddelene
@@ch3vr0n123 no veď vravím že - alebo nanostation
@@ch3vr0n123 a ta optika by bola lepšia, ceny už nie sú také vysoké, len zas ju treba aj zazvarat.
@@ch3vr0n123 ale aj tak, keď chces wifi spojku, tak do tej antény musíš zaviesť najprv kábel.
@@martinsk8088 rec je o propojeni dvou domu snad ;)
11:11 je to pekna rýchlosť, ale ten upload by mohol byt vyssi.
AX53 se 3 access pointy si zhruba před dvoumi měsíci zakoupil a za mě je to rozhraní jak v telefonu tak na počítači prostě boží připojení je hlavně stabilní oproti kaším od TP linku😂 které se neustále resetovali
Dobrý den nenatočil byste aj od telepinku ?
Používám TP - Link Archer AX53 a super.
V bytě 3+1 80m3 v obýváku mi na Wi-Fi 6 zařízeních letí v obýváku 800Mb a na nejvzdálenejších koncích bytu 300Mb 🚀 mám ho zapnutý za standardní modem od poskytovatele přes VLAN. A nestěžuju si.
Mám od Vodafonu 1gb připojení. Ale jediný co je tragédie je UP ten je pouhých 50Mb 🤦🏻♂️
A co firmware Asus Merlin?
to je pouze odkryplený asus firmware, není tam tolik změn/možností oproti orig firmware, akorát to není zabalené do těch marketingových krasožvástů.
Asus nebrat! Úroveň podobná jako Tenda nebo podobní lowcost výrobci. Jediné co funguje na 100% je Unifi.
Jen jedna věc.. Nepočítej, že nějaká indoor WiFi je silnější. Není... Podle normy je maximální příkon do antény na 2,4ghz 100mW a na 5ghz 200mW... všechny ty zařízení jsou na to přiškrcený, protože například v USA mají max na 2,4ghz 1000mW.... Takže EU verze má omezení a tím pádem není schopná mít silnější wifi. Většina parametrů výkonějších routerů se tedy spíše odvíjí od výpočerního výkonu, přenosové rychlosti portů, DPI Throughput, šířky kanálů a počtu zařízení, které dokáže obsloužit na ráz a možná třeba sekundární pásmo na jiném kanálu, či 6ghz pásmo navíc. Proto pávě v EU a jiných zemích, kde je omezení, se přechází právě na meshe, aby pokryly celý dům.
Tyhlety GUI ízy uživatelsky upravitelné routery jsou hodně omezené. Mtik nebo Cisco jsou stejně třídy.
ASUS routery jsou dobrý, vždycky jsem měl ASUS. Prvně ASUS WL-520gU, pak RT-N16, nyní RT-AX56U. MESH by se mi v baráku hodil (na jedný straně prakticky mrtvo), ale nechci prostě v baráku živit dalších 10 W. To je přes 5 stovek ročně navíc jen za elektřinu, a jen kvůli tomu, že párkrát do roka potřebujete net kvůli nějaké blbosti na druhé straně baráku.
Proč si tam nevysekáš UTPčko? Kabelová síť je stále to nejjednodužší, nejlevnější, nejspolehlivější a nejdostupnější přenos dat.
@@sforman2622 UTP tam mám dotaženo, řeším těch 10 W.
🔝🔝🔝👌
Ator: Ale né, nemám tu padesát Mbps. 😢
Já: Hurá stahuji rychlostí 3 Mbps.😃
Mikrotik ako router, z neho natahat kable do dalsich izieb, kde budu apcka = stare routre z bazosu 😊
1:00 základ je dát router na nejlepší místo... jinak opakovače fungovaly už na cbčka... jinak taky je možný honit síť přes "síť"...
Doma jsem používal EoPL (Ethernet over Power Line) a fungovalo to hodně dobře přes celý byt v paneláku.
Pak jsem udělal ethernetové rozvody po bytě a EoPL už nebyl potřeba, tak ho používá sousedka. :D
Prostě kabel je kabel, o tom žádná a nějaký předražený "herní super mega router" je naprosto na nic (praxe).
Opakovače na CB pamatuju, používali jsme i PacketRadio a přes CB hráli s kamarádem šachy (krásné to časy). ;)
Aneb, jak vyhodit několik tisíc zbytečně. Stačilo jako router Mikrotik za 1000 a meshe po 800Kc za kus. Stačilo 4 kusy.
sorry, ale lidi jsou schopni dát meshový systém na -80dBm a budou se divit, že i když jim někdo řekl, že to stejně nefunguje. Jsem raději pro CapsMan od Mikrotik a ap propojit kabelem.
jsem pro Mikrotik + Ubi ;)
no, hodne problemu vidim, treba i ta prepalena cena a existuji levnejsi prumyslovy prvky...
Že prej 50 není dostačující, also já kterej mam komp vedle routru a mam 10
Strop je silnější, jak zdi. Ale jinak super video pro amatéry. 😆
nejlepší je panelák a jeho železné výztuhy...
Když mesh tak jedině propojený kabelem, takhle přes Wifi je to z bláta do louže.
To už potom nieje Mesh ale AP 😅.
Ale tahle, bych neměl ani jednu volnou zásuvku v baráku.
Toto musí byť fest dobre sponzorované video, lebo sieťové prvky od značiek ako "asus, tp-link, tenda, mercusys, d-link, xiaomi, zyxel, ZTE." by som si domu nedal ani zadarmo.
A navyše, keď vidím tu nechutnú a škaredú obludu od Asusu (router) tak mi je z neho do zvracania :D
BTW: spojenia z baráku do baráku sa riešia metalickým / optickým káblom (podľa vzdialenosti) alebo smerovou WIFI (PointToPoint), určite nie tak, ako je to znázornené vo videu.
Na takú vzdialenosť stačí aj ftp a za ňho switch keď tak, optika by sa hodila len vtedy ak by bolo v blízkosti veľa dratov s VN, pochybujem že rýchlosti optiky okrem homelabu niekto bežné doma využije.
Asus a tp link používam normále ako AP to stačí, router mám mikrotik.
3ks TP-Link Deco M4 podstatne lacnejšie a postačujúce...nemusím ax... a kabel je kabel gaming PC...ping 2-8ms
Jaký v pohodě na to že jsme venku ? Je to někde mezi Horní a Dolní ,takže tam bude nulový zarušení. Zajdi do Prahy a jestli budeš na 150mbit přípojce měřit alespoň 40 o místnost vedle tak seš pašák.
V Praze měřím 200mbps z původních 300. To mi nepřijde blbý. 🤷
A co tak apcka ?
proc si neukazal rozdil rychlosti po ty optimalizaci.
Co ten steamdeck? :(
Co tak pouzit Mikrotik a CapsMan
mikrotik + AP mesh Ubi ;)
je "supr" když člověk vidí "profesionální" instalaci kdy je router na bok, visí za kabel a je schovaný za sloupem... (hotely, UP,...)
nevím jak ty starý, ale ten novej sranec za 20 tis mám doma a vživotě jsem neviděl tak horzný uživatelský rozhraní, bliju z asusu a alza která je jeho vlezprdelka mi zakazuje hodnotit cokoliv od těchto mrdek :D
4:00 tohle bych fakt řešil netem přes 220V
Stačí i opakovacka Wi-Fi, a jde nastavit i ze má ten stejný signál jako Wi-Fi takže se nemusí prepojovat :) 🎉
presne tak, za 700,- jsem tim pokryl paradne 2 patro v domě.
Opakovačka sníží rychlost na polovinu. Pro málo náročné to stačí.
@@karelventil2647 no vzhledem k tomu ze mi to na Rodinem domě na hlavnim wifi routru bezi cca 200 Mbit/s. Tak me ta pulka na opakovaci nedrásá :)
@@karelventil2647 ne nic nesníží… teda aspoň ta co mám já .. ale v pohodě.. hlavně mám optiku takže rychlost je úplně jinde.
No… staci v nezarusenem miste mit vice routeru, jeden hlavni ktery rozda DHCP, kanaly se pro 2.4 a 5 daji ladit samostatne a staci nastavit stejne SSID a heslo…
No, to není tak úplně pravda. SSID máš sice stejné, ale jako mash/opakovače to fungovat nebude.
Důvodem jsou rozdílné MAC adresy routerů, které musí být unikátní (síťaři nebudou souhlasit, dá se obejít).
Některé routery umí "kombinované WDS", což je něco jako samostatná AP a opakovače zároveň.
Ale to je rovnák na ohybák a stejně to v 90% instalací bude blbnout nebo to nebude fungovat vůbec.
jak jiz bylo zmineno, je to blbost