Borbás Marcsi: Kertem - A szép gyep titka (69. rész)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 4

  • @ernosterbinszky6195
    @ernosterbinszky6195 3 ปีที่แล้ว +2

    Nagyon sok hasznos dolgot tanultunk öntől, növény , állat, ember iránti szeretetet a remek konyhai fogásokat recepteket.Voltak olyan részek amelyeket többször is megnéztünk.lsten. adjon önnek erőt, egészséget hosszú életet szerettei körében!

  • @friss_bolcs
    @friss_bolcs 3 ปีที่แล้ว

    Szeretném megkérdezni mi a tápoldat neve amit alkalmazott. Köszönöm válaszát.

  • @polyglot.basketer947
    @polyglot.basketer947 3 ปีที่แล้ว

    Erről egy tipikus, angol anekdota jutott eszembe:
    Egy külföldi turista londoni sétája közben megcsodálta a dús, zöld gyepet. Megkérdezi az ott foglalatoskodó kertészt, mi tegyen, hogy nála is ilyen gyönyörű legyen a fű.
    Nagyon egyszerű Uram - szólt a válasz.
    Naponta kétszer, reggel és este bőségesen locsolja meg, hetente egyszer nyírja le és akkor úgy 200 év múlva Önnél is ilyen szép lehet a gyep.

  • @lefthorse1
    @lefthorse1 3 ปีที่แล้ว

    Nagyon jó kechup recept , kipróbálom .. de pl nálunk a gyep csak kimondottan vízfüggő , gyermekkorom óta , de főleg tíz éve amióta fünyiróval nyesem sosem tápoldatoztuk , viszont a fünyírós korszakban megfigyeltem hogy ha rövidre nyírom és úgy elkapja egy kánikula , egy hét alatt ki tud száradni , ezért most már figyelem az időjárást , inkább csak eső előtt vagy jól megázott talaj esetében nyirok , amikor meg perzselő időszak van akkor egyáltalán nem nyírok , viszont még így is ki tud égni , ilyenkor gyepöntöző berendezéssel lehetne zölden tartani gyepet .. ugyhogy harmincéves felnőtt megfigyelésem alpján csak a Nap talajszáritó ereje tud ártani a gyepnek , főleg ha gyakran nyírt és öntözetlen