Errata: 9:10 Wszystkie temperatury o których mówię w materiale (nie licząc najniższej zanotowanej temperatury) to temperatury średnie. Zwrócono mi uwagę, że zasugerowałem jakoby temperatury na południu Grenlandii latem dochodziły do maks 10 stopni Celsjusza. 10 stopni to letnia temperatura średnia. Obserwuj mnie na: facebooku ➫ facebook.com/naukowotv/ instagramie ➫ instagram.com/krzysiek_poznanski/ Zapraszam także na: oficjalną stronę ➫ naukowotv.pl/ patronite ➫ patronite.pl/NaukowoTV oraz do sklepu z koszulkami ➫ naukowotv.teetres.com
Cześć, robisz świetne filmy i cieszę się, że dbasz także o świadomość ekologiczną społeczeństwa, jednak założenie ocieplenia klimatu Ziemi jako skutku działalności człowieka jest przecenianiem możliwości ludzkości. Oczywiście w średniowieczu Grenlandia nie była cała zielona ale to nie znaczy , że nie panował tam cieplejszy klimat przed " epoką industrialną", i to całkiem niedaleko w skali czasu naszej planety (około 11-8 tys lat temu). My jako ludzkość mamy niewielki wpływ na globalny klimat (choć być może dokładamy małą cegiełkę), to takie czynniki jak tektonika płyt (rozkład lądów i oceanów), prądy morskie czy odległość od słońca lub jego aktywność to kluczowe elementy kształtowania klimatu globalnego! Poniżej link do badań klimatu Grenlandii: naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29783%2Cgrenlandia-byla-kiedys-zaskakujaco-ciepla.html Pozdrawiam Adam
@Adajer stawiając tezę, że jako ludzkość mamy niewielki wpływ na globalny klimat powinieneś przesłać jakieś wiarygodne źródło potwierdzające ją. A Ty przesłałeś link o klimacie Grenlandii (który nie jest sprzeczny z tym co powiedziałem w filmie). Taki trochę pseudonaukowy zabieg - teza inna, dowody inne... P.S. Jak niby odległość od Słońca wpływa na klimat globalny? - bzdura!
7:30 - Przyszło mi do głowy porównanie przez analogię. Załóżmy że dawno dawno temu, ktoś trafił na tereny współczesnej Polski, i to akurat tam, gdzie obecnie jest Hel. Cumuje statek i ktoś rusza przed siebie zbadać teren. Dajmy na to że przeszedł pieszo (czy nawet przejechał koniem) tak ze 20 kilometrów i stwierdził, że "Kij z tym" i się wrócił. Co powiedziałby reszcie? Coś w s tylu: "Nie ogarniam tego miejsca. Jakiś nieskończenie długi wąwóz otoczony z obu stron wodą".
@@Majeranek-uy1hy ja właśnie tego nie lubię bez urazy ale właśnie debatuję pod filmem NaukowoTV o wielkim zielonym murze z drzew w afryce z kolesiem który twierdzi że człwiek w ogóle nie powoduje globalnego ocieplenia bo ludzi na naszej planecie jest za mało a winowajcą jest słońce
@@kanapkuba4072 Sorki, że się wtrącę. Dzisiaj ogłoszono, że na Islandii odbył się pogrzeb lodowca, który był usytuowany na zboczu wulkanu, a lodowiec ten powstał 700 lat temu. Teraz mam pytanie co było w miejscu lodowca wcześniej? Zielona trawa, ciepło może ptaszki tam gniazdowały? Klimat się zmienia raz jest cieplej raz chłodniej. Jak mnie uczono w szkole na klimat mają wpływ prądy morskie (o Elninio) pewnie słyszałeś który ma wpływ na pogodę praktycznie na całej kuli ziemskiej. 30 lat temu było głośno o dziurze ozonowej teraz jest cicho. Czy coś się zmieniło?
Dawaj odcinek o oceanicznych plamach śmieci i może generalnie zanieczyszczeniu oceanów, mało tego na polskim YT a temat dość poważny i w sam raz na Twój kanał.
właśnie skończyłam lekturę książki Stef Penney "Pod Gwiazdą Polarną", ciekawa i sporo można się dowiedzieć, ale autorka tak skupiła się na opisie scen erotycznych romansu Flory Mackie z Jakobem de Beynem (wyssanych z palca ma się rozumieć, bo kto to widział?:) że chwilami miałam dość...
Zaskoczyła mnie informacja o tym jedynym na Grenlandii lesie. Super odcinek
5 ปีที่แล้ว +21
W końcu ktoś zrobił fajny filmik na miarę możliwości bez wgłębiania się w tematy do których nie ma dostępu. Dobra robota! Musisz jedynie sprawdzić z tymi temperaturami latem, bo coś się chyba pomyliło :). Zapraszam do mnie by zobaczyć trochę życia codziennego na Grenlandii. De facto - to jest raj na ziemi :) A po więcej wiedzy o kraju do lektury mojej książki - Nie mieszkam w igloo. Pozdrawiam z Sisimiut Adam
A co jest nie tak z tymi letnimi temperaturami? Jutro sprawdzę skąd to dokładnie wziąłem.
5 ปีที่แล้ว +4
@@NaukowoTV Tak zimno aż nie jest, wgłąb lądu, daleko od morza, temperatury dochodzić mogą latem nawet do 30 stopni (np. w Kangerlussuaq), także daleko na północy latem temperatury są dodatnie... Możesz to sprawdzić np. w archiwum dmi.dk. Jak sam zauważyłeś w Polsce żyje wiele mitów o największej wyspie świata...
No ale ja mówiąc o temperaturze - 7 zima i 10 latem na południu miałem na myśli średnie temperatury 😉 ogólnie wszystkie temperatury nie licząc skrajnie niskiej były średnie.
5 ปีที่แล้ว +6
@@NaukowoTV 9.21 - Mówisz: "Latem mamy do czynienia z dodatnimi temperaturami dochodzącymi nawet do 10 stopni [...] na północy temperatury rzadko są dodatnie. Średnia wynosi -37, w środku lądu jest jeszcze bardziej surowy klimat" - nie wydaje mi się, że tak to się da odebrać, średnie temperatury raczej "nie sięgają" a wynoszą, poza tym dodając w środku lądu sugerujesz jakoby na wybrzeżu było latem -37, a to totalna bzdura... Powielasz tu pewien stereotyp o Grenlandii (zawsze zimno). Widzę to dodając zdjęcie wykonane latem, ludzie często pytają "A gdzie śnieg?"
@ Źle sformułowałem zdanie dotyczące temperatury latem na południu - pojawiła się odpowiednia informacja w przypiętym komentarzu prostująca tą informację. Dzięki za zwrócenie uwagi i pozdrawiam ;)
Farley Mowat w książce „Wyprawy wikingów” pokazuje dowody (czy też może raczej argumenty), że Grenlandia była znana przed epoką wikingów, że sporadycznie docierali tam Celtowie i Piktowie, i to może jeszcze przed naszą erą, a wiedza o jej istnieniu dotarła w postaci legend do świata śródziemnomorskiego. Demetriusz, Grek, urzędnik rzymski w Brytanii w I wieku n.e., przekazał Plutarchowi swą wiedzę na temat wyspy, której nazwa brzmiała podobnie do imienia tytana Kronosa. Ten wierzył, że właśnie tam ów potworny tytan został uwięziony. Późniejsi geografowie właśnie dlatego akwen między Irlandią, Islandią a Grenlandią nazywali Morzem Kronosa. Samą zaś Grenlandię ludy nordyckie ochrzciły Kronlandią, czyli ziemią Kronosa. Dopiero później nazwę zmieniono na Grenlandię (Grønland, czyli Zielony Ląd). Pisze o tym Ari Þorgilsson (Thorgilsson), uczestnik wyprawy Eryka Rudego w latach 981-984. Pisze on o Eryku: „Nazwał on kraj Grønlandią, mówiąc, że ludzie chętnie wyruszą tam, jeżeli kraj ma dobrą nazwę”. Ot, i wyjaśnienie zagadki... Innymi słowy, nazwa Grenlandia rzeczywiście znaczyła Zielony Ląd, ale nie oddawała panujących tam warunków, lecz była zwykłym chwytem reklamowym! Nazwanie niegościnnej, pokrytej w dużej mierze lądolodem ziemi Zielonym Lądem miało na celu przyciągnięcie chętnych osadników. A pomysł takiej nazwy dała niewątpliwie starsza nazwa Kronlandia - kraj Kronosa - która bynajmniej nie niosła pozytywnego przekazu, a wręcz przeciwnie, podkreślała dzikość i surowość tamtejszego klimatu. Negujący istnienie efektu cieplarnianego nie mają więc rzeczywiście żadnego argumentu. Grenlandia tysiąc lat temu wcale nie była aż tak zielonym lądem, jak chcieliby to widzieć, a jej nazwa ma całkiem inny rodowód, i choć oznacza „Zielony Ląd”, nie oddaje panujących tam wówczas warunków.
nikt nie twierdzi że nie było lodu z daleka wyglądała zielono najwieksza osada miała 5 tys ludzi, było ich kilka - myślisz że budowano osady z kamieni czy z kłów morsów albo jak eskimosi z lodu ? jak na tamte czasy to było naprawdę spore osadnictwo. Daj Pan coś o mapie antarktydy , ktorej dokładność potwierdzono dopiero w latach 50tych ( linii jeziora podlodowego).
Panie Krzysztofie, uważam że twój kanał jest najlepszym kanałem na youtube. I życzę Panu żeby bardzo szybko twój kanał zdobył milion subskrypcjii. Pozdrawiam.
Z tego co pamiętam to w francuskiej serii kreskówek popularnonaukowych 'Byli sobie podróżnicy" było powiedziane, że Eryk Rudy wymyślił nazwę Grenlandia aby oszukać mieszkańców Islandii (na której już wtedy było zimno i wiało niemiłosiernie), a tym samym zachęcić ich do emigracji. edit: warto jeszcze dodać, że to na Grenlandii znaleziono Tiktaalika.
NaukowoTV świetny film jak zawsze, oraz świetnie napisany tekst. Zdecydowanie jeden z najlepszych odcinków :D. A właściwie, to mógłbyś powiedzieć/napisać jaki jest największy obecny teropod? :)
Fajny filmik. Dobrze, że wspominasz o tym, że w średniowieczu panował łagodniejszy klimat, dzięki czemu było możliwe osadnictwo skandynawskie na Grenlandii. Może powiesz coś więcej o klimacie w średniowieczu i tzw. małej epoce lodowcowej? Czy w przeszłości faktycznie winorośl rosła w Polsce a Bałtyk zamarzał?
Szanowny Panie Krzysztofie Zabrakło mi jednej rzeczy. Wspomniał Pan, że południowy kraniec Grenlandii to szerokość geograficzna odpowiadająca Oslo i Petersburgowi. Myślałem, że pociągnie Pan ten temat i powie, dlaczego na tej szerokości w Europie jest klimat umiarkowany z lasami a na Grenlandii polarny z lodami. Wydaje mi się, że gdyby wyspa była po drugiej stronie Atlantyku wyglądałaby jak Finlandia lub Szwecja. Pozdrawiam i dziękuję za kolejny bardzo dobry film.
Mam nieodparte wrażenie, że duża część osób negujących antropogeniczny charakter zmian klimatu (nie mówię tu o politykach i publicystach, tylko o zwykłych szarych obywatelach) robi to automatycznie, poprzez mechanizmy obronne. Bo gdy w mediach mówi się o zmianach klimatu, to w znacznej większości przypadków antropogeniczność tego zjawiska łączy się z paleniem w kominku, jeżdżeniem dieslem, a ostatnio nawet z posiadaniem dzieci. To sprawia, że taki przeciętny Kowalski czuje się zaszczuty, jakby to z jego winy świat zmierzał ku zagładzie. I próbuje odpierać te zarzuty w mniej lub bardziej racjonalny sposób. Tymczasem nie mówi się w mediach o emisji Chin oraz Indii, które nie przejmują się normami, czy środowiskiem, a do których Europa i USA przeniosły większość swoich zakładów przemysłowych. Nie wspomina się również o olbrzymim wkładzie konsumpcjonizmu w katastrofę klimatyczną, jak i w produkcję śmieci. To, czy przeciętny Kowalski zapali w kominku, czy nie nie będzie miało większego znaczenia dla katastrofy klimatycznej tak długo, jak kwestia emisji dalekiego Wschodu nie zostanie rozwiązana. Do tego czasu atakowanie ludzi za jazdę dieslem jest równie produktywne, jak oskarżanie osobę paląca papierosa o dym, który leci z pobliskiego pożaru lasu.
Wikingowie którzy osiedlili się na Grenlandii w średniowieczu, na początku XV w. musieli uciekać na Islandię z powodu obniżenia się drastycznie temperatur (cały rok na minusie). Duńczycy wrócili na wyspę dopiero w XVIII wieku... Już po podniesieniu się średnich temperatur oraz rozwojowi społeczno-technologicznemu.
Cywilizacja aztecka (i częściowo majów) była moją pasją w liceum. Jednak trochę odbiega to od tematyki jaką poruszam na kanale. Choć film o Montezumie chciałem kiedyś robić :)
Cóż, jak dla mnie idealne miejsce do zamieszkania, brak lata XD. Film jak zwykle świetny, choć argument z tymi 2 000 km, jest tak trochę chybiony. W sumie Marco Polo jak dobrze pamiętam 400 lat później przeszedł drogę Włochy-Chiny, a kupcy arabscy w X wieku zapuszczali się nad Bałtyk, czy do Skandynawii. Oczywiście podróż po Europie i po lodowcu Grenlandzkim to tak jakby dwie różne sprawy, jednak tutaj nie sama odległość stanowi problem, a raczej niegościnność co w połączeniu z odległością nie daje możliwości zbadania tej wyspy przez Eryka, drakkarem też nie dałby rady, bo lodowiec skutecznie uniemożliwiłby żeglowanie wokół wyspy. W te rejony to dopiero chyba jądrowe lodołamacze mogły się zabrać.
@@NaukowoTV Ja to rozumiem, tylko mam pewne doświadczenie z dyskusjami z ludźmi myślącymi w sposób spiskowy, i oni mają tendencję do chwytania połowy argumentu i obalaniu tejże połowy argumentu, (trochę czasu rozmawiałem z płaskoziemcami, trochę z kreacjonistami), i podejrzewam, że te 2000 km na ludziach tak średnio wierzących w antropogeniczność ocieplenia klimatu, nie zrobi wrażenia. Choć w sumie to taka bardziej chyba luźna uwaga.
Dziękuję, że powiedziałeś o średnich temperaturach na Grenlandi i o tym jak klimat musiał by się zmienić żeby stopniał cały lodowiec a w konsekwencji Wenecja znalazł by się pod wodą. Na szczęście nie musimy się martwić, uff. Chociaż odniosłem wrażenie, że ty jednak nadal martwisz się globalnym ociepleniem (po części obwiniając ludzkość). mimo wahań średniej temperatury na przestrzeni ostatnich tysięcy lat.
Prawie na samej północy jest duńska baza wojskowa Nie wiem na ile jest to prawda, ale ci pierwsi osadnicy 4,5 tysiąca lat temu też musieli się z Grenlandii wycofać z powodu miejscowych oziebien klimatu.
Nikt nie mówi, że Grenlandia była pozbawiona lodu. Ale klimat wyspy był wyraźnie łagodniejszy. Normanowie zamieszkali tam i całkiem dobrze egzystowali. Zapiski mówią, że uprawiali zboże i hodowali bydło oraz owce. Mieli nawet własnego biskupa. I zgadzam się z tym, że wykończyła ich mała epoka lodowcowa.
Bałtyk zamarzał ale tysiące lat temu. Informacje o karczmach na Bałtyku są nieprawdziwe i żadne źródło ich nie potwierdza (fragment morze śródziemnego też zamarza).
Moje pytanie (i ew. pomysł na nowy odcinek). Otóż, czy na ziemi istnieją "pływające wyspy"? Chodzi o wyspy, które nie są zakotwiczone do dna morskiego/oceanicznego. Jeśli takowe istnieją, to z czego są one zbudowane?
W „Obłoku Magellana” Stanisława Lema na Grenlandii panuje klimat subtropikalny! Janusz Korwin-Mikke jest wielbicielem twórczości lwowskiego geniusza więc może z tej powieści czerpał swoje informacje o cytrynach na Grenlandii?
Nie sądzę, że kiedy ktoś mówi, że Grenlandia była "zieloną wyspą" ma na myśli całość. Chodzi raczej o to, że większy procent lądolodu był wtedy stopiony. I tak w sumie było. Pytanie ktore powinniśmy w tym momencie zadać to raczej - Jak duży obszar na Grenlandii był wolny od lądolodu, w porównaniu do czasów obecnych? Edit. I w sumie tak po obejrzeniu całego materiału, sądzę, że to trochę nie fair stawiać znak równości pomiędzy tym, że ktoś mówi "grenlandia była zieloną wyspą" a "cały lądolód był stopiony". Wskazuje to na brak obiektywizmu autora materiału i jego ideologiczne pobudki. I żeby nie było. Uważam, że antropogenicze globalne ocieplenie jest faktem.
A ja sądzę! Powiedziałem w filmie, że zainspirowały mnie komentarze pseudonaukowców. Dyskutowałeś kiedyś z takimi? Ja z wieloma. Ich nie obchodzą fakty tylko dopasowują argumenty do swojej ideologii. Dla takich Grenlandia była zieloną wyspą i będą wciskać wszystkim dookoła kit żeby ich zmanipulować. I kto tu jest nieobiektywny i ma ideologiczne pobudki? Ja tylko uświadomiłem tych, którzy mogą stać się ofiarą pseudonauki!
@@NaukowoTV Spokojnie. Po co się tak emocjonujesz? :/ Nauka nie potrzebuje adwokata. Broni się sama, a debilom i tak nie przegadasz. W każdym razie odwołujesz się do jakichś bliżej nieokreślonych komentarzy i opinii, i na ich podstawie formułujesz ogólne wnioski na temat znanego powiedzenia o Grenlandii. To jest tak samo, jakby powiedzieć, że każdy kto mówi, że po stopieniu lodowców Ziemię zaleje woda miał na myśli całą Ziemię. No chyba coś nie tak XD
25lat temu jak byłem w 5 klasie podstawówki odpowiadałem z geografi i na 5 dostałem pytanie na największa wyspę. Odpowiedziałem wtedy Australia. Od tamtego czasu zapamiętałem już chyba do końca życia ze to Grenlandia
9:14 A nie do 20 stopni? Bo takie wartości temperatur zdarzają się niemal co roku w lipcu i sierpniu w takich miejscowościach jak Kangerlussuaq oraz Narsarsuaq. Natomiast absolutny rekord dla Grenlandii wynosi 26 stopni.
kilkadziesiąt tysięcy lat temu Kanadę pokrywał lądolód o podobnej 2-3km miąższości, podobnie jak Skandynawię aż do połowy Polski. Ciekawe jak wtedy wyglądała linia brzegowa świata...
@@lightspeed9762 Też słyszałem o zamarzniętym Bałtyku w średniowieczu i obrazie Londynu z zamarzniętą Tamizą, ciekawe czy to prawda i jaki był tego powód. Trzeba pamiętać, że słona woda zamarza w jeszcze niższej temperaturze.
Gdyby, ktoś chciał zobaczyć jak faktycznie jest na Grenlandii i co można tam robić może zerknąć do tej playlisty: th-cam.com/video/BlyHik3iUBk/w-d-xo.html
Errata:
9:10 Wszystkie temperatury o których mówię w materiale (nie licząc najniższej zanotowanej temperatury) to temperatury średnie. Zwrócono mi uwagę, że zasugerowałem jakoby temperatury na południu Grenlandii latem dochodziły do maks 10 stopni Celsjusza. 10 stopni to letnia temperatura średnia.
Obserwuj mnie na:
facebooku ➫ facebook.com/naukowotv/
instagramie ➫ instagram.com/krzysiek_poznanski/
Zapraszam także na:
oficjalną stronę ➫ naukowotv.pl/
patronite ➫ patronite.pl/NaukowoTV
oraz do sklepu z koszulkami ➫ naukowotv.teetres.com
NaukowoTV „ w kartach znajduje się ankieta z pięcioma propozycjami” , czyli gdzie? Super filmik, dzięki
Prawy górny róg ekranu.
Cześć, robisz świetne filmy i cieszę się, że dbasz także o świadomość ekologiczną społeczeństwa, jednak założenie ocieplenia klimatu Ziemi jako skutku działalności człowieka jest przecenianiem możliwości ludzkości. Oczywiście w średniowieczu Grenlandia nie była cała zielona ale to nie znaczy , że nie panował tam cieplejszy klimat przed " epoką industrialną", i to całkiem niedaleko w skali czasu naszej planety (około 11-8 tys lat temu). My jako ludzkość mamy niewielki wpływ na globalny klimat (choć być może dokładamy małą cegiełkę), to takie czynniki jak tektonika płyt (rozkład lądów i oceanów), prądy morskie czy odległość od słońca lub jego aktywność to kluczowe elementy kształtowania klimatu globalnego!
Poniżej link do badań klimatu Grenlandii:
naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29783%2Cgrenlandia-byla-kiedys-zaskakujaco-ciepla.html
Pozdrawiam
Adam
@@admier777 ZGADZAM SIĘ W 100% I ŁAPKA W GÓRĘ :)
@Adajer stawiając tezę, że jako ludzkość mamy niewielki wpływ na globalny klimat powinieneś przesłać jakieś wiarygodne źródło potwierdzające ją. A Ty przesłałeś link o klimacie Grenlandii (który nie jest sprzeczny z tym co powiedziałem w filmie). Taki trochę pseudonaukowy zabieg - teza inna, dowody inne...
P.S. Jak niby odległość od Słońca wpływa na klimat globalny? - bzdura!
7:30 - Przyszło mi do głowy porównanie przez analogię. Załóżmy że dawno dawno temu, ktoś trafił na tereny współczesnej Polski, i to akurat tam, gdzie obecnie jest Hel. Cumuje statek i ktoś rusza przed siebie zbadać teren. Dajmy na to że przeszedł pieszo (czy nawet przejechał koniem) tak ze 20 kilometrów i stwierdził, że "Kij z tym" i się wrócił. Co powiedziałby reszcie? Coś w s tylu: "Nie ogarniam tego miejsca. Jakiś nieskończenie długi wąwóz otoczony z obu stron wodą".
Bardzo trafnie 🙂
@@NaukowoTV nie rozumiem o co tu chodzi
@@kanapkuba4072 chodzi o to żeby nie wyciągać pochopnych wniosków.
@@Majeranek-uy1hy ja właśnie tego nie lubię bez urazy ale właśnie debatuję pod filmem NaukowoTV o wielkim zielonym murze z drzew w afryce z kolesiem który twierdzi że człwiek w ogóle nie powoduje globalnego ocieplenia bo ludzi na naszej planecie jest za mało a winowajcą jest słońce
@@kanapkuba4072 Sorki, że się wtrącę. Dzisiaj ogłoszono, że na Islandii odbył się pogrzeb lodowca, który był usytuowany na zboczu wulkanu, a lodowiec ten powstał 700 lat temu. Teraz mam pytanie co było w miejscu lodowca wcześniej? Zielona trawa, ciepło może ptaszki tam gniazdowały? Klimat się zmienia raz jest cieplej raz chłodniej. Jak mnie uczono w szkole na klimat mają wpływ prądy morskie (o Elninio) pewnie słyszałeś który ma wpływ na pogodę praktycznie na całej kuli ziemskiej. 30 lat temu było głośno o dziurze ozonowej teraz jest cicho. Czy coś się zmieniło?
Pracowalem w nuuk 14 tyg bylo pieknie ☺️
Profesorem jesteś?
Ja słyszałem osobiście o studentach którzy wyjeżdżali na Svalbard w celach naukowych i przygodowych wiec myśle ze na taka Grenlandię tez się da
Pracuje w Dani i mielismy tam projekt latem i zima
Jaja ci tam nie odmarzły?
@@adblocktorrent8897 malo brakowalo :D
Dawaj odcinek o oceanicznych plamach śmieci i może generalnie zanieczyszczeniu oceanów, mało tego na polskim YT a temat dość poważny i w sam raz na Twój kanał.
myślę, że koszt przerasta możliwości tego kanału
I o podwodnych miastach na oceanie atlantyckim
Kurczę zdaję sobie sprawę jak mało wiedziałem o Grenlandii
Dziękuję Krzysztof
właśnie skończyłam lekturę książki Stef Penney "Pod Gwiazdą Polarną", ciekawa i sporo można się dowiedzieć, ale autorka tak skupiła się na opisie scen erotycznych romansu Flory Mackie z Jakobem de Beynem (wyssanych z palca ma się rozumieć, bo kto to widział?:) że chwilami miałam dość...
Jako ciekawostkę można dodać, że w średniowieczu istniała diecezja katolicka na Grenlandii
Możesz cos więcej na ten temat?
@@paweszarmach1275 pl.m.wikipedia.org/wiki/Diecezja_Gardaru
Dzisiaj są dwie
Najlepiej uczę się i zapamiętuję różne fakty dzięki Tobie. Dziękuję Ci i super film :)
Istna prawda
Bardzo mi miło. Dzięki 🙂
@@NaukowoTV moje ulubione filmy które tworzysz to te o dinozaurach
Świetny film
Solidne i konkretne
Bardzo fajny materiał. Większość przytoczonych faktów była mi znana ale dowiedziałem się również nowych rzeczy. Pozdrawiam
zero pierdolenia głupot, zwięźle i na temat. Pigułka w której zawarłeś wszystko :) megaaaa :) dzieki za swietny odcinek :)
Super materiał! Przyjemnie się ogląda Pana filmy :)
dawno Ciebie nie było ! ,odcinek wspaniały . pozdrawiam
Była niewielka przerwa ponieważ córka mi się urodziła 🙂 jadnak nie zmiarzam zaprzestać działalności.
Zaskoczyła mnie informacja o tym jedynym na Grenlandii lesie. Super odcinek
W końcu ktoś zrobił fajny filmik na miarę możliwości bez wgłębiania się w tematy do których nie ma dostępu. Dobra robota!
Musisz jedynie sprawdzić z tymi temperaturami latem, bo coś się chyba pomyliło :).
Zapraszam do mnie by zobaczyć trochę życia codziennego na Grenlandii. De facto - to jest raj na ziemi :)
A po więcej wiedzy o kraju do lektury mojej książki - Nie mieszkam w igloo.
Pozdrawiam z Sisimiut
Adam
A co jest nie tak z tymi letnimi temperaturami? Jutro sprawdzę skąd to dokładnie wziąłem.
@@NaukowoTV Tak zimno aż nie jest, wgłąb lądu, daleko od morza, temperatury dochodzić mogą latem nawet do 30 stopni (np. w Kangerlussuaq), także daleko na północy latem temperatury są dodatnie... Możesz to sprawdzić np. w archiwum dmi.dk. Jak sam zauważyłeś w Polsce żyje wiele mitów o największej wyspie świata...
No ale ja mówiąc o temperaturze - 7 zima i 10 latem na południu miałem na myśli średnie temperatury 😉 ogólnie wszystkie temperatury nie licząc skrajnie niskiej były średnie.
@@NaukowoTV 9.21 - Mówisz: "Latem mamy do czynienia z dodatnimi temperaturami dochodzącymi nawet do 10 stopni [...] na północy temperatury rzadko są dodatnie. Średnia wynosi -37, w środku lądu jest jeszcze bardziej surowy klimat" - nie wydaje mi się, że tak to się da odebrać, średnie temperatury raczej "nie sięgają" a wynoszą, poza tym dodając w środku lądu sugerujesz jakoby na wybrzeżu było latem -37, a to totalna bzdura... Powielasz tu pewien stereotyp o Grenlandii (zawsze zimno). Widzę to dodając zdjęcie wykonane latem, ludzie często pytają "A gdzie śnieg?"
@ Źle sformułowałem zdanie dotyczące temperatury latem na południu - pojawiła się odpowiednia informacja w przypiętym komentarzu prostująca tą informację. Dzięki za zwrócenie uwagi i pozdrawiam ;)
Fajny film!
Świetny Odcinek,Oby więcej !!!!
Dziękuję :)
Bardzo ciekawy odcinek :)
Fajny i ciekawie zrobiony film. Pozdrawiam
Jeszcze taka ciekawostka, Grenlandia posiada 9-10% zasobów wody pitnej
Farley Mowat w książce „Wyprawy wikingów” pokazuje dowody (czy też może raczej argumenty), że Grenlandia była znana przed epoką wikingów, że sporadycznie docierali tam Celtowie i Piktowie, i to może jeszcze przed naszą erą, a wiedza o jej istnieniu dotarła w postaci legend do świata śródziemnomorskiego. Demetriusz, Grek, urzędnik rzymski w Brytanii w I wieku n.e., przekazał Plutarchowi swą wiedzę na temat wyspy, której nazwa brzmiała podobnie do imienia tytana Kronosa. Ten wierzył, że właśnie tam ów potworny tytan został uwięziony. Późniejsi geografowie właśnie dlatego akwen między Irlandią, Islandią a Grenlandią nazywali Morzem Kronosa.
Samą zaś Grenlandię ludy nordyckie ochrzciły Kronlandią, czyli ziemią Kronosa. Dopiero później nazwę zmieniono na Grenlandię (Grønland, czyli Zielony Ląd). Pisze o tym Ari Þorgilsson (Thorgilsson), uczestnik wyprawy Eryka Rudego w latach 981-984. Pisze on o Eryku: „Nazwał on kraj Grønlandią, mówiąc, że ludzie chętnie wyruszą tam, jeżeli kraj ma dobrą nazwę”. Ot, i wyjaśnienie zagadki...
Innymi słowy, nazwa Grenlandia rzeczywiście znaczyła Zielony Ląd, ale nie oddawała panujących tam warunków, lecz była zwykłym chwytem reklamowym! Nazwanie niegościnnej, pokrytej w dużej mierze lądolodem ziemi Zielonym Lądem miało na celu przyciągnięcie chętnych osadników. A pomysł takiej nazwy dała niewątpliwie starsza nazwa Kronlandia - kraj Kronosa - która bynajmniej nie niosła pozytywnego przekazu, a wręcz przeciwnie, podkreślała dzikość i surowość tamtejszego klimatu.
Negujący istnienie efektu cieplarnianego nie mają więc rzeczywiście żadnego argumentu. Grenlandia tysiąc lat temu wcale nie była aż tak zielonym lądem, jak chcieliby to widzieć, a jej nazwa ma całkiem inny rodowód, i choć oznacza „Zielony Ląd”, nie oddaje panujących tam wówczas warunków.
dzięki, fajne materiały!
Kolejny świetny odcinek !!! 🙂😉
Nareszcie NaukowoTV:)
nikt nie twierdzi że nie było lodu z daleka wyglądała zielono najwieksza osada miała 5 tys ludzi, było ich kilka - myślisz że budowano osady z kamieni czy z kłów morsów albo jak eskimosi z lodu ? jak na tamte czasy to było naprawdę spore osadnictwo. Daj Pan coś o mapie antarktydy , ktorej dokładność potwierdzono dopiero w latach 50tych ( linii jeziora podlodowego).
XD
dziękuję
Fajnie by było jakbyś też rozprawił się z mitem mitycznego kontynentu lemurii :3 xx wieczne teorie na jej temat bywały naprawdę ciekawe
Mega odcinek. Kocham Twoje odcinki geograficzne!
Dziękuję. Akurat kolejny odcinek w tej tematyce jest w montażu. Premiera za kilka dni. 😉
Moje ulubione rzeczy na tym kanale
1.Ciekawe informacje
2.Dinozaury
3. ...FOKI!!!
hahah zgadzam się
Może odcinek o Kamczatce w przyszłości?
Pozdrawiam i oby tak dalej! 👏
Panie Krzysztofie, uważam że twój kanał jest najlepszym kanałem na youtube. I życzę Panu żeby bardzo szybko twój kanał zdobył milion subskrypcjii. Pozdrawiam.
Od razu mi się zimno zrobiło. :)
dawno mnie nie było ale jestem. bardzo fajny odcinek
Świetnie Panu Wyszło.
Może Zrobi Pan Film o Piżmowole? Pozdrawiam.
super film o tej wyspie
Z tego co pamiętam to w francuskiej serii kreskówek popularnonaukowych 'Byli sobie podróżnicy" było powiedziane, że Eryk Rudy wymyślił nazwę Grenlandia aby oszukać mieszkańców Islandii (na której już wtedy było zimno i wiało niemiłosiernie), a tym samym zachęcić ich do emigracji.
edit: warto jeszcze dodać, że to na Grenlandii znaleziono Tiktaalika.
I wiele innych ogniw pośrednich między rybami i płazami.
Super odcinek. Ogrom wiedzy opowiedziany w bardzo przyzwoity sposób.
no to moze filmik o Antarktydzie i Arktyce :D
Super!
Może film o Pustyni Bledowskiej .
NaukowoTV świetny film jak zawsze, oraz świetnie napisany tekst. Zdecydowanie jeden z najlepszych odcinków :D. A właściwie, to mógłbyś powiedzieć/napisać jaki jest największy obecny teropod? :)
Fajny filmik. Dobrze, że wspominasz o tym, że w średniowieczu panował łagodniejszy klimat, dzięki czemu było możliwe osadnictwo skandynawskie na Grenlandii. Może powiesz coś więcej o klimacie w średniowieczu i tzw. małej epoce lodowcowej? Czy w przeszłości faktycznie winorośl rosła w Polsce a Bałtyk zamarzał?
Bardzo ciekawy film. Może następny o hipotetycznym pojedynku livyatana i megalodona. Kiedyś obiecywałeś taki film😀
Pozdrawiam☺️
fajny odcinek
Szanowny Panie Krzysztofie
Zabrakło mi jednej rzeczy. Wspomniał Pan, że południowy kraniec Grenlandii to szerokość geograficzna odpowiadająca Oslo i Petersburgowi. Myślałem, że pociągnie Pan ten temat i powie, dlaczego na tej szerokości w Europie jest klimat umiarkowany z lasami a na Grenlandii polarny z lodami. Wydaje mi się, że gdyby wyspa była po drugiej stronie Atlantyku wyglądałaby jak Finlandia lub Szwecja.
Pozdrawiam i dziękuję za kolejny bardzo dobry film.
Mam nieodparte wrażenie, że duża część osób negujących antropogeniczny charakter zmian klimatu (nie mówię tu o politykach i publicystach, tylko o zwykłych szarych obywatelach) robi to automatycznie, poprzez mechanizmy obronne.
Bo gdy w mediach mówi się o zmianach klimatu, to w znacznej większości przypadków antropogeniczność tego zjawiska łączy się z paleniem w kominku, jeżdżeniem dieslem, a ostatnio nawet z posiadaniem dzieci.
To sprawia, że taki przeciętny Kowalski czuje się zaszczuty, jakby to z jego winy świat zmierzał ku zagładzie. I próbuje odpierać te zarzuty w mniej lub bardziej racjonalny sposób.
Tymczasem nie mówi się w mediach o emisji Chin oraz Indii, które nie przejmują się normami, czy środowiskiem, a do których Europa i USA przeniosły większość swoich zakładów przemysłowych. Nie wspomina się również o olbrzymim wkładzie konsumpcjonizmu w katastrofę klimatyczną, jak i w produkcję śmieci.
To, czy przeciętny Kowalski zapali w kominku, czy nie nie będzie miało większego znaczenia dla katastrofy klimatycznej tak długo, jak kwestia emisji dalekiego Wschodu nie zostanie rozwiązana.
Do tego czasu atakowanie ludzi za jazdę dieslem jest równie produktywne, jak oskarżanie osobę paląca papierosa o dym, który leci z pobliskiego pożaru lasu.
Świetny temat :) to teraz może coś o Antarktydzie?
kiedyś widziałam w kinie b.ciekawy film Herzoga wyborcza.pl/1,90539,7863050,Herzog_na_Antarktydzie.html?disableRedirects=true
Tego się nie spodziewałem
Spodziewaj się niespodziewanego ;)
@@NaukowoTV :D
Moim zdaniem masz za mało subów. Odcinki są bardzo dobre. Jeden z najciekawszych merytorycznie kanałów na polskim YT.
Wikingowie którzy osiedlili się na Grenlandii w średniowieczu, na początku XV w. musieli uciekać na Islandię z powodu obniżenia się drastycznie temperatur (cały rok na minusie). Duńczycy wrócili na wyspę dopiero w XVIII wieku... Już po podniesieniu się średnich temperatur oraz rozwojowi społeczno-technologicznemu.
zrób odcinek z Nauka to Lubię
super
Witaj, czy starożytne cywilizacje, majów , azteków, sumerów itp znajdują się w kręgu twoich zainteresowań? Fajnie opowiadasz i miło byłoby posłuchać.
Cywilizacja aztecka (i częściowo majów) była moją pasją w liceum. Jednak trochę odbiega to od tematyki jaką poruszam na kanale. Choć film o Montezumie chciałem kiedyś robić :)
@@NaukowoTV Tych cywilizacji było tyle, że wyszła by z tego fajna seria. Mnie bardzo interesują sumerowie, no cóż szkoda.
Zrub odcinek o karkarodondozsurze lub o madżongozaurze
*Karcharodontozaurze lub o mażungazaurze
Cóż, jak dla mnie idealne miejsce do zamieszkania, brak lata XD.
Film jak zwykle świetny, choć argument z tymi 2 000 km, jest tak trochę chybiony. W sumie Marco Polo jak dobrze pamiętam 400 lat później przeszedł drogę Włochy-Chiny, a kupcy arabscy w X wieku zapuszczali się nad Bałtyk, czy do Skandynawii.
Oczywiście podróż po Europie i po lodowcu Grenlandzkim to tak jakby dwie różne sprawy, jednak tutaj nie sama odległość stanowi problem, a raczej niegościnność co w połączeniu z odległością nie daje możliwości zbadania tej wyspy przez Eryka, drakkarem też nie dałby rady, bo lodowiec skutecznie uniemożliwiłby żeglowanie wokół wyspy. W te rejony to dopiero chyba jądrowe lodołamacze mogły się zabrać.
W tym porównaniu dokładnie o to chodziło. Po co Eryk miałby zapuszczac się tak daleko, w nie gościnnym klimacie, bez celu.
@@NaukowoTV Ja to rozumiem, tylko mam pewne doświadczenie z dyskusjami z ludźmi myślącymi w sposób spiskowy, i oni mają tendencję do chwytania połowy argumentu i obalaniu tejże połowy argumentu, (trochę czasu rozmawiałem z płaskoziemcami, trochę z kreacjonistami), i podejrzewam, że te 2000 km na ludziach tak średnio wierzących w antropogeniczność ocieplenia klimatu, nie zrobi wrażenia.
Choć w sumie to taka bardziej chyba luźna uwaga.
Jak ciekawostkę napiszę, iż na Grenlandii można spotkać trzmiele. Konkretnie gatunek Bombus polaris.
Wow!
Myślę że odcinek o wyspach Galapagos byłby ciekawy ponieważ jest tam różnorodna fauna oraz flora.
integralna część, posiadająca autonomię, ciekawe
bardzo interesujący pokemony :)
Chciałbym tam popłynąć na wakacje
Ja też
Cudne miejsce. Chyba się przeprowadzę.
Paszczak? :) to Ty ?
@@minnesota5150 tak to ja. Szukam nowego zajęcia, bo po pracy w szklarni zostaje mi dużo wolnego czasu :)
Jak bym zobaczył serię obcinków o kontynentach a poza tym fajny film.
Oooooo tak
Ten film jest fajny
W Polsce jeden rudy też kiedyś wspominał coś o zielonej wyspie, a później musiał uciekać z kraju :D
Aha
:) :) :)
Dziękuję, że powiedziałeś o średnich temperaturach na Grenlandi i o tym jak klimat musiał by się zmienić żeby stopniał cały lodowiec a w konsekwencji Wenecja znalazł by się pod wodą. Na szczęście nie musimy się martwić, uff. Chociaż odniosłem wrażenie, że ty jednak nadal martwisz się globalnym ociepleniem (po części obwiniając ludzkość). mimo wahań średniej temperatury na przestrzeni ostatnich tysięcy lat.
Bardziej niebezpieczne jest to, że może zalać Wybrzeże Polski. Zaleje cały półwysep helski, tam pociąg jeździ. Wszystkie miasta, tyle ludzi...
8:06 nie wiem dlaczego ale obejrzałem ten moment 5 razy :D
0:57 Żadna wyspa nie jest kontynentem! Przepraszam ale musiałem
A na przykład Australia? Jest wyspą, ale jest też kontynentem, dlatego nie zalicza się do tej grupy
@@arturapaj3095 Australia nie jest wyspą :)
Oczywiście, ale żeby wszystko było jasne dla wszystkich zdecydowałem się to podkreślić.
A jakie jest kryterium odróżniające wyspę od kontynentu (oprócz wielkości)? Być może się mylę, ALE JEST TO WYŁĄCZNIE KWESTIA UMOWNA ;-)
@@rpc2643 th-cam.com/video/d7vOBGhlJNQ/w-d-xo.html
Prawie na samej północy jest duńska baza wojskowa
Nie wiem na ile jest to prawda, ale ci pierwsi osadnicy 4,5 tysiąca lat temu też musieli się z Grenlandii wycofać z powodu miejscowych oziebien klimatu.
powiedz coś o Antarktydzie
Nikt nie mówi, że Grenlandia była pozbawiona lodu. Ale klimat wyspy był wyraźnie łagodniejszy. Normanowie zamieszkali tam i całkiem dobrze egzystowali. Zapiski mówią, że uprawiali zboże i hodowali bydło oraz owce. Mieli nawet własnego biskupa. I zgadzam się z tym, że wykończyła ich mała epoka lodowcowa.
Make GREENlandia Green again :D
8:37 czemu Morze Kaspijskie wylałoby, skoro jest jeziorem?
Obieg wody w przyrodzie :D
Zrób coś o katastrofie tunguskiej. Bardzo mało informacji jest o tym i wszystkie są sprzeczne. Pozdrawiam
Zrób odcinek o "Amazonni" i jej pożarze.
witam takie pytanko czy ufać stronce o nazwie najwyższy czas pozdrawiam
Straszliwe idiotyzmy od "sponsorów" zero nauki.
@@kryszta6758 dzięki za odpowiedź pozdrawiam serdecznie
Najwyższy czas i codziennie nowy artykuł o nowej apokalipsie. Stek bzdur i tyle.
Nagrasz o Skrzypłoczach ?
Nagram, ale nie wiem jeszcze kiedy 😁
@@NaukowoTVOby jak najszybciej :)
Pozdrawiam i życzę powodzenia w roli świeżo upieczonego tatusia :D
6 wyświetleń - 9 łapek w górę. No i to jest wynik :D
Boże wyświetlenie liczy się dopiero po obejrzeniu połowy odcinka, a niektórzy likują przed obejrzeniem...
@@motivational_storm Boga w to nie mieszaj.... Dziękuję...
@Michal Kujawski skąd taka informacja? Pierwszy raz słyszę. Z moich obserwacji wynika, że się mylisz.
@@NaukowoTV ja również pierwszy raz spotykam się z takim stwierdzeniem, no ale już nie chciałem się zbednie wykłócać
To teraz może Antarktyda
wyborcza.pl/1,90539,7863050,Herzog_na_Antarktydzie.html?disableRedirects=true
Dzięki, że obalasz kłamstwo klimatyczne.
Prawda jest taka, że na Ziemi klimat nie jest stabilny i bywały lata, że Bałtyk zamarzał.
Bałtyk zamarzał ale tysiące lat temu. Informacje o karczmach na Bałtyku są nieprawdziwe i żadne źródło ich nie potwierdza (fragment morze śródziemnego też zamarza).
A Zrobisz kiedyś odcinek (np kilku częściowy) tylko o Polskich dinozaurach?
A za ile można ją kupić?
Wspomniałeś o małej epoce lodowcowej. Może byś tak zrobił o tym film. Co było przyczyną tak nagłego ochłodzenia klimatu???
Tak właśnie! Też wiele razy słyszałam o tej małej epoce lodowcowej. Nikt tego tematu nie porusza. Szkoda.
Nie wytrzymałbym tam tygodnia, nienawidzę zimy.
A ja wręcz przeciwnie chętnie bym tam zamieszkał, nie cierpię lata i upałów .
Z geograficznych zagadnień, zaproponowałbym wyspę Sentinel. Myślę, że ciekawy temat :)
To ta na której żyje agresywne plemię które nie życzy sobie kontaktu z cywilizacją?
@@NaukowoTV Zgadza się.
Moje pytanie (i ew. pomysł na nowy odcinek). Otóż, czy na ziemi istnieją "pływające wyspy"? Chodzi o wyspy, które nie są zakotwiczone do dna morskiego/oceanicznego. Jeśli takowe istnieją, to z czego są one zbudowane?
Pływających wysp jako tako nie ma. No, chyba że uznać za wyspy np. góry lodowe albo oderwane wielkie kępy nabrzeżnej roślinności.
W „Obłoku Magellana” Stanisława Lema na Grenlandii panuje klimat subtropikalny!
Janusz Korwin-Mikke jest wielbicielem twórczości lwowskiego geniusza więc może z tej powieści czerpał swoje informacje o cytrynach na Grenlandii?
Nie sądzę, że kiedy ktoś mówi, że Grenlandia była "zieloną wyspą" ma na myśli całość. Chodzi raczej o to, że większy procent lądolodu był wtedy stopiony. I tak w sumie było. Pytanie ktore powinniśmy w tym momencie zadać to raczej - Jak duży obszar na Grenlandii był wolny od lądolodu, w porównaniu do czasów obecnych?
Edit. I w sumie tak po obejrzeniu całego materiału, sądzę, że to trochę nie fair stawiać znak równości pomiędzy tym, że ktoś mówi "grenlandia była zieloną wyspą" a "cały lądolód był stopiony". Wskazuje to na brak obiektywizmu autora materiału i jego ideologiczne pobudki. I żeby nie było. Uważam, że antropogenicze globalne ocieplenie jest faktem.
A ja sądzę! Powiedziałem w filmie, że zainspirowały mnie komentarze pseudonaukowców. Dyskutowałeś kiedyś z takimi? Ja z wieloma. Ich nie obchodzą fakty tylko dopasowują argumenty do swojej ideologii. Dla takich Grenlandia była zieloną wyspą i będą wciskać wszystkim dookoła kit żeby ich zmanipulować. I kto tu jest nieobiektywny i ma ideologiczne pobudki?
Ja tylko uświadomiłem tych, którzy mogą stać się ofiarą pseudonauki!
@@NaukowoTV Spokojnie. Po co się tak emocjonujesz? :/ Nauka nie potrzebuje adwokata. Broni się sama, a debilom i tak nie przegadasz. W każdym razie odwołujesz się do jakichś bliżej nieokreślonych komentarzy i opinii, i na ich podstawie formułujesz ogólne wnioski na temat znanego powiedzenia o Grenlandii. To jest tak samo, jakby powiedzieć, że każdy kto mówi, że po stopieniu lodowców Ziemię zaleje woda miał na myśli całą Ziemię. No chyba coś nie tak XD
Tachyon co to takiego? warto posłuchać na kanale Dadziejka i Mario zapraszamy :)
25lat temu jak byłem w 5 klasie podstawówki odpowiadałem z geografi i na 5 dostałem pytanie na największa wyspę. Odpowiedziałem wtedy Australia. Od tamtego czasu zapamiętałem już chyba do końca życia ze to Grenlandia
9:14 A nie do 20 stopni? Bo takie wartości temperatur zdarzają się niemal co roku w lipcu i sierpniu w takich miejscowościach jak Kangerlussuaq oraz Narsarsuaq. Natomiast absolutny rekord dla Grenlandii wynosi 26 stopni.
zamieszkałbym...moje klimaty ;)
a będzie o Madagaskarze?
2:51 jeśli Grenlandia jest wyspą to jak nazwać wyspy na jeziorku ? :D
Wyspami, normalnie
kilkadziesiąt tysięcy lat temu Kanadę pokrywał lądolód o podobnej 2-3km miąższości, podobnie jak Skandynawię aż do połowy Polski. Ciekawe jak wtedy wyglądała linia brzegowa świata...
Powiadają że w XVII-XVIII wieku za surowej zimy pośrodku całkowicie zamrożonego baltyku funkcjonowała knajpa.
@@lightspeed9762 Też słyszałem o zamarzniętym Bałtyku w średniowieczu i obrazie Londynu z zamarzniętą Tamizą, ciekawe czy to prawda i jaki był tego powód. Trzeba pamiętać, że słona woda zamarza w jeszcze niższej temperaturze.
@@PawelJimmi Racja
@@lightspeed9762 żadne źródła tego nie potwierdzają.
@@Trim11 Yep, bo to legenda. Ale w każdej legendzie jest ziarno prawdy.
Gdyby, ktoś chciał zobaczyć jak faktycznie jest na Grenlandii i co można tam robić może zerknąć do tej playlisty: th-cam.com/video/BlyHik3iUBk/w-d-xo.html
Fajne te reklamy, tylko film trochę przeszkadza ;/
a na poważnie to jesteś wart tych pieniędzy.
Grenlandia nie jest wyspą tylko wedłuk mnie kontynentem
To może teraz Sahara?
Zagłosuj w ankiecie 😉
Ciekawe, zwłaszcza to o tym kanoonie pod lodowcem
I jeszcze pierwszy w ankiecie zagłosowałem