PAPRASTAI: apie lyčių lygybę

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 ก.ย. 2024
  • Prisidėkite prie mūsų kūrybos patreone: / 1k
    Lietuvoje didesnis procentas moterų nei vyrų turi aukštąjį išsilavinimą ir moka daugiau užsienio kalbų, tačiau politikos ir verslo elite vis dar neproporcingai dominuoja vyrai. Naujame mūsų video analizuojame daugiau nei 100 metų trunkančią Lietuvos feminizmo istoriją ir pagrindines lyčių lygybės problemas mūsų valstybėje.
    Kovos už lyčių lygybę istoriją ir dabartinius iššūkius komentuoja VDU sociologijos katedros profesorė Aušra Maslauskaitė ir lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos ekspertas Donatas Paulauskas.

ความคิดเห็น • 57

  • @darijagudaityte6004
    @darijagudaityte6004 3 ปีที่แล้ว +33

    Jūsų analizės prielaida - moterys ir vyrai yra skirtingi dėl kultūrinių pažiūrų, kurių priežastys yra istorinis vyrų dominavimas galios pozicijose, kuris tęsiasi ir dabar. Tačiau social scientists (terminui nėra lietuviško ekvivalento) per paskutinius dešimtmečius pakartotinai savo studijose apie skirtumus tarp vyrų ir moterų atranda, jog ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse, kuriose įstatymų pagalba yra įteisintos lyčių kvotos, turi didžiausius asmenybės skirtumus tarp vyrų ir moterų, nes panaikinus socialinius barjerus, pradeda dominuoti biologiniai. science.sciencemag.org/content/362/6412/eaas9899 onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ijop.12529 Trumpai tariant - moterys ir vyrai turint laisvą pasirinkimą dominuoja skirtingose srityse. Manau, jog nenorėtume priversti šių žmonių keisti profesijas, jei tai neatitinka sociologinių teorijų:) Be to, labai keista idėja, jog politikų skaičius galios pozicijose turi būti proporcingas lyčių procentiniam skaičiui populiacijoje, nes atrodo, jog moterų interesų ir pažiūrų vyrai negali atstovauti tik todėl, kad yra vyrai (juk tokia reprezentacijos prasmė). Santykiai tarp moterų ir vyrų yra komplikuoti ir turi daug problemų ir šiandien, tačiau viską vertinti tik per diskriminacijos prizmę ir kultūrinius veiksnius (kurie tikrai yra viena iš nelygybės priežasčių) nėra produktyvus būdas spręsti šias problemas, jei nesuprantame, kokios šių pažiūrų ir tradicijų šaknys.

    • @mybalcony4066
      @mybalcony4066 3 ปีที่แล้ว

      Čia tas laisvas pasirinkimas nėra toks jau laisvas kaip gali pasirodyti. Priešingai nei jūs galite tikėtis, žmonės iš daugiau lytiškai lygių šalių dažnai būna mažiau progresyvus kalbėdami apie lyčių stereotipus, kuriuos jie paprastai palaiko. Mūsų kultūra sukuria pakartotinio stereotipų ir su jais susijusių tapatybių priminimo situaciją, kuri galiausiai padeda apibrėžti ilgalaikį žmogaus požiūrį į konkrečias sritis. Kultūrinė tikrovė ir įsitikinimai apie moteris ir vyrus - atstovaujami esamos nelygybės atvejais; reklamose; pokalbiuose; kitų galvoje, lūkesčiuose ar elgesyje; arba mūsų pačių galvoje brandina aplinka - pakeičia savęs suvokimą, interesus ir elgesį.

    • @darijagudaityte6004
      @darijagudaityte6004 3 ปีที่แล้ว +4

      @@mybalcony4066 Taip, aš komentare paminėjau, ir neneigiu to fakto, jog socialiniai faktoriai turi įtakos. Tačiau jei visas mūsų gyvenimas diktuojamas stereotipų, tuomet nė viena moteris nebūtų mokslininkė, o vyras darželio auklėtojas. Ar stereotipų ir seksizmo bus kiekvienos moters kelyje? Taip, bet jų mes turime apie abi lytis, nes stereotipai kyla iš realių skirtumų tarp moterų ir vyrų. Visuomenė vis labiau supranta, jog yra dalis moterų, kurios nenori pasirinkti “moteriai skirto kelio” ir ši problema išsispręs, jei mes visi kalbėsime. Bet šis video nori įtikinti, jog biologinių skirtumų tarp moterų ir vyrų nėra, o tai - paprasčiausias melas. Tai produktyvus pokalbis negali būti statomas, jei nėra tvirto pamato. P.S moterų teisės nesibaigia reprezentacija galios pozicijose ir darbo vietoje, tai galime kalbėti apie šias problemas

  • @tomasmikalauskas7839
    @tomasmikalauskas7839 3 ปีที่แล้ว +23

    Feministės mėgsta kalbėti apie kvotas valdžios pozicijose. Lygios teisės statybose, šiukšlių išvežime, kelių tiesime, laivyboje, naftos pramonėje, kariuomenėje ir kitose fizinio darbo reikalaujančiose srityse joms nerūpi.

  • @petrasb1
    @petrasb1 3 ปีที่แล้ว +19

    Viena vertus argumentuojama, kad jokių esminių socialinių skirtumų tarp lyčių nėra, kita vertus, reiškiamas nepasitenkinimas, kad vyras negali tinkamai atstovauti moterų interesų seime. Tai jeigu tų skirtumų socialinių nėra, tai kodėl vyras negali atstovauti ? Gaunasi kaip kad lyčių skirtumų nėra, bet vyras kažkodėl netinkamas. Kodėl ? Argumentų nėra, nes jie tada paneigtų pradinį teiginį.
    Jeigu išrinkta tik 1/4 moterų, o rinkėjų yra 50/50 vyrai ir moterys, tai gal sprendimo reikia ieškoti ne kvotose ?
    Kategoriškai prieš kvotas. Ar egzistuoja lyčių nelygybė. Taip, egzistuoja. Ar kvotos tas kelias. Tikrai ne. Mes atsidursime kurioze, kai teks skirti moteris ar vyrus, kurie visai neturės tam tikslui kvalifikacijos ir reikiamos patirties, vien tam, kad patenkinti kvotas.

  • @tjrtm
    @tjrtm 3 ปีที่แล้ว +6

    Pateikiama 2019 Rinkimų į savivaldybės tarybą statistika: 54% vyrai ir 45% moterys. Klausimas: Kas yra tas 1% nepaminėtas? Čia Gražulis koks ar dar kas?

  • @kaimelis
    @kaimelis 3 ปีที่แล้ว +15

    O protingu zmoniu nenorit sita tema pakalbint?

  • @aivaras686
    @aivaras686 3 ปีที่แล้ว +18

    Aš anksčiau galvojau, kad ir kaip naudingi jūsų video, bet jie nepasiekia tos auditorijos, kuriai iš tiesų reikėtų tų žinių. Šio video komentarai visiškai pakeitė tą nuomonę.

  • @kostas5829
    @kostas5829 3 ปีที่แล้ว +4

    Sena statistika 1:11, per 20 metu tikrai jinai pasikeite. Nesakau kad maziau moteru nei vyru turi aukstaji, bet statistika tikrai labai netiksli

  • @JuliusBrainz
    @JuliusBrainz 3 ปีที่แล้ว +5

    Jei vyrų mažiau su universitetiniu išsilavinimu, tai gal vyrams reikia pridėti papildomą balą stojant?

  • @321tms2
    @321tms2 3 ปีที่แล้ว +9

    Principas yra tas, kad visos lygybės, teisės, privilegijos ar diskriminacijos yra visuomenės susitarimo reikalas. Žmonės yra lygūs tik įstatymo popieriuje, realybėje tik tiek kiek tos lygybės sugeba išsikovoti jėga, pinigais, įtaka. Lygybė nėra užkoduota genuose tai žmonių vaizduotės produktas ir juo tikima arba ne. Kaip kadaise buvo tikima jog normalu yra vergovinė santvarka, taip dabar susitarimo ir tikėjimo reikalas yra lygybė. Kas labiau sugeba įtikinti savo idėja, kas daugiau tikinčiųjų patraukia į savo pusę tas ir nustato taisykles. Ir negalima pykti ar vadinti tai neteisybe, galima tik bandyti savo pusėn patraukti daugiau tikinčiųjų ir daryti įtaką. Žmonėse nėra geno rūpintis viso pasaulio žmonių lygybe ir gerove, didžioji dauguma labiausiai rūpinasi sau artimiausia aplinka.

    • @laimissavickas7253
      @laimissavickas7253 3 ปีที่แล้ว

      Tiesa is kitos puses, patiko mintis.

    • @antraskanalas9124
      @antraskanalas9124  3 ปีที่แล้ว +2

      Trumpiau sakant, arba dūchini tu, arba dūchina tave? :)
      Diskriminacija - visuomenės susitarimo reikalas? Rimtai? :)

    • @321tms2
      @321tms2 3 ปีที่แล้ว +1

      @@antraskanalas9124 diskriminacija yra tik žodis. visuomenės susitarimo reikalas yra egzistuojantys įstatymai ir papročiai. jie gali būti skirtingi skirtingose visuomenėse, net toje pačioje visuomenėje gali ne visi pritarti, bet vykdo jei valstybės aparatas naudoja prievartos ir bausmių mechanizmą.
      nuo požiūrio ir įtikėjimo ideologijomis priklauso kas yra ta "diskriminacija". kas pas mus diskriminacija, tas pas musulmonus - norma. kaip jūs sakote "dūchinimas" yra tyčinė prievarta prieš žmogų - tai nepriimtina ir pagal rašytinius įstatymus ir pagal normalios visuomenės supratimą. o štai kalėjime kaliniai turi kitokį supratimą ir kitokį elgesio modelį.
      ką aš akcentavau ir ką norėjau pasakyti - idėjos, santvarkos, papročiai, įstatymai - yra sugalvotas dalykas egzistuojantis tik sugalvotose ideologijose, mitologijose, prietaruose. realybėje biologiniu aspektu tai nėra įtvirtinta kažkokiuose nepaneigiamuose gamtos dėsniuose. gravitacijos, laiko tėkmės be specialių itin sudėtingų fizikinių manipuliacijų nelabai įveiksi. o visuomenės santvarką ar tai būtų kalbama apie vergovinę santvarką ar visuotinę lygybę ar lyčių lygybę ir galima kaitalioti kiek tik kas užsimano, nes tai yra tik susitarimo ir įtikinėjimo reikalas.
      vakarų visuomenės jau seniai tiki kad moterys gali ir balsuoti ir vairuoti, o štai pas musulmonus tik neseniai įteisintas leidimas vairuoti moterims, nes turintys įstatymų leidimo galią žmonės įtikėjo tokia moterų teise ir priėmė visuomenės susitarimą įstatymu. nors kasdienybėje dar tik mažoji dalis moterų vairuoja. už kelių dešimtmečių gali būti tai, kad išvysčius bepilotes transporto priemones vairavimo teisė bus atimta iš vyrų ir iš moterų, kaip iš nepatikimų biologinių klysti galinčių būtybių ir važinės tik bepilotės transporto priemonės valdomos dirbtinio intelekto. tai tik tikėjimo idėjomis ir tik susitarimo klausimai. biologinė žmonių rūšis egzistavo ir be leidimo moterims balsuoti ir su teise pirkti ir parduoti vergus, egzistuos ir tada kai iš žmonių bus atimtos teisės vairuoti. o gal net ir balsuoti bus atimta teisė, nes dirbtinis intelektas apskaičiuos visą geriau negu riboto išsilavinimo žmonių sprendimai.

    • @gotuks
      @gotuks 3 ปีที่แล้ว

      @@antraskanalas9124 Grazei ten jum univeruose smegenis praplauna su utopiniom idejom :D Nieko isaugsit is to romantizmo amziaus :D

  • @KurybinisPotencialas
    @KurybinisPotencialas 3 ปีที่แล้ว +6

    Uz kiekviena komentara gaunat magistro diploma!

    • @darijagudaityte6004
      @darijagudaityte6004 3 ปีที่แล้ว +14

      Gaila, kad kanalas, kuris skatina vadovautis kritiniu mąstymu ir formuoti argumentus, finale pasiūlo nekvestionuoti jų pateiktos informacijos, nes "autoritetai mums pateikė tokią analizę". Nelabai moksliniu metodu remiatės:)

    • @robertastk
      @robertastk 3 ปีที่แล้ว +3

      O jeigu su tuo dirbi kasdien ir realiai esi pakeliui į psichologijos magistrą tai vistiek duchas, nes nesutinki su Paulausku, kuris akivaizdžiai - nusišneka? Jis čia dabar jau didžiausias ekspertas, nes atitinka kažkieno asmenine agendą? ¯\_(ツ)_/¯

    • @TheShlips
      @TheShlips 3 ปีที่แล้ว +2

      @@darijagudaityte6004 Kartais Olegas buna tiesiog emocijomis besivadovaujantis zmogus

    • @kimjong-un5203
      @kimjong-un5203 3 ปีที่แล้ว +2

      Feminizmas duchina žmonės, va taip va.

  • @thorgames2685
    @thorgames2685 3 ปีที่แล้ว +21

    TAI JUS KOMUNISTAI?

  • @rutakaruzaite1898
    @rutakaruzaite1898 3 ปีที่แล้ว +1

    Labai svarbi tema! Dėkoju :)

  • @MB-ey6vv
    @MB-ey6vv 3 ปีที่แล้ว +5

    Labai geras turinys.

  • @rutakaruzaite1898
    @rutakaruzaite1898 3 ปีที่แล้ว +4

    Įdomu stebėti komentatorių lyčių pasiskirstymą

  • @justinagedgaudaite5712
    @justinagedgaudaite5712 3 ปีที่แล้ว

    Labai geras video. Ačiū 🖤

  • @happymindinstitute
    @happymindinstitute 3 ปีที่แล้ว

    Labai geras video, aciu!

  • @laimissavickas7253
    @laimissavickas7253 3 ปีที่แล้ว

    Ble gilu ka? Turi buti lygu ir niekaip kitaip!